Zeeland na(ar) 2000 fes: 195 195 Nieuw- en Sint Joostland Emancipatiesubsidies A rch iefsprokkels De Keurslager Verstand van dees WEEMAES wov 'DEZE WEEK VOOR HET LAATST KANS ATIS ROLLADE OP EEN GRATIS ROLLADE PAMPA SCHIJF KEURSLAGER LEVER WORST COM MISSIES DE FAAM Het dagelijks bestuur van de provincie heeft zijn voorlopige standpunt gegeven op de reacties, die vanuit de hele pro vincie zijn ontvangen op het voorontwerp-streekplan Zee land. Het gaat om de reacties vanuit de bevolking, vooral verkregen via de inspraak, en om reacties van instanties, zo als milieu-organisaties en gemeenten. Wonen Werken Kerncentrales Behandeling IN BEHOEP If .st HEERLIJKE WINTERKOST CASSELER RIB HAMSCHIJF GELDERSE ROOKWORST BAK-BLOEDWORST ERWTEN- en BRUINEBONENSOEP Alles uit eigen keuken Lange Noordstraat 55, Middelburg Woensdag 19 november 1986 ABDIJ De provincie heeft voor 1987 55 duizend gulden in kas voor subsi dies in activiteiten met een emancipatiegericht karakter. Organisaties, instellingen, stichtingen en dergelijke komen voor een provinciale bijdrage in aanmerking, als zij activiteiten ontplooi en die tot doel hebben de gelijkwaardigheid van vrouwen en man nen te bevorderen. Andere voorwaarden, waaraan moet worden voldaan, zijn, dat de activiteiten een regionaal ka rakter moeten dragen (deelne ming vanuit vier of meer ge meenten), dat er geen andere subsidiebronnen zijn en dat de activiteiten worden uitgevoerd in hetzelfde jaar als de subsidie wordt aangevraagd, dan wel het daarop volgende jaar. Particulieren komen niet voor een provinciale bijdrage in aan merking. Als er meer aanvragen binnen komen dan er geld te besteden is, dan wordt voorrang gegeven aan activiteiten die bedoeld zijn voor mensen die van een minimum-inkomen moeten le ven (zoals bijstandsmoeders), oudere, alleenstaande, werken de vrouwen met weinig oplei ding, vrouwen die op latere leeftijd (weer) een baan bui tenshuis willen hebben, jonge ren die weinig vooropleiding hebben en vrouwen die met een dubbele achterstand te maken hebben (lesbiennes, culturele minderheden). Kosten die voor subsidie in aan merking komen, zijn die voor kinderopvang tijdens een activi teit, de organisatie van de acti viteit, zaalhuur, materiaalhuur, reiskosten van inleiders, reis kosten van deelnemers met, een minimum-inkomen of met extra kosten, doordat de activi teit vanuit hun woonplaats moeilijk bereikbaar is en kosten voor publiciteit, werving en der gelijke. Als het gaat om een activiteit in een van de Zeeuwse vormings centra, dan wordt een eigen bij drage van dertig procent in de verblijfskosten als voorwaarde gesteld. Subsidie-aanvragen kunnen worden ingediend bij Gedepu teerde Staten van Zeeland, De leden van de statencommis sie voor waterstaat en verkeer komen op maandag 24 novem ber, 13.30 uur, in vergadering bijeen. Er zal o.a. gesproken worden over herstructurering PSD, noti tie over het kruispunt Kraai- jensteinweg - Meeldijk/Weelde- weg op Schouwen-Duiveland, bijdrage uit het provinciaal fietspadenfonds voor de aanleg van een fietspad langs een ge deelte van de Galgeweg in Val- kenisse en de notitie "aan dachtspunten bij het grondwa- terbeheer". Verder komen de volgende sta- tenvoorstellen aan de orde:.noti tie "naar een samenhangend milieubeleid", overnemen rond weg Oostdijke en overdragen gedeelte Kaas en Broodsedijk in de gemeente Oostburg, verbin dingsweg Sint Annapolder- Terhole en de Kraagdijk, gedeel te van de Oude Noordweg in de gem. Borsele. De statencommissie voor eco nomische zaken vergadert ook op 24 november, maar dan om 16.00 uur. Aan de orde komen de volgende statenvoorstellen: "naar een sa menhangend milieubeleid", be groting PZEM 1987, verkoop grond PZEM aan de Centrale Opslag voor Radio-actief Afval (COVRA), bijdrage in de restau ratiekosten van de kerk in Zie- rikzee (uit het fonds voor bijzon postbus 6001, 4330 LA Mid delburg. Aanvraagformulieren zijn aan hetzelfde adres ver krijgbaar, telefoon 01180-31429, mevrouw ir. M.A.G. van Putten. Per te orga niseren activiteit moet gebruik worden gemaakt van een apart aanvraagformulier. Aangege ven wordt welke informatie moet worden verstrekt om voor subsidie in aanmerking te komen. dere voorzieningen) en als laat ste, bestedingen uit het fonds voor toeristische promotie. Donderdag 27 november, 14.00 uur, komt de Provinciale Plano logische Commissie bijeen. Zij zal o.a. spreken over het 'voortontwerp streekplan Zee land met de inspraakreacties, notitie van de RPD-nota "Ruim telijke Perspectieven", het voor bereidingsschema landinrich ting 1987 en een voorstel voor aanwijzing van relatienotage- bieden. De vergadering wordt gehouden in het gebouw van de provincia le planologische dienst, Groen markt 13, Middelburg. De statencommissie voor bestuurszaken komt bijeen op vrijdag 28 november, 9.30 uur. Op de agenda staan o.a. aan koop van grond door de PZEM voor de opslag van radioactief afval, beheer landschapsele menten in de ruilverkaveling Sluis-Oostburg, bestedingen uit het fonds voor toeristisch- recreatieve promotie, bijdrage uit het fietspadenfonds voor de aanleg van een fietspad in de gemeente Valkenisse, aankoop subsidieregeling beeldende kunst voor particulieren en het doelmatigheidsonderzoek van de provincie Zeeland. Voorts komen de volgende sta tenvoorstellen aan de orde: ram penbestrijding in buitengewone omstandigheden, overnemen rondweg Oostdijke en het over dragen van gedeelte Kaas en Broodsedijk in de gemeente Oostburg, subsidie bevol kingsprognoses en woningcon- tingentering, subsidie aankoop schorren en slikken Zuidgors, begroting PZEM 1987, financië le bijdrage voor bibliotheek vestiging in Reimerswaal, sti muleringssubsidie provinciale samenwerkingsverbonden jeugdhulpverlening, beroepen- manifestatie, subsidie FIOM, nota provinciaal minderheden beleid, subsidie diaklankbeeld "Bomen in Zeeland", automati sering provincie Zeeland. Alle vergaderingen zijn open baar. De statencommissies bie den spreekrecht voor het pu bliek en vergaderen in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. I EUWS Streekplan Zeeland Gedeputeerde Staten geven bij de bevolkingsspreiding de voor keur aan de wensen van de (toekomstige) inwoners van de provincie boven de aanwijzing van een aantal steden en dor pen die voor uitbreiding in aan merking komen. Dat betekent, dat in beginsel in alle kernen woningen kunnen worden gebouwd. In de praktijk houdt dat in, dat de gemeenten met kleine plannen moeten wer ken, want de bevolking groeit op het ogenblik niet. Verder moet de woningbouw in over eenstemming zijn met de moge lijkheden ter plaatse en moet worden voldaan aan de normen die gelden voor de stads- en dorpsvernieuwing. De provincie baseert zich bij de beoordeling van de woningbouwplannen op gegevens over het aantal wo ningzoekenden in een gemeen te, de leegstand en dergelijke. Woningbouw in kleine kernen is bovendien gebonden aan de re gels, die de provincie heeft gesteld in de nota "Een dorp verder". Als in de toekomst weer sprake zou zijn van bevolkingsgroei, dan moet die groei in de eerste plaats worden opgevangen door de regionale centra, waar ook de meeste voorzieningen, zoals scholen voor voortgezet onderwijs en ziekenhuizen zijn. In kleine kernen moet ruimte zijn voor uitbreiding en verplaat sing (bij hinder) naar de rand van de kern van al gevestigde bedrijven. Nieuwe bedrijven kunnen alleen worden ge- vestigd, als de bedrijvigheid past bij de aard, schaal en func tie van de kern. Voor alle bedrijvigheid wordt gesteld, dat een bundeling per kern of gemeente wordt na gestreefd. De voorzieningen, zoals toeleidende wegen, kun nen dan het best worden verwe zenlijkt. De instelling van milieuzones is dienstig naar twee kanten: voor komen wordt, dat in woonge bieden hinder ontstaat en de be drijven kunnen binnen de hen gestelde grenzen opereren. Ge meenten moeten bij het maken van bestemmingsplannen met de milieuzones rekening hou den. Het gaat dan vooral om de gemeenten die zeehaventerrein op hun grondgebied hebben. In het ontwerp-streekplan zal geen ruimte worden openge houden voor de bouw van kern- Woensdag 26 november orga niseert de Nederlandsche maat schappij voor nijverheid en han del, departement Zeeland, het symposium "Zeeland na(ar) 2000". "De Oosterscheldestormvloed- kering is voltooid. Het Deltaplan is afgerond. Zeeland is veilig. Centraal gelegen in noordwest Europa, tussen Rotterdam en Antwerpen, wenst Zeeland niet op haar lauweren te rusten, maar volledig mee te spelen in de dynamische ontwikkeling van Europa. Een provincie met een kansrijke centrales. Aanleiding daartoe vormt het ongeluk met de cen trale in Tsjernobyl, Rusland. In navolging van het rijk vinden Gedeputeerde Staten, dat de uitkomsten van het onderzoek naar dat ongeluk moeten wor den afgewacht. Aan de hand daarvan zal het rijk opnieuw een standpunt innemen. Daarna kan het provinciaal bestuur zich daarop beraden. Wel wordt in algemene zin in het streekplan opgenomen, dat als opnieuw tot uitbreiding van het aantal kerncentrales in Nederland wordt besloten, Borssele als vestigingsplaats van zo'n cen trale kan dienen. Het streekplan moet in zo'n situatie gemakke lijk te wijzigen zijn. Het opslaggebouw voor radio- actiefafval, voorzien in Vlissingen-Oost, blijft in het streekplan staan. Als voorwaar de wordt gesteld, dat een milieu-effectrapport over de lo- katie moet worden gemaakt. Gedeputeerde Staten geven de voorkeur aan een vaste oever verbinding tussen Zeeuwsch Vlaanderen en Midden-Zeeland met een centraal tracé. In tegen stelling tot wat vroeger werd gedacht, is de verbinding die ter hoogte van Terneuzen de Zeeuws-Vlaamse kant bereikt, technisch en financieel- economisch te verwezenlijken. Het ruimtebeslag ter hoogte van Kruiningen en Perkpolder, zoals dat in het voorontwerp streekplan was opgenomen, kan vervallen. Voor het nieuwe tracé moeten nog wel allerlei studies worden gedaan. Aanstaande vrijdag, 9.30 uur, vergadert de statencommissie voor ruimtelijke ordening over het voorlopige standpunt van Gedeputeerde Staten. Donder dag 27 november doet de pro vinciale planologische commis sie hetzelfde en wel om twee uur 's middags. De statencom missie vergadert in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg en de provinciale planologische commissie in het gebouw van de PPD, Groen markt 13, Middelburg. Beide vergaderingen zijn openbaar. Vervolgens bepaalt het dagelijks bestuur van de provincie zijn standpunt, waarna het voor ontwerp-streekplan ter behan deling wordt aangeboden aan de commissies uit provinciale staten. Die commissies bespre ken het plan in hun vergaderin gen in januari. Provinciale staten stellen het voorontwerp vast in hun verga dering van 6 februari 1987. Het is de bedoeling in septem ber van- dat jaar het ontwerp- streekplan Zeeland te presente ren, waarna weer mogelijkheid tot inspraak vanuit de bevolking wordt geboden. uitgangspositie formuleert haar beleid op weg naar de 21ste eeuw. Zeeland na(ar) 2000". Dat is wat het departement Zeeland zich ten doel heeft gesteld en waarvoor de basis moet worden gelegd tijdens het symposium, dat in de Schouw burg in Middelburg wordt ge houden en om half tien 's mor gens begint. Het programma bestaat uit inlei dingen en de mogelijkheid tot discussie. Het symposium wordt besloten met een toost op de toekomst, uit te brengen door burgemees ter C. Ockeloen van Terneuzen. De tweede kamer uit Gedepu teerde Staten houdt op dinsdag 25 november viermaal zitting om beroepschriften over bijstandszaken te behandelen. De bezwaren richten zich tegen uitspraken van de gemeenten Middelburg, Zierikzee, Vlissin- gen en Aardenburg. De zittin gen beginnen om 10.00, 10.20, 10.40 en 11.00 uur. De AROB-commissie uit GS houdt, ook op dinsdag 25 no vember, tweemaal een hoor zitting. De eerste begint om 11.20 uur en gaat over een bezwaarschrift van de Werkgroep Meidenwerk Sluiskil uit Terneuzen. De subsi die die aan de werkgroep was toegewezen, is uit de provincia le begroting geschrapt: Het mei denwerk is het hiermee niet eens. In de tweede zitting, die om 11.40 uur begint, wordt de Fe deratie Christelijk Jeugdwerk Zeeland gehoord. Zij heeft een bezwaarschrift ingediend om dat de provincie subsidie heeft geweigerd voor de bladen "Zeeuwse Praetjes" en "Nieuwsbrief CPJ". Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Week 47 Dit is de 5e en tevens laatste week dat wij bij f 10,- besteding een kanskaartje ge ven. Uw laatste kans op zo'n lekkere gratis rollade! Volgende week al weet u of uw nummer een winnend nummer is! Nu extra voordelig! 500 GRAM De moeite van het proberen waard! 100 gram KEURSLAGER STUK 250 GRAM Een vorige keer schreven we iets over de verbindingswegen van Middelburg met de zee in de loop der eeuwen. Daarbij kwam ook Nieuwland ter sprake. Nieuw- en Sint Joosland was onlangs nog in bet nieuws door bet "Nieuwlands Havenfeest", dat aldaar op 6 september werd gevierd. Het Nieuwlandse haventje, dat men zeventien jaar geleden nog wilde dempen, stond daarbij centraal. Dit haventje bestaat eigenlijk uit de laatste eesten van de waterweg tussen Walcheren en de opgewassen polders. In 1603 kocht de stad Middelburg een ten oosten van Walcheren ge legen schor aan. De schor, die zich tussen Walcheren en Zuid- Beveland nabij de ingang van de Middelburgse haven (gegraven 1532-1535) bevond, droeg de fraaie naam "De Stinckaert" en werd in 1644 ingedijkt. Spoedig nadien ontstond het dorp Nieuw land in dit gebied, dat de naam Middelburgse Polder had ge kregen. Het nieuwe dorp werd belangrij ker dan een oudere nederzetting, die al eerder in de in 1631 inge dijkte naastgelegen Oud Sint Joosland Polder was ontstaan, Sint Joosland genaamd. Heden ten dage staat het oudere dorp nog bekend als Oudedorp. De Oud Sint Joosland Polder gaat te rug op de middeleeuwse opwas het Arnemuiderzand. Nieuw- en Sint Joosland was aan vankelijk kerkelijk ingedeeld bij Arnemuidcn. In 1650 bouwde men een kruiskerkje in Nieuw land, dat in 1882 vervangen werd door een eenvoudige zaalkerk. Op Het wapen van Nieuw en St. Joosland zondag 6 mei 1883 wijdde de N.H. Gemeente Nieuwland dit nieuwe kerkgebouw in. De twee zandstenen leeuwtjes op bakste nen pijlers voor de kerk houden het wapen van de ambachtsheer lijkheid en latere gemeente Nieuw- eu Sint Joosland ("zijnde een veld van zilver met drie gol vende fascen van azuur, waaruit oprijst eene met de beide uitein den naar boven gekeerde halve maan van keel op een veld van goud") in hun klauwen. Zij zijn de enige overblijfselen van de 17de eeuwse kerk. Een ander interessant monument in Nieuwland is de uit 1874 date rende korenmolen "Buiten Ver wachting", die in 1983 geheel ge restaureerd werd. De Middelburg se stadsmolenaarster laat regel matig de wieken van de Nieuw landse molen draaien. Het huidige wegrestaurant "De Rode Leeuw" is de voortzetting van een herberg, die oorspronke lijk tot 1818 veerhuis was. Omdat de stad Middelburg, ambachts heer van Nieuw- en Sint Joosland sedert 1644, in financiële moei lijkheden kwam te verkeren hield zij in 1679 uitverkoop van de in haar bezit zijnde heerlijkheden. Nieuwland kwam in handen van Catharina Verbrugge, weduwe van Cornelis Claesz. van Watervliet, heer van Ellewoutsdijk. Haar er fgenamen behielden de ambachts heerlijkheid Nieuwland tot 1818. Per 1 januari 1816 werden Nieuw- DOOR PETER SUNKE land en Sint Joosland gecombi neerd tot de nieuwe gemeente Nieuw- en Sint Joosland. Het to tale bevolkingsaantal van de nieuwgevormde gemeente bedroeg in 1820 550 zielen, in 1865 was dit getal gestegen tot 803. Honderd jaar later telde het dorp in totaal 1337 inwoners. Bij de gemeentelij ke herindeling op Walcheren in 1966 kwam een eind aan het bestaan van Nieuw- en Sint Joos land als zelfstandige gemeente: het werd bij Middelburg gevoegd. Terug in de moederschoot, als het ware. Thans telt de kern Nieuw en Sint Joosland 1447 bewoners (cijfer van 1985). 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- De Zuid-Oosthoek van Walcheren in 1893 man.

de Faam | 1986 | | pagina 23