a OPEN DEUR WERK SOUBURG HERDENKT 35-JARIG BESTAAN De Faam Minder aandacht voor rijden onder invloed een van tijd, maar f 12,95 Happy Bag HEREN JACKS 100 GULDEN KORTING! HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN EEN WEEKEINDE KLEINDIEREN IN SPORTHAL DE KRUITMOLEN Zuidwester bestaat 35 jaar KORFBALFESTIJN VLISSINGEN De Sint werpt z'n schaduw vooruit... oofiman mm BONBONS REKLAME-REK... J.P.A. R0SSËL mm BOERENVLOER DEZE WEEK IN LEZEN VROUWEN TELEFOON MARIANNE EN MAURICE RUBRIEKEN Eigen fabrikaat Chocolaterie CtQ.liuftxjeft, die stijl verraadt Excelsior 1st Minder gepakten Gespecialiseerd in: Laimböch handschoenen Damestassen in de toonaangevende merken Castelijn Beerens portemonnaies Berba portemonnaies Parapluies Laurent David Samsonite Tuiglederen tassen Exclusieve Bijou's De Sint weet wel waar kwaliteit gewaarborgd is. Gravenstraat 15g Middelburg KUNSTGEBITTEN en REPARATIES TREFCENTER MAAKT RUIM BAAN VOOR DE NIEUWE KOLLEKTIE In onze winkel en op pagina 2 van deze krant treft u enkele grandioze plank kortingen. Het servies van het jaar 1986' oplage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave provin ciale zéeuwse courant bv administratie/advertenties: markt 51. postbus 5017. 4330 ka middelburg, 01180-81162, privé: h. Sehrèrrta. 01180-13585 redaktie: ad hanneman 01180-8T170. In de sporthal De Kruitmolen in Middelburg houdt de kleindieren sportvereniging 'Walcheren' haar jaarlijkse tentoonstelling, de Del ta Show. Van vrijdagavond tot en met zondag krijgt de bezoeker daar meer dan 1800 rasdieren te. zien, verdeeld over 159 grote hoenders, 356 dwerghoenders, 21 siervogels, 62 watervogels, 747 sierduiven, 394 konijnen, 32 ca via's, 8 kleurmuizen, 18 hamsters en 15 gerbils. De inzendingen komen uit ge heel Zeeland, Brabant, Zuid- Holland en Bel- gie. Iguana, de reptielzoo uit Vlissingen komt de show extra luister bijzetten met een aantal slangen en andere reptielen. Voor de jeugd tussen vijf en twaalf jaar heeft de kleindierensportvereni- ging een kleurwedstrijd georgani seerd. De bezoekers ontvangen de kleurplaat gratis op de ten toonstelling. Volgens de organisatie is er van alles te zien wat de moeite waard is. Kenners kunnen genieten van de Rcuzenhoenders als de Jersey Giants, de Australorps en de klei ne Java's. In de afdeling sierduiven zijn .bij de kroppers de grote Hol landse, maar ook de kleine Wener tuime- laartjes te zien. Ook bijzondere rassen als de Hongaarse reuzendief, de baga- detten en de stagarder sidderhals zijnaanwezig. Onder het hoofd stuk konijnen kan de bezoeker kijken naar de Vlaamse reus of het roodoog pooltje, maar ook naar de konijnen met bijzondere haarstructuren zoals de angora en het voskonijn. Ook cavia's, kalkoenen, fa zanten, eenden en ganzen zijn in diverse kleuren aanwezig. Alle dieren worden gekeurd. De ju ry bestaat uit 23 keurmeesters die de beesten alle zullen voorzien van een predi kaat. Voor de winnaars in de di verse categorieën zijn prijzen be schikbaar. De openingstijden: vrijdag van 20.30 tot 22.30 uur, zaterdag van 10 tot 21 uur en zon dag van 10 tot 17 uur. in wisselende breedtes, dik 22 mm., met of zonder V-groef. Van /-897" nu voor :®9/" p.m2 ongelegd. BEL NU 01184-17294 01140-13312 01110-3573 Behalve de intocht van Sinter klaas heeft Oost-Souburg dit weekeinde nog een belangrijke gebeurtenis: er wordt zaterdag 15 en zondag 16 november stilgestaan bij het feit dat het open-deur werk 35 jaar bestaat. l)s. L. van Ginkel. oud-staflid van het landelijke open-deur werk in Drieber gen, spreekt zaterdag in zaal Rehoboth en gaat zondagoch tend voor in de dienst in de Nederlands Hervormde kerk aan het Oranjeplein. Het Open Deur werk begon 35 jaar geleden binnen de hervormde gemeenschappen. Het doel: bin nen en buiten de kerk de discussie over het geloof te bevorderen. Dat idee sloeg wel aan; want ook de katholieken en de gereformeer den sloten zich aan bij de organi satie die nu met trots meldt oecu menisch te zijn. Dominee De Stoppelaar begon 35 jaar geleden met dit werk. Dominee Van Ginkel spreekt za terdag tijdens de bijeenkomst in zaal Rehoboth (aanvang 14.30 uur) over het werk van de open deur door de jaren heen. In de feestelijke dienst zondagochtend om half tien zal hij ongetwijfeld ook praten over het werk dat nu 35 jaar in Souburg bestaat. Overigens is na de dienst de koek van de jarige organisatiee nog niet op. Zondagavond wordt de in dringende film 'The Wave' ver toond voor jongeren vanaf 15 jaar. De film duurt één uur en is vanaf kwart voor acht te zien in Guusuus aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. Na afloop is er ge legenheid om te praten. Korfballiefhebbers kunnen vrij dagavond 14 november niet alleen in liet Belgische Gent terecht voor hun favoriete sport, maar ook in de Vlissingse Sporthal Basken- burg. De Souburgse korfbalver eniging Zuidwesters houdt daar dan haar jubileunitoernooi ter ge legenheid van liet 35-jarig bestaan. De eerste micro-achttallen van de Walcherse districts 3e klassers Se olto, Ondo, Stormvogels en Zuid westers nemen deel aan dit toer nooi. De wedstrijden worden gespeeld van 18.30 tot 22.30 uur; onderbroken door een wedstrijd - van 20 tot 21 uur- van een Vlis- sings juniorenteam tegen een jeugdteam van de Rest van Wal cheren. De samenstelling van deze teams is als volgt: Vlissingen: Angela Dellabeke (At las), Annemarie Koole (Animo), Marianne Jasperse (Seolto), Mi reille Altena en Judith Koole (Zuidwesters), Johnny v.d. Kree- ke (Atlas), Corné Seijner (Ani mo), Roelof Vcrhage (Seolto), Jacco de Meij en André v.d. Hoo- ven (Zuidwesters). Coach van dit Vlissings team is Wim Caljouw (Zuidwesters). Rest van Walcheren: Annet v.d. Gruijter (Ondo), Elza van Sluis (Stormvogels), Johanna Schroc- vers (Top), Marjolein Boogaard en Mirjam van Klaveren (Swift) Wim van Sparrentak (Ondo), Jan Theune (Stormvogels), Edwin Brasser (Top), Frank de Graaf en Wiegert Riemens (Swift). Floor Schreuders van Swift is de coach van dit team. Sinds vorige week is onze rubriek 'lezen' uitgebreid. De opmerk zame lezer zal dat in middels hebben ge merkt. Ook deze week weer een groot aantal aardige boeken in deze rubriek, uiteraard met 'een bijdrage van Jan Smeekens over kinder boeken. Er is een schreeuwend tekort aan vrijwilligers bij de Vrouwentele foon. Nadat de opstartsubsidie van de provincie op was, moesten de gemeen ten hun emancipatie- pot aanspreken. De meeste bestuurders weigerden. Ver schraald kan de tele foon nu toch nog rin kelen, maar het aantal vrijwilligers is ernstig geminimaliseerd. Marianne Boer en Maurice Heugen con certeren volgende week voor de eerste keer. Dat gebeurt in het Vestzaktheater. Samen betraden ze wel reeds veelvuldig Neer- lands podia voor con coursen. Korte informatie, podi um, film, expositie, uit, kinderboeken, ar- chiefsprokkels, bougie tot bumper en zaek'n kbTn zaek'n. Al jaren hebben notoire drinkers er geen enkele moeite mee om met een glaasje te veel op toch achter het stuur van de auto te kruipen. De pakkans, zo redeneren ze -bijna- deskundig, is zeer klein. Extra alcoholcontroles worden toch niet meer gehouden. De cijfers ton,en trouwens aan dat deze dames en heren ver- keersdeliquenten gelijk hebben. Het aantai geregistreerde ge pakte drinkers bedraagt dit jaar op Walcheren 'slechts' 172. In vergelijking met 1980 is dat aanzienlijk minder, zo tussen een kwart en de helft. Een rondje politiebureaus in deze regio leert dat ook de overheidsdienaren er mee zitten. Maar, zo luidt hun argument, er is geen geld voor extra controles. Niettemin moe ten de drinkers in de toekomst oppassen. Middelburg gaat de komende periode weer alcoholcontroles invoeren en in Vlissin gen houden de surveilerende agenten een extra oogje in het zeil. De patrouilerende rijkspolitie op de dorpen, krijgt inmiddels ook al instructie om de onder invloed van alcohol rijdende auto mobilisten op te sporen. De Ando (dat is de algemene Ne derlandse drankbestrijders orga nisatie) maakte begin vorige week bekend dat een streekproef had duidelijk gemaakt, dat niet min der dan 100.000 verkeersdeelne mers met een glaasje te veel op achter het stuur zitten. De Swov (stichting wetenschappelijk on derzoek verkeersveiligheid) had dat in de weekeinden uitgezocht. De Ando, de politie en alle orga nisaties die overmatig en onver- (Hèt succes van de opening van onze chocolaterie) Nu 500 gram assorti Ook onze eigen fabrikaat chocoladeletters mogen gezien worden. Bestel tijdig voor ieder de eigen letter. Korte Delft 6 - Middelburg MC ('nst.i'.lnx 7-wiesd antwoord alcoholgebruik willen uitbannen, maken zich dan ook ernstige zorgen. Elk jaar vergt al cohol landelijk 5.000 ver keersslachtoffers, onder wie 600 dodelijk. De Ando treurt daarover en be schuldigt de regering. "De over heid, die enerzijds een reclame campagne voert tegen overmatig drankgebruik en allerlei maatre gelen van plan is, heeft anderzijds geen geld over voor het handha ven van de meest elementaire be staande wettelijke bepalingen. Zij verliest haar geloofwaardigheid". De Ando noemt dan de alcohol controles die nauwelijks of niet meer worden uitgevoerd. De Zeeuwse politie heeft eveneens geen financiële mogelijkheden om extra alcoholcontroles uit te voe ren. Hoewel inspecteur J. de Put ter van de politie in Vlissingen en hoofdinspecteur A.W. Dorst van de politie in Middelburg voor zichtig vraagtekens zetten bij het nut van die extra controles ('men sen waarschuwen elkaar'), tonen de cijfers dat het aantal on- gestraften jaarlijks hoger wordt. In Middelburg werden in 1980 nog 114 bestuurders op de bon geslingerd, tegen 52 in 1985. Voor dit jaar wordt dat getal wat ho ger, tot vorige week vrijdag kre gen 57 automobilisten een proces verbaal. In Vlissingen tonen de statistieken dat in 1980 nog 235 mensen werden betrapt, tegen 120 in 1985. Dit jaar (tot 1 november) heeft de politie in de Schel- destraat 95 keer proces verbaal opgemaakt tegen drinkers. Wat betreft het aantal ver keersslachtoffers constateren Dorst en De Putter een toename, hoewel er enkele jaren een lichte daling waar was te nemen. Uit cij fers van onderzoekingen weten beide politiefunctionarissen dat dc autorijder minder snel geneigd is om de auto te laten staan na een avondje doorzakken. Een over zicht van het aantal ver keersslachtoffers dientengevolge is echter moeilijk te geven. Alleen de politie in Vlissingen bezit een computer. In Middelburg moeten allerlei papiertjes worden nage plozen om de getallen. Wat be treft het aantal verkeersslachtof fers constateren Dorst en Dc Put ter een toename. Of hierbij echter alcohol in het spel is, is moeilijk te specificeren, op het bureau aan Achter de Houttuinen is een zak- rekenmachine al een zegen van deze tijd. Maar dat het aantalver keersongevallen door alcohol toe neemt staat vast. Vlissingen weet zeker dat het de afgelopen vijf jaar een dode betreurde tengevol ge van alcohol. In Middelburg kwamen in 1985 vier mensen om het leven ten gevolge van een ver keersongeval. Wie arm is moet creatief worden, wordt wel eens gezegd. De politie is arm, althans heeft geen geld meer om verscherpt op dronken bestuurders te letten. De Putter en Dorst wijzen daarbij ook nog op de enorme toename van de cri minaliteit en de vermogensdelic ten die de politie moet oplossen. Preventief werken lijkt dan een toverwoord. En daarover wordt in ieder geval in politiekringen- veel gedacht. J.K. Hamelink, ambtenaar van dc sectie voorko ming misdrijven put moed uit el ders genomen proeven -ook in Zeeland- waar de politieman de straat werd opgestuurd met de boodschap om nu niet eens die vreselijke lange procedure te vol gen waarbij een betrapte maar meteen moest worden geverbali seerd. Nee, de 'stappers' moesten weten dat de politie een oogje in het zeil hield. De proef op Schou wen en in Beveland werd trou wens genomen in samenwerking met VVN (Veilig verkeer Neder land) en de Zcad (Zeeuws consul tatiebureau voor alcohol en drugs). Volgens Hamelink is er nog een lange weg te gaan om de politie functionaris te leren preventief te werken. Al decennialang leren de mensen op de politieschool uit sluitend repressief werken (bestraffen dus). Uit de woorden van Hamelink blijkt dan ook dat het een mentaliteitskwestie is van dc politieman en -vrouw. Verder stelt hij vast: "Het is geen kwestie van tijd maar van prioriteit. Als een surveilerende wagen een alco holcontrole wil uitvoeren en op dat moment moet hij naar een aanrijding zal die controle wor den vergeten. De tijd ontbreekt". Overigens meldde de politie in Den Haag vorige week via een in terne telex dat ze de controles op alcohol gaan verhogen. En daar voor zouden geen extra man schappen worden ingezet. Boven dien zou het géén extra belasting van de dienstdoende agenten be tekenen. Het ei van Columbus dus kennelijk. Volgens Hamelink Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissingen, Lange Zelke 26 01180-13266/01184-11477 VOOR MODE- m Plein 1940, Middelburg tel.01180 -12560 TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen waarschijnlijk vergelijkbaar met de proel' op Schouwen, die hij geslaagd noemt, omdat kwam vast te staan dat tijdens de proef meer mensen na een avondje kroeg bereid waren de taxi te pak ken of per openbaar vervoer te reizen. Ze wisten daar dat de poli tie er op lette Bekroond door vakhandel en pers City white river. Hagelwit Arzberg porselein. Wij nodigen u uit dit stijlvolle servies ons te komen bekijken. U bent van harte welkom. SERVIC^ KWALITEIT GARANTIE 1 ANGÉ DELFT SO MIDDELBURG

de Faam | 1986 | | pagina 1