Slotmanifestatie Zeeland helpt Nepal Stormvloedkering en Zeeuwse wegen 'ROOZENBURG', DE VOLTOOIDE VILLA A rch ietsprokkel s aanvraag stormvloedkering oosterschelde HELPT NEPAL DE FAAM - DE VLISSINGER UW WEEKBLAD DE FAAM Woensdag 5 november 1986 GIRO 7475 MIDDELBURG Thema-middag kindermishandeling Als de weg over de stormvloedkering gereed is, zal er onge twijfeld extra drukte ontstaan op een aantal Zeeuwse we gen.De provincie studeert momenteel op de knelpunten en mogelijke oplossingen. Aansluiting Dammenweg - S4 Aansluiting S1 - S2 bij Haamstede Kruising S1 - Meeldijk/Weelde- weg IN liHHOEP Kruising S8 - Dorpsdijk Vrouwenpolder (OM M ISSI S Volwassenen educatie provinciale griffie TROUWRINGENSHOW BIJ VAN DE REE VLISSINGEN ABDIJ IEUWS A.s. vrijdag wordt de slotmani festatie gehouden van de actie "Zeeland helpt Nepal". Plaats en tijd: Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13, Middelburg; aanvang 20.00 uur. Een ieder kan deze avond gratis bijwonen. De presentatie wordt verzorgd door Marie-Cecile Moerdijk en Lex Maes. Op het programma staan - na een welkomstwoord door de Commissaris der Koningin - op tredens van Frank Mol (piano), Jan Paul Tavenier (viool) en Wil- lemiek Tavenier (cello): piano trio no. 1 van Mendelssohn; vervolgens speelt een Sitar- groep Nepalese muziek; beel den van het Unicef-onderwijs- project in Bajhang, West-Nepal, worden vertoond door Rudi de Groot; de Zeeuwse Koorschool o.l.v. Evert Heijblok zingt volksliedjes en het Uniceflied. Dan volgt de pauze waarin loten worden verkocht en een goo chelaar optreedt. Aansluitend aan de pauze is er een mogelijk heid dat bedrijven en organisa ties een bijdrage aan de actie aanbieden. Hierna wordt het Adagio voor strijkers van Samuel Barber gespeeld door een orkest be staande uit leden van het Provinciehuis telefoon 31398 De Provinciale beraadsgroep Jeugdhulpverlening organiseert in samenwerking met de Vere niging tegen Kindermishande ling een themamiddag. Deze wordt gehouden op dinsdag 18 november a.s. van 14.00 tot 1 6.30 uur in de Zeeuwse Biblio theek, Kousteensedijk 7 in Mid delburg. Tijdens deze middag zal Mevr. Davidse-Somers, regionaal voorlichtster van de Ver. tegen Kindermishandeling een inlei ding houden. Zij zal aandacht schenken aan verschillende aspecten van het probleem. Voor mensen in de zorgsector, het onderwijs etc. kan het een zeer informatieve bijeenkomst zijn. Er zal ook een instructieve videofilm worden vertoond. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met de heer J.A.M. Schouten, Provinciale Beraadsgroep, Jeugdhulpverle ning Zeeland, tel. (01180) 33024. Zeeuws Orkest en het Zeeuws Jeugdorkest, o.l.v.Lex Veelo. Het Zeeuws Jeugdorkest (o.l.v. Matthieu Meys) brengt de Jena- symphonie tengehore.een werk toegeschreven aan Beethoven. Om half elf zal de Commissaris der Koningin, dr. C. Boertien, de eindstand van de opbrengst be kend maken, waarna de actie officieel wordt afgesloten. Tot slot volgt om 23.00 uur tot 00.30 uur een gezellig samen zijn met swingende dixieland en moderne muziek, gebracht door de Salt Lake Jazz Band en Zilte Swing. De avond wordt culinair geheel belangeloos verzorgd door de Streekschool Zeeland Ook kunnen tijdens de avond nog telefonische giften worden overgemaakt. Het telefoon nummer van de Concert- en Ge hoorzaal is (01180) 12700. Vanzelfsprekend staat nog steeds het gironummer van de actie open: 7475, Zeeland helpt Nepal. Gedeputeerde staten van Zee land hebben de statencommis sie voor waterstaat en verkeer op de hoogte gesteld van de ge volgen voor de provinciale we gen van de openstelling van de stormvloedkering Oosterschel- de voor het verkeer. Naar ver wachting zal dit in het najaar van 1 987 een feit zijn. De weg over de stormvloedke ring zal worden aangesloten op de provinciale wegen die over Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland Walcheren leiden. Die zullen hierdoor een forse ex tra verkeerbelasting te verwer ken krijgen. Problemen zijn te verwachten op de volgende punten: de aansluiting Dammenweg- weg Serooskerke-Renesse (S4); de aansluiting weg Haamstede-Westenschou- wen (S1op de weg Zierikzee-Haamstede (S2); de kruising van de weg Haamstede-Westenschou- wen met de Meeldijk/Weel- deweg; kruising van de weg Veersedam-Vrouwenpolder (S8) met de Dorpsdijk, Vrou wenpolder. De statencommissie had eerder vragen gesteld over de globale kosten van te treffen voorzie ningen op de voorziene knel punten. Ook wilde zij weten of er op financieel gebied iets te verwachten was van rijkswa terstaat. Zeer waarschijnlijk kan in eerste instantie worden volstaan met het "ombuigen" van het fiets pad langs de weg Serooskerke- Renesse.De kosten zullen glo baal f 50.000,— zijn. Wellicht zouden hier ver keerslichten kunnen worden ge plaatst. Gezien de situatie lijkt dit mogelijk, hoewel de vormge ving van de kruising niet ideaal is. Kosten: maximaal f 500.000, - Het probleem van deze weg- kruising is dat zij vlak achter een dijkovergang ligt. Hierdoor bemerkt de weggebruiker veel te laat dat er een kruising is, met alle mogelijke gevolgen van dien. De dijk mag niet worden afgegraven omdat hij een func tie als binnendijk moet houden. Het is de bedoeling een oplos sing te vinden die zo goedkoop mogelijk is. De kosten kunnen variëren tussen nihil en f 2,3 Op vrijdag 14 november, 10.00 uur, houdt de hoorcommissie bestemmingsplannen een zit ting om de bezwaarschriften te behandelen die zijn ingediend bij het provinciaal bestuur, te gen het bestemmingsplan "Scholderlaan" van de ge meente Westerschouwen. De gebroeders J. en W. Steur uit Noordwelle en de Geweste lijke Raad voor Zeeland van het miljoen. Nihil, als de kruisende wegen gewoon zouden worden afgesloten. In het duurste geval zou een ongelijkvloerse kruising moeten worden aangelegd. Er zal op dit probleem nog danig moeten worden gestudeerd. Het probleem bij deze kruising is dat opstelstroken ontbreken waardoor men niet kan voorsor teren. Ook zijn er geen goede voorzieningen voor fietsers. Verder is de verkeerslichten installatie aan vernieuwing toe. De kosten hiervan worden ge raamd op f 1 miljoen. Ook hier is nadere studie vereist. Het probleem is des te ingewikkel der doordat het Wegschap Wal cheren een fietspad heeft aan gelegd vanaf Veere, dat kort voor de kruising eindigt. Hier door is een gevaarlijke situatie ontstaan. Een wijziging van het kruispunt zou moeten gebeuren in combinatie met aanpassings werkzaamheden aan het fietspad. Een financiële bijdrage van het Wegschap is in principe bespreekbaar. GS delen de commissie nog mee dat er zowel tussen ambte naren als bestuurders van rijk en provincie is gesproken over deze verkeerskwesties. Het ziet er niet naar uit dat rijkswa terstaat met een financiële bij drage zal komen. Men is van mening dat het rijk met de aan leg van de wegen op en naar de stormvloedkering voldoende heeft gedaan. GS zullen deze kwestie nog bespreken met de minister van verkeer en waterstaat. Landbouwschap zijn het niet eens met de bestemming na tuurgebied die aan twee land- bouwpercelen in het plan is gegeven. De heer D. Rijpkema uit Burgh- Haamstede maakt bezwaar te gen het bestemmingsplan na mens de Natuur- en vogelwacht Schouwen-Duiveland. Hij is het niet eens met de verblijfsrecrea- tieve bestemming die aan een landschappelijk waardevol ge bied aan de Oude Moolweg in Renesse is gegeven. De voorzitter van het college van Gedeputeerde Staten, dat is de Commissaris van de Ko ningin, houdt op vrijdag 14 no vember tweemaal zitting in Arob-zaken. Het gaat om het weigeren van bijstand op grond van art. 45 van de Algemene Bijstandswet (spoedshalve bijstand). De zittingen beginnen om 14.30 uur en om 1 5.00 uur. Alle vergaderingen zijn open baar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. M De afdeling volwasseneneduca tie van de provinciale onder wijsraad vergadert op woens dag 12 november. Er zal gesproken worden over het Arob-advies voortgezet speci aal onderwijs; voldoende open baar voortgezet onderwijs?; vormingsweken IHNO/IBO. De vergadering is openbaar en wordt gehouden om 14.00 uur in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42 in Middelburg. WM Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. Vorige week woensdag werd de renovafie voltooid aan de "villa Roozenburg" aan de Segeersweg 9. In dit oude buiten, in het be zit van de Woningbouwvereni ging Middelburg, zijn nu vier wooneenheden gecreëerd. Reden om eens nader aandacht aan Roozenburg te schenken. Het huis is een oude buitenplaats, die eens deel uitmaakte van de gordel van buitenhuizen om Mid delburg (zie de "Archiefsprokkel" van 14 september 1985). In de vo rige eeuw bevonden zich aan de Segeersweg de buitens Landlust en Landzicht (aan de zuidzijde) en Roozenburg (aan de noordzij de). Daarvan is thans alleen nog het laatste huis over. Roozenburg werd gebouwd in 1801. In wiens opdracht en wie de eerste bewoners zijn geweest is mij niet bekend. Mr. Gerardus Jaco bus Ackermans uit Middelburg kocht in 1825 de buitenplaats aan. Zijn nakomelingen hadden het huis zo'n 120 jaar in hun bezit. Roozenburg was een voornaam huis met een stalgebouw, oranje rie en grote tuin. Door de aanleg van kanaal en spoorlijn (tussen 1867 en 1872) werd het bijbeho rende grondgebied verkleind. In 1886 ging het gezin van notaris Baris Agath'us Verhey het buiten bewonen. De moeder van Verhey's vrouw was een dochter van voor noemde Ackermans en via haar kwam Roozenburg aan de familie Verhey. Martinus Gerardus Ver hey (1882-1951), zoon van notaris B.A. Verhey, en later grondlegger en directeur van een verft'abriek in Loosduinen, bewaarde zeer goede herinneringen aan Rozenburg, waar hij zijn jeugd doorbracht. In Jammer genoeg is er hedentenda- ge van al dit moois weinig meer zijn "Jeugdherinneringen" geeft hij een mooie sfeertekening. Hij schrijft ondermeer: "Mijn groot moeder woonde er in mijn jeugd en wij zijn er op mijn 14de jaar gaan wonen toen grootmoeder gestorven was. Haar vader Acker mans heeft het gekocht, en ik meen, dat zijn zuster, tante Trui (Geertruida, waarvan wij ook tee- keningen hebben) er reeds eerder woonde. Wanneer ik mij niet ver gis, heeft daarvoor gedurende korten lijd de familie Snouck Hurgronje er gewoond, tenminste hun naam staat nog gekrast in een vierkant ruitje van 'het gang raampje naast de "zekere plaats" -deur.... Het huis was aan de zuid kant bijna geheel blinde muur en hooge boomen ervoor.... Er was eigenlijk alles wat men wenschen kon, en alles had zijn bizondere naam. Het voorplein voor het huis was vóór de stoep beschelpl, en daar konden de rijtuigen kee- ren, en weer achterom het den- nenboschje terug het hek uit. Er waren twee tenten, dat zijn priëe- len, waar we buiten konden zitten (buiten de zon).... Het voorplein was een groote grasvlakte met hier en daar een bloemperk en een boom er in. Er omheen liep een pad, geheel rond, waar wij onze wielerwedstrijden en onze hard loopwedstrijden hielden. In de bocht bij de moestuin slipte je steeds, want daar was altijd slik. De stille weg liep er langs, onder den spoordijk. Een sloot scheidde ons daarvan...." Verder waren er een fraai, groot achterplein met als voornaamste bomen een bonte olm, een bruine beuk, een tamme kastanje, een ge heel met lianen begroeide treures, een lariks of "lorkeboom" en een pruimeboom, een kleine en een grote vijver, twee boomgaarden en om dat alles heen bos met heesters en struiken. over. Roozenburg, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog nog enige tijd als Duits telegraafkantoor diende en in 1944 door mej. Clara Magdalena Verhey werd verkocht, ligt thans ingeklemd in de wijk Dauwendaele. Er was nog iemand die goede jeugdherinneringen aan Roozenburg had. Met hem willen we'dit stukje besluiten. Het gaat om Dr. Abraham Kuyper (1837-1920), de beroemde theo loog en staatsman, wiens vader van 1841-1849 N.H. predikant te Middelburg was. Kuyper had als kind te Middelburg acht spelen de jaren doorleefd" en toen ook de tuinman Geldof van Roozen burg leren kennen "die hem een sinds nooit uitgewiste indruk gaf van het calvinistisch wezen dat hij vertoonde". Soep Tij tJürn Deel van een kaart met de buitenplaatsen en hofsteden op Walcheren, 1829 (nr. 71 is Roozenburg). 4-,<5A Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Het Hoofd van de Deltadienst van de Rijk waterstaat te Zierikzee heeft namens de minister van Verkeer en Waterstaat bij hen op 26 september een aanvraag ingediend om vergun ning ingevolge de Hinderwet. Het betreft het oprichten en in werking hebben van de "Stormvloedkering Oosterschelde" op een perceel kadastraal bekend gemeente Wissenkerke, sectie A, nrs. 1653 t/m 1656, gemeente Veere, sectie V, nr. 7 en gemeente Westerschouwen, sectie K, nr. 165. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 6 no vember 1986 tot en met 5 december 1986 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Veere op werkdagen van 9-12 en van 13-16 uur en iedere maandagavond na telefonische afspraak (tel.: 01181-455, tst. 20); in het gemeentehuis van Westerschouwen, Kloosterweg 60 te Burgh-Haamstede op werkdagen van 9-12 en van 13.00-16.30 uur en iedere maandagavond van 18-21 uur; in het gemeentehuis van Wissenkerke op werkdagen van 8.30-12.00 en van 14-16 uur en in de avonduren na telefonische afspraak (tel.: 01107-1655, tst. 23); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 5 december 1986 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werk dagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middel burg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de gevraagde vergun ning en wel tot en met 5 december 1986. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom wordt verzocht, kunnen tot en met 28 november 1986 tegen de aanvraag mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31364). Middelburg, 5 november 1986. sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 Gisteren, dinsdag 4 novem ber, opende juwelier Van de Ree in de zaak aan de Walstraat 75 in Vlissingen een grote trouwringenshow. Naast de ongeveer 300 modellen die gewoonlijk in huis zijn, zijn er nog zo'n 400 extra modellen te bewonderen, waaronder vele nieuwe en zeer opzienbarende modellen uit de wereldbe roemde collectie van Martins hof en Desiree. "Trouwlustigen, verliefden en verder iedereen die van 'goede sier' houdt, moet beslist komen kijken. Er prijkt een ongekend veelzijdige collectie trouwringen waaraan je bij het eerste gezicht al verliefd op zou kunnen raken", verzekert de ondernemer. Voor verliefden met trouwplan nen die de ring van hun leven ko men passen en tijdens de show tot aanschaf besluiten, ligen er een paar gouden oorknopjes met zir- konia klaar om de bruiloft nog meer glans te geven. Bij'aankoop van Martinshof-ringen wordt er bovendien een levenslange verze kering cadeau gedaan voor verlies en diefstal. De trouwringenshow duurt tot en met 15 november. V

de Faam | 1986 | | pagina 13