'Diamanten' detailhandel Roovers mt 07 Het nteiiHirt Feesttaarten bij eerste lustrum NBBS reizen 'Lege' Segeersstraat trekt meer publiek Talrijke prijzen te winnen als voorbereiding op Sinterklaas Beter Horen: een bril accepteert men als iets doodnormaals, maar een hoorapparaatje... "Goed Idee" Arnemuiden deelde prijzen uit Sigarenmagazijn 'Marja' nu ook in Middelburg EXTRA KOOPAVOND MIRO VOOR DE ZONNEBLOEM DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 5 november 1986 Brabander Diploma 's Geen supermarkt OOK PRESIDENT REAGAN IS SLECHTHOREND Contactproblemen Vrijblijvend advies NIKON SHOW BIJ FOTO BACK IN MIDDELBURG GIRAFFE SCHENKT PLAY MOBIL AAN WINDROOS Voorbereiden op wintersport met spaarbank en ANWB SOUBURGSE MIDDENSTAND PAKT UIT MET ACTIES Sint Nicolaas Speciaalzaken zullen blijven Géén groot feest, géén receptie, maar gewoon een gezellig etentje met vrienden en het personeel. Op deze manier viert de firma Roovers Zn., detailhandel in huishoudelijke arti kelen en ijzerwaren haar zestig-jarig jubileum. Onopvallend dus. Bijna net zo onopvallend als de lokatie aan de Lange Delft in Middelburg, waar de winkel bijna schuil gaat tussen de 'grote jongens'. 5: "Ja, wat dat betreft zijn wij nog een van de weinige 'echte' zelfstandigen in deze straat", geeft de diamanten detaillist toe. "Zo willen we het ook hou den. Zelfstandig zijn en blijven en met 60 jaar achter de rug is dat zo te zien allemaal prima ge lukt". Dat het zelfstandig on dernemerschap niet altijd roze- geur en maneschijn is, geeft Roovers graag toe. "Het heeft inderdaad zijn nadelen. Als wij op vakantie willen, moeten we dat eerst verdienen en een even tuele vervanger voor die periode moet óók betaald worden. Maar dat weet je allemaal van te vo ren en dat is de prijs van het zelfstandig zijn. Maar ik zou echt niet anders willen". Hoe het nu allemaal precies be gon wil Roovers, zij het na enig aandringen, wel kwijt. "Mijn vader begon een winkel in 1926. Wat-ie allemaal verkocht? Nou, letterlijk eigenlijk alles. Fietsen, schoenen, huishoudelijke arti kelen, gereedschap, noem het maar op en het was er. We wa ren met z'n negenen thuis, dus dat betekende meehelpen. Ja, en zo ben ik eigenlijk in dit vak gerold". Over die beginperiode, zo net voor de crisistijd, heeft Roovers nog wel leuke herinneringen. "Vader kwam uit Brabant en die sprak natuurlijk wèl iets an ders dan Zeeuws. Op een dag komt er een klant en die wil twee fietsen kopen. Tenminste, zo sprak hij het uit. Vader blij, loopt naar het magazijn, haalt twee fietsen en dacht dat zijn dag weer goed zat. Laat nu die klant scharnieren bedoelen in plaats van rijwiel.... Dat was dus dialect". "Het was vroeger ook hard wer ken geblazen", weet Roovers nog. "Iedereen hielp als het even kon mee en als 9-jarige jongen stond je rustig in een ij zige vrieskou gaatjes te prikken in de leeren tuigjes van de schaatsen". Ik heb toen wat blaren in mijn handen gehad!", grinnikt-ie. De oorlog gooide zoals bij velen roet in het eten en na de oorlog begon Roovers gewoon op nieuw. "Die jaren zijn wij ge lukkig goed doorgekomen. Wij kenden mensen en die hadden konijnen. Niet één maar ik weet niet hoeveel. Wij kochten de vellen en daar maakten we handschoenen en 'moffen' van. Dat waren van die handenwar- mers", verduidelijkt hij. De (toen noNg jonge) Thomas Roovers kwam zo net na de oor log dan ook officieel bij vader in de zaak en dat betekende dus vakdiploma's halen. "Jongen, ik barst er van. Je houdt het niet voor mogelijk wat je toen alle maal moest leren. Om spijkers te verkopen, moest je een vakdi ploma hebben, om sigaretten te mogen verkopen moest je een vakdiploma hebben en ga zo maar door. Om een simpel voorbeeld te noemen, om een pakje sigaretten over de toon bank te mogen verkopen moest je precies weten van welke soor ten tabak de sigar.et werd ge maakt en waar die tabak van daan kwam. Kom daar maar eens mee aan. Niemand vraagt daar toch maar? 't Is: geef mij maar een pakkie zus of zo, afre kenen en wegwezen". In al die jaren is er natuurlijk wel het een en ander veranderd. "Natuurlijk", geeft Roovers toe. "Dat is maar goed ook, want als wij als bedrijf niet met onze tijd waren meegegaan had- den we het natuurlijk nooit zestig jaar volgehouden". "Het assortiment onderging na tuurlijk de nodige veranderin gen", vult mevrouw Roovers aan. "Vroeger waren alle moertjes, boutjes, piefjes en palletjes in de losse verkoop. Alles keurig in bakken en dan nog onderverdeeld in metrische- en engelse maten. Je rekende je af en toe een deuk. Een schroef je per stuk verkopen was de nor maalste zaak van de wereld. Ja, en soms was je dan toch wel lang met een klant bezig, voor zegge en schrijve twee cent. Nu is alles verpakt en kunnen de mensen het zelf uitzoeken". Wat in al die jaren bij Roovers niet is verdwenen is het gevoel voor persoonlijke aandacht. "Wij zijn geen supermarkt of Het echtpaar Roovers zoiets", stelt mevrouw Roovers. "Elke klant krijgt van ons een advies, tenminste als ze dat wil len, want dat vinden wij belang rijk. Het wil dan ook best wel eens gebeuren dat wij een goed koper artikel adviseren omdat het bewuste artikel gewoon be ter is of omdat wij daar zelf goe de ervaringen mee hebben". Overigens werd niet elke ont wikkeling door de firma Roo vers met gejuich ontvangen. Toen er enige jaren een kunstobject voor zijn winkel werd geplaatst zag hij de bui al hangen. "Een prachtig ding, daar mankeerde niets aan. Je weet wel, dat houten blok. Hoe het ook zij, het werd of als uri noir gebruikt, of als speelobject voor de jeugd of er werd ge woon wat 'rotzooi' getrapt. Dat houdt klanten van je deur en dat kan natuurlijk nooit de bedoe ling zijn geweest. In ieder geval is het kunstobject nu ver wijderd". Over de toekomst maakt Roo vers zich weinig zorgen. "Speci aalzaken zijn er altijd geweest en zullen er altijd blijven en zo lang wij nog plezier in ons werk hebben gaan we gewoon door. Dus wat ons betreft komen er nog 60 jaren bij". De Amerikaanse president Ronald Reagan draagt al geruime tijd een onopvallend hoortoestel, dat in de gehoorgang wordt gedragen. Dergelijke mini in het oor toestellen worden vaak ge prefereerd vanwege de vergaande onzichtbaarheid van het toestelletje. Helaas zijn ze niet voor ieder hoorprobleem ge schikt. De slechthorendheid van Reagan wordt overigens toegeschreven aan zijn filmcarrière. Men zou bij een western een pistool te dicht bij de toenmalige acteur hebben afge schoten. Daardoor moet president Reagan gerekend worden tot de groep (mannen) die door werkom- standigheden slechthorend is ge worden. Volgens het Inter/View onderzoek Slechthorendheid in Nederland is dit een minderheid van het totale aantal slechthorenden, de meeste hoorproblemen moeten worden toegeschreven aan ouderdom en erfelijkheidsfaktoren. Horen is, evenals zien, voelen, rui ken en smaken, een zintuig waar door we de wereld om ons heen ervaren. Als het gehoor ons in de steek laat ontstaan er contactpro blemen. Afhankelijk van de mate van slechthorendheid kan er dan een zekere terughoudendheid ont staan bij de slechthorende. En in .sommige gevallen leidt dat zelfs tot een isolement. Dit hoeft absoluut niet, meent Be ter Horen, het aan de Bad huisstraat in Vlissingen gevestigde bedrijf dat gespecialiseerd is in deze problematiek. Gediplomeer de vakmensen maken er gebruik van de computer om de toestelge gevens te meten en op die manier op medisch voorschrift een hoor toestel in te stellen aan de behoef te van de gebruiker. Van de totale wereldbevolking heeft naar schatting vijf procent problemen met het gehoor. In Ne derland alleen al zo'n 700.000 mensen. Vaak gaat het gehoor op Twee moderne hoortoestellen: verfijnde micro electronica. Van deze typen worden er in ons land enkele duizenden gedragen. De NBBS viert dat ze vijf jaar ge leden een reiswinkel vestigde in de Lange Geere in Middelburg. Een goede vestigingskeuze, stelt de or ganisatie vast, hetgeen blijkt uit de verdubbeling van de omzet cijfers. VS De prijswinnaars Joos van Belzen, Johanna van Belzen en Jarco Siere- veld (2 jaar) geflankeerd door Betty en Jack Stroy. Enige tientallen jeugdigen druk ten woensdagmiddag hun neuzen tegen de etalageruit van de 'Goed Idee'-winkel van Jack Stroy in Arnemuiden. Op die dag name lijk zou bij Stroy de uitslag van de Lego wedstrijd bekend worden gemaakt en het was dan ook lo gisch dat de jeugdigen benieuwd waren naar wie er had gewonnen. Moeilijk was de prijsvraag overi gens niet. Tenminste, als men de catalogus of de etalage goed had bekeken, want de antwoorden op de vragen: welke Lego-bouwdoos is er uitgeroepen tot speelgoed van het jaar, hoeveel gewrichten heeft elke 'aktie-man en hoeveel Duplo- en Lego dozen zijn er nieuw in 1986, waren er met enig speurwerk in terug te vinden. Uiteindelijk bleken er van de in totaal 176 inzendingen slechts twee goed te zijn. Een loting moest beslissen en het resultaat was dat Johanna van Belzen er met de eerste prijs (Lego ter waar de van 100 gulden) vandoor ging. De tweede prijs, Lego ter waarde van 50 gulden ging naar Joos van Belzen, omdat hij er het dichtst bij zat kreeg Jarco Siereveld Lego tot een bedrag van 25 gulden. De prijswinnaars kwamen overi gens uit Arnemuiden. Alle andere deelnemertjes ontvingen een troostprijs. Met het resultaat van 176 deelne mertjes is Stroy dan ook bijzon der tevreden. "Deze winkel heeft een totale oppervlakte van 380 vierkante meter, en ruim 100 vier- NBBS is een onderdeel van de stichting NBBS-reizen, een non profit organisatie met 29 reiswin- kels. De populariteit stijgt, het geen ook blijkt uit het feit dat mr. Pieter van Vollenhoven onlangs in Leiden het hoofdkantoor opende. Van Vollenhoven is overigens een ex-reisleider van de NBBS. In de eerste 10 maanden van dit jaar heeft de NBBS al meer dan een kwart miljoen reizigers ver voerd. De organisatie verzorgt trips die variëren van een reisje naar Brugge tot een vakantie naar Timboektoe. Alle reismogelijkhe den worden daarbij aangespro ken. Ook verzekeringen kunnen in de reiswinkels worden afgesloten. Het eerste lustrumfeest van de reiswinkel in Middelburg is ook voor de bezoekers merkbaar. Deze week - tot en met zaterdag 8 no vember krijgt iedere tiende boeker van een reis een feesttaart. kante meter is ingericht voor speelgoed. Als je het een beetje goed aanpakt, blijkt dus dat een aktie als deze beslist niet plaatsge bonden is, want de deelnemers kwamen uit heel Walcheren". Overigens is de 'Goed Idee- winkel' van Stroy een van de wei nige winkels met een speelgoedas sortiment. latere leeftijd achteruit. Een bril accepteert men als iets doodnor maals als de ogen het een beetje laten afweten, maar met een hoor apparaatje heeft men soms de grootste moeite. Ten onrechte, meent Beter Horen. Ook al omdat door toepassing van moderne grondstoffen en ge avanceerde technologie het "lom- pe" gehoorapparaat van vroeger is teruggebracht tot een heel be scheiden apparaatje van minimale afmeting. Bij de zaak aan de Bad huisstraat 21 vertellen ze er alles over. Men kan er binnenlopen voor een vrijblijvend advies. "Dat kan het begin zijn van een be wuster leven. Want goed horen is even belangrijk als goed zien," al dus Beter Horen. De onderne ming heeft naast Vlissingen nog 14 zaken in Nederland. Foto Back met vestigingen in Vlissingen, Middelburg en Goes houdt zaterdag 8 november in de zaak te Middelburg, Korte Geere 17 een uitgebreide Nikon de monstratie. Speciaal voor deze gelegenheid is een specialist van Nikon aanwezig die het gehele programma van Ni kon uitgebreid demonstreert. Ui teraard is de Camera van het jaar de Nikon F501 Autofocus te be wonderen. Zoals gewoonlijk heeft Foto Back tijdens deze de monstratie zeer speciale prijzen! Uiteraard gelden deze prijzen ook voor de filialen in Vlissingen en Goes. Giraffe, de winkel voor huis- houdartikelen in het Mirocen- ter in Vlissingen, schenkt Playmobil aan de Windroos, het dagverblijf voor verstan delijke gehandicapten in Mid delburg. Het speelgoed werd gebruikt tijdens een uitgebrei de show in het Mirocenter en kele weken geleden. De officiële overhandiging vindt plaats op maandag 10 no vember. Burgemeester mr. C.G.J. Rutten van Middelburg heeft donder dagmorgen de vernieuwde Segeersstraat geopend. Hij knipte een lint door en onthulde een bord aan het begin van de straat met 'Centrum Promenades'. Behalve de opening van de straat, was het ook de start van drie feestdagen. De winkeliersvereni ging van de Segeersstraat, Korte- en Lange Delft hadden voor muziek en optredens gezorgd van onder anderen Poppentheater 'Parabel', disc-jockey Romeo Altenberg, dansschool 'De Jong' uit Vlissingen en folkloredansgroep 'Mie Katoen' uit Tilburg. Toch waren de vernieuwde aan blik en de festiviteiten in de Se geersstraat geen reden voor de Middelburgers om zich massaal in de straat op te houden; het bleef er opvallend stil. "Ja, het blijft natuurlijk een zijstraat, die nooit zoveel mensen ais de Lange Delft zal trekken. Maar ik denk dat het belangrijkste verschil met voor heen is, dat de geparkeerde auto's verdwenen zijn, zegt winkelier, J. Minet. Vroeger hoefden de win keliers nauwelijks aandacht aan de etalages te besteden: je zag ze toch niet. Nu de straat 'leeg' is, moeten wc iets aan de presentatie doen. Burgemeester Rutten ver weet onze winkeliersvereniging, dat wij het publiek te weinig aan trekken. Wij nemen dat verwijt serieus, en in het volgende toe ristenseizoen kunnen de Middel burgers en de toeristen dan ook rekenen op een feestelijkere Se geersstraat, Korte- en Lange Delft". Rekreatiesport, de Sport- en Spel- afdeling van de Verenigde Spaar bank, organiseert opnieuw win- tersportvoorberéidingsweekends. Dit keer zal ook de ANWB mede werking verlenen middels techni sche en toeristische informatie. De weekends worden gehouden op Papendal op 15/16 november, 29/30 november, 6/7 december en 13/14 december. De prijs per per soon bedraagt 115,—. Leden van de ANWB en rekeninghouders van de Verenigde Spaarbank beta len per persoon echter 89,—. Bij deze prijs zijn naast de in structies, tevens alle maaltijden alsmede de overnachting inbe grepen. Informatiefolders zijn verkrijg baar bij de ANWB en de Verenig de Spaarbank-kantoren. De middenstand in Souburg (georganiseerd in de Nemidso) is al helemaal in Sinterklaassferen. Bij de winkeliers zijn kleurplaten af te halen waarmee kan worden deelgenomen aan een kleur- wedstrijd en zaterdag 8 november beginnen 45 winkeliers met een Sint Nicolaas prijzen festival. Zaterdag 15 november komt de Goedheiligman persoonlijk naar Oost-Souburg zijn opwach ting maken. Verder hebben de neringdoenden allerlei leuke spel len georganiseerd om het winkelpubliek helemaal naar de zin te maken. Het Sint Nicolaas prijzen festival wordt al jaren achtereen gehou den in Oost-Souburg. Dit jaar doen 45 winkeliers mee, ze zijn herkenbaar aan het raambiljet. Bij elke vijf gulden aan bood schappen krijgt de klant een zegel die op een kaart moet worden ge plakt. Bij boekhandel Huson in de Kanaalstraat en Huson video theek in de Paspoortstraat staan bussen voor de volle kaarten. Te winnen zijn 50 fruitmanden en De regio Walcheren van De Zon nebloem heeft weer beslag weten te leggen op het Mirocenter. Op dinsdag 18 november is daar de jaarlijkse koopavond voor zieken, gehandicapten, aan huis gebonde- nen en ouderen. Het zal die avond weer gezellig druk worden. Er zijn helpers en helpsters, er is verplegend perso neel en - uiteraard - zijn er rolstoe len. In de winkels zijn rustplaatsen waar de kooplustigen af en toe kunnen uitpuffen. De Miro zorgt op die plaatsen voor een kopje koffie. Wie inlichtingen wil kan bellen met A. van de Berg-Buenk in Vlis singen (01184-14177) of A. Rienstra in Middelburg 01180-29718. vijftig banketstaven. Deze prijzen zijn beschikbaar na de eerste trek king op 22 november. Een week later vindt de tweede trekking plaats. Dan worden vijftig ca deaumanden van de Kaaswip ver loot. De derde en laatste trekking gaat het om de hoofdprijzen, waarbij dan ook notaris Wouwe uit Middelburg een oogje in het zeil komt houden. Verloot wor den dan een compact disc speler, een foto-camera, een snocrloze boormachine, zeven Nemidso bonnen ter waarde van 100, en tien bonnen ter waarde van 50,(Nemidso is de winke liersorganisatie in Oost-Souburg). Sint Nicolaas komt dus - zoals ge zegd - zaterdag 15 november. Omdat de Keersluisbrug in repa ratie is, kan hij niet met de ge bruikelijke sleepboot de Soubur gers vereren. Als noodoplossing is de ontvangst in Middenhof aan de Kanaalstraat vanwaar hij met zijn pieten een rondrit maakt door Souburg. Overigens is nu al een kleur- wedstrijd aan de gang. Bij een groot aantal winkeliers zijn kleur platen te halen, die de jeugd naar hartelust kan inkleuren. Souburgs Burgerzin heeft prijzen beschik baar gesteld. De kleurplaten moe ten voor woensdag 12 november worden ingeleverd in de openbare bibliotheek aan de Kanaalstraat. Zaterdag 15 november worden de prijzen uitgereikt na de optocht van Sint Nicolaas. Harry Boer verzorgt tijdens de prijsuitreiking een poppenkastvoorstelling. En dan is de koek nog niet op. In plaats van de fotowedstrijd vorig jaar heeft de Nemidso dit jaar een scrabble-wedstrijd georganiseerd. De deelnemende zaken zijn her kenbaar aan het affiche. Ze heb ben één of meerdere letters in de etalage liggen, welke alleen bij el kaar een zin vormen. Het begin woord luidt boodschappen. Voor de winnaars zijn Netnidsobonncn beschikbaar ter waarde van 100,—, 50,— en 25,—. De oplossingen kunnen in de beken de bussen worden gedeponeerd. Om de klanten nog eens extra in Sinterklaasstemming te brengen delen de pieten en Sint Nicolaas bij de deelnemende winkels bon nen uit. Dat gebeurt op zaterdag 29 november. De uitgedeelde bonnen - 150 in totaal - vertegen woordigen een waarde van ƒ5,— tot 10,—. Met een drukbezochte receptie openden Harry van Hal en Hans Seyner vorige week hun tweede zaak in Middelburg. Op de hoek van het Plein 1940/Korte Geere is een moderne tabakswinkel inge richt die dezelfde naam draagt als de zaak van Van Hal aan de Vlis- singse Walstraat: 'Marja'. Harry van Hal begon in 1979 zijn zaak in Vlissingen en sinds enkele maanden is Hans Seyner zijn compagnon. Seyner behartigt de belangen in de nieuwe Middel burgse 'Marja'-winkel. De ruimte in de nieuwe winkel is groter dan in de Vlissingse zaak, maar voor de rest is alles hetzelfde. "Ons sterke-punt is de aanste kers. Daarin zijn we specialisten. Er zijn er voor nog geen vier gul den maar ook exemplaren van zo'n achthonderd gulden hebben we in huis", zegt Harry van Hal trots. Ook de 'nazorg' wordt door 'Marja' serieus genomen. Er is een eigen reparatiewerkplaats aan de Vlissingse zaak. "En we voe ren alle reparaties uit aan aanste kers, waar ook gekocht. Gratis! Alleen als er door slijtage een on derdeel moet worden vervangen worden de kosten in rekening ge bracht", stelt Van Hal, die servi ce erg belangrijk acht. Uiteraard hebben de 'Marja'za- ken alle soorten tabaksartikelen, maar daar houdt het niet mee op. Er is een ruime keuze in allerlei soorten en modellen pijpen maar ook een sigarettedovertje of een ouderwets matje om sigaretten zelf te rollen ontbreekt niet. "We proberen het geheel zo com pleet mogelijk te maken", verze keren de beide ondernemers, die de inrichting en aankleding met eigen krachten in een maand tijd realiseerden. Het voorste deel is ingericht voor 'vlugge verkoop' en achter in de winkel kan men 'op het gemakje rondneuzen'.

de Faam | 1986 | | pagina 11