in Midden Zeeland Barbershopkoor Vlissingen trad succesvol op in Knokke 'Manner':maar dat was heel iets anders... 'Stroper en haas doen wat gedaan moet worden' 'Glas' in Middelburgse schouwburg m\ 30 okt. - 5 nov. FILM PODIUM EXPOSITIE Lezen Uitvoering 'Caecilia' Vioolconcert door Isabelle van Keulen Culturele dag Surant OERDEGELIJKE HARDROCK VICTORY IN THE CAVERN 'Gouwe ouwe' in Veere •>ir - - - f DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 29 oktober 1986 Cartoon-theater in De Piek ZEEUWSE PREMIERE IN MECCANO Van Immerseel concerteert op Zierervleugel EXPOSITIE PEER VAN MEER IN BELLAMY 19 ff 7> "INCEST, IK KENDE HET WOORD NIET EENS" 'Blues' in Vestzaktheater Orgelconcert in Koudekerke DONDERDAG 30 OKTOBER DONDERDAG 30 OKTOBER *Alhambra I Vlissingen 'Top Gnn' 20 uur. *Alliambra II Vlis singen 'Karate kid-2' 20 uur. *Grand Theater Goes 'The color purple' 20 uur. *Mcceano Mid delburg 'Jewel of the Nile' 20.30 uur. *Electro Middelburg 'De ko- mediant' 20.30 uur. VRIJDAG 31 OKTOBER De Sea sound singers hebben onlangs een promotieloer gemaakt naar het Belgische Knokke. Samen met het kwartet de Golden waves en het mannenbarbershopkoor Flushing boys barber friends waren zij daar op uitnodiging van de Eastcoast barber friends, een in april opgericht koor. De Vlissingers traden op onder leiding van Bob van der Meule. Het optreden van de Vlissingers was bedoeld om de Belgen kennis te laten maken met deze honderd jaar geleden uit Engeland overge waaide zangstijl. Het koor uit Knokke werd dit voorjaar opgericht door een aan tal jonge mannen. Zoals vaker is geschreven, breidt het barbcr- shopzingen - zonder muzikale be geleiding - zich enorm uit op het vaste land in Europa. Vorig jaar tekenden de Vlissingers voor de organisatie van een landelijke conventie van barbershopkoren. Daardoor kregen de zangers in de Scheldcstad meer bekendheid. Het optreden in België noemden de koorleden succesvol en voegde weer een pluim toe aan de reeds eerder bereikte successen tijdens zangmanifestaties. l)c Stichting 'Surant' in Vlissingen heeft voor zaterdag 1 no vember een culturele dag op haar programma staan. De dag wordt gehouden in het VTV-gebouw achter sportpark Basken- burg in Vlissingen en begint om 14 uur. De culturele dag begint met een optreden van de clown 'Pina- rio'. Verder zijn er die dag optredens van onder andere een An tilliaanse dansgroep, een aerobic-groep, een reggaeband 'Tro pical delicious', een Jai Krisne Tjawtaalband en is er een kle derdrachtenshow. Tevens is er een foto-, dia- en souvenirsten toonstelling. De dames barbershopsingers uil Vlissingen Victory. Gewone degelijke hardrock, gespeeld door mensen die de klappen van de zweep tot in perfectie beheersen. Daarvan kunnen de liefhebbers ge nieten op zondag 2 november in The Cavern in Middelburg, aanvang 15.30 uur. Voor het voetlicht treedt de formatie Victory, die bezig is aan een toernee door Europa. De groep lanceerde onlangs een lp, die ook op cd te koop is. In het voorprogramma zondag speelt 'Mass'. Victory bestaat uit Amerikaanse en Duitse hardrockmuzikanten die in andere, bekende, bands hun sporen reeds verdienden. In Victory brengen ze hun ervaring op een hoger plan door samen werking met collega's van hetzelf de niveau. In een interview maak ten de leden duidelijk dat ze het helemaal zien zitten met elkaar en dat 'het aan de weg timmeren' volledig onderbouwd gebeurt. Het verleden van deze hardrock muzikanten ligt in Ted Nugent, Fargo, Wild Horses, Gary Moo re, Rabin/Hun en Huhn/Sykes. Victory -zoals hel optreed! in Middelburg- beslaat uit Fritz Randow - drums; Peter Knorn - bas; Tommy Newton en Charly Huhn en Herman Frank gitaar en zang. De Vlissingse muziekvereniging 'Caecilia' houdt op zaterdag in het Scheldekwartier in Vlissingen haar jaarlijkse uitvoering. Het programma begint om 19.30 uur met een optreden van de blok- fluitgroep, gevolgd door het jeugdorkest. Als gasten treden op het doedel zakcorps 'Interscaldis Pipes and Drums'. Na de pauze geeft de brassband enkele nummers ten beste. De avond wordt besloten met een bal, waarbij 'Los Primos' voor de muzikale omlijsting zorgen. In 'De Piek' in Vlissingen (reedt zaterdag 1 november 'Limited Company' op. Limited Company brengt zogenaamd 'Cartoon theater', een hilarische vorm van het mimespel. Met behulp van allerlei uit de stripwereld afkomstige voorwer pen slaat de jonge held Mark Kingsford zich door een aantal pijnlijke situaties. Muzikaal wordt hij begeleid door een wisse lend gitaai wonder, die Marks missers van passende muzikale ondersteuning voorziet. Geza menlijk maken zij een anderhalf uur durende reis door de wereld van het absurde, de wereld van de toegepaste dierentuin. Het optreden begint om 21 uur. De violiste Isabelle van Keulen concerteert dinsdag 4 november in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Zij wordt daarbij begeleid door de pianist Mathias Weber. Het programma dat wordt ge bracht luidt; Sonate voor piano en viool in Es gr.t. KV 481 van Wolfgang Amadeus Mozart, so nate voor piano en viool in G gr.t. opus 96 van Ludwig van Beetho ven, fratres voor Viool en piano van Arvo Part en sonate voor pia no en viool in A gr.t. van César Franck. Het concert begint om 20 uur. isabelle van Keulen *Alhambra I Vlissingen 'Top Gun' 19 en 21.30 uur. 'Meisjes die op de baas vallen' 23.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Karate kid-2' 19, 21.30 en 23.30 uur. *Grand Theater Goes 'Short cir cuit' 19 uur. 'The color purple' 21.30 uur. *Meccano Middelburg 'Jewel of the Nile 20 uur. 'Man ner' 22.30 uur. *Electro Middel- burg 'De komediant' 20.30 uur. ZATERDAG I NOVEMBER *Alhambra I Vlissingen 'Top Gun' 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Karate kid-2' 19 en 21.30 uur. *Grand Theater Goes 'Short circuit' 19 uur. 'The color purple' 21.30 uur. *Meccano Middelburg 'Jewel of the Nile' 15 en 20 uur. 'Manner' 22.30 uur. *EIectro Middelburg 'De komedi- ant' 20.30 uur. ZONDAG 2 NOVEMBER *Aihambra I Vlissingen 'E.T.' 14 uur. 'Top Gun' 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Karate kid-2' 14, 19 en 21.30 uur. *Grand Theater Goes 'Peter Pan' 14 uur. 'Short circuit' 19 uur. 'The color purple' 21.30 uur. *Meccano Middelburg 'Jewel of the Nile' 15 uur. 'Manner' 20.30 uur. MAANDAG 3 ADVEMBER *Alhambra I Vlissingen 'Top gun' 20 uur. *Alhambra II Vlis singen 'Karate kid-2' 20 uur. *Grand Theater Goes 'The color purple' 20 uur. *Meccano Mid delburg 'Jewel of the Nile' 20.30 uur. *Electro Middelburg 'Diva' (filmcollege) 19 uur. DINSDAG 4 NOVEMBER *Alhambra I Vlissingen 'Top gun' 20 uur. *Alhambra II Vlis singen 'Karate kid-2' 20 uur. *Grand Theater Goes 'The color purple' 20 uur. *Meceano Mid delburg 'Jewel of the Nile' 20.30 uur. WOENSDAG 5 NOVEMBER *Alhambra I Vlissingen 'Top Gun' 20 uur. *Alhambra II Vlis singen 'Karate kid-2' 20 uur. *Grand Theater Goes 'The color purple' 20 uur. *Meeeano Mid delburg 'Manner' 20.30 uur. *Electro Middelburg 'De komedi ant' 20.30 uur. 'Manner', een film van de Duitse cineasle Dorris Dörrie, beleeft haar Zeeuwse première in Meccano Middelburg en is te zien op vrijdag en zaterdag om 22.30 uur en zondag en woensdag om 20.30 uur. De titel geeft het al aan: met deze film stort Dörrie zich op de man als fenomeen. Ze bestudeert hem alsof hij tot een onbekend jungle- volk behoort en toont daarbij vooral belangstelling voor de raadselachtige riten van deze stam, die niet aflaat haar te vermaken. In het kader van de herfstcy- clus oude muziek bespeelt Jos van Immerseel op zaterdag 1 november de Zierervleugel in de Kloveniersdoelen in Mid delburg. Op het programma staan werken van de drie gro te Weense klassieken: Haydn, Mozart en Beethoven. Het concert begint om 20 uur. Het verhaal gaat over de geschie denis van de dertiger Julius. Hij heeft een prima baan bij een re clamebureau, een dure auto, een mooi huis en een vlot gezin met drie kinderen. Bovendien een mo- Scene uit 'glas' 'Ik ben van zoveel glas, dat elke harde stem een steen is en niet barst....' Dit is het begin van een gedicht van Gerrit Achterberg dat de titel 'Glas' meekreeg. Studio Hinderik speelt woensdag 5 november in de Schouwburg in Middelburg een toneelstuk met dezelfde titel. Op het toneel staat een grote spie gel, waartegen een zorgvuldig ge halveerde stoel is geplaatst. Wer kelijkheid en spiegelbeeld tonen samen een gave stoel. Wie er op plaats neemt en wil drinken uit het glas dat op het bijzettafeltje "staat, moet eerst klinken met zichzelf. Dan wordt de spiegel tot glas 'Glas' begint om 20.30 uur. In de serie tentoonstelling onder de titel 'accent tekenen' is Peer van Meer de tweede exposant die werk toont in Bellamy 19 in Vlis singen. Zaterdag 1 november om 15 uur wordt de tentoonstelling geopend. Het werk van Van Meer blijft er tot 26 november hangen. Peer van Meer beoefent het teke nen als een ritueel. Hij werkt van uit een obsessie voor wat hij ziet. Echte 'Gouwe ouwe' uit de jaren zestig en zeventig zoals de muziek van de Rolling Stones, Beatles, Tavares, Mud en The Three De grees worden vrijdag 31 oktober gedraaid in het 'Verenigingsge bouw' in Veere. Op die dag heeft de 'Gouwe Ouwe Club' een gezel lige avond op haar programma staan en wil zij iedereen de kans geven om opnieuw te dansen op de gouden klanken van onverge telijke artiesten. De gouwe ouwe- avond begint om 21 uur en duurt tot ongeveer 01 uur. Een uitspraak van hem: "Jager kun je worden, voor stroper moet je in de wieg zijn gelegd. Stropers zijn fout volk. Ik ben een stroper en is het papier niet de dubbelzin nige plek waar stroper en haas doen wat gedaan moet worden?" In de geëxposeerde tekeningen ke ren telkens twee symbolen terug: het been -een tot persoon gewor den ledemaat, dat staat voor het gaan over de wereld, het reizen, avontuur en de haas, en die staat weer voor onschuld, het kwetsba re, het slachtoffer zijn. En de haas -aldus Van Meer- kent als enige verdedigingsmiddel de vlucht. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met vrijdag tussen 10 en 12.30 uur en 13.30 tot 17 uur. Op zaterdag kan de bezoeker de tekenin gen tussen 13 en 17 uur bewonderen. 'jf' Diana Ozon, Jongerencentrum Midgartl, Middelburg, 20.30 uur. VRIJDAG 31 OKTOBER 'Goud-van-oud-avond', Vereni gingsgebouw, Oudestraat, Veere, 21 uur. 'Blues', danserseoliectief. Vest- zaktlieater, Vlissingen, 20.30 uur. ZA TERP A G I NOVEMBER 'Cartoon-theater', de Piek, Vlissingen, 21 uur. Vleugelconcert door Jos van I in merseelKloveniersdoelen Middelburg, 20 uur. 'Het lelijke jonge eendje' (kin dertheater), Concertzaal, Zierik- zee, 15 uur. Jaarlijkse uitvoering van mu ziekvereniging 'Caecilia', Schel dekwartier, Vlissingen, 19.30 uur. 'Verre vrienden', minitlieater, Middelburg, 20.30 uur. Orgelconcert door John Bakker en Iman de Zwarte, Gereformeer de Kerk, Koudekerke, 20 uur. Culturele dag Stichting Surant, VTV-gebouw, Vlissingen, 14 uur ZONDAG 2 NOVEMBER Hardrockformatie 'Victory', in liet voorprogramma 'Mass', Mid- delbnrg, 15.30 uur. DINSDAG 4 NOVEMBER Vioolconcert door Isabelle van Keulen, Concert en gehoorzaal. Middelburg, 20 uur. WOENSDAG 5 NOVEMBER 'Het hemelbed', Concertzaal Zierikzee 20 uur. Studio Hinderik speelt 'Glas', Schouwburg, Middelburg, 20.30 uur. derne vrouw en dan zo eentje die hij heeft afgeleerd te zeuren over zijn affaires met de vlotte kan toormeisjes. Op de dag van hun twaalfde ver jaardag van hun huwelijk komt hij er echter achter dat zijn vrouw, die inderdaad nooit 'ge zeurd' heeft een verhouding met een andere man heeft. Als 'Julius' woede buiten alle proporties raakt, werpt zij hem zijn avon tuurtjes voor de voeten. Julius geeft het klassieke antwoord "maar dat was heel iets anders" en de maakster van de film sluit het eerste hoofdstuk van haar vrolijke zedenschets af met het vraagteken dat elk eind van haar film markeert. Tanja was vijftien jaar toen haar stiefvader haar op een zonda gochtend kwam 'wekken'. 'Ik kom even naast je liggen', zei hij. 'Incest, ik kende het woord niet eens', vertelt Tanja nu, vijf jaar later aan Club.... Zo begint het incest-interview in het novembernummer van Club het maandblad voor jonge vrou wen in de leeftijd van veertien lot negentien jaar. In hei meinummer van dit jaar, hield het blad de 'Heb jij dat nou ook?'-enquête, waarin tal van zaken die in de be levingswereld van jongeren spe len, aan de orde kwamen. De vra genlijst kwam tot stand in nauwe samenwerking met Dr. Cees Stra- ver, wetenschappelijk medewer ker van het NISSO (Nationaal In stituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek) in Zeist en Drs. Jany Rademakers, onderzoekscoördi nator bij Stimezo in Den Haag. Afgezien van vragen over relaties met ouders, vrienden en vriendin nen, over geloof, toekomstver wachtingen en seksualiteit, kwam ook het onderwerp incest ter spra ke. Ruim zesduizend van de ca. honderdduizend lezeressen deden mee aan de enquête en daarvan bleek drie procent ervaring met incest te hebben. Psychologe Jany Rademakers: 'Volgens schattingen worden in Nederland tussen de vijf- en vijf tien procent van de meisjes seksu eel misbruikt door familieleden. Meisjes die in hun jeugd seksueel misbruikt zijn, kunnen later met verschillende psychische probic- men te maken krijgen: een afkeer van seksualiteit en aanrakingen, schaamte- en schuldgevoelens, depressie, en een neiging tot zelf vernietiging. Het is belangrijk je te realiseren dat seksueel misbruik eigenlijk niets met seks en alles met geweld te maken heeft en dat erover praten met anderen de eni ge manier is om zelf uit te proble men te komen. De laatste jaren is het gelukkig mogelijk geworden voor meisjes om over dergelijke ervaringen te praten. Door alle publiciteit ron dom incest zijn mensen in het al gemeen en hulpverleners in het bijzonder zich meer bewust ge worden van de omvang van het probleem'. Kinderboeken door Jan Smeekens School is ook niet alles. Sommi gen houden het zelfs alleen maar vol, omdat ze af en toe met geslo ten ogen door het open raam weg kunnen zweven. Wie dat niet kan is misschien geholpen met deze 'tip van Kees Stip'; ...opschool in de klas is het vaak erg saai, dus hoor je gewaai en zie je een tou vv grijp het gauw. zo eindigt SIJMEN KAN RIJ MEN, een lang verhalend gedicht waarmee Kees Stip zijn debuut als schrijver voor kinderen maakt. En het begint zo: Sijmen/kan rij men. /Hij rijmt zich een paard/dat zwaait met zijn staart./Door dat zwaaien./Wat een wind!Daar vliegt at een kind. Balans 17, Middelburg. Inge van der Kooij, schilderijen. Wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. T/m za. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22) Middelburg. José-Aerts, kerami sche objecten. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. T/m vr. De Vleeshal (Markt) Middelburg. 'Art museum museum art' wer ken van diverse kunstenaars. Di. t/m zo. van 13 tot 17 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Achter de Houttuinen 30) Mid delburg. Ecl Reebergen, fotogra- fie. Di. t/m za. van 14 tot 17 uur. Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietweg 6) Oostkapelle. De natuur in Zeeland en fossiele schelpen in Zeeland. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3) Mid delburg. Werken van John Krik- wood, Stephen Lawson, Fred Sti- ven. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. van 13.30 tot 17 uur. T/m vr. Bellamy 19, Vlissingen. Peer van Meer, accent tekenen. Di. t/m vr. van 10.00 tot 12.30 en 13.30 tot 17.00 uur, za. van 13.00 tot 17.00 uur. Aanvang za. Iguana (Bellamypark 35) Vlissin gen. Levende reptielen, amfibieën en insekten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Het Dansers Collectief brengt vrijdag 31 oktober in het Vestzaktheater in Vlissingen het programma 'Blues' op de planken. Vijf vrouwen en één heer, in het boudoir van de jaren '80, plaatsen hedendaagse kanttekeningen bij vraagstukken of de liefde verworden is tot een mechaniek en of de beheersing de controleur is van de emotie. De choreografie van 'Blues' is in handen van Lilian Bruinsma en Ricardo Anemaet. Het optreden begint om 20.30 uur. De organisten John Bakker en Iman de Zwarte verzorgen op za terdag 1 november in de Gerefor meerde kerk in Koudekerke een orgelconcert met een voor Zee land uniek programma. Er worden namelijk werken uitge voerd voor vier-handig orgel en dat is voor Zeeland al weer zes jaar geleden dat dit voor het laatst plaatsvond. Naast deze quatre- mains werken van onder andere Mozart en Schubert spelen de or ganisten enkele solowerken, waaronder de Passacaglia van Bach en de derde Sonate van Mendelssohn. Het concert begint om 20 uur. Het verhaal is niet meer te stuiten en het ene woord haalt het andere uit. De wind waait langs de klas van Sijmen die van de meester gauw een lang stuk touw aan de kast vast moet rijmen. In geen tijd hangen alle kinderen aan het touw. Ook de meester gaat mee en het kan niet anders of hij pro beert zijn kinderen toch iets te le ren over de steden, landen en we relddelen die ze op hun reis dooi de lucht passeren. Weer thuis we ien ze een heleboel over Moskou, China, Tokio en Amerika, maar weinig over Bunnik en Benne- kom:....Wat zijn ze weer dom. Kees Stip (Trijntje Fop) maakte in de jaren vijftig en zestig furore met virtuoze, geestige gedichten vol onverwachte woordspelingen. In 1981 pakte hij de draad weer op en verrast hij liefhebbers van zijn goochelkunsten jaarlijks met een nieuwe bundel vindingrijke nonsenspoëzie. Coryfeeën als Battus, Kees Fens, Drs. P. en Ru dy Kousbroek hebben in het ver leden hun waardering uitgespro ken over zijn werk waarvan je veronderstelt dat het ook kinde ren aanspreekt. Maar wie zijn dierversjes voorlegt aan tien- tot twaalfjarigen merkt het dat aan stekelijk taalgebruik over het al gemeen hun taalgevoel nog te bo ven gaat. 'Sijmen kan rijmen' is veel gewoner en sluit aan bij hun eigen rijmkunst. En ter geruststel ling, Kees Stip blijft ook hier zichzelf: er valt genoeg laalpret te ontdekken en te genieten. Kinderen die na lezing van het boek de onbedwingbare lust tot schrijven voelen ("Dat wil ik ook kunnen!") zullen ondervinden dat zoveel inhoud nog heel wat oefening en ervaring vergt. Voor alsnog blijft Kees Stip een van de zeer weinigen die snel als de adem van de wind Pegasus bereed. De illustraties en de opvallende kaft zijn van Thomas Koolhaas. Sijmen kan rijmen door Kees Slip. Il lustraties van Thomas Koolhaas. Uit geverij Ben Bakker, Amsterdam. Prijs f 16.90.

de Faam | 1986 | | pagina 7