JAN KLAASSEN NAAR ZEELAND De Faam Bahci 7 volgelinge haalde vredeslamp 'Ze denken nog steeds dat we een vreemde sekte zijn' MDGO-school in Vlissingen presenteert zich op open dag Help Nepal een handje met je voeten Zeeuwen heb ben plui im erdiend sola HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN 3DAGEN kortingen tot 10 /o Messcherpe prijzen door direkte fabrieksverkoop! DEZE WEEK IN Richtingen Presenteren TREFCENTER MAAKT RUIM BAAN VOOR DE NIEUWE KOLLEKTIE In onze winkel en op de pagina met kleine advertenties onder de rubriek 'Radio/Televisie' treft u enkele grandioze plank-kortingen. Geloof ZWIESEL drinkservies "Merite" 30 delig 299,— Tolerant OP GEWOON FORMAAT: Geen preken Komplete cassettes Etui-artikelen Losse bestekartikelen Kookpannen Keukengerei Speciale verkoopdagen SLECHTS Schouwburg Middelburg Telefoon: Molenwater 99 01180-25156 Woensdag 15 oktober 1986 87e jaargang no. 41 oplage 22 150 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162, privé: h. schrama. 01180-13585. redaktie: ad banneman. 01180-81170, Het gezicht van Jan Klaassen. Hij lacht zich een bult. Deze reizende tentoonstelling over een Oudhol landse poppenkast figuur zal de komende dagen onze regio aan doen. De naam Jan Klaassen is alom bekend. Al meer dan 300 jaar heeft hij, met zijn vrouw Ka trijn, jong en oud met grappen vermaakt. Deze expositie geeft een aardig beeld van het uiterlijk en het ontstaan van de poppen- kastheld. Mede dankzij financiële ondersteuning van de Zeeuwse ABN Bank-kantoren kan jong en oud van deze tentoonstelling ge nieten. De ABN Bank heeft deze ten toonstelling naar Zeeland gehaald om hun spaaraktie omtrent het gratis Cultureel Jongeren Paspoort, bij het openen van een spaarrekening, extra luister bij te zetten. Mede dankzij de bemidde ling van de Stichting Uit in Zee land kon deze cultuur-adoptie tot stand komen. De tentoonstelling laat vele kan ten zien van het begrip Jan Klaas sen, zoals zijn ouderdom, zijn in ternationale achtergrond, de her komst en vooruitstekende kin, zijn bemoeienis met de politiek en zijn didactische rol op school. De expositie bestaat uit een aantal panelen. Tweedimensionale af beeldingen geven de situaties weer waarin Jan Klaassen zich door de eeuwen heen heeft bevonden. Een boekje, overig documentatiema teriaal, vraag- en antwoordspel letjes en enkele driedimensionale objecten verlevendigen de ten toonstelling. Het gezicht van Jan Klaassen... is zowel voor jong als oud zeer zeker een bezoek waard. De expo is gratis te bezichtigen op dinsdag 28 tot en met 30 oktober van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur in het stadhuis in Vlissingen. Uit het zakenhart: 'Johnny Ma la wauw her opent sportschool'. Archiefsprokkels: 'De verbindingen van Mid delburg met de zee'. Rubrieken: podium, film, uit, van boegie tot bumper en korte in formatie. Drama, toneel, kookkunst, foto grafie en verpleging... dit is slechts een greep uit wat de MDGO-school in Vlissingen don derdag 23 oktober op de open dag zal tonen. Een dag eerder zal bur gemeester J.C. Th. van der Doef van Vlissingen het nieuwe school gebouw officiëel openen. Ter ge legenheid daarvan presenteert de school zich op donderdag aan ie dereen die wel eens wil weten wat het MDGO is. Middelbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg Onderwijs. "Het is een onderwijsvorm waar van de Zeeuwen de afkorting mis schien kennen, maar de inhoud meestal niet. Om daar duidelijk heid over te verschaffen houden we de open dag", zegt directrice Ook directrice Tineke Verhage (in het tweede bed) kan tijdens een praktijkles van de tweedejaars-leerlingen Verpleging gebruikt worden als vrijwilliger. Tineke Verhage van de MDGO- school. Het MDGO bestaat vanaf 1984. Er zijn tien verschillende richtin gen waarvan er negen op de vijf scholen in Zeeland gedaan kun nen worden. In Vlissingen zijn* vier opleidingen. Mode en Kle ding; daarbij leren de leerlingen alles over het maken, ontwerpen en verkopen van kleding. Verple ging, leidt op voor functies in zie kenhuizen, verpleeghuizen en zwakzinnigenzorg. Sociale Ar beid, afgestudeerden kunnen een baan zoeken bij arbeidsbureaus, bejaardenwerk of, kortom, in de sociale dienstverlening. En tenslotte de opleiding voor Ago gisch Werk, daarbij worden de leerlingen opgeleid voor functies op het terrein van inrichtingswerk of cultureel werk zoals in buurt huizen en jongerencentra. Alle opleidingen duren drie jaar. De toelatingseisen zijn een diplo ma LBO met twee vakken op C- niveau (waaronder Nederlands), een MAVO-4 diploma of een overgangsbewijs van de derde naar de vierde klas HAVO of VWO. Behalve de vier MDGO- richtingen, is er nog de vooroplei ding 1NTAS, die één jaar duurt en een aanloop is tot onderwijs in de gezondheids- of welzijnszorg. "Het accent van de open dag ligt op het presenteren van de school, niet op het werven van leerlingen. De bezoekers kunnen kennis ma ken met wat hier gedaan wordt door rond te lopen of door op verzoek rondgeleid te worden. Ie dere onderwijsrichting heeft een eigen gedeelte van de school; elke verdieping oogt daardoor heel an ders. Op de ene staan bedden en geven leerlingen demonstraties van ziekenverzorging en op een andere bepalen etalagepoppen, die aangekleed zijn door leerlin gen van Mode en Kleding, de sfeer", aldus Tineke Verhage. "De leerlingen zullen niet alleen demonstraties geven, maar ook iedereen te woord staan die de school eens van een andere dan de lerarenkant belicht wil zien". Het nieuwe schoolgebouw is in mei 1986 in gebruik genomen. Verhage: "Het is wat later gewor den dan gepland was, maar door de strenge vorst vorige winter en de vertraagde levering van enkele bouwmaterialen is de bouw opge houden. In mei konden we ver huizen naar het nieuwe gedeelte van de school. De oude barakken, waarin we daarvoor zaten, wer den gerenoveerd. Zij zijn nu een klein gedeelte van de hele school. Hoe we daar vroeger alle 480 leer lingen en 55 leraren hebben kun nen onderbrengen, is nauwelijks meer voor te stellen". Vanwege de drukte door examens aan het eind van het vorige schooljaar, besloot het school bestuur de officiële opening pas woensdag te houden. De leerlin gen en leraren konden zich in het relatief rustige begin van het schooljaar goed voorbereiden. Of het hen gelukt is er een represen tatieve open dag van te maken, kunnen belangstellenden donder dag 23 oktober tussen 10.00 en 17.00 uur gaan zien. De gemeen telijke scholengemeenschap voor MDGO is gelegen aan de Troelstraweg in Vlissingen. Voor IEDEREEN die graag een foxtrotje danst: elke zaterdagavond vanaf 21.30 uur in de grote zaal VRIJ DANSEN bij cDanssatooi MDcfjong OudecTWafki cyiissingeii vTc1.01184/13783 Daar stond Ria Niesing uit Mid delburg dan. Vlak voor het Mid delburgse NS station, moederziel alleen en met een vredeslamp in de hand. Niemand die een opmer king plaatste in de trant van "kijk, het meisje met de rode lan taarn". Niemand die haar vroeg waarom ze daar stond en nie mand die spontaan het vuur 'over wilde nemen'. Uiteindelijk be landde het vredeslampje in de wo ning van de Niesings en staat daar een beetje alleen te zijn op een kast in de huiskamer. De lamp in Den Haag ophalen - tenminste het er mee teruggaan naar Middelburg- vond de 37-jarige huisvrouw eigenlijk best een beetje eng. "In Den Haag keek er niemand naar je. Daar zijn de mensen kennelijk wel het een en ander gewend. In de trein werd het een beetje moeilijker, want een man die tegenover mij zat wilde dat ik de lamp uitdeed. Nou, dat gaat natuurlijk niet. Dat ding moet blijven branden. Toen ik tenslotte beloofd had de trein niet in de fik te steken en hem de achtergronden had verteld kon hij er mee accoord gaan. Op het sta tion in Middelburg had ik toch wel wat opmerkingen verwacht, maar die zijn uitgebleven". Waarom nu precies zij als enige Zeeuwse de vredeslamp in haar bezit heeft legt ze graag uit: "Het begon eigenlijk allemaal op 16 september in New York. Daar werd een fakkel ontstoken die de hele wereld doorgaat. De bedoe ling is om daarmee aandacht te vragen voor het gezamenlijk oplossen van problemen als hon ger, armoede, vrede en milieuver ontreiniging. Het project kreeg de naam mee 'first earth run' en zou ook Nederland aandoen. Op 3 oktober ontstak prins Claus in Den Haag een 'blijvende' vredes- vlam. Wel, vanuit elke provincie waren vertegenwoordigers van de Baha'i geloofsgemeenschap aan wezig en die hebben een vre deslamp mee naar hun provincie genomen. Zo waren we dus met recht een 'lopend vuurtje' en voor Zeeland was ik dat dus". Het is overigens de bedoeling dat de lamp blijft branden tot 11 de cember. Dan is het de 40ste ver jaardag van UNICEF en keert de fakkel weer terug naar New York. Via de satelliet wordt er dan mon diaal aandacht geschonken aan dat gebeuren. In Nederland werden de vre- deslampen in ontvangst genomen door leden van de Baha'i. Ria is daar lid van en vanzelfsprekend komt het gesprek dan ook op Ba ha'i. "Het is inderdaad een ge loof", vertelt ze. "In Nederland is het maar een relatief kleine groep en in Zeeland hebben wij precies tien leden". Wél wil ze duidelijk maken dat het beslist géén sekte is en helemaal niets met Bagwan heeft te maken. De geschiedenis van het Baha'i geloof dateert van 1884", doceert ze. "Het komt uit Perzië en werd verspreid door de 'Babb", die zich bekend maakte als Godsge zant en als voorloper van een nog belangrijker Godsgezant!'. Zoals meerdere 'andersdenkenden' in vroeger tijden stierf hij een gru welijke dood en werden zijn aan hangers vervolgd... In onze leer gaan wij eigenlijk iets 'verder dan 'de normale reli gies.Alle godsdienststichters, zo als Abraham, Muhammed, de Bab, Abraham, Krishna, Mozes zijn boodschappers van God. De religies vormen een keten van voortgaande openbaring die steeds weer nieuwe schakels krrijgt. Ze hebben allemaal de zelfde kern van waarheid en ver schillen allemaal maar in plaats en tijdgebonden geboden". 't Is dus eigenlijk een heel eenvoudig geloof", glimlacht ze. De aktie 'Zeeland helpt Nepal' is bijna afgelopen en loopt dus op zijn eind zoals dat heet. "Je kunt ook zeggen 'de klus is bijna ge klaard' stelt Hans Jongepier een van de medewerkers van het steunpunt Zeeland helpt Nepal. Meer dan een jaar was hij bezig met het opzetten, bedenken, steu nen en al wat dies meer zij van ac tiviteiten die geld op moesten le veren voor de actie. De afgelopen maand heeft hij assistentie gekre gen van Corinne Krul. Terugblikken op een jaar van ac tie voeren. "Het is een fantasti sche tijd geweest", meent Hans. "Als je nagaat dat deze actie nu langer dan een jaar loopt, en er toch met de regelmaat van de klok allerlei andere acties worden gehouden die óók allemaal geld nodig hebben, dan vind ik dat de Zeeuwen niet een, maar een hele bos pluimen op hun hoed hebben verdiend. Een jaar actievoeren. Erg lang dus. "Inderdaad", ge ven beiden toe. "Je moet steeds weer nieuwe ideeën aandragen. Mensen motiveren en het allerbe langrijkste is eigenlijk steeds weer contacten leggen". "Vandaar dat ik ook zeven dagen 24 uur per dag beschikbaar en bereikbaar bent", verklaart Hans. Dat ze niet stil hebben gezeten blijkt uit het legio aantal affiches van activiteiten die de muren van de zolderkamer van het provincie huis sieren. "Ho eens even, dat hebben we natuurlijk niet alle maal zelf bedacht" corrigeert Hans. "Soms dragen we een idee aan. Benaderen verenigingen of organisaties. Aan de andere kant worden wij ook benaderd en dan geven wij de ondersteuning. Dat kan zijn het aanvragen van ver gunningen, het leveren van affi ches, het leggen van contacten of zo maar iets in de geest van 'heb je daar en daar wel aan gedacht'?. Wij zien onszelf zo'n beetje als vertegenwoordigers. We hebben een prima product en dat moet worden verkocht. Achter elke verkoop steekt een stukje service en dat doen wij dus ook. Maar om nu te zeggen wij bepalen dit of dat, nee hoor. Samen doen en dan lukt het ook om die actie zo lang vol te houden. Voorlopig zijn ze nog druk in de weer, want voor zaterdag 25 oktober staat er weer een gigantische sponsorloop op stapel, met als motto 'Zeeland en Nepal een zekere toekomst'. De link met de sluiting van de stormvloedkering is aanwezig. "Wij zijn veilig en hebben droge voeten, nu moeten de kinderen in Nepal nog een veilige toekomst hebben". Aan deze loop doen op het ogenblik 110 scholen mee en er kan -nog steeds voorlopig- in 25 plaatsen worden gestart licht Corinne toe. "Maar het is nog maar voorlopig, want de ervaring leert dat het alleen maar méér wordt". De bedoeling van die wandeltocht is dat de deelnemers zelf een sponsor zoeken. Dat kan zijn een familielid of buren, of de winkel op de hoek. De sponsors betalen een afgesproken bedrag voor iedere afgelegde kilometer. Van te voren kiest men zelf de af stand en rekent bij inschrijving direct af. Simpel dus. "Help een handje met je voeten dus. Om de scholen alvast 'warm' te maken voor deze loop is er een tekenin genwedstrijd gestart, met uiter aard als onderwerp Zeeland en Nepal een zekere toekomst. De te keningen worden in vier groepen verdeeld en voor elke groep zijn er drie prijzen beschikbaar. Wie meer wil weten over de sponsor loop en opstapplaatsen kan bellen Corinne Krul en Hans Jongepier derland lief te hebben, maar stelle er een eer in de wereld lief te heb ben. De aarde is slechts één land, waarvan alle mensen de burgers zijn". En pal daarop met de Hol landse nuchterheid: "Maar het lampje stinkt wél...". 245,— voordeel (normaal: 544, zolang de voorraad strekt De drinkserviezen-specialist: SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE PELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 m "Binnen die Baha'i gemeenschap zitten dan ook allerlei vogels van diverse pluimage. Een hoogle raar, een lasser, een ex-non en een ex-priester. De meesten die zijn toegetreden tot deze religie kon den zich in hun eigen kerk niet meer vinden en zijn gaan 'zoe ken'. Aan 'zieltjes winnen'doen we niet en langs de deur gaan om van ons geloof te vertellen doen we óók niet. Dat zit allemaal op gesloten in de leer en levenswijze die wij er op na houden. Wij vin den dat de mens volwassen is en zélf de verantwoording moet dra gen. Daarom kent het Baha'i- geloof ook geen preken. Wat we wèl hebben zijn een aantal regels. Zo is drugs bij ons een taboe. Een ander punt is, dat wij in een be paalde periode vasten'. "Praten over je geloof of levenswijze is wel eens moeilijk", geeft ze toe. "Het gebeurt nogal eens dat als ik met iemand over mijn geloof praat met iemand met een andere levensovertuiging, dat ze je maar 'zielig' vinden. Je bent niet van hun geloof en dus mis je iets. Het is vaak een gebrek aan tolerantie, naar het provinciehuis, Een mooi voorbeeld daarvan is 01180-31397 of 01155-1915. toen we eens naast een bijbelge- Ria Niesing met de vredeslamp. nootschap stonden met een infor matiestand. In die stand twee mannen. Met de een konden we prima overweg. De ander wilde niet eens met ons praten. En dat bedoel ik nu, je moet tolerant zijn. Dat is voor ons van wezen lijk belang. Als je iemand iets op- dringt heeft het zo weinig zin. Je zult ons dan ook nooit horen zeg gen dat óns geloof het enige goede is. Voor ons wel ja^ Maar als een ander nu een ander geloof heeft is dat toch ook prima? Het tolerant zijn ten opzichte van elkaar vindt je ook binnen onze Baha'i groep. De een zoekt het helemaal in het mystieke en de an der is een pure realist. Dat moet toch kunnen? Eigenlijk kan en mag bij ons veel, mits het maar binnen het kader valt. Zoals gezegd, preken kent het Ba ha'i niet, evenmin als erediensten. Wèl hebben ze een 'eigen kalen der', die bestaat uit 19 maanden van 19 dagen. Elke 19e dag van de maand komt de groep bijeen. "Dan lezen we wat. Dat kan net zo goed de Bijbel als de Koran zijn". Vervolgens een consulta tief gedeelte (praten over allerlei zaken) en een sociaal gedeelte dat lachend door Ria wordt omschre ven als 'gewoon een gezellige avond'. Waarom nu precies de Neder landse Baha'i-volgelingen de vre- deslampen in ontvangst konden nemen kan Ria niet met stellig heid zeggen. "Maar misschien is dit wel een goede reden", oppert ze en ze leest een citaat van de grondlegger van het Baha'i: 'Men beroeme er zich niet op zijn va- Rechtstreeks kopen bil sola Bij de Solafabriek koopt u de mooiste bestekken, pannensets en huishoudelijke artikelen rechtstreeks van fabriek naar konsument. Omdat niet iedereen in de gelegenheid is om zelf naar Zeist te komen, komt Sola deze week naar u toel Ook nu kunt u profiteren van ongekend lage fabrieksprijzen. Een kleine greep uit ons enorme assortiment: Edelstaal en zwaar verzilverd. Meer dan 20 modellen in 6, 9 en 12 persoons cassettes. zilverwit edelstaal Model Provence Model Odessa Model Constance Model Fiesta Model Old Putch Model Perle Classique Model Prelude Model Perla Romantica 9 pers enz. enz adviesprijs 6 pers 40 dig f 308.- f 12 pers 135 dig f 1309. f 9 pers 60 dig 9 pers 105 dig 6 pers 40 dig 9 pers 60 dig 6 pers 40 dig f 517.- f f 1232.- f f 956. f f 968.- f f 594.- f 90 dig f 1 144,- f fabrieks prijs 175,- 795,- 295,- 595,- 645,- 695,- 395,- 695- Zwaar verzilverd (basis 100) Model Haagsch Lofje 6 pers 40 dig f 1320.- f 899,— Model Hollands Glad 9 pers 105 dig 12849, f1845,— Model Puntfilet 9 pers 60 dig f 1 760.- f 1 1 45,— enz enz Theelepels, taartvorkjes, taartscheppen, fruitmesjes, viscouverts, cocktailbestek enz, enz. Nu met enorme kortingen. Allerhande bestekartikelen in diverse modellen en uit voeringen. Ook restanten en licht beschadigde artikelen. Voordeliger kan niet! Nu van f 1,25. Sola-Elite en Sola-Duplo kookpannen Tot 70% korting. Roestvrijstalen lepelrekken. maatbekers, vleesschotels, koffie/theepotten, melkkannen, gardes enz. enz. Voor ongekend lage prijzen. (Koopavond geopend) donderdag 16 okt. 11.00 uur-21.00 uur vrijdag 17 okt. 11.00 uur-1 6.30 uur zaterdag 18 okt. 11.00 uur-16.00 uur Bezoek onze Verkoop show: T

de Faam | 1986 | | pagina 1