in Midden Zeeland VOLKSDANSEN OP MUZIEK VAN EEN THEATERORGEL 'The color purple', meesterwerk van Spielberg k -MM™ 2-8 oktober FILM PODIUM EXPOSITIE Lezen Primeur voor Nederland 'The right stuff', van piloot tot astronaut Mannetje, vrouwtje, robot, ze leefden nog lang en gelukkig Bertus Staigerpaip in Bar American Middelburg Niels Augustin: kunst uit een fietstas VINDDEFOUT DOEMEE DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 1 oktober 1986 Indiaanse medicijnbundels van Aerts in Kunstuitleen Jongerenfestival voor straatwerkertjes Bangladesh •f iv\t Bekroonde 'Abel' terug in Meccano Expositie Jasper Daams Het is nog niet eerder voorgekomen. Volksdansen op muziek van een theaterorgel. Dat stellen de organisatoren van deze nieuwe culturele expressie: de Zeeuwse Theaterorgel Stichting en de Walcherse dans- en folkloregroep Walacra. Zaterdag 4 oktober zorgen wij voor een landelijke primeur. Concert- en theaterorganist Ge rard de Waardt uit Maassluis bespeelt het theaterorgel in de Middelburgse Concert- en Ge hoorzaal en Walacra danst er bij: deels met het eigen orkest en deels met begeleiding van het theateror gel dat vóór het podium in de zaal is geplaatst. De Walcherse folkloregroep brengt acht dansparen op het to neel, alle in klederdracht gesto ken. Jo Maljers, leider van Wala cra, geeft het publiek uitleg over de dansen. Het programma be gint om acht uur en duurt inclu sief de pauze tot ongeveer kwart over tien. Dan is er bal na met dansmuziek op het theaterorgel. Organist De Waardt krijgt daar bij assistentie van een slagwerker. Tot één uur 's nachts kan er wor den gedanst. Kaarten voor dit unieke evenement zijn voor zeven gulden vijftig per per soon op de avond van de voorstelling aan de zaal verkrijgbaar. 'The right stuff' is een film van Philip Kaufman met in de hoofd rollen Sam Shepard, Barbara Hershcy, Kim Stanley, Charles Frank en Scot Glenn. De film be leeft haar Zeeuwse première in Meccano Middelburg en is te zien op zondag, maandag en dinsdag om 20 uur. 'The right stuff' is opgezet naar aanleiding van een jarenlang on derzoek naar de geschiedenis van de Amerikaanse ruimtevaart, be ginnend bij de piloten die er vlak na de oorlog in slaagden de ge luidsbarrière te doorbreken waar onder Chuck Yeager. Daarna ko men de ruimtevaarders aan bod, die in wezen niet veel meer deden dan wat Yeager in zijn straaljager had bereikt. Yeager zelf weigerde aan de ruimtevaart mee te doen omdat hij astronauten zag als ver lengstukken van instrumenten. Zij hadden volgens hem niet 'the right stuff'. De beide verhalen ko men in de film bij elkaar wanneer Yeager met zijn starfighter neerstort terwijl de astronauten met vice-president Johnson een feestje vieren in Houston. De film is spannend en intelligent ge maakt. De geschiedenis van de na-oorlogse vliegerij wordt niet alleen gebracht als een verhaal van 'wonderen der techniek', maar vooral als een geschiedenis van mensen. Dat het een bijzon dere film is blijkt uit het feit dat 'The right stuff' vier Oscars in ontvangst kon nemen. Tot november toont José Aerts keramische objecten in de vi trines van de kunstuitleen Kuiperspoort in Middelburg. De ob jecten zijn gemaakt van Engelse, Franse en Duitse klei en gestookt op 1250 graden in een gasoven, waarbij zuurstof aan het rook proces wordt onttrokken. Dit heeft invloed op de klei en glazuurkleur. Het thema in het werk van José is de Indiaanse medicijnbundel, een ritueel voorwerp bij Indiaanse stammen. Voor José Aerts zijn deze objecten kleine monumenten voor een volk met een grote culturele inhoud. 'Short circuit' (kortsluiting) is een komische film met in de hoofd rollen Ally Sheedy en Steve Gut- tenberg die onder meer bekend werd als 'held' in de drie Police- academy-films. De film draait in Alhambra II, Vlissingen en is te zien op donderdag, maandag tot en met woensdag 20 uur, vrijdag 19, 21.30 en 23.30 uur, zaterdag 19 en 21.30 uur en zondag 14, 19 en 21.30 uur. Newton Crosby heeft in opdracht van zijn werkgever een vijftal ro bots geconstrueerd en zo gepro grammeerd dat ze letterlijk alles kunnen. Het leger heeft dan ook de bedoeling deze robots in te zet ten als waarschuwing tegen welke vijand dan ook. Maar robot nummer vijf wordt tijdens een onweer getroffen door de bliksem en raakt daardoor van slag. Ongezien rolt hij door de be waking van het gebouw en komt na enige avonturen terecht bij Stephanie die veel compassie heeft met alles wat bescherming nodig heeft. Zij denkt dat num mer vijf een buitenaards wezen is en legt hem alles uit zoals zij dat ziet. Maar dan ontdekt ze dat-ie een robot is en bestemd is voor de oorlogsindustrie. Robot nummer vijf heeft inmid dels een verandering ondergaan en is vredelievend geworden. Bo vendien kent hij nu emoties en wil onder geen beding terug naar het 'oorlogslaboratorium Hij vlucht. Het leger wordt inge zet en uiteindelijk lukt het scherp- 'The color purple' is een film van Steven Spielberg. In de hoofdrollen Danny Glover, Adolph Ceasar, Margaret Avery, Rae Dawn Chong, Oprah Winfrey, Akosua Busia en VVillard Pugh. Een speciale hoofdrol werd weggelegd voor Whoopie Goldberg als Celie. De film draait in Alhambra I Vlissingen van donderdag tot en met woensdag om 20 uur. In een kleine plaats ip Georgia schenkt de jonge Celie het leven aan twee kinderen, terwijl ze zelf nog nauwelijks de kinderleeftijd is ontgroeid. De kinderen zijn verwekt door de man die ze 'Pa' noemt en die de baby's na hun ge boorte bij haar weghaalt. Daarna zegt hij nooit meer iets wat er van hen is geworden. Gesteund door de sterke band die ze heeft met haar zuster Nettie, laat Celie haar eigen identiteit on derduiken. Ze wordt slecht be handeld, eerst door Pa, daarna door de man die ze 'Mr' noemt, een weduwnaar met vier kinde ren, aan wie Pa haar gegeven heeft. Celie stort haar hart uit in brie ven. In eerste instantie zijn ze ge richt aan God, later aan haar af wezige zuster Nettie. In 1921 komt de blueszangeres Shug Ave ry in het leven van Celie. Zij is een domineesdochter en wordt aanbe den door 'Mr'. Pas dan laat Celie zien dat ze de beschikking heeft over een stralende geest en ont wikkelt ze een besef van haar eigenwaarde en van de wereld van mogelijkheden die voor haar open ligt. Ze komt volledig tot bloei als Shug aan komt zetten met tientallen brieven, geschreven door haar zuster Nettie die als missiezuster in Afrika werkt. 'Mr' had al die brieven j~renlang achtergehouden. Het aan de oppervlakte komen van Celie's identiteit maakt de hereniging van al haar geliefden mogelijk. En dat gebeurt met fan tastische, poëtische gerechtigheid en met de inspirerende triomf van de verlossende, helende kracht van de liefde 1 Bertus Staigerpaip. De rock liefhebbers kennen hem intussen wel en het werd dan ook wel eens tijd dat-ie Zeeland aandeed. Ge zien de afkomst van deze muzi kanten, voornamelijk uit de bouw en het Brabantse Geertruiden- berg, willen ze hun muzikale ter minologie daarop afstemmen. 'Roadies' heten klaorzetters en Scène uit Spielbergs film Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan houdt het mandolineor kest Con Amore zaterdag 4 okto ber een jeugdfestival. De op brengst van deze avond is bestemd voor het UCEP- Bangladeshproject Vlissingen helpt Bangladesh. Hierin werken en spelen jongeren in Vlissingen mee om geld bijeen te brengen, zodat de scholen voor hun minder gefortuneerde leef tijdsgenoten, die al jong de straat op moeten om de kost te verdie nen, in stand gehouden kunnen worden. Aan het Jeugdfestival werken mee: de jeugdafdeling van Accor- deola, kinderkoor De Notekra- kers, jeugdharmonie Ons Genoe gen, Jeugd Deltaband het R.K. jeugdkoor, jeugdkorps Vlijt en Volharding en de jeugdgroep van Con Amore. Tevens zal op deze avond infor matie gegeven worden over het UCEP-project door middel van een tentoonstelling. Het festival vindt plaats in de kantine van het Scheldekwartier en begint om 19.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de medewer kende verenigingen, de Culturele Raad en 's avonds aan de zaal. schutters hem op te blazen. Step hanie is ontroostbaar, maar dan blijkt dat nummer vijf van onder delen een duplikaat van zichzelf in elkaar heeft geflanst. Hoe het ook zij, de ontwerper Crosby en Stephanie gaan samen een nieuw leven beginnen waarbij nummer vijf niet mag ontbreken. En dus leefden ze nog lang en ge lukkig fans krijgen de naam afmakers mee. De groep is dan ook niet uit een aantal leden opgebouwd maar gemetseld. Hoe het ook zij, de muziek is onvervalste rock en wie het mee wil maken moet zaterdag 4 oktober maar eens een bezoekje brengen aan Bar American in Middelburg, waar deze groep om 21 uur 'aan het bouwen slaat'. DO SPEK DAG 2 O A TO HER Alhambra I Vlissingen 'The co- lor purple' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Short circuit' 20 uur. Grand Theater Goes 'Jewel of the Nile' 20 uur. Meccano Mid delburg 'Abel' 20.30 uur. Elec tro Middelburg 'A letter to Brezh nev'. De Piek, Vlissingen, 'Ri- vcrbed' 21 uur. VRIJDAG 3 OKTOBER Alhambra I Vlissingen 'The co lor purple' 20 uur. 'Slip into silk' 23.30 uur. Alhambra II Vlissin gen 'Short circuit' 19, 21.30 en 23.30 uur. Grand Theater Goes 'Jewel of the Nile' 19 en 21.30 uur. 'Sex cruise' 23.30 uur. Meccano Middelburg 'Abel' 20 en 22.30 uur. Electro Middel burg 'A letter to Brezhnev' 20.30 uur. ZATERDAG 4 OKTOBER Alhambra I Vlissingen 'The co lor purple' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Short circuit' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Jewel of the Nile' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'De rode kous' 15 uur. 'Abel' 20 uur. Electro Middelburg 'A letter to Brezhnev' 20.30 uur. ZO SI DA G 5 OKTOBER Alhambra I Vlissingen 'Woody Woodpecker festival' 14 uur. 'The color purple' 20 uur. Al hambra II Vlissingen 'Short cir cuit' 14, 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Jewel of the Nile' 14, 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'De rode kous' 15 uur. 'The Right Stuff' 20.30 uur. MAASDAG 6 OKTOBER Alhambra I Vlissingen 'The co lor purple' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Short circuit' 20 uur. Grand Theater Goes 'Jewel of the Nile' 20 uur. Meccano Mid delburg 'The Right Stuff' 20.30 uur. Electro Middelburg 'The draughtman's contract' 19 uur. DIS!SPAG 7 OKTOBER Alhambra I Vlissingen 'The co lor purple' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Short circuit' 20 uur. Grand Theater Goes 'Jewel of the Nile' 20 uur. Meccano Mid delburg 'The Right Stuff' 20.30 uur. WOENSDAG 8 OKTOBER Alhambra I Vlissingen 'The co- lor purple' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Short circuit' 20 uur. Grand Theater Goes 'Jewel of the Nile' 20 uur. Meccano Mid delburg 'De rode kous' 15 uur. 'Abel' 20.30 uur. Electro Mid delburg 'A letter to Brezhnev' 20.30 uur. Als de berg niet naar Mohamed komt, moet Mohamed maar naar de Berg toe gaan. Een prima voorbeeld daarvan leverde in de zestiger jaren de Amsterdamse graficus en kunstschilder Aad Velthoen, door zijn prenten van uit een bakfiets te verkopen. Niels Augustin, houder van een galerie in Willemstad heeft daar een aardige variant op gevonden. In de week van 29 september be zoekt hij per fiets bedrijven en particulieren in Middelburg en die kunnen dan 'kunst uit de fietstas' kopen. De ene fietstas bevat mo derne houtsneden, litho's, koper gravures en etsen van bekende en minder bekende kunstenaars. In de andere fietstas zitten honder den 17e en 18e eeuwse gravures en etsen van de plaats die hij een week lang bezoekt. Wie geïnteres seerd is in de galerie die huisbe zoek aflegt kan bellen naar Gale rie Icon, 01887-3357/3155. DONDERDAG 2 OKTOBER 'Een slagerszoon', door Tom Lanoye, Schouwburg, Middel burg, 20 uur. Draften Blues, Schouwburg, Middelburg, 21.30 uur. ZATERDAG 4 OKTOBER 'Verre Vrienden', Middelburgs minitheater. Middelburg, 20.30 uur. Jubileumconcert 'Com Amore', Scheldekwartier, Vlissingen, 19.30 uur. Bertus Staigerpaip, Bar Ameri can, Middelburg, 21 uur. 'The directors' met medewer king van Cesar Zuiderwijk, Markt, Middelburg, 21.15 uur. Streetparades, Binnenstad Mid delburg, 14 tot 17 uur. Streetparades, binnenstad, dammenroute Middelburg, 21.15 tot 01 uur. WOENSDAG 8 OKTOBER 'Het Oor', kindertheater voorstelling, 'De Zwaan', Oost- Souburg, 14 uur. Kinderboeken door Jan Smeekens In Boekblad (Nieuwsblad voor het boekenvak) opperde iemand enige tijd geleden het idee infor matieve boeken die slecht verko pen, cadeau te geven aan scholen. De vraag die de schrijver van het artikel zich vervolgens niet stelde, was of scholen daar dan wel zo gelukkig mee zouden moeten zijn. In ieder geval zal een school die aan het documentatiecentrum evenveel zorg besteedt als aan het kiezen van een rekenmethode, zo'n cadeau beleefd maar beslist weigeren. Volgens een in hetzelf de nummer gepubliceerd mark trapport (sept. '85) waren er in 1984 maar liefst 1421 verschillen de informatieve jeugdboeken op de markt. De helft ervan (46,7%) werd uitgegeven door drie uitge verijen, de rest door dertien ande re. Het is dan ook niet eens op merkelijk dat men goede infor matieve boeken over het alge meen moet zoeken bij de laatste groep. Daar neemt men wel de tijd om gewetensvol aan een met zorg samengesteld fonds te werken. Meulenhof Informatief is een uit geverij die met haar dierenboeken (o.a. Een eendje komt tot leven, Een poesje wordt geboren) be wijst dat kwaliteit zichzelf ver koopt. Behalve de laatst versche nen vier delen werden alle andere delen uit de serie tot nu toe twee of drie keer herdrukt. Dat zal over een poos ongetwijfeld ook gebeuren met DE REUZENPAN- DA van Jin Xuqi en Markus Kap- peler dat werd uitgegeven in sa menwerking met Het Wereld Na tuur Fonds. De panda is nu een maal een vriendelijk ogend, "aai baar" en grappig dier dat ook nog eens met uitsterven bedreigd wordt. Daar komen de mensen op af en op zich is daar niets op te gen. Al heeft Midas Dekkers wel gelijk als hij zegt dat onze liefde voor dit dier vooral op schone schijn berust: 'Een panda-sticker ergens op is net zo iets als een goedkeuring van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen'. (De mammoet pag. 88). Maar in dit geval is het zo dat het doel de middelen heiligt. Als kinderen enig besef bijgebracht kan wor den van hoeveel kwaad wij de na tuur berokkenen dan moet dat maar gebeuren met een dier waar ze met vertederde ogen(nog)naar Balans 17, Middelburg, Inge van der Kooij, schilderijen, wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tol 16.00 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22) Middelburg. José-Aerts, kerami sche objecten. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. De Vleeshal (Markt) Middelburg. 'Art museum museum art', wer ken van diverse kunstenaars. Di. t/m zo. van 13 tot 17 uur. Galerie De Wijnstock (Bel- linkstraat 32) Middelburg. Rini Leefsma-Nagt egaal, aq ttarellen en gouaches. Do. en vr. van 14 tot 17 uur, za. van 11 tot 12.30 en van 14 tot 17 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Achter de Houttuinen 30) Mid delburg. Wim Hofman, schilde rijen. Di. t/m zo. van 14 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietweg 6) Oostkapelle. De natuur in Zeeland en fossiele schelpen in Zeeland. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zeeuws Museum, (Abdij 3) Mid delburg. Werken van John Kirk- wood, Stephen Lawson, Fred Sti- ven. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. van 13.30 tot 17 uur. Iquana (Bellamypark 35) Vlissin gen. Levende reptielen, amfibieën en insekten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. kunnen kijken. Bovendien vertelt dit boek tegelijkertijd ook hoe we er alles aan doen om er voor te zorgen dat de panda nog tot in lengte van dagen mee kan. De informatie in het boek is hel der en aanstekelijk geschreven; er wordt geen onzin over verteld en wat er in moet staan staat er in. Evenals in de andere delen van de serie spelen foto's een belangrijke rol. Ze illustreren de tekst, maar laten ook zien wat niet verteld kan worden. Jammer is wel dat de Chinese fotograaf niet zo'n inge nieus "japannertje" gebruikt heeft. Ik vind de foto's niet altijd mooi van kleur en soms irriterend onscherp. Een echte misser vind ik de eerste foto naast de titelpa gina. Daarin zijn twee foto's zo samengevoegd dat ze een vertede rend kiekeboeplaatje opleveren. Wie één boek uit de serie heeft wil ze allemaal en er komen er nog meer. De reuzenpanda door Jin Xuqi en Markus Kappeler. Uitgeverij Meulen hof f Informatief, Amsterdam. Prijs I 24,50. Voor de derde keer in dit jaar draait de Nederlandse speel film 'Abel' in Middelburg. De film werd onlangs nog be kroond met twee gouden kal veren en met een speciale ju ryprijs. Dat zegt dus wel het een en ander over de kwaliteit van deze film. 'Abel' is nu voor de zevende week op nieuw te zien in Meccano, Middelburg op donderdag en woensdag 20.30 uur, vrijdag 20 en 22.30 uur en op zater- daa om 20 uur. Jasper Daams, beeldend kunste naar uit Barendrecht exposeert zijn werken van 4 tot 29 oktober in Galerie Bellamy 19 in Vlissin gen. Zijn tentoonstelling is tevens de eerste uit een serie met als the ma 'accent tekenen' door de sec tie beeldende kunst van de Cultu rele Raad Vlissingen. 'Accent te kenen' is de opvolger van de voorafgaande lentoonstellings- blokken 'Sculpturen' en 'omtrent schilderkunst'. De tentoonstelling van Daams wordt geopend op za terdag 4 oktober om 15 uur. Loc, uier £>£ZiCo J jCEZIEU OP VJE6 WflflR lil deze strip staat een taalfout. Schrijf het verkeerd ge schreven woord op een postgiro- of bankbctalingsopdracht en maak daarmee f 2.50 over naar Poslrekeningnummer 21.23.100 of AMRO bank Maarn, rekeningnummer 47.07.96.707 of RABO bank Maarn, rekeningnummer 37.24.36.005 ten name van de Nationale Stichting Stijg beugel te Maarn. U kunt ook een briefkaart sturen, met daarop het verkeerd geschreven woord, uw naam en adres plus f 2.50 extra aan postzegels geplakt. Stuur de briefkaart aan: Nationale Stichting Stijgbeugel, Vastmaarweg 6, 3951 BT MAARN De toegankelijkheid van campings, bungalowparken, sport velden, jachthavens, hotels, restaurants, musea, theaters, bioscopen etc. kunnen met het geld van deze nationale aktie worden verbeterd door het wegnemen van drempels en het aanpassen van voorzieningen. Er zijn in Nederland meer dan 1 miljoen gehandicapten. Die willen er ook wel eens uit. Daaraan draagt U bij door Uw deelname. DOE MEE! LAATSTE WEEK; UITERLIJKE 1NZENDDATUM 10 OKTOBKR Hoofdprijs deze weck: Aangeboden door: Zomcrdorp, Vinkeloord KEN BLIJ VERBLIJF VAN EEN WEEK IN EEN VAN HUN BUNGALOWS! Tweede en derde prijs: Aangeboden door: Flcvohof "Land zonder drempels" en Recreatie Nederland B.V. EEN WEEKEND BUNGALOW-PLEZIER! Prijzen te aanvaarden in over leg met de gevers. Ook kunt U een bedrag over maken van tien, vijftien of vijfentwintig gulden. U wordt dan genoteerd als donateur en U ontvangt jaarlijks infor matie over het werk en de vorderingen van de Stichting. DOE ME E U wint in ieder geval de waar dering van meer dan 1 mil joen gehandicapte landgeno ten. LAA TSTE WEEK! UITERLIJKE IN'ZEND- DATUM 10 OK TOBER TREKKING De trekking vindt plaats op 30 oktober a.s. ten kantore van Notaris Huisman te Woudenberg. Vergunning is verleend onder nummer: 855 op 28 augus tus 1986 door B k W Gemeente Maarn. DOE MEE! Deze publicatie kwam tot stand dankzij de belangeloze medewerking van deze krant.

de Faam | 1986 | | pagina 7