De vrouw die vocht als een leeuwin voor haar man en de zaak at e? hot IWl zakenhart Radio-tv Occasion Center in Scheldestraat heropend De Nobelaer toonde frisse herfst- en wintercollectie Koperen jubileum Trefcenter met cadeauregen voor klanten Jarige Patachou en De Vroedt/Hooftman hielden een 'complete' mode^ow Een herinnering Miro valt op met kinderactiviteiten Ski-aerobic, nieuwe vorm van voorbereiding op de wintersport DE DELTAMUNT: DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 1 oktober 1986 ANK SMIT- CAPPON VAN SMITH KAAS Opgegeven De 'oude' Primeur Zelfmaakmodeshow in Britannia Loopadvies van Kim Reynierse Introductie 'prima' Candlelight ESCHER- KUNSTWERK a Praten met Ank Smith-Cappon is meer dan praten over de on derneming Smith Kaas. Meer nog is het praten met een vrouw die vocht als een leeuwin, een vrouw die de afgelopen drie jaar opbokste tegen een hele reeks vooroordelen. Toen namelijk drie jaar geleden het leven van haar man, na een vliegtuigongeluk boven Lelystad, aan een zijden draadje hing, bleek niet iedereen vertrouwen te hebben in het voortbestaan van het florerende kaasbedrijf. Bankiers kwamen om het depot aan de Cruc- quisstraat met bijbehorend materiaal te taxeren en leveranciers eisten dat de rekening bij aflevering werd betaald. Maar ze vocht terug. "Ik had bij Nico een harde leerschool gehad. Bo vendien vroeg-ik in gedachte steeds hoe hij een probleem zou aanpakken. Omdat ik jaren met hem had gewerkt en dus wist in welke geest hij beslissingen nam, krabbelde ik steeds uit de problemen". Smith Kaas heeft vijftien mensen in dienst. Verspreid over heel Zee land bezoekt de onderneming de markten. In Goes, Middelburg, Souburg en Vlissingen zijn goed lopende kaaswinkels. Sinds Nico Smith in 1983 neerstortte "als passagier en niet als piloot, zoals de meesten denken", is het beleid nauwelijks veranderd. Verant woordelijk daarvoor is zijn 44-jarige echtgenote, die al die ja ren de touwtjes in handen hield en handelde in de geest van haar man. Vol bewondering kijkt ze te rug en weet zeker dat Nico Smith hard geknokt heeft om de plaatse lijke weekmarkten meer inhoud te geven en te boek stond als grote organisator. Het was onder meer zijn idee om in Vlissingen de De Ruyterjaarmarkt te beginnen en het Midzomernachtconcours komt ook al uit de ideeënkoker van de kaashandelaar. Bewonde ring heeft ze echter ook voor de wijze waarop haar man is gereva lideerd. De professoren van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam hebben nog overwogen om de slangen maar bij hem vandaan te halen, met andere woorden: ze hadden hem opgegeven. "Ik heb er nooit in geloofd dat Nico er nooit meer bovenop zou komen. Ergens bin nen in me zei een stem dat hij weer helemaal terug zou komen". En zo bleek dat haar vertrouwen niet ongegrond was. Weliswaar is hem medisch of financieel niets ontzegd, alleen het beste was goed voor haar man, maar - zo weet ze zeker - om er zo weer bovenop te krabbelen is een ijzeren wil nodig. "En die heeft hij getoond. Boven dien hebben we een enorm goede therapeut ontmoet, die hier boven de zaak woont. Het is meneer Wilson. Nico kreeg een therapie die gericht is op het herwinnen van de hersenfunctie. En allerlei tegenwerpingen uit de medische wereld ten spijt, Nico gaat het goed. Toen hij nog in coma lag werd mij verteld dat hij z'n hele leven in bed zou moeten blijven liggen. Nu is hij weer dagelijks op de markten. In Zeeuwsch- Vlaanderen verkoopt hij zelfs weer. Hier op Walcheren durft hij het nog niet aan. Ik geloof dat de mensen hier wat anders zijn". Mevrouw Smith heeft er dan ook alle vertrouwen in dat haar man weer voor een groot deel de 'oude' zal worden. "Hij herinner de zich aanvankelijk vrijwel niets meer. Hij leed aan geheugenver lies. Dankzij de therapie van me neer Wilson herinnert hij zich weer een hele hoop. Alleen: hij herkent niet meer iedereen. In Zeeland kennen ontzettend veel mensen hem. Vaak groeten voor bijgangers hem heel joviaal, maar dan weet hij niet wie hij voor zich heeft. Zegt zo iemand echter zijn naam, dan is de kans groot dat een stuk herinnering weer terug komt. Via cleze krant wil ik de mensen oproepen om Nico te hel pen en hun naam te zeggen. Dat is Ank Smith namelijk ook een onderdeel van de therapie". Hoewel zij veel van haar succes in zaken de afgelopen drie jaar op Nico's leerschool steekt, bleef ook zij niet stilzitten. De eerste maanden na het ongeluk moest ze afrekenen met een deel van het personeel dat weinig vertrouwen had in de kennis en kunde van de nu 44-jarige Ank Smith. Nadat een deel van hen was verdwenen en alleen de 'trouwen' waren ge bleven, werd de zaak geestdriftig voortgezet. Het predikaat 'Best Shop in Town' kreeg ze op gespeld, maar dat doorziet ze in middels als iets 'dat alleen geld kost en verder niets oplevert'. De blauwe stickers heeft ze van de ruiten gehaald. "Ik adverteer in media die klanten oplevert. En ik weet dat klanten graag bij ons ko men winkelen omdat ze behalve een goed stuk kaas, vakkundig worden bediend". Verder heeft ze de kleuren van het bedrijf veran derd van geel in rood-blauw en kunnen bedrijven kerstpaketten bij Smith Kaas bestellen. Ook worden nu wijnen verkocht. En dan maakt ze ook nog melding van een primeur. "We hebben twee nieuwe trucks aangeschaft om de marktkramen te vervoeren. Zoals deze zijn rijden ze nergens. Het zijn Fords van het type Cargo 0813 in uitvoering als trekker". Mevrouw Smith liet deskundigen •ij- de zaak zodanig veranderen dat ze een optimale handelbaarheid kregen. Onder meer werd de wiel- ij- basis van 3200 mm een halve me- ter ingekort. Daarvoor moest wel- iswaar de brandstoftank en het ij: reservewiel van plaats verande- ij- ren, maar het resultaat is goed. Zelfs zo goed dat technici van Ford Nederland een kijkje kwa- ij- men nemen op de Zeeuwse mark- ten", pronkt de ondernemende vrouw. De wintersport staat toch voor de deur. En voordat de schier einde loze stroom wintersportliefheb- bers richting sneeuw trekken, moet er nog wel het een en ander worden gedaan. Het materiaal krijgt wat aandacht en alles wordt weer tip-top in orde gebracht om de skivakantie zo soepel mogelijk te laten verlopen. Een belangrijk onderdeel van die voorbereiding is natuurlijk de zogenaamde ski gymnastiek, die er voor moet zor gen dat de al dan niet straffe lede maten weer op sportniveau komen. Een nieuwe ontwikkeling bij die sportieve voorbereiding is 'Ski- Aerobic'. Het idee ontstond drie jaar geleden, toen Toon Vollering van Ski Aerobic Center Neder land op het idee kwam om een energieke trainingsmethode op muziek samen te stellen. Inmid dels wordt deze methode op 150 plaatsen in Nederland toegepast. "Skiën is een rithmische bewe ging en goed gekozen muziek maakt dan ook enthousiast", stelt Connie Sijlmans, instructrice voor Ski-aerobic in Walcheren. "Een speciale selectie van hits zorgt er voor dat je zin krijgt om te bewegen en te werken aan je conditie. Alles wat je nu aan be weging investeert, haal je er in de skivakantie dubbel en dwars uit". Connie, zelf balletlerares bij het KW in Vlissingen en het ZIKV in Middelburg gelóóft dan ook in deze vorm van 'skigymnastiek' en weet waarover ze praat. "Voor beunhazerij hoeven de mensen niet bang te zijn. De instructeurs moeten minimaal een sportacade- Donderdag 9 oktober wordt even als voorgaande jaren weer een zelfmaakmodeshow gehouden in Britannia aan de boulevard in Vlissingen. Voor de organisatie tekenen het Delta Stoffenhuis in Oost-Souburg, naaimachinehuis Hemelaar in Vlissingen en het modeblad Neue Mode. Er staan twee shows op het programma. De eerste wordt 's middags om drie uur gehouden en de tweede show begint 's avonds om acht uur. mie gevolgd hebben en daarna nog een gedegen opleiding aan het Ski Aerobic Center Nederland achter de rug hebben. Bovendien is de naam Ski aerobic be schermd, dus dat zegt eigenlijk al genoeg". Om aan te tonen dat deze manier van wintersportvoorbereiding de kans op blessures aanzienlijk ver kleint, geeft Ski Aerobic Center Nederland aan iedereen die mini maal tien lessen heeft gevolgd een gratis 'gipsgarantie'. Wie dus on verhoopt toch nog in het gips te rechtkomt, krijgt na overlegging van een doktersverklaring het cursusgeld terug. De plaatsen in Walcheren waar men ski-aerobic kan volgen onder leiding van 'de enige balletjuf' zijn: Domburg op donderdag van 8.45 tot 9.45 in het Schuttershof, in Middelburg op maandag van 9.30 tot 10.30 uur in het sportlo- kaal aan de Rouaansekaai en in Prinsehove op vrijdag van 9.30 tot 10.30 uur, St. Laurens op vrij dagavond van 19 tot 20 uur aan de Noordweg en in Oostkapelle op de vrijdag. Daarvan zijn loka- tie en tijd nog niet bekend. Even tueel worden er ook nog lessen verzorgd in Vlissingen. Wie belangstelling heeft voor de ze vorm van 'voorbereiding' die bij uitstek is voor skiërs en niet- skiërs, kan in de week van 6 tot 12 oktober een gratis proefles krij gen. Nadere inlichtingen worden verstrekt door Connie Sijlmans, Stationsstraat 13 in Middelburg (01180-28570), die tevens folder materiaal ter beschikking stelt. Wie echter de voorkeur geeft aan 'normale' skigymnastiek kan bel len 01186-1827 voor Zoutelande en Vlissingen of 01180-11430 voor skigymnastiek in Mid delburg. Twee jaar geleden nam Ruud Hollebrandse de zaak van John Minnaard aan de Scheldestraat 57 in Vlissingen over. Het bedrijf voor tweedehands radio- en tv- toestellen werd aanvankelijk op de zelfde voet voortgezet. Maar daarin is nu verandering geko- Modehuis De Nobelaer in Domburg hield vorige week donderdag een huisshow in de zaak aan de Ooststraat. Acht mannequins toonden een groot deel van de herfst- en wintermode die De Nobelaer in huis heeft. En die is niet gering. 'Sportief en toch gekleed' vormde de hoofdmoot en daarbij werd veelvuldig gecombineerd. Zwierige rokken afgewisseld met strakke modellen, blouses, pullovers, japonnen en mantels werden in grote verscheidenheid getoond. Willy Dohbe in gesprek met mannequins De hoofdkleuren daarbij vorm den paars, groen en cobalt afge wisseld met zwart en wit. Ook de blazers in combinatie met spij- kerstoffen oogsten veel bewonde ring van de toeschouwers, die ver deeld over drie shows, iedere keer voor een uitverkocht huis zorg den. De Nobelaer toonde onder meer kleding van gerenommeerde merken zoals Strenesse, Portobel- io's, Parabol, Oilily en Miss Britt. Voor de 'finishing touch' heeft het Domburgse damesmodehuis een veelheid bijouterieën in huis van Langani en ook daarvan wer den bij iedere getoonde creaties de mogelijkheden geshowd. Ook voor leer is De Nobelaer 'In'. Pantalons, rokken, jacks en mantels werden van dit materiaal veelvuldig getoond. Zoals van ouds bij de modeshows van De Nobelaer zorgde Willy Dobbe voor de presentatie. Han van der Sande tekende voor de haarmode van de modellen en schoenenhuis De Leeuw-van der Wouw ver zorgde het schoeisel van de man nequins. men. De officieel heropende zaak heeft nu ook een groot assorti ment nieuwe apparatuur met in het hifi-gebeuren Pioneer en Sa nyo als 'huismerk' en voor televi sie en video koos Hollebrandse voor ITT en Saba. De nieuwe naam is 'Radio-TV Occasion Center' geworden. Want naast nieuwe artikelen blijft de zaak ook 'de oude klanten' be dienen, met gebruikte appara tuur, thans hoofdzakelijk afkom stig van inruilapparaten. Ook 'witgoed' zoals wasmachine en koelkasten kunnen in de nieuwe zaak nieuw worden gekocht. Bo vendien heeft het Radio en TV- Center een eigen reparatie afdeling. En uiteraard vormt het plaatsen van antennes nog een be langrijk deel van het orderpakket. Sinds een half jaar houdt Ad Kloosterman zich bezig met de verkoopafdeling. De officiële her opening - het gehele winkelinte rieur kreeg daarvoor een nieuw aanzien - gaat gepaard met een aantal aantrekkelijke aanbiedin gen. "We hebben tenslotte de naam dat we de goedkoopste zijn en die willen we graag houden", zegt de enthousiaste verkoper. De aanbiedingen gelden zolang de voorraad strekt. De nieuw geo pende zaak heeft ook een groot assortiment aansluit- en randap paratuur in voorraad. Kim Reynierse, fysiothera peut en bekend atleet uit Zee land is donderdag 9, woens dag 15 en donderdag 16 okto ber te gast bij Habee In- tersport aan de Nieuwe Burg. Lopers kunnen die dag gratis advies krijgen van Reynierse en een looptest doen op schoenen van Intersport. De schoenen kunnen worden getest op een loopmachine. Op de video kan de tester la ter de verrichtingen terugzien. De schoenen kunnen de eerste donderdag worden getest tus sen 19 en 21 uur en de 15e en 16e oktober tussen respektie- velijk 14 en 17 en 14 en 21 uur. In de zeven vestigingen van Maxis/Trefcenter wordt bepaald niet stilgezwegen dat de onderne ming 12,5 jaar geleden begon met deze formule, als werkmaat schappij van de koninklijke Bijenkorf beheer. Ook in de Mid delburgse vestigingen wordt dit feest en het feit dat het 'Trefcen ter een succesformule bleek' niet onder stoelen of banken gesto ken. De eerste vier dagen van het koperen festijn (begin 24 septem ber) werden sommige klanten ver rast bij de kassa. Ze konden deel nemen aan een rad van avontuur. Indien drie vragen goed werden beantwoord, bepaalde het rad het percentage dat terug zou worden betaald op de gedane boodschap pen. Winnaars slaakten dan ook regelmatig kreten van verrukking als het cijfer een hoog percentage bepaalde en - vooral - als dan de boodschappenkar overvol was geladen. Dit kansspel is afgelopen, het duurde vier dagen. Trefcenter heeft echter nog meer in petto. Een maand lang wordt namelijk het zogenaamde 'verjaardagsspel' gespeeld. Bij aankoop van 25,— ontvangt de klant bij de kassa een 'koperen verjaardagsze gel'. Drie zegels moeten worden geplakt op een spaarkaart. Verder moet een rebus worden opgelost en de kaart dient dan te worden ingeleverd bij de 'prijzenkiosk'. De actie wordt gehouden tot 18 oktober. Trefcenter heeft 35.000 cadeaus voor de mensen die de kaarten inleveren. De hoofdprijs winnaars krijgen hun prijzen op 25 oktober. Een jury beoordeelt de origineelste inzendingen. Tegelijkertijd met het koperen ju bileum introduceert Trefcenter het zogenaamde 'prima'-label. Het betreft artikelen die met deze kwalificatie werden uitgerust, na dat de producten werden getest in eigen en externe laboratoria. Ook een groot aantal klanten sprak zijn oordeel uit in de vestigingen Venlo en Muiden van Trefcen- ter/Maxis. Steeds werd daarbij een topmerk als vergelijking ge bruikt. In totaal werden 40.000 artikelen getest. Pas als alle tests positief uitvielen, werd het predi kaat 'prima' er op gestempeld. Deskundigen blijven - aldus het Trefcenter - de kwaliteit van de producten nauwlettend in de ga ten houden. Het Candlelight menu in het Trefcenter-restaurant op zaterda gavond is zo'n geweldig succes dat de bedrijfsleiding heeft beslo ten het aantal plaatsen uit te brei den. Bedrijfsleider Verspeek zegt dat het storm liep en dat op don derdagavond de plaatsen voor de daaropvolgende zaterdag al wa ren gereserveerd. Voorheen wa ren 90 plaatsen beschikbaar voor het sfeervolle diner, na vorige week zaterdag zijn er 140 plaatsen beschikbaar. Het 'gewone' restaurant sluit overigens al om 17.30 om zodoende plaats te ma ken voor het diner bij kaarslicht. Patachou damesmode en De Vroedt/Hooftman herenmode zorgden donderdag voor een 'complete' modeshow in Middel burg. Zowel voor dames als voor heren werd een gevarieerde herfst- en wintercollectie getoond zoals de respectievelijke zaken dit seizoen in huis hebben. De shows werden gehouden op een plankier dat aan de Pottenmarkt, centraal tegenover beide zaken, was op gesteld. Eigentijdse muziek zorgde voor een vlotte show door zeven man nequins en zes dressmen. De pre sentatie was in handen van Wil van Son. Patachou vierde tevens feest. De zaak bestaat tien jaar en de klanten die na de show een be zoekje brachten aan het modehuis werden onthaald op een feestelijk glas champagne en een aardige at tentie. De feestelijke show van Patachou liet veel nieuwe creaties zien waar bij vooral het nieuwe merk Blackydress 'er net even uit sprong'. Grijs, zwart, paars, co- balt en groen vormden de kleuren waarmee uitbundig werd gecom bineerd. Patachou is 'beroemd' om zijn broeken en ook daarvan liet het modehuis er een groot aantal zien. Voorts heeft Pata chou een schitterende collectie truien in huis. Het merendeel van de getoonde creaties bestonden uit prettig draagbare en gemakke lijk te onderhouden stoffen. De brede schouderlijn kwam veelvul dig voor in de Patachou- garderobe. Inmiddels is de byou- teriecollectie sterk uitgebreid en ook hiermee werd veel gewerkt. De herencollectie van De Vroedt/Hooftman heeft ook voor mannen ruime keus om er in de aanstaande herfst- en winter periode vlot, sportief en goed ge kleed uit te zien. De donkerkleuri ge kostuums en colberts werden opgevrolijkt door felle steunkleu ren en ook hier werd naar harte lust gecombineerd met jacks, pantalons, sweaters, truien, en jassen. Het Italiaanse merk Ber- Ter gelegenheid van de afsluiting van de Oosterschelde op 4 okto ber geven de Zeeuwse Raboban- ken een unieke herinneringsmunt uit onder de naam Deltamunt. Het gaat hierbij om een puur zil veren muntpenning (geen wettig betaalmiddel) waarvan er maxi maal 10.000 zullen worden gemaakt. De Deltamunt met een diameter van 35 mm en een gewicht van cir ca 18 gram, is verpakt in een luxe bewaardoosje. Op de voorzijde van de munt is het Zeeuwse wapen met de wa penspreuk "Luctor et Emergo" opgenomen in combinatie met het Zeeuws-Zuidhollandse Deltage bied. Een rand van oesters en mosselen geeft aan deze beide ele menten nog een extra Zeeuws tintje. De achterzijde van het zilverstuk is voorzien van een minutieus ge modelleerd artistiek werkstuk van de wereldberoemde Nederlandse graficus Maurits Escher. De houtsnede "Dag en nacht" uit 1938 lijkt geïnspireerd te zijn door het waterdoorsneden Zeeuwse agrarische land, waarbij de kunstzinnige overgang van gerie gaf een extra dimensie aan de getoonde herenmodecollectie. Er werden in dit samenwerkings verband vier shows gehouden. Vrijdag hield Patachou in de Vlis- singse zaak aan de Coosje Bus- kenstraat nog drie jubileum shows. De Middelburgse shows werden gecompleteerd door Ploef schoenen en Bloemcnhuis De Or chidee verzorgde 'de aankleding' van het podium. donker naar licht, van zwart naar wit, van negatief naar positief een treffende verzinnebeelding vormt van de duistere, dreigende situatie van vóór de waterkeringaanleg, en het rustgevende, veilige gevoel waarin de eilandbewoners zich thans kunnen koesteren. De maker van de munt geeft hier mede vervolg aan een lijn die al met de uitgifte van de Flevomunt en de Nationale Visserijmunt eer der dit jaar werd ingezet. Ook op deze munten werd een Escher- kunstwerk gebruikt. Het ligt in de bedoeling om uiteindelijk te ko men tot een grotere serie munten die alle voorzien zullen worden van een afbeelding van deze be faamde kunstenaar. De Deltamunt is zolang de voor raad strekt voor een prijs van 99,50 verkrijgbaar bij de Ra bobank. Het Miro Center in Vlissingen heeft de komende weken qua acti viteiten rond het winkelgebeuren vooral de kinderen centraal staan. Van 1 tot en niet 9 oktober is er een aantal play inobil maquettes te zien, op dierendag (4 oktober) begint een kleurenwedstrijd, in de herfstvakantie (13 tot en met 18 oktober) is er op de woensdag een éénpersoonsorkest Unique met twee optredens van het paardje Tommie en zaterdag 18 oktober is er een minidraaimolen met mini stoeterij, waarop de kinderen gra tis een ritje kunnen maken. Henk Klappe, bedrijfsleider van de Miro geeft aan dat de play mo- bil tentoonstelling het predikaat 'primeur voor Nederland' draagt. Hij noemt het een bijzonder ge beuren rond het geliefde speel goed. Te zien zijn twee maquettes van drie bij anderhalve meter waarop landschappen zijn ge maakt en één maquette met play mobil materiaal waarop een trein rijdt. Bijzonder is ook de play mobil robot. Klappe: "Kinderen die play mobil willen kopen kun nen gebruik maken van de enor me aanbiedingen". Vanaf zaterdag 4 oktober kan de jeugd een kleurplaat afhalen bij het Miro Center. Deze plaat inge kleurd en zelfbedachte gekleurde tekeningen kunnen de kinderen inleveren, waarna ze deelnemen aan een landelijke wedstrijd. Tot 18 oktober worden de werkstuk ken aangenomen. Daarna oor deelt een jury en worden de prij zen vastgesteld. Voor de categorie tot 10 jaar is de hoofdprijs een Fisher price speelgoed ter waarde van 200,—. De winnaar in de categorie ouder dan tien jaar ont vangt een homecomputer van het type Commodore 64. Verder staan 26 crossfietsen en 10 waar debonnen van 10,— op de prij zenlijst. Klappe: "Iedere deelne mer ontvangt echter wat Bij inle veren van het werkstuk krijgen de kinderen een Giraffe ballon en een poster". I

de Faam | 1986 | | pagina 13