ZELS VISSER J.L. MOENS Echtscheiden in cursuspakket 'Contacta' 86' Goes op 20, 21 en 22 oktober ORCHIDEE 'Product L. MARINISSEN ?rodücf VERS ZEEUWS LAMSVLEES CACTUSSEN FLOREREN BIJ GOEDE VERZORGING informatie informatie BLOEMENHUIS Ook voor diverse handenarbeldartl- kelen: klei, pitrlet, glasgraveren. TELEAC-CURSUS OVER KINDERBOEKEN HOOGRENDEMENT C.V. KETELS Wagenaarstraat 13/15 en 16 Middelburg HANDEL IN WILD - GEVOGELTE DELICATESSEN EN REFORM Verse braadkuikens - Parelhoenders - Kuikenbouten - Kipfilet - Soepkippen - Kipperagöut - Kalkoenfilet - Jonge wilde eenden keur van SOEPEN, SALADES en KANT EN KLAAR MAALTIJDEN, Delicatesse: VISSCHELPJE TOMATENSOEP GOULASH U PROEFT HET VERS-CHIL Bloeiende Amerikanen DE FAAM Woensdag 1 oktober 1986 FICUS: NEDERLANDS MEEST VERKOCHTE KAMERPLANT Uit Afrika Verzorging in huis SCHEFFLERA FREESIA Particuliere oeververbinding op zich goed Garage kleedt dameselftal Arnemuiden Plein 1940 no. 5, Middelburg, tel. 01180-25075 Voor u, door ALLART geselekteerde eerste kwaliteit schildersezels Met volledige GARANTIEI ATELIEREZEL - Geheel verstelbaar en inklapbaar, van/ 225,-. Nu bij ALLART 185,- TAFELEZEL- Geheel verstelbaar 58,50. VELD/AQUARELEZEL Solide 55,- Speciaalzaak In kunstschlldersmaterlalen Langeviele 1 Middelburg 'Over Kinderboeken' is de titel van de zesdelige Telenc-eursus, die in sa menwerking met de NBLC tot stund is gekomen en bestemd is voor ouders met kinderen tussen 5 en 12 jaar. De cursus sturt zondag 19 [Fffïi LOODGIETERS- EN C.V. BEDRIJF ALLE DOE-HET-ZELF MATERIALEN voor centrale verwarming en loodgieters, dakbedekking Oostperkwcg 18 Middelburg Tel. 01180-13367 oktober en bestaat uit zes televisielessen en zes radio- lessen en een cursusboek. Het doel van de cursus is informatie te geven over het belang van vertellen, voorlezen en lezen voor en door kinderen. Dit met het oog op hun emotionele ont wikkeling, taalontwikke ling en als voorbereiding op het zelfstandig functione ren in onze samenleving. Daarnaast wordt informa tie gegeven over wal er op liet gebied van kinderboe ken wordt uitgegeven. In het cursusboek wordt in het eerste hoofdstuk inge gaan op de taalontwikke ling en het stimuleren van lezen door middel van ver tellen en verhalen. Kortom, lezen begint vroeg. Onderwerpen die verder aan de orde komen zijn het kiezen van boeken, de ver schillende soorten boeken, kinderboeken op schooi (o.a. verschil tussen tech nisch en begrijpend lezen), het kopen en lenen van boe ken (o.a. via bibliotheken). Tot slot wordt een kijkje genomen in de keuken van auteurs, uitgevers, critici, jury's, enzovoort. De on derwerpen die in het cur- susbock worden behandeld lopen parallel met de televisie- en radiolcssen. Per programma wordt hier bij één hoofdthema geko zen, zoals bijvoorbeeld de kinderboekenweek of de keuzeyerschillen bij boeken tussen volwassenen en kinderen. De radiolcssen gaan dan weer dieper in op de behan delde onderwerpen. De televisielessen starten op zondag 19 oktober a.s. en zijn wekelijks te zien van 14.55 - 15.25 uur via Neder land 1. (Herhaling op vrijdag van 18.30 - 19.00 uur, Ned. 1). De radiolcssen starten dins dag 21 oktober a.s. en zijn wekelijks te beluisteren van 10.00 - 10.30 uur op Radio 5. (Herhaling op dinsdag van 22.00 - 22.30 uur, Ra dio 5). Cactussen en vetplunten kunnen zuinig omspringen met vocht en slaan dit op in saprijke delen. Met "vet" heeft dut niets te maken. Ze hebben zich door eeuwen lange uunpussingen weten te handhaven in droogtege- bieden en de cactussen le verden daardoor zelfs hun bluderen In, want dut zijn verdampingsorganen bij uitstek. Een enkele overgangsvorm heeft nog blad, zoals Peres- kia. Deze cactus wordt als potplant nauwelijks aange boden. Andere echter des te meer. Cactussen en vet plunten hebben als kamer plant een mooie vorm, kleurige bloemen of een prachtige bestekeling of be haring. In vrijwel elke vensterbank staat er wel een: Sansevie- ria, Christusdoorn, Kalan- choë of Lideactüs. Ze bloeien rijk en vragen nau welijks speciale verzorging. Als ze voldoende licht krij gen bloeien ze wekenlang aan één stuk. Vooral de nieuw ontwikkel de rassen gedragen zich als gewone kamerplanten met bladeren. Hooguit hebben ze een kleinere waterbe hoefte. Ook kunnen ze toe met een tamelijk kleine pot, omdat het wortelgestel niet zo sterk is ontwikkeld. Met "echte soorten" - planten die ergens in een droogtege- bied voorkomen- ligt dat anders. Hun groei- omstandigheden zijn dik wijls sterk plaatsgebonden en de dag/nacht- en zo- mer/wintertemperaturen kunnen extreem ver schillen. Wie eenmaal met cactussen en vetplanten aan de gang gaat, zal meer en meer wor den geboeid door al die ver schillende planten. De cac tussen uit Noord-Amerika kunnen bolrond zijn (Echi- nocactus grusonii) of schijfvormig (Opuntia). Als kamerplant vragen ze zomers veel licht en warmte en in de winter een rustperi- De Algemene Vereniging Ouders Minderjarigen (A.V.O.M.), een belangen vereniging van en voor ge scheiden mensen en hun kinderen brengt binnenkort in samenwerking met de uitgeverij Psycho Sociale Cursussen (P.S.C.) een schriftelijke cursus Echt scheiding op de markt. In tegenstelling tot het ver leden krijgt een steeds gro tere groep mensen met het fenomeen echtscheiding te maken. Het ziet er naar uit dat in de toekomst 1 op de 3 huwelijken door echt scheiding ontbonden zal worden. Iemand die gaat scheiden komt voor talloze proble men te staan, waarop hij/zij vaak zelf het ant woord niet weet. In feite is hij/zij helemaal afhanke lijk van derden. Het blijkt echter dat hij/zij regelma tig foutief of te beperkt wordt voorgelicht, met alle consequenties van dien. Eén van de oorzaken hier van is dat de derden op wie een beroep wordt gedaan, de advocaat of een psycho sociale hulpverlener, vaak ook niet goed op de hoogte zijn of dat hun kennis zich slechts beperkt tot een deel terrein. De A.V.O.M. meende dan ook dat er dringend behoefte was aan goed leesbare informatie. De cursus Echtscheiding is geen klassieke schriftelijke cursus. Van de cursist(e) wordt niet verwacht dat hij/zij binnen een bepaald tijdsbestek een bepaalde leerprestatie levert. De cur sus kan meer gezien worden als een handboek/naslag werk dat m gedeelten kan worden besteld. De cur- sist(e) wordt wegwijs ge maakt in "echtscheidings- land" en is daardoor min der afhankelijk, ja zelfs in staat om sturend op te tre den in zijn/haar eigen zaak. De cursus heeft dus een zelfhulpkarakter. De pro fessionele hulpverlener is echter ook met de cursus gebaat, omdat ook hij/zij een hoeveelheid informatie krijgt aangereikt waarmee de eigen deskundigheid op het echtscheidingsgebied verbreed kan worden. Aan liet einde van verschil lende hoofdstukken is wel iswaar een aantal vragen opgenomen, maar die die nen slechts als toetssteen of de informatie goed begre pen is. De cursus is geschreven door een schrijverscollec tief waarin verschillende disciplines vertegenwoor digd zijn. Zo werden bij dragen geleverd door ver schillendejuristen, een psy choloog, een maatschappe lijk werker en ervaringsdes kundigen. Dc cursus wordt uitgegeven door uitgeverij Psycho Sociale Cursussen (P.S.C.). De P.S.C. is een jonge organisatie die in de toekomst nog meer publi caties op welzijnsterrein wil uitgeven. De cursus Echt scheiding is haar eerste pu blicatie. In de cursus wordt onder meer ingegaan op de oorza ken van echtscheiding, de betekenis die echtscheiding kan hebben voor de kinde ren, de juridische procedu re, en op kwesties als om gangsrecht, alimentatie, rechtsbijstand, boedel scheiding, de vraag hoe ver tel ik het mijn kinderen, hoe de gescheiden mens emotioneel op een echt scheiding kan reageren en welke invloed een echt scheiding kan hebben op de relatie met familie, vrien den en kennissen. De cur sus is in begrijpelijke taai geschreven. Vakjargon is vermeden om ook "de leek" in de gelegenheid te stellen van de inhoud ervan kennis te nemen. De auteurs stond voor ogen een cursus te ontwikkelen die breed van opzet is, maar waarin de informatie toch met de nodige diep gang behandeld wordt. Ze moest een praktische leid raad zijn en geen abstracte, theoretische beschouwing. De cursisten kunnen het cursuspakket ineens toe gestuurd krijgen of in 2 ge deelten en omvat in haar totaliteit 500 pagina's ex clusief bijlagen. De prijs bedraagt in het eerste geval 165,- (incl. B.T.W.) en bij afname in 2 gedeelten 175,- (incl. B.T.W. De cursus kan besteld wor den bij: P.S.C. Postbus 1550, 3500 BM UTRECHT. Voor nadere inlichtingen kunt U zich wenden tot: F.J. Props, Voorstraat 79 I, 3512 AL UTRECHT, tel.: 030-310076. De eerste bedrijvencontactdagen van 1985 krijgen een vervolg. Op 20, 21 en 22 oktober worden in dezelfde Zeelandhallen in Goes 'Contacta' 86' gehouden en naar het zich laat aanzien zullen er aanzienlijk meer deelnemers zijn dan vorig jaar. Een beurs, in de zin dat er een groot consumentenpubliek op^f komt, is het duidelijk niet. 'Con tacta' mikt voornamelijk op een selectie uit de bezoekers. Op die dagen moeten ondernemers, be zoekers en deelnemers de gelegen heid hebben om in een rustige sfeer zakelijk te kunnen overleg gen en tijdens deze 'Contacta '86' kunnen de Zeeuwse ondernemers elkaar ontmoeten en tevens de kennismaking met producten en diensten uit Zeeland verstevi gen", vindt de organisatie van de ze bedrijvencontactdagen. Een nieuw element in de formule is dit jaar de komst van een infor matiemarkt, waarbij diverse on dernemingen uit de automatise ringssector acte de présence zullen Aan de populariteit van Fi cus valt niets af te dingen. Al jaren verkeert deze groe ne plant in de hoogste regi onen van de potplanten top-tien. Sinds Ficus in 1984 de eerste plaats op de Begonia veroverde, is de superstatus van meest ver kochte plant bereikt. Een positie die in 1985 en de eerste zes maanden van 1986 niet werd prijsgege ven, maar zelfs verstevigd. De tot de familie der Mora- ceae behorende Ficus is oorspronkelijk afkomstig uit Azië en Afrika. Van de ruim duizend soorten die daar te vinden zijn, worden ruim 35 variëteiten als ka merplant geteeld. De laat ste jaren hebben er door veredeling nogal wat veran deringen binnen het Ficus assortiment plaatsgevon den. De verwachting is dat ook in de komende tijd het Ficus-assortiment zich zal vernieuwen. Het zeer om vangrijke plantengeslacht Ficus met zijn variatie in bladgrootte, -tekening en - kleur staat hier voldoende ode bij een lage tempera tuur. Zuid-Amcrika is het continent van onder meer bladcactussen zoals Epi- phyllum, Rhipsalidopsis en Rhipsalis. Bij onder meer de kerstcac tus (Zygocactus) en do paascactus (Rhipsalidopsis) zijn tal van nieuwe cultuur vormen ontstaan, die vrij wel het gehele jaar door met bloemknoppen worden aangeboden. Hun cpifyti- sche karakter groeiend op bomen) hebben ze niet verloren: ze willen wel licht, maar niet al te veel en ze worden liever gesproeid dan dagelijks begoten. Voor bewoners van tropi sche (regen)wouden zijn dat begrijpelijke wensen. Afrika is het continent van een groot aantal vetplanten zoals ijskruid (Dorothean- thus), een populair zomer- blocmetje. Als kamerplant is de middagblocm bekend (Lampranthus): dc lila-rose bloemen openen zich alleen bij zonnig weer. Lithops wordt heel terecht levend steentje genoemd, een be scheiden plantje in afmetin gen, opvallend bloeiend in de herfst. Ook Aloë, lan taarnplantje (Ceropegia), wasbloem (Hoya), dikblad (Crassula) en vele andere zijn prima kamerplanten. Ze bloeien beter naarmate ze 's winters op rantsoen worden gezet, net als vele cactussen. Een koel maar licht vertrek is daarvoor nodig. Zo'n grote groep planten, van oorsprong uit totaal verschillende klimaatgebie- den stammend, is moeilijk in een paar verzorgingstips te vangen. Maar er zijn wel enkele uitgangspunten voor cactussen en vetplanten. Geef ze een lichte plek, vooral in de winter; bebla- derde planten willen hartje zomer geen felle zon; Sproeien is altijd goed, in de zomer vrij veel water ge ven, in de winter minder naarmate de temperatuur lager wordt gehouden (sommige tot net boven nul, andere tot 10 a 12°C); in de winter - eventueel ook na de bloei - is een rust periode belangrijk; Het grondmengsel moet doorlatend zijn (potscher ven onderin, zand door de potgrond), de pot niet te groot; Geef zomers potplanten- voedsel. Een kamerplunt die in de laatste jaren erg bekend werd, is de Schefflera. Hij behoort tot de klimopachti- gen en dankt zijn naam aan de plantkundige J. Chr. Scheffler, een goede vriend van de beroemde botanicus Linaeus. In dc tropische landen waar deze plant inheems is, groeit hij als kleine boom of middelgrote struik. Bij ons, als kamerplant, kan hij ook flink uit de kluiten gewassen zijn. in cultuur zijn er van deze plant exemplaren ontwik keld, die wat kleiner blijven en toch dezelfde handvor mige, fraaie bladeren bezit ten. Het meest bekend en populair is de Schefflera ar- boricola, die in de vrije na tuur uit kan groeien tot een reus van zo'n vijfentwintig meter. In onze woon- en werkruimten wordt hij "slechts" zo'n drie meter hooge! Zet de Schefflera nooit in de felle zon, maar wel in het licht. Te hoge tempera turen worden door deze fraaie kamerbewoner slecht verdragen. Het beste is om het in zijn directe omgeving niet warmer dan 17°C te la ten worden. In de zomer, als de plant naar buiten mag, houdt de Schefflera van veel water; sproeien doet hem goed. In de win ter wordt minder water ge geven en ook het sproeien blijft dan beperkt tot eens per week. Gebruik het liefst handwarm regenwater. Lei dingwater is in nagenoeg al le delen van Nederland aan de harde kant. Er is keus genoeg bij de Schefflera. Een stevig, rechtopstaand exemplaar is de Schefflera arboricola 'Compacta', mooi glan zend groen van kleur. Een waas van goudgeel op het blad heeft de 'Gold Capel- la'. Met langwerpig ge vormde bladeren en wat kleiner is de 'Henriette', terwijl de 'Renate' een nog smaller blad heeft. Een zeer aantrekkelijke en geliefde snijbloem is de Freesia. De tijd ligt nog niet zo ver achter ons dat er uit sluitend witte en gele Free- sia's op de markt waren. Momenteel kan men kiezen uit een kleurenscala van blauw, rood, paars en di verse schakeringen daar tussen. Het Freesiageslacht is niet groot, maar door intensief kruisingswerk zijn er toch veel variëteiten te koop. De naam Freesia stamt van een zekere dokter Freese uit Kiel. Freesia is sterk en houdt het in huis dan ook gemakkelijk tien dagen uit. Let er bij aankoop op dat de eerste bloem open is, of dat de knop op punt van springen staat. Een Freesia van goede kwa liteit herkent men aan een bloeiwijze, waarbij de bloe metjes op regelmatige af stand van elkaar op de zij takken zijn geplaatst. Ge bruik bij het schuin afsnij den van de stengels altijd een scherp mes. Het beste om de houdbaarheid van een boeket Freesia te ver lengen is, aan het vaaswater snijbloernenvoedsel toe te voegen. Er zijn schitterende "nieu we" Freesia's te koop zoals de gele 'Aurora' en 'Beet hoven', de witte 'Balleri na', de teer-lila 'Blue Hea ven' en de rode 'Oberon'. Bron: Bloemenbureau Hol land. Noot voor de redac tie: Geschikt voor publica tie in de periode januari t/m december (jaarrond). borg voor. Mede door deze veranderingen heeft Ficus de top bereikt en is er kun nen blijven. De bekendste is Ficus ben- jamina, een elegante boom met een zich vertakkende grijs-groene stam. Aan de sierlijke enigszins hangende takken zitten glanzend groene, spitse bladeren. De meest gevraagde variëteiten zijn 'Exotica', 'Starlight', 'Golden Princess', 'Rijs- senhout' en 'Golden King'. Andere veelverkochte sóór ten zijn Ficus elastica, Fi cus pumila en Ficus Iyrata. Ficus is een ijzersterke ka merplant. Een klein beetje aandacht is voldoende om aan een Ficus jarenlang ple zier te beleven. Gezien zijn tropische af komst staat deze groene plant het liefst op eeri licht, maar niet te zonnig plekje. De Ficus is gevoelig voor temperatuurschommelin gen en kan slecht tegen tocht. Ideaal is een tempe ratuur rond de 18° Celcius. In de groeitijd vragen ze volop water. De rest van het jaar matig begieten. De "finishing touch" voor liet bezitten van een prachtige Ficus is liet eens in de twee weken geven van water met potplantenvoedsel!^ "Een particuliere financiering van verbeteringen van de in frastructuur in ons land is een goede zaak. De overheid moet bij betreffende projecten de bereid heid hebben daar in principe aan mee te werken. Dat uitgangspunt gaat ook op voor het gisteren in Zeeland gelanceerde plan om tot een vaste oeververbinding te komen". Dat zei de landelijk voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, mr. C.J.A. van Lede, in Eindhoven bij een bij eenkomst van zijn leden in Zuid- Nederland. De VNO-voorzitter wilde nog geen definitief oordeel uitspreken over dit plan, maar stelde wel dat dergelijke initiatie ven goede voorbeelden zijn van creatieve en tegelijkertijd nuchte re ondernemerszin, waarvan de gehele samenleving kan profite ren. Bovendien wees hij er op dat zijn organisatie in Zeeland zich sterk zal blijven maken voor de realisering van een vaste oeverver binding. "De vaste oeververbin ding moet in het middelpunt van de belangstelling blijven staan", aldus Van Lede. De voetbalvereniging Arnemui- den neemt met ingang van dit sei zoen ook met een dameselftal deel aan de competitie. Speeltechnisch kan er misschien nog wel iets wor den verbeterd, maar de outfit van de dames ziet er in ieder geval pri ma uit. De dames werden name lijk in het nieuw gestoken door garage Meerman uit Arnemuiden. Op de foto zittend van links naar rechts: Diana Schuit, Jacqueline van Beek, Miranda de Ridder, Jacqueline Meerman, Anja van Belzen, Marleen van Rijkswijk en Erna van Belzen. Staand van links naar rechts: me vrouw Meerman, Ingrid de Rijke, Silvia Belfroid, Wilma Schroc- vers, Ineke Poortvliet, Vlarian de Rijke, Willeke Meerman, Jannie Poortvliet, de heer Meerman en Joop de Rijke (leider).

de Faam | 1986 | | pagina 12