OUDER WORDEN ZELFSTANDIG BLIJVEN B WAT IS FLANKEREND BELEID? L unn oo'ól - oo'ol U3801H0 t Z N3MÖS DI0NV1SJ13Z N30UOM usano N3DVQV1A13H.L Ideeënbus, maak er gebruik van PROGRAMMA THEMADAGEN V i i 5WD BEREIKBAAR PER OPENBAAR VERVOER WATERAKTIVITEITEN DE ORGANISATOREN r DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 1 oktober 1986 im^WÖW <SL CrLr> y Nederland "vergrijst". Steeds meer mensen in ons land bereiken een hoge leeftijd. Vooral het aantal hoogbejaarden (vanaf 80-85 jaar) neemt in de komende tijd sterk toe. Voor de groep ouder dan 90 jaar wordt zelfs een verdubbeling verwacht tot het jaar 2000. Financiële problemen Ouderenparticipatie Zelfstandig Instellingen 1701 ivvaissmHava it'll |H| I 03GIA dO N3dH3MH3aNO 3~I3A* SH3>l3ydS 3Sd3AICI* 1MUVIAI3I1VIAIH03NI Ouderen in het water INFORMATIEPAGINA VOOR OUDEREN VERSCHIJNT 2 W.1.IV HELI JUS BEHALVE HE AKWTIEPERIOBE GW Qr) 'W^ '^ASP z*"-3" —^9 m Vaak hebben mensen op leeftijd hulp van hun omgeving nodig. "De ouderdom komt met gebre ken", zegt men wel eens. In ieder geval doen vooral ouderen een beroep op allerlei diensten, hulp en zorg in hun omgeving. Ook op het gecoördineerd ouderen werk en voorzieningen zoals ge zinsverzorging, wijkverpleging, kruiswerk, bejaardenoorden, verpleeghuizen en andere. Alle maal voorzieningen die zich rich ten op de ouderen. Het wordt steeds moeilijker om de groeiende groep (verzorgings- behoevende) ouderen goed van dienst te zijn. Vooral nu Neder land met grote financieel- economische problemen heeft te maken. Er is geen geld genoeg om alle ouderen de zorg te geven die wij ze eigenlijk zouden gun nen. Integendeel, hier en daar moet zelfs bezuinigd worden, bijvoorbeeld in de bejaarde noorden. Daar ligt dan het dilemma: Aan de ene kant een toenemende zorgbehoefte bij een sterk ver grijzende groep van ouderen; Aan de andere kant de financiële beperkingen voor de instellin gen, waardoor ze niet zonder meer tegemoet kunnen komen, aan de vraag. Hun aanbod blijft achter. Dat moet wel tot knel punten leiden. Overigens is ouder worden niet alleen een kwestie van zorg en bescherming. Het gaat in het be- jaardenwerk net zo goed om be trokkenheid en participatie van de ouderen zelf! Ouder worden kan heel goed samengaan met een positief en actief gedrag. Dit kan het beeld dat ouderen van zichzelf, maar ook dat anderen van ze hebben, sterk beïnvloe den. Daartoe draagt bij het op treden van ouderen zelf, zich be wust van de kracht van hun groeiend aantal en hun toene mende maatschappelijke in vloed. Hun eigen organisaties nemen daarbij een sleutelpositie in, landelijk en plaatselijk. Ook wordt het tijd ons beter te reali seren dat alles dat oud is, niet als afgedankt moet worden be schouwd. Integendeel. De afgelopen decennia is een enorme kloof ontstaan tussen oudere en jongere generaties. Al lerlei factoren hebben daartoe bijgedragen: veranderingen van waarden en normen, een sterke mobiliteit, de welvaartsgroei, de emancipatie van de vrouw en de democratisering in kerk en maat schappij. Alleen wederzijdse waardering en respect kunnen die kloof overbruggen. De we derkerigheid van de hulp van jongeren naar ouderen zou daar om meer bevorderd moeten worden. Gemengde samenlevingsvormen, waarbij oud en jong elkaar in het dagelijks verkeer ontmoeten, kunnen dit zeker in de hand wer ken. Zo zouden bejaardenoor den midden in wijk of buurt moeten staan, waardoor makke lijker ontmoetingen tot stand kunnen komen. De media zou den een belangrijke rol kunnen spelen door geen stereotyperin gen van bejaarden te geven. Vaak wordt dit negatieve beeld van ouderen opgehangen aan verminderde lichamelijke vermo gens. Ons huidige cultuurpa troon vertoont een duidelijke overwaardering van de lichame lijke kwaliteit. Aan ouderen worden maar al te vaak geen ta ken meer toevertrouwd, waaraan zij nog een duidelijke rol, inko men, prestige of status kunnen ontlenen. Toch zijn ouderen belangrijk om levenservaring en specifieke ken nis over te dragen. Ouderenparticipatie is, in welke vorm dan ook, erg belangrijk, zowel voor henzelf alsook voor anderen. Het idee dat bejaarden het beste uit zouden zijn via verzorging in een mooi bejaardentehuis was in de jaren zestig voor velen, oude ren en jongeren, heel gewoon. Ouderen, die hun hele leven hard hadden gewerkt, konden einde lijk van hun welverdiende rust en een onbezorgde (verzorgde) oude dag genieten. Daar kwam bij dat het steeds moeilijker werd om bejaarde ouders in de opgroeien de gezinnen op te nemen. Ener zijds door psychologische veran deringen binnen het gangbare ge zinstype (gesloten gezin), maar ook de woningnood en beper kende bouwvormen stonden dat in de weg. Ouderen werden daardoor maar al te vaak naar de rand van de sa menleving gedrongen. Ze lieten zich dat ook welgevallen. Geluk kig is men daarop teruggeko men; ouderen zijn geëmanci peerd. Zij bepalen zelf wat ze doen en laten en weigeren zich een door anderen bepaalde rol in de samenleving te laten aanpra ten. De ouderen willen, terecht, als autonome volwassenen tege moet getreden worden. Hun toe nemende maatschappelijke actie ve rol krijgt nog extra accent door de betere gezond heidstoestand van ouderen ver geleken met vroeger. Wie ouder wordt, moet in zekere zin kiezen uit wat nü nog moge lijk is. Niet alles kan meer, maar men moet zijn keuze ook niet te veel beperken. Eigen mogelijk heden kunnen onderschat wor den. Het wegvallen van verplich tingen biedt juist kansen. Het bij-de-tijd blijven is één van die kansen. Niet aan de kant blijven staan, maar strijdbaar blijven. Mis schien is men echt oud als men geen uitdagingen meer ziet. De instellingen zullen zich sterk moeten richten op de initiatieven en behoeften van ouderen zélf en aan hen "dienstverlening en zorg op maat" moeten leveren. Dit is onder meer de achtergrond van het flankerend bejaardenbe leid. In het flankerend beleid ligt het accent op het ondersteunen van het initiatief van ouderen zelf en van vrijwilligers, en dat vanuit de directe leefomgeving van ouderen. Het is tegelijk een ondersteuning van en aanvulling op wat er al werkzaam is voor de ouderen, zoals: de gezinsverzorging; het kruiswerk; het bejaardenoord; het verpleeghuis; het algemeen maatschappelijk werk; de vrijwilligersorganisaties; het gecoördineerd oude renwerk; de ouderenorganisaties. Ook het wegnemen van knelpun ten, voor zover dat reëel en mo gelijk is, hoort bij dit flankerend beleid. Met flankerend beleid wordt dus geen nieuw soort voorziening ge maakt. Het gaat juist om het be ter gebruik maken van de be staande voorzieningen! Voorzieningen genoeg, maar nu gaat het om een gerichte inzet, onderlinge afstemming en sa menwerking. Zo kan een net werk ontstaan van voorzieningen en intermenselijke relaties waar aan thuiswonende ouderen zono dig steun en zekerheid kunnen ontlenen. Themadagen £9691 N3DNISSI1A Al 3IAIIAI0M N31HÜV0 .t ii J Wij kunnen ons voorstellen dat ouderen, bestuurders, leerlingen en functionarissen geïnspireerd worden door datgene dat zij deze themadagen te zien krijgen. Graag willen ook wij van deze inspiraties op de hoogte komen. Vandaar dat wij tijdens deze the madagen een ideeënbus geplaatst hebben. In deze ideeënbus kunt U allerlei zaken kwijt. Om er enkele te noemen: Wat vindt U noodzakelijk om zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen blijven wonen? Welke huisvestingsvorm is voor U het beste? Welke wensen heeft U ten aanzien van de hulp- en dienstverlening? Hoe denkt U over vrijwilli- gershulp? Heeft U op- of aanmerkingen over de huidige mogelijkhe den van hulp- en dienstver lening? Welke suggesties heeft U ten aanzien van de samenwerking tussen de diverse instellingen? Zijn wij en is de regering op de goede weg met benadruk ken van de zelfstandigheid? Kan er in Vlissingen voldoen de gebruikgemaakt worden van verzorging in de te huizen? Heeft u misschien alterna tieven? Heeft U ideeën met betrek king tot de voorlichting en in formatieverstrekking? Het dienstencentrum "Bachten Komme" is gemakkelijk per openbaar vervoer te bereiken: op ongeveer vijftig meter afstand van het dienstencentrum is een bushalte van het streekvervoer Zuid-West-Nederland (ZWN). Om een bezoek te brengen aan de themadagen kunt U van de volgende buslijnen gebruik maken: Vanaf de Bloemenbuurt, Schil- dersbuurt en Scheldebuurt: lijn 56: halfuursdienst lijn 57: halfuursdienst Vanaf Oost-Souburg: lijn 57: halfuursdienst Vanaf Pauwenburg: lijn 58: halfuursdienst Vanaf Bossenburg Westerzicht: lijn 56: halfuursdienst en Vanaf Koudekerke: lijn 58: halfuursdienst Vanaf Middelburg: lijn 57: halfuursdienst lijn 58: halfuursdienst De uitstaphalte is het huisplein in Vlissingen. stad- Wordt over het algemeen vol doende aan Uw wensen voldaan? Daarnaast vernemen wij ook graag, wat U bijzonder vindt aan deze themadagen. Hebben deze themadagen (of onderdelen daarvan) U geïnspireerd om ver der na te denken over bepaalde onderwerpen of om samen met anderen over deze onderwerpen van gedachten te wisselen? Voor ons als organisatoren is het ook belangrijk om te weten of U iets gemist heeft op deze dagen of juist het tegenovergestelde: is er aan een bepaald onderwerp te veel aandacht besteed? Kortom: Wij verzoeken U om in ieder geval van de ideeënbus ge bruik te maken, welke opmer kingen U dan ook heeft. Uitein delijk, is het de bedoeling van deze themadagen, naderhand te bezien wat er noodzakelijk is voor een zo goed mogelijk zelfstandig funktioneren van de Vlissingse, Souburgse en Rit- themse Ouderen. De ideeënbus kunt U vinden in de hal naast de stands van de Ou derenbonden. Donderdag 2 oktober 10.00 uur: Opening door een van de oudste zelfstandig wonende inwoners van de gemeente Vlissingen, me vrouw P. Weyermans-de Smit (96) samen met W. Don, gedepu teerde van de provincie Zeeland. Deze ochtend zal verder in het te ken staan van het thema VEILIGHEID. 10.30 uur: Diaserie over de telefooncirkels Vlissingcn-Souburg. 11.00 uur: Verhandeling over "veiligheid" door de Kruisvereniging Vlissingen-Souburg. 11.40 uur: Documentatie en informatie door de Federatie Maatschappe lijke Dienstverlening over gezins verzorging, maatschappelijk werk en alarmering. De middag zal in het teken staan van het thema VRIJE TIJD. 14.00 uur: Onder andere door middel van een video-voorstelling zal het gil- dewezen Rotterdam het een en ander laten zien over hun werk zaamheden. 15.30 uur: Het Nederlandse Rode Kruis af deling Vlissingen en Souburg zal een film vertonen over "vakan tieprojecten". 16.30 uur: Door middel van een film zal duidelijk gemaakt worden welke activiteiten er zoal in het kader van "Meer Bewegen voor Oude ren" kunnen worden georga niseerd. 19.00 uur: Sluiting van de eerste dag. Vrijdag 3 oktober De ochtend zal in het teken staan van het thema HUISVESTING. 10.00 uur: Middels een video-vertoning zal de Stichting Opbouwwerk Vlis singen het een en ander laten zien over hun werkzaamheden. 10.40 uur: Na vertoning van de videoband "Groepswonen voor Ouderen" zal op dit onderwerp nader inge gaan worden door een toekom stige bewoner van woongroep "Popkensburg". Hierop aan sluitend zal Centraal Wonen hun werkzaamheden verduidelijken. 11.50 uur: De Stichting Bouwwinke! Zee land zal nadere uitleg geven over een project zgn. "Atrium woningen", zoals dat momenteel in Oostburg in voorbereiding is. Tijdens de middaguren zullen nog de volgende onderwerpen aan de orde komen: 14.00 uur: Er zal een lezing gehouden wor den over notariële zaken. 15.00 uur: Het Kruiswerk Vlissingen- Souburg zal aandacht besteden aan de onderwerpen "Voeding" en "Medicijngebruik". 16.15 uur: Verpleeghuis Der Boede zal na der ingaan op de onderwerpen "Ergotherapie" en "Fysio therapie". 17.00 uur: Het Vrij willigersplat form ver zorgt een voorstelling over vrij willigerswerk. 19.00 uur: Sluiting van deze themadagen. De informatiemarkt is op beide dagen geopend van 10.00 - 19.00 uur. In januari van dit jaar zijn we gestart met het zwemmen in het kader van het Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO). Niemand had vooraf verwacht dat dit initiatief zo'n enorme be langstelling zou krijgen. Onge veer 500 personen nemen weke lijks aan deze activiteiten deel. Zwemmen voor Ouderen is be doeld als een gezonde en gezelli ge vorm van bewegen in het wa ter, een soort gymnastiek gecom bineerd met allerlei zwem- en spelvormen. Het "leren zwemmen" komt vaak ongemerkt boven water. Het grote voordeel is vooral de rustige sfeer in het bad als men als ouderen met elkaar bezig is. Het zal U duidelijk zijn, dat we dit onderdeel van het Meer Be wegen voor Ouderen niet in Bachten Komme in praktijk kun nen brengen. Toch willen wij be langstellenden graag met deze activiteit in contact laten komen. Vandaar, dat we op vrijdag 10 oktober van 13.30 tot 16 uur een voorlichtingsmiddag organiseren in het sportfondsenbad, Bas- kensburgplein 2 te Vlissingen. ledereen vanaf 50 jaar is hier van harte welkom om nader kennis te maken met deze activiteiten. Wilt U vooraf of nadien nog na dere informatie over dit zwem men voor ouderen, dan kunt U kontakt opnemen met het sport fondsenbad: telefoon: 01184-17442 Tijdens de themadagen op 2 en 3 oktober kunt U ons bereiken op de volgende telefoonnummers: 16440 en 16957 Na de themadagen (dus vanaf 6 oktober) kunt U de organiseren de instellingen/organisaties be reiken op de volgende telefoon nummers: Stichting Welzijn voor Ouderen: 1. kontaktadres Badhuisstraat 104 tel. 16957 2. kontaktadres Souburg: 61582 3. kontaktadres Vredehoflaan 42 tel. 10795 Ouderen Bonden: ANBO Souburg/Ritthem: 72474 PCOB Souburg/Ritthem: 62337 ANBO Vlissingen: 13838 PCOB Vlissingen: 16197 Kruisvereniging Vlissin- gen/Souburg: 1. kontaktadres Vlissingen: tel. 13769 2. kontaktadres Souburg: tel. 61479 Federatie Maatschappelijke Dienstverlening: 1. kontaktadres Vlissingen: tel. 17810. 2. kontaktadres Middelburg: tel. 01180-26951 Voor de andere deelnemende in stellingen/organisaties verwijzen wij U naar: Wegwijzer 2 (te koop bij de stand van de Stichting Welzijn voor Ouderen voor slechts 1.en de gemeentelij ke informatiegids 'Kijk op Vlis singen'.

de Faam | 1986 | | pagina 11