jj Na geslaagd experiment in Biggekerke NOG ÉÉN KANS OP PRIJZEN Fotowedstrijd Zwitsal met De Faam-De Vlissinger BOERENKOOL MET WORST OF VIETNAMESE LOEMPIA'S? Zeeuws boekje over vrouw en voedsel COLLECTE NIERSTICHTING VOOR LANGER LEVEN 't Klokuus, kinderopvang op platteland BIJOU BIJOU HET WEEKBLAD WALCHEREN STICHTING PONYRIJDEN GAF OPEN DAG die stijl verraadt SERVIES VAN HET JAAR 1986 CURSUS CAFÉBEDRIJF Drinkservies "ROSSINI'Aqi- Ontmoetingen Inkomen I FOUT, FOUT, FOUT NIET SPYDER MAAR SPEYER Baan Stichting 'Speeltje' Lange Delft 44 - Middelburg De zaak op de hoek oplage 22 150 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44 950 uitgave provin ciale 2eeuwse courant bv administratie/advertenties: markt 51. postbus 5017. 4330 ka middelburg. 01180-81162. privé h. schrama, 01180-13585. redaktie: ad hanneman. 01180-81170. Voor liet eerst in het tien-jarig bestaan van de stichting ponyrij den voor gehandicapten in Zee land werd zaterdag een 'open dag' gehouden. Dat gebeurde in manege 'De Brug' aan de Bosweg in Vlissingen. Vanaf tien uur 's morgens tot ruim na vijf uur kre gen de gehandicapte ponyrijders gelegenheid om het publiek te la ten zien met hoeveel plezier zij de ze sport beleven. Spelletjes te paard, manegefiguren, het bezig zijn met verzorgen van paarden, het zadelen en het rijden waren daarbij de belangrijkste onderde len. Onder leiding van instructrice Ria de Klerk en de hulp van een groot aantal vrijwilligers was er in de afgelopen maanden veel werk verzet om de open dag te doen slagen. En met succes. Vooral de ruitertjes en amazones hebben daar met veel enthousiasme aan bijgedragen. Vier ruitertjes, Namie van Peene, Caroline Moes, Joanette Lovink en Lea de Kok, geassisteerd door hun begeleiders, speelden het afvalspel Annemarie Koekkoek'. Deze week zijn beide prijswin naars te vinden in Middelburg. Het zijn Janita Melse (moeder en kind onder de douche, na een warme zomerse dag) en A. Besui- jen (een trotse opa met klein zoon). Beiden ontvangen het Zwitsal verzorgingspakket en doen mee in de finale waar twee polaroid direct klaar camera's zijn te verdienen en twee polaroid zonnebrillen worden verdeeld. Er waren deze week bijna tachtig in zendingen. Het is nu voor de zevende week dat deze foto-actie - zoals bekend een samenwerkingsverband tus sen Zwitsal en De Faam-De Vlis singer - wordt gehouden. De ko mende week is de laatste kans om mee te dingen naar de aantrekke lijke prijzen. Daarna volgt de ver kiezing van de vier beste foto's, althans wat de jury er van vindt. Wie deze week nog wil meedoen dient voor aanstaande maandag zijn of haar foto in te zenden. Het adres: Redactie De Faam-De Vlis singer, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Zet op de achterzij de van de foto uw naam en adres en schrijf in de linkerbovenhoek van de enveloppe 'fotowedstrijd'. De foto's worden teruggezonden. Weer boerenkool mei worst of wordt het vandaag Estofado (Chileens), Sugi-ko (Nepalees), Lahmacun (Turks) of Vietnamese loempia's? "Moeder, wat eten we?" is de titel van een pas verschenen Zeeuwse brochure over vrouwen en voedsel in de Derde Wereld. Het werd geschreven door Anneloes Steglich-Lentz en Pauline Tazelaar van het centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zeeland (COS-Zeeland). Behalve achtergrondinformatie bevat het boekje een tiental interviews met vrouwen die in Zeeland wonen, maar uit een ontwikkelingsland afkomstig zijn. De verhalen worden steeds geïllustreerd met een recept, zodat lezeressen (en lezers!) ook heel concreet kennis kunnen maken met voedsel uit de tien landen. Netty Tiggelman (30) uit Bigge kerke kent het probleem: èn wil len blijven werken èn een opvang voor je kind vinden in de weten schap dat het niets te kort komt. Haar geschiedenis is die van vele Over enkele weken start in o.a. Middelburg (De Huifkar) en Goes (Motel Goes) weer de Vakbekwaamheidscursus Cafébedrijf. De totale cursus duurt 10 wekelijkse avondles sen en kost in totaal I 295,—. Men kan zich nog aanmelden. De cursussen worden gegeven door prak tijkmensen met een hogere beroepsoplei ding. in groepen van beperkte omvang. Alle eisen voor het erkende diploma 'Vak bekwaamheid Cafébedrijf' worden behan deld, compleet met dia-series, bezoek aan een Brouwerij en wijnproeven. De vakken zijn o.a Bier, Wijn, Gedistilleerde Dranken, Hygiëne, Apparatuur en Brandveiligheid. Met dit diploma kan men zelfstandig een café, disco, sportkantine, petit-restaurant etc. beheren en exploiteren. Er is geen vooropleiding nodig. Het examen is in ja nuari 1987. Voor hen die onregelmatige werktijden heb ben, bestaat de mogelijkheid lessen in een andere stad in te halen. Alle lessen in de steden lopen namelijk parallel! Tevens beheert de Stichting een Horeca- vacaturebank. Geïnteresseerden kunnen zich in laten schrijven en afhankelijk van de vraag en aanbod worden zij op de hoogte gebracht van de mogelijkheden. Deze be middeling geschiedt kosteloos. Voor verdere informatie over de cursussen of vacaturebank kan men bellen 076-144351. 24 dig. £93 j 6 WIJ^GU^EN! "Moeder, wal eten we?" begint met een terugblik op de afsluiting van het "Decennium voor de vrouw", vorig jaar in Nairobi (Ke nya). Daar bleek, zo zeggen de schrijfsters, dat ook vrouwen in de Derde Wereld steeds nadrukke lijker van zich laten horen. In de dialoog met het rijke westen vroe gen ze vooral om erkenning van hun eigen waarde. "Feitelijk vroe gen ze aan vrouwen uit westerse landen om eerst eens naar hun verhaal te luisteren. Ze wilden uit genodigd worden om te zeggen wat ze zelf dachten te doen, wat ze zelf kunnen en op welke punten wellicht steun nodig zou kunnen zijn. In plaats daarvan worden vrouwen uit de Derde Wereld nog al eens geconfronteerd met kant en klare, vast omlijnde plannnen van westerse vrouwen. Vrouwen in Nederland storen zich vaak aan mannen die zo precies weten wat goed voor hen is, toch herhalen ze ditzelfde patroon tegenover vrou wen uit andere culturen, is de er varing van velen die in Nairobi aanwezig waren", zo staat in het boekje te lezen. Vrouwen in Zeeland, die zich bij dit onderwerp betrokken voelen, kunnen daar heel concreet zelf iets aan doen en zelfs dicht bij huis: Om de vrouwen in de Der de Wereld beter te leren kennen is het van belang om ontmoetingen op touw te zetten met hier wonen de buitenlandse vrouwen, om hun verhalen te horen en van hen te le ren". De brochure zelf geeft daar toe als het ware een eerste aanzet. Uit de verhalen in de tien inter views blijkt dat de rol van vrou wen in veel Derde-Wereldlanden zich niet beperkt tot het verzorgen van het gezin (de kinderen) en het huishouden. Vaak hebben ze ook belangrijke productieve taken. Ze werken in de landbouw of houden kleinvee, zoals schapen, geiten en kippen, verzamelen vruchten in het wild en verkopen voedsel op de markt. Het inkomen dat ze hiermee ver dienen is meer dan een extraatje en vaak belangrijker dan dat van de man. "Over het algemeen heb ben vrouwen veel werk te doen. Ze zijn de eersten die vroeg in de morgen opstaan, ze melken de koeien en maken het ontbijt klaar. Daarna maken ze het huis en het erf schoon en gaan ze werken op de shamba's (akkers). De mannen hebben niets anders te doen dan kijken of alles goed gedaan wordt", zo schetst Vicky uit Tan zania de man-vrouw-verhou- dingen in "haar" dorp. Maar ook de traditionele rol van de vrouw in ontwikkelingslanden (verzorgen en productief) wordt anno 1986 sterk bedreigd. Volgens Anneloes Steglich en Pauline Ta zelaar leggen veel ontwikke lingslanden teveel prioriteit bij de ontwikkeling van de steden en wordt het platteland daarbij vaak als "wingewest" gebruikt. Verder worden de economieën steeds meer op export gericht, onder an dere om de soms torenhoge schul denlasten te kunnen betalen. Dat is nadelig voor de positie van de vrouw. Omdat de teelt van export gewassen vaak in handen van mannen ligt - en zij de beste stuk ken grond krijgen - wordt de vocdsellandbouw voor eigen ge bruik en kleine handel steeds meer verdrongen naar armere gronden, die kleiner en slechter van kwaliteit zijn. Kortom: het in komen van de vrouw (en daarmee van het gezin) loopt gevaar. Om te voorkomen dat die situatie steeds slechter wordt zou er in de ontwikkelingshulp meer rekening gehouden moeten worden met de oorspronkelijke taken van vrou wen in de Derde Wereld, schrijven de twee Zeeuwse "ontwikkelings werksters". Vrouwen zouden in tensiever dar nu betrokken moeten worden bij de voorberei ding en uitvoering van ontwikke lingsprojecten en er zou meer steun moeten komen voor speci fieke vrouwenprojecten. Zeeuwse vrouwen zouden daar een bijdra ge aan kunnen leveren door hun invloed aan te wenden binnen de maatschappelijke organisaties waarvan zij deel uit maken. Naast informatie en interviews be vat "Moeder, wat eten we?" ook een aantal suggesties voor vrou- wen(-groepen) om concreet met het onderwerp aan de slag te gaan; een spelsuggestie, een over zicht van schriftelijk en beeldma teriaal en namen van vrouwen in Zeeland die als inleidster beschik baar zijn. Het boekje kan voor 7,50 worden besteld bij het COS-Zeeland, l)am 47, 4331 CC MIDDELBURG, tel: 01180-25347 (ma. en vr.). Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissingen, Lange Zelke 26 01180-13266/01184-11477 Volgende week - 22 tot en met 28 september - trekken weer enkele duizenden collectanten van de Nierstichting aan de Nederlandse deurbellen. Het is - uiteraard - de bedoeling dat Nederland weer gul geeft. De vorige jaren gaf het Ne derlandse volk per collecte 6,2 miljoen gulden aan de Vereniging tot steun aan de Nierstichting. Zeeuwse collectanten verzamel den om en nabij de anderhalve ton per keer de laatste twee jaar. En met dat geld kan er voor wor den gezorgd dat een groot aantal mensen blijft leven. Iets dat vijf tien jaar geleden, vóór de oprich ting van de Nierstichting, onmo gelijk was. De helft ongeveer van de opbrengst pompt de stichting in wetenschappelijk onderzoek. De Zeeuwse voorzitter van de Nierstichting, dr. J.B.V. Weiten in Colijnsplaat kan het zich nog herinneren. Als huisarts destijds, onder meer in Goes, waren men sen met een nierziekte ten dode opgeschreven. Apparatuur om het bloed te zuiveren, de functie van de nieren, was er niet. En geld om het aan te schaffen evenmin. An van Riet in Vlissingen, lid van het provinciale bestuur en sinds jaar en dag actief betrokken bij de collecte, wijst er op dat het uit gerekend leken waren die zich in zetten voor een dialyse-apparaat. En zo ontstond de Nierstichting. Heel belangrijk achten Weiten en Van Riet het dat tijdens de collec teweek ook nog eens wordt gewe zen op het codicil, waardoor nier transplantatie mogelijk is. De Vlissingse adviseert: "Het codicil moeten de mensen bij hun rijbe wijs dragen. Bij een auto-ongeluk vindt de politie het dan meteen en kan de transplantatie worden uit gevoerd". De inzending van A. Besuijen De inzending van Janita Melse t En zo staat er wel eens iets verkeerd terwijl de schrijver pertinent denkt het goed neer te zetten. Vorige week stond op deze plaats een interview met twee therapeuten. Hun werkwijze is evenwel niet ge baseerd op de Spyder- therapie, zoals in het artikel werd genoemd, maar op de Speyer-therapie. I)e plannen van minister Deetman (onderwijs) en zijn kompaan Brinkman (WVC) om de kleuters later naar school te laten gaan hebben de schijnwerpers weer eens volop op de mogelijkheid -of liever de onmogelijkheid- van kinderopvang gezet. Zeker voor wat Zeeland betreft zijn die be perkt. "Middelburg" groeit uit zijn jas en de wachtlijst is lang. Bovendien wordt dit door de ge meente Middelburg gesubsi dieerd, dus ouders buiten Middel burg kunnen er niet terecht. Het zelfde geldt voor Goes. Werkge vers staan niet altijd te trappelen om een kinderopvang in hun be drijf in het leven te roepen en dat betekent voor de betrokkene of wel een oppas zoeken of niet wer ken. Het initiatief om in Vlissin gen een kinderopvang te starten voor vrouwen die een scholings cursus gaan volgen is een prima idee. Maar wat als die opleiding achter de rug is? Kan dat kind daar dan ook terecht of is de vrouw dan alleen 'een opleiding rijker'? troosten, werkt dat anders dan als ouders dat doen. En juist dat so ciale contact met leeftijdgenoot jes is best belangrijk". Hoewel zoontje Pieter de aanlei ding was om een kinderdagver blijf op te zetten in Biggekerke betekent dat niet dat Netty gaat stoppen met werk, wanneer zoon lief naar school gaat. "Ik blijf het gewoon doen 't is hardstikke leuk en op die dagdelen dat ik werk in het ziekenhuis, neemt een gedi plomeerd vriendin de honeurs waar". vrouwen. Tien jaar lang woonde en werkte zij in Utrecht, waar^. haar man (apotheker Liezenga van apotheek Pauwenburg) stu deerde. Zelf werkte ze in het Wil- helminaziekenhuis. Vijf jaar lang had ze er voor geijverd om bij het ziekenhuis een kinderopvang te krijgen waar de kinderen en peu ters van het personeel konden worden opgevangen. Toen haar zoontje Pieter werd geboren wilde zij daar -uiteraard- ook van mee profiteren. Nadat haar man het diploma apotheker op zak had, ging het echtpaar richting Zee land. "In de zomer ging Pieter naar het kinderdagverblijf in Middelburg. Maar toen wij naar Biggekerke verhuisden, moest Pieter daar natuurlijk vanaf. De gemeente subsidieert dat kinder dagverblijf en dat betekent dat er voor kinderen van buiten Middel burg geen plaats is". Inmiddels had Netty een baan ge vonden in het Gasthuis in Middel burg en het leek er dus op dat ze die baan moest opgeven. "Via het arbeidsbureau heb ik nog gepro beerd een oppas te vinden maar dat ging gewoon niet. Uiteindelijk ben ik dan maar -zoals dat heet- voor mijzelf begonnen. Ruim een jaar geleden, zo rond april 1985, was de eerste kinderopvang voor het platteland op Walcheren een feit. Het liep. Soms liepen er drie kinderen in huize Tiggelman en ook wel eens meer. "Dat was na tuurlijk hardstikke leuk voor Pie ter. Hij had leuke speelkameraad jes en bovendien was hij in Utrecht niets anders gewend, dus dat beviel allemaal prima". Destijds schatte Netty haar kans van slagen op fifty-fifty. Nu, ruim een jaar later, kan ze conclu deren dat het niet alleen een geslaagd experiment is geweest, maar ook dat er kennelijk een duidelijke behoefte aan kinderop vang is op het platteland. De toeloop van kinderen 'dwong' haar dan ook om te zien naar een ruimer pand. "In ons huis kon ik niet meer dan drie per dagdeel (ochtend of middag) kwijt. Naast haar huis stond het verenigingsge bouw van de kerk en dat kon ze huren. "Een prima pandje, zeker voor de kinderen. Een ruime tuin, speelmogelijkheden en op zolder kunnen de baby's, kleuters en peuters slapen". Inmiddels is het 'privé-initiatief' van Netty omgezet in een stich ting en heet sinds augustus 'stich ting kinderdagverblijf Walche ren'. Het bestuur van de stichting bestaat uit ouders. "We hebben hier bewust voor gekozen", stelt Netty Tiggelman Netty. "Op deze manier blijft de cont inuiteit gewaarborgd en we zijn ook een rechtspersoon. Het was natuurlijk in het begin wel even de vraag of het allemaal wel zou kunnen. Kijk, in de grote steden is kinderopvang geen pro bleem. Op het platteland hebben de mensen meer contact met fa milie en de kinderen worden dan wel naar oma of tante gebracht. Maar aan de andere kant is er nooit een kinderopvang op het platteland geweest, dus de vrouw heeft misschien nooit nagedacht over de mogelijkheid haar baan te houden, na de bevalling. Wie zoon of dochterlief naar 't Klokuus brengt betaalt per dag deel 56 gulden per maand. "Een redelijke vergoeding", vindt Net ty. "Op die manier komen we net uit de kosten. De kinderen krijgen daarvoor schone luiers, wat limo nade te drinken en als ze moeten slapen een schoon bed. "Maar wat nog belangrijker is: de kinde ren hebben hier contact met ande re kinderen. Als kinderen elkaar Wie zijn kind brengt wordt ver zocht een verlanglijstje in te leve ren. Hoe en wanneer is het kind gewend een 'speeltje' mee naar bed te nemen als het gaat slapen, hoe gaat u als ouder met het kind om als het huilt, en hoe is thuis de dagindeling? "Die vragen moeten we wel stellen", vindt Netty. "We moeten zorgen dat het kind zich zo veel mogelijk thuis voelt en het is vooral voor de baby's belang rijk een zo gedetailleerd mogelij ke 'gebruiksaanwijzing' mee te geven. De stichting kent (nog) geen wachtlijst. We zijn nu voor dertig procent bezet. Dus dat betekent dat we nog best wat kinderen kunnen opvangen. Wie meer inlichtingen wil kan bel len 01185-2022 of een briefje schrijven naar de stichting, Kerk plein 7 Biggekerke. Incidentele opvang is ook mogelijk. Soepel en zacht, het kenmerk van de nieuwe tassenmode Prijzen vanaf 50. enz 75.100.— WM'I Vrouw in Kenia Foto: Corinne Noordenbos "verfijnde tafelsfeer

de Faam | 1986 | | pagina 1