Ruim 60 mooie foto's bij actie Faam/Vlissinger/Zwitsal Auteurs stripfiguur de Geus in M'burg mmm NOG VIER WEKEN PRIJZEN Peter van Doorn, ontwikkelingswerker in Nepal ...maar toch mis ik Nederland soms. Vooral zo 'n bruine boterham met kaas. HET WEEKBLAD WALCHEREN INSCHRIJVEN DANSLES JANVIER^ KIJKJE IN KEUKEN FRUITTELER 4SfsfbST WAARDERING VOOR ACTIE ZEELAND HELPT NEPAL' EW ÉL Spectaculaire waterskishow in Vlissingse Vissershaven VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT NEKUPA blijft stunten J. PA. Rossël tandprotheticus die stijl verraadt Hygiëne Trektocht Inschrijven van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.30-20.30uur 01100-20176 01100-30428 01100-14882 01180-38370 MORGEN UW KLEURENFOTO'S AL KLAAR! NEKUPA blijft stunten Woensdag 27 augustus 198f 87e jaargang no. 34 oplage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op gehe.el walcheren in combinatie met de vlissinger totale oplage 44.950 uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v administratie/advertenties; markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162. privé: n schrama, 01180-13585 redaktie: ad hanneman. 01180-81170 De beide auteurs, van het onlangs verschenen stripalbum 'Storm over Dubbeldam' met Gilles de Geus als fobieloos hoofdpersoon, zijn donderdag 28 augustus in Middelburg. Tussen 12 en 17 uur zullen Hanco Kolk en Peter de Wit hun tweede albuin in deze 'Gilles de Geus'-serie promoten in de Stripwinkel Het Perron aan de Sint Janstraat in Middelburg. Het eerste deel over de belevenissen van Gilles de Geus droeg de titel 'De Spaanse furie en andere ver halen'. Kolk en De Wit werken momenteel aan hun. derde deel: 'Sineerenburg' dat verhaalt over de grote walvisvaart in de Noor delijke IJszee. Uit 'Storm over Dubbeldam' is het 'Geuzenlied' onlangs opgeno men voor. het radioprogramma 'NOS Kindermagazine'. Op vrij dag 29 augustus wordt - waar schijnlijk - dit lied uitgezonden op de televisie. Tijdens de toernee door Nederland dat de twee auteurs momenteel maken met hun kersverse album worden cassette-bandjes verkocht waarop het 'Geuzenlied' is te horen, met begeleiding van de popgroep De Petjes. Gilles de Geus verschijnt sinds ja nuari 1983 in afleveringen in het tijdschrift Eppo. Het stripfiguur werd zo razend populair dat er binnen de kortste tijd een fanclub werd opgericht. Wie is die Gilles eigenlijk en hoe verklaart het tweetal zijn succes? Neerlands grootste speciaalzaak in kurk- en parketvloeren. Weekaanbiedingen: 600 m2 Witte Tegels nu van 55,- per m2 nr voor slechtsüJj" Incl. lijm en lak. Haast u en bel ons voor een afspraak in Hulst, Vlissingen of Zierikzee. Bel. 01184-17294 of gratis 06-0533. Parf. op afspraak. N*é»rlon4f Kurk I /WMrUn l.m.fl-M-n I M I Mntfmd I luUf I ilGinj /nTik/.> Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hooeinstraat 52 Vlissingen Hanco Kolk: "Gilles is iemand die buiten de wet staat. Hij trekt zich niets aan van de heersende moraal. Hij was eerst een struik rover die mensen overviel. Dat waren toen nog korte strips. Maar op een gegeven moment was die formule uitgewerkt en stelde Pe ter voor om er iets groters mee te gaan doen. We hebben toen de geuzen er bijgehaald en tegelijker tijd maar de Tachtigjarige Oor log. Gilles is nu geen struikrover meer, maar hij heeft zich aan gesloten bij de geuzen. Dat is voor langere verhalen een beter uitgangspunt". Hanco Kolk en Peter de Wit zijn beiden tekenaar en scenarist. Ze vullen elkaar aan tijdens het werk. Ook treden zij regelmatig op met een toneelvoorstelling, waarbij ook andere Eppo- medewerkérs zijn betrokken. De foto's van J. Daalhuizen uit Middelburg en Huib en Cobi Lievense uit Domburg zijn deze week uitgeroepen tot de beste. De jury achtte ze bij de beoordeling 'ge woon de mooiste'. Toch bleek ook deze week weer dat er ontzettend goed wordt gefotografeerd. Ruim een uur duurde het eer de juryleden uit de meer dan zestig inzen dingen een keuze hadden gemaakt. De bei^e winnaars ontvangen een Zwitsal babyverzorgingspakket met knuf felkonijn. Het is voor de vierde week dat de actie loopt. Voor de organisatie tekenen Zwitsal in samenwerking met De Faam/De Vlissinger. 'Pieter vindt het prachtig op het strandinzending van het echtpaar Lievense. Thijs op het terras', inzending van J. Daalhuizen. De actie 'de zonnigste foto van u en uw baby' - en die titel mag best veel ruimer worden uitgelegd - duurt acht weken. Wekelijks worden winnaars aangewezen. Aan het eind van de actie worden twee polaroid- direct klaar camera's toegekend aan de twee beste foto's die gedurende die acht weken werden ingezonden. Verder zijn er nog twee polaroid zonnebrillen beschikbaar voor 'het beter fotowerk'. Deze week kunt u dus weer foto's inzenden naar de redactie. Het adres: Redactie De Faam/De Vlissinger, Postbus 5017, 4330 KA in Middel burg. Vergeet niet uw naam achter op de foto té zetten. (Uw inzending wordt teruggestuurd). Zet in de linkerbovenhoek van de enveloppe 'fotowedstrijd'. Wie vër reist, heeft veel te verhalen. Peter van Doorn bijvoorbeeld. De Middelburger verblijft nu al meer dan twintig maanden in Nepal. Vorige week donderdag was zijn laatste vakantiedag in Nederland. Tegen de avondschemering vertrok zijn vliegtuig richting Azië, waar hij nog eens veertien maanden als werknemer van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers waterputten bouwt en voorlichting geeft. "Het is nuttig werk en je ziet nog eens wat van de wereld", motiveert hij zijn werk bij die stichting. De dag voor zijn vertrek - hij heeft er dan zes weken vakantie opzitten - praten we over Nepal, één der armste landen van de wereld. Met fotoboeken illustreert hij zijn enthousiaste verhalen. Niettemin zucht de 26-jarige HTSer weg- en waterbouw soms: "Zo af en toe vraag je je wel eens af of het allemaal wel zin heeft". Peter van Doorn We ontkomen er niet aan. Wie praat met iemand die in Nepal is (geweest), vraagt naar het nut van de actie 'Zeeland helpt Nepal'. Peter van Doorn is er duidelijk over. 'Uiterst zinvol', kwalificeert hij het Zeeuwse project waarvoor de coördinatrice Jantien Kuyper- Abee in het provinciehuis zich het vuur uit de sloffen loopt. Van Doorn argumenteert: "De schooltjes die er worden gebouwd van het Zeeuwse geld zijn van le vensbelang. Ook de bevolking heeft veel vertrouwen in dat Seti- project. Ik merkte dat toen ik in een nieuwe omgeving kwam waar we een waterput wilden bouwen. De mensen in een theehuis beke ken ons uiterst argwanend. Sceptisch constateerden ze dat dit ook wel weer zoiets zou zijn waar bij het grootste deel van het geld aan de strijkstok zou blijven han gen. Toen we ze vertelden dat het vergelijkbaar was met het Seti- project van Unicef, waar het Zeeuwse geld naar toe gaat, ver- anderdèn de mensen op slag. We kregen het vertrouwen. Kennelijk verloopt er niet alles even eerlijk. Men had namelijk ontdekt dat de burgemeester van dat dorp de helft van ontwikkelingsgeld voor zichzelf had uitgegeven. Belangrijk is de actie 'Zeeland helpt Nepal' ook omdat het on derwijs het enige instituut is waar de mensen leren hoe belangrijk het is om hygiënisch te leven. Pe ter -van Doorn ervaart dagelijks hoe onhygiënisch de Nepalees is. "Poepen gebeurt gewoon op straat of in de bosjes. Daar ko men hopen vliegen op af. En die vliegen gaan ook op het eten zit ten. De ziektèbaccillen tieren we lig. Je zit met de ene hand te eten en met de andere jaag je de vlie gen weg. Ook wij proberen de mensen er van te overtuigen dat hygiëne van levensbelang is. We hebben zelfs eens gezegd: als jul lie geen latrine bouwen, dan krij gen jullie geen water. Het hielp toen wel. Maar of ze die wc ook blijven benutten is nog maar de vraag. Er heerst een soort gelaten heid; zo van: kijk eens naar m'n opa. Die is toch ook tachtig ge worden.." Peter van Doorn wijst wéér met goedkeuring naar de actie 'Zee land helpt Nepal'. "Die scholen zijn ook goed om de jeugd te le ren dat proper leven belangrijk is en waartoe het leidt als men zo maar op de straat poept. De enor me kindersterfte is stomweg een gevolg van de onhygiënische praktijken". Drie jaar geleden meldde Peter van Doorn zich bij de Stichting Nederlandse Vrijwilligers aan om 'een tijdje' ontwikkelingswerk te doen. Ruim een jaar nadat hij het diploma HTS weg- en water bouwkunde op zak had werd hij uitgezonden naar Nepal. De eer ste drie maanden werd hij ver trouwd gemaakt met de gewoon ten in dat land, zoals het Hin doeïsme. Ook leerde hij er de taal. Om die goed onder de knie te krijgen woonde hij een tijdje bij een Nepalese familie. Na de drie maanden introductie werd hij een weekje op trektocht gestuurd, met rugzak en een kaart. "Dat was geen proeve van be kwaamheid, meer om te zien of ik de Nepalese gewoontes onder de knie had. Ik liep dan de hele dag, wegen zijn er namelijk nauwe lijks, en sliep in een hotel, thee huis of bij particulieren". Na de opleiding kreeg hij werk in het district Bajhang, het district waar de actie 'Zeeland helpt Ne pal' zich op richt. Leven zonder stromend water in huis, geen elec- triciteit en geen telefoon. Hoe er vaart een verwende westerling dat? "ik heb natuurlijk in de eerste plaats mijn werk", relativeert de Middelburger. Er zijn geen werk tijden, dat gaat altijd door. We hebben veel te maken met Nepale se vrijwilligers. Die komen wer ken als het ze uitkomt, als ze niet op hun eigen land moeten wer ken. 's Avonds is er evenwel wei nig vermaak. Ik luister wel eens naar de wereldomroep om op de hoogte te blijven. Ik ga ook wel eens met de mensen praten daar of ik lees een boekje. Trouwens de communicatie met de centrale Unicef-post is moeilijk. We heb ben wel een radioset, maar er is niet altijd iemand bij de ontvan ger. De communicatie verloopt moeilijk. Eén keer in de zoveel weken loop ik naar de centrale post. We hebben immers regelma tig onderdelen of wat dan ook nodig". Water is voor Nepal enorm be langrijk. Behalve in de hoofdstad Katmandoe is er nergens de luxe van stromend water. De water putten die onder toezicht van Pe ter van Doorn worden aangelegd, worden gebouwd in de bergen. Hoog wordt het water van bron nen opgeslagen in tanks. Daaruit gaat het via leidingen naar de dor pen. Omdat de bronnen vaak hoog in de bergen worden gevon den, moet worden opgepast dat de neerwaartse druk niet te hoog wordt, dus ook onderweg worden reservoirs gebouwd. In de dorpen worden verdeelpunten gemaakt. Nepal is een van de armste landen in de wereld. Peter van Doorn heeft de indruk er 'nuttig werk te doen'. "Maar ik loop niet rond met het idee: oh, oh. Wat ben ik toch goed bezig, ik heo ook niet het idee dat de mensen er zo zielig zijn. Soms scheld ik wel eens; bij voorbeeld als er materiaal niet is, dat noodzakelijk is voor de voort gang van een project. Ik heb nu drie projecten gedaan. Als ik over veertien maanden naar huis kom weet ik niet of ik verder ga of dat ik hier een baan ga zoeken. Ik ben ongehuwd en heb ook nog geen verkering. Dus niets bindt mij. Het is weliswaar de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers waarvoor ik werk, maar ik verdien er toch geld mee. Hier krijg ik maande lijks 700,op de bank en daar krijg ik omgerekend maandelijks 800,— om van te leven. Ik doe het dus niet helemaal voor niets. Maar toch mis ik Nederland soms. Vooral zo'n bruine boter ham met kaas...". Nepalese vrouwen brengen de oogst thuis Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissinqen. Lanae Zelke 26 01180-13266/01184-11477 UW FOTOVAKMAN MAAKT CR MllU VAN Wie een kijkje wil nemen in de keuken van de fruitteler kan za terdag 6 september op diverse plaatsen terecht. Ook I.P.K. Lu- teyn aan de Middelburgseweg 2 in Grijpskerke houdt dan open huis. Het is de enige op Walcheren. De gehele dag kan men er terecht en vragen stellen over het moderne bedrijf waarvandaan De Vissershaven in Vlissingen vormt zaterdag 30 en zondag 31 augustus liet decor voor een spec taculaire show van liet 'Erstes Deutsches Waterski Showteam'. De groep toont het publiek tot welke perfecte staaltjes ze in staat is op een oppervlakte van 50 bij 200 meter. Gewerkt wordt achter een speedboot die een snelheid be reikt van om en nabij de 50 kilo- meter/uur. Zaterdag is er vanaf 20 uur een try out; geprobeerd wordt wat wel en niet mogelijk is. Op de zondag middag gaan de Duitse water skiërs er vanaf 15 uur echt te genaan. Recht toe recht aan waterskiën is er voor dit eerste team niet bij. Op het programma staat stunt werk zoals blootvoets-skiën, tra- pezewerk, op een stoel, acroba tiek, clownerieën, een skiënd bruidspaar, Wumbo de Beer en tal van andere spektaculaire showelementen. Begonnen wordt in ieder geval met een vlaggen- parade. De organisatie van dit evenement, het bureau Welzijn van de ge meente Vlissingen en de Stichting Vlissingen Promotie, sluit met dit evenement het programma van de Vissershaven activiteiten af dat gedurende de maand augustus heeft plaatsgevonden als een aan vulling op het Straatfestival. "Daarmee is bewezen dat de ha ven ook nu al een functie kan hebben, ook als er geen jachtjes in liggen. De Vissershaven is daardoor niet de dode plas water geworden die er anders had gele gen", prijzen de organisatoren van de evenementen in de Vis sershaven. Neerlands grootste speciaalzaak in kurk- en parketvloeren. Weekaanbiedingen: 500 m2 Boerenvloer 22 mm massief met of zonder V-groef, in lengten van 2 mtr. en in wisselende breedtes van 9, 11, 12 of 13 cm. en Verhuisbaar. Een werkelijk schitterende vloer van een bijzonder mooie kwaliteit hout. Deze week met 25% korting per m2 voor slechts 69,- Nu incl. keiharde laklaag. Daarnaast hebben wij nog 100 andere soorten kurk- en parketvloeren in onze showroom, waaronder nog een vijftal verrassende aanbiedingen. Haast u en bel ons voor een afspraak in Hulst, Vlissingen of Zierikzee. Bel 01184-17294 of gratis 06-0533. Als groothandel zijn wij de gehele week open. Part. op afspraak. S

de Faam | 1986 | | pagina 1