Kans op groots popfestival op strand van Oostkapelle J De Faam en De Vlissinger Buitengewoon Bereik Subsidie warm bloeden Koorschool zingt voor Nepal EVENEMENTENMAN ARTHUR PATEER VAN DE VVV: worden gelezen. Op heel Walcheren. Plan bejaar denoorden Kleine landschapselementen AD VER TEREN E>E FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 13 augustus 1986 De bijdrage, die de provincie van het rijk verwacht in de kosten van aanleg en onderhoud van de wegen, wordt in de begroting voor 1987 geraamd op ruim 39 miljoen gulden. Ruil Nieuw Onderhoud Fietsroutes Openbaar vervoer SfeSfl Grote VVV Seizoensverlengend ADVERNEMEN ADVERTELLEN ADVERDRAAID ADVERZIEN ADVERGETEN ADVERBOUWEN ADVERKOPEN ADVERTENTIE deVussinger| Beestenmarkt 12 Korte Delft 4 Goes Middelburg 01100-32213 01180-33830 ABDIJ IEUWS Provinciale staten spreken zich bij de vaststelling van de begroting van de provincie voor 1987 uit over een subsidie van duizend gul den voor de afdeling Zeeland van de Vereniging Warmbloed Paar denstamboek in Nederland. De Zeeuwse afdeling bestaat negen jaar en krijgt sinds 1978 jaar lijks een provinciale bijdrage van duizend gulden. Activiteiten van de afdeling zijn hengstenkeuringen, stamboekkeu ringen, centrale keuringen en de opleiding van juryleden. De drie soorten keuringen en de opleiding kosten jaarlijks zo'n kleine ne genduizend gulden. De afdeling doet ook veel aan voorlichting en cursussen voor nieuwe leden, opdat zij over voldoende technische kennis beschikken bij de warmbloedpaardenfokkerij. De totale kosten van de activiteiten en van vergaderingen en admi nistratie worden voor volgend jaar begroot op ruim f 15.000, Het dagelijks bestuur van de provincie stelt voor de subsidie tot 1990 te verlenen en tot dan jaarlijks duizend gulden daarvoor te besteden. Tot 1 september ligt het ontwerp-plan voor de bejaar denoorden ter inzage in het pro vinciehuis in Middelburg en in de gemeentehuizen in Zeeland. Zoals al eerder gemeld is uit gangspunt van het provinciale beleid: ouderen in de gelegen heid stellen zo lang mogelijk zelfstandig te wonen. Gevolg van dat uitgangspunt is, dat ervoor moet worden ge zorgd, dat hulp aan huis kan worden geboden of dat ouderen gebruik maken van voorzienin gen in de buurt. Zo is het in sommige plaatsen mogelijk de warme maaltijd te gaan gebrui ken in het bejaardenoord, maar als men moeilijk ter been wordt, kan het eten worden thuis bezorgd. In het plan staat, dat in een be jaardenoord het best tussen de zestig en de 115 mensen kun nen wonen. De grootte waar borgt dan namelijk, dat goede zorg kan worden geboden, doordat de personeelsbezetting doelmatig kan zijn. Bovendien kan zo het rendabelst worden gewerkt. Het dagelijks bestuur van de provincie vindt vrijwilligerswerk (mantelzorg) een belangrijke zaak, maar het mag niet volle dig in de plaats komen van de hulp die beroepskrachten bie den. Vrijwilligers kunnen wel uitstekend aanvullende hulp bieden. Het ontwerp-plan voor de be jaardenoorden is gemaakt, na dat de bevolking van Zeeland over het ouderenbeleid haar mening heeft kunnen geven. Zo'n twaalfhonderd mensen De Zeeuwse Koorschool onder leiding van Evert Heijblok treedt op drie achtereenvolgende don derdagen op in de Koorkerk in Middelburg. Vorige week donderdag was de eerste uitvoering. De jongens van de Koorschool zongen toen f 743,50 en 200 Belgische franken bij elkaar voor de actie Zeeland helpt Nepal. Er waren ruim driehonderd bezoekers. De Koorschool heeft een pro gramma met kerkmuziek, klas sieke muziek en volksliedjes. De optredens duren een uur en zijn nog op donderdag 14 augustus om elf uur 's morgens en op donderdag 21 augustus om elf uur en om één uur. Na afloop wordt een collecte gehouden voor het scholenpro ject in Nepal. Zoals gezegd, zijn de uitvoeringen in de Koorkerk in Middelburg. Voor wie niet in de gelegenheid is een optreden van de Zeeuw se Koorschool bij te wonen, maar wel een bijdrage wil geven aan de actie Zeeland helpt Ne pal, wordt het gironummer ver meld: 7475. Wegen in de begroting Het preciese bedrag is nog niet bekend, want er is nog overleg gaande tussen de provincies en de minister van verkeer en wa terstaat. De minister wil de bij drage voor de nieuwe provincie Flevoland voor een deel halen uit het totaal, dat tot nu toe voor de elf Nederlandse provin cies beschikbaar was. Die elf zijn het daarmee niet eens. Zij vinden, dat een extra verhoging vanuit de rijksmiddelen moet komen voor deze operatie. Volgend jaar wordt tussen de provincie Zeeland en het rijk een ruil van wegen doorge voerd. Het rijk geeft aan de pro vincie de Tractaatweg en de provincie draagt aan het rijk de weg Driewegen-Terhole over. hebben aan de inspraak meege daan. De inspraakreacties en het ontwerp-plan zijn gratis ver krijgbaar bij het bureau voorlich ting van de provincie, Sint Pie terstraat 42, 4331 EW Middel burg, telefoon 01180-31394. Ook is daar een informatieblad over het plan verkrijgbaar. Wie het niet eens is met het ontwerp-plan kan zijn of haar bezwaren kenbaar maken bij provinciale staten. De bezwaar schriften moeten voor 1 sep tember binnen zijn. Zij moeten worden gericht aan: Provinciale staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Nieuwe activiteiten aan het front van de provinciale wegen aanleg zijn de eerste fase van de weg over de Philipsdam met aansluiting op het wegennet op Sint Philipsland (rond de zes ton), de weg naar en op de Oesterdam (ongeveer zes mil joen), een fietspad tussen Ka- pelle en Goes (een miljoen), re constructie van het kruispunt Vierwegen (anderhalf miljoen) en een deklaag op het kruispunt Serooskerke (W) (vier ton). Zowel de weg over de Philips dam als die over de Oesterdam moet in 1988 klaar zijn, maar Gedeputeerde Staten schrijven in de geleidebrief bij de begro ting, dat het tijdstip vooral af hankelijk zal zijn van de vlot heid, waarmee de procedures .kunnen worden doorlopen. Nieuw werk aan wegen van een wat regionalere betekenis moet worden gemeld voor de re constructie van het kruispunt bij 's-Heer-Hendrikskinderen (0,4 miljoen) en de reconstruc tie van de weg Axel-Roode Sluis. Wegen die niet onder het be heer van de provincie vallen, maar wel in de begroting zijn vermeld, zijn het fietspad tus sen Kapelle en Kloetinge, re constructie van de weg en het fietspad tussen Terhofstede en Oude Tol, reconstructie van de Kaasboerweg tussen Biggeker- ke en Meliskerke en de aanleg van de westelijke rondweg om 's-Gravenpolder. De wegenbe heerders zijn in dit geval de ge meente of het water- of weg schap. Zij krijgen het rijksgeld via de provincie. Twee opeenvolgende strenge winters waren er oorzaak van, dat sommige wegen sterker achteruit zijn gegaan dan bij zachter weer het geval was ge weest. Voor die wegen zal het onderhoud de komende jaren duurder zijn dan was voorzien. De eerste helft van 1986 was er een meevaller in de kosten van het wegenonderhoud, doordat de prijs van asfaltprodukten door de lage olieprijs was ge daald. Die meevaller wordt ge bruikt om lastenverzwaring op andere punten te kunnen op vangen. Vastgesteld is, dat de verkeersintensiteit bij de econo mische groei weer toeneemt, wat een zwaardere belasting voor de wegen betekent. Ver der wordt de lengte van het pro vinciale wegennet met het ge reedkomen van nieuwe wegen vergroot. En ook dat heeft na tuurlijk gevolgen voor de onder- houdspost. Volgend jaar verzorgt de ANWB De stichting Landschapsverzor ging Zeeland in Goes heeft voor dit jaar f 40.400,— gekregen om te besteden aan het beheer en onderhoud van kleine land schapselementen. Onder die kleine landschapsele menten worden verstaan kre ken en welen, drinkputten, heg gen en dergelijke. Veel boeren hebben vooral ge bruik gemaakt van de mogelijk heid een onderhoudsovereen- komst af te sluiten met de Land- schapsverzorgingsdienst. De dienst zorgt dan voor het onder houd van bijvoorbeeld een drinkput, die in een weiland van de boer ligt. De animo om het beheer en on derhoud in handen van de dienst te geven, is zo groot, dat de veertig mille voor 1986 niet toereikend is. Een medewerker van de stichting benadert eige naren en beheerders van de kleine landschapselementen om een overeenkomst af te sluiten, helpt bij het zoeken van iemand die het onderhoud wil uitvoeren en begeleidt en controleert het onderhoud. De salariskosten van die médewerker waren vo rig jaar zo'n tienduizend gulden. Die kosten moeten ook uit het provinciale geld worden betaald. de bewegwijzering van twee fietsroutes in de provincie. Voor 1986 staan er nog drie op het programma. De provincie draagt bij in het onderhoud van de richtingsbordên. Geraamd is een bedrag van drieduizend gulden. De bereikbaarheid vap de (toe komstige) Zeeuwse ziekenhui zen per openbaar vervoer is on derzocht. Het Bethesda-Sint Josephziekenhuis in Vlissingen en de toekomstige streekzie kenhuizen in Goes en Terneu- zen blijken goed bereikbaar te zijn. Het is niet mogelijk de bus tus sen Overslag-Axel en Sluiskil oost opnieuw te laten rijden, opdat het Sint Elisabethzieken- huis in Sluiskil goed bereikbaar wordt. Het ziekenhuis zal nog zo'n drie jaar in gebruik zijn. Er zijn te weinig passagiers om de lijn rendabel te maken dan wel andere voorzieningen te treffen. Om de landschappelijke stoffe ring zo goed mogelijk te onder houden heeft de stichting besloten vooral bijdragen te le veren in elementen die beslist regelmatig onderhoud nodig hebben. Dat zijn knotbomen, leibomen, heggen, houtwallen, hoogstamfruitbomen, hakhout- bosjes en drinkputten. Soms worden ook bijdragen verleend ih het onderhoud van dijken, rietlanden en bomenrij en. Alleen bij het opschonen van drinkputten wordt het vol ledige bedrag betaald. Bij alle andere werk wordt met een bij drage in de kosten volstaan. Op die manier kunnen zoveel mo gelijk kleine landschapselemen ten tegelijk worden onder houden. Het dagelijks bestuur van de provincie vindt het werk van de stichting Landschapsverzorging waardevol en heeft aan provin ciale staten voorgesteld de su- bisidie voor 1 986 nog te verho gen tot f 82.000, Het geld moet worden vrijgemaakt uit de post voor aankopen in de Yerse- ke Moer. Als de staten daarmee instemmen, dan resteert op die post overigens nog ruim f 345.000, De beslissing valt in de statenvergadering van 1 9 september. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Met wat goede wil van de zijde van 'Hilversum' wordt er vol gend jaar op het strand van Oostkapelle een groots popfestival gehouden. Arthur Pateer, evenementenman van de plaatselijke VVV, meent dat de Tros wel oren heeft naar een dergelijk eve nement. De opnamen voor het programma voor het grootste zeekasteel in juli verliepen prima in Oostkapelle. Er zijn toen goede contacten ontstaan tussen Pateer en de Tros. "Voor het programma 'De eerste de beste' worden deze winter al opnamen gemaakt van het snijden van vlinders uit winterpenen. De Tros zegt steeds dat ik ze maar moet blijven bellen als ik ideeën heb. En dat doe ik". Het idee om een groots popfesti val te houden past in de strategie van de VVV in Oostkapelle om in het land - en als het effe kan ook aan de andere kant van de gren zen - toeristen warm te maken om het plaatsje aan de kust te bezoe ken. Liefst buiten het seizoen. En als er een programma uit een be paalde plaats op de televisie wordt uitgezonden, heeft dat ken nelijk een zuigend effect. Om Oostkapelle te promoten, om aan klantenbinding te doen en - mis schien ook - om de badplaats uit de schaduw van het grotere zusje Domburg te halen, werd onder meer Pateer begin dit jaar aan gesteld. Hij constateert nu al dat al die kleine evenementen zoals bingo en strandspelen toch geen échte zoden aan de dijk zetten, hoewel het een en ander nog eens kritisch onder de loep moet wor den genomen. Hij streeft naar grotere evenementen die de bad plaats in de kijker plaatsen. Wêêê m "We hebben hier een enorm grote VVV als je dat vergelijkt met VVV's in andere plaatsen", constateert Pateer. Dat betekent dat we dingen kun nen doen die anderen moeten la ten uit gebrek aan tijd of werk kracht". Hij noemt als voorbeeld de fietstocht over Walcheren. "Het idee was afkomstig van de Lionsclub. Wij hébben dat hier verder helemaal uitgewerkt. Andere VVV's hoefden toen nog maar uit te voeren wat wij be dachten". De VVV in Oostkapelle heeft aan het begin van het seizoen voor toeristen een gevarieerd program- ■éwjémm Het grootste zandkasteel, zoals dat in juli op het strand van Oostkapelle werd gebouwd. Inzet: tv-opnarne van een interview met een Oostkappelaar. ma samengesteld. Praktisch elke dag is er wel wat te bezoeken. Pa teer stelt nu echter vast dat de va- kantievierder op kleinere evene menten niet zit te wachten. "De toerist weet zich wel bezig te hou den. Je moet ze er als het ware bijslepen. Vorige jaren werd de bingo bij voorbeeld weer wél druk bezocht. Per keer kwamen er ongeveer zes honderd mensen, tegen nu nog slechts een derde. We hebben.ge leerd dat we minder kleine activi teiten op touw moeten zetten en meer grotere. Naast zo'n popconcert aan een folkloreweek". denk ik Dat popconcert staat evenwel hoog genoteerd op de wensenlijst die Pateer boven op de stapel in zijn bureaula heeft liggen. Hij ziet het al helemaal voor zich als hij vertelt: "Een podium in zee of aan de vloedlijn en veel mensen uit heel Zeeland op het strand. De Tros zorgt voor de ar tiesten. Dan heb je kwaliteit. En we hebben redelijke kans van sla gen". Hij argumenteert met het tonen van een brief van een Tros- medewerker waarin Pateer wordt bedankt en hem wordt aangera den te blijven bellen. Een uiterst persoonlijke noot als ps duidt op de goede verstandhouding tussen de VVV-man in Oostkapelle en de Tros-medewerker. Opzet van het geheel, zo legt Ar thur Pateer tot slot uit, is natuur lijk dat we seizoensverlengend be zig moeten zijn in Zeeland. Op al le fronten wordt daarvoor ge knokt. Plaatselijk moeten we op hetzelfde spoor gaan zitten met de VVV als trekpaard."

de Faam | 1986 | | pagina 9