Door stormen en toeristen BIJOU Treffen historische bedrijfsvaartuigen Gezelligheid aan Loskade in Middelburg, show en spektakel op Veerse Meer FEEST TOT IN DE KLEINE UURTJES HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN De Faam HAPPY BAG KOM KIJKEN BIJ 15 SEPTEMBER VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT Wijkverpleging zeven dagen klokje rond DEZE WEEK IN au ICH00LTASSEN koopt men het best in 'n speciaalzaak. Die heeft een enorme collectie schooltassen (tuigleer) van zorgvuldig uitgezocht leer oersterk met 2 JAAR GARANTIE op stik sels en sloten De Hooge Platen in de Westerschelde. Een kwets baar gebied. Om de kolonie's broedende dwergsterns en visdiefjes te beschermen is toezicht nodig. Vooral in het zomerseizoen, wanneer veel watersporters de Westerschelde doorkruisen. Rene Beijersbergen, me dewerker van de stichting Het Zeeuwse Landschap, is belast met het dagelijkse toezicht: publiek weg houden. Dit bespaart u tijdens de schooltijd van uw kinderen vele guldens. BIJ BIJOU SCHOOLTASSEN IN VELE FORMATEN De lederwarenspeciaalzaak op de hoek Lange Delft 44/ Segeersstraat 4a, Middelburg Opening v/d lederwarenspeciaalzaak Handgemeen Dijkjes Het programma MORGEN UW KLEURENFOTO'S AL KLAAR! UW FOTO VAKMAN MAAKT ER MEER VAN Cijfers Eng Boot Middernacht standwerkersconcours: oplage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissmger. totale oplage 44.950. uitgave provin ciale zeeuwse courant bv. administratie/advertenties: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-81162. privé: h. schrama 11180-13585. redaktie: ad hanneman. Out De tien regionale kruisvereni gingen in Zeeland zijn druk doende de hulpverleningsmo- gelijkheden aan de bevolking uit te breiden. Tot voor kort kon men alleen overdag een beroep doen op de wijkver pleegkundigen. Nu zijn bijna alle Zeeuwse kruisverenigin gen overgegaan op de 7 x 24-uurs bereikbaarheid en avondzorg. Zodra eind van dit jaar op Schouwen-Duiveland, de Ka naalzone Zeeuwsch- Vlaanderen en West Zeeuwsch-Vlaanderen de avondzorg en de 7 x 24-uurs bereikbaarheid gerealiseerd is, kan in heel Zeeland klokje rond, zeven dagen van de week wijkverpleegkundige hulp worden geboden. Voor de bevolking betekent dit, dat op ieder moment van de dag wijkverpleegkundigen bereikbaar zijn voor acute hulpvragen. Daarnaast zullen, behalve overdag, ook 's avonds wijkverpleegkundigen werkzaam zijn om hulp te bie den aan patiënten die thuis worden verpleegd en meer dan alleen overdag hulp nodig hebben. Het invoeren van de avond zorg blijkt nu reeds in een be hoefte te voorzien. Gebleken is dat sommige patiënten daardoor eerder uit een zie kenhuis konden worden ont slagen, terwijl voor andere mensen opname in een verpleeg- of verzorgingstehuis kon worden voorkomen of uitgesteld. *Uitgebreide informatie over het Straatfestival in Vlissin- gen (met programma) in 'uit *Combinatiebanen winnen terrein in de landbouw. In zaek'n bin zaek'n. *Jos Boone uit Wolphaarts- dijk, die zijn brood verdient als automonteur in Vrouwen polder heeft zicht op een glan zende carriere in de racesport. Toyota en Starlet, twee nieu we 'Japanners' in 'van bougie tot bumper'. Vogelpopulatie Hooge Platen wordt continu bedreigd Het hoogste gedeelte van de Hooge Platen, de Bol, is ver boden terrein. En niet ten on rechte. Er broedden grote aantallen dwergsterns en vis- diefjes. Het gebied is daarmee één van de belangrijkste vo gelreservaten van de Zeeuwse Delta. In de zomermaanden wordt de Bol continu be waakt. Vorig jaar werden een tiental mensen uit het verbo den gebied gestuurd. Enkele jaren terug was het aantal overtreders veel groter. "Het is langzaam maar zeker tot de watersporters doorgedrongen dat men daar niet mag ko men", meent Zeeuws Landschap-medewerker Rene Beijersbergen. bod aantrekken, worden weg gestuurd door Beijersbergen. Wie niet weg wil, wordt onverbidde lijk op de bon geslingerd. "Het gevaar bestaat dat men eie ren of jongen vertrapt. Ze vallen door hun schutkleur namelijk nauwelijks op. De aanwezigheid van mensen in het gebied ver stoort bovendien de rust. Ge beurd dat te vaak dan, zal dat on getwijfeld van invloed zijn op het aantal broedgevallen", is de zorg van Beyersbergen. Het hoogste gedeelte van de zand/slik-plaat, de Bol, is verbo den terrein voor onbevoegden. Mensen die zich niets van dit ver- koffers: SAMS0NITE DELSEU handschoenen: LAIMB0CK paraplu's: ZANGENBERG KNIRPPS gespecialiseerd in: tassen: PIERR0 ERBACCI ENNY THE BRIDGE LAURENT DAVID LOUIS FERRAUD ruitertuigleder: VALENTINO portemonnaie's: CASTELYN BEERENS BRAUN en vele andere merken. GRAVESTRAAT 15 MIDDELBURG Enkele jaren terug kreeg Rene Beijersbergen het aan de stok met een recreant. Dat liep bijna uit op een handgemeen. "In dat soort gevallen waarschuw ik via de ma rifoon de politie te water. Dat soort figuren kunnen op een pro ces verbaal rekenen. En terecht. Men heeft daar in het broedge bied niets te zoeken". Om misverstanden te voorkomen: het grootste deel van de Hooge Platen, bij laag water 1800 ha. groot, is vrij toegankelijk. Het meest westelijke gedeelte, de Plaat van Breskens, is zeer geliefd bij watersporters: men kan er uit stekend zonnen. Beijersbergen: "Op warme dagen liggen er wel 60 tot 70 bootjes". Bij vloed blijft slechts een klein deel van de Hooge Platen, de Bol, droog. Het is daar waar de dwergsterns, visdiefjes, maar ook de strandplevieren broeden. Aan de Middelburgse Loskade wordt de klok op vrijdag 25, za terdag 26 en zondag 27 juli teruggezet naar het begin van deze eeuw. De kade wordt die dagen namelijk geheel in beslag geno men door leden van de landelijke vereniging tot behoud van het Zeilend Bedrijfsvaartuig, die van 24 tot en met 27 juli haar jaar lijkse reünie houdt. De aanlegsteigers in Middelburg werden dit jaar gekozen omdat Zeeland dit voorjaar gastprovincie op de Hiswa in Amsterdam was. Het traditionele treffen van de ongeveer honderd leden tellende vereniging begint eigenlijk al op donderdag. Ze verzamelen zich bij Ooltgensplaat (Oostflakkee) en varen dan naar Bruinisse, waar de schepen in de loop van de mid dag zullen afmeren. In konvooi vertrekt het gezelschap vrijdag - onder zeil- naar Kats, waar tussen 13 en 14 uur wordt geschut. Ook op het Veerse Meer, waar de sche pen vrijdagmiddag de oversteek maken, biedt het konvooi zeilen de bedrijfsvaartuigen een boeiend geheel. Uiteindelijk komt men aan in Middelburg waar een lig plaats wordt gekozen aan de Los kade, tegenover het station van de Nederlandse Spoorwegen. De zaterdag zal er heel wat zijn te beleven op en rond de schepen. Er is een 'oude' zeilersmarkt, vanaf 14 uur is er een roei- en wri- kwedstrijd en tegen 15 uur is er een bijzonder steekspel te water. Na dit steekspel is er een wed strijd gieklopen, die ongetwijfeld weer voor de nodige hilariteit zal zorgen, zo voorspellen de deelne mers van vorig jaar. Het sluitstuk van dit treffen wordt gevormd door een zeilmanifestatie op zon dag 27 juli op het Veerse Meer. Eert zeilend bedrijfsvaartuig omstreeks 1920 in het Kanaal door Wal cheren passeert de stationsbrug. (Foto Gemeente-archief Middelburg). lussen 14 en 16 uur worden er voor de Camp veerse Toren zeilbe- hendigheidswedstrijden gehou den. Dit manouvreren is vanaf de wal goed te volgen. Terug naar de zaterdag, dan vin den we een programmapunt dat centraal staat voor de eigenaren van de zeilende bedrijfsvaartui gen: namelijk de jaarvergadering. Ongetwijfeld vindt dit plaats in nautische sferen, waarbij passen de muziek de aanwezigen zal uit nodigen de voetjes licht van de vloer te halen. Althans na het of ficiële deel. Nog even wat over de vereniging zelf. Deze is ontstaan toen een aantal enthousiastelin gen ontdekte dat de oude be drijfsvaartuigen verloren dreig den te gaan. Er werd besloten een vereniging op te richten waardoor de zeilende bedrijfsvaartuigen eensgezind konden worden gered en behouden voor het nageslacht. Inmiddels heeft de vereniging zo'n honderd leden, met elk een historisch bedrijfsvaartuig. De meeste zijn weer onder zeil ge bracht, andere worden opgek napt. Overigens hebben veel eige naren van hun schuit een woning gemaakt. Deze mogen evenwel beslist geen woonboten worden genoemd, want dat is geheel an dere koek. Uiterlijk zien de meeste schepen er van de buiten kant uit als in de tijd dat ze nog goederen vervoerden en door de wind werden voortgeblazen. De laadruimte is vaak omgebouwd tot een geriefelijke woning. Om de broedende vogels te be schermen tegen extra hoge wa terstanden heeft het Zeeuwse Landschap dijkjes aangelegd. Ook zijn rijshout-schermen ge plaatst, die de duinvorming in de hand werken. Desondanks heeft de laatste grote storm, in juni, flink huisgehouden in het broed gebied. Een groot aantal nesten is in het water verdwenen. Rene Beijersbergen: "Als dit voor eind juni gebeurt, gaan veel vo gels opnieuw een nest bouwen en eieren leggen. Daardoor valt de schade nog mee. We zullen dit jaar een matig broedseizoen heb ben. Als we in juli of augustus geen stormen meer krijgen, want dan kunnen we gerust spreken van een slecht seizoen",. De mede werker van het Zeeuwse Land schap luistert dan ook met meer dan normale belangstelling naar het weerbericht. "Steekt er een storm op, kunnen we echter helaas niets doen om de nesten te redden". De Groote Platen behoren tot de belangrijk ste vogel-reservaten in het Zeeuw se Delta-gebied. Enkele cijfers die het belang van deze zandplaat illustreren: Op de Bol broeden gemiddeld zo'n 150 paar dwergsterns. Dat is ruim een derde deel van het totaal aantal broedparen in Nederland. Het visdiefje, de meest algemene stern-soort, broedt er in nog gro tere getale. Rene Beijersbergen houdt het op zo'n 1000 broedpa ren, de grootste kolonie visdiefjes in het Delta-gebied. De dwergsterns broeden op de schel- penbanken, de visdiefjes in de la ge duintjes. Verder kan men nu op het hoogste gedeelte van de zandbank een twintigtal broeden de strandplevieren aantreffen. Dat is minder dan normaal. "An dere jaren telden we tussen de 40 en 50 broedparen. Als gevolg van de vele overspoelingen zijn het er dit jaar minder. Een strandplevier is geen honkvaste vogel. Als er vaak overspoelingen zijn, gaat hij z'n geluk elders proberen". In het verleden broedden dwergsterns en visdiefjes ook op De Bol, verboden terrein voor onbevoegden (Foto Rene Beijersbergen). de stranden langs de Wester schelde. De vogels zijn het slachtoffer ge worden van de toenemende re creatiedruk. Ze zijn naar rustiger gebieden getrokken, zoals de Hooge Platen en het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. Rene Beijersbergen, Hagenaar van geboorte, vindt het een 'enge' gedachte dat een zeer groot •deel van de dwergstern-populatie in één klein gebied geconcentreerd is. "De populatie is daardoor erg kwetsbaar. Je moet er niet aan denken dat er een loslopende hond in het gebied opduikt. Die kan enorme schade aanrichten". Een goed toezicht is in dit opzicht van vitaal belang. In de zomer maanden wordt het broedgebied continu bewaakt. Tien tot twaalf uur per dag en soms zelfs langer dobberen medewerkers van 't Zeeuwse Landschap in een rub berbootje bij de Bol. Wie het ge bied wil betreden wordt zonder pardon terug gestuurd. "Als we dat niet zouden doen, waren we binnen de ko'rtste keren terug bij af". De vogelpopulatie op de Bol wordt wekelijks geteld. De mede werkers van het Zeeuwse Land schap kiezen het tijdstip zeer zorgvuldig: Men wil de rust in het gebied zo weinig mogelijk versto ren. Er wordt geteld in de vroege ochtend- of avonduren, maar ze ker niet 's middags als de zon hoog aan de hemel staat. "De kuikens kunnen slecht tegen zon. Dat geldt ook voor regen. Ook dan tellen we niet". De tellingen worden meestal met z'n drieën uitgevoerd. "Dan ben je binnen 15 a 20 minuten klaar". Een nieuwe, beter geouttileerde boot is Rene's grootste wens. "We beschikken over een kleine rubberboot met slechts één mo tor. Valt die uit, dan moeten we roeien. Er zit daar enorm veel stroming, dus dat is niet zonder gevaar ook, zeker in de winter maanden en het vroege voorjaar. Dan is het water nog erg koud. Val je er in bestaat het gevaar dat je onderkoeld raakt". Het feit dat de boot slechts een motor heeft, heeft nog een ander nadeel. Wanneer de motor in re paratie is kan men niet uitvaren. Het is al eens gebeurd dat men 10 dagen noodgedwongen aan de wal moest blijven. Met een nieu we, ruimere boot, uitgerust met twee motoren, behoren dat soort problemen tot het verleden. Bey ersbergen zou ook graag een schrijftafel aan boord hebben. Bij gebrek daaraan moeten hij en de andere medewerkers van het Zeeuwse Landschap nu hun uren noodgedwongen vullen met klet sen (als men met z'n tweeën is) of lezen. "Als ik aan boord een schrijftafel had, zou ik een verslag kunnen schrijven of andere administratie ve karweitjes kunnen doen". Ruim 140 marktkooplieden en standwerkers uit binnen- en bui tenland zullen in de nacht van 1 op 2 augustus de Vlissingse Bou levard bemannen om daar in de nachtelijke uren hun waren aan te prijzen tijdens het middernacht standwerkersconcours. Een uniek evenement. Want waar in Nederland vindt men een markt met 'uitzicht op zee'? En waar vindt men een markt die op een tijd wordt gehouden waarop normaal gesproken iedereen op één oor ligt? En waar is die markt zo groot? Alleen in Vlissingen. Vanaf het Wooldhuis tot ver voorbij de zeevaartschool staat het die nacht vol met kramen en naar goed gebruik zijn er tussen alle marktactiviteiten door nog een aantal optredens van ar tiesten. Er is natuurlijk weer van alles te koop. Niet alleen het 'gangbare' maar deze keer een aantal uit schieters, die men op een 'norma le' markt toch zeker niet tegen komt. Tapijten, Griekse en Mexi caanse kleding, keramiek, dough nuts en zwarte natuurzemen. Bo vendien geeft een goudsmid acte de présence. Vanzelfsprekend zijn er weer de altijd boeiende 'optredens' van de standwerkers, die deze nacht weer zullen strijden om de eerste prijs. En natuurlijk zijn er weer talloze mogelijkheden om de inwendige mens op gepaste wijze te ver zorgen. De markt begint zo rond tien uur 's avonds en gaat (natuurlijk) door tot in de kleine uurtjes.

de Faam | 1986 | | pagina 1