Video Ruim half miljoen voor Nepal HELPT NEPAL DE FAAM Woensdag 16 juli 1986 1L" IIWkjj f IfÉfe Activiteiten Tentoonstelling Giro 7475 IN BE ROEP Voor wie in Zeeland wil zwemmen, varen, plankzeilen, sport- duiken of sportvissen is er de waterrecreatiekrant Zeeland 1986. In de folder staan tips en adressen over al die wateractivi teiten. Gratis Zwemmen Varen Plankzeilen Sportduiken Sportvissen Stormvloedkering Milieu noten zuidvruchten honing (oud-) Hollandse thee drop zoetwaren aanbiedingen geldig t/m 26 juli Nieuwe Burg 23 Middelburg De Zoom 12 Renesse ABDIJ f "p W 'Ay/.., W£k 'OzÊfr. AAy A vzsk Vorige week werd de grens van een half miljoen gulden voor de actie Zeeland helpt Nepal over schreden. Donderdagmiddag was de stand ruim f 510.000,-. Welke gift de grens van het half miljoen deed overschrijden, kan niet worden bepaald. Zo net voor de grote vakantie komen er dagelijks bedragen op giro nummer 7475 binnen. De openbare basisscholen in Brouwershaven en Dreischor waren samen "goed" voor ruim f 2.900,-. Drie scholen in Zierikzee brach ten f 8.600,— bijeen. Het gaat om de Theo Thijssenschool, het Kofschip en Sint Willibrordus, alle basisscholen. Het gemeen tebestuur van Zierikzee legt een kwartje op de opbrengst vanuit die gemeente en dat geldt dus ook voor het geld van de drie scholen. De Chr. nat. school De Regen boog in Tholen zamelde ruim duizend gulden in voor Nepal. De Lions van Schouwen- Duiveland ondersteunen de ac tie voor de bouw en inrichting van schooltjes in west Nepal met een bedrag van tweedui zend gulden. In Vlissingen werd een triathlon gehouden en op die sportieve manier kwam f 12.600,— bin nen via de zes scholen voor voortgezet onderwijs. Vanuit een particulier liefdadig heidsfonds in Brouwershaven werd f 1.500,— overgemaakt voor de actie. Hiermee is het fonds overigens uitgeput. Het Kuiperspoort Orkest, het Zeeuws Jeugd Orkest en het Koperensemble van Paul van Belzen musiceerden een goede f 700,— bij elkaar tijdens een benefietconcert in de Grote Kerk van Veere. Met de ruim f 510.000,— kun nen 46 schooltjes worden ge bouwd en ingericht en is het eerste deel voor het 47e schooltje binnen. De kosten per schooltje zijn namelijk f 11.000,-. Op 7, 14 en 21 augustus geeft de Zeeuwse Koorschool walk in-concerten in de Koorkerk in Middelburg. De concerten op 7 IEÜWS en 14 augusus zijn om 11.00 uur en op 21 augustus zijn de aanvangstijden 11.00 en 13.00 uur. De toegang is steeds gra tis. Na afloop wordt een collec te gehouden ten bate van de ac tie Zeeland helpt Nepal. De scholengemeenschap voor lager beroepsonderwijs Swa- nenburg in Vlissingen organi seert in augustus of september een fancy fair, die in het teken staat van de actie. Verder is er in Middelburg nog steeds Nepalwijn te koop bij wijnkoperij Van Leerzem aan het Molenwater. Per fles is twee gulden voor Nepal bestemd. Op die manier is al ruim duizend gulden voor Nepal verdiend. Nepal, waar de goden onder de mensen leven is de tentoonstel ling van de actie Zeeland helpt Nepal en Unicef Nederland. De expositie is opgesteld in de Ni- colaaskerk in Brouwershaven en is daar dagelijks te zien tus sen 13.30 en 16.00 uur. Onder deel van de tentoonstelling is de diaserie, die Leren om te overle ven heet. De beelden geven in zicht in het verschil in leven thuis en op school in Nederland en Nepal. Enkele tentoonstel lingsborden geven het (beeld)verslag weer van de reis die de actiecoördinator naar Nepal maakte. Het gironummer van de actie Zeeland helpt Nepal is 7475 en elke gift wordt in dank aan vaard. De provincie legt op iedere gulden die binnenkomt een kwartje. Per gulden is voor Nepal dus f 1,25 beschikbaar. De voorzitter van het college van gedeputeerde staten - de commissaris der koningin - houdt op woensdag 23 juli, tien uur 's morgens, zitting ter be handeling van het bezwaar schrift van een Vlissinger. De inwoner van de Scheldestad is het niet eens met de beslissing van de commissaris op zijn ver zoek om spoedshalve bijstand. De zitting is openbaar en wordt belegd in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Waterrecreatie in Zeeland De krant is gratis verkrijgbaar bij de VVV-kantoren, hotels, restaurants, pensions, op cam pings, in kamphuizen, bij vis- aasverkoopbedrijven, wa tersportorganisaties, duik- en visclubs, jachthavenkantoren, bij de gemeenten, de water schappen, de banken, de rijkspolitie te water, rondvaart- bedrijven, en wat er zoal verder aan bedrijvigheid in de recreatie is. De ANWB-kantoren in Ne derland geven de krant ook uit en verder is zij verkrijgbaar bij het bureau voorlichting van de provincie. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, 01184-31394. Wie zwemmend te water wil gaan, doet er goed aan de wa- terkwaliteitskaart te raadple gen. De kwaliteit is in drie klas sen ingedeeld: klasse I, blauw - geschikt, klasse II, groen - aan vaardbaar en klasse III, rood - niet aanvaardbaar. Het Grevelingenmeer, het Veer- se Meer, de Oosterschelde, de Noordzee en een groot deel van de Westerschelde worden gety peerd met geschikt en aan vaardbaar zwemwater. Geen kwaliteitsaanduiding wordt gegeven aan het water voor het industriegebied Vlissingen-Oost, het ooste lijkste deel van de Westerschel de, de Krammer, het Mastgat, Zijpe en alle kanalen. Dit water wordt toch niet als zwemwater gebruikt. Het water wordt op zijn bacteri ologische kwaliteit en helder heid gemeten. De normen die worden gehanteerd, staan in de wet verontreiniging oppervlak tewater en de wet hygiëne vei ligheid zwemgelegenheden. De metingen zijn gedaan door pro vinciale en rijkswaterstaat en de technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen. Ook is rekening gehouden met kennis van de plaatselijke situa tie. In het hoofdstukje zwem men is er verder aandacht voor de bijzonderheden, die zich bij het baden bij eb of vloed voor doen en er wordt een verklaring gegeven voor de vlaggen en borden die de strandwacht ge bruikt om de baders te waar schuwen. Schippers van zeilboten, motor jachten en sportvisboten wordt erop gewezen wat zij zoal aan boord moeten hebben: water kaarten, getijtafel, reddings vesten, blusapparatuur en een anker. De volledige inventarisa tie is op te vragen bij de ANWB. Geadviseerd wordt drukke scheepvaartwegen, vooral de Westerschelde, te mijden. "Plankzeilen is een veilige sport, als u zich aan de regels houdt en geen onnodige risico's neemt", aldus de waterrecrea tiekrant. Net als bij het varen moeten surfers op de hoogte zijn van de belangrijkste regels die in de vaarreglementen staan. Vooral het Veerse Meer, de Oosterschelde en het Greve lingenmeer zijn geschikte surf- locaties. Plankzeilers worden erop gewe zen, dat in het verleden wel eens zoekacties op touw zijn gezet, terwijl de "slachtoffers" zich van niets bewust waren en al lang weer op het droge wa ren. Vermoedt men dat zo'n ac tie gaande is, dan wordt drin gend gevraagd de politie te waarschuwen. Op een over zichtskaart is aangegeven wel ke gebieden voor plankzeilers verboden zijn. Het gaat dan vooral om de Westerschelde. Sportduikers moeten weten, dat zij hun sport in Zeeland al leen kunnen beoefenen als zij daarvoor een vergunning van het provinciaal bestuur hebben. De vergunning is vijf jaar geldig. Voor wie maar af en toe in Zee land komt is er ook de mogelijk heid ontheffing van de vergun ningsplicht te krijgen. Zo'n ont heffing geldt voor vier dagen. Vergunning en ontheffing moe ten worden aangevraagd bij: Provincie Zeeland, duiksport, Sint Pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Ook voor de sportduikers is aangegeven op welke plaatsen zij niet terecht kunnen, waarvan het grootste oppervlak de kom van de Oosterschelde is. Het verbod geldt ook voor de ha vens en havenmondingen. Duiksportongevallen moeten op een centraal telefoonnummer worden gemeld: 01184-14444. In de waterre creatiekrant is het Goese num mer van de alarmcentrale nog opgenomen (01100-14444). Telefoontjes die daar binnenko men, worden automatisch doorgeschakeld naar het Vlis- singse: 01184-14444. Kustvisserij kan worden bedre ven langs en op de Wester schelde tot de lijn Westkapelle- Cadzand, de Oosterschelde, de Keeten, het Mastgat, de Kram mer, Krabbenkreek en het Vol kerak. De zeevisserij is niet plaatsgebonden. Afhankelijk van de vorm van visserij, het materiaal dat wordt gebruikt en de visplaats zijn vergunningen, akten of consenten nodig. In de waterrecreatiekrant is dat sche matisch weergegeven. Ook voor het spitten van zeewor men is een vergunning nodig. De grote vergunning van de Deltafederatie in Roosendaal voorziet daarin. Voor alle waterrecreanten geldt, dat zij zoveel mogelijk uit de buurt moeten blijven van de stormvloedkering in de Ooster schelde. Al het scheepvaartver keer - beroeps- en recreatie vaart - moet gebruik maken van de Roompotsluis ten zuiden van het werkeiland Neeltje Jans. In de waterrecreatiekrant wordt iedereen opgeroepen water en land van Zeeland schoon te houden. Afval hoort niet langs of op het water. De overheid en particulieren spannen zich in om afvalbakken, glascontainers en dergelijke te plaatsen. Opge roepen wordt daarom milieube wust te zijn. De filmotheek van de provincie beschikt sinds enige tijd over vi deobanden, waarop het film bestand is overgezet. Er zijn videofilms te leen over de Oosterschelde en het Verdron ken Land van Saeftinge. Zee land, waar monumenten leven is een film over de monumenten in Zeeland en de functie die die monumenten in het leven van nu vervullen. Bestuursbeeld geeft inzicht in de inrichting van het provinciaal bestuur en Elementen trotseren elementen verhaalt van de bouw van de Zeelandbrug. De film met als onderwerp ruimte lijke indeling van de provincie heet Zeeland op maat en nog net niet te laat heeft het milieu tot onderwerp. De provincie heeft videobanden voor de systemen U-matic, Be- tamax, VCC 2000 en VHS. De banden zijn aan te vragen bij het bureau voorlichting van de provincie, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31403. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 "Vereeniging Rijwielpad Walcheren" Wie anno 1986 per fiets over het fietspad langs de duinen van bijvoorbeeld Vlissingen naar Zoutelande rijdt kan zich waarschijnlijk nauwelijks voorstellen dat dat ruim 60 jaar geleden niet mogelijk was. Tot in het begin van de jaren twintig lagen daar de duinen als zeewering, moeilijk begaanbaar en haast onmogelijk om per fiets (het toen opgekomen algemeen vervoermiddel) te bereiken. Reeds in 1924 waren er al voorzichtige stappen ondernomen om daar verandering in te brengen. De bedoeling was om te komen tot de aanleg van een fietspad waardoor enerzijds het westelijk deel van Walcheren wat uit haar isolement kwam en anderzijds de bevolking beter van de duinen kon genieten. Na diverse voorbereidende verga deringen was het op 15 februari 1926 zover. Dat was de oprich tingsvergadering van de "Veree niging Rijwielpad Walcheren". Deze was gevestigd te Vlissingen, en kreeg als voorzitter burge meester C.A. van Woelderen. Secretaris-penningmeester werd de heer J. Louwerse te Vlissingen. In deze vereniging werkten in eer ste instantie een aantal gemeen ten, zoals Vlissingen, Koudeker- ke, Zoutelande, Biggekerke en Westkapelle samen met de A.N.W.B., blijkend uit art. 3 van de statuten van 1926: "De veree niging stelt zich ten doel om in sa menwerking van den A.N.W.B., Touristenbond voor Nederland, den aanleg, het onderhoud en de verbetering van rijwielpaden te bevorderen. Zij tracht dit doel te bereiken door een en ander zelf ter hand te nemen, door het zen den van requesten aan bevoegde autoriteiten en door alle andere wettige en geoorloofde middelen". De doelstelling werd met voortva rendheid aangepakt. Uitgangs punt was dat er een rijwielpad langs de duinen moest komen waardoor bereikt zou worden dat de wielrijders(sters) ongestoord van de natuur konden genieten op een los van de hoofdweg liggende weg. Op 26 juni 1926 was het reeds zover. Het rijwielpad Vlissingen-Zoutelande kon voor het verkeer worden opengesteld. Zij het dat er nog geen sprake was van een geheel ononderbroken pad. Dat zou later gebeuren. Toen moest men zich nog behel pen bij Kaapduin. Daar werd het verkeer over een particuliere baan geleid. Bij Valkenisse moest men nog over een zandverstuiving. Men mocht gebruik maken van het rijwielpad als men lid werd van de vereniging. Men betaalde dan een vastgestelde contributie per jaar, in het begin minimaal ƒ0,50. Na dit eerste gedeelte, dat in een grote behoefte bleek te voorzien, volgden andere paden. Zoals het pad langs het Slobber- duinse voetpad, door de landerij en van Koudekerke naar de dui nen; het rijwielpad van Middel burg over Abeele, Oost-Souburg naar Vlissingen en Vlissingen- Ritthem over de zeedijk. De oor log gooide roet in het eten om de 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. rijwielpaden verder uit te breiden. Bij de inundatie van Walcheren ging veel van hetgeen opgebouwd was verloren. Echter in 1945 was men al bezig met provisorische herstellingen aan de rijwielpaden Vlissingen-Zoutelande en Zoutelande-Kaapduin. Daardoor werd het strandbezoek in elk ge val weer wat gemakkelijker. Om de zaken weer goed voor el kaar te krijgen was een heel grote klus. Alleen al het verkrijgen van de zo broodnodige financiën en het materiaal kostte al veel in spanning. Maar het lukte dankzij gezamelijke inspanning van de di verse overheden en de vereniging. Er volgde zelfs nog uitbreiding. In 1956 kreeg men het deel Zoutelande-Westkapelle in be heer en onderhoud. Dit was na de oorlog aangelegd door de dienst voor ruilverkaveling. Een punt waar men zeer veel moeite voor gedaan heeft was het weren van bromfietsen op de fietspaden in beheer bij de vereni ging. Juist in de jaren vijftig en zestig was dit een vervoermiddel dat erg in trek kwam. Later is dit vervoermiddel o.a. onder invloed van het verplicht dragen van een helm, weer uit de gratie geraakt. In de jaren vijftig werd echter besloten dat het berijden van de fietspaden door de bromfietsers alleen toegestaan was met uitge schakelde motor van hun voertuig. Daarmee werd immers pas recht gedaan aan het ongestoord kun nen genieten van de natuur door wielrijders(sters), leden van de vereniging. Na verloop van tijd, eind jaren zestig, begin jaren ze ventig, bleek door allerlei om standigheden dat het beter zou zijn om het beheer en onderhoud van de fietspaden door de vereni ging af te stoten. Voor een pri vaatrechtelijk orgaan werd het uiteraard een te zware belasting ondanks hulp van de overheid. Het beheer en onderhoud werd overgenomen door het Water schap/Wegschap Walcheren. Daarmee kwam er een eind aan een merkwaardig fenomeen, een uitstekende vorm van samenwer king tussen overheid en burgerij: "De Vereeniging Rijwielpad Wal cheren". Christ Peters DOOR CHRIST PETERS Begin fietspad bij Zwanenburg

de Faam | 1986 | | pagina 13