Hotel 'Du Commerce' MHi VIER PROCENT MEER VERKOCHT Onderzoek leerlingen SVRZ: 'MIDDELBURG RAMP VOOR ROLSTOELGEBRUIKERS Peddels in de aanbieding voor 25 kilometer-tocht VRAAG NAAR GESCHOOLDE KRACHTEN ELECTRO - EN INSTALLATIETECHNIEK Bos bloemen voor 216 Vlissingse gezinnen Werkplan voor landbouw Jachtwerf Zw em er uitgebreid DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 18 juni 1986 Symbolen Inspiratie Surfcentrum 'Het Veerse Meer' zaterdag open m HERKANSING VOLWASSEN WERKLOZEN VIA SCHOLING BKE Financiële steun Jaarverslag 1985 Centraal Bureau Woninginrichting Wisselgeld Taboe Eigentijdse kunst in PZEM-kantoor Beeldend kunstenaar Bob Klaas- sen heeft het Middelburgse rayon kantoor van de PZEM aan het Molenwater verrijkt met een op merkelijk kunstwerk. In dit voor malig pakhuis uit de Gouden Eeuw komt de klant, bij binnen komst, oog in oog te staan met hedendaagse kunst. Arnold Parre bedrijfsredacteur PZEM Het werk van de Middelburger Klaassen is door de PZEM aange kocht ingevolge de regeling dat een bepaald percentage van de bouwkosten - in dit geval restau ratiekosten - aan een kunstwerk besteed diende te worden. De keuze viel in eerste instantie op fotowerk van Wim Riemens, dat recentelijk te zien was in de Vleeshal. Voor het resterende bedrag werd gedacht aan een kunstwerk dat plaats zou krijgen in de entreehal van het rayonkantoor. Drie Mid delburgse kunstenaars werden aangezocht een schetsontwerp in te dienen. De beeldend kunste naar was daarbij geheel vrij in zijn idee. Bob Klaassen's idee vond de meeste weerklank bij de door de PZEM ingestelde kunstcommis sie, die geheel bestond uit eigen medewerkers. Niettegenstaande deze instemming roept het on langs geplaatste kunstwerk vra gen op. Niet alleen bij het eigen personeel maar vooral bij de klanten in de stijl van: "Gelukkig dat het mijn tanden niet zijn!" Of: "Is de direkteur van de PZEM teruggekeerd van safari met als buit een paar olifanten- tanden". Of: Hé, mijnheer, wat stelt dit allemaal eigenlijk voor". Die mijnheer is in het betreffende geval chef administratie, Bert Jachtwerf Zwemer in Kamper land heeft zijn showroom met 400 vierkante meter uitgebreid. In to taal beslaat de winkel- en ver koopruimte nu een oppervlakte van 1200 vierkante meter. Daar naast beschikt Zwemer nog over een eigen reparatie-werkplaats. Dank zij de uitbreiding kan Zwe mer nu een aantal kleinere boten overzichtelijker presenteren. De zeilen die Zwemer verkoopt zijn nu aan de mast in de showroom ondergebracht. Behalve het watersport assorti ment verkoopt Zwemer nu vrije- tijdskleding. Bovendien is het as sortiment surfplanken met een drietal nieuwe merken uitgebreid. Sturm, die in korte tijd dat het kunstwerk opgesteld staat tal van dit soort vragen voorgeschoteld krijgt. Het liefst zou hij zien dat er een beschrijving bij het kunst werk geplaatst zou worden zodat hij en zijn medewerkers zich on gestoord aan hun eigenlijke taak kunnen wijden. Geconfronteerd met deze opmer kingen moet de 43-jarige Klaas sen, die zijn opleiding genoot aan de Vrije- en Koninklijke Acade mie in Den Haag, lachen. Hij zegt hierover: "Zoals altijd vragen de mensen naar de betekenis van mijn objecten. Er valt weinig of niets uit te leggen want hel gaat over de beleving van zo'n situatie. Wat maakt het nu uit of je de si tuatie natuurgetrouw herkent?". Deze stelregel, die voor al zijn werk op gaat, wil niet zeggen dat de Middelburger zich er met een Jantje van Leiden af maakt. "Bij het maken heb ik getracht de wer kelijkheid in symbolen te verta len. Die werkelijkheid is de PZEM, die gas en elektriciteit le vert. Dat gegeven heb ik verinner lijkt in mijn object door twee "leidingen". Leidingen die voor het transport naar de klant zor gen. De pijlvorm geeft de snelheid van het transport aan". De leidingen van Klaassen komen uit op een loden voetplaat, die op zijn beurt weer verankerd is in een stalen bodemplaat. Over zijn object vertelt de Mid delburger dat hij deze leidingen opgebouwd heeft uit tegendraad se vurehouten plankjes die aan el kaar zijn gelijmd. Vervolgens schaafde en schuurde Bob Klaas sen het object, waaraan hij drie maanden werkte, in het door hem gewenste model. Het hout werd hierna met epoxy-hars bewerkt. Lamineren noemt men deze techniek. Tenslotte werd het object bespo ten met een twee-componenten polyester-isocyanaat lak die nor maal gebruikt wordt voor de be kleding van spoorwagons en tankwagens. Klaassen zegt in zijn werk de voorkeur te geven aan vormen die glad en estetisch zijn en een be paalde symmetrie bezitten. Daar bij wordt hij geïnspireerd door de moderne architectuur, de wijds heid en leegte van een landschap en objecten in een lege ruimte. Veel objecten van zijn hand zijn van kunststof (polyester), steen, staal en voor opdrachten voor scholen gebruikt hij voor zijn ob jecten hout. Al deze objecten roe pen door hun "zijn", hun aanwe zigheid, een sterke beleving op. Mensen hebben doorgaans moeite om op een dergelijke manier naar kunst te kijken, ze vinden het te abstract. Ze kunnen wel de wer- Vlissingse zakenlui geven vanaf deze week aan 216 Vlissingse ge zinnen een bosje bloemen. De on dernemers doen dit geheel vrij blijvend, niemand hoeft iets in hun zaak te kopen. Aan drie ge zinnen worden elke week boeket ten aangeboden, zodat de actie 72 weken duurt. Eurofleur in Veen- dam coördineert deze winke liersgeste. De deelnemende zaken zijn: Ne- kupa (kurk en parket) aan de Walstraat, Lunchroom El Verano aan de Walstraat, Christian Coif fures aan de Oude Markt, Toons Notenpaleis aan de St. Ja- cobstraat, Bloemenhuis Minne- breuker aan de .Badhuisstraat, Handelshuis Vlissingen (tegels en sanitair) aan de Walstraat, La Lu- na (damesmode) aan de St. Ja- cobstraat, Pfaff Naaimachine centrum aan de Nieuwendijk en Silver Inn (horloges en sieraden) aan de Walstraat. Bob Klaassen installeert zijn kunstwerk in het PZEM-gebouw aan het Mo lenwater. Na twee jaar politiek gekrakeel, gevolgd door aktievoerende sur fers en nóg meer politiek geharre war is het er toch nog van geko men: zaterdag 21 juni wordt het spiksplinternieuwe Surf- en Cata maran centrum Het Veerse Meer aan 'de Kleine Piet' op de Oranje plaat in Arnemuiden officieel geopend. Het surfcentrum dat aan de oevers van het Veerse Meer is ver rezen mag er zijn. Er is een hore cagedeelte, een compleet ingerich te EHBO-post, en er zijn maar liefst 92 slaapplaatsen, onderver deeld in 2, 4 en 6 persoonska mers. De naam 'surfhotel' lijkt dan ook alleszins gerechtvaar digd. Verder bevat het centrum nog een winkeltje, waar allerhan de surfspullen worden verkocht. De onderste laag van het gebouw (voorzijde) wordt gebruikt voor de berging van de surfplanken. Voorts is er aan dezelfde kant nog een instructieruimte en een groepskeuken ingericht. Aan de achterzijde bevinden zich de openbare douches en toiletten. Naast het surfcentrum is nog een plankenberging en een ruime par keergelegenheid. In de wintermaanden kan het surfcentrum gebruikt worden voor vergaderingen en cursussen voor bedrijven. De opening wordt zaterdag om 14 uur verricht door wethouder Jac. van Belzen, die ook de eerste paal sloeg. Ter gelegenheid van de opening vinden er diverse de monstraties plaats, zoals catamaran-zeilen, free style sur fen door Pieter van Driel, de monstratie surfen door wereld kampioene Lilianne Pepermans. Verder vermeldt het programma nog een fotowedstrijd, een prijs vraag, modeshows en muziek. Het surfcentrum is zeven dagen per week geopend. Oude stempel met nieuw hart kelijkheid vertalen in muziek, Niet voor Bob Klaassen, die de film en theater. Bij kunst ligt dat PZEM in zijn object wist te moeilijker. vangen. Toen het ruim 100 jaar oude hotel-restaurant 'Du Commerce' in Middelburg in 1980 van eige naar verwisselde, is dat stilzwij gend gebeurd. Nu, ruim vijf jaar later, blijkt dat er in die tijd nog al wat is veranderd. Er is zelfs zó veel veranderd, dat de ANWB, de KNAC, het Bedrijfsschap Horeca en het Bureau voor het Nationaal Toerisme 'Du Commerce' be kroond (of beloond) hebben met vier sterren. 'Du Commerce' is hiermee het eerste hotel in Mid delburg dat een dergelijk predi kaat voert. "Er is inderdaad nogal wat veran derd", geeft bedrijfsleider Frans D'Huy toe. "In plaats van 52 bedden hebben wij nu 126 bed den. Er zijn 53 kamers, allemaal M té sul i j i* t 11«*ii met telefoon, kleuren tv, douche of bad, minibar en toilet!'. Om de uitbreiding van bedden en kamers te kunnen realiseren is de gehele zolderverdieping (vierde etage) totaal veranderd en niemand merkt dat-ie onder een puntdak slaapt. Verder is het hotel voor zien van een lift. Veel aandacht heeft 'Du Com- Wie zin - en aanleg - heeft om technisch (volwassen)onderwijs te gaan volgen en werkloos is, kan zich bijna zeker een goede toe komst aanleren. Vooral wie zich in het vak electrotechniek of in stallatietechniek wil bekwamen maakt goede kansen op een be taalde baan. Dat zegt Jaap Schipper, coördi nator van het BKE-project. Bin nen dat project (afkorting van Be roeps Kwalificerend Educatief volwassenenonderwijs) wordt sinds 1983 gewerkt aan scholing voor volwassen werklozen, die geen kans krijgen op de arbeids markt omdat ze te weinig zijn ge schoold. Volgens Schipper wees een onderzoek bij werkgevers uit dat in beide vakken volop vacatu res bestaan. Het onderzoek werd gehouden in Midden-Zeeland (Walcheren en Bevelanden). Het BKE-project werkt samen met de arbeidsbu reaus op Walcheren en in Goes. Schipper: "Die samenwerking komt er op neer dat we jaarlijks een plan samenstellen in de rich ting van beroepen waar vraag naar is. Voor het volgend school jaar zijn de vakken electrotech niek en installatietechniek, dat is cv-monteur, die mensen vrijwel zeker aan een baan kunnen helpen. Afhankelijk van de vooropleiding (het BKE gaat uit van een voorop leiding LBO of Mavo met wis kunde) duurt de opleiding electro techniek twee a drie jaar en de opleiding installatietechniek één a twee jaar. De cursist krijgt daar bij alle steun. Er wordt een stage plaats voor hem gezocht en de ac tieve sollicitatieplicht vervalt. Vrouwen die willen deelnemen aan deze cursus (Schipper roept vrouwen op zich voor deze techni sche opleiding aan te melden) en problemen kunnen krijgen met kinderopvang, kunnen rekenen op steun, waarbij zelfs financiële steun mogelijk is. Ook wordt er een bijdrage gegeven bij aanschaf van studieboeken, de reiskosten en de uitkering die de cursist op dat moment heeft, blijft ge handhaafd. Het BKE-project heeft behalve deze twee opleidingen sinds 1983 cursussen in verschillende be drijfstakken op het programma staan. Vijftig procent van de mensen die een cursus begonnen sinds 1983 hebben een baan. "Dat is een positieve score", meent Schipper. "Er is namelijk een groot deel van de cursisten dat doorstudeert en weer een deel heeft geen ambitie in betaalde ba nen. Belangrijk is echter dat de kans op een betaalde baan na het afsluiten van een cursus groter wordt. We zien nu namelijk dat het vooral de ongeschoolden zijn die weinig mogelijkheden hebben op de arbeidsmarkt. Trouwens ook vrouwen die een herintrede willen doen in het arbeidsproces volgen vaak een cursus van het BKE-project. De leeftijd van de deelnemers varieert tussen de 23 en plus minus 40 jaar". Wie interesse heeft kan informe ren bij de Arbeidsbureaus in Vlis singen, Middelburg of Goes of rechtstreeks bij Schipper, tele foon 01100-31170. merce' besteed aan de veiligheid. Op elke kamer bevindt zich een rookmelder. Bij een bepaalde rookontwikkeling gaat dan bij zo wel de bedrijfsleiding als de re ceptie het alarm werken. Doordat de brandweer eveneens op het systeem geschakeld is kan zij binnen drie minuten aanwezig zijn. Met dit systeem loopt 'Du Commerce' voorop, aldus D'Huy, omdat deze melders (nog) niet verplicht zijn. Als extra voor de gasten'zijn er op een aantal kamers 'tweepersoons baden' en voor lange mensen zijn er bedden met een lengte van 2.20 meter. De totale verbouwing heeft inder daad het nodige gekost", geeft D'Huy toe. "Maar als hotel moet je met de tijd meegaan. De consu ment wordt steeds kritischer en daar moet je op inspelen". Het vernieuwde hotel wordt op 25 juni officieel in gebruik genomen door de burgemeester van Mid delburg mr. Chris Rutten. De Stichting Agrarische Projec ten Zeeland (STAP), in samen werking met de Regionale Vereni gingen voor Bedrijfsverzorging in Zeeland, begint binnenkort met een 'Combinatiebanenproject'. De functie van de combinatie- baan is tweeledig. Enerzijds krijgt de ondernemer meer tijd om an dere dingen te doen en aan de an dere kant wordt er een stuk werk gelegenheid geschapen voor jon geren met een agrarische achter grond. In principe komen alle agrarische bedrijven in aanmer king voor het combinatiebanen plan. Op één bedrijf mag de com biwerker maximaal drie dagen per week (specifiek agrarische) werk zaamheden verrichten. De Ge westelijke Arbeidsbureau's in Zeeland verlenen een stimulerings- en gewenningssubsi- die op de loonkosten. In aanmer king als combiwerker komen werkzoekende jongeren met een agrarische achtergrond in de leef tijd van 17 tot 22 jaar, mits zij staan ingeschreven bij het GAB. De dagelijkse leiding en de coör dinatie van het project is in han den van J.A. van der Maden. In lichtingen over dit project: tel. 01100-21010. De meubel- en woninginrichtings- branche heeft in 1985 een omzet- verbetering gerealiseerd van bijna 4 procent. Dit blijkt uit het jaar verslag 1985 van het Centraal Bu reau Woninginrichting (CBW) te Bilthoven). Deze branche-organisatie schrijft het omzetherstel voornamelijk toe aan het herwonnen vertrou wen van de consument in de eco nomie en de daling van het rente peil, waardoor veelal uitgestelde bestedingen weer op gang zijn ge komen. Met het huidige omzetcij fer komt de woningrichtingsbran- che weer op het niveau van 1982. De meubelbranche maakt zich blijkens het jaarverslag zorgen over de ontwikkeling van de zoge naamde meubelconcentraties. Hierbij is opmerkelijk, dat vele plannen voor perifere vestigingen van meubelzaken worden opgezet door beleggers of projectontwik kelaars. De rol van de meubelhandel lijkt gereduceerd tot die van toeschou wer, die in een later stadium ge dwongen wordt te kiezen voor al of niet deelname. Het verslag be twijfelt of de behoefte van de consument aan uitgebreide collec ties en ruime parkeergelegenheid alleen kan worden bevredigd door grootschalige vestigingen op industrie-terreinen. Middelburg is een ramp voor rolstoelgebruikers. Dat conclu deert een groep leerlingen van de cursus ziekenverzorging, die zij volgt op de Centrale Opleidingsschool van de SVRZ in Kou- dekerke. De groep trok de binnenstad van Middelburg in met zeven rolstoelen (één leerling had een rolstoel) en een begeleider. Vijf 'observators' hielden de gang van zaken in de gaten. De er varingen zijn vastgelegd in een nota, die kortgeleden klaar kwam onder de titel 'Binnenstad van Middelburg is een "Ramp" voor rolstoelgebruikers...' "ligt op 50/50. Van de positieve Uit de ervaringen wordt geconclu deerd dat rolstoelgebruikers veel al niet worden gezien als 'vol waardige mensen'. Veel mensen lopen zelfs met een grote boog om rolstoelgebruikers heen. En: "Sommigen lachen hen zelfs uit". Opvallend vindt de groep dat spontaniteit van kinderen vaak door moeders ten onrechte wordt afgestraft. "De verhouding positieve-negatieve reacties", concluderen de onderzoekers, reacties is echter 25 procent over dreven positief". Oudere mensen zijn over het algemeen behulpza mer dan jongere mensen, is tenslotte een nogal opvallende constatering. Ook winkeliers weten kennelijk niet wat ze met mensen in rolstoe len aanmoeten. Iemand moest zich midden in een kledingzaak verkleden, terwijl de verkoopster 'belangstellend stond te kijken hoe hij zich redde'. Ook de kle dingrekken vormden een obsta kel. Vaak kan zo'n rek niet draai en en moet de man of vrouw in de rolstoel zich er omheen laten sjouwen door een begeleider. Ver der waren winkeliers geneigd om zich niet tot de mens in de folstoel maar tot de begeleider te richten, ook al hield de begeleider zich af zijdig. Deze kreeg dan - bijvoor beeld - het wisselgeld terug. Dat gebeurde onder meer in een wa renhuis. Een friteszaak, een win kel met bonbons en het belasting kantoor bleken taboe voor men sen in rolstoelen, althans men kon er niet binnen komen. En in het Middelburgse VVV-kantoor kon niemand informatie geven over aangepaste vakantiewoningen. Een werknemer van een reisbu reau kon trouwens wel goede ant woorden geven over vakantie bestemmingen voor gehandi capten. Slechts één positieve reactie wordt genoemd over kledingzaken. Daar stelde de eigenaar zijn kan toortje beschikbaar als aangepast pashokje. Volgens de onderzoekers bestaat er in de relatie tussen validen en invaliden nog steeds een taboe. Verschillende moeders haalden hun kinderen weg als ze nieuws gierige vragen stelden aan de ge handicapten. Een kind 'kreeg zelfs op zijn mieter omdat hij zo belangstellend was'. Een andere moeder ging heel overdreven ver talen wat het kind vroeg... De marathon voor kanovaarders in het kader van de Veerse Meer Dagen (19 t/m 22 juni) gaat niet door. In plaats daarvan heeft de Kanoclub Zeeland vanuit De Piet (waar 43 kano's te huur worden aangeboden) zaterdag 21 juni een tocht van 25 km langs aantrekke lijke stukjes op en rond de nu 25 jaar ingedamde zeearm uitgezet. Voor de marathon hadden zich vier deelnemers gemeld. Kanoënd Zeeland vertoeft zaterdag over wegen in Terneuzen waar de leden reclame willen maken voor hun sport tijdens de Havenfeesten. Onbekend maakt onbemind. Dat geldt kennelijk ook voor deze aloude watersport. In Zeeuwsch- Vlaanderen bijvoorbeeld zijn maar weinig plekjes waar de ka noliefhebber terecht kan. De ac tieve Zeeuwse vereniging wil dat enorm graag veranderen. Maar om vooroordelen uit de wereld te helpen, zo zegt de Middelburger Walter Glansdorp, is tijd nodig. Onder meer daarom vertoeft een groot aantal leden die zaterdag dan ook liever in Terneuzen dan op Het Veerse Meer, waar de faci liteiten inderdaad aantrekkelijker zijn. Op De Piet is onder meer een ka noverhuurbedrijf, waar men voor drie knaken een kano kan huren. Uitbater Leo Schepers van die on derneming hoopt dat nu er weinig animo is voor de marathon, men sen bij hem een kano zullen huren om de tocht van 25 km te maken. Scheepers verzekert voor wie de kano wil proberen dat 25 km best is te overbruggen. "Voor een be ginner is de afstand gemakkelijk binnen een aantal uren te volbren gen." Voordat men in de kano stapt, geeft Leo Schepers instruc tie. "Want", verklaart hij plech tig, "kanovaren is meer een kwestie van techniek dan van kracht. Je kunt het vergelijken met fietsen. Dat geldt ook voor de afstand aanstaande zaterdag. 25 km fietsen valt best mee." Om 10 uur zaterdagochtend kun nen mensen bij Schepers terecht. Indien noodzakelijk begeleiden de vier ervaren kanoërs, die wél voor de marathon inschreven, de beginnende vaarders in de spitse bootjes.

de Faam | 1986 | | pagina 7