Uitleencentra voor sport en spel FOKKER EN DE MAN Folder De Faam en De Vlissinser Buitengewoon Bere •eik inventarisatie audio-visuele produkties Bekende Zeeuwen BRADERIE AANBIEDINGEN FA. P. DAMMAN ZN. 9.95 295.00 2.890.00 verspreiding DE FAAM IX HUROEP comm issi i:s Volksgezondheid Bestuurszaken De Provinciale planologische dienst voor Zeeland heeft een onderzoek gedaan naar de vestiging en het vertrek van mensen in Zeeland. Dit is gebeurd om te weten te komen waarom vanaf het begin van de jaren tachtig meer mensen uit Zeeland vertrokken dan er kwamen wonen. Reden van vertrek Reden van komst Sluiting bureau paspoorten en rijbewijzen Subsidiegids Toekomst Wij verspreiden alle folders in geheel Zeeland, in delen van Zeeland of in geselecteerde steden en/of dorpen in onze provincie. Heeft u folders te verspreiden, bel dan PZC afd. Speciale Projecten 01180-81134 en u krijgt alle inlichtingen. EIKENTAFEL MET PLAVUIZEN DEURMAT 50x80 div. kleuren van J275CT voor LEREN EETKAMER STOELEN p. stuk vanJBTö^ voor EIKEN KUIPBANKSTEL prima gestoffeerd, van J3-396^ voor Verschillende soorten overgordijnen zeer sterk afgeprijsd! WONINGINRICHTING A B D I J ledereen die in Zeeland activiteiten organiseert op het gebied van de recreatieve sport en spelbeoefening kan hiervoor materiaal le nen, of het nu gaat om sportverenigingen, scholen, trimclubs of jeugdorganisaties. Hiervoor zijn in Zeeland acht uitleencentra beschikbaar, ver spreid over de hele provincie. Het gaat overigens niet alleen om het gebruik van allerlei ma teriaal. Ook kan informatie wor den verstrekt over de toepas sing ervan. Ook wordt voorlich ting gegeven over het organise ren van sport- en speldagen, bosspelen, oriëntatietochten e.d. Verder kunnen desgewenst adressen worden verstrekt van recreatiesportleiders(sters). Het aantrekkelijke van de uit leencentra is dat men kan kie zen uit een groot aantal spelmo- gelijkheden, die voor veel men sen misschien weer eens iets nieuws zijn. Afgezien van voet ballen, honkbaluitrustingen, handbal, kasti etc. etc. zijn er ook "Indiaca", "Scoopsets", "Helyswing", "Koersbalset", "Rilettebaan", "Speed-play", "Curling" etc. Ook allerlei tech nisch materiaal is beschikbaar, evenals spullen voor scheids rechters en verbanddozen. Voor het lenen moet een gerin ge vergoeding" worden betaald: een abonnement of een bedrag per uitleen. Voor informatie kan met terecht bij: Zeeuwse Sport raad, telefoon (01180)33024. De vestigingen van de sport- en spelcentra zijn: Axel, Oud- Oosteinde 1tel. (011 55)4068; Goes, Zwembadweg 1, tel. (01100)15685; Tholen, Ge meentehuis, St. Maartensdijk, tel. (01666)2955; Middelburg (Zwse Sportraad, adres als bo ven); Oostburg, Sporthal, Veer- hoeklaan 1, tel. (01170)3025; Terneuzen, Sporthal, Alvarez- laan 1a, tel. (01150)12679; Vlissingen, Sportbelangen, Iris laan 210 tel. (01184) 60267; Zierikzee, Gemeentehuis, Meelstraat 8, tel. (01110)3151. Informeer op deze adressen naar de openingstijden. In Hulst en Borsele zijn centra in voorbereiding. Bij de Zeeuwse Sportraad is overigens ook informatie ver krijgbaar over opleidingen (voor de sport zelf en voor sport bestuurder of kaderlid), over ge handicaptensport en sportge- zondheidszorg. woensdag is juni 1986 IEUWS De AROB-commissie uit Gede puteerde Staten houdt op dins dag 24 juni, 10.00 uur een hoorzitting over een bezwaar schrift van het bestuur van het Vrouwengezondheidscentrum Katelijne uit Terneuzen. GS hebben geweigerd een emanci patiesubsidie te verlenen, waar het vrouwengezondheidscen trum het niet mee eens is. De tweede kamer uit Gedepu teerde Staten houdt op 24 juni viermaal zitting om beroep schriften over bijstandszaken te behandelen. De bezwaren rich ten zich tegen de besluiten van de gemeenten Middelburg, Goes en Aardenburg (2x). De zittingen beginnen om 10.40, 1 1.00, 11.20 en 1 1.40 uur. De Commissaris der Koningin (in zijn functie van voorzitter van het college van Gedepu teerde Staten) houdt op vrijdag 27 juni, 10.30 uur, zitting in een AROB-zaak. Het gaat om de weigering van spoedshalve bijstand. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het Provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De commissie basis- en eerste lijnszorg uit de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid ver gadert dinsdag 24 juni, 19.00 uur in Hotel Terminus in Goes. Op de agenda staan o.a. de eer ste lijnszorg en de positie van de huisarts in de komende jaren en de relatie tussen de eerste lijnszorg en de RIAGG. Vrijdag 27 juni, 9.30 uur verga dert in het Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 te Middelburg de statencommissie voor bestuurszaken. Aan de orde komt o.a. een adviesaanvraag uit het fonds bijzondere voorzie ningen voc de bevordering van een spoedige realisering van de middelbare horecaopleiding aan het Deltacollege in Middelburg. Ook wordt er gesproken over de prioriteitstelling en de herover weging begroting 1987 (beslui ten GS-conclaaf). Komen en gaan in Zeeland Vanaf het midden van de jaren zestig tot het eind van de jaren zeventig was het beeld heel an ders. Toen overtrof de jaarlijkse "immigratie" de "emigratie", soms met flinke aantallen. Deze toeloop was te verklaren uit de industrialisatie van Zeeland, die in een snel tempo tot stand kwam. Sinds enkele jaren is hierin ver andering gekomen, vooral door dat minder mensen uit de Randstad en overig West- Nederland naar Zeeland kwa men. Dit wordt weer verklaard uit de ruimer wordende woning markt aldaar en de betere mo gelijkheden om aan werk te komen. Gevraagd waarom men uit Zee land wegging zijn de hoofdmo tieven: verandering van werk, persoonlijke omstandigheden, ontbreken van geschikt onder wijs en huwelijk/samenwonen. Het viel op dat zeer velen die uit Midden-Zeeland vertrokken (42%) dit deden omwille van werk, tegenover 30% in Zeeuwsch-Vlaanderen. In deze regio kon een kwart van het vertrek worden verklaard uit het gebrek aan onderwijsmoge lijkheden. De motieven om in Zeeland te komen wonen verschillen per regio sterker dan de redenen voor vertrek. Voor Schouwen- Duiveland, Tholen en Sint- Philipsland scoorde "wonen" het hoogst. In Midden-Zeeland ontliepen wonen en werken el kaar niet zoveel. De "vesti- gers" in Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen vooral omdat ze er werk kregen. Opvallend was een vergelijking tussen de ste den en de omliggende gebie den. 30 tot 40 procent van de ondervraagden was in Zierik zee, Middelburg, Vlissingen, Goes of Terneuzen gaan wonen omdat men in Zeeland was gaan werken. Voor gemeenten als Borsele, Kapelle, Arnemui- den en Axel gold vooral dat men zich vestigde (20 tot 35 pro cent) vanwege het wonen. De woonmotieven speelden een belangrijke rol bij de Zuidhollan ders. Voor de Belgen ging het vooral om huwelijk/samenwo nen en persoonlijke omstan digheden. Van degenen die uit Zeeland vertrokken heeft liefst twee De Zeeuwse Stuurgroep Werk loosheid (ZSW) heeft een inven tarisatierapport samengesteld over de aanwezige audio visuele produkties op het ge bied van werkloosheid en ar beid. Zowel films, diaseries, vi deobanden als adressen van Vrijdagmiddag 27 juni a.s is het bureau paspoorten en rijbewijzen in het provincie huis vanaf 14.00 uur geslo ten voor publiek. Dit vanwe ge het afscheid van het bu- reauhoofd mevrouw F. Meertse. Mevrouw Meertse maakt gebruik van de VUT- regeling. filmmaatschappijen en filmver huurbedrijven waar de films of video's gehuurd/geleend kun nen worden staan in de gids vermeld. Er wordt o.a. aandacht besteed aan de werkloosheid en arbeidssituatie van jonge ren, vrouwen en ouderen en het vrijwilligerswerk. De gids kost f 7,— en is verkrijgbaar bij het secretariaat van de ZSW, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Mid delburg, tel: 01180-31423. Voor belangstellenden is gratis op hetzelfde adres verkrijgbaar de "subsidiegids", een over zicht van financieringsregelin gen voor activiteiten voor en door haanlozen. Nu is echter al voor de ZSW duidelijk gewor den dat dit overzicht nog niet helemaal compleet is omdat er nog meer regelingen in de maak zijn. Binnen enkele maanden is er dan ook al een aanvulling te "verwachten. derde al eerder buiten deze pro vincie gewoond. Een kwart van de vestigers dacht in eerste in stantie niet aan Zeeland, maar kwam hier naar toe vanwege het woningaanbod. Volgens de planologische dienst ziet het ernaar uit dat in de toekomst vestiging en ver trek in evenwicht zullen blijven. Wellicht zal er een beperkt ver- trekoverschot zijn. De argu menten hiervoor zijn dat de si tuatie in de Randstad niet sterk zal wijzigen, dat er weliswaar een gestaag vertrek uit Zeeland zal blijven, maar dat Zeeland economisch ook weer zoveel te bieden heeft dat er mensen naar deze provincie toe zullen blijven komen. Verwacht wordt dat er binnen Zeeland wat verschillen zullen blijven bestaan: wellicht een vestigingsoverschot in Noord- Zeeland en een vertrekover- schot in Z. Vlaanderen. Midden Zeeland zal hier tussenin liggen. De PPD tekent hier nog bij aan dat er in Z.-Vlaanderen sprake is van een kwalitatief tekort aan arbeidskrachten... Tenslotte constateren de onderzoekers dat het vertrek van mensen vooral ten koste gaat van ste den als Middelburg, Vlissingen en Terneuzen. Het onderzoek is beschreven in de publicatie "Wisselend ge tij", verkrijgbaar bij het bureau voorlichting Provincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. (01180)31396. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 DE ONGEZONDHEID ZEELAND. Dr. A. A. FOKKER. MIDDELBURG. J. C. 4 W. ALTORFFER. Titelpagina van een publicatie van dr. Fokker Ter afsluiting van het onderdeel "Bekende Zeeuwen" deze keer aandacht voor twee veelzijdige Middelburgse artsen. Op 24 juli 1810 werd te Middel burg als zoon van de koopman Abraham Fokker geboren Adri- aan Abraham Fokker. Na een opleiding aan de Geneeskundige School in zijn geboorteplaats ver trok Adriaan Abraham in 1828 naar Leiden om aldaar medicij nen te gaan studeren. Als student hielp hij mee de cholera-epidemie te Rotterdam te bestrijden (1832). In 1833 promoveerde hij tot doc tor in de medicijnen en vestigde zich vervolgens als geneesheer in zijn geboortestad. Daar werd hij ondermeer leraar in de therapie aan de school waar hij zelf de eer ste beginselen van de medische wetenschap had geleerd (deze Kli nische of Geneeskundige School bestond van 1825 tot 1866) en la ter inspecteur van het Geneeskun dig Staatstoezicht in Zeeland. Fokker huwde 16 juni 1838 met Anna Agatha Herklots. Het echt paar kreeg negen kinderen, waar onder Abraham Pieter Fokker, die zijn vader navolgde (hij werd doctor in de medicijnen en bracht het tenslotte tot hoogleraar in de hygiëne aan de Rijksuniversiteit te Groningen) en Marinus Fok 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- ker, die gemeenteontvanger van Middelburg werd. Dr. Adriaan Abraham Fokker was een scherpzinnig en geleerd man, die talrijke nevenfuncties bekleedde. Zo was hij ondermeer voorzitter van het Zeeuwsche Ge nootschap der Wetenschappen en lid van de Middelburgse gemeen teraad. Hij publiceerde over me dische en geschiedkundige onder werpen. Zijn vriend dr. J.C. de Man gaf in 1901 postuum Fok kers "Levensberichten van Zeeuwse medici" uit. Fokker was namelijk op 24 december 1878 na een langdurige ziekte in zijn geboorte- en woonplaats Middel burg overleden. Jan Cornelis De Man, zoon van de geneesheer Johannes de Man Jz. en Elisabeth Taucher, aan schouwde op 20 september 1818 in de Zeeuwse hoofdstad het le venslicht. De jonge Jan Cornelis bleek een pientere en leergierige knaap. Na de lagere school be zocht hij te Middelburg de Franse en de Latijnse School (gymna sium). Aan de laatste school be haalde hij in 1836 cum laude zijn diploma. Omdat De Man in de voetsporen van zijn vader wilde treden ging hij medicijnen stude ren in Leiden. In 1839 slaagde hij (wederom) cum laude voor zijn kandidaatsexamen en al in 1841 promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde en behaalde in 1842 de graad chir. dr. Hij bracht in 1841 en 1842 enige tijd door te Parijs en Wenen, in welke laatste stad hij in het bijzonder de oog heelkunde bestudeerde. In december 1842 vestigde hij zich als geneesheer in zijn geboorte plaats, hoewel de vooruitzichten daar aanvankelijk niet zo gunstig leken (er waren namelijk al ge noeg artsen gevestigd). Het jaar 1845 bracht zijn benoeming tot gemeentegeneesheer, welk ambt hij tot 1859 bekleedde. In hetzelf de jaar werd De Man benoemd tot lid van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, waar van hij later (van 1895-1900) voorzitter was. Samen met zijn goede vriend en collega dr. A.A. Fokker richtte hij in 1848 de Afdeling Zeeland van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst op. De Man trad in 1849 in het huwelijk met Neeltje Elisabeth Kamerman. Het jonge paartje vestigde zich in de St. Pie terstraat, waar dr. De Man tot zijn dood zou blijven wonen. Van i/y Dr. de Man hun drie kinderen noemen we de als penningkundige bekend ge worden Marie de Man en de na tuurkundige dr. Johannes Gover- tus de Man. J.C. de Man publiceerde over di verse geneeskundige onderwer pen, ondermeer over besmettelij ke ziekten. Veel belang stelde hij ook in geschiedenis. Een groot aantal studies betreffende histori sche onderwerpen verscheen van zijn hand, zoals artikelen over vliedbergen in Zeeland, de Markt te Middelburg en het wapen van Domburg. Met A.A. Fokker schreef hij "Proeve eener genees kundige plaatsbeschrijving van de stad Middelburg" (1856) en "De gestichten en openbare gebouwen van Middelburg", (in twee delen uitgegeven in 1857). Ter gelegenheid, van het bezoek van koningin-regentes Emma en koningin Wilhelmina in 1894 ver scheen een platenalbum van Zeeuwse klederdrachten, waar voor De Man de begeleidende teksten schreef. Veel van wat hij in later jaren uit gaf geschiedde louter voor eigen genoegen. Die publicaties droe gen dan ook het opschrift "niet in den handel", zoals bijvoorbeeld de interessante studie "Het zuide lijk dee! van den op het laatst der zestiende eeuw afgebroken muur van Oud-Middelburg" (1900). Hoewel De Mans historisch werk hier en daar is verouderd, blijft het onderhoudend en leesbaar en zijn er veel wetenswaardigheden in te vinden. Op latere leeftijd ging de gezond heid van dr. J.C. de Man sterk achteruit en werd hij vrijwel blind. Zijn overlijden op 2 janua ri 1909 maakte een einde aan een lang en arbeidzaam leven. Breker 6 x 3 (130 x 65) nu175»" Kom eens vrijblijvend langs bij: Nieuw straat 29, Middelburg tel.: 01180-13437 Wij zijn niet de grootste, maar wel de goedkoopste. DOOR PETER SUNKE

de Faam | 1986 | | pagina 13