'We zijn nog steeds apen, maar nu in een limousine' FRITS VERVUURT (TOP)SPORTENDE BRANDWEERMAN FOLKLORESTAD 19-20-21 v JUNI BIJOU Profiteer van direkte fabrieksverkoop De Faam Bea de Visser (doorbraak) in Kunstuitleen U in de Schouwburg te Middelburg PANNEN Zwangere Diana Niemansverdriet neemt afscheid van handbal VADERDAGKADO'S VOOR SPECIALE PRIJZEN O. Tekens 1 Bestekartikelen 1 Kookpannen |y tot 70% korting Komplete cassettes 25 tot 50% korting Keukengerei Servieswerk Nü extra laag geprijsd Geschenkartikelen Gratis timing! Schouwburg Middelburg Molenwater 99 Telefoon: 01180-25156 Afstand Marathon Brandweergekte 'Gezond koken' Savoy Las Vegas tok Vuurbal DEZE WEEK IN Video-opname Tijdens Interland Tsechoslowakije-Nederland 9 SPORTROLBAG vanaf 15,- HANDIG VOOR VADER 17.- CLIPPER- TASSEN HEREN RIEMEN 15.- \WU HEBBEN NOG VEEL MEER cfi/s kom eens langs bij: VADERDAG GESCHENK-/DEEEI Alles ondergeschikt aan bluswerk WIE FRITS VERVUURT OPPERVLAKKIG KENT, BESTEMPELT HEM SNEL TOT EEN sportfanaat. Wie bij de 37-jarige Middelburger ooit thuis was, weet wel beter. Frits is helemaal gek van zijn beroep: brandweerman. Sport is 'slechts' het fundament voor zijn functioneren in het brandweerkorps van Pechiney - waar hij zijn boterham verdient - en als vrijwilliger bij de Middelburgse brandweer. "Ik ben inderdaad fanatiek met mijn beroep bezig" geeft de in het toenmalige Brits- Guiana (Zuid-Amerika) geboren blusser toe. Zijn vriendin Anneke Goedbloed lacht om die opmerking. "Ik heb wel eens het gevoel dat ik met de brandweer samenwoon". Bea de Visser In mei kreeg ze - "Geheel onver wacht" - de prijs van het Ary Schefferfonds, groot vijfduizend gulden. Dat was kort voordat ze de tentoonstelling inrichtte in Middelburg, in de Kunstuitleen aan de Kuiperspoort. Bea Visser uit Dordrecht was overigens de enige kunstenaar die deze prijs ontving. Meestal wordt die ver deeld. Daarnaast kreeg ze bericht uit Amerika dat een "belangrijke kunstverzamelaar" met werk in huis van onder anderen Miro, Appel - om maar twee voorbeel den te noemen - en van heden daagse jonge Duitse kunstenaars, werk van haar had aangekocht. Ook kreeg ze in de meimaand in Parijs de Prix de la ville du Bour- get, de Prix de Peinture. Ogenschijnlijk blijft ze koeltjes over dat eerbetoon. Niettemin lijkt het feitelijk een doorbraak naar het Grote Kunstpodium. Na een gesprek van pakweg drie kwartier in de Middelburgse kunstbibliotheek en een persoon lijke rondleiding langs haar werk, op de eerste verdieping daar, wordt duidelijk dat de 28-jarige kunstenares dat eerbetoon niet in de koude kleien is gaan zitten. "Het voelt wel goed aan als men sen zien wat je doet. Kennelijk breng ik toch iets over". Praten met Bea Visser over kunst is net zo gewoon als praten over aardappelen met spruitjes of hutspot met sucadelappen. Maar ze doet het boeiend en noemt daarbij haarfijn de ingrediënten die ze toepast, die zich blijkbaar onderscheiden van het werk van andere kunstenaars. "Basisvor men vertalen naar kleuren. Het maakt nieuwsgierig. Na die basis vorm wordt het een spanning, een spanning van kleuren. Geloof me het is een levend proces. Maar het gaat nooit automatisch". De basisvormen die Bea de Visser neemt zijn tekens. Men zou kun nen aannemen dat ze die ontleent aan wat haar collega's ruim 450.000 jaar geleden in de grotten van de Pyreneeën op de muur schilderden. "Ik ben inderdaad enorm geïnteresseerd in de pré- historische schilderkunst. Die ging ook uit van tekens. En als je dat ziet, is er eigenlijk enorm wei nig veranderd. We zijn nog steeds apen, maar nu in een limousine. Om die tekens trouwens te kun nen bestuderen gebruik ik het geld dat ik kreeg van het Ary Schefferfonds. Binnenkort reis ik naar Spanje om de werken in Aj- tamira te bestuderen. Normaal zijn die grotten gesloten. Voor wetenschappelijke doelen worden ze geopend. Het gewone publiek mag er niet in. Het ademen be schadigt de werken te veel". Een van de doeken in de Kunstuitleen is wandbreed en on geveer twee meter hoog. Het bestaat uit panelen. "Ik maakte dit werk in Duitsland, in Bonn. tijdens de manifestatie 'Begeg- nung mit dem Niederlanden' vo rig jaar. Ik had ze liever wat gro ter gemaakt. Maar het regende af en toe en de doeken moesten 's avonds worden ondergebracht in een VW-busje. Dus ik moest praktisch werken. Zo zie je dat een kunstenaar dat ook kan". Aan die manifestatie in Bonn werkten naast Bea enkele kunste naars en artiesten mee van faam. Ze noemt Freek de Jonge, Willem Breuker, Leon de Winter en John van 't Slot, van wie het Stedelijk Museum in Amsterdam werken heeft aangekocht. Toen al was dus duidelijk dat Bea de Visser naam begon te maken. Nu beseft FESTIVAL NIEUWE MUZIEK Zeeland (met name Middelburg) heeft op het gebied van de grens verleggende kunst een voortrek kersrol. Elders in het land bevesti gen kunstenaars steeds weer die mening. Ze noemen dan vooral De Vleeshal en het Festival Nieu we Muziek, dat in principe jaar lijks in Middelburg wordt gehou den. En hoeveel Zeeuwen weten amper wat er zich afspeelt bij de ze elders zo geprezen kunstmani festaties. Voor wat betreft de Vleeshal kan men bijna dagelijks een kijkje ne men in de ruimte van het Middel burgse stadhuis. Het festival Nieuwe Muziek begint volgende week, op donderdag 19 juni. Tot en met zondag 6 juli zijn er con certen, er is een installatie, een ex positie, workshops en lezingen. Het accent ligt daarbij - zoals de naam al zegt - op nieuwe tenden- zen binnen de muziek, experimen teel dus. Uit het programma lich ten we een aantal concerten. Het volledige programma wordt vol gende week opgenomen in onze rubriek 'podium' waar van dag tot dag muziek- en theateractivi teiten uit Midden-Zeeland zijn te vinden. De VPRO-radio 4 bijt het spits af van het tiende Festival Nieuwe Muziek. Vanuit de Kloveniers doelen (Centrum Nieuwe Muziek) presenteert Han Reiziger die don derdag een programma met gesprekken met Jacques Charlier, Shelley Hirsch, Floris van Ma nen, Huub Kerstens, Robert Nas- veld en Kaija Saariaho. Dit pro gramma begint om 18 uur. Burge meester Chris Rutten van Middel burg opent het festival officieel om 21 uur met aansluitend een concert van vier pianisten met de naam Orgella Kwartet. Een con frontatie tussen de Amerikaanse stern-kunstenares Shelley Hirsch en de Australische multi- instrumentalist Jon Rose begint op de openingsdag om half twaalf. Op vrijdag 20 juni is er in het cen trum electronische muziek en za terdag is er onder meer een podi um voor huiscomponisten onder de titel 'regio experimenten'. Woensdag 25 juni speelt het Zeeuwse duo Jean Paul Tavenier (viool) en Frank Mol (piano) wer ken van Fonteyn, Bon, Andries- sen en Prokofiev. Donderdag 26 juni is er een concert van het Ne derlandse Blazersensemble met Slagwerkgroep Den Haag in de Koorkerk. De dag er na concerteert het Gijs- brecht van Aemstelkwartet. Za terdag 28 juni staat in het teken van Jan Boerman (lezing en dis cussie vanaf 17 uur) en koorwer ken in de Oostkerk. Van 2 tot en met 6 juli staat een workshop Feldman op het festi valprogramma en vrijdag 4 juli is er de (jaarlijkse) Iannis Xenakis dag, de componist wiens werk re gelmatig een wereldprimeur be leefde tijdens vorige festivals in Middelburg. De laatste dag (zon dag 6 juli) speelt het Kronos 'Strijkkwartet Aki Takahashi wer ken van Schaeffer, Glass, Graves en Feldman. 1 De Sola-fabriek komt naar u toe. U profiteert bij deze recht- 1 streekse fabrieksverkoop van ongekend lage prijzen. Sola kwa- 1 liteit nü met kortingen tot 70%. Tevens extra laag geprijsde 1 fabrieksFestanten, beursgoederen en showroommodellen. j Diverse bestek- ,,___x x 1 oc artikelen Vanaf f 1,25 1 6 theelepels of .____x x o taartvorkjes Vanaf f 3, In edelstaal en zwaar verzilverd. 39-deliqe cassette Vanaf f 89, L Praktische keukenhulpen in roestvrij v edelstaal, o.a. opscheplepels, maat- z bekers, lepelrekken, enz. Roestvrijstalen dekschalen, saus kommen, vleesschotels, botervloten. soepkommen, koffie- en theepotten, melkkannen, suikerpotjes, enz. 1 Zwaar verzilverde theelepels, taart - 1 vorkjes, suikerschepjes, bloem- 1 vaasjes, kandelaars, enz. 1 3 juni 13.00-17.00 uur 14 juni 11.00-16.00 uur Bezoek onze Verkoop show: ze pas dat er mogelijk - ze is er voorzichtig mee - een doorbraak voor de deur staat. "Doorbreken? Misschien wel. Soms denk ik inderdaad: o jee. Nou is het serieus. Maar het raakt me niet echt. Ik blijf Bea de Vis ser die op gegeven moment heeft gekozen voor deze manier van werken. Het wordt nooit een automatisme. De emoties bij het maken van schilderijen blijven. Soms denk ik wel eens dat, nu ik bekender ben, de druk groter wordt. Zo van: nu moet ik het waarmaken. Maar dat gevoel had ik altijd al. Het blijft gewoon een zaak van goede schilderijen ma ken. Dus niet gemakzuchtig, zo als je veronderstelt. Misschien wel het tegendeel. Maar het voelt goed aan als de mensen zien wat je doet". Ondanks de afstand die ze neemt van "beroemd worden vertelt ze met graagte het verhaal over de Amerikaan, de kunstverzamelaar dus, die nadat hij Bea's werk had gekocht het 's avonds aan zijn voeteneinde van het hotelbed plaatste. "Zo zie je dat die men sen niet alleen pronken met hun grote geld, maar ook nog gevoel hebben voor de waarde van kunst. Die Amerikaan wil trou wens dat ik volgend jaar een ten toonstelling inricht in een galerie in New York. Ik zal me daqp het komende jaar op moeten voorbe* reiden". Bea de Visser krijgt het druk de komende maanden. Behalve haar vijf weken durende studiereis naar Spanje, exposeert ze binnen kort in Gent (een stad vol kunst) in het kader van 'Initiatief 1986'. Deze door Caspar König ingerich te tentoonstelling blijft drie maanden hangen. De opening is trouwens verdeeld over twee da gen: 13 en 21 juni. In oktober opent de kunstenares uit Dor drecht een tentoonstelling in Lon den, in de Jablowski Galerie. Tot en met half juli is haar werk even wel nog te zien in Middelburg. Op de eerste verdieping van de Kunstuitleen kan men van dins dag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 17 uur (ook donderdag avond) werk zien van een kunste nares, die mogelijkerwijs op zeer korte termijn op het we- reld(kunst)toneel een belangrijke rol gaat spelen. Aanleiding tot een gesprek met Frits Vervuurt is zijn pres tatie in Almelo. Daar behaal de hij op zondag 1 juni de tweede prijs tijdens een inter nationale snorkelwedstrijd voor brandweerlieden. Nor maal gesproken loopt de Mid delburger niet zo te pronken met zijn sportieve prestaties. Maar nu...op straat (vorige week) zwaait hij dolenthousi ast en doet kond van zijn bele venissen. "Ik werd tweede en eerste", lach! hij in opper beste stemming. Eerste? "Ja ik was de oudste deelne mer, hahaha". In zijn flat aan de Koestraat pron ken de beide bekers uit Almelo op de salontafel. In een glazen kast hangen nog meer medailles en staan bekers als bewijs dat Frits meer in zijn mars heeft. Bij het afscheid toont hij een paar tro feeën die kennelijk veel waarde voor hem hebben. "Ik liep vorig jaar een marathon in Londen. Ik deed er weliswaar meer dan drie uur over, maar ik haalde de tijdli miet en steunde daarmee het cha ritatieve doel". De medaillekast is echter slechts een klein deel in de kamer van wat de voorkeur verraadt van Frits Vervuurt. Boven op de wandkast liggen vele soorten brandweerhel men. In een ander kastje staan speelgoedbrandweerauto's en op de grond ligt een waterver- deelstuk dat met recht de betite ling 'museumstuk' kan doorstaan. Ook de wanden verra den Frits' voorkeur met afbeel dingen en brandweerwapens. De spuitgast zelf: "De brand weer, dat is mijn lust en leven. Al les wat ik doe is ondergeschikt aa# mijn werk als brandweerman. Trouwens die brandweergekte hebben meer brandweerlui. Maar ze zouden eigenlijk allemaal zo SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 MIDDELBURG 2 Bent u verhinderd. Naam: lo vraag vrijblijvend Adres: CQ dokumentatie aan: Plaats: yf> Bon zenden aan: Sola Fabriek, Antwoordnummer 105 3700VB Zeist, (postzegel is niet nodig) 0 VB U BRADERIE j Frits Vervuurt in de outfit waarin hij vaak is te zien op (in) het Veerse Meer. gek moeten zijn als ik. De meesten zijn toch enorm gemoti veerd. We beseffen met z'n allen dat een miskleun van ons mensen levens kan kosten". Vriendin An neke vult aan: "Hij is zo gek van zijn vak dat als we ergens in het buitenland met vakantie zijn, en hij ziet een brandweerkazerne, hij daar onmiddellijk naar binnen gaat. Ik doe dan maar wat bood schappen". "Je kunt daar van leren", beant woordt hij die opmerking. "Ik wil persé weten hoe zij het daar doen. En je ziet datzelfde fana tisme ook bij de mensen daar. In Engeland heb ik veel vrienden on der de brandweermensen. In augustus doe ik mee aan een wed strijd in Reading. Ik ben daar de enige buitenlander. Trouwens als je ergens op een brandweergebeu- ren bent, dan zie je dat de colle ga's rondlopen met spulletjes die ze willen ruilen om hun verzame ling brandweerspul aan te vullen. En vooral de Engelsen zijn gek van hun vak. Ook met de Belgen kun je uren over hun werk praten". Wie bij de brandweer zit maakt- veel mee. "Zo een-twee-drie schiet me niets te binnen". Na een poosje peinzen: "Bij de eerste brand van hotel Pax in Middel burg dacht ik dat ik dood ging. Plotseling kwam een enorme vuurbal op me af. Op het laatste moment kon ik onder een bed springen. Dat is mijn redding ge weest. Zo'n matras biedt bescher ming. Maar ik moest op die etage blijven, want dat was de op dracht. Boven me waren collega's bezig. Met een hoge drukspuit heb ik me koel kunnen houden. Collega's hebben me met een wa- terscherm er uit kunnen halen". Ja wat nog meer. Soms kan ik er uren over verhalen. Nu s'chiet me niets te binnen wat interessant is". Om het vak goed te kunnen uit- De Middelburger Peelers opent (vol vertrouwen) een zaak in Vlissingen. In 'uit het zakenhart Wegen repareren. De we genbouwers creëren ook dit jaar weer leerlingplaalsen, 750 stuks. In 'van bougie tot bumper'. A Ihambra draait een Neder landse topper: 'Abel'. Uitge breid beschreven op de pagina 'uit Rubrieken: podium, film, expositie, korte informatie, archiefsprokkels. oefenen moet het lichaam van een brandweerman in optimale condi tie zijn. Frits zwemt veel en doet krachttrainingen. "Geen body- builden", legt hij uit. "Dat is een manier van leven. Voor mij is brandweerman dè manier van le ven. En daarom doe ik sport. Ik duik vaak en heb daar ook certifi caten voor. Ik ben twee sters sportduiker. Ik doe aan wedstrij den om mijn conditie te proeven. Bovendien moet je je voorberei den op wedstrijden. En dat bevor dert een goede conditie. In Alme lo heb ik goed gezwommen. Ik kwam pal achter de Nederlandse kampioen. Lange tijd zwom ik trouwens samen met Roel Maas, ook uit Middelburg. Die werd vierde. Ik denk dat wij als Mid delburgers goede prestaties heb ben geleverd". En om zowel lichamelijk als geestelijk in goede conditie te blij ven doet iedere brandweerman aan de een of andere sport. Maar feitelijk is alles ondergeschikt aan het brandweerman-zijn. Verveelt het zijn vriendin Anneke dan nooit dat hij alles op de brand weer zet? "Zoals ik al eerder zei: ik voel me soms alsof ik getrouwd ben met de brandweer", geeft ze toe. Maar ik ga altijd met hem mee naar de wedstrijden. Ook als er ergens brand is weet ik er van. Soms maak ik video-opnames van de sportwedstrijden. Dat heb ik ook in Almelo gedaan". Frits vult aan: "Ze leeft helemaal mee. Ze heeft me enorm geholpen bij de voorbereidingen voor Almelo. Ze voer in een kano naast me op het Veerse Meer. Dagelijks trainden we daar. En kijk maar: de video opnames van Almelo zijn heel leuk geworden....". Diana Niemansverdriet neemt op donderdag 19 1 juni afscheid van het handbal. Ze doet dat tijdens 1 x een interland tussen Tsjechoslowakije en Neder land in de Sporthal Baskensburg in Vlissingen. De wedstrijd begint om 20 uur. Diana is in ver wachting. De wedstrijd van het Nederlands dameshandbal- team tegen de vrouwen uit dit Oostblokland past in het kader van de voorbereidingen op het we reldkampioenschap, dat in december in Neder land wordt gehouden. Beide ploegen spelen in de hoogste (A) klasse, zodat kan worden verwacht dat het een uiterst spectaculaire partij wordt. De jeugd heeft gratis toegang tot deze interland. De afdeling Zeeland hoopt daarmee de jongeren warm te maken om te gaan handballen. Want, zo klaagt de afdeling, er is nog maar weinig talent in de Zeeuwse sporthallen te bespeuren. Een aantal jaren geleden draaiden enkele Zeeuwse teams nog mee in de landelijke top. Of Diana Niemansverdriet na de bevalling weer gaat spelen is nog niet bekend. Diana Niemandsverdriet Handig voor vader als hij gaat sporter in nylon en canvas Kom kijken naar Zeelands" grootste sortering rolbags. Combitas voor fotoapparatuur, reis en sportspullen. Vanaf in leer LEER uit één stuk gesneden. Ijzersterke leren portemonnees vanaf tot 45.- Met ritssluiting vanaf 14.- tot 65.- Billfolds vanaf 15. fot 100.— Sleuteletuis, rijbewijse tuis. portefeuilles, herenriemen Herenparaplu vanaf 14.— J Opvouwbare herenparaplu vanaf 9.- tot 55.- DE ZAAK OP DE HOEK Lange Delft 44/Segeersstraat, Middelburg

de Faam | 1986 | | pagina 1