GELEYN d'HOORNE De eerste hagepreek en de schoenmakers Bekende Zeeuwen Archiefsprokkels De vegetatie van Zeeuwsch-Vlaanderen Economie onderwijs Woensdag 11 juni 1986 DE FAAM - DE VLISSINGER OM M ISSI K S Provinciale Staten van Zeeland vergaderen op vrijdag 20 ju ni. Op de agenda prijken 29 voorstellen. I i Wegen Tentoonstellingen abdij Muskusratten Waterkwaliteit Cultuur en welzijn Recreatie Bootdiensten IX BEROISP De zeevisserij De kustvisserij Schelpdieren ABDIJ Na een eerder verschenen publicatie van de Provinciale Planologi sche Dienst over de vegetatie in Midden-Zeeland zijn nu de resulta ten van vier jaar veldonderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen ver schenen. IEUWS Er blijken, aldus het rapport, binnen een beperkt gebied als Zeeuwsch-Vlaanderen geheel verschillende landschapstypen voor te komen, zoals slikken, schorren, duinen, polders en hoge zandgronden. Voor de plantengroei is hierbij vooral de samenstelling van de bodem van belang. Bij het rapport is daarom naast een vegetatie kaart een schematische bodem- kaart gevoegd. Zeeuwsch-Vlaanderen valt op grond van zijn plantengroei in vier gebieden uiteen, nl. het bui tendijkse gebied, de duinstrook, het polderland en de hogere zandgronden. In het buitendijk se gebied is het Verdronken Land van Saeftinge het belang rijkste. Met zijn 2800 ha. omvat het een groot deel van het Zeeuwse schorrenbestand (3500 ha.). De statencommissie voor eco nomische zaken spreekt in haar vergadering van maandag 16 juni, 16.00 uur, over de voort zetting van de subsidiëring van het Regionaal Dienstverlenings centrum Kleinbedrijf (RDK). Verder komt o.a. aan de orde een bijdrage voor de middelbare hotelschool uit het fonds bijzon dere voorzieningen. Woensdag 18 juni, 14.00 uur, komt de afdeling voortgezet on derwijs van de Provinciale On derwijsraad in vergadering bijeen. Punten van bespreking zijn o.a.: openbaar onderwijs; begroting van het Informatica Technolo gie Centrum; en de vormings- weken voor individueel be roepsonderwijs. Beide vergaderingen zijn open baar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42.in Middelburg. De vergadering van de staten commissie biedt een half uur spreekrecht voor het publiek. Verder zijn de Verdronken Zwarte Polder en Het Zwin het vermelden waard. Hier, op de grens van zout en zoet ontmoe ten duin en schor elkaar, wat tot een zeer waardevol vegeta tiepatroon leidt met vele zeldza me soorten o.a. het Laksteeltje. De duinstrook in West- Zeeuwsch-Vlaanderen is smal en staat onder een grote druk van de recreatie. Ondanks de geringe afmetingen blijven de duinen toch een waardevol na tuurgebied vormen met een heel eigen begroeiing en helm vegetatie, duinstruweel en duingrasland. Alleen in de Kie- vittepolder komt nog een voch tig gedeelte voor waar veel or chideeën groeien. Het polderland beslaat het grootste deel van Zeeuwsch- Vlaanderen. Tussen de echte kleipolders lig gen de restanten van de grote voormalige geulenstelsels van Het Zwin en De Braakman, die met kalkrijk zand zijn opgevuld. Op de vochtrijke delen van deze kalkrijke zandbodems komen zeer waardevolle duinvegeta ties voor. Kenmerkend zijn o.a. de overvloed aan orchideeën en Parnassia. Ook in het echte kleipolderge- bied is een verrassende natuur lijke rijkdom te vinden, wat voor een groot deel te danken is aan de vele kreken en kreekrestan ten in totaal niet minder dan 157. Zij zijn sterk bepalend voor de grote natuurlijke rijkdom van het op het eerste gezicht zo uni forme polderland. Verder zijn vooral in West-Zeeuwsch- Vlaanderen veel goed ontwik kelde graslanddijken te vinden met knotbomen. Met name op de zuidhellingen komen veel plantensoorten voor zoals Wil de Marjolein en Rapunzelklokje. Helaas worden door geen of slecht beheer deze planten op grote schaal bedreigd. Een ty pisch Zeeuwsch-Vlaams type dijk vormen de talrijke vesti- gingswerken, de herinnering aan veel strijd rond de Schelde, met name de wallen van Aar denburg, Sluis en Retran- chement. Staten vergadering Het rapport "De vegetatie van Zeeuwsch-Vlaanderen" is zo geschreven, samengesteld en geïllustreerd dat het bruikbaar is voor een breed publiek. Het rapport kost f 19,50 en is verkrijgbaar bij de boekhandel en bij bureau voorlichting van de provincie, Sint Pieterstraat 42 4331 EW Middelburg, tel: 01180-31394 of 31396. Het al eerder verschenen rap port over de vegetatie van Midden-Zeeland is eveneens te verkrijgen bij bureau voorlich ting en kost f 15, In de Kloostergangen, on derdeel van het Abdijcom plex in Middelburg, zijn drie tentoonstellingen te zien. Twee tentoonstellingen houden verband met het 50-jarig jubileum van de Stichting Het Zeeuwse Landschap n.l. "Zeeklei landschap" en "Land- schapsarchitektuur", de an dere tentoonstelling "Wal cheren veertig jaar droog" staat in het teken van de herdenking dat Walcheren veertig jaar geleden werd drooggemaakt na de bom bardementen op de dijken in 1 944. De tentoonstellingen "Wal cheren veertig jaar droog" en "Zeeklei-landschap" zijn tot en met 21 juni te bezich tigen, en de tentoonstelling "Landschapsarchitektuur" staat er tot en met 14 juni. De toegang is gratis. Ope ningstijden: iedere dag, be halve op zondag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Verschillende voorstellen heb ben betrekking op provinciale wegen. Als de staten akkoord gaan zal m.i.v. 1 januari van dit jaar de provincie het beheer en onder houd op zich nemen van de ver keersregelinstallaties op de aan sluitingen Nieuwe Zuidbeekse- weg; Sloeweg (op^ en afrit Sloebrug) en President Roose- veltlaan op de provinciale weg Souburg - Vlissingen. De ge meente Vlissingen zal dan we gens bevrijding van de exploita tiekosten de provincie een af koopsom van f 630.000,— betalen. De staten zullen ook beslissen over de afsluiting voor het open baar verkeer van een aantal we gen in Z-Vlaanderen. Het gaat om vijf stukken weg in Sluis: een deel van de Oude- Zeedijk-van-den-Olieslagers- polder; het Casteeldijkje; een deel van de Bastingsweg; de Willem-Leopolddijk en het Voetpad-in-den-Waterhoek. De natuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje" heeft tegen het voornemen van de provincie bezwaar gemaakt, met als argu ment dat de wegen na een op knapbeurt best te gebruiken zouden zijn, bv. voor de recrea tie. Het gaat hierbij om de O. Zeedijk-v.d. Olieslagerspolder en het Casteeldijkje. GS zijn echter tot de conclusie gekomen dat de bedoelde wegen nauwelijks meer zijn te herkennen en al meer dan vijftig jaar afgesloten zijn. Verder stellen GS voor twee stukken weg in Terneuzen aan het openbaar verkeer te ontrek ken, i.v.m. de aanleg van de Tractaatweg (Axelse Sassing - Terneuzen). Het gaat om een Provincie wordt verantwoordelijk voor muskusrattenbestrijding. stukje van de Kruisweg en een deel van de Graaf Jansdijk. Een inwoner van Axel heeft hierte gen bezwaar gemaakt i.v.m. omrijschade voor zijn land bouwbedrijf. GS zijn echter van mening dat lettend op de verkeersmaatre gelen die worden genomen de eventuele schade moet worden geacht tot "een normaal te aan vaarden maatschappelijk risi co" te behoren. Tenslotte stellen GS voor een extra bedrag van f 450.000,— uit te trekken voor wegen on derhoud, om de weg door Se- rooskerke (W) te kunnen op knappen. Muskusratten worden in Neder land bestreden omdat ze door hun gegraaf in dijken en oevers een bedreiging vormen. Tot nu was die bedreiging een zaak van het rijk en de waterschap pen. Er is nu een nieuwe wet die doze taak aan de provincie op draagt. Aan de staten worden nu kredieten gevraagd om deze zaak op poten te zetten. Vanaf 1987 zal dit de provincie per jaar drie ton gaan kosten (bij het in dienst nemen van 8 mensen en na aftrek van de bijdragen van het rijk en de water schappen). Voorgesteld wordt het water kwaliteitsplan Zeeland vast te stellen. Dit plan heeft inmiddels de wettelijke procedure doorlo pen. Het behandelt een breed scala van "waterzaken": zwemwater, afvalwaterlozin gen, zoute kwel, zoet water voor de landbouw etc. GS stellen de staten voor een subsidie toe te kennen van f 62.500,— voor de restaura tie van de korenmolen "De Oude Molen" in Kruiningen. Het opknappen van deze "acht kantige houten bovenkruier", die gebouwd werd in 1801, 'gaat enkele tonnen kosten. GS willen het bestuur van de Stichting Openbare Bibliotheek Kapelle en het gemeente bestuur van Westerschouwen elk f 20.000,— geven om deel te kunnen nemen aan het ge automatiseerde uitleen- en ca talogussysteem van de Zeeuw se openbare bibliotheken. Het geld komt uit het Wel- zijnsfonds. Voorgesteld wordt f 36.000,— ter beschikking te stellen voor de daadwerkelijke start van een Regionaal Educa tief Centrum in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het bedrag wordt geput uit het Fonds voor sociaal-cultureel werk. GS vragen de staten toestem ming de rente die wordt ge kweekt op voorschotten die worden ontvangen van het rijk voor de financiering van het ou derenbeleid, te mogen gebrui ken voor het treffen van bijzon dere voorzieningen voor be jaarden. Geraamd wordt dat in 1986 op deze manier anderhalve ton kan worden besteed. GS leggen een rapport over, ge titeld "Etnische jongeren in het Zeeuwse onderwijs". De staten wordt o.a. voorgesteld te stre ven naar behoud en uitbreiding van onderwijs aan etnische jon geren in samenhang met het to tale onderwijsbeleid in Zeeland en te overwegen een bedrag van f 20.000,— beschikbaar te stellen voor speciale activi teiten. De staten buigen zich over twee onderwijsplannen, een voor het voortgezet onderwijs en een voor het speciaal onderwijs. O.a. wordt voorgesteld een af deling voor meervoudig gehan dicapte kinderen te verbinden aan de school voor slechthoren de en spraakgebrekkige kinde ren "De Kring" in Goes. GS presenteren de begroting van de gemeenschappelijke re geling van het natuur- en re creatieschap De Grevelingen. Aan deze organisatie wordt deelgenomen door het rijk, de provincies Zuid-Holland en Zee land en de gemeenten op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Officieel is de gemeenschappe lijke regeling op 1 maart jl. in werking getreden. Vooruitlopend op een "toe ristisch ontwikkelingsfonds" stellen GS de staten voor twee ton extra beschikbaar te stellen voor het "toeristische knelpun tenfonds". Het fonds wordt vooral gebruikt om allerlei plan nen op toeristisch-recreatief ge bied op hun haalbaarheid te kunnen toetsen. GS stellen de staten verder in kennis van de stand van zaken met de herstructurering van de Provinciale VVV, zoals de aan passing van de personeelsfor matie, uitbreiding en automati sering van taken etc. De staten wordt gevraagd een - reeds in de begroting opgenomen - uit gaaf van f 120.000,— te mo gen doen, teneinde een dienstencoördinator en een ad ministrateur te kunnen aan trekken. GS willen bij de Provinciale Stoombootdiensten een be drijfsbureau in het leven roepen en ter versterking van het ma nagement een adjunct-directeur aanstellen, die eventueel te zij ner tijd de huidige directeur kan opvolgen. Voor het bedrijfsbureau dient een functionaris te worden aan getrokken. Om deze wensen te kunnen rea liseren is dit jaar f 100.000,— nodig. Verder beslissen de staten nog over een aantal jaarverslagen en begrotingswijzigingen. De statenvergadering is open baar en wordt zoals altijd ge houden in de Statenzaal, Abdij 11Middelburg, aanvang 10.00 Dinsdag 17 juni houdt de twee de kamer uit Gedeputeerde Sta ten vijfmaal zitting om beroep schriften tegen gemeentelijke uitspraken over bijstandszaken te behandelen. Beslissingen van de colleges van burgemeester en wethou ders van Borsele, Aardenburg, Hulst (2x) en Arnemuiden wor den aangevochten. De openbare zittingen beginnen om 10.20, 10.40, 11.00, 11.20 en 11.40 uur en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Vierhonderdenvijftig jaar geleden, in mei 1536, koos de stadsregering van Genève de kant van de Hervorming. Korte tijd later vestigde de grote reformator Johannes Calvijn zich aldaar (juli 1536). Dat had verstrekkende gevolgen want onder zijn strenge leiding werd Genève een bolwerk van het protestantisme, van waaruit de nieuwe leer over heel West- Europa werd verbreid. Ook in Zeeland, toen behorend tot de 17 Nederlanden (en daar mee deel uitmakend van het rijk van koning Philips II van Span je), deed de reformatie haar intre de. Officieel was de uitoefening van de hervormde godsdienst ver boden, maar in de praktijk stond de lokale overheid de gods dienstoefeningen van de hervorm den vaak oogluikend toe. Zo werd de eerste hagepreek, dat is een geheime godsdienstoefe ning, in de Noordelijke Nederlan den op 30 juni 1566 in de open lucht in de duinen bij Dishoek ge houden. Voor een gehoor van 300 mensen, afkomstig uit Middel burg, Vlissingen en verscheidene Walcherse dorpen, preekte toen "een jonckman, in 't aensien van omtrent dertich jaeren, met eenen bouck by hem, ende een cleen blonl baerdeken hebbende". Mo gelijk is deze prediker Geleyn Janszoon d'Hoorne geweest. We weten weinig van hem; be kend is dat hij uit Brugge afkom stig was en sedert 1559 de her vormde gemeente te Middelburg in het geheim bediende. Vermoedelijk oefende hij het be roep van schoenlapper uit (overi gens een goede dekmantel voor het verboden voorgangerschap: een schoenmaker kon in die tijd immers vaak van plaats naar plaats trekken zonder argwaan op te wekken). Een paar dagen na die eerste ha gepreek vond wederom een hage preek plaats. Ditmaal in de nabij heid van Brigdamme aan de weg naar Domburg. Voorganger daar was Adriaen Obrys, afkomstig uit DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. Veere en van beroep... schoenma ker. Om zijn handwerk werd hij wel spottend dr. Leest genoemd. Na de Beeldenstorm, die vanuit Vlaanderen naar het Noorden oversloeg en die ook te Middel burg woedde (op 22 augustus 1566, waarbij de Oost- Monsterkerk, thans Nieuwe Kerk, werd geplunderd kwam de repressie. De plakkaten tegen de hervormden werden vernieuwd en nu ook daadwerkelijk uitgevoerd. Bovendien zond Philips II de her tog van Alva met een geoefend le ger van Spanjaarden en Italianen naar de Nederlanden om orde op zaken te stellen (1567). Velen weken nu uit naar het bui tenland. Zo ook d'Hoorne. Hij vluchtte naar Norwich in Enge land, waar hij predikant werd. Aan zijn geloofsgenoten in Mid delburg zond hij een troostbrief. De opstand van de Nederlandse gewesten zette na 1572 eerst echt door. Naast godsdienstige speel den hierbij ook andere motieven een rol. Na een lange strijd, in on ze vaderlandse geschiedenis be kend als de 80-jarige oorlog, ont stond de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden als een zelfstandige natie. Middelburg, trouw gebleven aan de landsheer, de Spaanse koning, dwongen zich over te geven aan de troepen van prins Willem van Oranje (februari 1574). Vele uit gewekenen keerden nu terug, on der wie ook Geleyn d'Hoorne. Hij vormde een voorlopige kerke- raad en werd predikant. Zijn eer ste prediking na de bevrijding van de stad vond plaats op 7 maart 1574, in de Oude of Sint Pieters kerk op het Hofplein. Het was d'Hoorne echter niet gegeven zijn kerkelijke gemeente lang in vrij heid voor te gaan, hij overleed reeds in juli 1575. Het Gelyn d'Hoorneplein houdt de herinnering aan deze eerste Middelburgse predikant levend. Expositie "Uyt de zee gevischt, ghetrocken en ghewonnen", zo werd Zeeland al meer dan twee eeuwen geleden beschreven. Zeeland, niets anders dan land en zee. En, waar zee is, is visserij. Aan die Zeeuwse visse rij, vanaf z'n oorsprong, is in het Visserij-museum in Vlaardingen tot nog toe onvoldoende aan dacht besteed. Dat is onder meer een gevolg van het feit dat het museum een nationaal karakter draagt en dus een globaal over zicht geeft van de Noordzeevisse rij in ons land. Een tijdelijke ex positie vormt echter een uitste kende mogelijkheid om een be paald onderdeel van die Noord zeevisserij nader te belichten. Met de expositie "Zeeland, uyt de zee gevischt" heeft het museum die kans met beide handen aange grepen. Zeeland, veroverd op de zee, bij stukjes en beetjes, zo is deze pro vincie van de lage landen ont staan. Lang was het moerasland er nauwelijks bewoonbaar. Het omringende water bedreigde de bewoners voortdurend, maar gaf hen tevens een middel van bestaan: de visserij. In de Zeeuw se wateren wordt sinds de oudste tijden visserij bedreven. Opgra vingen in Aardenburg hebben aangetoond dat al zo'n 7000 jaar geleden mensen in Zeeland woon den. De Romeinen, die rond 50 voor Chr. in de lage landen ver schenen, troffen langs de kuststrook van Vlaanderen een bevolking aan, die al over zeil schepen beschikte, waarmee han del werd gedreven en visserij plaats vond. De expositie wil een beeld geven van de beroepsvisserij in Zeeland. Een visserij die kan 9 Zeeland, uyt de zee gevischt worden onderverdeeld in drie tak ken: de zeevisserij, de kustvisserij en de visserij op schelpdieren. De zeevisserij in Zeeland bestond in hoofdzaak uit vleetvisserij op haring en beugvisserij op schelvis en kabeljauw. Beide vormen von den hun oorsprong in de kustvis serij in Vlaanderen en werden door de Zeeuwen overgenomen. De haringvisserij in Zeeland be gint als een vorm van kustvisserij in de monding van de Schelde, met kleine, open zeilschepen. La ter gaan de schepen de zee op, in de richting van de Engelse en Schotse kust. De haring werd met de vleet gevangen, een vangtech- niek die langs de Vlaamse kust al geruime tijd in gebruik was. Rond 1400 gaan de Zeeuwen de gevan gen haring zelf kaken aan boord van hun schepen. Daarvoor kwam gekaakte haring van het Zweedse schiereiland Schonen. Dat haringkaken was eigenlijk niet meer dan de verbetering van een oude techniek, in praktijk ge bracht door Willem Beukei uit Hughevliet Willem Beukelsz uit Biervliet, Jacob Kien uit Oosten de of Jan Machiel Duffel uit Oud dorp. Het kaken van de haring aan boord van schepen vereiste niet alleen een andere arbeidsor ganisatie, maar tevens een ge schikter scheepstype. Het werd een op kiel gebouwd schip, dat zich bijna vijf eeuwen in de visse rij wist te handhaven: de (ha- ring)buis met een bemanning van 12-14 koppen. De haringvisserij in Zeeland kent maar een korte bloeiperiode. De 80-jarige oorlog was er oorzaak van dat de zeevis serij in Zeeland meer en meer af nam en geleidelijk een geheel Hol landse zaak werd. Ook de beug visserij ontwikkelde zich uit de kustvisserij en werd vooral beoe fend in de maanden dat haringvis serij niet mogelijk was. Met pin ken, dogboten en hoekers werd de beugvisserij bedreven tot op de Doggersbank en rond de IJsland se wateren. Ook deze visserij ken de geen lang leven. Wel werd in het begin van de 19e eeuw nog ge probeerd de beugvisserij te doen herleven, maar al spoedig moest men die poging opgeven. Sedert de oudste tijden wordt in Zeeland kustvisserij beoefend, een lokale, kleinschalige visserij, die nooit periodes van uitbundige bloei kende, maar ook nooit hele maal verdween. Garnalen, kreef ten, platvis en rond vis waren de produkten die in de nabije omge ving werden afgezet. Het centrum van die kustvisserij lag op Wal cheren. In een geïsoleerd gebied als Zeeland was, ontstonden al vroeg lokale scheepstvpen. Van die oorspronkelijke scheepjes is niets bekend en kunnen nauwe lijks namen worden genoemd. Pas in de loop van de 18e eeuw- kunnen de hengst, de schouw en vooral de hoogaars als kenmer kende schepen van de Zeeuwse wateren worden genoemd. Een typisch Zeeuwse industrie, deze schelpdierenvisserij. Aan vankelijk kan nog niet van in dustrie worden gesproken, omdat schelpdieren nog voor iedereen vrij te vissen waren. De handel in schaal- en schelpdieren begint in Zeeland op het moment dat de haring uit de Zeeuwse wateren verdween, in de 16e eeuw. Vanaf 1868 wordt een systeem van ver pachting ingevoerd, waardoor de mossel- en oesterkuituur tot stand kwam en tot industrie werd. Er is nu vrijwel geen bruikbare (zee)grond meer in de Zeeuwse wateren. Naast de mossel- en oestervisserij, vangt men in Zee land ook nog kokkels en alikrui ken. Tevens worden kreeften ver handeld. De ekonomische beteke nis daarvan is echter niet groot. De expositie "Zeeland, uyt de zee gevischt" 'loopt' tot en met 31 december. Het museum is ge opend van maandag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur en op zondag van 14.00-17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 2,— voor volwassenen en ƒ1,voor jeugdigen tot 14 jaar.

de Faam | 1986 | | pagina 17