in Midden Zeeland 'Abel', ofwel: het betere Nederlandse filmproduct Piekconcert: Surfin Dave and the absent legends INSTALLATIE RICHARD HEFTI 12 juni t/m 18 juni PODIUM FILM EXPOSITIE Lezen Wie service verlangt, zit goed! flS Terminus Goes Spanning voor jonge filmbezoekers 'Grote Kerken tournee' van Zeeuws Orkest nieuwe MUZIEK 'Taran en de toverketel' Anka de Keizer exposeert in "De Schotse Huizen" DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 11 juni 1986 EXPOSITIE VAIM BOB PINGEN IN ZEEUWS MUSEUM DONDERDAG 12 JUNI Het Rotterdams theatergezel schap 'Afhankelijk Toneel' speelt 'Geslacht' van Nigel Williams, 't Beest, Goes, 21 uur. VRIJDAG 13 JUNI DONDERDAG 12 JUNI Alhambra I Vlissingen 'Out of Africa' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Abel' 20 uur. Grand Theater Goes 'A chorus line' 20 uup. Meccano Middelburg 'Ab solute beginners' 20 uur. 'The Berlin affair' 22.30 uur. Electro Middelburg 'Himatsuri' 20.30 uur. VRIJDAG 13 JUNI Alhambra I Vlissingen 'Out of Africa' 20 uur. 'Perfect fit' 23.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Abel' 19, 21.30 en 23.30 uur. Grand Theater Goes A Chorus Line' 19.00 uur. 'Blast fighter' 21.30 uur. 'Sex feestjes' 23.30 uur. Meccano Middelburg 'Ab solute beginners' 20 uur. 'The Berlin affair' 22.30 uur. 't Beest, Goes 'The return of the li ving dead' 21 uur. 'The horror picture show' 24 uur. ZATERDAG 14 JUNI Alhambra I Vlissingen 'Out of Africa' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Abel' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'A chorus line' 19 uur. 'Blast fighter' 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Ta- ran en de toverketel' 15 uur. 'Ab solute beginners' 20 uur. 'The Berlin affair' 22.30 uur. Electro Middelburg 'Himatsuri' 20.30 uur. ZONDAG 15 JUNI Alhambra I Vlissingen 'De troe telbeertjes' 14 uur. 'Out of Afri ca' 20 uur. Alhambra II Vlissin gen 'Out of Africa' 14 uur. 'Abel' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Taran en de toverketel' 14 uur. 'A chorus line' 19 uur. 'Blast fighter' 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Taran en de toverke tel' 15 uur. 'Absolute beginners' 20 uur. 'The Berlin affair' 22.30 uur. Zusterstraat 13 Goes (Pri ma Donna) 'Die bleierne Zeit' 15 uur. MAANDAG 16 JUNI Alhambra I Vlissingen 'Out of Africa' 20 uur. Alhambra U Vlissingen 'Abel' 20 uur. Grand Theater Goes 'White nights' 20 uur. Meccano Middelburg 'Ab solute beginners' 20.30 uur. Electro Middelburg 'Himatsuri' 20.30 uur. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg 'Hortense je t'aime' 20 uur. DINSDAG 17 JUNI Alhambra I Vlissingen 'Out of Africa' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Abel' 20 uur. Grand Theater Goes 'White nights' 20 uur. Meccano Middelburg 'Hi- matsuri' 20.30 uur. WOENSDAG 18 JUNI Alhambra I Vlissingen 'Out of Africa' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Abel' 20 uur. Grand Theater Goes 'White nights' 20 uur. Meccano Middelburg 'Ta ran en de toverketel' 15 uur. 'Ab solute beginners' 20.30 uur. Kapel van St. Maarten te Hooge- lande. Janny ten Broeke, foto's, grafiek en schilderijen. Dagelijks van 13 tot 19 uur. T/m di. Abdij, Midddelburg. "Walche ren veertig jaar droog" Ma. t/m za. van 10.00 tot 17.00 uur. Balans 17, Middelburg Elsa West- land, beeldhouwwerk. Wo. t/m vr. 12 tot 17 uur; za. 11 tot 16 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22) Middelburg. Bea de Visser, acryl schilderijen en Maria Hees, tas sen, sieraden, koffertjes en strop dassen. Di. t/m za. 13.30 tot 17 uur. De Vleeshal Middelburg Richard Hefti, 'Libretto 86'. Di. t/m za. 11 tot 17 uur, zo. 13 tot 17 uur. Galerie 'De Wijnstock' (Bel- linkstraat 32) Middelburg. Tie Hof, landschappen en portretten. Tessa Braai, keramiek. Do. en vr. 14 tot 17 uur, za. 11 tol 12.30 en 14 tot 17 uur. Aanvang za. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk.7) Middelburg. Reproduc ties van Roelof Roghman. Di. t/m vr. van 10-21 uur, za. van 10-13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Achter dc Houttuinen 30) Mid delburg. Marga Knaven, porselei nen objekten en Marjolein Vare- kamp, boeken, etsen en tekenin gen. Di. t/m zat. van 14 tot 17 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3) Mid delburg. 'Aanwinsten 1985. een keuze' archeologische cultuur historische voorwerpen en schil derijen, hedendaagse kunstwer ken en natuurhistorische objec- ten, Ma. t/m vr. 10 tot 17 uur. Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietweg 6) Oostkapelle. De Natuur in Zeeland en fossiele schelpen in Zeeland. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Grote Kerk (Oudestr. 26) Veere. Zomertentoonstelling, met o.m. 'Veere-Zeeland', restauratiewerk zaamheden, boerenwagens, boomkorvisserij. Ma. t/m za. 10 tot 17 uur, zo. 14 tot 17 uur. De Schotse Huizen (Kaai 27) Vee- re. Anka de Keizer, schilderijen en aquarellen in sluiertechniek. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur. Gallery De Blaeue Acolye (Bella- mypark 22) Vlissingen. Oudes, Jaarsma, Dekker, Groen, Peelers e.a. Maritieme schilderijen. Di. t/m za. van 13.30-17 uur. Iguana (Bellamypark 35) Vlissin gen. Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo. ma. do. 14 tot 17.30 uur. Di., wo., vr., zal. van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17.30 uur. Galerie Moreno (Paul Kru- gerstraat 61) Vlissingen. Werken van diverse kkunstenaars. Di. t/m za. van 13.30 tot 17.30 uur. Stedelijk Museum (Bellamypark 19) Vlissingen. J.F. Brouwenaar. 'J.F. Brouwenaar, een kunste naar uit het volk', tekeningen en een beeld. Di. t/m vr. 10-12.30 en 13.30-17 uur, za. 13-17 uur, za. 13-17 uur. T/m zo. Ahrend bv (Rooseveltlaan 737) Vlissingen Guido Eckhardt, kleuretsen. Kantoortijden. want bi] Terminus zit u bij de winnaar van de hoffelijkheidspluim '85. dat inspireerde ons tot de creatie van een maandelijks hoffelijkheidsmenu Kan het nog hoffelijker? juni 1986 a 42,50 cocktail van verse asperges met diverse vissoorten in een fijne cocktailsaus indiase kerriesoep kalfsschnitzeltjes in groene pepersaus geparfumeerd met armagnac fijne groenten en aardappelen aardbeien/roomijs met slagroom koffie, bonbons En elke zondag van 13.00 tot 16.00 uur genieten van het familiebuffet. W» HOTEL RESTAURANT v - t ►R DES HOLlANDERLAAN 37 TE. 0,!Q0-30085 HOTELS --6- HM GOES 'Abel' is een Nederlandse speel film met onder andere Henri Gar- cin, Olga Zuiderhoek, Annet Malherbe, Alex van Warmerdam en Loes I.uca. Het scenario en de regie is in handen van Alex van Warmerdam. Het verhaal: Abel (31) woont nog in huis bij zijn vader (Victor) en moeder (Duif). Het gezin be woont een luxe dak-appartement in het hoogste gebouw van een onbenoemde stad. Abel heeft on danks verwoede pogingen van met name zijn vader nog nooit het ouderlijk huis verlaten. Hij bespiedt de stad en zijn inwoners via een verrekijker. Duif is stapel gek op haar zoon en verwent hem op alle mogelijke manieren. Soms spelen Duif en Abel spelletjes waarbij de indruk van een eroti sche ondertoon onontkoombaar is. Victor heeft een belangrijke posi tie in de maatschappij en schaamt zich voor Abel. Bovendien is hij de eeuwige aanwezigheid van Abel zat. Bij een toevallig bezoek aan 'Naakte Meisjes', een etablis sement in de stad waar zakenlie den en dergelijke blote vrouwen kunnen bekijken, heeft Victor kennis gemaakt met Zus, die bij 'Naakte meisjes' werkt. Met haar begint hij een verhouding en van zelfsprekend weet Duif daar niets van. Abel maakt met groot raffine ment gebruik van de huiselijke si tuatie en de verhouding tussen zijn ouders. Aldus weet hij pogin gen om hem de deur uit te krijgen voortdurend te saboteren. Pogin gen met een psychiater en een magnetiseur erbij falen jam merlijk. Zeer tegen de zin van Victor komt er een televisietoestel in huis. Kort daarna is de maat vol en Abel wordt het huis uitgezet. Voor het eerst van zijn leven dwaalt Abel alleen door een vreemde, strenge stad. In een lunchroom ontmoet hij Zus. Inmiddels zijn Duif en Victor zonder enig succes op zoek gegaan naar Abel. In een viswin kel heeft Duif een toevallige ont moeting met Zus en ontdekt dat zij een trui van Abel draagt. Ze besluit Zus te volgen. Intussen is het Abel duidelijk geworden dat zijn vader een relatie met Zus had. Duif zoekt Zus op en een confrontatie blijft niet uit. Beide vrouwen claimen in handeling en gebaar de eigendom van Abel. Deze blijft bij Zus. Abel en Zus gaan samen naar 'Naakte Meisjes' waar Zus werkt. Abel neemt plaats in een hokje om Zus te bekijken en ziet zijn va der in een ander hokje. Victor ontsteekt in toorn en een wilde achtervolging leidt tot de vernede rende uitputting van Victor. Vic tor ontdekt tenslotte dat Abel bij Zus woont. Als hij haar woning binnendringt door tegen de gevel te klimmen wordt hij betrapt door Duif. Deze spoedt zich nu ook naar de woning van Zus. Daar volgt de bizarre slotcon- frontatie tussen Victor, Duif, Abel en Zus. De film is te zien in Alhambra II in Vlissingen op donderdag, maandag tot en met woensdag om 20 uur, vrijdag, zaterdag en zon dag 19 en 21.30 uur. De Zeeuwse kunstenaar Bob Pin gen exposeert van 27 juni tot en met 13 september recente schilde rijen in het Zeeuws Museum. Zijn werk heeft abstracte beeltenissen die landschappelijk zijn geïnspi reerd. Ze bestaan uit soms dertig lagen acrylverf. Gedeputeerde mr. Paul Boersma opent op vrij dag 27 juni de tentoonstelling. Pingen vindt de 'licht-intensiteit' belangrijk voor zijn werk. Hij woont aan de waterkant in Vlis singen en is daar dagelijks getuige van de lichtveranderingen boven de W monding van de Wester- schelde. In zijn schilderijen geeft hij zicht op vormen en expressie van schoonheid. Maar de kunste naar richt zich bovenal op het weergeven van archetypes, een al gemeen religieus levensgevoel, ge kenmerkt door abstractie en est hetiek. Bob Pingen studeerde achtereen volgens aan de Vrije Academie in Den Haag en de Koninklijke Aca demies in Antwerpen en Gent. Na 1975 exposeerde hij in Middel burg, Haarlem, Leiden en Utrecht. Ook nam hij deel aan een groepstentoonstelling in Gent en een reizende expositie. Verder was zijn werk vertegenwoordigd op de tentoonstelling drie keer schilderen, een culturele uitwisse ling tussen Zeeland en België. COMPONISTENFESTIVAL Donderdag 19 juni tot en mét zaterdag 6 juli. Lezingen, installatie, tentoonstelling, video, compositie-workshop: 'Master Class Morton Feldman'. en meer dan 20 concerten in het Centrum Nieuwe Muziek. Kloveniersdoelen. Middelburg. GRATIS programma-blad verkrijgbaar bij: Nieuwe Muziek. Postbus 15. 4330 AA Middelburg. Tel. 01180-23650. Surfin Dave and the absent le gends', knettergekke rock and roll. 'De Piek, Vlissingen, 22 uur. ZATERDAG 14 JUNI 'Wurre Wurre', Belgisch straat theater, het trio Cor Witjes met levensliederen, de Goese groep 'U-Box', het eveneens Goese duo 'Audi en Willem' en de 'Stichting tot behoud van Roodkapje en de boze wolf', 't Beest, Goes (in het kader van de binnensladfeesten). De Amsterdamse rock and roll- band 'Tienergeluk'. 't Beest, Goes, 21 uur. 'De Ruyterstad Singers' uit Vlis singen en het kinderkoor 'De No tenkrakers uit Oost-Souburg on der leiding van Riet Westerweele. Grote Kerk, Veere, 20 uur. Reggae, funk en latin. Onder deel van 'hit'm or lose'. 'De Piek, Vlissingen, 20.30 uur. Het Zeeuws orkest met werken van Rossini, Verdi en Bizet. Gro- te Kerk, Goes, 20 uur. Twee bekende clowns: Appie en Flappie. Voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Dorpshuis, Nieuw- en St. Joosland, 14 uur. MAANDAG 16 JUNI Openbare les toneelspelen, met acht luchtige eenaktertjes. Kui perspoort, Middelburg, 20.30 uur. DINSDAG 17 JUNI Orgelconcert door Herman van Vliet. Nieuwe Kerk, Middelburg, 20 uur. Nogal wat kinderen vinden 'Pin- go' van Colin Thiele het mooiste boek dat ze ooit lazen. Je hoort ook steevast van ze dat ze moeite hadden hun tranen erbij te be dwingen. Uitgeverij Meulenhoff laat het Nederlands debuut van de Australiër nu volgen door STORMBOY, EEN LEVEN IN DE WILDERNIS. Wat minder dik, maar even spannend en ont roerend. (De film die naar het boek gemaakt werd, was enige tijd geleden op de televisie te zien). Sinds de dood van zijn moeder woont Stormboy met zijn vader in een ongemakkelijke hut aan de kust van Zuid-Australië. Het is een woest en verlaten duingebied, maar de twee zijn heel gelukkig met hun kluizenaarsbestaan waarin ze alleen Visgraat, een Aboriginal, toelaten. Het liefst van al zit Stormboy bij de ibissen en pelikanen in het dichtbijgele gen natuurreservaat. Op een dag ontdekt hij dat stro pers er twee broedende pelikanen gedood hebben. De drie peli- kaantjes die het brute geweld overleefden neemt hij mee naar huis waar hij ze met veel liefde verzorgt, zodat ze na verloop van tijd terug kunnen naar het reser vaat. De zwakste van de drie, mij neer Parsival, is echter zo aan Stormboy gehecht geraakt dat hij bij hem blijft. Dankzij een spel letje dat ze samen vaak spelen sla gen ze er in zes zeelui van een gestrand schip te redden. De kapi tein biedt aan het schoolgeld voor de jongen te betalen. Maar Stormboy en zijn vader wijzen dat verontwaardigd van de hand,...totdat er met de pelikaan iets vreselijks gebeurt en Storm boy toch naar een kostschool in Adelaide gaat. Lezers van een jaar of negen zul len zich waarschijnlijk het sterkst gegrepen voelen door de tragische geschiedenis met mijnheer Parsi val. Iets ouderen kinderen zal niet ontgaan dat het naar school gaan van Stormboy tevens het moment is waarop hij voor het eerst los- groeit van zijn vader. Elke nieuwe generatie doorloopt weliswaar dat proces, maar in dit boek is het minstens even tragisch als de dood van de pelikaan. Omdat 'Stormboy' zich afspeelt in een ver en onbekend gebied en laat zien hoe mensen in diepe verbon denheid met elkaar en met een vij andige natuur kunnen leven, ver groot het de blik van kinderen op de wereld. Dat het ook nog ont spanning biedt, is geen geringe verdienste. De illustraties zijn van Juul van den Heuvel. Stormboy, een leven in de Wilder nis door Colin Thiele. Illustraties van Juul van den Heuvel. Uitge verij Meullenhoff, Amsterdam. Prijs 19,50. Richard Hefti opent vrijdag 13 juni een in stallatie in De Vleeshal onder de titel 'Libret to 86'. De installatie is het resultaat van een zogenaamd 'artists in residence'-project. De ze werkwijze wordt voor het eerst in de Vleeshal toegepast. Bij de installatie is een kunstenaarsboekje/catalogus verkrijgbaar (oplage 150 stuks) gesigneerd door de kunstenaar (ƒ17,50). Deze bijzondere werk wijze van Hefti - een spel van dood en licht - is nog tot en met 20 juli te bezien in de Vleeshal. De openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag 11 tot 17 uur en op zondag 13 tot 17 uur. De toegang is gratis. Het verhaal in de film 'Taran en de toverketel' gaat over de jonge varkenshouder Taran, wiens var kentje Hen Wen de toekomst kan voorspellen en weet waar de zwar te toverketel is die door de ge vreesde gehoornde koning wordt gezocht. Taran moet Hen Wen verstop pen. Het dier wordt echter gevan gen door dienaren van de koning en vervoerd naar het kasteel. De gehoornde koning heeft de to verketel nodig om zijn skeletten- leger weer tot leven te brengen. Taran moet hem nu zien tegen te houden. Hij wordt afwisselend geholpen en voor de voeten gelo pen door een klein donzig wezen tje, de mooie prinses Elonie, een minstreel, de vliegende elf en de drie heksen. De film is te zien in Meccano Middelburg op zaterdag en woensdag 15 uur. In het Grand Theater in Goes draait de film zondagmiddag om 14 uur. In "De Schotse Huizen", Kaai 27 te Veere, exposeert Anka de Kei zer tot en met 21 juni haar schil derijen in sluiertechnick. Anka werkt als lerares kunstzin nige vakken en schilderes. Vroe ger gebruikte ze olieverf maar na dat zij in aanraking was gekomen met de antroposofie en de kleu renleer van Rudolf Steiner, ging zij natuurlijke, transparante ver ven gebruiken. Ook haar onder werpen - voornamelijk stillevens - veranderden. Zij werkt nu vanuit kleuren en probeert zo innerlijke voorstellingen weer te geven. Haar werken in tere, soms over gaande in fellere kleuren hebben vaak een religieus karakter. Pa sen, Kerst en Pinksteren en on derwerpen uit het Oude en Nieu we Testament komen aan de or de. .Centraal staat het thema "wisselwerking tussen de mens en de geestelijke wereld". De zaal, waar de schilderijen zijn geëxposeerd, laat alles goed tot zijn recht komen. Schilderen in sluiertechniek is nog vrij uniek in Nederland. Er zijn 35 schilderijen te zien en ook een achttal potloodtekeningen, even eens in kleur. Het museum is geopend van dins dag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur. Adriaan van Limpt - tenor van Rossini, Verdi, Fauré en Bizet. De 'Route' die het orkest volgt is op zaterdag 14 juni de Grote Kerk in Goes, vrijdag 20 juni de Grote Kerk in Zierikzee en op zaterdag 21 juni de Grote Kerk in Veere. Alle avonden beginnen om 20 uur. 'Surfin Dave' (vrijdag in De Piek in Vlissingen - 22 uur) draagt een bril, is kaal en heeft zeer zeker nog nooit gesurfd. Wat 'Survin Dave' wèl doet is uitzinnige, knet tergekke Rock and Roll maken. Frisse, haast klungelige liedjes over gitaren, meisjes en koffie potten. De eerste LP heeft als titel 'In search of a decent haircut'. Hu- mor'staat hoog in het vaandel van deze groep. Reeds in januari van dit jaar toer de Dave door Europa en trok vooral in Duitsland en België vol le zalen, hetgeen resulteerde in een optreden in het popprogram ma 'Villa Tempo'. Een avond met 'Surfin Dave' betekent ongecom pliceerde Rock and Roll en een hoop lol. Annegeer Stumphius - sopraan Het Zeeuwse Orkest onder leiding van Louis Stotijn maakt dit sei zoen een tournee langs de drie Grote kerken in Zeeland. Als so listen treden op de tenor Adriaan van Limpt en de sopraan Anne geer Stumphius. Het programma dat het Zeeuws Orkest biedt bestaat uit werken

de Faam | 1986 | | pagina 11