Eerste provinciale sportdag ex-hartpatiënten in Middelburg ...de Tweede Kamer kan de regering naar huis sturen. Plaatselijk is dat anders.. RENNERS FIETSEN OM JOSJE Reünie behoud zeilend bedrijfsvaartuig Tegen de 100 oude binnenvaartschepen meren eind juli af in Middelburg. HET WEEKBLAD WALCHEREN De Faam Somber afscheid Hoef kens en A dan als wethouders peeters :rs PLEIT BETERE BEGELEIDING VOLWASSENEDUCATIE DEZE WEEK IN Voor de estheten onder de Gourmets FISSLER DESIGN Nieuwe baan Geen instemming 'De verrechtsing' "Sfeervol tafelen" N CASSETTES Woensdag 21 mei 1986 87e jaargang no.20 oplage 22.150 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissiriger. totale oplagê44,95ö: üitgavë provin- ciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162. privé: h schrama, 01180-13585. redaktie: ad hanneman. 01180-81170. In de sporthal De Voorboch in Middelburg vindt op zaterdag 31 mei een unieke sport manifestatie plaats: de eerste provinciale sportdag voor ex-hartpatiënten. "Het is voor de tweede keer dat een dergelijke sportdag ip Nederland werd georganiseerd", pronkt A.M. Stroo van de organiserende Walcherse trimclub Cordiaal '85. De eerste werd in 1984 in Drente gehouden. De bedoeling van de provinciale sportdag is ex-hartpatiënten en hun partners in een ge zellige en speelse sfeer bij elkaar brengen. Vanaf 10.30 uur worden behendigheidsspe len, volksdansen, een speleneircuit en een vragenkwis gecombineerd met gewoon sa men koffie drinken, lunchen en ter afsluiting een hapje met een drankje. De partners be zoeken per paardentram Middelburg en leren wat van bloemschikken. Ex-hartpatiënten sporten in Zeeland op vier plaatsen: Middelburg, Zierikzee, Terneuzen en Goes. Jan Lust uit Vlissingen is behalve politicus en onderne mer ook computergek. Als ondernemer en liefhebber van electronica fungeert hij nu als proefkonijn voor het PTT- experiment met Girotel. Lust in 'uit het zakenhart'. Rubrieken: archiefsprok- kels, korte informatie, podi um, film, expositie en andere mededelingen over uitgaan op niveau in Midden-Zeeland. Jeugdkampioenschappen hockey, georganiseerd door de jubilerende vereniging in Middelburg. Een afscheidsreceptie. Relaties schuifelen in een langgerekte rij naar de beide mannen die politiek 'aan de kant werden gezet'. Gevolgen van het harde politieke spel of - bedenkelijk - slimme spelletjes in donkere achterkamertjes? Gerard Adan en Adri Hoefkens zijn duidelijk de klap nog niet te boven. En precies weten ze het nog niet. Vooral Adan staart handenschuddend in een onpeilbare verte. Twaalf jaar diende hij Vlissingen als wethouder. Als wethouder Willem Wisse (PvdA) die woensdagmiddag als eerste een korte toespraak tot hem en Hoefkens richt kan hij zijn tranen maar nauwelijks bedwingen. Twee dagen later, op een zonnig terras in de binnenstad, geeft hij toe het liefst die afscheidsreceptie te hebben gemeden. Het staat daar immers niet zo gemakkelijk als verliezer. Hoefkens lijkt het allemaal wat makkelijker op te nemen. Zijn welbekende kwajongenstrekje houdt zijn gezicht in de plooi. "Maar ook hij is aangeslagen", weet collega Adan. "Ik ken hem. Ik weet dat hij zijn gevoelens beter kan verbergen voor de buitenwereld dan ik". De charmante Josje Wouterse uit Vlissingen is klaar voor haar taak. Aanstaande zaterdag zal zij de vurige blikken van de wielren ners moeten doorstaan die deelne men aan de profronde, de Ronde van Midden-Zeeland. Zij rijden dan onder meer het hardst van Vlissingen via de Walcherse strandplaatsen naar Middelburg, Goes, Zierikzee, Stormvloedke ring Oosterschelde, Middelburg naar de finish in Goes, om haar lippen op hun wangen te voelen zoenen. De 21-jarige schoonheid is - zoals is te zien op de foto - gesponsord door Marca Mode. De Middel burgse Drof Maarten Ducrot (links) en zijn Belgische collega Ludo Peeters konden vorige week niet van haar afblijven, ze namen alvast een voorproefje. Het Regionaal Educatief Cen trum (REC) Walcheren presen teerde onlangs zijn beleidsplan voor de komende vier jaar. Het is de eerste keer in de betrekkelijk korte geschiedenis van het REC dat een visie op het te voeren be leid op lange termijn is vast gelegd. Het nu ontwikkelde beleidsplan is ontstaan in nauwe samenwerking met uitvoerende instellingen voor de volwasseneneducatie op Wal cheren, alsmede met de gemeen ten en de Provincie Zeeland. Het REC Walcheren is een stich ting die probeert cursussen en opleidingen voor volwassenen dichter bij de mensen te brengen. Daartoe geeft het elk jaar gratis door heel Walcheren de inmiddels bekende Tweede Kanskrant uit en organiseert ook Tweede Kansmarkten. Het REC probeert verder mensen die een cursus willen volgen maar niet goed weten waar en hoe, te verwijzen naar de juiste instelling. Daarnaast heeft het REC ook een functie voor de instellingen die de kursussen verzorgen. Zo vindt onder meer ondersteuning plaats door middel van materiaal, programma-ontwikkeling en voorlichting. Hulp bij het ontwik kelen van nieuwe kursussen geeft het REC bijvoorbeeld in het Open Schoolprojekt. Het REC Walcheren is in 1981 opgericht. Doel was (en is) sa menhang aan te brengen in de veelheid van kursussen en oplei dingen voor volwassenen. Het be lang van het REC werd aange toond en hoewel financiële mid delen ontbraken kreeg het steeds meer taken. Vanaf 1983 werkt bij het REC een consulente van het Zeeuws Steunpunt voor Volwas seneneducatie. In september 1984 is daar een werker van het vor mingsinternaat Het Zilveren Schor bijgekomen. Per 1 januari 1985 beschikt het REC Walcheren over eigen huis vesting, dat mogelijk gemaakt werd door provinciale en gemeen telijke subsidies. Toch is er nog een aantal onzekerheden voor de toekomst. Zo is nog niet volledig duidelijk wat het Ministerie wil met de R.E.C.'s in Nederland. Door dit vage overheidsbeleid stelt de provincie zich vooralsnog afwachtend op, zo meldt het edu catief centrum. Verwacht wordt echter dat vanaf 1987 het REC Walcheren de mid delen krijgt om de taken, ge noemd in het nu gepresenteerde beleidsplan, optimaal te kunnen uitvoeren. Het REC Walcheren is gevestigd in Middelburg. Rottaansekaai 43 I en is 's ochtends te bereiken onder tele foonnummer 01180-34200. GESCHENKEN 'fos&f NIEUWE BURG 8 MIDDELBURG - TEL. 01180-13266 J. R A. Rossël tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen De wielerwedstrijd voor profs start om 11 uur. Een uur eerder gaan de amateurs beginnen aan de Zeeuwse klassieker. Beide ca tegorieën vanaf het Miroterrein in Vlissingen. Volgens het wedstrijd- schema komt de meute om respectievelijk 11 en 12 uur in Middelburg. Op het Miroterrein blijft ruimte voor spektakel. Daar namelijk stunt een skiteam een groot deel van de dag. Voor echte wielerfanaten heeft Goes veel in petto. Voordat om 17 uur de profs arriveren is er de finale van de amateurs, er zijn wedstrijden voor liefhebbers en dames en er is een tandemrace voor visueel gehandicapten. Dit sportieve programma in Goes aan de Fruitlaan (finish) begint om 11 uur. Voor het eerst sinds zeer lange tijd regeert de PvdA in Vlissingen zonder CDA in het college. De so cialisten verkozen één liberaal bo ven twee CDA-ers. "Dat wij als CDA buiten de collegevorming zijn gehouden is inderdaad kei hard politiek spel", beseffen de CDA-politici Adan en Hoefkens. "Maar het spel werd niet fair gespeeld. Bovendien onmenselijk. En wij staan niet alleen in die op vatting. Dat bleek ook tijdens de receptie afgelopen woensdag. Ik heb geen enkel woord van instem ming gehoord. Ook de wat oude re PvdA-ers begrepen er niets van. Jaren hebben we op goede voet gestaan met elkaar. In één klap is die relatie verbroken. Van dat verhaal van Wisse was ik in derdaad nogal onder de indruk. Het was de eerste keer dat we met hem spraken. Hij zei: 'Ik hoop op korte termijn op een goed ge sprek'. Dat was ook de eerste menselijke reactie van die zijde. We hebben sinds de collegevor ming geen enkel contact meer gehad". Koffie en limonade drinken op gemakkelijke stoelen voor een Vlissings restaurant onder een helderblauwe voorjaarshemel. Het moet wat feestelijks hebben. Hoefkens neigt tot opgewektheid. Adan blijft treurig, kan niet la chen. Zegt: "Om de klap te ver werken ga ik een paar weken naar Zuid-Frankrijk. Ik hoop daar al les tc vergeten. Daarna ga ik kij ken of ik weer ergens een baan kan krijgen". Na twaalf jaar bestuurlijk werk in de politiek is het niet simpel om weer een baan te krijgen. De 50-jarige Adan is leraar Electro- techniek, maar heeft in die rich ting geen enkele ambitie meer. Hij denkt op termijn emplooi te vinden in een baan waarin hij alle opgedane bestuurlijke ervaring I an gebruiken. "Ik heb inder daad al wat op het oog. Wat? Daar kan ik uiteraard nog niet over uitweiden". De 47-jarige Adri Hoefkens weet nog niet wat hij gaat doen. "Ik heb gedurende die vier jaar ook wel bestuurlijke ervaring opge daan. Als bouwkundige denk ik tiet meer aan de slag te kunnen. Net als bij Gerard geldt dat er in de techniek ontzettend veel veran dert. Daar groei je na een aantal jaren weer uit. En een nieuwe baan kan maatschappelijke gevol gen hebben. Ik denk daarbij on der meer aan verhuizen. Maar het is nog allemaal te kort om alles op een rijtje te zetten. Als de school vakanties beginnen kan ik pas met vakantie. Ik moet momenteel een en ander afbouwen". De afscheidsreceptie heeft de geslikte bittere pil wat zoeter ge maakt. Minstens vijfhonderd handen schudden beide ex- wethouders. En - zoals gezegd - geen woord van instemming voor de politieke handel en wandel van de PvdA. Adan en Hoefkens kwalificeren de handelswijze van de socialisten regelmatig als on menselijk tijdens het terras- gesprek. En dat ze 'het gelijk' aan hun zijde hebben, werd extra on derstreept door het grote aantal mensen dat tijdens de receptie af scheid kwam nemen, menen ze. Opvallend vinden beide CDA-ers ook dat er uit de PvdA-fractie stees 'verontschuldigende gelui den' werden gehoord. En dat doet het vermoeden rijzen, dat lijstaanvoerder Daan Bruinooge enorm heeft gesoleerd. Uiteraard geeft geen enkele PvdAer dit toe. "Maar toch", vragen Hoefkens en Bruinooge zich af. "Blijft de vraag of dit college wel echt is ge vormd in de geest van wat de ge hele PvdA-fractie in Vlissingen voor ogen had". "Ik vind het ook al jammer voor de stad. Alle opgebouwde relaties en kennis zijn niet meer te gebrui ken in het voordeel van de ge meenschap. Een nieuwe wethou der doet er een hele poos over voordat hij is ingewerkt", weet Adan. Hoefkens knikt bevesti gend. Vult aan. "Ik was nu vier jaar wethouder en ontdekte dat ik nu de klappen van de zweep leer de kennen. Feitelijk heb je die vier jaar nodig om je in te wer ken. Ik kan dus eigenlijk mijn werk niet afmaken Voor de verkiezingen riep de PvdA al in alle toonaarden dat een samenwerking in Vlissingen met de CDA - 'Gezien hun verkie zingsprogramma' - niet meer mo gelijk was. Ze zouden wel een be hoorlijke veer moeten laten en die landelijke trend - 'De verrecht sing' - zou nooit in het Vlissingse college mogen doorklinken. Lijstaanvoerder Bruinooge - ken- De beide ex-wethouders Hoefkens (linksen Adan. nelijk zeker van zijn verkiezings winst - waarschuwde toen het CDA regelmatig om het program ma bij te stellen of anders zou de samenwerking tot het verleden behoren. Hebben Adan en Hoef kens die uitspraken onderschat? Hoefkens: "Dat zeker niet. We vonden die woorden echter wel wat veel op landelijke politiek lij ken. Kijk. De Tweede Kamer kan dc regering naar huis sturen. En dan komen er nieuwe verkiezin gen. Plaatselijk is dat anders. De gemeenteraad wordt voor vier jaar gekozen. Tussentijdse verkie zingen zijn onmogelijk. En dan betekent dat je op een andere ma nier politiek moet bedrijven. De partijpolitiek dient op gegeven moment minder zwaar te wegen. En dan speel je ook open spel. Maar van open onderhandelingen is nooit sprake geweest. De lobby is vrij vroeg op gang gekomen. De dag na de verkiezingen is volgens ons al de zaak beklonken: drie PvdA wethouders en één VVDer. Er zijn twee nieuwe mensen in het college. Die moeten het vak weer helemaal opnieuw leren. Dat is jammer. En dat wij niettemin steeds loyaal zijn geweest tegen over de PvdA blijkt uit de reacties tijdens de afscheidsreceptie WILKENS KELTUM BSF CHRISTOFLE voor een goede sortering en een goed advies naar cassette-specialist SERVICE KWAUTfelT GARANTIE LANGE-DELFT.,50 WIOOFLRURG soi 180 r.t.-zi y woensdag van de oude PvdAers. Bovendien kregen we veel dank betuigingen uit het openbaar on derwijs. En dat is toch ook wel een teken aan de wand". Hoefkens tenslotte. "Weet je wat ik als afscheidscadeau van de so ciale dienst kreeg?". Geen idee, zeg ik. "Ik kreeg een boek van Maarten 't Hart, getiteld 'Het roer kan nog zes keer om'. In alle hoeken en gaten van Ne derland maken de eigenaren van oude binnenschepen - veelal woonboten - zich op om in het weekeinde van 25 juli tot en met 27 juli naar Middelburg te ko men. Daar wordt dat weekeinde namelijk de jaarlijkse reünie ge houden van de Vereniging tot be houd van het Zeilend Bedrijfs- vaartuig. Aan de Loskade meren zo tegen de honderd schepen af. Op de kade zelf demonstreren de eigenaren hoe ambachtelijk moet worden gewerkt om de schepen in oude glorie te herstellen. Dat ge beurt op zaterdag in een feestelijk ambiance. Het publiek hoeft tij dens die reünie niet uitsluitend passief toe te kijken. Voor toe schouwers zijn er onder meer be hendigheidswedstrijden zoals gie klopen. Daarbij is het toppunt van de pret uiteraard pas bereikt als een deelnemer in het water valt. Op zondag komen de zeil schepen zelf in actie tijdens een handicapwedstrijd op het Veerse Meer. John Springer uit Nieuw en St. Joosland, zelf eigenaar van zo'n oud bedrijfsvaartuig, heeft heel wat jaartjes meegedaan aan deze reünie. Omdat Zeeland dit jaar gastprovincie was op de Hiswa, werd besloten de reünie in Mid delburg te houden. Springer (39) werd meteen uitgeroepen tot 'hoofdorganisator' van het festijn. "Lid van de vereniging", legt Springer uit, "zijn mensen die een bedrijfsvaartuig bezitten dat vroeger deelnam in de handels vaart. Het betreft schepen als klippers, tjalken, Hagenaars of Hasselter aken. Dit soort schepen werd aan het eind van de jaren zestig herondekt nadat ze op gro te schaal waren gesloopt. Na de Tweede Wereldoorlog waren deze schepen niet meer rendahel voor de handelsvaart. Overigens kun nen alleen mensen lid worden van onze vereniging als ze een schip hebben dat onder zeil heeft geva ren in zijn oorspronkelijke staat. En zo kunnen we in Middelburg dan ook schepen zien in alle sta ten. Van nauwelijks gerestaureerd tot prachtige boten die men zo op oude plaatsjes kan herkennen". Een zeilend binnenvaartuig rond de eeuwwisseling in Middelburg. De schepen werden aan het eind van de jaren zestig vooral heron dekt door jonge mensen die er een mogelijkheid in zagen om er op te gaan wonen. En daaruit ontstond bij velen de wil om het schip in oude staat te herstellen. Springer: "Omdat veel schepen door de schaalvergroting niet meer oor spronkelijk waren, moest er flink aan worden getimmerd. Ik heb uit mijn eigen schip, dat hier in de haven ligt, een paar meter romp moeten slopen. Nu is het weer ori gineel. Overigens zijn veel van de ze schepen weer professioneel ge maakt. Vooral op het IJselmeer zie je ontzettend veel oude drie masters, waarop vooral Duitsers een paar dagen vakantie door brengen". Springer geeft toe dat restauratie wel eens inhoudt dat de bewoner aan wooncomfort moet inboeten. Het is echter een keuze, die graag wordt gemaakt, meent hij. En: "Wie een dergelijk schip bezit, en ik neem nu mezelf als voorbeeld, raakt er helemaal van in de ban. Er is geen sprake meer van een hobby, maar van een passie". Springer legt uit dat hij daar van alles heeft geleerd. Noemt: lassen, timmeren en vele andere techni sche vaardigheden, die niet in het vakkenpakket-van zijn opleiding tot leraar Nederlands zaten. Mo menteel werkt hij trouwens vast in het maritieme museum Prins Hendrik in Rotterdam als werk- begeleider bij de restauratie van museumschepen. Schepen hebben kennelijk meer te bieden dan leer lingen vertrouwd te maken met de 'Max Havelaar' of grammatica. De reünie van de vereniging be gint eigenlijk al op woensdag 23 juli. Dan verzamelen de deelne mers zich in Ooltgensplaat. Don derdag vaart het gezelschap in convooi naar Bruinisse en vrijdag komt het historische gezelschap aan in Middelburg. Zaterdag is er dan groot feest op de Loskade ("We krijgen geweldige medewer king van alle overheden, dus ook dc gemeente", complimenteert Springer) en zondag is er voor de boorden van het Veerse Meer bij de plaats waar dat water naar is genoemd, een spektaculaire han dicapwedstrijd voor dc soms log ge oude zeilschepen, die overigens allemaal van ijzer zijn. De 'Catharina Vlissingenin het begin van deze eeuw.

de Faam | 1986 | | pagina 1