Nieuw plan oever-verbinding Bouwmeester J.P. van Baurscheit de jonge 450m Bekende Zeeuwen JULIANA -BLAASORKEST IN HET NIEUW Logies informatie Zeeland Tussen minister en meester ROLGORDIJNEN EINDLOOS KOORDSYSTEEM 0 HOBBYHUIS BAARS Brochure over hulp aan leer lingen met problemen DE FAAM Woensdag 14 mei 1985 Er is een nieuw idee ontwikkeld voor een verbinding tus sen de Westerschelde-oevers. Deze verbinding zou moe ten komen tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk. Waarom een ander plan? Financiën Vlissingen- Breskens ROLHORREN VLISSINGSESTR. 48-50 MIDDELBURG ABDIJ IEUWS Dit jaar het VVV- logiesinformatiesysteem Zee land in werking zijn van 15 tot en met 19 mei (het Pinkster weekend) en van 19 juni tot en met 25 augustus. Het is voor het derde achtereenvolgende seizoen dat vakantiegangers via dit systeem kunnen worden geïnformeerd over vrije plaat sen op kampeerterreinen, in ho tels en pensions en bij de boer. De kosten van het systeem zijn voor dit jaar begroot op f 60.000, De provincie heeft een bijdrage van f 24.000,— beschikbaar gesteld. De rest moet van de gemeenten en het bedrijfsleven komen. De opzet wijkt weinig af van die van vorig jaar. De logiesinfor- matie kan worden ingewonnen bij 1 5 VVV-kantoren in Zeeland bij de infobox langs Rijksweg A58 bij Krabbendijke en telefo nisch via een antwoordappa raat (01 179) 1825. Verder beschikken 79 VVV- kantoren in de rest van Neder land over een terminal waar de informatie kan worden geraad- pleegd. Vorig jaar is het systeem ondanks het slechte weer behoorlijk gebruikt. In de drukste tijd werd per week door de Zeeuwse VVV's ruim 300 keer om informatie ge vraagd. Hierbij moet bedacht worden dat één geregistreerde computer-raadpleging betrek king kan hebben op meerdere informatie-aanvragen. Tenslotte is vastgesteld dat de infobox bij Krabbendijke vorig jaar intensief is gebruikt. In informatieblad over het systeem is gratis verkrijgbaar: (01180) 31394. Tot ongeveer 1970 was het vooral de rijksoverheid die gestalte gaf aan het beleid op het gebied van het onderwijs. Geleidelijk aan heeft de provin cie steeds meer taken en be voegdheden gekregen en zo doende een plaats gekregen tussen minister en meester. "Tussen minister en meester", zo luidt ook de titel van een door de provincie uitgebrachte brochure waarin wordt uiteen gezet wat de provincie aan be leid wil voeren in de periode 1986-1989. Ook wordt inzicht gegeven in de diverse (plan- nings)taken, provinciale ad viesstructuren enz. In de leiding van het boekje schrijven Gedeputeerde Staten dat het takenpakket inmiddels zo omvangrijk is geworden dat het formeel vastleggen van het beleid gewenst is. Op deze manier kan ieder die zich bij "het onderwijs betrok ken voelt, op overzichtelijke wijze kennis nemen van de pro vinciale activiteiten. De brochure begint met een kort stukje provinciale onder- wijsgeschiedenis, gaat vervol gens in op de planning en een aantal wettelijke en autonome taken en op de bevoegdheden, organisatie en samenstelling van de Provinciale Onder wijsraad. Op overzichtelijke wijze worden planningsschema's in beeld ge bracht, beoordelingsmaatsta ven bij de herstructureringsope ratie basisscholenbestand 1984 en' de beoorde lingsmaatstaven bij het plan van scholen voortgezet on derwijs. Tot slot wordt informatie ver schaft over de onderwijspara- graaf in de Zeeuwse begroting 1986 en over een aantal reeds "Hulp aan leerlingen met pro blemen", zo heet de brochure die de Provinciale Onderwijs raad onlangs heeft uitgebracht. Het boekje is bedoeld voor ouders van leerlingen die pro blemen in of buiten het onder wijs hebben. Het geeft een overzicht van hulp binnen de verschillende soorten van on derwijs; de basisschool, het voortgezet onderwijs en het (voortgezet) speciaal onder wijs. Aandacht wordt o.a. besteed aan logopedie school arts, maatregelen bij achter standen, behandeling van sociaal-emotionele problemen en leerlingbegeleiding. De brochure wordt verspreid op de scholen. Ook kan zij gratis worden aangevraagd bij het bu reau Voorlichting provincie Zee land, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon (01180) 31394. eerder verschenen wijspublicaties. onder- Het aantrekkelijk geïllustreerde boekwerkje is gratis verkrijg baar bij het bureau voorlichting van de provincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Mid delburg, telefoon (01180) 31394. Begin deze week is het plan aangeboden aan het provinciaal bestuur van Zeeland. Het uit gangspunt is dat er ten oosten van Terneuzen (Margarethapol- der) een tunnel wordt geboord, uitkomend ten oosten van Elle woutsdijk. Hiermee is afgestapt van het tot nu toe geldende idee: een verbinding, bestaande uit een brug- en een tunnelge deelte, ter plekke van de lijn Kruiningen - Perkpolder. De tun nel zou in dit plan bestaan uit afgezonken elementen. Nu er een tunnel wordt geboord kan deze worden aangelegd zonder dat nautische belangen en be langen van natuur- en land schap worden geschaad, aldus de werkgroep die het nieuwe plan heeft bedacht. Het diepste punt van de geboor de tunnel komt te liggen op 50 meter min NAP; de totale lengte is ca. 7,5 km. Doordat de tunnel ruimschoots op het land begint, kan de hel ling beperkt worden gehouden tot 4% op het toeleidende ge deelte en tot 2% in de tunnel zelf. De tunnel wordt aangesloten aan de noordzijde op de weg rond het Sloegebied en aan de zuidzijde op de rijksweg nabij Terneuzen. Verwacht wordt dat het ver voersaanbod rond 10.000 mo torvoertuigen per etmaal zal ko men te liggen. Dat betekent dat volstaan kan worden met een enkelbaans tunnel (twee rijstroken). Een tunnel met een dergelijke lengte, die bovendien wordt ge boord, is iets nieuws voor Ne derland. Internationaal - denk maar aan de bergtunnels in Oostenrijk en Zwitserland - is er al ruime ervaring mee op gedaan. ventilatie Terneuzen Pas van Terneuzen De werkgroep somt verschillen de argumenten op waarom er een nieuw plan is gelanceerd. Deze argumenten zijn zowel van planologische, technische als financiële aard. Op het tech nische aspect is al uitvoerig in gegaan: het wordt nu mogelijk geacht een tunnel aan te leggen op een plek waar voorheen bo- demkundige bezwaren in de Ellewoutsdijk Westerschelde aan kleefden. Planologisch gezien zijn er zo wel regionale, boven-regionale als internationale belangen in het geding. Vanuit een Zeeuws standpunt is het goed als er een snelle ver binding tot stand zou komen tot de Vlissingen-Middelburgzone en de Zeeuwsch-Vlaamse ka naalzone. Boven-regionaal zou door de aanleg van de tunnel een ver sterking ontstaan van de eco nomische "hoefijzerstructuur", die wordt gevormd door het Nieuwe Waterweggebied, de as Rotterdam-Dordrecht-Bergen op Zoom en het Westerschelde gebied. Het Westerscheldegebied vormt tot nu toe in dit geheel een wat zwakke schakel, zeker in vergelijking met de lijn Antwerpen-Gent-Brugge. In internationale zin kan de Westerscheldetunnel een rol spelen nu de Kanaaltunnel door het Nauw van Calais zal worden aangelegd. De Franse regering heeft al plannen ontwikkeld om in sa menhang hiermee impulsen te geven aan Noordwest Frankrijk. Er ontstaan "ontwikkelingsas sen" tussen Londen-Calais- Arras-Parijs en tussen Londen- Calais-Lille-Gent-Antw.erpen. De Westerscheldetunnel kan een "kortsluiting" tot stand brengen tussen de Randstad (IJmond-Amsterdam; Rijnmond-Rotterdam) de Zeeuwse zeehavengebieden en de Belgisch-Franse kustzone. Uitgerekend is dat het tunnel plan circa f 800,— miljoen zal gaan kosten, exclusief BTW. Deze raming is gedaan met een nauwkeurigheid van 15%. Uitgangspunt is dat de beide huidige veerdiensten zouden moeten worden opgeheven. Dit heeft tot gevolg, dat de rijksbij drage - op dit moment f 34 mil joen per jaar - in haar geheel voor de tunnelaanleg zou kun nen worden aangewend. Deze bijdrage zou bijvoorbeeld kun nen worden afgekocht. De provincie Zeeland zou haar jaarlijkse bijdrage aan het pro ject (ongeveer f 4,5 miljoen) ook moeten afkopen. Er wordt van uitgegaan dat het bedrijfsleven - dat naar eigen WOV en Kanaaltunnel zeggen enkele tientallen miljoe nen per jaar verlies lijdt door de wachttijden bij de veerverbin- dingen - een aanzienlijk bedrag op tafel wil leggen om van deze kostenpost af te komen. Hoewel het opheffen van beide veerdiensten het uitgangspunt is, meent de werkgroep dat overwogen dient te worden op de lijn Vlissingen - Breskens een voetgangers- en fietsersveer te handhaven. Voorts stelt men dat als gevolg van het opheffen van de veer diensten "een aantal relatiepa tronen danig zal worden ver stoord", vooral aan de west- en oostrand van Zeeuwsch- Vlaanderen. In het nu bedachte plan is opheffing van de dien sten echter essentieel, omdat de maximale rijksbijdrage nodig is ter financiering van het project. De werkgroep stond onder voorzitterschap van gedepu teerde drs. R.C.E. Barbé en werd gevormd door de directeu ren van de Provinciale Wa terstaat, Planologische Dienst, de coördinator WOV, diverse andere provinciale deskundigen en een vertegenwoordiger van de aannemers, de Combinatie Westerschelde. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 WW\AAAA^WVVW%AAAA<VVWWNVJWWVWVWVV,.VVUW.VVYVVV\A drikstraat. Oorspronkelijk stond dit aan de Dokkade ongeveer te genover het (nu nog) 'aan de Houtkade staande Van Dishoeck huis. Deze beide huizen zijn uit de jonge periode van Jan Pieter juni or en waren nog vol van Barokin- vlocden. In Den Haag kunnen we nog noe men het paleis Huguetan (1735) waar voorheen de Koninklijke Bi bliotheek in gevestigd was. Van lieverlede treedt er echter een versobering op in de stijl van Van Baurscheit de jonge. Dit komt het sterkst tot uiting in zijn werk "Het huis Fraula" te Antwerpen. Dit huis vormt een overgang, een schakel, tussen zijn vroege Zeeuwse/Hollandse gebouwen en zijn latere scheppingen: het stad huis van Lier en cle Antwerpse pa triciërshuizen die ontstonden tus sen 1740 en 1750. Het zou in dit verband te ver voe ren om uitgebreid op zijn hele werk in te gaan, doch één van zijn laatste creaties en dan ook weer in het Zeeuwse, mag niet onvermeld blijven namelijk het huis Van de Pcrre te Middelburg waar thans de rechtbank in gevestigd is. Dit luxueuze woonhuis aan het Hof plein werd in 1765 gebouwd, en kele jaren voor de dood van Jan Pieter van Baurscheit de jonge op 10 september I768 te Antwerpen. Na jaren wachten NU het probleemloze rolgordijn Door middel van het eindloze koord kunt u elke stand van het rolgordijn zelf Depalen Bediening kan zowel links als rechts Op alle gewenste maten leverbaar tot max breedte van 3 .50 m 1 JAAR GARANTIE TEVENS ROLHORREN MET ZIJGELEIDING. in diverse breedtes leverbaar met zijgeleidmg Aluminium horren kant en klaar leverbaar, alle materialen voor alum horren ook los verkrijgbaar 01180-25589 - 's Maandags gesloten ELKE DONDERDAG KOOPAVOND VVST^WSrtrtA^-VVVWVSAA^rVVVVWVWVS^VVWWWVVVSAVVVVVWS. het St. Lucasgilde, het gilde van de beeldhouwers. Het was sinds de middeleeuwen een gewoonte dat men via dit vak uitgroeide tot bouwmeester of ar chitect. Immers de werkzaamhe den grenzen aan elkaar. Van han delen in steen of bewerkte steen komt men vrij gemakkelijk tot het louter ontwerpen van vormen waarnaar anderen kunnen c.q. moeten werken. Die vormen kun nen dan hele gevels zijn of gedeel ten ervan. De leiding bij de uitvoering van die ontwerpen was in handen van een architect-ingenieur. Zo iemand was dus Jan Piëter van Baurscheit de jonge. Hij gaf lei ding aan een atelier waar gewerkt werd aan opdrachten voor cliën ten uit de vermogende kringen van onder andere Antwerpen en omgeving, Zeeland en Holland. Zijn architectuurperiode valt glo baal in drieën te verdelen gelijk aan zijn ontwikkeling, namelijk de periode van 1730-1737 waarin hij hoofdzakelijk in Zeeland en Holland werkte, vervolgens de periode tot omstreeks 1740 waar in hij te Antwerpen werkte en de volgende periode na 1740. Zo werden in zijn Zeeuws Hol landse periode gebouwd: Te Vlis singen het zogenaamde Beelden huis, waarvan alleen nog de gevel bewaard is sinds 1930 in de Hen- Rococo In de laatste regeringsjaren van Lodewijk XIV (na 1700) kwam er in Frankrijk langzamerhand een andere stijl op. Tot die tijd had het scherp omlijnde hoogreliëf van de Barok overheerst. Dit maakte nu plaats voor een ver fijnder decoratiestijl: het Rococo. De term Rococo schijnt ontstaan te zijn naar het voorbeeld van het Italiaanse barocco. Het belang rijkste thema van de nieuwe deco ratieve stijl, de merkwaardige rots- en schelpachtige vormen, hebben bijgedragen aan de naam geving. Het Franse rocaille wil zo veel zeggen als grot- en schelp- werk. Het is echter geen typische Franse decoratiestijl als wel een stijl die op Franse bodem is ont staan. En deze is pas goed tot bloei gekomen na de dood van Lodewijk XIV. Toen kwam er een eind aan het feilloze funktioneren van het ge centraliseerde regeringsapparaat 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. Werken van J.P. van Baurscheit de jonge te Vlissingen uit zijn vroege periode links het Van Dishoeckhuis, Hout kade 12 uit 1733; rechts het Beeldenhuis aan de Dokkade uit 1730. Jan Pieter van Baurscheit de jonge werd te Antwerpen geboren op 27 april 1699. Hij was de zoon van Jan Pieter van Baurscheit de Oude, een vermaard Zuid-Nederlands beeldhouwer, tevens architect. Deze laatste was in de buurt van Bonn geboren en vandaar naar Antwerpen gekomen, waar hij op 5-5-1695 met Maria Catherina Baets trouwde die, zoals bovenvermeld, in 1699 een zoon ter wereld bracht. Deze zoon zou reeds op vrij jonge leeftijd bij zijn vader in de leer gaan en hem in zekere zin later zelfs overtreffen. Alvorens verder te gaan met een beschrijving van Jan Pieter de jonge dient eerst het volgende uit eengezet te worden. dat reeds door Colbert tot stand was gebracht. Het gevolg was dat de adel zich niet meer verplicht voelde om in de kastelen van hun voorouders in de provincie te blij ven wonen. Zij vestigden zich veel liever in Parijs, waar ze prachtige herenhuizen lieten bouwen die hotels werden genoemd. Echter de kavels waarop gebouwd kon worden, waren beduidend kleiner dan men in de provincie gewend was. Dat betekent dat er minder gelegenheid was om indrukwek kende exterieurs te bouwen. Dus ging men zich wijden aan het inte rieur, met beperkte versiering van het exterieur. Aldus werd het Ro coco ontwikkeld tot een verfijnde elegante wooncultuur. Daar ging Jan Pieter van Baur- scheidt de jonge zich ook op toe leggen. Zij het dat dat pas gebeur de na 1728, het jaar van overlij den van zijn vader waar hij nog veel mee had samengewerkt in diens atelier en die meer de Barok was toegedaan. De leermeester van Jan Pieter ju nior was Daniël Marot (1661-1752), de bekende Franse architect die in dienst is geweest van de Koningstadhouder Willem III. Hoewel Jan Pieter junior als ar chitect de meeste bekendheid ge noot, is hij toch altijd zijn eerste roeping, de beeldhouwkunst, trouw gebleven. Hij was in 1713 al te Antwerpen ingeschreven in DOOR CHRIST PETERS Het Juliana-Blaasorkest heeft op Koninginnedag op het Abdijplein tijdens het oranjeconcert haar nieuwe uniformen gepresenteerd aan het Middelburgse publiek. Het rode vest en de bruine jas met zwarte kraag en rode bies geven - in combinatie met de koperen in strumenten, de witte kousen en de knickerbocker- een fleurige in druk, zodat het geheel oogt op een Tyroler blaasorkest. Het repertoire van het orkest zit vol met zogenaamde 'Egerlander muziek'. Daarnaast heeft het en semble ook Nederlandse en En gelse melodien. Dat deze muziek erg populair is blijkt uit de vele aanvragen en de volle agenda voor optredens tij dens feesten, braderiën en perso- neelspartijtjes. Overal is het blaasorkest een graag geziene gast. Het orkest telt 35 mannelij ke en vrouwelijke leden en voor de aanschaf van de uniformen hebben ze meerdere financiële ac ties ondernomen. Binnenkort treedt het orkest op tijdens de Ronde van Midden Zeeland, de Veersemeer dagen en een groot Beiers feest in Oosterhout. Verder ligt in het verschiet de organisatie van het Middelburgs Muziekfeest op 13 september. Het Juliana-Blaasorkest in nieuw uniform.

de Faam | 1986 | | pagina 7