DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 7 mei 1986 Maria Hameliinck, werkster acl 'Eindeloos' het nieuwste boek werkje van pastoor, dichter en beeldhouwer Omer Gielliet is on langs in Eindhoven ten doop ge houden. Het boekwerkje heeft de paasboom te Woensel-Eindhoven tot onderwerp. De tekst en beel den in het boekje zijn van de hand van Omer Gielliet. De foto's in het boekje en de ontwerp omslag zijn gemaakt door de zo langza merhand bekend geworden Bres- kense kunstenaar Gerard van Grieken. Het boekje dat nu al bijna is uit verkocht, is uitgegeven door de stichting interieurfonds St. Jan uit Eindhoven in samenwerking met de Stichting "Fonte Boa" in Breskens. Het is gedrukt in een oplaag van 1500 stuks en kost 10 gulden. Dit twaalfde boekje van Gielliet -het eerste verscheen in 1971- is ontsproten uit een op dracht die hij in 1985 heeft gekre gen van mensen uit Woensel- Eindhoven, die hem vroegen, of hij iets wou maken voor hun kerk. Als tegenopdracht gaf hij die mensen mee eens op papier te zetten hoe zij hun plaats en taak zagen van de geloofsgemeenschap St. Jan. Toen die opdracht terug kwam heeft Gerard van Grieken een ontwerp getekend en kon pastoor Gielliet aan de slag. Een eik uit het gehucht St. Kruis dien de als materiaal waaruit Gielliet de "Paasboom" paaskandelaar, lezenaar en altaartafel heeft ge houwen. "Vooral de paarskaars kandelaar waarin het 'St. Jans vi sioen" geënt op de geschiedenis en plaats van de kerkwijk St. Jan is één van de mooiste werkstuk ken die Gielliet ooit gemaakt heeft" vertelt Maria Hamelijnck, stille werkster achter de scher men. Maria, Utrechtse van ge boorte, woont nu 19 jaar in Bres kens en is door haar werk bij het jongerenkoor en de liturgiegroep met Gielliet in contact gekomen. Ze tikt alweer zo'n jaar of vijf de tekst uit van de boekjes. Ze ver zorgt ook de administratie rond de verkoop van de boeken waar van de opbrengst altijd bestemd is voor een goed doel, meestal in de derde wereld landen. Ook van 'Eindeloos', dat is uitgegeven voor een goed doel in Eindhoven krijgt de Stichting Fonte Boa, waaronder ook de Wereldwinkel en een sponsorship resorteert, een percentage van de verkoop. "Vooraleer er een boekje ver- koopklaar van de persen rolt, komt er heel wat kijken" weet Maria te vertellen. Omer Gielliet schrijft zijn werk grootdeels tij dens zijn reizen. Maria krijgt bij thuiskomst van haar pastoor dan een stapel papier en kladjes in haar handen vergezeld met de vraag, of zij dat uit wil werken tot een verhaal. Zodra zij alles netjes op een rijtje heeft staan wordt door hun drieën, Gielliet, van Grieken en Maria bekeken wat er nog aan de tekst kan worden toe gevoegd en wat er moet worden geschrapt en worden de bijpas sende foto's en tekeningen er zorgvuldig bij uitgezocht. Is dat achter de rug, dan gaat Maria op nieuw aan het werk om het ver haal drukklaar te maken. Al naar gelang de dikte en inhoud van het boekje heeft ze daar zo'n drie tot vier weken werk aan. Maria hier over: "De antropoloog professor E. Koster, uit Heemstede, zelf schrijver en die onlangs een expo sitie van Gerard van Grieken in Breskens heeft geopend, zei toen hij Eindeloos in handen kreeg te gen me, -als jij die tekst hebt uit gereikt, heb ik medelijden met jou, want ik weet uit ervaring hoe moeilijk dat werk is. Maar, zegt ze, er is niemand die medelijden met me hoeft te hebben want ik vind het gewoon heel leuk werk om te doen. Ik vind het zelfs een voorrecht, je krijgt het altijd als eerste te lezen. En ze vervolgt: "Ook Omeir en Gerard hebben er veel werk aan. Zo'n boekje ma ken is echt teamwerk waar we met heel veel plezier aan bezig zijn. We weten alle drie, alleen bereik je niks". Als de proefdruk klaar is wordt het boekje nog eens kri tisch gelezen en zo nodig nog wat veranderingen er in aangebracht. Zijn ze het daarna alle drie met de inhoud eens, dan gaat het terug naar de drukkerij, en gaat het boekje definitief op de pers. "Die dag is het voor ons een beetje feest, dan trekken we een fles wijn open en daar kunnen we dan echt van genieten" vertelt ze nu nog nagenietend. "Als de boekjes thuiskomen begint het echte werk pas, dan is het even heel hard wer ken" vertelt ze verder. De Stich ting Fonte Boa heeft momenteel zo'n 2500 leden in het haar adres senbestand, uit het hele land tot in België toe. Al die mensen krij gen een folder toegestuurd van de nieuwe uitgave. Een tierital men sen helpen bij het aanschrijven van al de leden. Dit heidens kar wei hoort binnenkort waarschijn lijk tot het verleden. De vrijwil ligster: "Ik heb sinds kort een computertje. Op zeer korte ter mijn hoop ik daarin het adressen bestand te kunnen opnemen. Ook het verwerken van de tekst van de toekomstige boeken zal heel wat makkelijker gaan". Als de bestel lingen binnen komen komt het in pakken aan de beurt. Maria: "Soms rijden we twee auto's vol naar het poskantoor. Omdat de mensen daar weten dat we de boe ken voor een goed doel verkopen, zoeken zij voor ons altijd het goedkoopst tarief uit om de boe ken te versturen. Ook de drukker is altijd heel schappelijk met z'n prijs. Omdat wij met onze boeken een boodschap door willen geven mogen ze niet duur zijn". Jaar lijks levert de verkoop van de boekjes de stichting een bedrag op dat ligt tussen de 25.000,— en 35.000,—. Zo heeft men in Brazilië reeds een peperproject gerealiseerd. In India is bij een kindertehuis een ziekenhuis ge bouwd en steunt men daar ook een tehuis waarin nonnen uit gestotenen uit de maatschappij opgevangen. Een pater in Afrika hebben ze blij kunnen maken met een cheque waarmee hij een ver voermiddel kon kopen en enige huisjes voor "zijn" mensen kon bouwen. Maria: "Er wordt ons wel eens verweten, jullie werken alleen maar voor mensen van ver af, dat is beslist niet waar. We hebben hier in Nederland ook al meerdere malen mensen geholpen die in moeilijkheden zaten. We krijgen gelukkig ook hele leuke reacties. Soms zo maar een krab beltje geschreven op de giroafre kening. Op ons boekje. "Ir Branding" hebben we eens heel negatieve en een heel pos ve reactie gekregen met bet king op dezelfde vrouw". M

de Faam | 1986 | | pagina 8