Toeristische overnachtingen 1984 Vlissingse grensperikelen O Luchtballon aan de grond bij ondertekening contract Ronde van Midden-Zeeland GAV00RUWFIAT NAAR BLAAS IN MIDDELBURG. Kunstaankopen Woensdag 23 april 1986 DE FAAM Vrijdag 2 mei a.s. komen Provinciale Staten van Zeeland bijeen. OjD de agenda staan 12 punten waarover beslist moet worden. IN BHHOEP Aansluiting 's-Heer Hendrikskinderen op de weg Goes - 's-Heer Arendskerke Onttrekking weg in Terneuzen Bereikbaarheid veiling Goes Werkloosheid en gezondheid Vesting Veere Meubilair Subsidieverzoek Zuidgors Filmzaal Bootdiensten r— xS X A decotci keukens ABDIJ I EUWS Het Economisch Technolo gisch Instituut verricht al en kele jaren onderzoek naar de aantallen overnachtingen in Zeeland in hotels, pensions en op campings. Zulk onderzoek geeft bijvoor beeld inzicht wat er terecht komt van de pogingen om het toeristenseizoen te verlengen. Een onderzoek over de perio de van 1981 tot en met 1983 is nu aangevuld met de gege vens over 1984. De cijfers zijn gegeven voor geheel Zeeland, de kuststrook aan de Noordzee en overig Zeeland. Een van de conclusies over de periode '81-'83 was dat de druk op het hoogseizoen alleen maar sterker werd en dat er nog wei nig seizoenverlenging te bespeuren viel. In 1984 is deze druk in verhouding tot de rest van het seizoen wat gedaald. Of hiermee een - gunstige - ken tering is ingeleid moet worden afgewacht, aldus het ETI. In de hotel- en pensionsector is de bezetting over het gehele jaar genomen vrijwel stabiel: 25%. De top ligt, bijvoorbeeld voor het kustgebied, in juli. Bijna 80% van de accommodaties zit dan vol. In dezelfde maand is dat voor overig Zeeland zo'n 45%. Het absolute aantal overnachtin gen (iemand die ergens 10 da gen overnacht, boekt een getal van 10) wordt voor 1984 in ho tels en pensions geraamd op 660.000 voor geheel Zeeland; (620.000 in 1983). De slaap plaatscapaciteit bedraagt ruim 7000 bedden (een toename van, 4% ten opzichte van 1983). Over het hele seizoen geno men is de bezettingsgraad op de campings in 1984 iets afge nomen. In tegenstelling tot de hotel- en pensionsector, boe ken campings in "overig Zee land" in vergelijking met de kust veel overnachtingen: in 1984 2,5 miljoen (Noordzee- kustgebied 3,7 miljoen). De "volte" in procenten was over het hele seizoen voor kust en achterland gelijk: 26,5. De topdrukte ligt ook hier in juli, met een percenta ge van ruim 66 voor het kust gebied en 61 voor overig Zeeland. De meeste kampeerders zijn afkomstig uit Nederland (bijna 64%), gevolgd door West- Duitsland (23%) en België (bij na 13%). Staten vergadering GS hebben de Zeeuwse ge meenten en de bedrijven geat tendeerd op de provinciale aankoop- en subsidieregeling voor beeldende kunst. Die rege ling is zowel van toepassing op de aanschaf van bestaand werk als op speciale opdrachten. Zij geldt voorlopig alleen voor dit jaar. Bij aankopen geeft de provincie De derde kamer uit Gedeputeer de Staten behandelt op dinsdag 29 april, 10.00 uur, een beroep schrift van de heer J.P. Hoek man uit Hoedekenskerke. B. en w. van Borsele hebben besloten geen vervoerskosten ingevolge de Lagere Onderwijs wet 1920, te vergoeden. De AROB-commissie uit GS houdt op 29 april twee hoorzit tingen. De eerste begint om 10.30 uur en heeft als onderwerp een be zwaarschrift van de heren A.J. van de Zande, J.P. van de Zan- de, L.J. van de Zande en J. van de Zande, allen uit Burgh- Haamstede. B. en w. van Westerschouwen hebben verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor de aan leg van de aansluiting van de weg over de stormvloedkering Oosterschelde op de Kray- ensteinweg in Westerschouwen. GS hebben die verklarinaen ver leend en de heren Van de Zande zijn het hier niet mee eens. De tweede zitting zal worden ge houden om 11.30 uur, ter be handeling van een bezwaar schrift van de heer ir. W.J. Ak kerman uit Middelburg. GS hebben verklaringen van geen bezwaar afgegeven, ge vraagd door b. en w. van Middel burg, voor de (ver)bouw van het pand Isabellagang 1 in Middel burg. Het pand wordt verbouwd van pakhuis/magazijn tot club accommodatie voor het Duik team Zeeland. Om 11.00 uur die dag (29-4) houdt de tweede kamer uit GS zitting om een beroepschrift over een bijstandszaak te be handelen. De bezwaren richten zich tegen uitspraken van de ge meente Axel. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. een bijdrage van maximaal de helft van de prijs, met een maxi mum van f 5.000,— per aan te kopen werk. Bij opdrachten geldt een maximum van f 10.000,— in het honorarium van de kunstenaar. GS willen graag drie maanden de tijd om het subsidieverzoek te kunnen beoordelen. Er wordt namelijk een speciale commissie geraadpleegd. Om deze commissie goed haar werk te kunnen laten doen moet een subsidieverzoek voorzien zijn van: naam kunstenaar; do cumentatie over het aan te ko pen werk; de eigen bijdrage; waarom men aankoop wil en waar het kunstwerk wordt ge plaatst; hoe men tot de keus van de kunstenaar en het kunstwerk is gekomen en de prijs van het werk. Bij een opdrachtsubsidie moet o.a. ook worden meegedeeld hoe de procedure is voor het bekendmaken van de op dracht en op welke manier een of meerdere kunstenaars wor den gekozen. Wie informatie wil over kunstaankoop kan contact op nemen met de directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, de heer H.W.A. Koch, tel. (01180) 33024 of met de heer drs. J.A.J.A. van Aspert, me dewerker culturele zaken pro vinciale griffie van Zeeland, tel.(01180) 31428. Gedeputeerde Staten vragen Provinciale Staten een krediet van f 550.000,voor de kosten van voorbereiding en grondver werving van de reconstructie van de aansluiting van 's-Heer Hendrikskinderen op de provin ciale weg Goes - 's-Heer Arendskerke. Het is de bedoeling dat deze weg een aantal gedaantewijzi gingen zal ondergaan, waardoor hij een regionaal karakter krijgt. Van verschillende reconstructies moet een verkeerbeperkende werking uitgaan. Een aantal werkzaamheden heeft al plaats gevonden: aansluiting op weg naar Zeelandbrug; afslag Wolp- haartsdijk (2 fietstunnels) en aansluiting bij 's-Heer Arends kerke (o.a. een fietstunnel). Bij 's-Heer Hendrikskinderen zal de aansluiting naar het dorp een stukje in oostelijke richting wordt verschoven op dat zij gelijk komt te liggen met de aansluiting op het parkeer terrein. Er komen verkeerslichten op de nieuwe kruising; het café blijft gespaard; één woning - ten zuiden van de weg - moet worden afgebroken. GS stellen de staten voor niet in te gaan op een verzoek van de heer L.J. van Kouteren in Ter- neuzen een stuk weg ("Verkor ting no. 111" uit de Terneuzen- se wegenlegger) aan het ver keer te onttrekken. Aanvankelijk De Zuidgors bij Ellewoutsdijk leek het erop dat hiertegen wei nig bezwaar zou zijn, maar het waterschap De Drie Ambachten en de gemeente Terneuzen hebben duidelijk gemaakt dat de weg nog wel degelijk een functie vervult. GS stellen dat in het algemeen in dit soort situa ties een weg niet wordt af gesloten. GS vragen de staten f 20.000,— om tijdelijke maatre gelen te kunnen treffen voor de bereikbaarheid van de veiling in Goes. Tot het voorjaar van 1988 wordt namelijk de aanvoer van fruit in Goes geconcentreerd, in afwachting van het gereedko men van een nieuw veilingcom plex in Kapelle. De tijdelijke maatregelen bestaan uit het met zgn. Stel- conplaten aanbrengen van uit wijkplaatsen op de route Spaanweg - Abbekinderse Zandweg - Oostmolenweg. Ook wordt de Spaanweg van maandag t/m vrijdag van 07.00 tot 10.00 uur in beide richtin gen voor het gemotoriseerde verkeer en (brom)fietsers gesloten verklaard, met uit zondering van landbouw- en bestemmingsverkeer. Verder hebben GS bij wijze van tijdelijke maatregel goedgevon den dat op een stuk van de S12 (de oude rijksweg), tussen de Kapelseweg/Oostmolenweg en de Buys Ballotweg met land bouwvoertuigen mag worden gereden. Hier moet wel onthef fing voor worden gevraagd. Er is weinig inzicht in het ver band tussen de gezondheidssi tuatie van mensen en het feit dat zij langdurig werkloos zijn. GS willen meewerken aan een onderzoek dat in Zeeland kan worden gehouden door het Insti tuut voor Sociale Geneeskunde in Leiden. De resultaten van zo'n onderzoek kunnen belang rijke gegevens opleveren voor het overheidsbeleid op het ge bied van werkloosheidspro jecten. De staten wordt gevraagd f 24.000,— beschikbaar te stel len en garant te staan voor een zelfde bedrag, mocht een lopen de subsidie-aanvraag bij het Ko ningin Julianafonds niet worden gehonoreerd. Voorgesteld wordt de gemeente Veere een subsidie te verlenen van f 150.000,uit het monu mentenfonds van de provincie. Dit bedrag is bestemd voor de restauratie yan de vestingswer- ken. De provincie heeft al een ton beschikbaar gesteld uit het fonds voor bijzondere voorzie ningen. Het totaal van de kosten is ge raamd op anderhalf miljoen. Hiervan betaalt het ministerie van WVC een miljoen en de ge meente f 250.000,—. De provincie verbindt aan haar subsidie wel de voorwaarde dat de Monumentenwacht Zeeland de vestingswerken zal gaan in-, specteren. Er is een bedrag nodig van f 65.000,— om het Zeeuws steunpunt voor kunstzinnige vorming en volwasseneneduca tie te voorzien van meubilair, kasten etc. Het steunpunt is kortgeleden verhuisd naar het voormalige gebouw van de Pro vinciale Bibliotheekcentrale in Middelburg. De Stichting het Zeeuwse land schap heeft gevraagd om een provinciaal aankoopsubsidie voor de Zuidgors bij Ellewouts dijk, een schorren- en slikkenge- bied aan de Westerschelde met een oppervlakte van ruim 160 ha. Aan de overdracht van dit na tuurgebied zit een hele geschie denis vast. Het is op dit moment eigendom van baron J.M. van Tuyll van Serooskerken, die het een aantal jaren geleden (toen hij zelf voorzitter was van het Zeeuwse landschap) kocht, om dat de provincie een aan koopstop had. Hij wil het nu uitfluitend aan het Zeeuwse landschap verkopen (voor vijf ton), omdat daarover indertijd afspraken zijn gemaakt. Er zijn echter tussen de ver schillende natuurbescher mingsorganisaties afspraken gemaakt over "invloedssfe ren" en de Zuidgors ligt "in het gebied" van de Ned. Ver. tot Behoud van Natuurmonu menten, die er overigens geen bezwaar tegen heeft dat het Zeeuwse landschap het ter rein zou kopen. GS zijn echter van mening dat n dit geval niet van de ge maakte afspraken hoeft te worden afgeweken. Zij stellen de staten voor geen subsidie aan het Zeeuwse landschap te geven. (Het zou gaan om f 250.000,—). Wel willen GS subsidie geven voor de aankoop door het Zeeuwse landschap van ruim 4 ha. weiland in de Yerseke Moer. Het gaat om een "aankoop waardig gebied, gelegen in het relatienota-reservaat". Er is ca. f 50.000,— mee gemoeid. Dit jaar worden het bureau voor lichting van de provincie en het Roosevelt Studiecentrum onder gebracht in de gebouwen van de voormalige Provinciale Biblio theek in de Middelburgse Abdij. Er zullen daar enkele ruimten worden ingericht voor de ont vangst van het publiek, speciale groepen etc. Eén van die voor zieningen is een nieuwe film zaal, ook te gebruiken voor le zingen etc. Hiervoor moeten speciale voor zieningen worden getroffen, ap paratuur aangeschaft etc. GS vragen de Staten om een be drag van f 186.000, GS stellen voor een aantal maat regelen op personeelsgebied te nemen voor dit jaar. De kosten - o.a. voor extra personeel op de dienst Kruiningen-Perkpolder, machinistenhulpen en kaartver kopers - worden bestreden uit het verwachte prijsvoordeel bij de inkoop van stookolie. De vergadering is in de Staten zaal, Abdij 11Middelburg. Zo als altijd is zij voor ieder vrij toegankelijk. Aan- vangstijdstip: 10.00 uur. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- Nu er sinds enkele weken op diverse plaatsen grenspalen zijn geplaatst die een vroegere en een huidige gemeentegrens aanduiden is het misschien nuttig, in het kort, aandacht te schenken aan de grensuitbreidingen van de stad Vlissingen in de loop der eeuwen. De eerste grensuitbreiding van wat de kern van de stad Vlissingen heet vond plaats vlak vóór het graven van de nieuwe havens van Vlissingen n.l. de Voorhaven, de Koopmanshaven en de Achterhaven, welke beide laatste in 1909 inmiddels gedempt zijn en resp. heten Bellamypark en Spuistraat. Alvorens de Koopmanshaven en de Voorhaven aan te kunnen leg gen stuitte men op het volgende probleem: Vanaf waar zich nu ongeveer de Hellebardierstraat en het Groenewoud bevinden was het grondgebied in zuidelijke richting van West-Souburgs am bacht. Met andere woorden Graaf Willem III, de aanlegger van de havens, moest eerst die grond kopen om het havenplan te kunnen verwezenlijken. Dat ge beurde. Deze uitbreiding van het grondgebied van de stad Vlissin gen was heel wat netter dan die van ruim 100 jaar later. Toen was er in verband met havenuitbrei ding weer grond nodig van West- Souburgs ambacht. Dat werd door de toenmalige graaf opge lost door eenvoudigweg tussen 1439 en 1443 elf gemeten land te annexeren om op die plaats de Nije- Engelse- of Vissershaven tot stand te laten brengen. De volgende, zeer grote, uitbrei ding vond plaats in de Franse tijd. Tengevolge van het Tractaat van Fontainebleau van 11 november 1807, werd het grondgebi8ed van de stad Vlissingen enorm uitge breid. Dat was noodzakelijk in verband met aanpassing van de vestingwerken. De uitgebreide vesting Vlissingen werd aldus een onderdeel van het Franse keizer rijk. De uitbreiding bestond uit: van Koudekerke 149 gemet, van West-Souburg 859 gemet, van Oost-Souburg 200 gemet, van Ritthem 99 gemet en van Oud- Vlissingen en Bonedijke 434 ge met (1 Vlissings gemet bedroeg 2616 m2). Er werd nadrukkelijk bepaald dat er een nieuwe grens zou komen, een kunstmatige, op een afstand van 2600 ellen ca. 1800 m) van de (St. Jacobs)toren af rondom de stad om het Hol landse van het Franse territoir te scheiden. Deze uitbreiding werd na de val van het Franse keizerrijk niet meer teruggedraaid. De grond- afstand werd echter niet bij elk gemeentebestuur met evenveel vreugde begroet. Dit blijkt uit het feit dat nó 1814 West-Souburg daarover ging klagen. Deze ge meente had namelijk, zoals we za gen het meest moeten inleveren en daarmee ook aan inkomsten inge boet. Men vond te West-Souburg dat het grondgebied wederrechte lijk ontnomen was. Vlissingen daarentegen stelde dat het door het toenmalig wettig bestuur ge beurd was. Gedeputeerde Staten kwamen tenslotte na jaren met een com promisvoorstel: Vlissingen zou aan West-Souburg een éénmalige schadevergoeding betalen wegens gederfde inkomsten ten bedrage van 4.000, Dit compromisvoorstel werd door beide partijen geaccepteerd. In 1823 betaalde Vlissingen en dacht daarmee van alles af te zijn. Het rechtmatig grondgebied van de stad werd toen met 16 arduinste nen palen, ter vervanging van de Napoleontische, afgebakend. Daarvan staan er nu nog acht. In 1826 was er echter weer wat ge krakeel rondom het afgestane ge bied. Nu echter kwam het door dat de kerkeraad van West- Souburg weigerde te voldoen aan het verzoek van enkele inwoners van het voormalige deel van West-Souburg (sinds 1807 dus Vlissingen) om hun kerkelijke at testatie naar Vlissingen te zenden. Dit was voor die ingezetenen re den om zich door middel van een —.4 V mJ44— Kr—*wrip«*' - y - 5W p### l/V "-'O /'y iX' -a> 13 request tot de koning te wenden. De kerkeraad zag namelijk een bron van inkomsten definitief verdwijnen. De inwoners stelden dat de kerkeraad het recht niet had om de attestaties vast te hou den. Dat zij immers in 1807 bur gerlijk tot een ander land waren gaan behoren (Franse keizerrijk) en daarmee ook kerkelijk. Ook de stad Vlissingen stond in de adviezen op dat request op dat standpunt. Bovendien, stelde het stadsbestuur, had het kerkbestuur nooit eerder bezwa ren ingediend en Vlissingen had immers in 1823 de zaak af gekocht. Deze zaak sleepte zich voort tot eind 1827, toen besloten werd de procedures stop te zetten. Tenslotte werd in augustus 1828 beslist via een ministeriële brief dat het grondgebied van de stad met het kerkelijke verenigd was. De tot nu toe laatste grote gebieds uitbreiding van Vlissingen vond na jarenlange voorbereiding en soms heftige demonstraties pro en contra plaats in 1966. Per 1 juli van dat jaar werden de tot dan zelfstandige gemeenten Ritthem en Oost- en West-Souburg opge heven en bij Vlissingen gevoegd, evenals delen van Nieuw- en St. Joosland en Koudekerke. De plaatsing van grenspalen door de gemeente Vlissingen nu bijna twintig jaar na de laatste grens wijziging moet echter louter sym bolisch opgevat worden. Laten daarover geen grensperikelen ontstaan. Christ Peters Een harde wind was spelbre ker bij de ondertekening van de contracten 'op hoog ni veau' door hoofdsponsor Mi- ro Vlissingen en het comité van de Ronde van Midden- Ondertekenen van het sponsorcon tract voor cle Ron de van Midden Zeeland in de korf van de ballon die niet de lucht in ging, maar waar voor er wel even een vuurtje werd aangestoken. V.l.n.r.: Piet Lou- werse, Josje Wou- terse (rondemis), Henk Klappe en ballonvaarder Houten. Overzicht van de vestingwerken van Vlissingen omstreeks 1812 met duidelijk aangegeven de 16 grenspalen. Eerste Zeeuwse Autogarage Blaas is vertrouwd voor Fiat. Omdat Eerste Zeeuwse Autogarage Blaas als Officiële Fiat Dealer de beschikking heeft over originele onderdelen en onderhoudsmiddelen. En over uitstekend opgeleid personeel, dat snel vakkundige service kan uitvoeren tegen vaste, lage prijzen, waarmee u tevoren al bekend bent! JBBESO HAT. UNIEK IN PRUS EN PRESTATIE. EERSTE ZEEUWSE AUTOGARAGE (OOK VOOR A.P.K. KEURINGEN) BLAAS, HERCULESWEG 12, MIDDELBURG. TEL. 01180-12918 Zeeland. De ballonvaarder Horsten moest de ballonvaart afgelasten. Toch werd de ondertekening van de contracten in de mand van de ballon verricht. Maar het gezel schap - Miro-bedrijfsleider Henk Klappe, voorzitter Piet Louwerse van de Ronde van Midden- Zeeland, rondemiss Josje Wou ters en ballonvaarder Horsten - bleef met béide benen aan de grond. Miro Vlissingen sponsort dit jaar al voor de vijfde keer deze inter nationale wielerronde. Be drijfsleider Klappe: "Dat zou er op kunnen duiden dat er mogelijk sprake is van een soort automatis me. Niets is echter minder waar. Jaarlijks wordt nauwkeurig beke ken of en op welke wijze Miro bij draagt aan dit steeds groter wor dend evenement". Konde-voorzitter Louwerse toon de zich verheugd dat dit jaar ook Middelburg weer in de route is opgenomen. De renners komen zelfs twee keer door de Zeeuwse hoofdstad. Andere positieve ge- i: den waren er over de deelname n een tweede Spaanse prof- ploeg aan de Ronde van Midden- zeeland die zaterdag 24 mei wordt verreden. Ook Laurent Fignon en Sean Kel ly hebben inmiddles de contracten voor deelneming getekend. Bij de ondertekening waren ook nog an dere comité-leden aanwezig, als mede vertegenwoordigers van het Miro- en van het Coca Cola concern dat de ballon ter intro ductie van het nieuwe produkt cherry Coke beschikbaar had gesteld. Mogelijk dat de ballonvaart later, als de weersomstandigheden gunstiger zijn, alsnog doorgaat. De betere Belgische keuken Aalterbaan 183 - B 9990 Maldegem Tel. 09/3250 711609 Gesloten zaterdag se^ voormiddag en gans de zondag

de Faam | 1986 | | pagina 9