GA VOOR UW FIAT NAAR BLAAS IN MIDDELBURG. Hoofdprijswinnaars kleurwedstrijd De Faam-De Vlissinger gehuldigd HET WEEKBLAD WALCHEREN MUURBLOEMPJES TREKKEN DE AANDACHT HEROPENING Vlissingse Modedagen één maand vervroegd Sponsors royaal met briefjes van honderd Sleepvaartmuseum in Maassluis biedt vrij baan aan Zeeuwen WEDDEN DAT... ...WIJ GOEDKOPER ZIJN 04920-51552 DEZE WEEK IN Vlissingen minder Plantsoenendienst Sponsoring Moederdag zaterdag 19 april spectaculaire openingsaktie: GRATIS ZW/ESEL GLAS - GRATIS GRAVEREN Uw initialen worden vakkundig door de meester giasgraveur van Zwiesei op uw gratis Zwiese/g/as gezet. U krijgt zo'n g/as bij minimale besteding van 15— (één g/as per k/ant) TENTOONSTELLING 'SLEPEN OP DE SCHELDE' HAT. UNIEK IN PRUS EN PRESTATIE. MS I oplage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, Ö1180-81162, privé; h. schrama, 01180-13585. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. Schoenreparatie: de meeste hakkenbars redden het niet. Jan van Ossen bruggen wel, in 'uit het za ken hart Gigantisch veel informa tie in 'korte informatie'. Rubrieken: Rur, tv- programma 's, podium, film, expositie, ar chief sprokkels, kinder boeken en tijdschriften. Juryvoorzitter Hermanda Wortman en de beide winnaars Michel Hoogesteger (midden) en Ronald Stroo. Wiskundeleraar uit Souburg ontdekt Middelburgse flora Gebukt, voorovergebogen, spiedend tussen stenen, kieren in aftakelende monumentale muren -op zoek naar omgerepte natuur. Jan Willem Jongepier maakt er een hobby van. Sterker: "Zeg maar een hobby die tot professionalisme is uitgegroeid". Middelburg is momenteel zijn proeftuin. Muurbloempjes met klinkende of aandoenlijke namen. Dat zijn de delen van de legpuzzel die Jongepier als een compleet schilderij aan de Middelburgse bevolking wil presenteren. Evenals de zeldzame wilde planten, die momenteel gewekt worden door de roep van de lente en onzichtbaar uit het zaad of deelwortels licht zoeken. En dan nog -'straks'- paddestoelen. Het doel: voorkomen dat er nog meer natuur verdwijnt en het nageslacht slecht ahs en ohs kan slaken in musea. "Maar ik heb wel hulp nodig van de bevolking van Middelburg". Hij noemt verscholen tuinen waar in hoeken wellicht plantjes zijn gegroeid zonder dat de eigenaar ook maar één spadesteek in de grond zette. Over de rijkdom aan planten bin nen de gemeentegrenzen is wel een en ander bekend. Zo'n vijf jaar geleden publiceerde de plant soenendienst een rapport over de flora in de Zeeuwse hoofdstad. De landbouwkundig ingenieurs R. Bijl en M. Bakker verrichtten toen een onderzoek en telden maar liefst driehonderd soorten in het wild groeiende planten. Tweejaar later lieten leden van de Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie en de Algemeen Christelijke Jeugdbond voor Na tuurstudie een kritische blik glij den over de kademuren in Mid delburg en constateerden even eens een zeldzaam mooie plantgroei. Hoe zinvol is nu het onderzoek van Jongepier? "Ik wil weten hoeveel planten er op welke plaats groeien. Want de naam op een soortenlijst in de no ta's zegt niets over het aantal exemplaren dat er van is te vin den. Om daar achter te komen heb ik Middelburg in stukken ge deeld van ongeveer 250 bij 250 meter. In elk vak teken ik met co des aan hoe de verschillende wilde planten zijn gegroepeerd. Van be lang is de vraag of ze in groepen staan en hoe groot zo'n groep dan wel is. Op zich is dat een lastig en tijdrovend karwei. Het grootste probleem is echter: hoe kom ik op particulier terrein? Tuintjes en binnenplaatsen in de binnenstad zijn voor mij het belangrijkste. Op die plaatsen -zo vermoed ik- staan vrij veel wilde planten. Niet alleen ordinair onkruid. Nee, ook zeldzame planten verwacht ik daar te vinden. Ik denk daarbij aan varens, muurplanten en via mest van vogels aangevoerde zaadjes die tot planten zijn uitge groeid". Jan Willem Jongepier -van be roep leraar wiskunde en informatica- speurt al een tijdje in de hoofdstad. De man uit Oost- Souburg koos Middelburg omdat hij daar veel zeldzame planten kan bewonderen op de monumen tale muren en in de reeds eeuwen begane en bewerkte grond, zon der dat daar moderne afweerstof- fen werden gebruikt, zoals in de landbouw op het platteland. "Vlissingen trekt me minder, hoewel het niet uitgesloten is dat ik daar ook nog eens een onder zoek begin. Ik verwacht daar niet zo veel zeldzame planten". Tijdens zijn eerste speurtochten deed hij al een aantal verbazing wekkende ontdekkingen. Toen hij zich boog over een zeldzame kamvaren -en toevallige passan ten vroegen zich af: 'Wat doet die *Jan Willem Jongepier meneer? Wat zoekt die meneer?' - wist hij het zeker: er zal nog meer zeldzaams aan het daglicht ko men, als de planten maar eenmaal gaan groeien. Enthousiast: "Zo'n kamvaren komt op papier alleen voor in Noord-Holland, je vraagt je dan af hoe die plant hier is te recht gekomen. Een antwoord daarop geven is vreselijk moei lijk. Andere zelzame planten die ik ontdekte? Dat is hertshoorn weegbree en reigersbek. Die laat ste plant is mogelijkerwijs meege komen met duinzand dat mensen hebben gebruikt om een paadje op aan te leggen. Zeldzame plan ten vind je dan ook op de meest onverwachte plaatsen. Een lek kende goot kan een goede voe dingsbodem bieden. Maar ook hoekjes in ommuurde tuinen waar veel zon komt. Ik benadruk nogmaals dat ik enorm afhanke lijk ben van de medewerking van Middelburgers. Ik hoop echt dat ze hun tuindeuren voor mij openen". De ontdekkingen van Jan Willem Jongepier worden gebundeld in een rapport. Hij hoopt op (finan ciële) steun van dé plantsoenen dienst van de gemeente Middel burg. "Krijg ik geen steun", zo beweert de man die ook een na- tuurrubriek heeft in de PZC, "dan ga ik het met eigen midde len doen.En oh ja, wie me helpt, krijgt uiteraard zo'n rapport". Waarom doet Jan Willem Jonge pier dit onderzoek? Hij antwoordt: "De flora in de stad moet worden beschermd. In Utrecht is men er ook mee bezig. En vrijwel iedereen kent het ver haal van de man die de spoorrails in Nederland langsliep en verras- sendde zeldzame planten ontdek te. Ik heb trouwens met die man een aantal keren meegelopen toen hij in Zeeland aan het werk was". Dat onderzoek naar flora langs de rails werd een succes. Jongepier meent ook in Middelburg veel nieuws te ontdekken. Hoopt: "In het belang van het onderzoek kunnen mensen het beste schrifte lijk reageren en eventueel een foto zenden van het plantje. In de loop van de zomer neem ik contact met ze op. Trouwens zeldzame pad destoelen zoek ik ook". Het adres: Jan Willem Jongepier, Middelburgsestraat 27 in Oost- Souburg. Telefoon: 01184-62829. De vier dames en één heer, orga nisatoren van de Vlissingse Mode- dagen, trachten met een gepolijste kopij van vorig jaar voor de twee de keer Vlissingen onder de aan dacht te brengen. Nagenoeg alle Vlissingse modezaken presenteren hun kleding op dinsdag 13 en woensdag 14 mei. Rond de mode moet er een bruisende, feestelijke stemming heersen. Muziekgroep- jes, kramen met talrijke lekker nijen en de comfortabele terras sen rond de podia dienen borg te staan voor - wat de organisatie noemt - genieten van mode èn van Vlissingen. De Modedagen wor den gehouden op het Beursplein en beginnen dagelijks om 14.30 uur. Burgemeester Jaap van der Doef opent het feest dinsdag om 13 uur. Vorig jaar was de verwachting, zo verwoorden Emmy Acda, José de Vries, Ien Stuart, Rita van der Linden en Jan Goedvolk de ge voelens van de buitenwacht, dat 'dat vrouwenclubje' het na één keer wel voor gezien zou houden. In een karikatuur werden de da mes voorgesteld. Hun alom ge prezen vriendschapsband zou na de eerste Vlissingse Modedagen wél worden omgezet in fladderen de 'kijvende wijven'. Ze zijn niet temin echte vriendinnen gebleven. "En we zijn sinds vorig jaar zoda nig op elkaar ingespeeld, dat we aan een half woord genoeg heb ben om te weten wat iemand an ders bedoeld. Het gehele jaar door hebben we vergaderd. Feite lijk was alles in een wip ge regeld". Ook dit jaar weer stond Vlissin gen - op een enkeling na - pal ach ter de organisatoren. Gul spon sorden 94 middenstanders en ban ken deze manifestatie. Gemiddeld gaf elke winkelier een briefje van honderd mee aan de dames ("Jan Goedvolk blijft altijd een beetje op de achtergrond"). De bapken gaven meer. Over het programma zelf is nog niet zo veel te zeggen. Wat vast staat is het volgende. Er zal een jazzorkestje spelen, er komt een redelijk bekend zanger, de leerlin gen van de Vlissingse MDGO af deling mode showt zelfgemaakte en -ontworpen kleding en er is een verloting met prijzen als een mini cruise, een ring met briljant, een diner en vier goede modezaken geven tegoedbonnen. Het profes sionele modellenbureau Visage met speaker en speakster verzorgt dagelijks elk uur een show van een half uur; te beginnen om 14.30 uur en de laatste om 19.30 uur. Vijftien modezaken laten er hun kleding zien. Mensen die slecht ter been zijn kunnen dage lijks gratis met een paardetram van de Vredehoflaan naar de bou levard nabij het standbeeld van Michiel de Ruijter worden ge bracht. Deze tramdienst wordt onderhouden tussen 13.30 en 17 uur. Als opmaat voor het modefestijn komen op zaterdag 10 mei meiden van een promotieteam in het win kelcentrum rond de Walstraat in actie. Met het oog op moederdag - de dag er na -delen zij bloemen uit. Verder is er ter promotie van dit mode-initiatief een vitrine in gericht op de Lange Zelke, met geactualiseerde informatie over de modedagen. Overigens hebben de Vlissingse Modedagen vorig jaar de betrok ken modezaken geen windeieren gelegd. Ien Stuart: "Vooral de jeanszaken profiteerden. Dat is ook de reden waarom we deze da gen dit jaar een maand eerder houden. De, zeg maar, wat betere mode huizen kunnen dan ook wat meer meeprofiteren. Een bloesje uit een jeanszaak koop je immers eerder dan een wat duurder kledingstuk". Sfeerbeeld van de Modedagen vorig jaar. Michel Hoogesteeger (6 jaar) uit Westkapelle en Ronald Stroo (11 jaar) uit Vlissingen wonnen de kleurwedstrijd, die de huis-aan- huis-blad-combinatie De Faam- De Vlissinger voor de Pasen in haar kolommen had opgenomen. Vorige week vrijdag werden de hoofdprijswinnaars gefeliciteerd. Samen met hun ouders genoten ze in de Middelburgse ijssalon La Palma van ijs, koffie en gebak. De prijs: een lang weekeinde Po nypark Slagharen. De overige twintig winnaars, een gratis toe gangsbewijs voor het pretpark, ontvingen schriftelijk bericht. Iets meer dan tachtig inzenders moesten worden beoordeeld. Hermanda Wortman, juryvoor zitter, zei tijdens de informele bij eenkomst vrijdag dat het uitzoe ken van de beste en mooist gekier de platen een moeilijke klus was geweest. "Wel meer dan twee uur zijn we bezig geweest. Soms vroe gen we ons af of de kleurpotloden niet door de kinderen maar door de ouders waren gebruikt". "Nou die van ons niet", verze kerde mevrouw Hoogesteeger uit Westkapelle. "Michel kleurde wel vier tekeningen in die hij opstuur de. Hij heeft trouwens al meer kleurweds.tri.]den gewonnen". Datzelfde geldt voor Ronald Stroo. "Meer dan twintig prijzen won hij. Maar deze prijs is wel de grootste", pronkten de heer en mevrouw Stroo. De overige winnaars zijn: catego rie tot negen jaar: Petronella Lie- vense (Aagtekerke), Richard de Koning (O-Souburg), Dakira Te- lepary (Middelburg), Ellen Wille- boordse (O-Souburg), Ramon Mangold (O-Souburg), Jos Rie- mens (Arnemuiden), Eva Wage naar (O-Souburg), Vivian Reij- nierse (Grijpskerke), Sjoerd Bliek (Terneuzen) en Pedro de Visser (Aagtekerke). Categorie tot twaalf jaar: Claudia Verdaasdonk (Middelburg), Do minique Remmelenkamp (Vrou wenpolder), Els de Visser (Aagte kerke), Hanita Lievense (Aagte kerke), Wendy de Hamer (Mid delburg), Linda Zwemer (Middel burg), Sylvia Coslijn (Vlissingen), Nills Pleijte (Borssele), Alexandra Knoester (Middelburg) en Remco van Eenennaam (Vlissingen). SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01 180 1 3221 Kurk tn Parketvloeren in A kwaliteit Parketvloeren in meer dan 25 kwaliteiten Kurkvloeren in meer dan 20 kleuren Kurk en Parketvloeren va/ 9 tot 79. per m' Witte kurkvloer v a 18. per m' ongelegd Lamellenparket va 49. per m' ongelegd De Consumentenbond vond dit parket het beste en het goedkoopste tgdens het laatst gehouden onderzoek U kocht bi) ons, maar vindt later elders een lagere prijs voor het zelfde product Wij betalen u dan direct het verschil terug' Op al onze vloeren 3 jaar schnftelijke garantie Termijnbetaling in 30 maanden Leveren en leggen door geheel Nederland en België Zelf leggen dan instructie bij u thuis! Wij wedden met u voor een schitterend Oosters kleedje dat onze prijzen lager liggen dan elders! BEL NU VOOR EEN VERGELIJKENDE PRIJSOPGAVE OF EEN AFSPRAAK ONS CENTRALE TELEFOONNR. P.S. Afspraken ook op zondag of 's avonds bij u thuis! Nodorlondto Kurk en Porkafmootithappl/ Amsterdam Breda Eindhoven füsl Helmond I luist Tilburg Vlissingen Zalibommel Zienkzee Wie zich een beeld wil vormen van hoe de sleepvaart op de Westerschelde wordt bedreven moet daarvoor wel minstens een dagdeel inruimen. Sinds vorige week zaterdag namelijk heeft het Nationaal Sleepvaart Museum in Maassluis een tentoonstelling in gericht onder de titel 'Slepen op de Schelde'. De grote zaal is ge heel ingeruimd voor dit thema. Vele aspecten worden belicht. Daarnaast is er in de kleine zaal een geactualiseerde permanente expositie te bekijken over de ge schiedenis van de Nederlandse zeesleepvaart met -weer in een an dere ruimte- de historie van de haven-, kust en Rijnsleepvaart. De Westerschelde is de drukst be varen zeearm. Een constante stroom vrachtschepen komt van of gaat naar Vlissingen, Antwer pen, Gent en Terneuzen. Vlissin gen met zijn strategische ligging - zo leert de expositie andermaal- neemt een cruciale plaats in. Vooral als het gaat om in moei- lijjkheden geraakte schepen wordt er vanuit de Walcherse Scheldestad hulp verleend. Ver der is Vlissingen van belang als het gaat om scheepsbouw en in dustrie. Het Nationale Sleepvaart Museum beschikt over een ma quette, die een duidelijk beeld geeft van de nautische situatie rond Vlissingen. Al sinds de jaren dertig liggen er onder het oog van het standbeeld van de zeeheld Michiel de Ruyter sleepboten 'op station'. Vrijwel onmiddellijk kan hulp worden ge boden aan schepen in de zeearm of op zee. De Westerschelde -zo constateert men in het *De M.SI.B. Jacques Letzer van de rederij Unie van Redding en Sleepdienst nv Antwerpen. sleepvaartmuseum- is nu eenmaal een grillige rivier. Omstandighe den kunnen plotseling verande ren: snel opkomende mist of zich langzaam verplaatsende zandban ken. Deze door de natuur opge worpen bakens stellen hoge eisen aan gezagvoerders, stuurlieden en loodsen. Niettemin wordt regel matig een beroep gedaan op de sleepbootdienst om bijvoorbeeld- strandingen te voorkomen: een andere keer weer moet een schip worden vlotge- trokken. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat er zich aan de boorden van de Westerschelde een groot aantal sleepvaartonder- nemingen vestigde. Het ligt voor de hand dat er daardoor sprake is van concurrentie. Concurrentie - aldus de mensen van hef museum die oms wel een wat al te zwaar accent krijgt. Sleepvaartmaatschappijen uit Vlissingen, Hansweert, Terneu zen en Antwerpen komen ruim schoots aan bod tijdens de ten toonstelling. Verder zijn er veel foto's, die een beeld geven van de historische en actuele situatie in het Scheldegebied. Het histori sche gedeelte laat zien dat er vóór de Tweede Wereldoorlog behalve sleepboten uit Rotterdam en Ant werpen, ook Duitse slepers brood zagen in dat gebied. Modellen van Zeeuwse en Belgische sleepboten, een bergingsvaartuig uit Vlissin gen en stoomsleepboten op schaal uit het verleden zijn eveneens te bewonderen. Het diaprogramma is geheel ge wijd aan de sleepvaart in Zeeland. Er is verder een spannende video clip over de berging van de Mont Louis voor de Belgische kust in 1984. Onder leiding van de Mid delburgse documentalist J.A. Heijliger, heeft een Zeeuws team sleepvaart-enthousiastelingen ge holpen bij de samenstelling van deze tentoonstelling. De openingstijden: woensdag en zon dag 14 tot 17 uur, 's zaterdags 10 tol 17 uur. Eerste Zeeuwse Autogarage Blaas is vertrouwd voor Fiat. Omdat Eerste Zeeuwse Autogarage Blaas als Officiële Fiat Dealer de beschikking heef) over originele onderdelen en onderhoudsmiddelen. En over uitstekend opgeleid personeel, dat snel vakkundige service kan uitvoeren tegen vaste, lage prijzen, waarmee u tevoren al bekend bent! fZEEF.lïi EERSTE ZEEUWSE AUTOGARAGE (OOK VOOR A.P.K. KEURINGEN) BLAAS, HERCULESWEG 12, MIDDELBURG. TEL. 01180-12918

de Faam | 1986 | | pagina 1