Bedrijfsterreinen in Zeeland aanvraag melis gapinge Nieuwe projectiezaal voor provincie Watertoerisme in Zeeland Onderwijs DE FAAM Woensdag 16 april 1986 De Provinciale Planologische Dienst heeft een studierap port gepubliceerd over economische activiteiten en het gebruik van de ruimte in de provincie Zeeland. IN BEROEP Subsidie voor bibliotheken in Wemeldinge en Burgh-Haamstede COMMISSIES Cijfers Nieuwe perspectieven Arbeidsmarkt Planologische reserveringen Monumenten provinciale griffie Toertochten Van Zeil Lesbisch Jazzdemonstratie Vredesgebedsdlenst c <2 *o 0) O C O 0) O <5 "O D 0) CU 'n ■o co 0) ■o !ZT 15 ABDIJ IEÜWS Voor het eerst sinds de provin ciale VVV in Zeeland het water toerisme aan de hand van cij fers nauwkeurig bijhoudt (sinds 1 967) is er sprake van een lich te teruggang over de hele linie. Dit is waarschijnlijk veroorzaakt door het slechte weer in 1985. Dit staat geschreven in een no ta van de stichting provinciale VVV; "Lichte teruggang water toerisme in Zeeland in 1985". Zo is het aantal gastvaartuigen wat die Zeeuwse havens bin nenkwam met ruim 1 afgeno men ten opzichte van 1984. Het aantal overnachtingen van die schepen liep terug met 2%. In 1985 passeerden 145.519 geschutte pleziervaartuigen de sluizen. In vergelijking met 1 984 is dit een afname van 5%. Overigens heeft deze teruggang zich niet bij alle sluizen gemani festeerd. De zeesluis in Terneu- zen ging als enige vooruit. Waarschijnlijk ligt dit aan de tocht voor traditionele schepen van Brugge naar Sail Amster dam. Verder, zo meldt de pro-, vinciale VVV, was in 1985 juli de drukste maand met 35,3% van het jaartotaal, gevolgd door augustus met 24,1 In tegen stelling tot 1 984 was de maand mei derde met 1 2,2%, juni vier de met 10,4%. De wintermaan den oktober tot en met april wa ren goed voor zo'n 10% van het jaartotaal. Tenslotte zijn de gegevens van de sluizen uitgesplitst volgens nationaliteiten van de geschut te schepen. De Nederlandse vlag was goed voor 72% van de scheepvaartbewegingen, de Belgische vlag komt op de tweede plaats met 13,9% ge volgd door die van de Duitse Bondsrepubliek met 7,6%, de Britse vlag met 5,1% en de Franse vlag was goed voor bijna ft. Gedeputeerde Staten stellen Provinciale Staten voor een be drag van f 186.000,— uit te trekken voor het inrichten van een nieuwe zaal voor film-, dia- en videovertoningen. Deze zaal zal worden gebruikt door het bureau voorlichting van de provincie Zeeland en het Roosevelt Studiecentrum, die beide worden ondergebracht in de gebouwen van de voormali ge. Provinciale Bibliotheek in de Middelburgse Abdij. Op dit mo ment wordt hard gewerkt om de voorlichtingsruimten, expo sitiezaal, collectieruimten etc. in september gereed te hebben. Een belangrijke plaats krijgt de projectiezaal, die plaats zal bie den aan 90 tot 100 mensen. Hiertoe wordt het voormalige boekenmagazijn van de biblio theek "omgetoverd" tot een ruimte waarin allerlei publieks groepen kunnen worden ont vangen. De zaal zal ook kunnen worden gebruikt voor het hou den van inleidingen en discus siebijeenkomsten. Daarvoor zijn nog al wat techni sche voorzieningen nodig op het gebied van projectie, ge- iuidsversterking, afdoende ver duistering etc. Ook zal de zaal trapsgewijs worden opgehoogd om elke toeschouwer een opti maal kijkplezier te kunnen ga randeren. Aangezien een groot deel van het materiaal dat het Roosevelt Studiecentrum uit de VS heeft verkregen op videota pe staat, zal in de zaal een vide oprojector worden aange bracht. GS stellen voor het benodigde bedrag te dekken ten laste van de post Onvoorzien. De staten behandelen het voorstel op vrij dag 2 mei a.s. Dinsdag 22 april houdt de twee de kamer uit Gedeputeerde Sta ten vijf zittingen om beroeps schriften tegen gemeentelijke beslissingen over bijstandsza ken te behandelen. Beslissingen van de colleges van Burgemeester en wethou ders van Middelburg, Goes, Sas van Gent (2x) en Terneuzen worden aangevochten. De zit tingen zijn openbaar en begin nen om 10.00, 10.20, 10.40, 1 1.20 en 11.00 uur. Ze worden gehouden in het Pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. GS stellen Provinciale Staten voor subsidies te verstrekken voor de vestiging van bibliotheek-filialen in Wemeldin ge en Burgh-Haamstede. Om deze subsidies is gevraagd door de Stichting openbare bi bliotheek Kapelle en het ge meentebestuur van Wester- schouwen. De Kapelse stichting vroeg om f 20.000,— om deel te kunnen nemen aan het geautomatiseer de catalogussysteem van de gezamenlijke Zeeuwse biblio theken. GS willen deze aan vraag honoreren. Een dergelijke ontwikkeling past in het uit gestippelde beleid. Het gemeentebestuur van Westerschouwen kan wat GS betreft rekenen op eenzelfde bedrag, te besteden aan de aan schaf van boeken en eventueel de verdere inrichting van de bi bliotheek. Beide plaatsen werden tot nu toe bezocht, door een bibliobus. Nu er een vaste bibliotheek vestiging komt is er sprake van een volwaardiger voorziening. De Staten behandelen het voor stel op vrijdag 20 juni a.s.. Woensdag 23 april, 14.00 uur vergadert in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middel burg de afdeling basisonderwijs en speciaal onderwijs van de Provinciale Onderwijsraad. Op de agenda staat o.a.: plan van scholen speciaal onderwijs 1987-1990. Ook wordt er gesproken over voldoende openbaar onderwijs en de be hoefte aan provinciale onder- wijsbrochures. De vergadering is openbaar. ^1 De titel van het rapport is "Mag het iets meer zijn?". In het ver loop van de studie wordt duide lijk gemaakt dat er hier en daar misschien ietsje meer zou moe ten zijn, maar dat er ook wel eens iets teveel is. Het rapport gaat uitvoerig in op de economische activiteiten in Zeeland op diverse gebieden en de verwachtingen voor de toe komst. Ruime aandacht wordt geschonken aan de verwachtin gen voor de arbeidsmarkt. De conclusies spitsen zich vooral toe op de situatie met de be staande bedrijfsterreinen en de eventuele wenselijkheid tot uit breiding. Berekend is dat er in Zeeland - per 1 januari 1983- 214 ha vrij bedrijfsterrein was in eigendom bij gemeenten, 786 bij de ha venschappen en 389 ha bij par ticulieren (bv. beleggers). Dit geldt voor terreinen groter dan 5 ha. In een economisch rooskleurige situatie reiken de reserves aan grond -over de gehele provincie gezien- verder dan 10 jaar, al dus de PPD-studie. Een punt is wel dat de vraag op Schouwen zich niet in Zeeuwsch- Vlaanderen laat oplossen, zodat ook per regio inzicht in de cijfers nodig is. Zo blijkt bijvoorbeeld dat op Walcheren de gemeen ten Vlissingen, Arnemuiden en Veere nogal krap zitten, terwijl Middelburg nog flink wat grond heeft aan te' bieden. De gemeentelijke terreinen (gro ter dan 5 ha en op basis van de situatie op 1 januari 1983) ver tegenwoordigen een gezamen lijke waarde van f 1 24 miljoen. De terreinen van de haven schappen zijn becijferd op f 493 miljoen. Het rapport wijst erop dat de provincie streeft naar economi sche vernieuwing. Ter on dersteuning van initiatieven is hiertoe een aantal fondsen in het leven geroepen. Landelijk - zo stelt de PPD vast- komt de innovatie vooral tot stand in of in de omgeving van de grote steden. De "koplopers" in Zeeland en de mogelijkheden voor "hi- tech" zijn vooral te vinden in de recreatie, de "agri-business", visserij, milieutechnologie, de op- en overslag en de zeehaven- chemie. In tegenstelling tot het landelijk beeld drijven ze even wel niet op het stedelijke milieu. Dat lijkt in Zeeland eerder ver zorgend dan stuwend. Deze ontwikkeling kan in Zeeland ge volgen hebben voor de ruimtelij ke ontwikkeling, bijvoorbeeld voor de industrieterreinen bui ten de steden. De Zeeuwse arbeidsmarkt ziet er beter uit dan de landelijke, zo wordt geconcludeerd. Dit geldt echter weer niet voor Tholen en West Zeeuwsch-Vlaanderen. Initiatieven van kleine onderne mingen blijken in Zeeland naar verhouding belangrijk te zijn voor de arbeidsmarkt. Overigens is niet gebleken dat er sprake is van een "trek naar de groeikernen", ondanks het feit dat het planologische beleid hierop gericht was. Het lijkt daarom niet realistisch om op dit punt door te gaan met een concentratiebeleid. Vanuit een regionaal oogpunt is het niet nodig meer terrein te re serveren. Zoals gezegd kan er wel sprake zijn van enig plaat selijk tekort, bijvoorbeeld in Midden-Zeeland (Vlissingen, Arnemuiden, Veere en wellicht Westkapelle). Het studierapport stelt de vraag of in dit geval het belang van het regionale overschot geen voorrang moet krijgen op het plaatselijke tekort. In feite is er een scherp voorraadbeheer no dig voor bedrijfsterreinen, ten einde te voorkomen dat de tota le voorraad niet groter wordt. Als tot de aanleg van be drijfsterrein wordt besloten dan moet worden voorkomen dat er in de buurt dingen gebeuren die op gespannen voet staan met de aard van het terrein en die zelfs een verdere ontwikkeling in de weg zouden kunnen staan. Ook in verband hiermee blijft het nodig te streven naar zoveel mogelijk bundeling van activiteiten. Voor de dienstensector kunnen de vaak grote monumentale panden in binnensteden een goede vestigingsplaats zijn. Het is daarom van belang dat deze gebouwen goed worden be heerd. Er valt op dit moment een toenemende leegstand te constateren^ Enige terughou dendheid ten opzichte van ves tiging buiten binnensteden is geboden, aldus het studie rapport. Voor belangstellenden is een aantal exemplaren van het rap port "Mag het iets meer zijn?" beschikbaar. Neemt u contact op met bureau voorlichting pro vincie Zeeland telefoon (01180)31394. m Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. s~ Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg De Zeeuwse ren- en toerclub Theo Middelkamp houdt zondag 20 april de Diwas-Sporl/Koper- Galjoen toertochten met start en finish bij taveerne "Het Koper Galjoen", Damplein te Mid delburg. Tussen negen uur 's morgens en twee uur 's middags kan men voor dit sportieve evenement wor den ingeschreven. Het zijn vrije toertochten zodat ieder z'n eigen tempo kan bepa len. De afstanden zijn naar keuze 30, 60, 120 en 200 kilometer. De grotere afstanden zijn bedoeld voor geoefende trimmers; de kor tere afstanden voor beginners, ge zinnen en ouderen. De routes van 30, 60 en 120 kilo meter gaan over Walcheren, Noord-Beveland en Zuid- Beveland. De route van 200 kilometer gaat via de Zeelandbrug en de Greve- lingendam naar Goeree en Over Flakkee. Staatssecretaris P.h. van Zeil van economische zaken voert op maandag 21 april het woord tij dens een verkiezingsavond van het CDA Vlissingen. Deze avond wordt georganiseerd met het oog op de komende tweede kamerverkiezingen en vindt plaats in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Kerk aan de Paul Krugerstraat te Vlissin gen, aanvang 20 uur. De werkgroep van lesbische vrou wen in Zeeland, Prima Donna, houdt zondag 20 april een thema middag over transsexualiteit. En kele transsexuelen vertellen vanaf 15 uur in het vrouwenontmoe tingscentrum Jet aan de Zusterstraat in Goes Over hun er varingen. Vrijdag 25 april is er vanaf 20 uur een open café avond. Informatie: Postbus 2164, 4460 MD Goes. De gymnastiekverenigingen DIOS uit Oost-Souburg, Veldo uit Mid delburg en Genie uit Bergen op Zoom nemen zaterdag 26 april deel aan gymnastiekdemonstra- tiesin sporthal Tuinwijl in Bergen op Zoom. Aan de demonstraties, die om 10.30 uur beginnen, ne men 487 gymnasten deel. Inlich tingen: 01180-11909. De vredesgebedsdienst, die zon dag 20 april wordt gehouden in de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat in Middelburg, staat in het teken van de bevrijding. Het thema is 'Bevrijding tot elke prijs?'. Ds. G. Kalksma uit Vlis singen is de voorganger; Harry van Zweeden (orgel) en Janke Sanderse (fluit) verlenen mede werking. De dienst begint om 19.30 uur. Na afloop vertelt de Middelburgse wethouder M. Vin- ke iets over de indrukken die hij vorig jaar tijdens zijn bezoek aan Middelburgs zusterstad Nagasaki (Japan) heeft opgedaan. Daar werd vorig jaar herdacht, dat de stad veertig jaar eerder werd ge troffen door een atoombom. U) MB mm #■1 u. "Moederhuis Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag W.C. Melis te Gapinge heeft bij hen op 11 maart 1986 een aanvraag om vergunning inge volge de Afvalstoffenwet ingediend. Het betreft hét aanbrengen van een verharding bestaande uit sloopafval op het terrein van een kippenhouderij. De vergunning is gevraagd voor een periode van 4 maanden. Het werk zal worden uitge voerd op een perceel aan de Vriezenveenseweg te Gapinge, kadastraal bekend gemeente Veere, sectie M, nummer 22. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 17 april 1986 tot en met 16 mei 1986 op de volgende tijden: - in het gemeentehuis van Veere, Kerkstraat 7 te Veere, op werkdagen van 9 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur en iedere maandagavond na telefonische afspraak (telefoon 01181-455, toestel 20). - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 16 mei 1986 tot en met het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middel burg "een gemotiveerd bezwaarschrift indien tegen het geven van de gevraagde vergun ning en wel tot en met 16 mei 1986. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot en met 7 mei 1986 tegen de aavraag mondeling bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (telefoon 01180-31366). Middelburg, 9 april 1986. DOOR CHRIST PETERS Flushing" Eind 1914 en in 1915 kwamen er te Vlissingen dergelijke ge adresseerde brieven aan. De postbode wist die toen onberispelijk te bezorgen. Wat was er aan de hand? Zoals vermeld in de archiefsprok- kel van 26-2-1986 werd Vlissingen vanaf oktober 1914 overspoeld door vluchtelingen vanuit België in verband met de daar heersende oorlogstoestand. Naar aanleiding van dat artikel werd aan de Vlis- singse archiefdienst materiaal ge schonken door iemand uit het Groningse. De grootmoeder van de (inmiddels overleden) echtge note van deze man had een open bare funktie bekleed in het Vlis singen van 1914. Daarvan waren nog wat spulletjes bewaard die hij wel op zou sturen. Aldus ge schiedde. Het ging om spullen van mevrouw Fokje Breve t- Pasma. Zij was per 1-1-1903 tot gemeentevroedvrouw van Vlissin gen benoemd door de gemeen teraad. Tevens werd door die raad een in structie voor de vroedvrouw vast gesteld. Daarin lezen we onder meer: "De uitoefening der verlos kunde bij de behoeftigen van ge meentewege bedeeld of in gestich ten verpleegd wordende, is opge dragen aan eene gemeente vroedvrouw die door den Ge meenteraad wordt benoemd, ge schorst en ontslagen. Zij verleent hare hulp, zodra die wordt inge roepen kosteloos aan alle vrou wen in de gemeente die haar van wege de gemeentelijke instellin gen van weldadigheid worden op- Wam de kosten kwamen, althans de eerste dagen, geheel voor reke ning van de vroedvrouwen. Later kwamen er van diverse zijden gif ten binnen, onder meer van de Friends War victims Relief Co- mittee uit Londen. Omstreeks mei 1915, toen er in middels 180 vrouwen waren ge holpen, werd de noodzaak tot in standhouding van het moederhuis te Vlissingen minder. De instand houding van dit particulier initia tief werd te kostbaar, al bleef men incidenteel indien nodig nog wel helpen. Op 29 mei 1915 werd de financiële eindafrekening opge maakt. De rekening "sloot" met een nadelig saldo van 182,72. Mevrouw A. Wemelsfelder van Dam schreef later over haar akti- viteiten t.a.v. het moederhuis aan de Belgische consul: "Mocht ik er in zijn geslaagd de ellende van den oorlog voor uwe lanclgenoo- ten een weinig verzacht te hebben dan is zulks voor mij voldoende belooning". Moederhuis Vlissingen, 1914,'achterste rij links: A. Wemelsfelder-van Dam, rechts F. Brevet-Pasma. Christ Peters. gegeven. Bij moeilijke verlossin gen roept zij de hulp in van een der gemeente-geneeskundigen. Zij zorgt dat hare huisgenooten steeds weten waar zij zich be vindt. Zij geniet eene jaarwedde of belooning door den Gemeente raad te bepalen". De beloning werd later vastgesteld op 5,— voor elke door haar gedane ver lossing. Nu terug naar 1914. "Als vroed vrouw werd in den nacht van 9 op 10 October 1914 mijne hulp inge roepen voor madame Visser laatst uit Antwerpen welke laatste op 9 October van daar naar Vlissingen was gevlucht. Op het stationsem placement alhier assisteerde ik haar bij de geboorte van haar kindje en besefte oogenblikkelijk dat voor zulke toestanden raad moest worden geschaft. Op 10 October nog dien zelfden dag kwamen mijne moeder, eveneens vroedvrouw, en ik overeen een huis te huren en in te richten uit sluitend tot moederhuis voor der gel. Belg. vluchtelingen". Aldus mevr. A. Wemelsfelder van Dam, Moederhuis Vlissingen, 1914, Hobeinstraat 2, rechts de Glacisstraat. stiefdochter van mevrouw F. Bre vet Pasma. Dit huis werd het pand Ho beinstraat nummer 2 te Vlis singen. Er verschenen kleine berichtjes in de Vlissingsche Courant over de oprichting van dit moederhuis. De armen zouden kosteloos be handeld en verpleegd worden, doch tegelijkertijd werd er direkt bij vermeld dat ook de min of meer gegoeden niet alleen gaarne werden opgenomen, "doch dat dit laatste met het oog op de bestrijding der kosten zelfs zeer gewenscht is".

de Faam | 1986 | | pagina 13