D>@ Faam 'Honger hoeft niet' van 12 t/m 19 april Discussie en informatie over voedselprobleem BIJOU iiltsim Themadag geboekt De eerste stappen van Casper den Boer in filmland Ook dominee Wim Verhoeks vertelt over belevenissen je .ervaringen als filmacteur; daar doe als scenarioschrijver voordeel mee' Joegoslavische kunstenaar op 2 plaatsen in Middelburg V- V HET WEEKBLAD WALCHEREN EEN KLEINE MAAR DRAMATISCHE ROL IN DE AANSLAG PEETERS r DEZE WEEK IN SIGG - Savoy I SIGG - Las Vegas j SIGG - Grande Cuisine De kwaliteitspan f uit Zwitserland Lange Delft 44 - Middelburg De zaak op de hoek HSI -MS5" jSE 'Euthanasie in een pluriforme samenleving' Religieus boek over oorlogservaringen Hele middag Koningin Audities J.P.A. Rossël Ook op Walcheren vinden activi teiten plaats in het kader van de aktieweek "Honger hoeft niet". Dat gebeurt onder meer in Mid delburg en Westkapelle. De lan delijke aktieweek, die dit jaar wordt gehouden in de week van 12 tot en met 19 april is een initia tief van een groot aantal landelij ke organisaties op het gebied van landbouw, milieu en ontwikke ling. In Zeeland zijn dat het Cen trum voor Ontwikkelingssamen werking Zeeland (COS-Zeeland), het Delta en Derde Wereld pro- jekt van het Rijn-Schelde- Instituut, de wereldwinkels, het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon- takt (ZAJK) en de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF). ^CHËnke»^ NIEUWE BURG 8 ■MIDDELBURG - TEL. 01180-13266 "Honger hoeft niet" vraagt aan dacht voor het wereldvoedsel- vraagstuk als een allesomvattende problematiek. De landbouwover schotten van de rijke landen, de torenhoge schuldenlast van veel ontwikkelingslanden en de aan tasting van natuur en milieu zijn geen zaken die los van elkaar staan, zo stellen de initiatiefne mers. Voor oplossing van het hongerprobleem in de wereld is daarom een brede aanpak en in spanning vereist. De deelnemende organisaties wijzen op een aantal concrete mogelijkheden en maat regelen om een rechtvaardiger voedselverdeling en een verant woorde voedselproductie hier en in de Derde Wereld te realiseren. Enkele daarvan zijn: Er moet een einde komen aan de productie van landbouwover schotten in de rijke landen. Die overschotten worden vaak ge dumpt op de wereldmarkt, wat een ernstige verstoring van de voedselproductie in Derde- Wereldlanden teweegbrengt. Door een enorme schuldenlast zijn veel ontwikkelingslanden ge dwongen steeds meer grond te ge bruiken voor de verbouw van ex portgewassen om geld te verdie nen om de rente terug te betalen. Wanneer een land gedwongen is meer voedsel te exporteren, ter wijl in dat land zelf honger gele den wordt, is schuldensanering hard nodig. Nederland kan hierin een stimulerende rol vervullen. Veel agrarische grondstoffen uit Derde-Wereldlanden worden hier tegen zo'n lage prijs ingevoerd dat in die landen een duurzame landbouw niet meer mogelijk is. Bij het vaststellen van de prijs van agrarische grondstoffen moet als uitgangspunt worden genomen dat boeren en boerinnen voldoen de in staat moeten zijn om zich zelf van voedsel te voorzien en de vruchtbaarheid van de grond in stand te houden. Door overschakeling van de ene grondstof op een andere (bijvoor beeld riet- en bietsuiker op mais- zoetstof) kunnen boeren tegen el kaar uitgespeeld worden en kun nen plotseling grote overschotten ontstaan. Om dit te verhinderen moet de overheid regulerend op treden. Een ontwikkelingsbeleid, ge richt op het verbeteren van de voedselsituatie moet rekening houden met de wensen van man nen en vrouwen op het platteland en moet de natuurlijke omstan digheden als uitgangspunt nemen. De eigen voedselproductie is de basis voor economische ontwik kelingen. Activiteiten Naast landelijke activiteiten en schriftelijk materiaal gebeurt er ook in Zeeland het één en ander op zowel plaatselijk als provinci aal niveau. Zo is er door de deel nemende Zeeuwse organisaties een speciale "Honger hoeft niet"- uitgave van het contactblad van het COS-Zeeland, Cosmorama, samengesteld en wordt er op woensdag 16 april een provinciale informatieavond georganiseerd in Goes, in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14, 's avonds om 19.30 uur. Op het programma staat de film "Ik hoef niet meer", een inleiding door J.B. Wybrandi (medewerker van de Stichting Oe cumenische Hulp aan Vluchtelin gen te Zeist) over "Nederland en de honger" en een discussie over de voorstellen van het samenwer kingsverband. Aan die discussie wordt ook een bijdrage geleverd door G. van der Grint van het Landbouwschap. Op Walcheren zijn vooral de we reldwinkels actief. De Middel burgse wereldwinkel houdt op woensdag 9 april een open avond met als inleider Willem Polder van het DDW-projekt. Daarnaast zijn de wereldwinkeliers actief op zaterdag 12 april in de Lange Delft en op de Markt. Op diezelf de dag bezorgen vrijwilligers van de wereldwinkel in Westkapelle huis-aan-huis de "Honger hoeft niet"-aktiekrant en de wereld- voedselkrant. Bovendien is er een tentoonstelling in het Jeugdge- bouw aan de Markt. Op zondag 13 april krijgen de kinderen van de interkerkelijke zondagsschool een diatekenfilm te zien over de wereldbevolkingsgroei en in de week daarna wordt op de "School met de Bijbel De Lichtstraal" les gegeven over de brochure 'n wolkje melk graag". Voor meer informatie over "Honger hoeft niet" kan men te recht bij het COS-Zeeland, Dam 47, 4331 GG MIDDELBURG, tel. 01180-25347 (ma. en vr.). \ode' ;K\eure° Woensdag 9 april 1986 87e jaargang no. 14 oplage 22.150. wekelijks gratis hgis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162, privé: h. schrama, 01180-13585. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. 'Euthanasie in een pluriformesa- menleving' was het thema van een bijeenkomst, die vier instellingen op het gebied van maatschappe lijk activeringswerkin oktober vo rig jaar in Goes organiseerden. Die themadag was in het bijzon der bedoeld voor huisartsen, spe cialisten, besturen, directies en medewerkenden van ziekenhui zen, van verzorgings- en verpleeg tehuizen, voor besturen en mede werkenden van plaatselijke, regi onale en provinciale organisaties op het terrein van de gezond heidszorg en hulpverlening, voor pastores en humanistische raadslieden en voor hen die be trokken zijn bij opleidingen op het gebied van de gezondheids zorg en bejaardenzorg. Over die themadag, die zeer druk werd be zocht, is nu een brochure ver schenen. Het boekwerkje bevat de drie in leidingen die deskundigen hebben gehouden, de tekst van de forum discussie, die plaatsvond onder leiding van burgemeester W. van Montfrans-Hartman van Veere en een uitvoerige literatuurlijst. De inleiders waren prof. dr. H.M. Kuitert van de Vrije Universitei in Amsterdam, prof C. Spreeuwen- berg, van dezelfde universiteit en mr. E.Ph. Sartorius, juridisch medewerker van de Nederlandse Vereniging voor Euthanasie. Zij spraken over 'Als het eind in zicht is; euthanasie als uitweg uit een impasse', 'Euthanasie als onder deel van stervenshulp' en 'Het recht in beweging; gewijzigde rechtsopvatting inzake de vrijwil lige euthanasie'. De organisatoren van de thema dag waren de Stichting Gerefor meerd Sociaal Centrum, de Stich ting Katholiek Maatschappelijk Aktiveringswerk, het gewest Zee land van de vereniging Humani- tas en de Provinciale Diakonale Commissie van de Hervormde Kerk. Medewerking verleenden de Directie van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid en het directeurenoverleg van de instellingen voor maatschappelij ke dienstverlening. De brochure is voor alle geïnteres seerden verkrijgbaar bij het Pro vinciaal Hervormd Kerkcentrum, Postbus 27, 4330 AA Middel burg, telefoon 01180-15353. t Een religieus jeugdboek over oor logservaringen. Met die term kan 'Gedreigd door 't vuur' het best worden omschreven. Schrijver Rik Valkenburrg wil met deze uit gave 'in verhalende trant docu mentatie verwerken en via inter views ware belevenissen doorge ven, waarin soms heel duidelijk naar voren komt, dat God ook aanwezig was in die bange oor logstijden'. Zo althans,omschrijft Valken burg zijn doelstellin in het voor woord van 'Gedreigd door 't vuur'. Het boek is gebaseerd op de ervaringen van zes mensen, die met de schrijver hebben gespro ken over hun belevenissen in de jaren 1940-1945. Eén van die mensen is Wim Verhoeks, toen wonend in de polders bij Leiden en thans dominee in Arnemuiden, waar hij is verbonden aan de Ge- Het echtpaar Verhoeks, gefotografeerd voor het boek. reformeerde Gemeente in Ne derland. Op zichzelf is het streven om vooral jongeren te informeren over wat zich in de tweede wereld oorlog heeft afgespeeld, natuur lijk een goede zaak. Het opteke nen van persoonlijke belevenissen kan een manier zijn, om een boek leesbaar te houden. Veel episoden zijn echter doorspekt met Bijbelse termen. Zo worden de vliegtui gen, die werden ingezet tijdens de slag om Arnhem, omschreven als 'het oordeel Gods' en het uitbre ken van de oorlog -op 10 mei 1940- is 'De Heere komt de zonde van Nederland bezoeken'. Niet iedereen in deze pluriforme maat schappij zal van dergelijke om schrijvingen zijn gecharmeerd. De stijl van het boek valt tegen. Hier en daar wat kinderlijk; soms zonder meer bevoogdend.. Dat hoeft evenwel geen bezwaar te zijn voor wie dit boek koopt met het oog op de uiteindelijke doelstelling: Het besef dat veel mensen ervan overtuigd zijn dat ze ook in moeilijke omstandighe den op God kunnen rekenen. 'Ge dreigd' door 't vuur' is geschre ven door Rik Valkenburg en uit gegeven door Uitgeverij Kool BV in Veenendaal. Het boek telt 282 bladzijden en bevat een aantal fo to's. Het ISBN-nummer is 9064232520. De Nederlandse film De Aanslag lijkt nu al de meest succesvolle produktie van onze nationale filmindustrie te worden. De verfilming van het boek van Harry Muiisch trekt overal volle zalen. Dat talrijke publiek ziet in De Aanslag niet alleen de verrichtingen van corifeeën die in de Randstad woonachtig zijn, maar ook het spel van een Zeeuw. Casper de Boer, opgegroeid in Zeeuwsch-Vlaanderen, speelt in De Aanslag de oudere broer van hoofdpersoon Anton. "Een kleine, maar zeer dramatische rol", zo vat de tegenwoordig in Amsterdam wonende Casper de Boer zijn aandeel samen. In de film heet de 22-jarige ex- Terneuzenaar Peter: een eigen wijs mannetje dat enorm veel risi co's neemt. Het is januari 1945; de laatste maanden van de oorlog zijn begonnen. In de straat waar Anton en Peter met hun ouders wonen, wordt een NSB'er ver moord. Het lijk ligt precies voor de deur van het ouderlijk huis. Als de Duitsers het lichaam daar vinden, zullen ze Anton, Peter en hun familieleden daarvoor aan sprakelijk stellen. De gevolgen la ten zich raden.... Peter besluit daarom het lijk weg te slepen. Maar in plaats van zich zelf daarmee in veiligheid te bren gen, roept hij met zijn daad een serie gebeurtenissen af, die hem later fataal zullen worden. "Een kleine, maar dramatische rol", herhaalt Casper de Boer. "Maar een kleine rol in een goede film, en dat is De Aanslag, kan toch een positieve uitwerking heb ben op je carrière". Het kon niet uitblijven; Peter wordt in de film neergeknald door de Duitsers. De opname van die ene scène duurde evenwel een hele middag. In de film zijn daar maar tien seconden van overge bleven. "Toch was het een gewel dige ervaring om aan zo'n film te mogen meedoen". Casper de geschminkt. Vanaf dat moment werkte iedereen door tot diep in de avond en dan ben je zo moe, dat je meteen je bed induikt". Boer is dan ook vastbesloten om door te gaan als filmacteur. En hij weet inmiddels waarover hij praat. Zijn rol in De Aanslag was namelijk niet zijn vuurdoop voor de camera's. In de serie 'Het bloed kruipt', een aantal thrillers die de VARA .vorig jaar uitzond, was hij in de aflevering 'Het hoge woord' zelfs te zien naast mensen als Ton Lensink. De Utrechtse Academie voor Woord en Gebaar was de school waar Casper was ingeschreven, toen een kennis hem attent maak te op audities voor de televisiese rie. Hoewel De Boer die audities 'doodeng' vond, werd hij toch ge selecteerd. Nadat 'Het hoge woord' was uitgezonden, zette Casper de volgende stap. Hij schreef een brief aan castingdirec- tor Hans Kemna, die spelers se lecteert voor Nederlandse speel films. De auditie voor 'De Aan slag', die daarop volgde, verliep eveneens succesvol. Casper voor zag toen al, dat zijn bijdrage aan 'De Aanslag' zoveel tijd zou kosten, dat hij z'n studie voorlo pig beter kon afbreken. Filmen vergt veel meer inspan ning dan studeren, heeft Casper inmiddels ondervonden. "Tijdens de opnamen stonden we om vijf uur op. Om half acht werden we Die lange dagen, maar ook de of- ficiëlee première, die door konin gin Beatrix werd bijgewoond, zal Casper de Boer niet licht verge ten. Om in het gezelschap hoog waardigheidsbekleders niet te zeer uit de toon te vallen, huurde hij zelfs een smoking.... De toekomst van een filmacteur is onzeker. Je weet nooit hoelang het duurt voor je opnieuw voor een rol wordt gevraagd. Casper de Boer beseft dat terdege. Voor die stille periodes heeft hij echter nog iets achter de hand. Momen teel werkt hij bijvoorbeeld aan een filmscenario. "Er wordt ge zegd dat Nederland behoefte heeft aan goede scenarioschrij vers, dus wie weet. Ook om die reden ben ik blij met m'n rol in 'De Aanslag'. Want ervaringen als filmacteur; daar doe je als sce narioschrijver je voordeel mee". De Aanslag draait vanaf morgen (donderdag) in Alhambra in Vlis- singen. Op donderdag 17 april -zo meldt de agenda- is deze Neder landse film te zien in hel filmthea ter Electro in Middelburg. tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen Op twee plaatsen in Middelburg is de hele maand werk te zien van de Joegoslavische kunstenaar Vik tor Majdandzic, die inmiddels al zeventien jaar in Nederland woon. Majdandzic woont sinds 1969 in Ermelo en werkt als creatief therapeut in een atelier voor beeldende expressie. Een dorp in Bosnië, Ivansjska, was zijn geboorteplaats. In Belgrado studeerde de nu 55-jarige kunstenaar aan de Hogere School voor Buitenlandse Handel en aan de universiteit, waar hij belangstelling voor economie aan de dag legde. Ruim dertig jaar geleden begon Majdandzic met een studie aan de Rijkskunstacademie in de Joe goslavische hoofdstad Belgrado. Daar ontwikkelde hij zijn 'abstract expressionisme' Majdandzics stijl is terug te voeren op wiskundige modellen, reeksen en wetten. Momenteel geniet de transformatie van •een vierhoek in oneven veelhoeken zijnvoorkeur. De dubbelexpositie in het Zeeuwse Kunstenaarscen trum en in de Zeeuwse Bibliotheek, beide in Mid delburg, duurt tot en met 1 mei. Ralph O ver weel van Van de Woestijne in 'Uit het zaken hart *Gratis licht laten nazien: 1 zie de au to pagina 'Van bougie tot bumper'. Spektakel rond de onder tekening van het sponsor contract voor de Ronde van Midden Zeeland. *Rubrieken: podium, i film, expositie, ar- chiefsprokkels, Rur én ve le andere.

de Faam | 1986 | | pagina 1