MIDDELBURGSE Ondertekening contracten Ronde van Midden- Zeeland op hoog niveau SCHILDERS Veiligheidsdagen in Goes Streekplan in Middelburg Woensdag 9 april 1986 DE FAAM Het Zoommeer in het oostelijke deel van de Oosterschei- Natuurgebied ZuidgOTS de ontstaat door de aanleg van de Oesterdam tussen Tholen en Zuid-Beveland en wordt verder begrensd door Tholen, Noord-Brabant en de Markiezaatskade. Kandidatenlijsten Eerste Kamer Zoet water Vaarroute Natuur en landschap Speelmansplaten BEKENDE NEDERLANDSE REGISEURS MUSICEREN VOOR BIOSCOOPSTOELEN ABDIJ ,M NIEUWS nrichting Zoommeer De stichting Het Zeeuwse Landschap is in de gelegenheid bijna 163 hectare schor en slik in de Zuidgors, buitendijks bij Ellewouts- dijk, aan te kopen. Het dagelijks bestuur van de provincie (gedepu teerde staten) stelt voor hierop geen subsidie te verlenen. In de nota natuur- en landschapsbescherming van de provincie valt de Zuidgors onder de invloedsfeer van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Dat wil zeggen, dat die vereniging het meest voor verwerving in aanmerking komt en dat andere natuur beschermingsorganisaties zich daarmee niet bemoeien. Dinsdag 22 en woensdag 23 april worden in Goes de Veilig heidsdagen gehouden. In De Prins van Oranje, Nieuwstraat 14, presenteren zich allerlei organisaties en in stellingen die de veiligheid in en om het huis nastreven. Uit informatie van de stichting Consument en Veiligheid blijkt, dat 37,5 procent van de onge vallen in en om het huis gebeu ren. Meisjes en vrouwen van nul tot dertig jaar en jongens en mannen van nul tot veertig jaar lopen de meeste kans op een ongeluk(je). Mevrouw P. Aronson-Gobitz van de com missie Veiligheid van de Zeeuw se Vrouwenraad schrijft in het voorwoord op het programma voor de dagen, dat het eigenlijk merkwaardig is, dat juist op de plaats, waar iedereen zich het veiligst voelt - thuis - zoveel on gelukken gebeuren. Hoe de ongelukken kunnen worden voorkomen, of wat te doen als er toch iets fout gaat, is allemaal te zien in De Prins van Oranje. Standhouders zijn de Goese brandweer, de Zeeuwse stich ting voor revalidatie, de stich ting Open Deur, de Nederlandse Brandwonden stichting, de Pro vinciale Zeeuwse Energie Maat schappij PZEM, het Zeeuws Servicebureau voor jeugd- en jongerenwerk, de gemeente Goes, Veilig Verkeer Nederland, de Nationale Commissie tegen Alcoholisme, het bureau voor koming misdrijven, de Koninklij ke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen, de EHBO, de Nederlandse Hartstichting, het Nederlandse Rode Kruis, de stichting Consu ment en Veiligheid, de Zeeuwse Apotheek en de Vrouwen Ad vies Commissie. Aandacht is er onder meer voor brandpreventie, de toeganke lijkheid van gebouwen voor ge handicapten, veilig speelgoed. giftige planten in huis en tuin, gladheidsbestrijding, volksge zondheid, de inlevering van oude medicijnen en ander klein chemisch afval en de bouw van huizen met daarin praktische voorzieningen. Tijdens de Veiligheidsdagen worden films, diaseries en vide oprogramma's getoond. Ook kunnen de bezoekers meedoen aan een quiz, waarbij zij worden getest op hun kennis over vei ligheid in en om het huis. In De Prins van Oranje is verder een crèche ingericht voor baby-, peuter- en kleuteropvang. De organisatie van de Veilig heidsdagen is in handen van de commissie Veiligheid van de Zeeuwse Vrouwenraad en van de Goese Vrouwenraad. Dins dag zijn de openingstijden van 10.00 tot 21.00 uur en woens dag van 9.00 tot 17.00 uur. Het programmaboek met infor matie over de stands is gratis aan de zaal verkrijgbaar. Overi gens - de toegang tot de Veilig heidsdagen is ook gratis. Op woensdag 16 april worden de kandidatenlijsten voor de verkiezing van de leden van de eerste kamer der staten- generaal ingeleverd bij de com missaris der Koningin. Het zijn de politieke partijen die de kan didaten stellen en die ook de lijsten inleveren. De lijsten liggen daarna tot vrij dag 18 april ter inzage in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Het bureau al gemene en juridische zaken is daarvoor van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 1 6.00 uur geopend. M De commissie compartimente ring Oosterschelde heeft begin dit jaar een inrichtings- en be heersplan voor het Zoommeer opgesteld. Het plan wordt van daag - woensdag - besproken in een vergadering van de provin ciale planologische commissie in Middelburg. Nadat de Oesterdam klaar is ontstaat ten oosten van de dam een zoet meer. Van getijdebe weging is dan geen sprake meer en de waterhoogte zal rond NAP liggen. Op het ogenblik wordt nog gestudeerd over de waterhuishouding en de ont- zilting. Uitgangspunt bij de inrich tingsplannen is de Schelde- Rijnverbinding - de vaarroute tussen Antwerpen en de Rijn. Zij wordt bevaren door de vier- baksduwvaart, andere binnen vaartuigen, de Rijn-kustvaart en gestreken bokken. Een kwart van de schepen vervoert ge vaarlijke stoffen. De piezier- vaart is erg beperkt. In de regle menten voor het scheepvaart verkeer zijn voor de recreatie vaart namelijk belemmeringen opgenomen. Bij de inrichting van het Zoommeer is de Schelde-Rijnverbinding een vast gegeven. Alle andere din gen die erbij komen, moeten te gen de scheepvaart worden afgezet. Het tweede belangrijke crite rium is natuur- en landschaps behoud. De gronden die in het Zoommeer droog komen te val len, worden bestempeld als na tuurgebied. Hiermee wordt aan gesloten op de uitgangspunten die voor de Oosterschelde gel den. Daar wordt voorrang gege ven aan het natuurbehoud, ge volgd door de visserij en de be roepsvaart en in laatste instan tie recreatie. Recreatie wordt ook in het Zoommeer het laat ste punt. Het stukje Zoommeer, waar de provincie Zeeland zeggenschap heeft, wordt hoofdzakelijk ge vormd door de Speelmanspla ten. De platen liggen ten zuiden van Tholen en via de Oesterdam worden zij bereikbaar. De af stand tot het Schelde- Rijnkanaal is vrij groot en daar om kan recreatie op de Speel mansplaten worden toege staan, aldus de commissie com partimentering Oosterschelde. De oever moet worden op gespoten met zand en bekeken moet worden of dat kan worden gecombineerd met het werk aan de Oesterdam. Vanaf de oever zou een beginpunt voor surfers kunnen worden ge maakt. De surfers zouden dan verder gebruik kunnen maken van het Bergse Diep. Het gebied zal vooral voor dag recreatie worden ingericht. De bedoeling is een capaciteit van zo'n duizend mensen per dag, eventueel in samenhang met de activiteiten verder op het meer uit te breiden tot drieduizend. Door de Speelmansplaten tot recreatiegebied te maken, kan worden voorkomen, dat aan de westelijke kant van de Oester dam grote recreatieve druk op de Oosterschelde ontstaat. Het gebied zou via een aparte weg toegankelijk moeten wor den. Ook moet er parkeergele genheid worden gemaakt. De Voordat die afspraken werden gemaakt is de Zuidgors al eens te koop aangeboden aan de stichting Het Zeeuws Land schap, maar de transactie kon toen niet doorgaan, doordat de provincie een subsidiestop had ontsluitingsweg kan met de hoofdrijbaan en de parallelweg worden verbonden via een aan- sluitpunt, dat al in de oorspron kelijke plannen voor de Oester dam zit, maar dat ligt nogal ver oostelijk van het gebied, dat voor recreatie moet worden in gericht. Er zou een extra aan- sluitpunt gemaakt kunnen wor den aan de westkant van het damvak Speelmansplaten I, zo'n 2,5 kilometer van het al geplande aansluitpunt. Daar zou ook een verbinding voor fietsers tussen de parallelweg en de ontsluitingsweg kunnen worden gemaakt. Het provinci aal bestuur bekijkt of in de be groting voor de weg over de Oesterdam geld vrijgemaakt kan worden voor het extra aan sluitpunt. De commissie com- partimenteringswerken voelt er niet voor een restaurant te vestigen op het terrein van de Bergsediepsluis. Bij rijkswa terstaat is een verzoek voor die voorziening ingediend, maar er is nauwelijks ruimte voor op het terrein en bovendien vindt de commissie, dat de aard van de recreatie een restaurant niet no dig maakt. De Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders zal een schetsont werp maken, dat als basis kan dienen voor de recreatieve in richting. Het ministerie van landbouw en visserij onder zoekt of er geld is voor de aan leg van sanitaire voorzieningen. De gemeente Tholen zal wor den gevraagd het beheer over de Speelmansplaten te voeren. Mocht worden besloten op de Speelmansplaten geen recrea tie toe te staan, dan moeten maatregelen worden genomen om het gebied te beschermen, opdat er geen "wildgroeirecrea- tie" ontstaat. afgekondigd. Om het gebied toch veilig te stellen heeft oud voorzitter J.M. Baron van Tuijll van Serooskerken van Het Zeeuwse Landschap het gebied toen gekocht en daarbij is be paald, dat hij het ter gelegener tijd zou doorverkopen aan Het Zeeuwse Landschap. Van Tuijll van Serooskerken doet nu die belofte gestand en de Vereni ging tot Behoud van Natuurmo numenten heeft verklaard tegen aankoop door de "concurrent" geen bezwaar te hebben. Gedeputeerde staten willen vasthouden aan de bepalingen in de nota natuur- en land schapsbescherming over de in vloedsferen. Bovendien vinden zij het voorbehoud van de ver koper om hem en zijn zoon le venslang jachtrecht te geven te zwaar, zeker als wordt bedacht, dat de gebruikelijke termijn daarvoor zes jaar is. De statencommissie voor ruim telijke ordening heeft het sta- tenvoorstel inmiddels bespro ken. De woordvoerders van het CDA, de SGP en de PSP/CPN zijn het met gedeputeerde sta ten eens, maar woordvoerders van de PvdA, VVD en D'66 vin den, dat de natuurbelangen het best gediend zijn met de aankoop. De aankoopprijs is bepaald op vijf ton. Als de provincie subsi dieert, dan betekent dat een bij drage in de aankoopsom van f 250.000, Op 2 mei valt de beslissing in de statenverga dering. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Maandag 14 april, 19.30 uur, is de laatste inspraakavond over het streekplan Zeeland. De bijeenkomst is in het provinciehuis, ingang Abdijplein. In het streekplan wordt de ruimtelijke indeling van de hele provin cie geregeld. Dat betekent onder andere, dat die indeling op provin ciaal niveau nu ook gaat gelden voor Tholen en Sint Philipsland. Tot nu toe was er voor deze gebieden geen streekplan. Belangrijke punten die in het streekplan aan de orde komen zijn werkgelegenheid, recreatie en de groeimogelijkheden - of het ont breken daarvan - van de dorpen en steden. Bij het bureau voorlichting van de provincie zijn gratis verkrijgbaar de streekplankrant Zeeland en het informatieblad Streekplan Zee land. Ook het streekplan zelf is er verkrijgbaar. Het kost f 25, Aanmeldingen voor de inspraakavond worden ook bij het bureau voorlichting ingewacht: Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middel burg, telefoon 01180-31394 en 31396. Bi Zelden zullen de organisatoren van een wielerronde de contacten hiervoor op zo'n 'hoog niveau' hebben afgesloten, als de bedoe ling is bij de Ronde van Midden- Zeeland. Dat moet dan minstens op dertig meter hoogte gebeuren. Hoog boven de Miro - dit groot winkelbedrijf is de hoofdsponsor van de Ronde van Midden- Zeeland - zullen de contracten worden ondertekend; als het weer gunstig is, woensdagmiddag 16 april. Want dan wordt op het Miro-terrein in Vlissingen een grote luchtballon opgeblazen. Om halfdrie stijgt het gevaarte op tot zo'n dertig meter hoogte. Daar worden de contracten dan ondertekend door onder anderen Miro-bedrijfsleider Henk Klappe, een vertegenwoordiger van het or ganisatiecomité, en iemand van het Vlissingse gemeentebestuur en als er plaats genoeg over is in de mand zal er ook een verslaggever bij worden uitgenodigd. Vervol gens wordt de ballon weer neer gelaten. Kinderen Dan is het de beurt aan de kinde ren. Miro-bedrijfsleider Klappe wil vooral de kinderen bij dit ge beuren betrekken. Vanaf drie uur mogen zij in kleine groepjes ook even in hoger sferen verblijven. Maar er moet wel wat voor ge daan worden. Er wordt een teken en kleurwedstrijd aan verbonden met als onderwerp de ballon vaart, de wielrennerij, de Miro of een combinatie van die drie factoren. Bij inlevering van het werkstuk bij de klantenservice worden er op de dag van het evenement bon netjes verstrekt die recht geven op een 'ritje' met de ballon. Voorts zullen er voor de tekeningen 'die er uitspringen' enkele prijsjes be schikbaar zijn. De Miro wordt op zijn beurt weer gesponsord door Coca Cola. Zij stellen de ballon beschikbaar omdat de Miro enige tijd geleden een prijs won met het nieuwste produkt van de Coca Cola-fabrieken: de Cherry Coke. Weer Het gebeuren met de luchtballon is sterk afhankelijk van het weer. Als er teveel wind staat kan het niet doorgaan. De wind mag niet harder waaien dan twaalf kno pen, dat ligt ongeveer tussen kracht vier en vijf. "In dat geval worden de contracten gewoon binnen in mijn kantoor gete kend", verzekert de heer Klappe. De kleurwedstrijd gaat dan toch gewoon door. De prijswinnaars worden dan later bekend gemaakt. Behalve een bioscoopfilm ge maakt hebben Ate de Jong, Dick Maas, Nouschka van Brakel, George Schouten, Leon de Win ter en Hans Scheepmaker ook ge meen dat ze leden zijn van de band The Directors. Voor de tweede keer komen ze nu naar Middelburg om op te treden in Meccano. Dit optreden is tevens het startpunt voor een actie om extra gelden voor de inrichting van een bioscoop in het Schutters hof te Middelburg, zoals bekend gaf de gemeente een lening van iets meer dan 160.000, The Directors treden vrijdag 11 april op in café Meccano in Mid delburg. Tijdens het optreden geeft Ate de Jong het startsein voor de actie van de Stichting Filmtheaters Middelburg. Door middel van een loterij wordt ge tracht het geld binnen te krijgen voor - bijvoorbeeld - goede stoe len. Daarvoor komt de stichting nog geld te kort. Behalve de lote rij volgen ook nog enkele bene fietoptredens. Filmliefhebbers kunnen overigens aantrekkelijke prijzen winnen, zoals kaarten voor de Nederland se filmdagen en het bijwonen van filmpremières met al z'n glitter en glamour. Het optreden van The Directors in Meccano aan het Damplein be gint om 22.30 uur. WmM. 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. middel van tentoonstellingen in België en Nederland aandacht ge schonken, jammer genoeg niet in Middelburg. Het kunstklimaat in het huidige Middelburg is zeker niet on gunstig te noemen. Voor een be trekkelijk kleine stad, de kleinste provinciehoofdstad qua inwoner tal van ons land, beschikt Middel burg over vrij veel expositieruim ten. Naast een aantal particuliere galeries zijn er het Zeeuws Mu seum, de tentoonstellingsruimte van de SBK, het BKR-centrum Balans 17, de Vleeshal en het Zeeuws Kunstenaarscentrum. Van de nu te Middelburg werkza me kunstenaars willen we hier tot besluit, in het besef selectief te werk te gaan, drie vertegenwoor digers noemen: de ouderwetse -in de goede zin van het woord fijn schilder Piet Rijken, de tekenaar en schilder Leendert van der Pool (bekend door zijn maritiem geïnspireerde werk en laatstelijk present op de HISWA) en de veel zijdige jonge schilder Kees van Gils. Middelburg zal vermoede lijk kunstenaars blijven aantrek ken, huisvesten en inspireren, zo als de stad dat al eeuwen heeft ge daan. Altijd zullen er zijn "masters of Middelburg". Peter Sijnke. Mip s9SiËSte£ë3iê Gezicht op Middelburg' door C. Koekkoek (tekening) Reimond Kimpe Reimond Kimpe 'Compositie met lijnen' (1961). Wandeling te paard' (1950). "Masters of Middelburg" was de titel van een in 1984 te Am sterdam gehouden tentoonstelling van meesters uit de "Middelburgse school. Dat is eigenlijk een wat wijdse benaming, de schilders hadden slechts gemeen dat ze korte of langere tijd te Middelburg woonden en werkten. Het waren overigens niet de minsten. Want na Haarlem ontwikkelde Middelburg zich omstreeks 1600 tot het tweede belangrijkste centrum van stillevenschilderkunt in de Noordelijke Nederlanden. De invloed van het Zuiden was evident. Bij de vele zuidelijke im migranten, vóór en na 1585, be vonden zich ook schilders, zoals Ambrosius Bosschaert de Oude (geboren te Antwerpen in 1573), die zich omstreeks 1590 in de Zeeuwse hoofdstad vestigde en die één van de grootste bloemen schilders der zeventiende eeuw zou worden. Zijn drie te Arne- muiden en Middelburg geboren zoons drukten de voetsporen van hun vader, maar beschikten niet over zijn unieke talent. Inheemse kunstenaars waren hier in de zeventiende eeuw eveneens werkzaam. We noemen slechts Philips Angel (Middelburg 1616 - na 1683), wiens stilleven met dode vogels, uit 1649, in het Middel burgse stadhuis te bezichtigen is, Balthasar van der Ast (Middel burg 1593/94 - Delft 1657), die al vroeg uit zijn geboortestad ver trok, Francois Rijckhals en Karei Slabbaert. In 1613 vestigde zich de schilder, Schilderij van Adriaen Coorte. tekenaar en dichter Adriaen van de Venne in Middelburg, twaalf jaar later vertrok hij naar Den Haag. Hij verwierf grote bekend heid als illustrator van de werken van Jacob Cats. Zijn schilderij "Binnenkomst van de vloot te Middelburg" (ca. 1625) bevindt zich in het Rijksmuseum te Am sterdam. De grootste bloei van Middelburg op schilderkunstig gebied was echter na het eerste kwart van de zeventiende eeuw alweer voorbij. In de tweede helft van de zeven tiende eeuw en in de achttiende eeuw bracht onze hoofdstad nau welijks schilders van betekenis voort, een Adriaan Coorte (over wiens leven we vrijwel niets we ten) uitgezonderd. Belangrijk voor de herleving van de Middelburgse (schilder)kunst was de oprichting van een Teeken-Collegie door acht Mid delburgers in 1778. Deze acade mie werd een centrum van uitste kende tekenaars, onder wie Pieter Gaal en Jacobus Perkois. Mr. Jo ban Adriaan van de Per re (1738-1790), die we al in vorige "Archiefsprokkels" tegenkwa men, schiep als maecenas een gunstig cultureel klimaat. De in 1980 voor Zeeuwse beeldende kunstenaars ingestelde Van de Perreprijs is naar hem genoemd. Nogal wat kunstenaars ontvingen hun opleiding aan de Middelburg se tekenacademie: bijvoorbeeld Johannes Hermanns Koekkoek (geboren te Veere in 1778). Hij werd één van onze belangrijkste zeeschilders in de eerste helft van de negentiende eeuw en de stich ter van een hele schildersdynastie, van wie zijn zoon Barend Corne lls Koekkoek (Middelburg 1803 - Kleef 1862) wel de bekendste was. Barend Cornelis ontving evenals zijn vader een (eerste) opleiding aan de Tekenacademie. Hij kreeg later zeer grote bekendheid als landschapsschilder en we kunnen hem zonder overdrijving de be roemdste Middelburgse schilder noemen. In Kleef, waar Barend Cornelis Koekkoek zich in 1836 vestigde, is zelfs een heel museum aan zijn werk gewijd. Het is niet verwonderlijk dat zee schilders zich altijd tot de haven en handelsstad Middelburg aan getrokken hebben gevoeld. Tot deze categorie kunstenaars beho ren bijvoorbeeld David Kleyne (overleden te Middelburg in 1805) en de Middelburgers vader en zoon Schiitz, beide wederom leer lingen van de Tekenacademie. Van de kunstenaars uit onze eeuw vallen te noemen Jan Heyse (1882-1954), die van 1913-1923 te Middelburg werkzaam was, Louis Heymans (1890-1977), van 1921-1955 tekenleraar aan het Gymnasium en de Rijkskweek school, en natuurlijk de grote Vlaamse kunstenaar Reimond Kimpe (1885-1970), die een halve eeuw in Zeelands hoofdstad woonde en werkte. Bij het bom bardement in 1940 ging helaas veel van zijn werk verloren. Aan de herdenking van zijn hon derdste geboortedag werd door B.C. Koekkoek WÈÊm

de Faam | 1986 | | pagina 13