ARCHIEVEN EN ARCHIVARISSEN (II) Vestingwerken Veere Inspraak bejaardenoorden Zeeland op video wijziging vergunningen Werkloosheid en gezondheid REKENING D DE FAAM Woensdag 26 maart 1986 De provincie heeft in 1986 bijna vijftig mille te verdelen aan subsidies voor jeugdactiviteiten. Om precies te zijn: het gaat om f 47.537, Jeugdwelzijn Experimenten Stimulans Voorwaarden Aanvragen c °""r'" MIDDELBURG Ui CS provinciale griffie Gevonden voorwerpen in Vlissingen Gevonden voorwerpen in Middelburg ABDIJ IEUWS Provinciale staten beslissen 2 mei over een subsidie van anderhal ve ton uit het monumentenfonds voor de restauratie van de voor malige vestingwerken in Veere. Eerder werd al een ton beschikbaar gesteld uit het fonds bijzondere voorzieningen. Het gemeentebestuur van Vee re heeft de kosten van de restauratie geschat op onge veer anderhalf miljoen gulden. Daarin draagt het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur een miljoen gulden bij, wat neerkomt op tweederde deel van de kosten. De gemeen te Veere en de provincie betalen het derde part. De gemeente heeft zich verder verplicht de vestingwerken na de restaura tie te onderhouden. De Monu- mentenwacht Zeeland zal steeds inspecties uitvoeren en de gemeente heeft verklaard de aanbevelingen die daaruit voortvloeien te zullen uit voeren. De totale restauratiekosten zijn in vier posten te verdelen: een goede vijf ton voor een deel van de zeemuur, ruim twee ton voor de reconstructie van de Kleine Beer, nog eens ruim twee ton voor de kademuren en een half miljoen voor het Noorderhoofd. Bij de zeemuren is vastgesteld, dat het metselwerk onderling niet steeds meer met elkaar in verband staat. Zo is er op enke le plaatsen een "schil" van tien tot twintig centimeter dikte van de voorkant van de muur los ko men te staan van de achter kant. Ook komt het voor, dat de afdekking van de muur, be staande uit een rollaag, los ligt van het metselwerk en op som mige plaatsen zelfs is wegge schoven. Sterk verval is er aan het eind van de muur aan de zuidwestkant. Belangrijkste oorzaken van het verval zijn het binnendringen van vocht en als gevolg daarvan opgetreden vorstschade. Ook de kwaliteit van de mortel heeft een rol gespeeld. Om het vocht weg te werken, moet een drainage worden gemaakt aan de boven kant van de muur. Verder zal de muur met waterafstotend ma teriaal worden bewerkt. De funderingsresten van de Kleine Beer zijn nog zichtbaar. Zij liggen ongeveer 25 centime ter onder het gemiddelde water peil van het "Noordje". In de Kleine Beer zullen weer openin gen met houten deuren worden gemaakt. Vroeger werd met be hulp van die deuren de wa terstand in het Noordje gere geld. Halverwege de Kleine Beer komt een bakstenen to rentje met een natuurstenen kap. De wallen zullen worden her steld naar de toestand in 1815. Dan blijven de onregelmatige vormen en het hoogteverschil bestaan, want die zijn groten deels ontstaan bij verbeterings- werk van de Fransen. Aan de kademuren moet met selwerk worden gedaan en ten oosten van de Campveerse To ren moeten damwanden en be tonnen inkassingen worden ge maakt. Tenslotte moet het Noorderhoofd worden ge restaureerd. Als provinciale staten 2 mei besluiten anderhalve ton uit het monumentenfonds beschikbaar te stellen, heeft de provincie in totaal aan dit werk f 250.000,— betaald. Bij eer der restauratiewerk aan de vestingwerken was al ruim twee ton beschikbaar gesteld. Op de Bevelanden worden twee bijeenkomsten georganiseerd om in te spreken op het plan voor de bejaardenoorden in Zeeland. Gedeputeerde staten - het da gelijks bestuur van de provincie - hebben het plan onlangs vast gesteld en als uitgangspunt hebben zij gesteld, dat ouderen zolang mogelijk zelfstandig moeten kunnen blijven wonen. Om dat te kunnen bewerkstelli gen moet de hulpverlening zo worden geregeld, dat als oude ren daaraan behoefte krijgen, zij die hulp kunnen inroepen. De hulp kan dan aan huis worden verleend of de oudere gaat voor bepaalde onderdelen zelf op pad, bijvoorbeeld eten in het be jaardenoord. Het plan voor de bejaardenoor den is niet alleen gemaakt voor mensen die in een bejaardente huis wonen. Ook ouderen die zelfstandig wonen en helemaal of gedeeltelijk voor zichzelf kunnen zorgen, komen erin aan bod. Bij het bureau voorlichting van de provincie is een samenvat ting van het rapport (gratis) ver krijgbaar: Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31394. De inspraakbijeenkomsten zijn in: Goes, dinsdag 8 april, in Het Gasthuis, Kievitlaan 64 en in: Colijnsplaat, woensdag 9 april, in Rustoord, Dr. Maasstraat 4. De bijeenkomsten beginnen al lebei om twee uur 's middags. Subsidie jeugdwerk Organisaties in het jeugdwerk die rechtspersoonlijkheid bezit ten, zoals stichtingen en vereni gingen, kunnen op de subsidie aanspraak maken. Het geld is bedoeld voor het he le jeugdwelzijnsbeleid. Dat houdt in, dat behalve activitei ten in het jeugdwerk, ook edu catief en sociaal-cultureel werk voor jongeren kunnen worden gesubsidieerd. De provincie subsidieert in on dersteunende activiteiten, wat eigenlijk wil zeggen, dat het werk achter de schermen met provinciaal geld wordt betaald. Daarbij moet worden gedacht aan begeleiding van nieuwe ac tiviteiten, het meedoen aan cur sussen voor jeugdwerkleiders en coördinatie en docu mentatie. Verder wordt subsidie verstrekt in uitvoerend werk dat op plaat selijk of regionaal niveau niet kan worden georganiseerd. Uit dezelfde pot kunnen experi mentensubsidies worden aan gevraagd. De activiteiten moe ten dan volledig nieuw zijn voor Zeeland. Ook kunnen start- of stimule ringssubsidies worden aange vraagd. Het gaat dan om activi teiten die eigenlijk niet tot het provinciale takenpakket horen, maar wel zinvol zijn voor een gémeente of regio. Op termijn moet de gemeente of de regio de subsidiëring dan overnemen. In het algemeen kan voor zulke activiteiten maar een keer pro vinciaal geld worden gegeven. In uitzonderingsgevallen kan zo'n activiteit een tweede pro vinciale bijdrage krijgen. Voorwaarde bij alle subsidies is, dat het om jeugdbeleid gaat, dat er provinciale belangen met het geld worden gediend en dat er geen andere subsidiebronnen zijn. Een ander criterium is, dat de organisatie die de subsidie aan-" vraagt, zelf meebetaalt in de ac tiviteit. Soms zal dat inhouden, dat om aan dat geld te komen, een bijdrage van de deelnemers wordt gevraagd. Organisaties die aanspraak wil len maken op de subsidierege ling, moeten daartoe een aan vraag indienen bij gedeputeerde staten van Zeeland, Sint Pie terstraat 42, 4331 EW Middel burg. De aanvragen moeten drie maanden voor het begin van de activiteit worden ingediend. Uit de aanvraag moet blijken welke doelstellingen de organiserende instantie nastreeft. Verder is het natuurlijk van belang de ac tiviteit waarvoor de subsidie wordt aangevraagd te beschrij ven, wanneer de activiteit wordt gehouden, hoeveel men sen men daarbij verwacht en wat het allemaal gaat kosten. Gedeputeerde staten vragen op de aanvraag advies van de Zeeuwse jeugdraad. Regel is, dat zij binnen drie maanden een De districtsraad Zeeland van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) heeft de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zee land gevraagd te onderzoeken of er verband bestaat tussen werk loosheid en gezondheid in de provincie. Aanleiding tot het verzoek is, dat nogal eens wordt vastgesteld, dat werklozen die hulp vragen in problemen die uit de werkloosheid voortvloeien, ook moeilijkheden met hun gezondheid hebben. De vakorganisatie wil nu weten of die gezondheidsklachten voort vloeien uit het werkloos zijn. Tot nu toe is er weinig bekend over de relatie werkloosheid gezondheid. Het Instituut voor sociale geneeskunde in Leiden doet onderzoek in die richting, maar dat heeft betrekking op grootstede lijke gebieden en omvat maar twee beroepsgroepen. Voor Zeeland zal dat dus weinig nieuws opleveren. Bekend is namelijk, dat de problemen in de steden en die in de landelijke gebieden nogal veel van elkaar kunnen verschillen en bovendien zijn problemen vaak gebonden aan bepaalde beroepsgroepen. De provinciale raad voor de volksgezondheid heeft het Instituut voor sociale geneeskunde in Leiden bereid gevonden het onder zoek naar Zeeland uit te breiden. Doordat het om een leeronderzoek gaat, betaalt de Universiteit van Leiden zelf de kosten van een onderzoeker f 58.000, en die van een onderzoeksleider f 67.000, Nog te financieren blijft dan een bedrag van f 48.445, Het is niet uitgesloten, dat het Koningin Julianafonds hiervan de helft voor zijn rekening neemt, maar daarover is pas na maart een beslissing te verwachten. Aan provinciale staten wordt voorgesteld de andere helft te beta len en, als het Koningin Julianafonds de aanvraag afwijst, ook dat deel voor provinciale rekening te nemen. De Zeeuwse stuurgroep werkloosheid heeft belangstelling ge toond voor de uitkomsten van het onderzoek. De groep heeft al va ker gewezen op de maatschappelijke effecten van langdurige werkloosheid. Met de resultaten hoopt de groep haar voordeel te kunnen doen bij het opzetten van projecten voor langdurig werklozen. De provincie heeft sinds kort de beschikking over videobanden met Zeeuwse onderwerpen. De films die het bureau voorlichting al sinds jaar en dag in de uitleen heeft, zijn namelijk op video banden overgezet. De films zijn op U-matic, Betamax, VCC 2000 en VHS verkrijgbaar. Keus kan worden gemaakt uit Bestuursbeeld - een diaserie op video, waarin samenstelling en werkwijze van het provinciaal bestuur worden getoond, na tuurfilms over de Oosterschelde en Saeftinge, Zeeuwse beelden uit het polygoonjournaal en films die speciaal in opdracht beslissing nemen op het verzoek. Als een subsidie wordt toege kend, wordt de organisatie ge vraagd na afloop van de activi teit verslag uit te brengen aan gedeputeerde staten. Dat ver slag wordt dan binnen drie maanden ingewacht en het wordt ter kennis gebracht van de jeugdraad. van het provinciaal bestuur zijn gemaakt, zoals er zijn nog Zeeu wen en Waar de zee het land ontmoet. In de videotf -•ek zijn verder voorradig Ele Tenten trotseren elementen - dt bouw van de Zeelandbrug en films over ruimtelijke ordening en het milieubeheer. De videobanden zijn te leen bij het bureau voorlichting van de provincie, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, 01180-31403. Aan hetzelfde adres en op hetzelfde telefoon nummer is een filmcatalogus aan te vragen. Per film wordt een korte inhoudsbeschrijving gegeven. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Middelburg ging pas vrij laat over tot het aanstellen van een archivaris. Gemeenten als Aardenburg, Goes en Sluis waren hierin in het Zeeuwse al voorgegaan. De archivaris was in die tijd nog geen gemeenteambtenaar, zoals nu, dat kwam pas na de Archiefwet 1918. Het was een erebaantje of bijbaantje van liefhebbers der lokale historie, vaak predikanten of functionarissen van de rechterlijke macht. Bij raadsbesluit van 7 mei 1861 ontving het lid en latere voorzitter van de arrondissements rechtbank te Middelburg mr. Jo hannes Hermanus de Stoppelaar een aanstelling als stadsarchivaris. Hij ordende en beschreef het Mid delburgse archief over de jaren 1217-1581, hetgeen resulteerde in een dikke inventaris, die in 1883 in druk verscheen. De Stoppelaar was toen al lang niet meer in func tie. Hij was namelijk in 1874 naar Egypte vertrokken, waar hij lid werd van een speciale internatio nale rechtbank ter bescherming van de buitenlanders, onderdanen FABRIEK MEUBELEN EN SPIEGELS, B«)ut lick act Reparation en Verhuizing. DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. der koloniale mogendheden, te Cairo. Een opmerkelijke carrière: van archivaris tot kadi! Na een vacature van drie jaar be noemde het gemeentebestuur mr. P.J. van der Feen, ambtenaar van het Openbaar Ministerie, tot ar chivaris. Hij bekleedde dit ambt slechts kort, van 1880-1890 was er geen gemeente-archivaris in de Zeeuwse hoofdstad. M.H. van Visvliet, wiens oom provinciaal archivaris was, kreeg in 1890 een aanstelling als stadsarchivaris. Zijn opvolger was W.O. Swaving (1901-1918). In 1918 trad de man aan die de bekendste aller Middel burgse archivarissen zou worden: de historicus dr. Willem Sybrand Unger (1918-1944). Unger, gebo ren te Rotterdam als zoon van de jong gestorven archivaris der ge meente Rotterdam J.H.W. Unger, studeerde te Leiden geschiedenis en staatswetenschappen en pro moveerde in 1916 op "De le- vensmiddelenpolitiek der Hol- landsche steden in de Middel eeuwen". "Met dit proefschrift vestigde Un- HANDEL TAPIJTEN, KARPETTEN, LOOPERS, ItiM- »4«n CtrtUxs, Matrassen, Behangselpapier. >s*C. A. H. BILLERBEC:K i ig r 9- C --O—V" -» Voor aan UEd. verkocht en geleverd: o a Uit het archief van de Dienst Gemeentewerken Middelburg aanwezig in het Gemeente-archief). De tafel is er helaas niet meer... Dr W.S. Unger 1889-1963 ger met één slag zijn reputatie als beoefenaar der economische ge schiedenis, een reputatie die hij heeft weten te behouden", lezen we in een na Ungers dood in 1963 verschenen in memoriam. Dr. Unger, aanvankelijk tevens werkzaam als geschiedenisleraar, verliet in 1932 het onderwijs om zich helemaal aan zijn archivaris- schap te kunnen wijden. Hij, die in de omgang niet gemakkelijk was en eigenlijk geheel voor zijn werk leefde, publiceerde zeer veel met betrekking tot de historie van "zijn" stad. We noemen hier slechts de "Bronnen tot de ge schiedenis van Middelburg in den landsheerlijken tijd" (3 dikke de len), "De monumenten van Mid delburg" en de "Geschiedenis van Middelburg in omtrek", als zijn bekendste publicaties. We kunnen Unger hier niet dankbaar genoeg voor zijn, want bij het ver woestende Duitse bombardement op onze oude Arnestad (17 mei 1940) ging vrijwel het gehele gemeente-archief, dat tevoren in de daarvoor ongeschikte Vleeshal was ondergebracht, in vlammen op! Gezien het feit dat bijna alle archiefstukken verbrand waren oordeelde het toenmalige gemeen tebestuur het niet nodig een op volger voor dr. Unger aan te stel len toen deze in 1944 tot rijksar chivaris in Zeeland werd be noemd. Zo begon er dus opnieuw een archivarisloos tijdperk. Pas in 1966 pakte wijlen de heer J.S. Hoek, na zijn pensionering als wethouder, de draad weer op. De heer Hoek, een groot liefhebber van de historie, bracht als onbe zoldigd beeldconservator en ar chivaris talrijke voor de Middel burgse geschiedenis van belang zijnde zaken bijeen. Hij legde daarmee de grondslagen voor het huidige gemeente-archief. Ook door schenkingen, overbrenging van elders geborgen archieven en de gemeentelijke herindeling van 1966, waarbij Nieuw- en Sint Joosland en Sint Laurens bij Mid delburg gevoegd werden, groeide het bestand aan beeldmateriaal en archivalia weer aan. Toen de heer Hoek in 1973 besloot om leeftijdsredenen zijn werk neer te leggen besloot het ge meentebestuur deze werkzaamhe den te laten continueren en uit breiden. Ondergetekende trad toen medio 1974 in dienst en werd na een overgangsfase, waarin het archief verhuisde en de beschik king kreeg over nieuwe lokalitei ten, in 1977 door de gemeenteraad officieel tot gemeente-archivaris benoemd. Hiermee kwam in feite een einde aan een vacature van 33 jaar... Mochten er bij u vragen leven op het gebied van de historie van de Zeeuwse hoofdstad, of mocht u zaken aan het archief willen schenken, c.q. in bewaring geven, schroomt u dan niet om u (telefo nisch of schriftelijk) met het gemeente-archief in verbinding te stellen, of beter nog loopt u er eens binnen. De archivaris en zijn medewerkers zullen u graag hel pen. Dat geldt trouwens ook voor het Vlissingse archief. Peter Sijnke. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 37, eerste lid van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Vergunningen Zij zijn voornemens tot wijziging over te gaan van de vergunningen ingevolge de Hinderwet van de volgende inrichtingen: 1. Hercules B.V., Herculesweg 35 te Middelburg. 2. Shell Nederland Verkoopmaatschappij B.V., Rijksweg A58 te Arnemuiden. 3. Zeeuwse Asfaltonderneming B.V., Kleverskerkseweg 81 te Middelburg. 4. Gieterij Middelburg B.V., Kleverskerkseweg 83 te Middelburg. De reden van deze voorgenomen wijziging is dat het in het belang van het voorkomen of beperken van bodemverontreiniging noodzakelijk is dat indien tengevolge van bedrijfsacti viteiten bodemverontreiniging optreedt, dit gemeld dient te worden, verdere verontreini ging moet worden voorkomen en de opgetreden verontreiniging ongedaan moet worden gemaakt. Wijziging De voorgenomen wijziging houdt in dat het volgende voorschrift aan de vergunningen in gevolge de Hinderwet wordt toegevoegd: "Indien tengevolge van bedrijfsactiviteiten bodemverontreiniging optreedt, moet dit on middellijk worden gemeld aan de Provinciale Waterstaat te Middelburg en de gemeente(n) waarin de inrichting is gelegen. Voorts moeten maatregelen worden genomen om verdere verontreiniging te voorkomen. De opgetreden verontreiniging moet in overleg met de Provinciale Waterstaat te Middel burg ongedaan worden gemaakt. Ondergrondse tanks en/of leidingen die tengevolge van bodemverontreiniging kunnen zijn aangetast moeten op aantasting worden gecontroleerd en indien nodig worden hersteld of vervangen". Bezwaren Gemotiveerde schriftelijke bezwaren kunnen van 27 maart 1986 tot en met 9 april 1986 worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. Tevens kan hierbij worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 26 maart 1986. sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de perio de van 12 tot 19 maart de volgende voorwerpen aan gegeven: bankbiljet, zonnebril, zwarte hond, boeken, creme-kleurige portemon nee, blauwe portemonnee, blauwe damesschoenen, grijze herenschoenen, kin derpantoffels, Ford au tosleutel, 4 sleutels en Sim- casleutel aan een bos, brui ne boodschappentas. Bij het dierenasiel te Vlis singen zijn in die periode geen dieren aangegeven. Bij de gemeentepolitie te Oost- Souburg zijn in die periode ook geen voorwerpen aan gegeven. In de periode van 1 tot en met 15 maart zijn bij de ge meentepolitie te Middel burg de volgende voorwer pen als gevonden aan gegeven: antivorst folie voor auto; 1 hoogtezon; bril, rond mon tuur, in zwart etui; sleutels; linker grijs kinderschoen tje, maat 20; ketting, ge draaide goud- en zil verkleurige) snoeren; snoeimes; donkerbruin rond portemonneetje met inhoud geld; zwarte porte monnee; bruin portemon neetje inhoud geld en strip penkaart; bruine knippor- temonnee; beige portemon nee, inhoud geld en haarspeld;, portemonnee, crèmekleurig, inhoud geld, strippenkaarten en sleutels; zwarte portemonnee, in houd geld; portemonnee, inhoud geld; goudkleurig dameshorloge, witte wijzer plaat; fototoestel; hand schoenen; bankbiljet; plastic tas, inhoud sport schoenen, -broek en -shirt; schooltas. Dieren: groene parkiet; .lichtgele kanarie.

de Faam | 1986 | | pagina 17