"De keuze is: kwiek op je 100e, of versleten op je 60e..." 'Zowel l fut uristiscl ie al Is voor e Ike d ag' HET WEEKBLAD 1 252 WALCHEREN De Faam PREMIERE AMERIKAANS STUK BIJ MIDDELBURGS THEA TER Piet Luyendijk (75), provinciaal ambassadeur van de Moermantherapie Zelfgemaakte en -ontworpen kleding laten showen J.P.A. R0SSËL SERVIEZEN HENGSTENBAL IN SEROOSKERKE DEZE WEEK IN KUNSTGEBITTEN en REPARATIES Spontaan.... Niet te geloven Cognacje Naar Parijs i Haat en nijd Verziekt Woensdag 19 maart 1986 87e jaargang no. 11 t i splage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-27651privé: In manege l)c Eendracht in Serooskerke en in Rolo Stal len in Absdale presenteren eigenaren uit Brabant en Zee land hun hengsten aan de vooravond van het deksei- zoen. Dit 'hengstenbal' bestaat uit twee shows per plaats. De YVPN (Warmbloed Paarden Stamboek) in Zee land tekent voor de organisa tie. Er zullen dertig hengsten worden getoond. In manege De Eendracht zijn de shows op donderdag 27 maart en in Absdale kunnen de geïnteres seerden op dinsdag 25 maart terecht, beide keren vanaf 19.30 uur. Volgens de organisatie komen er hengsten in de arena die na tionaal gezien op zeer hoog niveau staan. "Van deze die ren mag worden verwacht dat zij een positieve invloed heb ben op de fokkerij en op de kwaliteit van de Zeeuwse paarden- en ponystapel", meldt secretaris C.A. Talussa ons. Bij de demonstraties wordt deskundige toelichting gege ven. De Zeeuwse WPN- inspecteur J. van Dalen en ir. M. Sanders nemen die toe lichting tijdens de shows voor hun rekening. En daarom - zo meldt Talussa - is een bezoek niet alleen voor fokkers, maar voor iedereen de moeite waard. Bram Heemskerk richtte een coatingbedrijf op met voor Nederlandse begrippen splinternieuwe methodes. In 'Uil het zakenhart'. Twee filmpremières in de bi oscopen: Rocky IV' en 'Ma ma is boos' in defilmrubriek. Rubrieken: Archiefsprok- kels, zaek 'n bin zaek 'n, podi um, kinderboeken en voor lichtingspagina's gemeente en 'rovincie. «e ■--z&im*.. Actiefoto tijdens de repetitie. V.l.n.r.: Ronald Mondeel, Riek Mondeel, Gerard Baijens, Anke Tanihatu en Johan Bodrij. Het Middelburgs Theater heeft het repertoire uitgebreid met een toneelspel dat de rumoerige zesti ger jaren belicht. De Amerikaan se auteur Jules Feiffer heeft ge tracht met het spel '2, 4, 6, 8... wie wordt er om zeep gebracht?' een beeld te geven van de ontred dering waarin een 'normaal' gezin is komen te verkeren door de ver anderende tijden. De première is op zaterdag 22 maart. De familie Newquist staat cen traal in het spel. Vader en moeder Newquist hebben altijd geleefd volgens vaststaande nonnen, pa tronen en waarden: een gemid deld gezin, levend in de sfeer van recht en orde. Maar tijden veran deren en normen worden over boord gezet. De hele samenleving trilt op zijn grondvesten. Er wordt gezocht naar nieuwe sa menlevingsvormen. Maar omdat de maatschappij niet op een der gelijke schok is voorbereid, krij gen misdaad en anarchie de overhand. Moeder Newquist laat alles gela ten over zich heen komen, haar man daarentegen geeft zich niet zomaar gewonnen. Op de puinho pen van de vertrouwde samenle ving eist hij herstel van waarden en rechten. Maar ook hij zal capi tuleren. Ook de jongere generatie heeft grote problemen met het vinden van een nieuwe levensstijl. Feiffer heeft de 'strijd' tussen de oudere generatie en de jeugd on derling en met zichzelf, met de nodige humor en met veel zorg en begrip voor de wederzijdse pro blemen weergegeven. Het echtpaar Newquist wordt gespeeld door Riek van Loo en Gerard Baijens, Ronald Mondeel en Anke Tanihatu zijn hun kinde ren Kenny en Patsy. Johan Bodrij is de aanstaande schoonzoon Al fred Chamberlain. H huwelijk tussen Patsy en Alfred wordt vol trokken door dominee Dupas die gestalte krijgt door Peter Adri- aanse. Marijn Dieleman speelt in specteur Practice en Sitah Lam- pert zet een dienstmeisje op de planken. De bruiloftsgasten wor den gevormd door Gerard van de Bliek, Marga Heeren, Dini Ploe- gaert, Toos Slagter, Marian Strijd en Ineke Verduyn. De regie is in handen van Bram Kwekkeboom, die zelf al eens in hetzelfde stuk heeft 'gestaan'. Zo'n tien jaar ge leden vertolkte hij de domineesrol bij de Zeeuwse Komedie. Toen was de produktie echter geen suc ces. "De mensen waren er denk ik nog niet helemaal rijp voor", zegt Bram Kwekkeboom die daar nu heel anders over denkt. Première Zaterdagavond 22 maart dus gaat '2, 4, 6, 8... wie wordt er om zeep gebracht' in première. Wie voor die eerste officiële opvoering geen kaartje kunnen bemachtigen - er kunnen in het Middelburgse Mi- nitheater ruim tachtig bezoekers - hoeven niet te wanhopen want er volgen in ieder geval voorlopig nog drie voorstellingen en wel vrijdag 4 april, zaterdag 12 april en vrijdag 18 april. Alle voorstel lingen zijn in het Minilheater en beginnen om half negen 's avonds. De leden van het Middelburgse Theater hebben in eigen beheer veel aandacht besteed aan het ontwerp en de uitvoering van het décor. De plaats van handeling is de flat van de familie Newquist. Het nieuwe toneelspel is in eigen kring al gespeeld en de reacties van de aanwezigen waren bijzon der positief, Maar de uitvoeren den zijn nog niet helemaal tevre den. Tot aan de première wordt er nog een aantal keren druk gerepe teerd. Vanaf half december is met veel plezier en grote inzet aan de ze produktie gewerkt. TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52» Vlissingen Een berichtje in de krant: twee ouderenbonden in de gemeente Borsele houden een voorlich- tingsmiddag in het dorpshuis in 's-Gravenpolder. P. Luyendijk uit Kloetinge zal daar spreken over "Gezonde voeding ter voor koming van ouderdomskwalen". "Ja hoor", zegt de heer Piet Luy endijk (75) in zijn woning aan de Koningin Wilhelminastraat in Kloetinge. "Gezonde voeding werkt remmend op de ouder domskwalen. Ik heb het bij me zelf gezien van ongezonde voe ding heb ik, doordat ik veel op reis was, mijn portie wel gehad. Daarom ben ik nu zeer kritisch op wat ik eet en drink". Luyendijk is provinciaal verte genwoordiger van de vereniging "Amnestie", een vereniging van patiënten die onder behandeling zijn (of waren) van een Moerman arts. De Moerman-therapie be oogt in het menselijk lichaam kanker te voorkómen of het kan kerproces tot stilstand te brengen door een afgewogen voedsel pakket. "Ik kwam met die gezondvoedsel-filosofie in aanra king, toen ik op m'n 63e een har tinfarct kreeg. Ik ben 1.86 lang en ik woog toen 9. kg. De behande lend internist zei: er moet héél veel af. Je moet terug naar 68 kg. Veel vrienden en familieleden kre gen diep medelijden met me. Ze waren er vast van overtuigd, dat dat maar één ding kon betekenen: dat ik er gauw geweest zou zijn". Het zou echter allemaal nog erger worden. Vrij kort daarop open baarde zich ook een ernstige prostaataandoening. Familiele den waren daar voorheen al aan gestorven. "Dat was dus allemaal niet zo'n plezierig vooruitzicht", herinnert hij zich met lichte spot. "Toen ben ik wat boeken gaan le zen over alternatieve geneeswij zen. Dr. Vogel zei over die prostaataandoening, dat die ge makkelijk te genezen was met sambal (een stof, die afkomstig is liit een Amerikaanse eik), met die sabal én met de Moermantherapie was ik er vlug overheen". "De behandelend internist in het ziekenhuis had zijn conclusie snel getrokken. Spontane genezing. Immers: met huismiddeltjes kun je een prostaataandoening niet genezen, vond hij. Ik denk daar anders over". "Mijn haarvaten waren gewoon dichtgeslibd (snel koude neus, oren, voeten en handen). Ik heb ze met gezonde voeding gewoon weer wat opengegeten". Zo een voudig is dat". Als provinciaal vertegenwoordi ger van de patiëntenvereniging Amnestie houdt Luyendijk gere geld lezingen om te vertellen over het verband tussen voeding en ge zondheid. Hij illustreert zijn ver haal dan graag met cijfertjes: "De Batavieren werden in hun tijd niet ouder dan gemiddeld 30 jaar. Ze hadden weinig ouder domskwalen. Wat wil je ook met zulke leeftijden. De meeste Bata vieren stierven door infectieziek ten, waartegen ze geen verweer hadden. Omstreeks 1900 werd de Nederlandse mens gemiddeld 50 jaar oud. Een klein rekensommet je: in een periode van zo'n 1900 jaar steeg de gemiddelde leeftijd van de mens dus met slechts 20 jaar. We leven nu in 1986 en de mannen worden tegenwoordig ge middeld 75 jaar oud en de vrou wen 80 jaar. Daaruit spreekt voor mij een knap staaltje van de offi ciële geneeskunde. In zo'n 80 jaar hebben ze de mens gemiddeld och maar 25 a 3.0 iaar ouder laten worden". "En als je de onderzoekingen kent, die op dit terrein worden uitgevoerd, dan komen er in de komende 80 jaar nóg eens 25 jaar bij". Op dat moment is het even stil in de kamer. Hij laat de getal len even zweven. Interessant is overigens door wel ke (aanwijsbare) oorzaken de mensen tegenwoordig dit aardse leven verlaten. De Batavieren ver dwenen doorgaans naar de eeuwi ge jachtvelden, nadat ze gegrepen waren door een infectieziekte. Dat is voor ons vandaag de dag anders. Per jaar sterven in Nederland ge middeld 120.000 mensen. Volgens statistieken over 1980 verscheiden in dat jaar 60.000 mensen door (grotere of kleinere) problemen met het hart of de bloedvaten. Aan enigerlei vorm van kanker stierven 30.000 mensen. Volgens Luyendijk hadden al die mensen hun leven kunnen verlengen, als Piet Luyendijk bij een kas met zelfgekweekte groenten. ze niet hadden gerookt of als ze gezonder hadden gegeten. Hij keert terug naar zijn eigen "zonden". In de tijd van het har tinfarct liep hij ook nog een bron chitis op. "Als ik maar genoeg cognac dronk, had ik nergens last van. Elke avond drie grote glazen (vergelijkbaar met 9 borrels) en ik voelde me perfect. Later bleken zetpillen zelfs beter te helpen. In de praktijk blijkt dus dat roken en drinken niet strikt noodzake lijk zijn. Wat slecht voor ons is is doorgaans verschrikkelijk lekker. Maar ja, wat wil je: met je 60e versleten zijn of met je 100e nog Wie zelf kleding maakt en deze ook wel eens 'aan een ander wil laten zien' kan terecht bij Mode Aksenten. Dit opleidingsinstituut voor mannequins en dressmen (en houdingverbetering) geeft 'doe het zelf'-mode-ontwerpers de mo gelijkheid hun producten te tonen tijdens de eindshow van zijn leer lingen op 16 mei. In de MDGO aan de Sloeweg in Vlissingen wordt een voorselectie gemaakt van de ingezonden kleding op 28 en 29 april, beide dagen van 9 tot 15 uur. Antoinette Akkermans van Mode Aksenten en Tineke Verhage, adjunct directeur van de MDGO, selecteren op beide da gen de ingezonden kleding. Er kan zowel mannen-, kinder- als vrouwenkleding worden in gestuurd. Naast de ingezonden kleding van thuisnaaisters worden ook nieuwe lijnen van modehuizen geshowd. Welke huizen dat zijn, kan Ak kermans nog niet zeggen. "Er is een aantal voor in". Ze is er apetrots op dat zoveel me dewerking wordt verleend door personen en instellingen bij deze eerste show van haar instituut. Ze noemt het MDGO dat faciliteiten beschikbaar stelt om de kleren in te leveren en het feit dat de adjunct-directeur van die oplei ding (onder meer mode) in de jury zitting neemt. "We stellen bij Mode Aksenten het nieuwste op modegebied, dus zeg maar de nog onbekende mo de, centraal. Iedereen met origi nele ideeën moet zijn of haar ont werpen maar eens tonen. Ik wed dat er ontzettend leuke inzendin gen bij zijn. Ik besef dat het voor sommigen neit zo gemakkelijk is om hetgeen in eigen atelier is ver vaardigd en bedacht aan het grote publiek aan een keuring te onder werpen. Als mensen dat tegen me zeggen, antwoord ik: gewoon doen". De ingezonden kleding wordt on derworpen aan jurering. In die ju ry zitten onder andere de mode ontwerpster Digna Blaauw en Ti neke Verhage. Er is verder nog overleg met een kunstenaar en een moderedactrice van een dagblad. Daarnaast krijgt ook het publiek de kans om een oordeel uit te spreken. "Er is een prijs van de jury en een publieksprijs. Wie tenslotte de meeste punten ver gaart, kan drie dagen naar Parijs. Daarnaast is er een wisselbeker en een andere beker voor de beste in zendingen". Antoinette Akkermans is heel nieuwsgierig naar welk soort kle ding er wordt ingezonden. "Eigenlijk kan alles. Zowel futu ristisch als gewoon draagbare kle ding voor, zeg maar, elke dag. De wedstrijd wordt verdeeld in twee categorieën. De mannequins en Antoinette Akkermans. dressmen zijn er op ingesteld om beide kledingsoorten te showen". Ze voegt er overigens aan toe dat wie de kleding zelf wil showen daar alle medewerking voor krijgt. "Een modevriendelijke avond. Dat moet het worden. En geen poespas of pretenties". Om de avond zo veelzijdig te ma ken heeft Antoinette Akkermans ook een bodybuilding-act op het programma gezet en Ronald Sandheuvel verzorgt een tra vestietenshow. Verder werkt bal letschool Studio Free van Lia Sor- be uit Goes mee. "Ze helpt mee aan de presentatie". Wie meer wil weten over de show en het inleveren an zelfontworpen en zelfgemaakte kleding kan bel len met Mode Aksenten: 01184-13585. kwiek en fief zijn? Ik zelf ben ver keerd begonnen, maar ik ben het nu aan het rechtzetten. Goedma ken is overigens veel moeilijker dan goedhouden. Vergelijk het maar met een nieuwe auto. Als je die vanaf het begin goed in de was zet, blinkt-ie je tegemoet. Als je daar pas later mee begint moet je eerst proberen een heleboel dof heid op de lak weg te werken". Luyendijk, vroeger werkzaam bij de Rijkslandbouwdienst lacht aan: "Wie met een ongezonde leefwijze 90 jaar wordt, had 110 jaar kunnen worden met een ge zondere leefwijze". "Ik vertel er in mijn lezingen ook altijd uitdrukkelijk bij, dat ruzies en haatgevoelens uitermate slecht zijn voor de gezondheid. Ja, haat gevoelens en ruzie verhogen de bloeddruk. Dat heeft weer een na delige werking op de inwendige organen en daardoor word je snel oud. Een harmonieus leven ver hoogt je uiteindelijke leeftijd". We ontkomen niet aan een semi- medische uiteenzetting over het ontstaan en de bestrijding van kanker, immers, de Moerman therapie is van oudsher nauw ver bonden met gezonde voedingsge woonten ter voorkóming van kwaadaardige tumoren. Luyendijk: "In de geneeskunde bestaan drie stromingen, die elk hun theorieën hebben over het ontstaan van kanker en de bestrij ding ervan. Dat zijn a) de cellulai re theorie, b) de virustheorie en c) de stofwisselingstheorie. De cellu laire theorie gaat ervan uit, dat het lichaam bestaat uit goedaardi ge cellen, waarvan er af en toe wel eens eentje ontspoort. Die "ont sporing" kan uitgroeien tot een tumor. Mits die tumor op tijd wordt ontdekt, kan het verholpen worden met snijden, bestralen en/of chemotherapie (medicij nen). Dat is voor de leek de meest bekende, zeer nare behande lingswijze". "De virustheorie is bij de huiten- wacht minder bekend. De derde (heorie, de stofwisselingstheorie, is de Moerman-theraptie. Die gaat uit van het standpunt, dat de mens alleen maar kanker krijgt, als het gehele lichaam ziek is; als door een ongezonde voeding het afweermechanisme van het li chaam wordt aangetast. De mens wordt ziek, indien zijn voeding onvolwaardig is of indien door het binnenkrijgen van verkeerde stoffen het opnemen of omzetten van die voeding geblokkeerd wordt". "Ook de Moerman-theorie gaat V sfeervol tafelen" THOMAS HUTSCHENREUTHER WEDGWOOD VIU.EROY EN BOCH ARZBERG DE SERVIEZEN-SPECIALIST- ervan uit, dat er in het menselijk lichaam dagelijks cellen "ontspo ren" (degeneren, ongezond wor den), maar dat die in een gezond lichaam vanzelf wel weer opge ruimd worden, voordat er tumo ren ontstaan". "Het menselijk lichaam valt in dit verband te vergelijken met de maatschappij van tegenwoordig. Ook daarin ontsporen wel eens mensen. Die worden echter via politie en justitie (de rechter) weer tot de orde geroepen. Lukt dat niet meer, dan is de maatschappij als geheel verziekt. Ontstaat er dus in het menselijk lichaam een tumor, dan is dat een aanwijzing, dat het lichaam als geheel zijn weerstandsvermogen verliest of al heeft verloren". Veel artsen in Nederland (erkende huisartsen) staan zeer sympathiek tegenover de Moerman-therapie en zijn bereid zich daarin te ver diepen, teneinde het Moerman- dieet aan hun patiënten voor te schrijven. "De vereniging Am nestie heeft in Zeeland nog drin gend behoefte aan een extra medewerker (bij voorkeur een arts in ruste), die bereid is, de huisartsen in de provincie te bena deren voor "uitleg" van de Moerman-therapie". Ter afsluiting zegt Piet Luyen dijk: "Ik probeer gezond televen. Al mijn eten haai ik in de reform winkel of uit eigen tuin. Dat is wat duurder en het is in 't b0°in even wennen. Maar toch is hc lemaal betrekkelijk eenvo1 En alles went. Ik voel me er uij zonder happy bij. Als ik er tien jaar geleden niet mee begonnen was, zou ik er nu niet meer ziin". (De brochure "Geef kanker geen kans!" van de patiëntenvereni ging Amnestie is gratis verkrijg baar bij reformwinkels en bij de meeste drogisterijen).

de Faam | 1986 | | pagina 1