BIC, een nieuw gezicht in Arbeidsbureau Open dag en presentatie gezondheidskrant Verkeerstuin in Goes Rondweg Biggekerke IN BEROEP Informatiebijeenkomsten voorontwerp streekplan Zeeland Inclusief anti-slipcircuit en skelterbaan Woensdag 5 maart 1986 DE FAAM-DE VL1SSINGER Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het plan bejaar denoorden gepubliceerd. Dit plan - het moet nog worden vastgesteld door provinciale staten- gaat het beleid bepa len tot 1992. Wat is de stand van zaken Verpleeghuizen Beleid Inspraak bijeenkomsten Walcheren Completer Sacherijnig Gevonden voorwerpen in Middelburg Gevonden voorwerpen in Vlissingen Toezeggingen Educatie Stadje ABDIJ De provinciale waterstaat heeft een onderzoek gehouden om de in vloed van de rondweg Biggekerke op het verkeer te kunnen bepa len. De rondweg is begin 1 985 opengesteld voor het verkeer. Voor en na de openstelling zijn verkeersonderzoeken gehouden. Het aantal voertuigen dat gemiddeld per etmaal door de kern van Biggekerke ging is door de rondweg afgenomen met zesduizend (zie kaartjes). Verder blijkt uit het onderzoek dat er een toename is van het verkeer op de Kaasboerweg en de weg Biggekerke-Zoutelande (de rondweg). Dit laatste zou verklaard kunnen worden door de da ling van het aantal voertuigen dat gebruik maakt van de sluiproute langs de Klassesweg. Ook op de Hoogelandseweg is er een afna me van het verkeer. Dit jaar zal een aanvullend onderzoek gehouden worden. augustus 1984 IEUWS augustus 1985 De AROB-commissie uit gedepu teerde Staten houdt op dinsdag 11 maart om 10.00 uur een hoorzitting over een bezwaar schrift, ingediend door de heer mr. H.M. den Hollander uit Oost burg namens de heer J.C. Verlinde. B. en w. van Oostburg hebben verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor de herbouw van bar-dancing "Casino" aan het Oranjeplein in Breskens. GS heb ben die verklaringen verleend. De derde kamer uit GS behandelt op 11 maart, 10.30 uur, een be roepschrift van de heer mr. A.Y.E. Dunlop uit Arnhem. B. en w. van Zierikzee hebben geweigerd ontheffing te verlenen op grond van de Drank- en Ho- recawet voor de herinrichting van een pand aan de Schuitha ven in Zierikzee. De tweede kamer uit GS houdt ook op 11 maart tweemaal zit ting om beroepschriften tegen gemeentelijke beslissingen over bijstandszaken te behandelen. De bezwaren richten zich in bei de gevallen tegen uitspraken van de gemeente Terneuzen en be ginnen om 11.20 en 1 1.40 uur. Op vrijdag 1 4 maart, 10.00 uur, houdt de hoorcommissie bestemmingsplannen zitting om Yijf bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan "Axelse Vlak te" van de gemeente Sas van Gent te behandelen. Het Havenschap Terneuzen wil dat in het plan de haven schapsterreinen de bestemming industrie en waterstaatswerken krijgen. Ook wil het schap, dat er ruimte wordt gereserveerd voor slibberging. De heren C. Dekker en E. Pluijm Zeeuws plan bejaardenoorden Het uitgangspunt van het plan bejaardenoorden is: de mogelijk heden te scheppen ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Een ander belangrijk uitgangs punt is: stel de ouderen in de ge legenheid hun mening te geven over het beleid dat de provincie wil voeren. Elders op deze pagi na wordt aangegeven waar en wanneer bij u in de buurt bijeen komsten worden gehouden. uit Westdorpe en J.K. van Cad- sand uit Axel zijn tegen de uit breiding van de vuilstortplaats in de Dekkerspolder. Bovendien zijn zij het niet eens met de eisen die b. en w. van die gemeente heb ben gesteld aan het vergunnin genstelsel en aan de afmetingen van bedrijfssilo's. De Geweste lijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap in Goes is even als de agrariërs tegen de uitbrei ding van de vuilstortplaats. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Het provinciaal bestuur heeft een plan gepresenteerd dat ant woord geeft op de vraag hoe de ruimte in de provincie het best kan worden gebruikt, het voor ontwerp streekplan Zeeland. In het voorontwerp wordt bijvoor beeld aangegeven welke steden en dorpen uit mogen breiden, waar de recreatie zich mag ont wikkelen en waar niet, hoe knel punten in het Zeeuwse wegennet opgelost moeten worden. Op verschillende plaatsen in Zee land worden deze en komende week informatiebijeenkomsten georganiseerd. Wie meer wil we ten over het voorontwerp streek plan Zeeland is er van harte welkom. Enkele medewerkers van de Provinciale Planologische Dienst zullen aanwezig zijn om vragen te beantwoorden en toe lichting te geven over het streek plan. Verder ligt het volledige voorontwerp ter inzage, met een aantal nota's die van belang zijn voor de ruimtelijke ordening in Zeeland. De informatiebijeenkomsten worden gehouden op de volgen de plaatsen en tijden: Zierikzee openbare bibliotheek donderdag 6 maart van 18.30 tot 20.00 uur Goes, openbare bibliotheek, vrij dag 7 maart van 15.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.30 uur Hulst, openbare bibliotheek maandag 10 maart van 19.00 tot 21.00 uur Middelburg, Zeeuwse biblio theek dinsdag 11 maart van 15.00 tot 17.00 uur en van 1 9.00 tot 21.00 uur. Terneuzen, openbare bibliotheek vrijdag 14 maart van 18.30 tot 20.1 5 uur. ledereen kan deze bijeen komsten bezoeken en vragen stellen. Er zijn op dit moment in Zeeland 25.000 ouderen, dat wil zeggen mensen boven de 65 jaar. Ver reweg de meeste van hen wonen zelfstandig. In de bejaardenoor den zijn ongeveer 4200 mensen opgenomen. Er zijn in totaal 54 bejaardenoorden, verdeeld over 22 (van de 30) Zeeuwse ge meenten. Het zijn - en dat ligt natuurlijk voor de hand - vooral de "hoog bejaarden", die in bejaardente huizen verblijven. Onder "hoogbejaarden" wordt ver staan mensen die ouder zijn dan 80 jaar. Zoals gezegd wonen de meeste ouderen zelfstandig. Maar het komt vaak voor dat de oudere mensen hierbij ondersteuning krijgen, of dat ze een speciale woning hebben. Ondersteuning wordt bijvoor beeld gegeven door bejaarden hulp, kruiswerk, gezinsverzor ging enz. Laten we vooral niet vergeten, dat er ook veel hulp wordt geboden door de partner, kinderen, familieleden, buren en vrienden. Ook maken veel bejaarden ge bruik van maaltijdverstrekking ("Tafeltje Dekje") en om fit te blijven, van georganiseerde li chaamsbeweging (bijvoorbeeld gymnastiek en volksdansen). Speciale huisvesting is er in al lerlei vormen: bejaardenwonin gen (al of niet met alarmsysteem); "aanleunwonin gen", dat wil zeggen woningen in de buurt van een bejaardente huis; serviceflats en woongroe pen enzovoorts. Een andere vorm van verzorging van bejaarden biedt het ver pleeghuis. De verzorging/verple ging is hier veel intensiever dan in het bejaardentehuis. Het plan bejaardenoorden stipt echter verschillende mogelijkheden aan om vanuit de verpleeghuizen - veelal in samenwerking met de bejaardenoorden - te komen tot een vorm van zorg waarbij de be jaarde niet hele dagen in een ver pleeghuis hoeft te worden opgenomen. Dit kan veel voorde len bieden, niet alleen voor de bejaarde zelf. Scheiding van de echtgenoot kan erdoor worden voorkomen. Het beleidsplan is er heel duide lijk over: als we de ouderen zo lang mogelijk zelfstandig willen laten wonen, zullen allerlei vor men van hulp moeten worden uitgebreid. Ook zal de hulpverle ning dagelijks of wekelijks vaker moeten plaatsvinden. Het is belangrijk voor de overheid te weten te komen hoe de oude ren van nu hier zelf over denken. Aan ouderen wordt bijvoorbeeld gevraagd van wie zij het liefst hulp krijgen: beroepskrachten of vrijwilligers. Ook wordt gevraagd hoe men denkt over een zekere zelfstandigheid in bejaardente huizen (zelf bed opmaken, eten koken). Een punt kan ook zijn de voorkeur voor een tehuis dat een bepaalde levensovertuiging aan hangt. Maar hoe zit het dan als men voor de keus komt te staan en ook de afstand een rol kan spelen? Zeer belangrijk zijn antwoorden op de vraag welke vormen van hulp, service enz. nodig zijn om zolang mogelijk zelfstandig te blijven. Er is een handig boekje gemaakt over het beleidsplan, dat voor ieder gratis verrkijgbaar is bij: bu reau voorlichting provincie Zee land, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon (01180) 31394. Bij dit boekje hoort ook een lijst met allerlei aandachtspunten die belangrijk kunnen zijn voor de toekomst van ouderen. Hierna volgt een overzicht van de bijeenkomsten die bij u in de buurt worden georganiseerd. Dit gebeurt door functionarissen van het gecoördineerd bejaardenbe leid. Met nadruk wordt erop ge wezen dat deze bijeenkomsten niet alleen zijn bedoeld voor ouderen die in bejaardentehuizen zijn opgenomen, maar voor alle ouderen in Zeeland. Dat de bij eenkomsten plaatsvinden in be jaardentehuizen is alleen een organisatorische kwestie. Vlissingen, Bachten Reede, 24 maart 14.00 uur en Bach ten Komme, 4 april 14.00 uur; Oost-Souburg, Bachten Poorte, 27 maart 9.30 uur. Middelburg, dienstencen trum Schuttershofstraat 1a, 8 april 14.00 uur en "Kruispunt", Mortierestraat 1, op 10 april 9.30 uur; Nieuw- en St. Joosland, wijkpost in de Keitjes, Oude Rijksweg, 20 maart 9.30 uur. Domburg, Ter Mantelinge, 20 maart 14.30 uur. Aanmeldingen voor de bij eenkomsten in de gemeente Vlissingen bij Bachten Kom me (tel. 16440), Bachten Reede (tel. 1 2706) en Bach ten Poorte (tel. 61582). Aanmeldingen voor de bij eenkomsten in de gemeente Middelburg 's morgens in het dienstencentrum, tel. 01180-27537. Aanmeldingen voor de bij eenkomst in Ter Mantelinge bij de stichting welzijn voor Ouderen Walcheren, Molen wal 68a te Westkapelle, tel. 01 187-1514. Aanmelding voor alle ge noemde bijeenkomsten is ook mogelijk bij bureau Voor lichting van de provincie Zee land, tel. 01180-31394 of via de antwoordkaart in het boekje. Een boekje kunt u ook op deze'adressen krijgen en bij alle bejaardenoorden; boven dien in Middelburg bij het bu reau voorlichting van de gemeente, wijkpost 'Basti on', het wijkgezondheids centrum (Rozenburglaan 18) en het wijkcentrum Het Zui derbaken. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Twee vliegen in één klap - infor matie over beroepen en daarnaast over de opleidingen die er voor no dig zijn. Die Nederlandse primeur heeft het Arbeidsbureau Walche ren sinds kort binnen zijn muren. En om dat aan het grote publiek kenbaar te maken, wordt op zater dag 8 maart een open clag gehou den in het arbeidsbureau aan de Balans in Middelburg. Bezoekers kunnen er tussen 10 en 16 uur te recht. BIC, zoals de afkorting van dit Beroepen Informatie Centrum luidt, is ontstaan door samenwer king tussen het Arbeidsbureau en het SKOA (Samenwerkingsver band voor Keuzebegeleiding en Onderwijs Arbeidscontacten). De kamer waarin het BIC is onder gebracht is weliswaar ruim en biedt talrijke faciliteiten, de bemanners er van, Stef Jongerieus en Jos Hoe bink, blikken vooruit en zien nog betere tijden. Volgend jaar name lijk verhuist het Arbeidsbureau Walcheren naar het centrum van de Zeeuwse hoofdstad. Op de plaats waar de Rijksleerschool stond, wordt een nieuw gebouw neergezet voor het Walcherse bu reau, waarin het BIC zich veel meer in de kijker kan plaatsen. "We kunnen dan aantrekkelijke etalages maken", voorzegt zijn di recteur J. Swinkels. Armoede maakt creatief, wordt wel eens gezegd. Kennelijk geldt dat gezegde ook voor het arbeids bureau en het SKOA, die gegeseld door overheidsbezuinigingen alle zeilen moeten bijzetten om een op timale service aan hun klanten te blijven geven. Swinkels: "We heb ben dit jaar twee mensen minder in dienst. Doordat we nu deze bei de mensen van het SKOA in huis hebben, blijft de service voor on ze klanten desondanks gehand haafd. Sterker nog: we kunnen nu meer bicden. Voorheen gaven we weliswaar informatie over beroe pen en opleidingen, maar we zijn nu completer". Heel belangrijk acht Swinkels ook de permanente aanwezigheid van Jongerius en Hoebink. Zij kunnen de bezoekers aan het BIC op weg helpen en als dat nodig is, aanvullende informa tie geven. Beiden zijn beroepskeuze-adviseur, in dienst van het SKOA. En die organisatie krijgt binnenkort te maken met de bezuinigingen. Althans: het is niet meer zo vanzelfsprekend dat de Staat der Nederlanden geld over maakt op de Zeeuwse bankreke ning. "Dat heeft te maken met, privatisering van onze stichting", legt Hoebink uit. Volgens het drietal zal het BIC ze ker sier gaan maken. Jongerius ar gumenteert: "We hebben al veel jongeren hier gehad, die zo maar even binnen wipten, maar langer bleven zitten dan ze van plan wa ren. Op de dag van de Elfsteden tocht bijvoorbeeld hadden we een afspraak met een schoolklas. De groep kwam hier heel sacherijnig binnen, ze hadden namelijk ijsvrij. Niettemin bleven de meesten plak ken, toen ze eenmaal hadden rond gesnuffeld. En die voorbeelden sterken ons in de opvatting dat ons initiatief aanslaat". Onder de instellingen die deelna men aan de open dag, neemt de Stichting Verpleeg en Rusthuizen Zeeland een heel belangrijke plaats in. Dat komt omdat deze stichting in de naaste toekomst personeelste kort vreest (Swinkels) en er dus bij is gebaat, dat mensen solliciteren. En diezelfde angst heerst in de ge hele gezondheidszorg. Vandaar dat de provinciele werkgroep van de nationale gezondheidsraad (man power playing) tijdens de open dag een speciale krant presenteert on der naam 'Werken in de Gezond heidszorg'. "De gezondheidszorg heeft een wat negatieve naam ge kregen de laatste tijd. Veel jonge mensen kozen niet meer voor een beroep in die richting omdat er zo veel ontslagen vielen", legt Swin kels uit. En nu schreeuwen ze bijna om mepsen? Swinkels: "Ja. En dat geldt voor zoveel bedrijfstakken. Het ene moment moeten er men sen afvloeien en pakweg eenjaar later zijn er onvoldoende gekwali- Het BIC. ficeerde vaklui om aan de vraag te kunnen voldoen. Met het BIC kun nen we daar op inspelen. Want be halve informatie over beroepen en opleidingen geven we onze klanten ook inzicht in de situatie op de ar beidsmarkt in de bedrijfstak waar ze willen gaan werken of er een opleiding voor willen volgen". In de periode van 1 t/m 15 februari zijn bij de gemeen tepolitie te Middelburg de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: 1 paar sportschoenen, wit met blauwe strepen; arm bandje met naamplaatje met inscriptie; zilveren ketting met hartje met inscriptie; bruine knipportemonnee, inhoud geld; donkergroene portemonnee met goudkleu rige knip; zwarte portemon nee, inhoud foto en geld; blauwe kleutertas, inhoud 1 paar grijze sloffen, maat 24; juten tas, inhoud grijze broek, blauw trainingsjack, 1 paar schoenen; stoffen tas, bruin, inhoud waardebon; tas, plastic, inhoud boeken; handschoenen; groene re genbroek; vierkante geblok te sjaal (grijs/rood); groen/blauw geblokte her ensjaal; beige pluche beest je; kinder spelcomputer; siervelg; plastic wieldop met postcode; rood/bruine wiel dop; sleutels; bankbiljet; grijs cijferslot; schrijfmachi ne in zwarte koffer. Dieren: hond, m, halflang haar, bruin/zwart, met hals- en vlooienband. Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 19 tot 26 februari 1986 de volgende voorwerpen aangegeven: agenda; start kabels; medicijnen; metalen herenhorloge; donkerblauwe muts; blauw/bruine trui; zwarte portemonnee; grijs portemonneetje; witte bin- nenlaars schaats; paar don kerblauwe damesschoenen; 2x2 sleutels; 7 sleutels aan hanger; 4 sleutels aan rose haak; 3 sleutels aan ring; los se sleutel; 3 sleutels in etui; 2 sleutels met opener. Aangegeven dieren in asiel: zwart/ witte volwassen kat, vogelopvang: sierduif. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 09.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. De verkeerstuin komt naar Goes. De stichting die zich al een jaar of wat op de Bevelanden sterk maakt om een complex van de grond te krij gen waar de jeugd straks verkeersonderricht kan krijgen, heeft via de gemeente Goes een terrein van maar liefst 33.000 vierkante meter tot zijn beschikking gekregen. Niet alleen voldoende om de verkeerstuin zélf aan te leggen, maar tevens biedt het complex de mogelijkheid tot de aan leg van een circuit waar automobilisten slip-cursussen kunnen volgen, er komt een mini-stadje en er wordt een skelterbaan aangelegd. Kosten tezamen 1,2 miljoen. Er zit overigens nog wel een "maar" aan de zaak. Er wordt momenteel door het Centraal In stituut Midden en Klein Bedrijf een rapport gemaakt, waarin de kan sen van het projekt worden afge wogen. "Maar", aldus de heer M. de Bruin van de stichting Ver keerstuin, "we zijn er praktisch ze ker van dat het project in deze nieuwe opzet haalbaar zal zijn". Aanvankelijk was de stichting Ver keerstuin met de gemeente Borse- le in zee gegaan om daar het voor onze provincie unieke project van de grond te krijgen. "We hebben van die kant in het verleden alle medewerking gekregen en we zijn daar dankbaar voor", aldus de heer De Bruin. Via de gezamenlij ke rijschoolhouders op de Bevelan den werden we echter getipt dat er een terrein in de gemeente Goes be schikbaar was, waar de ver keerstuin een uitstekende lokatie zou hebben. Het 3,3 hektaren gro te terrein was door de in de VROG verzamelde rijschoolhouders aan vankelijk bestemd om er een anti- slipbaan aan te leggen. Maar dat bleek moeilijk haalbaar te zijn en vandaar dat de stichting Ver keerstuin op het spoor werd gezet van het terrein. Het is vanuit alle windrichtingen uitstekend bereik baar. Het ligt in de omgeving van de tennishal van "Schelde Interna tional" op het industrieterrein De Poel 1 en grenst aan de Rijksweg. Het terrein ligt verder in de nabij heid van de afrit ter hoogte van Motel Goes. "Een betere plaats hadden we ons niet kunnen wen sen" aldus de heer De Bruin, die van meet af aan de stuwende kracht is geweest achter de opzet van de Verkeerstuin. Door de nieuwe opzet van het pro ject, wordt er momenteel naar een bredere bestuursbasis gezocht. De heer Meulpolder uit Goes is aan getrokken als voorzitter van het stichtingsbestuur, zo deelde ons de heer De Bruin mee. Intussen zijn de in het afgelopen jaar ondernomen acties ten behoe ve van de Verkeerstuin niet zonder resultaat geweest. Vanuit het be drijfsleven is er inmiddels al onge veer een kwart miljoen gulden aan sponsoring toegezegd voor de rea lisering van het Verkeerstuinpro- ject. Een belangrijke plaats in dat project neemt het hoofdgebouw in. In dat gebouw, dat is ontworpen door architectenbureau Mechiel- sen, zal de Verkeerstuin cursussen geven, er is recreatie- en horeca- ruimte in opgenomen en de admi nistratie komt ei te zitten. GTI heeft toegezegd de technische uit voering van dit hoofdgebouw te zullen uitvoeren en ook de firma Sagro b.v. heeft medewerking toe gezegd. Aldus de heer De Bruin van de stichting Verkeerstuin. Zoals bekend zal de Verkeerstuin de mogelijkheid geven tot het op suggestieve wijze geven van ver keersassen aan de jeugd. Dat kan ter plaatse gebeuren door de eigen onderwijzers en onderwijzeressen. Er is een commissie Verkeersedu- catie in het leven geroepen en deze werkt de lesmogelijkiieden mo menteel verder uit. Dit in overleg met organisaties die zich bezighou den met onderwijs en verkeer in ons land. De aan te leggen anti-slipbaan bij de Verkeerstuin zal worden geëx ploiteerd door de stichting. Rij schoolhouders zullen er echter gebruik van kunnen maken. Er zullen kursussen in slippen worden gegeven ten behoeve van zowel be roepschauffeurs als liefhebbers en andere automobilisten. Men denkt daarbij overigens ook aan de mo gelijkheid om het hele gezin in va- kantietijd of in 't weekend een aantrekkelijk dagje "verkeer" aan te bieden in de Goese Verkeerstuin. Terwijl pa of ma de autoslip leert beheersen, is er voor de kinderen gelegenheid om zich in de ver keerstuin te amuseren, om te skel teren (al dan niet motorisch) en om er te spelen in de recreatieruimte van het hoofdgebouw. En verder hoopt men nog meer Be- velandse bedrijven te interesseren voor het miniatuurstadje bij de Verkeerstuin. Men wil een stadje bouwen, waar ambachtelijke en in dustriële bedrijven zich Runnen presenteren aan de bezoekers. Er hebben zich al enkele gegadigden gemeld en men verwacht nog meer reacties. De plannenmakers willen, na een korte periode van rust, haast gaan maken met de verdere uitwerking van het project. Daarbij heeft men in het achterhoofd de gedachte om op 1 september a.s. al te openen.

de Faam | 1986 | | pagina 13