De Faam Conny Sijlmans geeft balletles bij ZIKV en KW 59,- UdfL EMM I landbalt tegei n Poolse 'wt :reldtop' DE SNUFFELMARKT Demonstratiewedstrijden in Middelburg en Oostburg in de VEILINGHAL TE GOES ZATERDAG 22 FEBRUARI 1986 HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Jeugdbond zoekt wilgenknotters en houdt fietsexcursie Mary Thomas zingt voor nieuw clubgebouw Mission to Seamen DEZE WEEK IN LION SOTSWEAR Nonsens 750,— per wedstrijd Videobanden Achterstallig salaris Zwarte periode Theologie oplage 22.'150. wekelijks grap huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinger, totale oplage 44.950. uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-27651privé; h. schrama, 01 180-13585. redaktie: ad hanneman, 01180-27651, toestel 54. I)e afdeling Walcheren van de Ne derlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie gaat zaterdag 15 februari wilgen knotten en zondag 16 februari wordt er een fietsexcur sie georganiseerd. Het knotten vindt plaats bij Arnemuiden en is nodig omdat de wilgen daar van wege hun te dikke takken bijna omvallen. I)e knotters vertrekken zaterdag om 11 uur per fiets vanaf de molen aan de J.H. Huis- senstraat te Middelburg. Iedereen tussen de 12 en de 23 jaar, die op zijn eigen tempo de helpen de hand wil bieden bij het knot- werk, is welkom. Materiaal zoals zagen, bijlen en touw is aanwezig. Het is raadzaam om oude kleren aan te doen en veel brood mee te nemen, adviseert de jeugdbond. Het knotwerk eindigt ongeveer om 17 uur. Het knotten gaat niet door als het meer dan 5 graden vriest. Zondag 16 februari zal de eerste excursie in hel kader \an de nade rende ruilverkaveling op Walche ren plaatsvinden. Er zal met name worden gekeken naar de relatie tussen landschap en natuur. Ook zullen voorbijvliegende vogels niet worden verwaarloosd. Deze excur sie vertrekt om 11 uur per fiets va naf de molen. ■I Inlichtingen: Frank van der Zee, 01180-27544. Wie meer wil weten over lioe een krant werkt, kan -met een groet)- de PZC bezichtigen. In 'zaek'n bin zaek'n. 'Een primeur in Vlissingen. De scliadeherstellers Van den Berg auto'shebben een computer gestuurde droogmachine die de lak binnen enkele minuten droogt. Drie generalies Van den Berg in 'uit het zakenhart RubriekenRur, podium, films, expositie, korte informa tie en nieuws uit auloland in 'van bougie tot bumper'. Mary Thomas 'De Spiegel heeft ontzettend veel verwarring gesticht THOMAS Ze kijkt fel, er volgt een spraakwaterval, die ook boosheid verraadt. Ook teleurstelling. Soms spreekt ze zich tegen, noemt de presentatie van balletschool De Spiegel de ene keer louter poeha en zegt in één adem er achter aan dat ze toch wel respect heeft voor de inzet waarmee de inmiddels failliet verklaarde eigenaren werkten. "Niets was ze te veel. Ze hadden misschien wat minder overdreven moeten doen, minder luxe leven. Eén auto is voldoende. Twee is wat overdreven". Conny Sijlmans (25) heeft er in ie der geval meer dan genoeg van. De Tilburgse wil nu eindelijk gaan doen waarvoor ze naar Zeeland kwam: lesgeven aan balletgroepen. Bij De Spiegel ging het mis. Ze De beroemde Engelse zangeres Mary Thomas treedt op zaterdag 1 maart op in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Ted Moss - pianist - begeleidt haar. Ze brengt werken uit het be gin van deze eeuw onder de titel 'The end of a perfect dav'. Het op treden begint om 14 uur. Vooraf (13 uur) is er een lunch waar de concertbezoekers gratis aan mogen Spijkerbroeken Vlissingen, Middelburg, Goes deelnemen. De opbrengst van dit concert is bestemd voor het bouw fonds van The Missions to Seamen. Mary Thomas is in Engeland voor al bekend door tv-optredens. Ook zijn er talrijke grammofoonplaten van haar gemaakt. In de afgelopen jaren kreeg zij ook bekendheid buiten Engeland. In landen als Australië en Nieuw Zeeland, Ca nada en de Verenigde Staten zong zij met veel succes tijdens toernees. In de Zeeuwse Bibliotheek brengt zij liedjes uit de periode vanaf de dood van koningin Victoria tot het uitbreken van de Eerste Wereld oorlog, de regeerperiode van ko ning Edward VII (1901 tot 1910). De liedjes die zij brengt worden dan ook wel Edwardian songs ge noemd. Het publiek kan bij enke le meezingen (Land of hope and glory en lts a long way to Tip- perary). De opbrengst is zoals gezegd voor het bouwfonds The Missions to Seamen. Deze organisatie zet zich in voor de belangen van zeelieden in Vlissingen moet het "te kleine en bouwvallige clubgebouw" ver vangen. Ze zoekt nu ook naar me dewerking van de overheid en het bedrijfsleven. Van dit concert hoopt The Missions to Seamen toch een aardig bedrag over te hou den. In het nu bouwvallige en - "hopelijk in de toekomst wat rian tere" -nieuwe clubgebouw kunnen zeelieden wiens schip in de Vlis- singse haven ligt, ontspanning zoe ken of geestelijke bijstand vragen. Nog dit jaar wordt begonnen met de bouw van het nieuwe club gebouw. Kaarten voor de voorstelling van 1 maart zijn verkrijgbaar bij de VVV's in Vlissingen en Mid delburg. krijgt nu een kans bij de gesubsi dieerde organisaties ZIKV (Mid delburg) en KW (Vlissingen). Dezer dagen beginnen de lessen. Ze hoopt dat haar vroegere leerlingen van De Spiegel zich bij één van bei de organisaties zullen aanmelden. De kwaliteit van de lessen blijft hetzelfde, de omgeving waarin dat gebeurt -zeker- minder luxe. Balletschool De Spiegel maakte de afgelopen jaren naam door haar lessysteem. Gewerkt werd volgens een systeem dat was gebaseerd op dat van de Britse Royal Academy of Dancing. Om de zoveel tijd moesten de leerlingen een examen afleggen. Wie slaagde kreeg een graad of er één bij. De indruk bestond dat de gehele school, met vestigingen in Vlissingen en Goes, dat systeem hanteerde. "Dat is niet waar. In Goes werd een select groepje bij elkaar gebracht dat vol gens dat systeem werkte", onthult Conny Sijlmans. Ze voegt er aan toe: "In Goes werkten ze met hobby- en talentklassen. Alleen de talentklassen deden examen vol gens de regels van het Engelse systeem. In Vlissingen werkten we helemaal niet volgens een systeem. Ikzelf bijvoorbeeld heb aan het conservatorium in Tilburg les ge had volgens het Russische systeem. Ik gebruikte bij de lessen in De Spiegel een aantal systemen door elkaar. Er zijn verschillende: het Zweedse, Italiaanse en ook het Franse. De passen zijn hetzelfde, maar de benaming is ietsje anders. En dat beoordelen, wat zo typisch is voor het Engelse systeem, paste ik ook toe bij de kinderen. Alleen niet met punten. Ik koos voor een variatie en liet de kinderen elkaar beoordelen. Zo kon een kind dat wat moeilijkheden had met de pas jes, maar een leuke presentatie had, goed worden beoordeeld. Ik zorgde er uiteraard wel voor dat ze elkaar niet gingen kraken". Examen doen voor een graatl noemt ze feitelijk nonsens. Het is volgens haar geen enkele garantie om verder te komen in het vak. "Balletacademies of de conserva toria hebben vaak liever een leer ling die nauwelijks iets weet. Fouten afleren is'namelijk moeilij- De Middelburgse heren van EMM fungeren als sparringpartner van de Poolse handbalclub 'Grünwald' Ruda Slaska, tijdens twee de monstratie-wedstrijden. De eerste wedstrijd wordt woensdagavond 19 februari in de sporthal aan de Nassaulaan in Middelburg gespeeld en de tweede wedstrijd vindt plaats in Oostburg op don derdagavond in de sporthal, aan vang beide keren 20.30 uur. De Poolse handballers en hun begelei ders zijn deze week Ie gast in Mid delburg bij de EMMers. De Middelburgers waren vorig jaar in september op stage bij deze ploeg in de mijnstreek rond Katowice. De handballers uit Silezië spelen in de tweede liga en rekenen er op volgend jaar in de hoogste divisie (eerste liga) te spelen. Hun koppo sitie is riant te noemen, ze kunnen zich zelfs (trainer Alfred Wrzeski) eeru aantal uitglijers veroorloven. Binnenkort spelen ze in de splin ternieuwe hal van Katowice een wedstrijd voor de halve finale van de Poolse cup. Die hal, met peper dure parketvloeren en marmer dient als plaveisel voor de Grün wald spelers 'op weg naar de va derlandse handbaltop', en dus de wereldtop. Dat 'Grünwald' Ruda Slaska niet de eerste de beste ploeg uit Polen is demonstreerde ze het afgelopen weekeinde. In Aalsmeer werd-za terdag de Nederlandse kampi- oensploeg 'Aalsmeer' met de overtuigende cijfers 24-15 weg gespeeld, en 'Apolloon' uit het Bel gische Kortrijk onderging zondag een afstraffing, uitslag: 24-13. Voor de eerste divisionist EMM dus een hele klus. Te meer daar de handballers uit de Zeeuwse hoofd stad in de competitie niet al te pro ductief waren. "Maar het tij is gekeerd na de overwinning afgelo pen zondag met toch wel overtui gende cijfers 31-18 tegen HMS/Achilles. Dat geeft de bur ger moed. Onze volgende tegen standers krijgen weer een zelfverzekerd EMM tegen zich. En in Polen hebben we tijdens een toernooi maar nipt van Grünwald verloren", voorspelt de EMM- begeleider Ered van der Weel de te genstand die zowel de Polen als de toekomstige rivalen in de compe titie zullen ondervinden. De komst van de Polen, heeft voor de Middelbugse club héél wat voe ten in de aarde gehad. "Wat een georganiseer", zuchtte Van der Weel afgelopen zondag met rood hoofd van de verplichte slokken Wodka, een ceremonie die niet weg te denken is bij een begroeting met Poolse vrienden. Druk gebarend pleegde hij het zoveelste telefoontje en liet zich vervolgens gedwee mee nemen naar weer een ander pro bleempje. "Vooral de financiering van de Polen had nogal wat voe ten in de aarde", vertelde hij een paar dagen eerder. "Maar dankzij de wedstrijden tegen Aalsmeer, Apolloon en tegen Hennes aan staande dinsdag kunnen we de eindjes aan elkaar knopen", ver telde hij zondag. "Voor die wedstrijden ontvangen we telkens 750,—. De Zeeuwse demonstra tiewedstrijden in Oostburg en Mid delburg zijn goedkoper. Daar dienen we het Zeeuwse handbal mee. Als hoogst spelende club in de provincie hebben we de plicht om een voortrekkersfunctie te ver vullen in het Zeeuwse handbal. Met die demonstratiewedstrijden vervullen we die in ieder geval voor een deel". Sport is in de grauwe mijnstreek Silezië enorm belangrijk. Hubert Gosz, voorzitter van het handbal district Katowice, becijfert dat er alleen al meer dan 2600 handbal wedstrijden per jaar worden gespeeld door meer dan 60 clubs. "Fred van der Weel (lange haren) bespreekt met zijn gasten het programma. Rechts staande trainer Alfred Wrzeski, naast hem voorzitter Hïibert Grosz van het handbaldistrict Katowice en rechts Grünwald voorzit ter Teodor Wawoczny. Ook op het gebied van voetbal spe- lede Sileziërs een eerste viool. "Grünwald is een belangrijke club in onze streek", zegt Gorsz, die ja renlang internationaal handbal- scheidsrechter was. "Deze reis naar Nederland beschouwen we als voorbereiding op de resterende wedstrijden voor het kampioen schap. Het is dan ook een soort be loning voor de spelers die die jaren goed hun best deden, om dit ni veau te bereiken. De meesten zijn nog nooit in het westen geweest. We hadden niettemin geen enkel probleem om een paspoort te krijgen". De Poolse gasten logeren bij EMM-leden of hun aanhang. De handballers profiteerden maandag van de goed gevulde Middelburg se winkels door inkopen te doen. Met name luxe-artikelen trokken de aandacht. Een van de spelers wilde wel een koffer videobanden mee naar huis nemen. "In Polen niet te krijgen of van slechte kwa liteit", legde hij uit. "Het Poolse handbal staat op de derde of vierde plaats als je de we reldtop zou kunnen indelen", ver klaart Hubert Gorsz, wiens hart en mond vol is van sport. "Ons na tionaal team kan opboksen tegen Rusland en Roemenië. Als wij dus het volgende seizoen in de eerste li ga spelen, behoren we met 'Grün wald' echt tot de wereldtop. Nu zitten we er tegenaan. Hoewel... regelmatig winnen we van ploegen uit de eerste liga. Dat gebeurde ook tijdens de wedstrijden voor de Poolse cup". Maar het zijn toch profs? Gorsz ontkent dat. "Neen, beslist niet. Ze hebben allemaal een lichte baan bij de kolenmijn Ha- lemba. Vier uur werken ze daar en vier uur per dag trainen ze...". Conny Sijlmans ker dan een oefening goed aanle ren. Het echtpaar Sinke Postma van De Spiegel heeft in Zeeland ontzettend veel verwarring gesticht. Door de poeha in de pers is het allemaal behoorlijk overge waardeerd. En ik zeg dat niet uit rancune. Ik heb die tam-tam altijd een beetje raar gevonden. Maar ja, als je er werkt vind je het allemaal prima. Het is je baan. Bovendien werkten de eigenaren keihard en in dat spoor deden we allemaal mee. We hebben er behoorlijk wat on betaalde uurtjes in De Spiegel op zitten, bijvoorbeeld een uitvoering voorbereiden. Dat ging allemaal in één adem mee. Maar het echtpaar deed ook stomme dingen. Wat veel luxe, zoals twee auto's er op na houden en zo. Dat hadden ze be ter achterwege kunnen laten. Want De Spiegel werkte met winst. Niet zo veel weliswaar, maar toch. Zo als nu blijkt te weinig voor privé- luxe". Met diezelfde vastberadenheid begint ze trou wens aan haar werk bij het ZIKV en KW. "Ik merk wel dat het bij deze gesubsidieerde organisaties anders, wat gemakkelijker toegaat dan bij commerciële instellingen zoals De Spiegel was". Tijdens haar tweejarige verblijf in Zeeland heeft Conny Sijlmans uit sluitend "rare dingen" meege maakt. "De laatste maanden bij De Spiegel heb ik niet anders ge daan dan achter mijn salaris moe ten aanzitten bij de accountant. Gisteren ontving ik mijn eerste geld sinds november van de bedrijfsve reniging", zei ze vorige week don derdag. "Begin december sloot De Spiegel en sindsdien is het ook al allemaal hommeles. Met ouders van leerlingen en volwassen bezoe kers van de balletlessen in De Spie gel is geprobeerd een stichting op te zetten, die de Vlissingse vestiging draaiende moest houden. Dat lijkt niet te lukken. Ikzelf heb ook een en ander uitgedokterd. Maar als ik zou zijn begonnen met een eigen balletschool, had ik nauwelijks een droog brood kunnen verdienen. Ik heb lang getwijfeld of ik het wel of niet zou doen. Een bevriende bankdirecteur uit Rotterdam heeft het me uiteindelijk ontraden. Hij noemde het een steen om m'n nek. Nu ik er wat afstandelijker tegen óver sta, zie ik inderdaad dat het gebouw voor Walcherse begrippen veel te ambitieus is. Het zou meer kans van slagen hebben als het multifunctioneel kan worden geëx ploiteerd; bijvoorbeeld met een dansschool in de weekeinden". Begin december 1985 blijft een zwarte periode in het leven van de jonge balletdocente. "Er gaat van alles door je heen op zo'n mo- .ment", antwoordt ze somber. "Het ergste vond ik nog dat wal gelijke briefje van Margriet en Henk Sinke, vol taalfouten. Maar ik kreeg géén centen. Ineens valt al les weg. Je hebt geen zekerheid meer. Kort daarvoor kreeg ik nog prachtige cadeaus van m'n leerlin gen. Daaruit bleek welke fantasti sche band ik met ze had. Uit die positieve aanhang leidde ik trou wens later af, dat als er een stich ting zou komen, De Spiegel in Vlissingen gered zou kunnen wor den. Helaas. Het mislukte voor mij". Samenwerking tussen een stichting met het ZIKV en KW heeft trou wens ook nog heel even de aan- HUTSCHENREUTHER WEDGWOOD VILLEROY EN BOCH ARZBERG DE SERVIEZEN-SPECIALIST: SERVICE KWALITEIT GARANTIE l ANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 A dacht gehad, al was het alleen maar om het waardevolle gebouw in Vlissingen voor balletonderwijs te behouden. Maar toen in Goes De Spiegel onder de hoede van een stichting weer open ging, haakten de Spiegelfans af, in de hoop het zelfde in Vlissingen te kunnen be reiken. Ik sta nu voor de opgave om binnen de beide organisaties zoveel leerlingen te krijgen dat ik er op z'n minst een part-time baan aan overhoud. Ik studeer namelijk ook nog theologie in Tilburg. Een volle baan zou te veel zijn. Ik ben enorm benieuwd hoe het zal gaan. Ik hoop dat de mensen gaan na denken en niet blind geloven in de theorie die De Spiegel in Zeeland heeft verkondigd". SLECHTS 1 X PER MAAND IS ER DAT ENORME ROMMELSPEKTAKEL Een groter aanbod van gebruikte tweedehands spullen is er bijna niet!! EEN DAG LANG 225 KRAMEN OP 3000 m2 De Snuffelmarkt is open op zaterdag van 9.00 tot 17.00 u.

de Faam | 1986 | | pagina 1