Over onderwijs TECHNISCH ONDERWIJS TE MIDDELBURG (I) F WM Middelburgse filmtheaters vaandeldragers 'goede films' r t r aanvraag ontwerp- vergunning total Uitslag enquête toont aan: Subsidie patiënten verenigingen D Woensdag 12 februari 1986 Psoriassisvereniging Anorexia Nervosa Gezondsheidszorg Z-Vlaanderen Epilepsie Vereniging Kind en ziekenhuis Federatie ouderverenigingen Besteding IN BEROEP DE FAAM - DE VL1SSINGER Sinds kort bestaat in Zeeland het kunstmagazine "mooie moeite". In het magazine wordt informatie gegeven over theater, muziek, dans, film, letteren, beeldende kunst en musea. Financiering Redactie COMMISSIES Welzijn Onderwijs Milieu Abonnement Weg Middelburg- West-Souburg .MSB - x - Meester CD provinciale griffie Eind 1984 hebben provinciale staten besloten een onderzoek in te stellen naar de totstandko ming van een patiëntenplatform en de subsidieverzoeken van af zonderlijke patiëntenvereniging aan te houden tot daarover meer bekend was. Inmiddels is gebleken, dat de or ganisaties voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten hun be langen goed behartigd vinden in respectievelijk de Zeeuwse stich ting voor revalidatie en het pro vinciaal overlegorgaan zwakzinnigenzorg. Nader onderzoek is nodig voor de vorming van een platform voor patiëntenverenigingen. Het dagelijks bestuur vindt, dat nu niet langer kan worden ge- Wacht met een beslissing over de afzonderlijke subsidie- voorstellen. De provincie heeft f 50.000,— te besteden. De Psoriassisvereniging Noord- Brabant en Zeeland heeft ge vraagd om ruim tien mille in het begrotingstekort van 1982/1983. Het Zeeuwse aan deel in het tekort bedraagt ech ter maar f 5.800, Van de 75.000 patiënten zijn er maar 550 bij de vereniging aangeslo ten. Gedeputeerde staten vin den, dat door uitbreiding van het ledental de inkomsten kunnen worden vergroot en stelt daarom voor geen subsidie te geven. De stichting Anorexia Nervosa heeft subsidie gevraagd maar daarbij geen bedrag genoemd. Ook hier vinden gs, dat door ver groting van het ledenaantal de inkomsten kunnen worden ver groot. Bovendien gaat het om een landelijk werkende stichting en daarom komt het rijk eerder in aanmerking om subsidie te geven. Als het aan Gedeputeerde Staten ligt krijgt de werkgroep Gezond heidszorg Zeeuwsch-Vlaanderen ook geen provinciaal geld. Ge vraagd is om f 950, in het te kort op de uitgave van het rapport "klachtenonderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen". Met de provinciale raad voor de volksge zondheid vinden gs, dat in plaats van 240 exemplaren er 1 80 ge drukt hadden kunnen worden, waardoor er geen tekort was ontstaan. Verder wordt opge merkt, dat de werkgroep een re gionaal en niet een provinciaal belang dient. De belangengroep Epilepsie Ver eniging regio Zeeuwsch- Vlaanderen heeft ruim twee dui zend gulden gevraagd ter dek king van het begrotingstekort. Opgemerkt wordt, dat de vere niging geen inkomsten uit contri butie heeft en dat het meer op de lijn van de gemeenten in de re gio ligt de vereniging te steunen. De landelijke vereniging Kind en ziekenhuis heeft subsidie ge vraagd voor begeleiding en voor lichting van de werkgroepen in Middelburg, Terneuzen en Yerse- ke. Vastgesteld is, dat de werk groepen niet in het subsidieverzoek zijn gekend en ook niet in de organisatie van trainingsbijeenkomsten. Ook hier luidt het advies geen subsidie te verlenen. De stichting Federatie van Ou dervereniging heeft om een sub sidie van bijna 7 90.000, gevraagd, uit te smeren over een aantal jaren en te besteden aan een provinciaal medewerker. De federatie bestaat uit oudervere nigingen van gehandicapte kin deren. De provinciale raad voor de volksgezondheid'en het pro vinciaal overleg zwakzinnigen zorg hebben gs gunstig geadviseerd. Het college be grijpt, dat er behoefte bestaal aan een beroepskracht, maar vindt ook, dat in Zeeland al eer beroep kan worden gedaan op het provinciaal overleg zwakzin nigenzorg en het provinciaal op bouworgaan Stichting Zeiand Gs vinden het niet zinvol daar een nieuwe organisatie bij te ma ken. Zij stellen daarom voor de subsidie niet te verlenen. Gedeputeerde staten willen de patiëntenverenigingen financieel steunen bij voorlichtingsactivitei ten en het werven van nieuwe le den. Als voorwaarden aan de bijdrage verbinden zij, dat de or ganisaties op provinciaal niveau werkzaam moeten zijn, dat de activiteiten van de organisatie gericht zijn op de bevordering van zelfstandigheid en mondig heid van de patiënten en dat de organisaties eigen inkomsten moeten hebben om in ieder ge val een deel van hun activiteiten te kunnen bekostigen. Voorrang wordt gegeven aan subsidies, waardoor activiteiten van meer dan een vereniging kunnen wor den uitgevoerd. De financiële bij drage moet worden gezien als een start-, project- of experimen teersubsidie. Bijdragen in salaris kosten worden niet gegeven. Provinciale staten beslissen over de financiering op 21 maart. De tweede kamer uit Gedepu teerde Staten behandelt op dins dag 1 8 februari, 10.40 uur, een bijstandszaak. Het bezwaar richt zich tegen uitspraken van de ge meenten Axel en Terneuzen. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. I EUWS Kunst in mooie moeite Mooie moeite verschijnt tienmaal per jaar en kost per jaar in abon nement dertig gulden. Losse nummers, die in de boekhandel te koop zijn, kosten vier gulden per stuk. Het kunstmagazine is een uitga ve van de stichting Kunstpromo tie Zeeland in Middelburg. Behalve informatie over op han den zijnde tentoonstellingen, op tredens, filmvertoningen en dergelijke wordt achtergrondin formatie gegeven in redactione le bijdragen. Daarbij moet worden gedacht aan de beschrij ving van de voorbereidingen voor een theaterproduktie, aan het oeuvre van schrijvers, com ponisten en beeldende kunste naars en aan interviews. Culturele organisaties en het be drijfsleven zullen worden bena derd in mooie moeite te adverteren. Het gaat om onge veer tien advertentiepagina's. Mooie moeite wordt gesteund door de Zeeuwse culturele raad, het theaterbureau Uit in Zeeland, de stichting Nieuwe Muziek Zee land, het filmtheater Meccano in Middelburg, het Zuidlandtheater in Terneuzen en het Zeeuws Kunstenaarscentrum in Mid delburg. De stichting Kunstpromotie Zee-, land schrijft in een brief aan het provinciaal bestuur van Zeeland, dat die organisaties echter geen geld hebben om het magazine te financieren. Uit in Zeeland heeft zich bereid verklaard in de aan loopfase mee te betalen. De Uit agenda van het theaterbureau is namelijk vervallen met het ver schijnen van mooie moeite. Aan de provincie is gevraagd zich over twee jaar garant te stel len tot een bedrag van f 25.000, te verdelen over vijftien mille voor 1985 en tien mille over 1 986. De Zeeuwse culturele raad heeft het dagelijks bestuur van de pro vincie geadviseerd de garantie subsidie te verlenen. De sectie algemene zaken van de raad schrijft, dat mooie moeite "een goede dienstverlening aan het in kunst geïnteresseerde publiek is en alleen maar kan bijdragen aan het beter functioneren van de ve le organisaties op kunstgebied - groot en klein - in Zeeland". Gedeputeerde Staten zijn het daarmee eens. Zij stellen provin ciale staten voor voor 1985 en 1986 een garantiesubsidie van f 25.000,- te verlenen. De redactie van mooie moeite bestaat uit twee deeltijd redacteuren. Zij worden bij gestaan door een adviesraad met vertegenwoordigers van Uit in Zeeland, de Culturele raad Vlis- singen, het Zuidlandtheater in Terneuzen, de stichting Nieuwe Muziek, het Zeeuws dansover- leg, filmtheater Meccano, de af deling letteren van het Zeeuws Kunstenaarscentrum, de Zeeuw se culturele raad en de federatie van Zeeuwse musea en oudheid kamers. De redactie is gevestigd aan de Molendijk 46, 4339 AD Nieuw- Maandag 17 februari, 14.00 uur, vergadert de statencommissie voor welzijn. Er zal gesproken worden over de jaarverslagen 1984 van de PBC, Technische Bibliotheek, de Centrale Muziek bibliotheek alsmede aangesloten bibliotheken. Verder komen aan de orde het beleid en de knelpunten van de Zeeuwse Bibliotheek 1986-1990 en een aantal sta- tenvoorstellen; subsidie aan de Stichting Kunstpromotie Zee land, en een onderzoek naar de mogelijkheden van een provinci aal patiëntenplatform en subsi diëring patiëntenorganisaties. De afdeling voortgezet onderwijs van de Provinciale Onderwijs raad komt op woensdag 19 fe bruari, 14.00 uur, in vergadering bijeen. Agendapunten zijn: sa menstelling afdeling voortgezet onderwijs, regeling spreekrecht bij bespreking advies plan van scholen, begeleiding in het voort gezet onderwijs en schooi en beroepskeuze werk. Op vrijdag 21 februari, 14.00 uur, vergadert de statencommis sie voor milieuhygiëne. Aan de orde komen de begrotingsproce dure en het ontwerp 1e partiële herziening Streekplan Midden- en Sint-Joosland, telefoon 01182-2741 of 01180-26043. Zoals gemeld, kost een abonne ment per jaar dertig gulden. Daarvoor worden tien nummers van mooie moeite gemaakt. Het adres van de abonnementenad ministratie is: postbus 303, 4330 AH Middelburg, telefoon 01180-13894. Provinciale staten beslissen over de garantie-subsidie, die wordt gedekt uit het welzijnsfonds van de provincie, op 21 maart. Zeeland voor de vestiging van nieuwe kerncentrales. Alle vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De commissies welzijn en milieu hygiëne bieden spreekrecht voor het publiek. In 1 980 is de rijbaan op de weg tussen Middelburg en West- Souburg verdubbeld. Nu is de tijd gekomen om de toplaag op de weg aan te brengen. Met dat werk wordt altijd ge wacht tot de weg zich heeft ge zet, wat onder meer wordt bevorderd door het verkeer dat er overheen rijdt. Tot het werk horen: uitvullen van zettingsverschil- len en het opnieuw stellen van het dwarsprofiel; aanbrengen van een deklaag; aanbrengen van wegmarke ringen; aanvullen en inzaaien van bermen, herbestraten van parkeerstroken. Het is de bedoeling in het voor jaar, nadat er geen kans meer is op vorst, met de werkzaamhe den te beginnen. De kosten van het aanbrengen van de toplaag zijn begroot op f 1,95 miljoen. Er is nog f 85.000, over van het krediet voor de verdubbeling van de rijstroken, zodat nu aan provin ciale staten een krediet van f 1.865.000, wordt ge vraagd. De rijbaanverdubbeling kostte destijds f 10,6 miljoen, waarvan drie ton voor rekening kwam van de gemeente Mid delburg. Provinciale staten beslissen over het krediet op 21 maart. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 DOOR PETER SIJNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. In de elfde-twaalfde eeuw begonnen mensen, die in de steden hetzelfde handwerk uitoefenden zich te verenigen in zogenaamde handwerkers- of ambachtsgilden. Deze middeleeuwse beroepsverenigingen kregen al vrij spoedig een georganiseerde structuur, met bestuurders (dekens, overlieden) en allerlei voorschriften en regels. De gilden verkregen een monopoliepositie: men moest er lid van zijn om zijn waren te mogen vervaardigen en verkopen (gildedwang). Degenen, die zich hieraan onttrokken en dus "illegaal" een beroep uitoefenden werden beunhazen genoemd. Zo omstonden gilden van been houwers, bierdragers, boekdruk kers, broodbakkers, brouwers, goud- en zilversmeden, houtza gers, kruideniers, mandenma kers, peperkoekbakkers, scheepstimmerlieden, varkenssla gers en zandschuitvoerders. Een goede kant van de gilden was de sociale zorg voor weduwen en wezen van de gildebroeders. Hier voor waren speciale fondsen in gesteld, de zogenaamde gilde- ka ssen. Om de kwaliteit van hun produk- ten of werkzaamheden te waar borgen en de bekwaamheden van de leden te ontwikkelen en verbe teren kwam een intern leerlin genstelsel tot stand. Het was niet makkelijk om lid te worden van een gilde. .Ie begon als leerling en was bovendien meestal een zoon of naaste familielid van een gilde- meestcr (of je beschikte over ka pitaalkrachtige ouders, die de opleiding konden bekostigen). Dus geen spreiding van kennis en gelijke onderwijskansen voor iedereen... Na zo'n twee a drie jaar (in ons land) tot wel vijf of zes jaar (in sommige andere landen) was de opleiding voltooid en diende een examen afgelegd te worden. Het examen-proefstuk van de leerjon gen werd door de overlieden be oordeeld. Indien de leerling was - F—*- ./f S, yl,.vA-V A Wy y 'r'A ^.'4. o V'./y- - - r W <- ie V. r- 4 j./f. ...y «I Ay- SL- /f. W./7. ,..y 7'"' f V/A,. r/U'. y - -- -Z--' tr.f z r .^-T"V'- V. tyti.'S.. r, SJ. ...-V.S Vv-x-y* X'-veHv, -Z- 'c./f /r. ff.. 'Tz Ah,.,/., A yr,„,/Jrrj-A,/s-.zv._ i-.rZ/- i'-y'/ ,v —-v. 1' -j.rv, --sj - a,. fcr, r_ /A. A 3, J - - Uil de notulen van de bestuursvergaderingen van de Industrieschool, IS65. (Archief Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, in Gemeente archief Middelburg). geslaagd kreeg hij een leerbrief en mocht zich voortaan gezel noemen. Hij was nu vrij om bij zijn (leer)meester te blijven of elders te gaan werken. Maar wilde de ge zel zelf meester worden dan dien de hij een bewijs van zijn kunnen te leveren dat wel aan zeer hoge eisen moest voldoen. Hij was ver plicht een meesterproef af te leg gen (stel dat hij meubelmaker van zijn vak was dan moest hij bij voorbeeld een fraaie en goed ge construeerde kast maken). Slaag de de gezel erin een werkstuk van voldoende gehalte te vervaardigen dan mocht de gezel zich met de ti tel 'meester' tooien en was hij een officieel en volwaardig lid van het gilde geworden. Deze vorm van praktisch onder wijs hield op te bestaan bij de op heffing van de gilden (officieel in 1798, maar definitief pas begin 19e eeuw), die inmiddels reeds lang tot verstarde behoudende in stellingen waren verworden. In Middelburg was aanvang 14de eeuw voor het eerst sprake van ambachtsgilden. Bij de opheffing in 1798 waren er nog 45 of 46 in wezen Onder invloed van de Verlichting ging men in de achttiende eeuw streven naar hervormingen op economisch, sociaal, staatkundig en wetenschappelijk gebied, en daarmee ook naar verbetering van het onderwijs. Daartoe wer den verschillende "maatschappij en", zoals in 1784 de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen (met plaatselijke departementen: in Middelburg 1793 en in Vlissingen 1797) en genootschappen opge richt. Ook kwamen er tekenscho- len en tekenacademies (te Middel burg in 1778). Toch duurde het nog tot de negentiende eeuw voordat er echt nijverheidsonder wijs van de grond kwam. Op initiatief van jhr.mrJ.C. Schorer van de Souburgen, en met steun van de Maatschappij tot Nul van 't Algemeen, van de Maatschappij voor Nijverheid_ en Handel en van de Tekenacade mie, kwam in 1839 in Middelburg een Industrieschool tot stand,, Doel: avondonderwijs voor de werkende jongeren. De school werd gevestigd in de lokalen van de Tekenacademie in de Sint Pie terstraat. Sedert 1840 was als on derwijzer aan dit nieuwe onder wijsinstituut verbonden Abraham Gouka, hoofdonderwijzer aan de School voor on- en minvermogen den in de Lange Delft. Gouka schreef diverse veelgebruikte schoolboeken (o.a. over de begin selen van meetkunde en algebra) en gaf in 1843 een zogenaamde blinde kaart van Zeeland uit. Hij bleef tot 1860 aan de Industrie school verbonden en toen opge volgd door dr. Gijsbert van Hen- nekeler, leraar wiskunde aan het Stedelijk Gymnasium. In 1866 telde de school 50 leerlingen, waarvan er 25 onderwijs genoten in rekenkunde, stelkunde en wis- en natuurkunde en 25 een meer praktijkgerichte opleiding volgen. De gemeente Middelburg besloot in 1867 een Burgeravondschool op te richten, bestemd voor 'we tenschappelijke vorming en oplei ding van ambachts- en hand werkslieden". De Industrieschool ging in deze nieuwe school, die aanvankelijk een tweejarige en la ter een driejarige cursus gaf, op. (wordt vervolgd) Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend Aanvraag Total Raffinaderij Nederland N.V te Vlissingen heeft bij hen op 6 januari 1986 een aan vraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend. Het betreft het uitbreiden en wij zigen van de inrichting door het oprichten van twee vacuumresidue opslagtanks met vasl dak. met bijbehorende afloop- en beladingsleidingen en beladingspomp De inrichting is-gelegen op een perceel aan de Luxemburgweg te Borsele, kadastraal be- kend gemeente Borsele, sectie A. nos. 278. 313, 314. 326. 329, 332. 342. 347. 371. 374, 377. 382. 384/16, 384/26 en 386 Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tol het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 13 februari 1986 tot en met 12 maart 1986 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszand op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1 te Heinkenszand van 17-20 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie. St. Pieterstraat 42. Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur Na 12 maart 1986 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de aangevraagde vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42. 4331 EW Middel burg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen zowel het geven van de gevraagde vergunning, als tegen de ontwerp-vergunning en wel tot en met 12 maart 1986. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend 'te maken. Indien daarom wordt verzocht kunnen tot en met 5 maart 1986 tegen de aanvraag en/of ontwerp-vergunning mondelinge bezwaren worden ingebracht - Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (lel.: 01180-31364) Middelburg, 12 februari 1986. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Wim Wendcrs film 'Paris Texas' met Natassia Kinski en Harry Dean Stanton hebben in Middelburg de meeste punten geseoord bij de enquête van de Stichting Middelburgse Film theaters. Iets meer dan hon derdveertig bezoekers aan Electro of Meccano vulden een enquête formulier in in de maand januari. Ze hadden keu ze uit 187 films. Achter twee films mochten zij een kruisje zetten. 'Paris-Texas' kreeg 86 stemmen. Opvallende tweede in de enquete- uitslag is de film Kaos(66 stem- men)van de gebroeders Taviani. Het bewijst, aldus Leo Hannewijk, beroepskracht van de filmtheaters, dat de bezoekers kennelijk goede films weten te waarderen. Kaos was namelijk volkomen nieuw toen hij in Middelburg werd getoond. "We hebben zelfs een avond niet gedraaid omdat er niemand was. Pas nadat de Volkskrant een lo vende recentie plaatste, kreeg Ka- os. althans elders, de verdiende aandacht van het publiek". Han newijk neemt aan dat als 'Kaos' half februari wordt gedraaid, er een run op de kassa zal zijn. Vaandeldragers De Middelburgers zijn overigens vaker vaandeldragers. Momenteel hebben zij de - genoemde topper - 'La historia official' in Electro op hel programma staan. Hannewijk: "Dat is ook al zo'n film waarover de goede recenties druppelsgewijs binnenkomen. Ik neig er naar om die film nog maar een maand te houden. Dan is'ie wat meer bekend en komen er meer bezoekers dan nn". Een ander opvallend gegeven is volgens Hannewijk dat 'suecesvol- le'. dus drukbezochte films, weinig punten kregen van de deelnemers aan de enquête. 'Amadeus', 'Desperately seeking Susan' (met Madonna) en 'A passage to India' komen niet voor in de top-tien. Oudere films daartegenover, zoals 'Sophie's Choice' en 'Les uns et les autres' kregen wel veel bijval. De volgende films scoorden bij de enquête: I. 'Paris-Texas' van Wim Wendcrs; 2. 'Kaos', van de gebroe ders Taviani; 3. 'Pervola' van Or- low Seurijke; 4. 'Witness' van Peter Weir; 5. 'The Killing fields' van Roland Jofl'e; 6. 'Carmen' van Carlos Saura; 7. 'Birdy' van Alan Parker; 8. 'Stop making sense' van Taling Heads; 9. 'Stranger than paradise' van Jim Jarmush en 10. 'Sophie's Choice' van Alan J. Pa- kula. De vijf hoogstgenoteerde films worden de komende periode in het programma van de Middel burgse filmtheaters opgenomen.

de Faam | 1986 | | pagina 9