De Faam De nood aan de puber en het Opvanghuis voor jongeren 'Ik ben blij dat internaat ga. ik binnenkort Dan naar een herwin ik mijn vrijheid' JAZZMARATHON ROND ED DE POORTER Amateurs uit Zeeland musiceren in de speelgroep 'We weten van te voren nooit w* it we spelen' DANSLES HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN EX-DOCENTE DE SPIEGEL IN DIENST VAN KW EN ZIKV DEZE WEEK IN Braai-Tapperij 'De Mug' viert 121/2-jarig bestaan: Officieel CASSETTES Spelenderwijs Muziekschool f(<idvjh CjS I *p Woensdag 5 februari 1986 87e jaargang no. 5 oplage 22.1 50". wekelijks gratis Ruis aannuis op geheel walcneren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-27651privé: h. schrama, 01180-13585. redaktie: ad hanneman, 01180-27651, toestel 54. Kunstzinnige Vorming Vlissingen (KW) en het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) in Middelburg breiden vanaf half februari hun balletcursussen uit. Beide instellingen doen dit omdat er door de sluiting (failliet) van balletschool De Spiegel in Vlissingen (en Goes) talrijke aanmel dingen binnen kwamen op de bureaus. Zowel in Vlissingen als in Middelburg zal Conny Sylmans les gaan geven. Voorheen werkte zij bij het nu gesloten balletinstituut. Sylmans volgde een opleiding in Tilburg. De nu in Middelburg wonende balletpedagoge werkt tijdens de lessen klassiek ballet veertig minuten aan techni sche ontwikkeling en de overige twintig minuten aan creatieve expressie. Incidenteel kunnen de kin deren ook met muziekinstrumenten spelen zoals tri angels, belletjes en trommels. Ze mogen dan zelf improviseren met bewegingen. Bij jazzballet zijn de warming-up-oefeningen erg belangrijk, stelt Sylmans sast. De muziek is belang rijk bij de dansvorming en de combinatie daarvan. In Middelburg kunnen kinderen geplaatst worden in de leeftijdsgroep van zes tot twaalf jaar, in Vlis singen zijn er twee leeftijdgroepen: drie tot twaalf en dertien tot achttien jaar. I11 beide plaatsen kun nen ook volwassenen worden ingeschreven. Voor informatie 01180-34711 (9 tot 15 uur). ■/LCtKen (toen m vlissingen lijkt centraal te slaan in de kamende verkiezingsstrijd voor de gemeenteraad. Daan Bruinooge gaf een scliot voor de boeg toen hij als wethouder het pro totype onthulde van de duivelsknoop, een product van de jongeren bv van de Vlissingse MTS. In Uil het Zakenhart. Verder: Rur, podium, film, korte informatie, ex- pos i l ies, arch iefsprokkels en veel nieuws uit onder nemend Walcheren. lid de Poorter, voorbereiden op marathon. Beroepskrachten en vrijwilligers - ze hebben één doel: in de buurt van de zelfkant geraakte jongeren een beetje houvast geven om ze weer wat zonniger in de toekomst te laten blikken. Het Opvanghuis voor jongeren aan de rand van 'het hart' van Middelburg, adres alleen voor ingewijden ter beschikking. Vier betaalde krachten en vijf met hart en ziel voor liefdewerk oud papier. Maar allen met dezelfde bezieling 'er wat goeds van maken'. De woning oogt huiselijk. Eén van de bewoners rammelt in de keuken met potten en pannen. Kerrie met kip maakt hij. In de huiskamer hangen twee jongens en een meisje rond de eettafel. Ze schilderen een kistje, gemaakt door de bewoners die overdag niets om handen hebben. De kleurentelevisie toont beelden van het ruige American footbal. De schemer buiten had al lang vat op de sfeer binnenskamers. Boven, in de kanér an de staf aan het bureau van coördinator Ben Sekewael vinden de gesprekken plaats. Eerst met de coördinator en medewerker Wim Geldof, later met de bewoners Randy (15), Dirk (19) en Sang (15). Een drietal zonder huis volgens 'burgerlijke normen'; een leeftijd met een hoofd vol vragen en een toekomst vol verwachtingen. 'Buitengewone dagen maken hel jaar'. Zo begint de uitnodiging die Barend Midavaine, uitbater van braaitapperij 'De Mug-' in Middelburg verstuurde ter gele genheid van het 12 1/2-jarig bestaan van zijn zaak op de hoek Vlasmarkt/Kromme Weele in Middelburg. En de brief vervolgt: "Wij maken van de negende fe bruari zo'n buitengewone dag". Zondag 9 februari wordt het ko peren jubileum van 'De Mug' ge vierd. Met een jazzmarathon. In de loop der jaren heeft de Middel burgse braaitapperij zich doen kennen als een trefpunt voor en van jazzliefhebbers. Klarinettist Eddy de Poorter is één van de musici die, met verschillende en sembles, vanaf het begin hun stempel op de concerten in 'De Mug' hebben gedrukt. En daar om behoort Ed de Poorter ook tot 'de eerste keus' van Barend Midavaine om zijn jubileumfeest op te luisteren. Onder het motto 'Een uur voor een jaar' speelt Ed de Poorter zondag 9 februari twaalfcneen- half uur lang op zijn klarinet. Hij wordt daarbij terzijde gestaan dooi maar liefst zeven jazzor kesten, in totaal 42 muzikanten, die beurtelings de recordpoging van de Poorter, want dat is het zonder twijfel, ondersteunen. En uiteraard kan het gehele nonstop- concert, dat zondagmiddag om twaalf uur begint en om half één 's nachts wordt beëindigd, door het publiek worden bijgewoond. Hel gehele gebeuren wordt offi cieel vastgelegd. Notaris mr. Leo Jansen de Jonge volgt de record poging van dichtbij en houdt toe zicht op het naleven van de voor schriften: Per uur vijf minuten rust voor klarinettist de Pooler of één kwartier 0111 de drie uur. Notaris Jansen de Jonge houdt een logboek bij en hij wordt ter zijde gestaan door enkele 'getui gen'. Maar dat is nog niet alles. Barend Midavaine laat niets aan het toeval over. Hij wil dat Ed de Poorter ook medisch wordt bege leid. En daarvoor heeft hij de Middelburgse huisarts F. Berg- hauser Pont bereid gevonden. De medicus zorgt voor een uitge kiend dieet en zal ook tijdens het concert de lichamelijke toestand van de musicus regelmatig onder zoeken. Muziekhandel van Dam me zorgt onder meer voor de ge luidsinstallatie en een drumstel voor de deelnemende orkesten. De orkesten die, in willekeurige volgorde, meewerken zijn: de Dixie Dadies, het Lighthouse Quartet, Swjngchroon, de Salt Lake Jazz Band, het New Orleans Rhythm trio, een formatie rond Menno Radema en Ghost Note uit Dordrecht. In totaal 42 muzi kanten bestaande uit 6 drummers, 2 trombonisten, 3 trompettisten, 5 gitaristen, 1 accordeonist, 1 vio list, 5 pianisten, 5 bassisten, 2 banjospelers, 7 zangers/zangeres sen, 3 saxofonisten en 2 tu baspelers. "Goede wil is niet voldoende. Af finiteit met jongeren en stevig in de schoenen staan, dus flexibel zijn", ontbloot Ben Sekewael de inhoud van het werk voor de jon geren. Er is dan ook niet zoveel behoefte aan medewerkers die zo nodig charitatief bezig willen zijn. "Neen. We moeten harde eisen stellen. Onze vrijwilligers krijgen geen arbeidscontract, maar ze moeten er zeker van zijn dat ze voor lange tijd bij ons kunnen blijven. Veel wisselingen, dat brengt onrust. Wij moeten er daarom voor waken dat mensen die hier komen werken, betaald of niet betaald, het op den duur niet te zwaar gaan vinden. Gasten die thuis zijn weggelopen, vragen om zekerheid. Die zekerheid wa ren ze kwijt. Anders zouden ze niet hier terecht zijn gekomen. Door te veel wisselingen wordt geen contact gelegd om weer een beetje zekerheid te doen opvlam; men. Ik vind dat feitelijk de over heid verantwoordelijk is. Zij zou dus zoveel subsidie moeten geven dat we uitsluitend met beroeps krachten kunnen werken. Dat geld is er niet, dus moeten we een beroep doen op vrijwilligers". De Stichting Onderdak, de orga nisatie die de touwtjes in handen heeft van het Opvanghuis voor jongeren, doet als redmiddel daarom regelmatig een beroep op stagiaires van de sociale acade mies en de MBO's. Ook werklo zen met een diploma sociale aca demie aan de muur zijn welkome vrijwilligers bij het opvanghuis. "Dat zijn mensen die weten wat Sfeervol tafelen vV reeds vanaf 199.— bij de cassette-specialist Sang, Dirk en Randy met de kistjes voor bloemisten. ze te wachten staat", meent Se kewael. Proefwerken Voor de jongeren is het Opvang huis een welkome 'tussenoplos sing', zc blijven er hooguit een maand of zes, zeven. Randy bij voorbeeld haalt nu op het athe neum weer ruime voldoendes. Zijn verhaal: "Toen mijn vader vorig jaar was gestorven, kwam ik in een pleeggezin terecht, sa nten met mijn broertje. Het ging mis omdat ik ze niet als mijn ou ders wilde accepteren. Dat kon ik gewoon niet. Ik moest nog teveel aan mijn vader denken. Door de spanningen in dat pleeggezin kwam ik niet meer aan studeren toe. Ik studeer graag. Toen ik voor proefwerken cijfers haalde die niet hoger waren dan een zes of een zeven, werd ik ook daaro ver ontevreden. Omdat ik de plee gouders niet als mijn ouders wenste te zien, ontstonden er al lerlei spanningen. Mijn biologi-' sche moeder ken ik trouwens niet, die heb ik nooit gezien. Misschien dat ik in de toekomst nog wel eens op zoek ga. Voorlopig wil ik eerst het atheneum afmaken en daarna Gewoon samen muziek maken. Dat is het doel van de Vereniging voor Huismuziek die sinds kort een Zeeuwse speelgroep heeft. Pas in samenspel met anderen komt muziekmaken tot zijn recht. En dat er behoefte is aan deze vorm van muziek maken, is geble ken in Zeeland. Na een aankondi ging in een aantal dag- en week bladen kwamen er op de eerste bijeenkomst van de speelgroep in oprichting meer dan zestig be langstellenden uit heel Zeeland. Inmiddels is de speelgroep defini tief opgericht en behoort de derde samenspeldag tot het verleden. Rene Kleingeld uit Yerseke is .een van de mensen die de Zeeuwse speelgroep van de grond heeft ge tild. Hij had al eerder contacten gelegd met de Vereniging voor huismuziek en volgde individueel al enkele cursussen die de vereni ging jaarlijks organiseert. De heer Kleingeld - in het dagelijks leven werkzaam als fotograaf bij het Delta Instituut - heeft inmiddels het voorzitterschap van de Zeeuwse afdeling op zich geno men. Voorafgaand aan de derde samenspelmiddag, zaterdag l fe bruari in de Muziekschool in Goes, troffen we hem voor een praatje. "Om mee te kunnen spelen wor den er geen al te hoge eisen gesteld, maar verwacht wordt dat de bezoekers van de samenspel middagen toch wel ongeveer drie jaar les hebben gehad. Met die norm mag worden verwacht dat iemand redelijk kan meedoen", stelt de voorzitter. De bijeenkomsten - voor de Zeeuwse speelgroep altijd in de Muziekschool in Goes, aan de Zusterstraat ll - worden geleid door een vakkracht van de vereni ging. Ook de te spelen muziek wordt door de vereniging beschik baar gesteld. "We weten van te voren nooit wat er gespeeld gaat worden. Er wordt dan ook niet thuis gerepeteerd op de muziek. We zijn puur amateuristisch bezig. Ook wordt er niet naar een con cert of uitvoering toegewerkt. We maken gewoon samen muziek en al spelenderwijs maken we een tochtje door de muziekgeschiede nis. Momenteel spelen we werk van Bach, Telemann of Pretori- us", vertelt voorzitter Kleingeld. Het repertoire omvat muziek uit Middeleeuwen, Renaissance. Barok en Romantiek. De instru menten waarop door de huidige De speelgroep afgelopen zaterdag tijdens een samenspel in de muziekschool te Goes. bezoekers gespeeld wordt zijn vi ool, blok- en dwarsfluit, cello en gitaar. Maar dat aantal zou nog verder uitgebreid kunnen worden. Kleingeld denkt daarbij zelfs aan zelfgemaakte instrumenten. Niet alleen het aantal instrumen ten is gevarieerd, maar ook de le den van de speelgroep vormen een gemêleerd gezelschap: van arts tot verpleegster en van onderwijzeres tot huismoeder. "Iedereen die de vereiste ondergrond heeft kan meespelen", stelt Rene Kleingeld die zelf de dwarsfluit bespeelt. Voorzitter Kleingeld is zeer te spreken over de medewerking van de Muziekschool in Goes en voor al directeur Paul van Belzcn heeft zijn steun aan de Zeeuwse speel groep gegeven, zo bleek uit de lo fuitingen. van de heer Kleingeld. Ook de lokaliteit voor de sa menspelmiddag stelt de muziek school gratis beschikbaar. "En dat is voor een pasopgerichte groep heel belangrijk", weet Kleingeld. Voorlopig heeft het bestuur van de Zeeuwse speelgroep een sche ma van speelmiddagen tot aan de vakanties opgesteld. De data zijn: I en 22 maart, 19 april, 3 mei en 7 juni. Alle speelmiddagen, wor den in de muziekschool Goes ge houden en beginnen om 14.30 uur. ga ik medicijnen studeren. Ik voel me hier in het Opvanghuis tot rust komen. Ik hoop over enige tijd in Rotterdam te gaan wonen en via begeleidend wonen het net zo naar m'n zin te krijgen als toen mijn vader nog leefde". Overspannen De negentienjarige Dirk kreeg problemen met zijn stiefvader. Nadat zijn ouders waren geschei den kwam er een nieuwe man in huis, met wie Dirk niet kon op schieten. "Hij dronk en werd dan driftig. Neen, hij sloeg me nooit. Ik stelde mijn moeder voor de keuze: hij er uit of ik. Het werd ik. Toen ik nog thuis woonde was ik niet in staat het eindexamen van de LTS te doen. Ik kwam in Deurne in een internaat. Ik her won daar de rust en had na zes maanden het diploma schilder op zak. Ik kan echter niet met geld omgaan. Vandaar dat ik hier tij delijk zit. Binnenkort ga ik probe ren om met hulp op kamers te gaan wonen. Het liefst hier in Middelburg. Bij mijn ouders lukt het niet meer. Nadat ik bij mijn moeder was weggelopen probeer de ik het bij mijn vader. Maar daar ben ik overspannen geraakt en ben toen in het ziekenhuis te recht gekomen". Niet gekocht Sang komt uit Korea. Ais vierjari ge werd hij in een Zeeuws huisge zin geadopteerd. Zijn moeder in Korea had onvoldoende inkomen om voor haar zoontje te zorgen. "Neen, ik ben niet gekocht", weet hij zeker. Tot vorig jaar ging het redelijk goed in het gezin waar hij was geadopteerd. "Ik kreeg om allerlei vergrijpen te maken met de politie. Ook óp school ging het niet goed. Ik begon op het WVO en gleed stap voor stap naar de LTS. Nergens kon ik aar den. Maar dat kwam volgens mij omdat mijn pleegouders me niet accepteerden zoals ik was. Ik ben blij dat ik binnenkort naar een in ternaat ga. Dan herwin ik mijn vrijheid". Sang en Randy hebben de neus vol van pleeggezinnen. Randy vertelt over de lijd dat hij bij zijn vader woonde. Hij had een zorge loos en vrij leven. Hij en zijn broertje - die hij overigens niet meer mag zien van zijn voormali ge pleegouders - hadden veel schik, samen met vader. Hij stelt vast dat als jongeren in een pleeg gezin terecht komen er vaak wordt verwacht dat ze de pleegou ders) gaan zien als een echte va der en moeder. "Je gaat je ook schikken naar hun wensen en pro beert alles zo goed mogelijk te doen, om maar geaccepteerd te worden. En als je een gesprek hebt over de onderlinge proble men trek je steeds aan het korte eind en doet toezeggingen. De ei gen kinderen worden altijd voor getrokken. Ook daarom al pro beer je op te vallen door een voor beeldig kind te zijn en bijvoor beeld nooit te laat te komen Kistjes "We proberen de jongeren tussen zeg maar veertien en twintig jaar, die het Riagg of Jeugd en Gezin hier plaatst, weer in een gewoon dagelijks ritme te krijgen", zegt betaald medewerker Wim Geldof. "Voor de meesten betékent dat onder meer weer naar school. Sommigen zijn echter om uiteen lopende redenen niet op. een school te plaatsen. Voor wie niets heeft te doen overdag, maken we 1111 gebruik van een project. We timmeren daar kistjes voor onder andere bloemisten. We hebben dat project samen met medewer kers van Kinderzorg opgezet, maar zijn alleen verder gegaan omdat hun doelstelling anders is. Ze hebben permanent de zorg over kinderen, wij maar een korte periode. We maken wel gebruik van de faciliteiten van Kinderzorg in Welgelegen in Serooskerke, een prima samenwerking dus. De op brengst van de kistjes geelt de jongeren wat meer financiële CE KWAllTkIT GARANTIE l ANGE DEI ft bO MIDDEt BURG oi 180 i3zzi y armslag. Ze krijgen zo een extra zakcentje". Werken in het Opvanghuis voor jongeren van de Stichting Onder dak in Middelburg is niet gemak kelijk. Toch proberen Sekewael en zijn medewerkers op allerlei manieren zich te verzekeren van een zo groot mogelijk aantal on betaalde krachten. De continuï teit van het werk staat voorop. Dag en nacht moet er iemand klaar staan die verdwaalde 'jonge ren de helpende hand toesteekt, al is het maar om gewoon even een bed te hebben voor één nacht. Daarna kan aan organisaties als Jeugd en Gezin de zorg worden toevertrouwd. En het gebeurt ook wel eens dat een jongere in het Opvanghuis zijn opgekropte emo tie niet meer de baas kan. Een me dewerker moet dan evenwichtig de zaak in goede banen kunnen leiden. "Stevig in de schoenen staan", herhaalt de coördinator, terwijl een van de bewoonsters stampvoetend de trap opbolt. op de zie adv. elders in zondagmiddag op de Uit-Hoek deze krant

de Faam | 1986 | | pagina 1