Vervoer gehandi capte sporters Over onderwijs HET MIDDELBURGSE GYMNASIUM Plexiglasobjecten als textiele kunst Archiefsprokkeis Doe mee aan de gezelligste wijncursus. IV'ÖiB'1 TENTOONSTELLING 17 BEELDENDE KUNSTENAARS Onderwijsinformatie Chemisch bedrijfsafval: wat doen we ermee? Onderwijs sas Woensdag 22 januari 1986 Folder DE FAAM - DE VEISSINGER Sinds kort is er in Zeeland een organisatie die ervoor zorgt dat gehandicapte sporters worden vervoerd naar de plek waar de sport wordt bedreven. Het is een kwestie van één telefoontje of briefje en de (aangepaste) bus of auto rijdt voor. COMMISSIES Nieuwe stichting Hoe werkt het vervoer? Wat kost het? Folder beschikbaar IN BEROEP Informatie Neeltje Jans N.V. WATERMAATSCHAPPIJ ZUID-WEST-NEDERLAND WMZ WAARSCHUWING! ABDIJ De Kamers van Koophandel in Zeeland zijn begonnen met een campagne onder de bedrijven wat men kan doen met che misch afval. De verwijdering van dit afval en van afgewerkte olie staat de laatste jaren sterk in de be langstelling. Niet zo vreemd, als men beseft dat een naar ver houding kleine hoeveelheid van deze stoffen al een behoorlijke bodemverontreiniging kan ver oorzaken, met alle vervelende gevolgen vandien. Nu is het nog niet zo lang gele den dat er nauwelijks goede mogelijkheden waren om het afval op een verantwoorde ma nier te laten afvoeren of ver werken. Uit een onderzoek dat een paar jaar geleden is gehouden onder 300 a 400 bedrijven in Zeeland die met chemische stoffen en olie werken, bleek dat 35% het afval zelf verwerkte, vooral als het ging om afgewerkte olie. 30% stortte het afval op een of andere manier; 15% verbrand-i de de zaak en 10% spoelde het afval door het riool. De provincie Zeeland heeft een folder gemaakt, waarin de be drijven voorlichting wordt gege ven wat men met het chemische afval kan doen. Ook wordt op- De editie '86 van de onderwijsbrochure 'Van school, wat nu?' is uit. Zij heeft als doel jongeren te helpen bij de keus welke richting ze moeten inslaan na het verlaten van een school voor voortgezet onderwijs. Er wordt o.a. uitvoerig aandacht besteed aan de gedeel telijke leerplicht en de verschillende mogelijkheden om daaraan te voldoen. Verder geeft de brochure informatie over vormingsinstituten voor werkende jongeren, beroepsopleidingen, regionaal consulenten en avondscholen. Ook staan er tips in over zaken als reiskostenver goeding, kinderbijslag, arbeidsbureaus en arbeidsovereenkomsten. Alle belangrijke adressen en telefoonnummers en de kosten van de opleidingen zijn eveneens in de folder te vinden. 'Van school, wat nu?' is een uitgave van de Provinciale Onderwijs raad. De brochure is gratis verkrijgbaar bij het SKOA (Samenwer kingsverband voor Keuzebegeleiding en Onderwijs Arbeids- Contacten). Voorheen het Regionaal orgaan voor het leer lingwezen. Het SKOA zit in Goes, Postbus 2034, 4460 MA, tel: 01100-30548. Ook kan de brochure via de schooldecaan worden aangevraagd. IEUWS gesomd aan welke stoffen men moet denken. Die zijn ingedeeld per bedrijfscategorie. In totaal zijn er in Zeeland 1 600 bedrijven waar dagelijks met chemische produkten wordt ge werkt, zo meldt de folder. Het gaat bv. om garages, verf bed rij ven spuiterijen, agrarische be drijven, drukkerijen, laboratoria, wasserijen, metaalverwerkende bedrijven en houtverwerkende bedrijven. De beide Kamers van Koophan del in Zeeland hebben de folder onder het bedrijfsleven ver spreid. Wie er verder belangstelling voor heeft kan gratis een exem plaar verkrijgen bij: bureau voorlichting provincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180- 31394. De Kamers van Koophandel or ganiseren deze maand twee bij eenkomsten waar het be drijfsleven wordt voorgelicht over de mogelijkheden tot af valverwijdering. Enkéle tiental len in deze problematiek gespe cialiseerde bedrijven zijn daar aanwezig voor het geven van informatie. Woensdag 29 januari, 14.00 uur, vergadert de afdeling basis onderwijs en speciaal onder wijs van de Provinciale Onder wijsraad. Aan de orde komen o.a.: ge zondheidsvoorlichting en op voeding; schoolkeuzeonder- zoek SKOA (Samenwerkings verband voor Keuzebegeleiding en Onderwijs-Arbeidscon- tacten). Voorgesteld wordt om over een jaar te beschrijven wat er in Zee land al gedaan wordt aan zorg verbreding in het basisonderwijs, dat gericht is op extra maatrege len voor kinderen met leer- en ge dragsproblemen. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. 'Elk mens moet het recht en de kans hebben deel te nemen aan sport. Niemand mag worden uitgesloten van deelneming aan de activiteit die past bij zijn be langstelling en bekwaamhe den'. Zo luidt een gedeelte uit het handvest 'Sport voor allen', dat is vastgesteld door de Raad van Europese sportministers. Dit betekent dat ook gehandi capte mensen de gelegenheid moeten krijgen het récht heb ben - een sport te beoefenen. Nu is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan. De cijfers bewijzen het. Ongeveer de helft van de Nederlanders doet wel op een of andere manier aan sport. Van de gehandicapte Nederlanders is naar schatting slechts 2% sportief bezig... Een van de grootste belemme ringen voor de gehandicapten is het vervo.er naar de sportac commodatie. 40% van de ge handicapten die geen sport be drijven, maar dit wel zouden willen, vindt dat het ver voersprobleem het grootste knelpunt is. Daar moet dus iets aan worden gedaan. Zeker in een provincie als Zeeland, waar het ver voersprobleem misschien nog groter is dan in andere delen van ons land. Er wonen niet zo veel mensen, waardoor spor tactiviteiten 'ergens' dienen te worden geconcentreerd en lan ge 'aanvoerlijnen' ontstaan. Bo vendien zijn de verbindingen tussen de verschillende regio's niet ideaal. Op initiatief van de Zeeuwse Sportraad is opgericht de "Stichting vervoer gehandicap tensport Zeeland". Letterlijk luidt de doelstelling: "Het doen vervoeren van gehandicapten die deelnemen aan sport en spelactiviteiten en die geen of onvoldoende gebruik kunnen maken van het openbaar ver voer, omdat dit vervoer niet of onvoldoende is aangepast en/of de afstand naar de activiteit een bezwaar is". De stichting wordt "gerund" door vrijwilligers en gesubsi dieerd door de provincie en 29 van de 30 Zeeuwse ge meenten. Om het vervoer te kunnen rege len, is Zeeland verdeeld in vier gebieden (Z. Vlaanderen, Wal cheren/De Bevelanden, Schou wen/Duiveland en Tholen/Sint Philipsland. Per gebied is een coördinator aangesteld, die be schikt over alle gegevens van (aangepaste) busjes of personen auto's die voor het gehandi- captenvervoer kunnen worden ingezet. Na een brief of telefoontje zorgt de coördinator ervoor dat op het gewenste tijdstip het voer tuig voorrijdt èn de gehandicap te weer thuis brengt. Het uitgangspunt is dat het ver voer ongeveer hetzelfde gaat kosten als het openbaar ver voer. Net als in de gewone bus, moet er worden afgerekend met de chauffeur. Om een voor beeld te geven: een retourtje Kruiningen - Middelburg gaat f 8.75 kosten. Er is een folder beschikbaar waarin alle belangrijke gege- De AROB commissie uit Gede puteerde Staten houdt op dins dag 28 januari 10.00 uur, eer hoorzitting ter behandeling var de bezwaarschriften van de he ren W. de Vrieze uit Voorscho ten en P.W. Michielsen uit Ter neuzen. Burgemeester en wet houders van Terneuzen heb ben verklaringen van geen be zwaar gevraagd voor het veran deren van het voormalige secretarie gebouw in een woon winkelpand op het per ceel Markt 4 te Terneuzen. GS hebben die verklaringen verleend. De derde kamer uit Gedeputeer de Staten behandelt op 28 janu ari, 10.30 uur, twee beroep schriften van de heer C.W.J. Koensen en van de heer mr. E.J. Mouwen, namens me vrouw M. de Penning. De heer Koensen had bij b. en w. van Terneuzen een vergunning aan gevraagd op grond van de drank en horecawet. Deze ver gunning is hem geweigerd. Me vrouw M. de Penning heeft be roep aangetekend wegens het intrekken van haar vergunning door deze gemeente. De tweede kamer uit GS houdt ook op 28 januari. 11.00 uur, zitting om een beroepschrift te gen beslissingen van de ge meente Terneuzen over een al gemene bijstandszaak te be handelen. Donderdag 30 januari om 14.30 uur, houdt de voorzitter van het college van Gedepu teerde Staten zitting in een AROB zaak Het gaat om het weigeren van bijstand op grond van art. 45 van de algemene bijstandswet (spoedshalve bijstand). vens over het vervoer van sportmmnende gehandicapten zijn terug te vinden: wie moet u bellen om vervoerd te worden, waar kunt u aanvullende infor matie krijgen en ook welke sporten op welke plaatsen in Zeeland door gehandicapten worden bedreven. De folder kan worden aange vraagd bij: Stichting vervoer ge handicaptensport Zeeland, Sint Janstraat 41, Middelburg, tele foon 01180 16323. De hoorcommissie bestem mmgsplannen houdt een zitting op vrijdag 31 januari om 14.00 uur. Het gaat om zes bezwaar schriften tegen de eerste her ziening van het bestem mingsplan Serooskerke van de gemeente Veere. De heer P Nijpjes en mevrouw A. Nijpjes van de Sande en de heren T. de Jong, J. Verkeste en A Francke, allen uit Seroos kerke, maken bezwaar tegen de mogelijkheid dat er autoboxen gebouwd kunnen worden aan de Van Vollenhovenweg in Se rooskerke. De heren P. Stroo en Chr. Kole, ook uit Serooskerke, maken be zwaar tegen het geprojecteerde bedrijventerrein tussen de Noordweg en de Wilgenhoe- kweg in deze gemeente. Alle zittingen zijn openbaar. Ze worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Wie geïteresseerd is in de plannen die zijn gemaakt voor de inrichting van het ei land Neeltje Jans in de mon ding van de Oosterschelde kan hierover informtie krijgen. Er is een uittreksel gemaakt van de ideeën die gelan ceerd zijn door Louis van Gasteren en Harrison Price. Aanvragen kunnen schrifte lijk of telefonisch gebeuren: bureau voorlichting provin cie Zeeland, Sint Pie terstraat 42, 4331 EW Mid delburg, telefoon 01 180 31394 Het materiaal wordt gratis toegestuurd. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Het gymnasium in de Latijnse Schoolstraat Het Stedelijk Gymnasium te Middelburg was een instelling van eerbiedwaardige ouderdom: "was" want het gymnasium hield als zelfstandige onderwijsinstelling op te bestaan na de invoering van de Mammoetwet. Het ging toen op in de Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg (1969). Al in 1365 bestond in de Zeeuwse hoofdstad de zogenaamde "Grote School", waar onder meer Latijn werd gegeven. Deze school valt als de oervorm van het gymnasium aan te merken. De "Grote Scole der stede Middelburch" kwam voor in de oudste stadsrekeningen van 1365, maar bestond al eerder. Altijd is deze school op dezelfde plaats gevestigd geweest, namelijk "bachtensteene" (en dat oude bachtensteene is de straal, die se dert het eind van de 16de eeuw najarlstt aldaar gevestigde onder- ituut Latijnse Schoolstraat werd genoemd). Het ging in de middeleeuwse pe riode om een stadsschool, waar de kinderen vanaf hun zevende jaar, zonder vooropleiding, naar toe gingen. Zij werden er onderwezen in vakken als lezen, schrijven en DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- luiken afgesloten (zoals thans nog het geval is in het gothische deel van het stadhuis). Dit had tot ge volg dat de leerlingen op donkere winterdagen de luiken moesten opzetten, waardoor wind, sneeuw en regen vrij spel hadden. En dat was niet bevorderlijk voor hun gezondheid! De school kende diverse ver maarde docenten. Van 1769-1778 was de geleerde historicus Adriaan Kluit, later hoogleraar te Leiden, rector. Na de Franse Tijd brak een derde tijdvak in de historie van het gymnasium aan. dat uiteen viel in een periode van Latijnse School koorzang, terwijl de oudere kin deren ook Latijn en logica kregen. Vanaf het midden van de 16de eeuw werd er ook Grieks gegeven. De school blonk niet echt uit op onderwijsgebied. In 1574. na de overgang van Mid delburg naar Willem van Oranje, begon een nieuwe periode in de historie van de school, die tot 1815 zou duren. Het werd nu een echte school voor lïoger onderwijs. Er kwamen zelfs openbare lessen (colleges), ondermeer in de ethiek en in de geschiedenis. Die vonden plaats in het zogenaamde Audito rium, tussen de Koorkerk en de Nieuwe Kerk. De pogingen van het stadsbestuur om via een Illus tere School te komen tot de stich ting van een Zeeuwse Universiteit miislukten echter. Wel verbeterde men het onderwijs aan het gymnasium sterk: rheto- rica, logica en physica werden, naast de klassieke 'talen, aan het onderwijsprogramma toege voegd. De school had een goede naam. maar was voor de leerlin gen niet altijd aangenaam. Zo kregen de vensters pas in 1703 glazen ramen. Voordien was er geen vensterglas aanwezig, maar werden de vensters doof houten Anth. Fokkerstraat 8, 4462 ET Goes Aan: de bewoners van Walcheren In verband met de aanstaande bouw van een geheel nieuwe pompinstallatie in de opjager Souburg moeten in de periode lopend tot einde januari 1986 enkele aanpassingen aan het waterleidingnet worden uitgevoerd. Deze werkzaamheden hebben tot gevolg dat ook de komende dagen een deel van de bestaande pompinstallatie wordt uitgescha keld. Hierdoor gaat het water via een andere weg door de leidingen stromen en gaan er drukver anderingen optreden. Onze afnemer.s in het zuidelijke deel van Walcheren onder de lijn Zoutelande - Grijpsker- ke - Veere zullen dan rekening moeten houden met de mogelijkheid van bruin water. Bovendien zal de druk in en rond Middelburg dan weer hoger dan weer lager worden. Bruin water kan vlekken op wasgoed achterla ten. Het is daarom raadzaam hierop bedacht te zijn en zo nodig het wassen uit te stellen tot het water weer helder is. De drukverhoging kan lekken doen ontstaan en stortbakken doen overlopen. In bijzondere gevallen kan overleg worden gepleegd met ons districtskantoor in Vlissin gen, telefoon 01184-13956. N.V. Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) Ir. P. Stoter, directeur met meer uitgebreid programma (1815-1842) en van Stedelijk Gymnasium (1842-1879). Na een reorganisatie, conform de wet op het Hoger Onderwijs (van 1876). ontstond in 1879 het schooltype dat tot 1969 zou blijven beslaan. De archieven van de Latijnse School en het oude gymnasium zijn helaas, met zovele andere on vervangbare zaken, in 1940 verlo ren gegaan. Het archief van hel Stedelijk Gymnasium over de pe riode 1879 tot 1976 berust in het Middelburgse Gemeente-archief. Evenals hel archief van de gym nasiastenvereniging "Nihil Sine Labore", waar eens beroemdhe den als P.L. Tak en P.C. Boutens lid van 3 Gezellige avondjes uit, waar bij u veel wijnkennis opdoet en vooral wijnen proeft. De cursus start op woensdag 19 februari in Bistro Het Groot Paradijs. Bel voor een gratis —köiA-f brochure IlIllS 01180-26764 of INWLIN SVH 079-511014. Nog tot en met eind maart expo seert Sonja Besselink uit de Rijp plexiglasobjecten in de vitrines van de Kunstuitleen aan de Kui perspoort 22 te Middelburg. De openingstijden zijn dinsdag tol en met zaterdag van 13.30 tot 17 uur. Sonja Besselink kan worden ge rangschikt als een kunstenaar die textiele werkvormen maakt, maar dan op een onorthodoxe manier. Met kleurige draden (blauw-wit, rood-wit of electriciteitsdraden) r ÏV-. wordt een lijnenspel gevormd in de plexiglaskubussen. Van 25 januari tot en met 8 maart wordt in liet BKR-centrum Balans 17 te Middelburg een tentoonstel ling gehouden waaraan 17 Zeeuw se kunstenaars deelnemen. Aan leiding tot deze tentoonstelling is de nieuwe VVVC-aktiviteit "Jon geren spaarregeling met inleg- premie". Deelnemende kunstenaars zijn (voor zover op dit moment be kend): Kees de Valk, Richard Beek, Ben Sleeuwenhoek, Kees van Gilst, Elsa Westland, Teja van Hoften, Marinus van Dijke, Eric Roest, Jeltje Ratsma, Peer van Meer, Leendert van der Pool, Joop Dam, William Verstraeten, Andries Minderhout, Frits van Til, Kcdi van der Willigen en Inge van der Kooij. Een grote verschei denheid van beeldende technieken wordt getoond. De tentoonstel ling geeft een overzicht van recent werk van de exposanten. De ope ning is zaterdag 25 januari tussen 15 en 17 uur. De WVC-regeling Een nieuwe activiteit van de rijks overheid in het kader van een reeks "marktverruimende maat regelen" is.de WVC-regeling. De ze maatregel is bedoeld om beel dend kunstenaars minder afhan kelijk te maken van de BKR (beel dende kunstenaars regeling). Het geld dat WVC stopt in deze marktverruiming is afkomstig van het BKR-budget. Het is mede daarom dat het BKR-centrum Ba lans 17, dat de belangen van Zeeuwse BKR-kunstenaars behar tigt, er op inhaakt. Los van het WVC-beleid stond het voor Balans 17 van de aanvang af vast dat de werkgelegenheid voor beeldende kunstenaars al leen maar gebaat is met zoveel mogelijk naar buiten treden en dat de in feite niet bestaande- maar desondanks toch spreekwoordelij ke-drempels geslecht moeten worden. WVC verwacht veel van een "in vestering" in de jeugd: het om gaan met kunst dient men zo jong mogelijk te leren. De praktijk leert bovendien dat wie eenmaal gewend is kunst te waarderen er niet meer zo makkelijk afstand van kan doen. Dan blijkt ook dat kunst huren of kopen een niet zo onbereikbare zaak is als het wel eens lijkt. .longeren tussen 14 en 25 jaar kunnen in aanmerking komen voor de inlegpremie van 50, wanneer ze nu een abonnement afsluiten. Een abonnement kost 75,— per half jaar. Van dit be drag wordt 60,— bij het koop- tegoed opgeteld, zodat er een totaal-tegoed ontstaat van I 10,—. Bij aankoop van een kunstwerk (tijdens de nu lopende- of een in de toekomst in de Balans te organiseren tentoonstelling) wordt het opgebouwde aankoop tegoed van de prijs van het kunst werk afgetrokken. Een prettige bijkomstigheid is dat de regeling ook van toepassing is op atelier aankopen, waarbij Balans 17 als bemiddelaar optreedt. Deze regeling geldt uitsluitend voor jongeren tussen 14 en 25 jaar. Andere subsidie mogelijkheden Kopers van kunstwerken die niet in aanmerking komen voor de WVC-premie kunnen gebruik maken van de reeds bestaande aankoop-subsidieregeling. De Provincie verleent een subsidie van 20% (werken onder de 250,komen niet voor subsi die in aanmerking, terwijl de sub sidie maximaal ƒ1.000,— be draagt). Bij aankoop van werk van een Middelburgse kunstenaar ontvangt men bovendien een ge meentelijke subsidie van 25% voor werk tussen ƒ200,— en 5.000,— (met een minimum van 50,— en een maximum van 500,-). De openingstijden van Balans 17 zijn: woensdag t/m vrijdag 12.00 - 17.00 uur en zaterdag van 11.00 - 16.00 uur. Voor inlichtingen: 01180 - 34025.

de Faam | 1986 | | pagina 9