Studentenorkest speelt in Concertzaal te Middelburg De Faam Ho e leve n en wonen ouderen ii 1 Middelburgse wijken En quêti 2 va n Sticht ing Wc ;lzijn voor Ouderen °ó:;X»^«asse HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN BIJOU BIJOU 'Symposium, tentoonstelling en nieuw boek over Menno Simons Afwijkende opsporingsmethode Middelburgse belastinginspectie J.P.A. R0SSEL Vlissingse jeugd kan acht weken spelen met muziek 0Dansschool aDecJong 6 rl DEZE WEEK IN STAP VAN PRIESTER NAAR PREDIKER 450 JAAR GELEDEN Ondernemers mikpunt Zeer correct CASSETTES KUNSTGEBITTEN en REPARATIES Niet verplicht Vragen Vrijwilligers "VliSSingei^ Nieuwe kursus Rock and Roll vrijdagavond van 20.15-21.15 uur Tel. Vlissingen 13783 Ook in ons jubileumjaar een RADIKALE LEDEWAREN EU op de he»e collecties Il5>v Woensdag 15 januari 1986 87e jaargang no. 2 Pöplage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-27651privé: h. schrama, 01 1 80-1 3585. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54. Anton Kersjes Het Nederlands Studentenor kest concerteert op maandag 20 januari vanaf 20 uur in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Dat gebeurt in het kader van een toernee door Nederland, waarmee het orkest onder leiding van Anton Kers jes nog tot en met 21 januari bezig is. Gespeeld worden werken van Meijering, Chausson (soliste Yvonne Schiffelers - mezzo sopraan) en de schilderijenten toonstelling van Moessorgski in een bewerking van Ravel. De opbrengst van de in totaal ne gen concerten draagt het stu dentenorkest af aan de Stich ting Handicap en Studie. Onlangs ontving het NSO nog een prijs 50.000) van de Hélène Montigny Stichting, omdat het orkest zich al meer dan dertig jaar inzet voor ge handicapte studenten. Voor informatie 01180-1244 Vanj^hobb^j^bêröèp maken. Een droom van ve len. Het lukte Van Hoepen en Van den Giessen. Ze openden een sportschool ('de modernste van Zee land') in Middelburg. Bei den in 'Uil hel zaken hart'. 'Lei op het profiel' dat advies wordt keurig onder bouwd in onze autorubriek 'Van bougie tot bumper'. Verder: korte informatie, zaek 'n ben zaek 'n, podium, film, expositie, kinderboe ken door Jan Smeekens, irchiefsprokkels De doopsgezinde Gemeenten in Zeeland herdenken dat Menno Simons zich 450 jaar geleden voegde bij de 'doperse hondgenoten' en het prieste rambt neerlegde. De doopsge zinden staan stil bij dat feit op vrijdag 31 januari -de sterfdag (1561)- in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg. Er is die dag een symposium en commissaris der koningin, dr. C. Boertien, opent een tentoonstelling over de kerkelijk leider. Verder wordt aan Boertien het eerste exemplaar van een hoek over handigd. Voorzitter J.W. Zondervan van het centraal Overleg van de Doopsgezinde Gemeenten opent hel symposium om half twee 's middags. Aansluitend houdt dr. W. Bergsma een in leiding onder de titel: 'De tijd van Menno Simons'. Bergsma is als historicus verbonden aan de Fryske Akademy te Leeuwarden. 'Uyt Bahel ghe- vloden, in Jeruzalem gheto- gen' is de vlag die de lading dekt van een betoog van pro fessor dr. S. Voolstra. Deze hoogleraar christelijke ge- loofs- en zedenleer aan het doopsgezind seminarie en de universiteit' van Amsterdam verhaalt over de uittocht uil— de rk kerk van Menno Si mons. Na de pauze spreekt professor dr. H.B. Kossen, hoogleraar praktische theolo gie aan dezelfde instituten als Vooistra over 'Uittocht nu'. Vanaf 15.45 uur is er een na bespreking over de inleidin gen, die overigens zijn op te vragen bij de organisatie. De algehele leiding van het sym posium is in handen van ds. I. Rinkema, secretaris van de Provinciale Raad van Kerken in Zeeland. UITREIKING BOEK 'Het spoor van Menno's ge dachten' is de titel van een boek, waarvan het eerste ex emplaar wordt uitgereikt aan dr. C. Boertien. commissaris der koningin in Zeeland. Ds. M.C. Postema, leraar van de Midden-Zeeuwse Doopsge zinde Gemeenten heeft het boek geschreven. Kok in Kampen heeft het uitgegeven. Na de overhandiging van dit hoek opent de commissaris der koningin de tentoonstelling 'Menno Simons tussen toen en nu'. Deze tentoonstelling blijft in de Zeeuwse Biblio theek tot 1 maart. Ze brengt een aantal gedachten over de prediker naar voren, die ook nu nog actueel zijn. De Zeeuwse Bibliotheek werkte mee aan de totstandkoming van deze expositie. Menno Simons werd in 1496 in Witmarsum geboren en stierf op 31 januari 1561 in Wüsterfelde nabij Lübeck. Na een zelfstandige bijbelstudie (hij was toen pastoor in zijn geboorteplaats) kwam hij tot evangelische inzichten. Afke rig van de oproerige weder dopers sloot hij zich aan bij de vreedzame doperse 'Bondge noten'. In 1536 legde hij het priesterambt neer, trad in het huwelijk en leefde vervolgens enkele jaren in stilte: aange nomen wordt op het platte land van Groningen. Van de vele geschriften die hij publi ceerde is hel 'Fundamenten- boek' (1539) het belangrijkste. In dat boek geeft Simons (Si- monsz) een eenvoudige ge loofsleer, waarin de nadruk valt op persoonlijke vroom heid, bekering en een afwij zing van de kinderdoop. In 1540 kreeg hij de leiding over de doopsgezinden. RUSTELOOS LEVEN Menno Simons heeft na zijn overstap een rusteloos leven gehad. In Groningen werd hij voortdurend bedreigd door achtervolging. Niettemin trok hij als rondreizend prediker en organisator door Gronin gen. Friesland en Holland. Daarna reisde hij predikend door Oost-Friesland, Lübeck. Wismar en Pruisen. Volgens een encyclopedie heeft hij ook in Wezel of in Keulen ge woond. Pas in 1554 kreeg hij rust op het landgoed Wüster felde bij Bad Oldesloe nabij Lübeck. Menno Simons is overigens niet de stichter van het doop sgezinde broederschap ge weest. Hij wordt gezien als de organisator en geestelijk leidsman. Hij zag de gemeen te als een broederschap waar in de wedergeborene door be lijdenis en doop worden op genomen. Het Avondmaal is een herdenking van Chris- tus'lijden en een teken van liefde in de gemeente. Menno leerde zijn volgelingen de overheid te gehoorzamen, maar geen overheidsdienst te bekleden, geen eed af te leg gen en geen krijgsdienst te verrichten. 'Ik word er nu nog rillerig van als ik daaraan denk9 Een aantal belastingadviseurs op Walcheren is éénstemmig: die belastinginspectie te Middelburg wordt zo langzamerhand een nachtmerrie voor belastingplichtigen op Walcheren. Gestaalde termen als 'KGB-praktijken' en 'het is een politiestaatje binnen de staat der Nederlanden' smijten de adviseurs zonder aarzelen in de richting van de inspectie aan de Lange Noordstraat in de Zeeuwse hoofdstad. En de hoofdinspecteur mr. drs. M.J.D.A. Hanssen wordt betiteld als een 'fraudehobbyist' die als een Sherlock Holmes de streek afschuimt op zoek naar fouten en foutjes in de aanslag. Wie een artikel in een krant krijgt of een advertentie zet is verdacht, klinkt het koor der adviseurs éénstemmig. Hoewel dit soort klachten menigeen de stuipen op het lijf zou doen jagen, blijft hoofdinspecteur Hanssen uiterst kalm. Eerst aan de telefoon en later in een gesprek, samen met één van zijn belangrijkste medewerkers, mr. S.W.M. Puiman, doet hij rustig aan een sigaar zuigend uit de doeken dat de soep lang niet zo heet wordt gegeten als die wordt opgediend. "Dat is logisch", verklaart S.J.M. van den Hurk van de Stichting Nationaal Instituut voor Belasting en bedrijfsadviseurs (zeg maar de vakbond van de adviseurs) in Rotterdam. "Voor u is het makkelijker om over een door de belasting ontdekte fraude te schrijven, dan over de onmenselijkheid waarmee de fiscale recherche in Middelburg te keer gaat". Adviseurs contra inspecteurs. Aanleiding vormt een onderzoek van de belastingdienst bij gymle raar André Slik, die - zoals het officieel heet - zijn vrouw Elke Slik-Rüchel assisteert en adviseert bij haar wijnhandel. Volgens de belasting is Slik echter de baas van de Zeeuwse Wijnimport. En als gevolg van die (belasting- dienst)visie wordt de winst uit de wijnonderneming geteld bij het inkomen van de leraar. Dat pikt Slik niet. Hij is in beroep gegaan over die aanslag. En daarover oordeelt de rechter straks. Maar meer nog is het het optreden van de 'opsporingsbrigade' van Hans sen dat het echtpaar Slik in het verkeerde keelgat is geschoten. André Slik: "Ik word er nu nog rillerig van als ik daaraan denk. Ze komen binnen en beginnen met de opmerking dat ik veel te veel geld zou hebben uitgegeven. Op mijn vraag hoe en waarom kreeg ik het verwijt dat ik een ca ravan zou hebben gekocht. Nou wat is daar nou verkeerd aan. Als leraar verdien ik een goed salaris. Ik kan me best een caravan per- miteren". Slik verhaalt dan over allerlei 'onbeschrijflijk brutale' insinuaties, van de dagen dat er belastingcontrole was in zijn huis. Navraag bij andere adviseurs leert dat suggestief vragen of schrijven het gewone maar 'onsympathieke handelen' is van de Middelburgse belastinginspectie. Mensen krij gen briefjes waarop heel sugges tief staat geschreven dat ze de zaak feitelijk zouden hebben be duveld. "In de normale rechts praak is iemand pas schuldig als dat is bewezen. In belastingzaken wordt iedereen als verdachte ge zien, totdat onschuld blijkt". Uit de woorden van de adviseurs blijkt dat met name ondernemers het mikpunt van de inspectie der belastingen zijn. "Je zou bijna niets meer durven ondernemen", zucht André Slik. "Ik heb bijvoorbeeld mijn vrouw geholpen omdat ze Duitse is. Ik help haar. En dat is toch logisch. Nu zeiden ze: 'u bent vertegen woordiger in wijnen. We hebben relaties van u gebeld die dat beaamden. En we zullen door gaan met bellen totdat we u heb ben waar wij vinden dat u hoort'. Ook hebben ze allerlei opmerkin gen verdraaid weergegeven. Ik heb trouwens met meer mensen gesproken die enorm veel last hebben van de inspectie en dien tengevolge nauwelijks nog het lef hebben om te investeren. Je weet met deze belastingdienst maar nooit wat boven je hoofd hangt. En die bedreigde mensen hebben allemaal een perfecte administra tie en ze kammen de hele zaak door met een boekhouder". Toegegeven wordt dat de belas tingdienst in Middelburg inder daad nogal afwijkt van andere in specties. Zo weet een adviseur het verhaal van een softwarebureau in Enschede waar hij een wat on gebruikelijke vraag stelde. Nog voordat hij uitgesproken was klonk het aan de andere kant: "Dat komt zeker uit Middelburg Daar heeft de inspectie altijd van dat soort rare gewoontes...". Zoals gezegd: hoofdinspecteur Hanssen wordt van de beschuldi gingen niet warm of koud. Naar krijgt (uiteraard) geen antwoord. Hanssen en Puiman geven tot slot toe dat ze met hun dienst inder daad een monopolipositie heb ben. "Maar de politiek schept de voorwaarden waaronder wij moe ten werken. Iedere belasting plichtige kan ook op diverse ma nieren protesteren in de vorm van klachten of beroepsschriften". En wat er allemaal wordt gezegd over knipseldiensten die elke onderne mer wiens naam in de krant staat al meteen verdacht maakt, dat vinden de beide heren pure onzin. sfeervol tafelen" WILKENS KELTUM BSF CHRISTOFLE voor een goede sortering en een goed advies naar cassette-specialist A srnvicf KWAirrnr garantie (ANGf DELFT bO middelburg 0118Ó I 32Z1 De heren mr. drs. M.J.D.A. Hanssen en mr. S. W.M. Puiman, geen vuiltje aan de lucht. zijn oordeel handelt de inspectie zeer correct. Maar als er op de een of andere manier ergens iets op belastingontduiking lijkt, moeten zijn ambtenaren er toch op uit. Dat is gewoon hun werk. De ve ronderstelling dat het korps bes taat uit 'jonge broekjes' nadat zo veel oudgedienden in de VUT gin gen, wuift hij naar het rijk der fa belen. "Onze mensen hebben een prima opleiding gehad. Ze weten hoe ze hebben te handelen". Het gesprek dat we hebben kwa lificeert hij overigens als 'voor lichtend'. Hij steekt dan ook van wal met een verhandeling over de begrippen fraude en belastin- gontduiken. Hijzelf is fraude-in specteur voor geheel Zeeland en Goeree/Overflakkee. In dat ge west zijn de afgelopen jaren nog maar twee fraudezaken boven water gekomen. Sprekend over Walcheren waar zijn inspcctió functioneert becijfert hij: "In 1985 hebben we in totaal 67.500 opge legde aanslagen op Walcheren gehad en 37.000 voorlopige aan slagen. Het aantal ingekomen be roepschriften bedroeg precies 66. In 1985 werden 24 uitspraken ge daan op die beroepsschriften. Daarvan waren er twintig in hel voordeel van de inspectie. Die 24 handelden overigens niet over 1985, maar ze bestreken een aan taljaren ervoor. Ik weet zeker dat er van die 66 van vorig jaar weer een groot aantal mensen hun be roepschrift intrekken. Dat is jaar lijks zo, omdat het stomweg han delt over interpretatie van tabel len". Wat betreft de grieven van Slik en de belastingadviseurs, geloven Hanssen noch Puiman niet dat hun inspecteurs buiten hun boek je gaan. Termen als suggestieve brieven en insinuerende vragen zijn hun vreemd. Dat doen hun mensen niet. En inderdaad: on dernemers hebben de plicht in formatie te geven over andere on dernemers. Daarom bellen de in specteurs wel eens om te vragen of die of die wel eens wat levert en hoe dat in z'n werk gaat. "Dat is volstrekt legaal en heeft de poli tiek zo bepaalt. "Ik vind het trou wens behoorlijk fout van de con sulenten om dit in de pers te gooien. Wie zijn dat Hansen TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Ruim duizend zelfstandig wonende ouderen in Middelburg krijgen de komende weken bezoek van een - vrijwillige - medewerker van de Stichting Welzijn Ouderen in de Zeeuwse hoofdstad. De bezoeker heeft een uitgebreide vragenlijst bij zich en aan de hand van die vragenlijst wil de stichting te we ten komen hoe ouderen van boven de 65 jaar het zelfstandig wonen en leven ervaren. Zo'n bezoek duurt ongeveer een uur. De vragensteller vult zelf de lijst in. Het vraagges prek op zich blijft anoniem. De naam van de ondervraagde komt niet op het formulier te staan. De stichting Welzijn Ouderen in Middelburg werkt bij de uitvoe ring van het onderzoek nauw sa men met het Provinciaal Op- bouworgaan Stichting Zeeland. Het onderzoek is afgestemd op drie stadswijken: Nieuw-Middel- burg, de Magistraatwijk en Dau- wendaele. De keuze van de wijken is bewust gemaakt. Bert Geleijnse en An neke Koulman van de Stichting Welzijn Ouderen lichten de voor keur voor de gekozen wijken toe: "Nieuw-Middelburg" is een be sloten wijk met veel ouderen, maar met een laag voorzienin- De soosmiddagen in de dienstencentra vormen maar een klein deel van de werkzaamheden van de stichting Welzijn Ouderen in Mid delburg. genniveau. Er is daar geen arts, geen apotheek, geen postkan tooi en er zijn weinig winkels. Wij vragen ons af .hoe de zelfstandig wonende oudere deze omstandig heden ervaart en ook willen wij weten of er hulp nodig is en of de mensen op de hoogte zijn met de mogelijkheden van maaltijdvoor- zieningen van buitenaf, of er be hoefte is aan hulpverlening en of de contacten met de andere wijk bewoners goed zijn". Dauwendaele en de Magistraat- wijk zijn jonge wijken met een uiteenlopende bevolking. In deze wijken willen de onderzoekers bijvoorbeeld weten hoe de ver houding is tussen jong en oud. In deze wijken zijn ook twee verzor gingstehuizen, die niet afwijzend staan tegenover hulp aan ouderen in de buurt. In hoeverre daaraan behoefte is moet via de vragenlijst tot uiting komen: dat geldt uiter aard ook voor de hulp- en dienst verlening, de deelname aan acti viteiten in de wijk en de behoefte aan aansluiting op een alarme ringssysteem. De stichting stelt het zeer op prijs dat er medewerking wordt ver leend aan de enquête. Maar nie mand wordt verplicht. Om echter een zo breed mogelijk inzicht te krijgen in de wensen en behoeften van de zelfstandig wonende ou deren is het ook van belang dat er zoveel mogelijk reacties binnen komen. De gegevens worden via een computer verwerkt. Het is de bedoeling om de resul taten van het onderzoek en de eventueel daaruit voortvloeiende activiteiten te publiceren. Ge dacht wordt daarbij allereerst aan een publikati in de seniorenkrant. De lijst bevat 28 vragen, die voor het merendeel nog onderverdeeld zijn. Vragen die verwacht kunnen worden zijn onder meer: Kunt u iemand waarschuwen als u plotseling hulp nodig zou hebben? Denkt u wel eens aan een manier om iemand te kunnen waarschu wen? Weet 11 dat er ook telefooncirkels bestaan? Hoe bevalt het wonen in deze buurt? Kunt u zelf zonder hulp uw warme maaltijden koken? Ondervindt u met het boodschap pen doen bepaalde moeilijkheden? en: Wie helpt u dan? Ook het openbaar vervoer en de besteding van de 'vrije tijd' komen aan de orde. De gehele-enquête wordt met vrij willigers uitgevoerd. Iedere vrij williger heeft een kaartje waarmee hij zich kan legitimeren. In totaal heeft de Stieöting Welzijn Oude ren tachtig vrijwilligers weten te 'strikken'. De enquêteurs/trices zijn vooraf door de medewerkers van de organiserende stichting geïnstrueerd. Het is de bedoeling dat de hele operatie eind februari kan worden afgesloten. Het 'Kindertejater Kasjiesjie' van Carla en Bram Copoolse treedt op woensdag 22 januari op in De Piek te Vlissingen op uitnodiging van de Centrale Stichting Sociaal Kultu- reel Werk. Het is de eerste opvoe ring in het kader van 'spelen met muziek'. De voorstelling in De Piek begint om 14 uur. Na de voorstelling -zo is de bedoeling van de organisatie- kunnen de kinde ren zelf aan de slag gaan in de verschillende club- en buurthui zen. Het project duurt acht weken. De organiserende werkgroep 'kinderwerk' van de stichting wil de kinderen kennis laten maken met verschillende vormen van spel en toneel. 'Spelen met mu ziek' is de eerste aanzet. Carla en Bram Copoolse laten mogelijkhe den zien van instrumentjes, het maken van een verhaal, schmin ken en spelen. Alles dat de kinde ren na de voorstelling in de ver schillende buurthuizen in die acht weken hebben opgebouwd wordt aan de ouders getoond tijdens een voorstelling. De tocht naar De Piek volgende week woensdag wordt onderno men vanaf de buurthuizen De Paraplu (13.30 uur). Het Buut (13.30 uur), De Zwaan (13.30) en de Bouwen Ewoutschool (13.45 uur). De voorstelling in De Piek duurt tot 15.30 uur. Gezamenlijk vertrekken de stoeten dan weer naar de buurt- en clubhuizen te rug. Beginnerskursus zaterdagavond 21.30-23.15 korting handtaStassen schouderta tassen boodschapp ttefS ceintuurs ParaplU,?Kl Middelburg Lange Delft 44/Segeersstraat 4a

de Faam | 1986 | | pagina 1