O c O 3 SAMEN WONEN, SAMEN STEMMEN! If Ka O w OPENBARE VER GADERINGEN IN JANUARI 2 o o 2-8 januari St-o WW w (D £3 §5" O Q. SL O week DE FAAM Maandag 30 december 1985 ZELFSTANDIGEN MENU 'TAFELT JEDEKJE' week 6-11 januari Welzijnsprogramma 1986 Verdeelbesluit stadsvernieuwingsfonds 1986 Het gemeentebestuur wenst alle Middelburgse inwoners op deze wijze een goed 1986 toe. Hope lijk mag het nieuwe jaar veel voorspoed voor de gemeente inhouden. Hierdoor kan het u en de gemeente goed gaan. Verder hoopt het ge meentebestuur dat al uw persoonlijke wensen ver vuld worden. OBLn p - Dinsdag 17 december is een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de invulling van het Geere-middengebied. Hierdoor wordt het laatste onderdeel van het saneringsplan "lange Geere" tot stand gebracht. De gestartte werkzaamheden omvatten de bouw van 1.400 m2 winkeloppervlakte, 45 woningen en 55 ondergrondse garages. Op de balie in de voorlichtingswinkel Stadhuisstraat 2, vindt u aan (nieuwe) gratis af te halen folders/brochures: Ons afval wat doen we ermee? Duivenoverlast Een alarm-systeem voor ouderen en gehandicapten Voor de periode van 4 tot en met 18 ja nuari is een uitvliegverbod voor duiven van kracht. Het is gedurende deze pe riode verboden één of meer duiven te doen uitvliegen of enige handelingen te verrichten, waardoor éen of meer dui ven kunnen uitvliegen. Dit verbod geldt niet op de zondagen en dagelijks voor 9.00 uur en na 19.00 uur. Zelfstandigen die een levensvatbaar bedrijf hebben, maar in financiële problemen zitten, b.v. omdat de inkomsten tijdelijk wegvallen of noodzakelijke investeringen niet gedaan kunnen worden, kunnen een beroep doen op de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen (R.Z.). Voorwaarde is wel, dat men bij een bank of anderszins niet afdoende kan worden geholpen. De gemeente zal een onderzoek naar de levensvatbaarheid van het bedrijf laten instellen, door een terzake kundige instelling, t.w. het Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf (R.D.K.) te Goes. Vervolgens wordt de aanvraag behandeld in de lokale adviescommissie voor zelfstandigen, waarin ondermeer zitting hebben, het R.D.K., de verantwoordelijke wethouder en een vertegenwoordiger van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Als een bedrijfskapitaal wordt verstrekt, gebeurt dat meestal in de vorm van een rentedragende lening. Het is de bedoeling dat zo het bedrijf weer op peil wordt gebracht, waardoor men weer in zijn bestaan kan voorzien. Het maximale krediet dat kan worden toegekend is 200.000,-. Dit is uiteraard afhankelijk van de omvang van het bedrijf en de perspectieven. Aan de hulpverlening kunnen voorwaarden worden verbonden zoals bijvoorbeeld begeleiding op bepaalde punten. Zo nodig kan ook tijdelijk een periodieke uitkering voor de normale bestaanskosten worden toegekend. In Middelburg worden jaarlijks 7 a 8 aanvragen ingediend en wordt er voor een totaal bedrag van ca. 125.000,- aan RZ-leningen verstrekt. De belangrijkste twee redenen van afwijzing zijn: - Het bedrijf kan zich naar verwachting*niet handhaven na een kapitaalinjectie (ook niet op langere termijn), door een te gering afzetgebied c.q. een te grote concurrentie; - De aanvrager voldoet niet aan de voorwaarde, dat hij/zij gedurende een redelijke tijd heeft bewezen als zelfstandige in het levensonderhoud te kunnen voorzien. Voor startende ondernemers is er een bijzondere voorziening opgenomen in de wet, waarop volgende week wordt teruggekomen. I "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de Unie van Vrijwilligers voor ouderen en zieken die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur besteld worden. Tel. (01180) 38570. Het bezorgen doet men ook op deze dagen. maandag Gehakt, andijvie, puree dinsdag Hutspot met klapstuk woensdag Rundergehakt, tuinbonen, aardappelen donderdag Saucijsjes, bietjes, aardappelen vrijdag Kippepoot, erwtjes, aardappelen zaterdag Rundvlees, sperziebonen, aardappelen - Commissie Gemeentewerken, maandag 6 om 16.15 uur Secr. dhr. P. Meeusen (spreekrecht) - Commissie Economische Zaken, dinsdag 7 om 19.30 uur Secr. dhr. M. v.d. Heijden (spreekrecht) - Commissie Volksgezondheid en Milieube heer, donderdag 9 om 16.15 uur Secr. dhr. R. Westveer (spreekrecht) - Commissie Sociale Zaken, donderdag 9 om 19.30 uur Secr. dhr. J.W. de Wolf (spreekrecht) - Commissie Onderwijs, maandag 13 om 16.00 uur Secr. dhr. H. Groesser (spreekrecht) - Commissie Financiële Zaken, dinsdag 14 om 16.00 uur Secr. dhr. N.A. Meijer (spreekrecht) - Commissie ROVOS, dinsdag 14 om 19.30 uur Secr. tst. 342 (spreekrecht) Buitenlanders gaan nieuwe gemeenteraden mee kiezen. Waarom moeten de buitenlanders meehelpen onze gemeenteraden te kiezen? De landelijke "Werkgroep begeleiding voorlichting kiesrecht niet-Nederlandse ingezetenen" geeft op deze vraag het volgende antwoord: "De buitenlanders die hier wonen, werken hier veelal ook. Zij betalen belastingen, hebben rechten en plichten, bewonen een huis. Hun kinderen gaan hier naar school. Op het beleid voor al die zaken kunnen zij geen invloed uitoefenen, terwijl veel buitenlanders hier al vele lange jaren zijn en sommigen hier permanent blijven. Het is daarom niet meer dan rechtvaardig hen invloed te geven op de dingen die hun welzijn raken. Juist binnen de gemeenten, omdat daar hun directe belangen liggen (school, werk, wonen)". Ons land, hun land Woensdag 19 maart 1986 worden in heel Nederland nieuwe gemeenteraden gekozen. Voor het eerst zullen buitenlanders die tenminste vijf jaar legaal in ons land wonen aan deze verkiezingen mogen deelnemen. Hier wordt uitvoering gegeven aan een mogelijkheid, geboden in de nieuwe Grondwet, die sinds februari 1983 in werking is. Van het kiesrecht zijn uitgesloten buitenlanders die hier in buitenlandse overheidsdienst werken (zoals bijvoorbeeld personeel van consulaten en ambassades, militairen, enz.) of diegenen, die voor een volkenrechtelijke organisatie werken. In Nederland wonen op het ogenblik ruim een half miljoen buitenlanders. Van dit aantal zouden er ongeveer 350.000 kiesgerechtigd zijn. De helft van hep heeft de Turkse- of de Marokkaanse nationaliteit. Weinig begrip Onderzoekingen hebben aan het licht gebracht dat veel in Nederland wonende buitenlanders wel al weten dat ze straks aan de raadsverkiezingen mogen deelnemen, maar dat ze, in het algemeen gesproken, nog weinig begrip hebben van de procedurele gang van zaken bij verkiezingen in Nederland. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken is, in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dan ook druk bezig met de opzet van een grote voorlichtingscampagne voor de buitenlandse kiezers. Het zal er in die campagne vooral om gaan dat deze vreemdelingen de eerste beginselen van ons kiesrecht worden bijgebracht en de manier Waarop in Nederland de verkiezingen plegen te worden gehouden. Tot dat doel komen er advertenties in de dagbladen, spots in de radio- en televisieprogramma's voor buitenlanders, er komt een Postbus 51-spot en foldermateriaal in maar liefst dertien talen. Bij ons in Middelburg is inmiddels een grote hoeveelheid foldermateriaal ontvangen, evenals ander informatie-materiaal. Verder zullen er op 18 januari en 1 februari in het gebouw van het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsoefening activiteiten plaatsvinden. Op 18 januari gaat het om een voorlichtingsbijeenkomst voor mensen van Vietnamese herkomst en op 1 februari zal er voor alle mensen van buitenlandse herkomst een politieke markt worden georganiseerd. Hierop wordt voorlichting gegeven over het functioneren van de gemeenteraad en over het programma van de in de gemeenteraad vertegenwoordigde politieke partijen, die hiervoor benaderd zijn. Persoonlijk Öok kunnen de buitenlanders in de persoonlijke sfeer over de komende verkiezingen worden aangesproken. Persoonlijke benadering is nog altijd een goede vorm van voorlichten. Nederlanders die, beroepshalve of vrijwillig veel met vreemdelingen omgaan zouden ook in dit opzicht straks goed werk kunnen doen. Maar niet alleen zij, want ieder die kiesgerechtigde buitenlanders in zijn of haar omgeving heeft wonen of werken, of hen misschien soms in ander verband ontmoet, zal te zijner tijd op die manier een goed stukje burgerschap ten beste kunnen geven. De aangekondigde voorlichtingscampagne zal naar alle waarschijnlijkheid ook de Nederlandse kiezefs niet onopgemerkt passeren. Het valt zeker te verwachten dat we, voor het maart 1986 is, nog veel over de komende raadsverkiezingen zullen horen en zien. Ook op deze pagina komen we er ongetwijfeld nog op terug. Nu al zijn er twee dingen belangrijk om te weten: 1. het kiesrecht voor de buitenlanders betekent niet alleen dat buitenlanders mogen kiezen, maar ook dat zij gekozen mogen worden; 2. het kiesrecht voor de buitenlanders geldt alleen voor de verkiezingen van de gemeenteraad. Voor alle andere verkiezingen (dus ook voor de woensdag 21 mei 1986 te houden Tweede Kamerverkiezingen) blijft de eis van het Nederlanderschap vooralsnog gehandhaafd. 'Samen wonen, samen stemmen" Deze themazin, die gedurende de campagne in allerlei talen zal terugkeren onderstreept de rol van de lokale democratie in ons staatsbestel. Wij hopen met dit artikel dat wij "Samen wonen, samen stemmen" hebben genoemd, u meer duidelijkheid te hebben gegeven over het meekiezen van de buitenlanders. Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg maken hierbij bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 29 november 1985 het gemeentelijk welzijnsprogramma 1986 heeft vastgesteld. Het vastgestelde welzijnsprogramma ligt gedurende een maand, vanaf 2 januari t/m 31 januari 1986 voor een ieder ter inzage op bureau Voorlichting en de afdeling Welzijnszaken ter gemeentesecretarie, beide gevestigd Stadhuisstraat 2 te Middelburg. Tegen het vastgestelde welzijnsprogramma kan door iedere belanghebbende krachtens het bepaalde in de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen, binnen de hierboven aangegeven termijn, een bezwaarschrift worden ingediend bij de gemeenteraad. Van de beslissingen van de raad op eventuele bezwaarschriften kan beroep worden ingesteld bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Bij raadsbesluit van 29 november 1985 is een bedrag van 1.080.000,- vastgesteld voor subsidiëring van de navolgende stadsvernieuwingsactiviteiten door natuurlijke of rechtspersonen in het jaar 1986, onderverdeeld als volgt: 1. verplaatsing bedrijven 50.000,- 2. monumentenrestauraties 525.000, 3. particuliere woningverbetering 450.000, 4. sociaal-cultureel werk 5.000, 5. steun aan woningencorporaties 50.000, Aanvragen voor subsidie in 1986 voor het verbeteren van woningen, die bewoond worden door de eigenaar, en monumentenrestauraties kunnen thans reeds worden ingediend. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de afdeling Bouw- en woningtoezicht van gemeentewerken, Vlissingsestraat 21. Subsidie-aanvragen, die door de gemeente al in behandeling zijn genomen, behoeven niet opnieuw te worden aangemeld. De subsidie-aanvragen worden in volgorde van binnenkomst afgehandeld. Voor de monumentenrestauraties kan - zo nodig - door ons een prioriteitsstelling en selectie plaatsvinden. wmiiegmm mm SE> ito? m> m li Wig 1 Wm HERTAXATIE ONROEREND GOED T.B.V. DE GEMEENTELIJKE ONROEREND- GOEDBELASTING Zoals u wellicht bekend is worden in onze gemeente van de feitelijke gebruiker van een onroerend goed, alsmede van degene die van dat onroerend goed het genot krachtens zakelijk recht heeft (in het algemeen de eigenaar), onroerend-goedbelasting geheven. Voor de berekening van de belasting wordt uitgegaan van de waarde, die in het economisch verkeer aan het onroerend goed kan worden toege kend indien het onbezwaard verkocht kan worden en door de koper onmiddellijk en in volle omvang in gebruik kan worden genomen. De vaststelling van de hierboven genoemde waarde geschiedt op grond van een schatting. Van tijd tot tijd wordt nagegaan-door-middel van herschatting of een vastgestelde waarde voor verhoging of verlaging in aanmerking komt. In dit kader zullen in de eerste helft van 1986 alle voor de heffing van onroerend-goedbelasting in aanmerking komende objecten opnieuw getaxeerd worden. Voor het verrichten van de taxatiewerkzaamheden is de stichting voor Kadastrale en Financiële Administratie ingeschakeld. De taxaties, die worden verricht naar prijspeildatum 1 januari 1986, vormen de basis voor de heffing van de onroerend-goedbelastingen voor de jaren 1987 tot en met 1991. Aan de hand van de totale taxatiewaarde van het onroerend goed in de gemeente zal de gemeenteraad een tarief vaststellen, zullen zowel gebruikers als eigenaren de belasting moeten betalen en zal dus ook voor beide groepen belastingplichtigen een nieuw tarief worden vastgesteld. Voor het belastingjaar 1986 is de prijspeildatum 1 januari 1981 nog van toepassing. De taxateur is in het bezit van een door de burgemeester afgegeven legitimatiebewijs, voorzien van een pasfoto. Het valt aan te bevelen indien de taxateur bij u mocht aanbellen, legitimatie te verlagen alvorens uw medewerking aan hem te verlenen. Het college van B. en W. verzoekt u vriendelijk wel uw medewerking te geven. Mocht u twijfels hebben omtrent de legitimatie kunt u het beste even bellen met de afdeling Finan ciële Zaken van het Stadhuis. AANVRAAG Bij burgemeester en wethouders is een HINDERWETVER- hinderwetvergunning aangevraagd GUNNING door: - Commissie Welzijn, woensdag 15 om 16.00 uur Secr. dhr. J.A. Wien (spreekrecht) - Commissie Culturele Zaken, donderdag 16 om 15.45 uur Secr. mej. J. Cijsouw (spreekrecht) - Gemeenteraad, maandag 20 om 14.00 uur - Commissie Welzijnsaccommodaties, dins dag 28 om 19.30 uur Secr. mej. C. Manuputty (spreekrecht) Voor het gebruik maken van het spreekrecht moet een afspraak gemaakt worden met de commissiesecretar(is)esse van het stadhuis. Tel. 26251. PLAATS EN VERKEERSMAATREGEL AARD VAN HET WERK 1. 2. Penninghoek vernieuwen Afgesloten voor alle verkeer riolering Karei Doormanplein herbestrating Gedeelte tussen de Langevieleweg afgesloten voor alle verkeer AANVANGS DATUM In uitvoering In uitvoering - B.K.-Gas B.V., Postbus 5312 in Am sterdam voor het uitbreiden en wijzigen van een zelftankstation voor motorbrandstoffen aan de Kanaalweg 5. Indienen mondelinge bezwaren tot 10 januari a.s. Schrif telijke bezwaren tot 18 januari a.s. Mondelinge bezwaren tegen een aan vraag kunnen worden ingediend tij dens een hoorzitting. Via tel. 26251 toe stel 413, kan worden verzocht een hoorzitting te houden. Tijdens de openbare zitting kan men van gedach ten wisselen met aanvrager, bevoegd gezag en verdere aanwezigen. Schriftelijke bezwaren kunnen wor den verzocht om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Alleen degenen die gebruik hebben gemaakt van één of meer genoemde mogelijkheden tot het indienen van bezwaren en degenen die aantonen daar redelijkerwijs niet toe in staat te zijn geweest kunnen later beroep in stellen bij de Kroon tegen de genomen beslissing. Vanaf heden kunnen de houders van parkeerpassen een aanvraagformulier tot verlenging van hun pas voor 1986 ophalen bij de afdelingen Algemene Zaken en Burgerzaken. Dit formulier kan na invulling bij Algemene Zaken worden ingeleverd. Tegen contante betaling kan de pas na drie dagen bij Burgerzaken worden opgehaald. 1 1 1 Colofon Deze voorlichtings rubriek van de gemeente Middelburg staat onder redactie van het bureau Voorlichting in het stadhuis. Telefoon: (01180) 26251.toestel 133 of 224. Reacties zijn altijd van harte welkom.

de Faam | 1985 | | pagina 5