De Faam Drie Slibjes aan het einde van het jaar Vlissingse biljartclub bestaat 55 jaar: LOUIS DAMEN ERELID BILJARTVERENIGING ABC Europa Kinderhulp: 250 kinderen naar Zeeland Organisatie is 25 voor vakantijgl3tsJ jaai r actief kinderen OPRUIMING 10 tot 50% HET WEEKBLAD WALCHEREN oofiman SI -US^ SERVIEZEN J.P.A. R0SSËL DEZE WEEK IN VERHOEVEN, VAN DER VEGT EN DE JONGE Feest Ome Toon Eigen goeddunken Meerdere jaren Gezelligheid KUNSTGEBITTEN en REPARATIES met kortingen van en.... veel gelegenheidskoopjes W& y, - r-r-iT'f;.- \C-..-\C-"*.7 - v\:t .v-;.. V oplage 22 150 wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-27651privé: b. schrama, 01180-13585. redaktie: ad hanneman, 01180-27651, toestel 54. t - Jaap Berghuis exposeert nog tot en niet 15 januari in Bellamy 19' in de reeks van acht exposities "omtrent I schilderskunst'. De Amsterdammer toont in Vlissin- gen uitsluitend werk uit 1985. En dat betekent een primeur voor de Vlissingse galerie; het werk werd nog nooit eerder vertoond. Berghuis hield de laatste keer een tentoonstelling in 1982 bij Art Project in Amsterdam. Over zijn werk en de achtergrond laat hij niets los. "Het werk dient voor zichzelf te spreken", meent hij. In de meeste werken in de reeks 'omtrent schilder kunst' is in meer of mindere mate figuratie te her kennen. Berghuis schildert daarentegen volkomen abstract. Bij de exposities is een catalogus met een beschrij- ving van de exposanten. Op het deel over Berghuis worden uitsluitend werken getoond en een overzicht waar hij sinds 1963 exposeerde. De catalogus kost 4,-. De openingstijden van Bellamy 19: dinsdag tot 'Dagen mei Kavafis nr. I' 150 bij 150 cm. - pig- en ïpet vrijdag 10 tot 12.30 uur en 13.30 tot 17.00 uur ment verf op katoen 1985. en s zaterdags van 13 tol 17 uur. Jan Lenferink vulde weer onze R UR-pagina. Zaken bin zaek 'n. Rubrieken: tv-over- zicht voor de hele week, korte informatie, film, podium, expositie Linosnede van Kees van Gilst in 'De Wan- Tekening van Jan Haas in 'De Wereldverbe- delaar' van IJ an van der Vegt. ter aar' van Freek de Jonge. Twee 'ouwe rotten' en een debu tant vulden de drie laatste boekjes van de Slibreeks van het Zeeuws Kunstenaarscentrum uitgeve rij/galerie. De gevestigde namen die de omslag van de populaire boekjes sieren zijn: professor dr. Cornelis Verhoeven en Freek de Jonge. De 22-jarige Han van der Vegt debuteert. In de Slibreeks zijn nu in totaal 33 boekjes uitge geven. Onder de titel 'Het Moment, een herinnering' mijmert Cornelis Verhoeven over zijn rouwperiode na de echtscheiding. De omgang met de kinderen, het vertrek - hij schreef het in een soort dichter lijke dagboekvorm neer. De stilte van het alleenzijn en hel afscheid nemen van een relatie. Soms is hel wat zwaar op de hand. maar niet- tenin treffend in korte zinnen en weinig regels. Hij verbleef een aantal weken in een Zeeuws zo merhuisje om het verlies van zich af te schudden. '...Nu staat er een koepel van vrede over mijn onder komen. De stilte is totaal en mas sief Vooral de stilte en het gevecht met zichzelf weet hij heel direct over te brengen. 'Ik zit aan tafel en kom langs een grote omweg van opge legde volwassenheid bij mijzelf te rug. Ik denk aan wat de engel bij mijn graf zei: "Je kunt niet eens ongelukkig zijn Professor Verhoeven doceert filo sofie (Griekse) in Amsterdam. Hij maakte al eerder naam door in 1979 de PC Hooftprijs voor zijn gehele werk te krijgen. Met die zelfde PC Hooftprijs kwam hij andermaal in het nieuws als voor zitter van de jury die Hugo Brand Cortius deze prijs wilde toeken nen. hetgeen minister Brinkman (WVC) verhinderde. Verhoeven wilde aanvankelijk priester wor den, maar veranderde in Nijme gen van gedachte. Hij studeerde af op klassieke letteren. 'Het Mo ment' maakte hij speciaal voor de Zeeuwse Slibreeks. Debuut 'De Wandelaar' is het debuut van Han van der Vegt. Deze 22-jarige bibliothecaris aan de universiteit van Amsterdam stuurde het ma nuscript aanvankelijk naar 'druk werk in de marge' (voor begin nende auteurs), die het aanbood bij de Zeeuwse uitgeverij. De uit gever van de Slibreeks had er wel oren naar. Van der Vegt beeldt er een wandelaar in uit die denkt dat er iemand meeloopt. 'Achter de bomen loopt iemand met mij mee... j. Die denkbeeldige medewande laar is een blok aan zijn been. 'Als deze man achter de bomen mij bes piedt, zal ik dan niet op willekeurig welke plaats op de weg verder gaan, zodat hij mij uit het oog verliest'. Maar, zo constateert hij even la ter, die ander is een deel van zichzelf - vluchten daarvan is on mogelijk. Kennelijk is 'die ander' desondanks bedreigend. 'Wat zou de Ander willen?' En: 'Ik moet mij beschermen tegen de Ander'. Aan hel einde van het boek gaat 'de Ander' op in de wandelaar, die dan niet meer hoeft om te kijken. Opvallend in dit boeiende verhaal zijn de terugkerende zinnen lus sen de alinea's, waarin de woor den tijd en wonden (lijd heelt wonden) in verschillende variaties worden neergezel. Een experi menteel deel, dat dit boek nog waardevoller maakt. De Linosne- des bij 'De Wandelaar' zijn van Kees van Gilst; er zijn er vier in opgenomen. Freek Freek is geen onbekende en zo maant menig Zeeuw tijdens een chauvenistisch gesprek met een niet-Zeeuw dat deze top-cabare- tier-clown 'een Zeeuw' is. Zeeuw of niet— Zeeuw: de slibreeks is er trots op dat de naam nu ook in de serie is opgenomen. En met een 'aangepaste' typografie is getracht om Freek te boek te drukken alsof hij vanaf de Bühne in de zaal orakelt. De verwarring die de zaal vaak overmant, blijft weg, hoewel men soms geneigd is de snelheid van de spraakwaterval uit de be togen van de Jonge in het boek over te nemen. Vormgever Leo nard Snelders is het gelukt om de accentueringen in de gloedvolle beeldspraken van de Jonge op papier over te brengen. Het ver haal 'De Wereldverbeteraar' is simpel. Iemand blijft idealistisch totdat een vriend vreemd gaat met zijn vriendin. Het verhaal begint met een terras vol mensen dat de wereldverbeteraar ziet voorbij hollen 'gevolgd door een met lang lat gewapende politieman'. Aan het eind van het boek - met tekenin gen van Jan Haas - zijn de rollen omgedraaid. 'De politieagent voelt intuïtief aan dat hij het slachtoffer gaat worden van een zaak waar hij part nog deel aan heeft. En zo zien we op een avond laat voor onze ogen een voor zijn leven rennende wijkagent achtervolgd door een buitenzinnige wereldverbeteraar Het is logisch dat er tussen die beide zinnen veel gebeurt, waarin de acteerstijl van de Jonge, die van zijn schrijverschap héél dicht benadert. 'Hel Moment' van Cornelis Verhoeven (Slib 31); 'De Wandelaar van Han van der Vegt (Slib 32) en 'De Wereldverbe teraar' van Freek de Jonge (Slib 33). Uitgeverij Zeeuws Kunstenaarscen trum. Boekjes zijn verkrijgbaar in de boekhandel (f 4,-) of in abonnement f 22,50 voor zes nummers. Voor de lay out van - ook weer - deze drie delen zorgde Leonard Snelders. Het was feest bij de Vlissingse biljartvereniging ABC. Groot feest zelfs. De vereniging bestaat 55 jaar. En dat is uitbundig gevierd met een groot toernooi waaraan in totaal zestien biljartverenigingen deelnamen met daaraan vast een feestavond met prijsuitreiking aan de winnaars van de jubileumwedstrijden. En een huldiging. Want niet alleen de vereniging jubileerde. Ook Louis Damen -Leo voor zijn biljartvrienden- kon een jubileum vieren. Hij is al vijfendertig jaar lid van ABC. Reden voor de vereniging om de heer Damen uitbundig te huldigen. Tijdens de jubileumfeestavond in het clublokaal 'De Kanovijver' aan de Troelstra weg werd de 65-jarige biljarter in het zonnetje gezet. Hij kreeg een tinnen bord met inscriptie en werd bovendien benoemd tot erelid van ABC. Hoewel Damen tot de oudste le den van de club behoort, speelt hij de ballen toch altijd aardig rond. "Hij behoort nog tot de sterkste spelers van onze vereniging. Hij heeft zo zijn eigen spelletje en hel is bijzonder moeilijk om van hem te winnen", vertelt ABC-voorzit- ter Kees Verhoeff. Ook de andere leden van de jubi lerende biljartvereniging staan hun mannetje. Dat mag blijken uit het resultaat van het nederla- gentoernooi dat de afgelopen maanden is gespeeld. Van de zes tien verenigingen die hieraan deelnamen is het slechts zes clubs gelukt de jubilerende vereniging te kloppen. Winnaar van het toernooi werd de dub die ABC de grootste nederlaag toebracht. En dat was biljartvereniging 'De Eendracht' in Vlissingen, die plus 13,6 procent scoorde. ABC deelde zelf de grootste klap uit. Zij speelden de vereniging van de haven van Vlissingen op maar liefst min 27,4 procent. "Uit deze resultaten mogen we afleiden dat ABC zijn mannetje staat tussen de andere toernooi- deelnemers, die behalve uit Vlis singen ook uit Middelburg en zelfs uit Bergen op Zoom kwa men", stelt voorzitter Vcrgoeff te vreden vast. Om het jubileum te kunnen vieren hebben de leden lange tijd ges paard. Er moest een groot feest komen, en dat is het ook gewor den. In 'De Kanovijver' de uit spanning in het Nollebos, waren meer dan honderdvijftig feest gangers present om het jubileum mee te vieren. Onder hen een groot aantal vertegenwoordigers van zusterverenigingen. Maar bovenal de leden en 'hun aanhang'. Het orkest Toutages zorgde voor een muzikale bijdra ge aan de feestelijke jubileumvie ring. Aan de feestavond ging ook een drukbezochte receptie vooraf. Het ledental van ABC heeft in de loop der jaren zo rond de twintig geschommeld. Maar aan het be gin van dit jubileumjaar was het aantal leden door allerlei oorza ken teruggelopen tot twaalf. Een kleine ledenwerfactie leverde po sitief resultaat op. Momenteel heeft ABC weer zeventien leden onder wie één dame. Niet alle le den spelen even sterk biljart. Om het voor ieder lid toch nog aan trekkelijk te houden, wordt er ook op het moyenne gelet tijdens de clubcompetilie, zodat er een re delijk, evenwicht blijft tussen de cracks en de minder-begaafde biljarters. De biljartclub heeft een vrij harde kern. ABC heeft zelfs acht man die langer dan vijftien jaar lid zijn en zoals gezegd zelfs één lid die 35 jaar voor de club speelt, Leo Da men. Enkele jaren geleden leed ABC een gevoelig verlies door het overlijden van A. Kesteloo (ome Toon), één van de oprichters van ABC. In 1980 tijdens de viering van het 50-jarig jubileum - kreeg de heer Kesteloo zelfs een koninklijke onderscheiding voor zijn verdien sten voor de biljartvereniging ABC. Om Kesteloo te eren is er na zijn overlijden een wisseltrofee 'de A.C. Kesteloo'-wisselbeker inges teld; een jaarlijkse inzet voor de onderlinge competitie, die wordt uitgereikt aan dege die in dat jaar zijn gemiddelde het best heeft verbeterd. Sinds 1975 is Kees Verhoeff wed- Voor Europa Kinderhulp is 1986 een belangrijk jaar. Dan bestaat de stichting 25 jaar. En dat betekent vijfentwintig jaar inzet om kinde ren die normaal niet aan vakantie toekomen, drie weken per jaar een aangename tijd te bezorgen. Ver weg van de omgeving waarin zij dagelijks verkeren! de achterbuur ten van de grote steden van Europa zoals Berlijn, Hannover, Lille en Londen. Duizenden van die asfalt- kinderen worden jaarlijks op de trein of boot gezet, richting Ne derland. om drie weken lang va kantie te houden met schone kle ren, goed eten en drinken en bovenal aandacht en liefde, want daaraan ontbreekt het hen thuis nogal eenz. De Stichting Europa Kinderhulp doet dat al vijfentwintig jaar lang. Reden om dat jubileumjaar extra feestelijk te maken. Gedacht wordt dan ook om tijdens de va kantie, als de kinderen bij de •gastgezinnen verblijven, een speeldag te houden. Zowel voor zinnen. Allen samen. Maar voor het zover is moeten er nog bergen werk worden verzet. Ook door de vrijwilligers in de re gio Zeeland. Er wordt weer ges treefd om zO rond de 250 kinde ren bij Zeeuwse gastouders onder te brengen. Eén van de vrijwilligers van de Zeeuwse werkgroep is Robert Hümbs, een 39-jarige Oost-Sou burger. die vooral is belast met de vakantieregeling van de Duitse kinderen. Hij gaat al enkele jaren achtereen de kinderen in Berlijn en Hannover ophalen en zorgt ook voor de plaatsing bij de gastgezin nen. "Als de kinderen eenmaal in de gastgezinnen zijn onderge bracht bemoeien wij ons er gedu rende de duur van de vakantie niet meer mee. De gastouders zijn vrij om met de kinderen op te trekken naar eigen goeddunken. Tenzij er problemen zijn. "MX////SS/////M. Dan zijn wij altijd beschikbaar om de zaken te regelen. Maar over het algemeen zijn er heel weinig moeilijkheden", kan de heer Hümbs tevreden vaststellen. "Het enige probleem voor ons is echter om genoeg gastgezinnen te vin den. Vorig jaar bestond er zo'n tekort. Maar op een redactionele 'noodkreet' in de Walcherse krant De Faam en De Vlissinger kregen we meer dan voldoende reacties om alle kinderen die daarvoor waren uitgekozen de beloofde va kantie te bezorgen". De kinderen die door de stichting mogen, variëren in leeftijd van zes lot twaalf jaar. Velen van hen zijn al meerdere jaren achtereen bij dezelfde gastouders onderge bracht. Er is daar sprake van een vaste band. En die band wordt vaak vastgehouden, ook als de kinderen voor de stichting 'te oud' zijn. Dan komen de kinderen op kosten van de gastgezinnen naar Nederland. Ook dat komt voor", vertelt coördinator Hümbs. in januari 1986 gaat het aanmel den en werven van gastgezinnen voor de komende vakantieperiode van start. De contactadressen voor Zeeland zijn: R. IJümbs, 01184-67563 in Souburg of Fam. Nouss, 01198-1762 in Wolphaarts- dijk. BH Degenen die nog wat meer willen weten over het werk van de stichting Europa Kinderhulp kunnen zondag 19 januari om 18.45 uur naar de rubriek Spre- kershoek kijken en luisteren via de televisie. THOMAS HUTSCHENREUTHER WEDGWOOD VILLEROYEN BOCH ARZBERG DE SERVIEZEN-SPECIALIST: Louis (Leo) Damen toont trots het tinnen wandbord dat hem ter gelegenheid van zijn 35-jarige biljartloopbaan en zijn benoeming tot erelid van A BC werd aangeboden. Rechts Daan van Hese van de jubileumcommissie. SERVICE KWALITtlT GARANTIE L ANGE OELEI SO MIDDELBURG V 01180 13Z21 strijdleider van ABC en vanaf 1981 hanteert hij ook de voorzit tershamer. Ruud de Krey verzorgt het verenigingssecretariaat en Jan Geldof beheert de penningen. Bijna vanaf de oprichting was het trefpunt van de ABC-leden in een café in de Vlissingse binnenstad gevestigd, maar vanaf begin dit jaar is daar verandering in geko men. De ABC-leden hebben nu hun intrek genomen in 'De Ka novijver'. Tot volle tevredenheid. Want de uitbaters, Peter en Diny Bootsgezel, doen er alles aan de clubavonden van ABC -iedere donderdag zonder vakantie het hele jaar door- zo gezellig moge lijk te maken en dat wordt in dank aanvaard. Want gezelligheid is troef bij de leden van ABC. Zeker er wordt natuurlijk ook wel serieus ges peeld, maar niet zo geconcen treerd als bij clubs die aangesloten zijn bij de Koninklijke Nederland se Biljart Bond (KNBB). "Bij ons gaat het allemaal wat gemoede lijker en de gezelligheid staat bovenaan", stelt voorzitter Ver hoeff. Hij vervolgt: "Het lidmaat schap van de KNBB beeft ook fi nanciële consequenties. Wij willen de controbutie voor de leden zo laag mogelijk houden, vandaar dat we 'zwart' spelen. ABC is daarin overigens niet 'enig'. Er zijn heel wat verenigingen die buiten de bond om spelen. Ook in onderling competitieverband. Een voorbeeld hiervan is 'de Vlis singse Combi', een competitie tussen een aantal Vlissingse bil jartverenigingen die in 1983 door het bestuur van ABC weer tot leven is gebracht. Want ook eer der werd er een onderlinge club competitie gespeeld. Dit jaar is er overigens geen combi gespeeld in Vlissingen. ABC-voorzitter Kees Verhoeff had hel te druk met de voorbereidingen voor de jubi leumviering en er was niemand anders te vinden die de combi wilde leiden. "Maar volgend jaar pakken we de draad weer op", verzekert Verhoeff. "Het feest is nu weer voorbij. Ook in eigen gelederen verzet voorzit ter Verhoeff veel werk. Als wed strijdleider moet hij zorgen dat de onderlinge competities - libre, bandstoten en afvalrace - een vlot verloop krijgen. "Maar dat zal al lemaal wel lukken. De club is ge zond we hebben weer genoeg le den en een gezellig clublokaal. We gaan gewoon door", besluit de enthousiaste ABC-voorzitter. TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Plein 1940MiddelburgTel. 01180-12560 J -V-

de Faam | 1985 | | pagina 1