Ontspannen en gewrichten soepel maken IZ 71 T raditionele Kerst-Inn weer volop verrassingen Edukatieve diskussieprogramma's op televisie over 'Ouder worden' Bewoners krijgen geld terug Kontaktochtenden voor ouderen Voorlichtings bijeenkomst De kosten Vervoers mogelijkheden Het vervolg Vanaf vijftig aktiviteiten PRA TEN OVER HEEL GEWONE DINGEN In Vlissings bejaardenkompleks Oprichting bewonerscomité ouderen Brief Gesprek Onduidelijk INFORMATIEPAGINA VOOR OUDEREN VERSCHIJNT 2 H I1V»KMJK.S BEHALVE HE KA \T* EI'ERI ODE Zwemmen voor ouderen vanaf februari 1 Vanaf februari 1986 is er in het splinternieuwe Sportfondsenbad aan het Baskensburgplein ook voor ouderen gelegenheid om deel te nemen aan de watergymnastiek. Hierbij gaat het erom, allerlei oefeningen te doen in het water, zodat U zich al bewegend heerlijk ontspant en Uw gewrichten los en soepel maakt. De temperatuur van het water wordt daarbij verhoogd tot minimaal 28 graden celcius. Alle ouderen kunnen aan de watergymnastiek deelnemen. Het is» daarbij niet belangrijk of U wel of met kunt zwemmen. De oefeningen zijn zo op elkaar afgestemd dat niemand zich te zwaar belast. De groepsgrootte is beperkt, zodat de leiding ook individuele aandacht kan besteden aan de deelnemer. 'v. Zoekt U een manier om op een ge zellige wijze bezig te zijn met de ei gen gezondheid, komt U dan eens een kijkje nemen op de voorlich tingsbijeenkomst die op dinsdagmid dag 28 januari 1986 vanaf 14.00 uur plaatsvindt. Deze middag wordt in het zwembad gehouden en is tot stand gekomen door een goede samenwerking tussen de Slichting Welzijn voor Ouderen. normaal geldend tarief de ouderen vanuil diverse plaatsen in de ge meente Vlissingen naar het zwem bad te vervoeren. Nadere informatie hierover kunt u een week voor de voorlichtingsdag lezen in het ge meentelijk informatieblad "De Bla mn Gcruiten Kiel", in de Vlissin- ger. Voor de prijs hoeft u het niet tc laten. Aan deze voorlichtingsbijeenkomst zijn geen kosten verbonden. Zelfs het kopje koffie is gratis. U bent er echt de bedrijfsleiding van het zwembad. eens een middag uj, zondcr dat U de ouderenbonden en de dienst Meer Bewegen voor Ouderen. Op deze middag zijn alle ouderen van de gemeente Vlissingen van harte welkom om een kijkje te ko men nemen in het totaal vernieuwde zwembad. Als zij dat willen kunnen ze een voorproefje nemen van het Meer Bewegen in het water. Er zijn twee personen aanwezig die deskundig zijn in het begeleiden van deze waterakt.ivit.eiten. Dit zijn Me vrouw Frlipse en de Heer Wielema- ker. Op deze voorlichtingsbijeenkomst wordt het een en ander verteld over de bedoelingen van dit "zwemmen" voor ouderen. Dit verhaal wordt toegelicht met behulp van een vi deofilm. Natuurlijk is er volop gele genheid tot het stellen van vragen eneen kopje koffie zal niet ont breken. Op deze dag kunt u gebruik maken van een speciale busdienstregeling van de Z.W.N. Deze maatschappij heeft zich bereid verklaard om tegen daarvoor in Uw portemonnee moet tasten. Op dinsdagmiddag 4 februari om 14.00 uur wordt gestart met de wate- rakliviteiten voor ouderen. Bij vol doende belangstelling bestaat de mogelijkheid voor ouderen om ook op donderdagmiddag van het zwembad gebruik te maken voor hel begeleid zwemmen in het kader van Meer Bewegen voor Ouderen. Tijdens de voorlichtingsbijeenkomst heeft u gelegenheid om u op te ge ven. Bezoekers van deze voorlich tingsbijeenkomst krijgen een folder mee naar huis. Bij deze folder zit een inschrijfformulier waarmee U zich kunt opgeven. Tijdens deze bijeen komsten zal steeds opgeleid perso neel van het zwembad aanwezig zijn om de wateraktiviteiten te begelei den. De ouderenbonden zijn per toerbeurt aanwezig om nieuwkomers de weg te wijzen, gezamenlijk 'n kopje koffie te drinken en om spreekbuis tussen de ouderen en het personeel van het zwembad te zijn. Voor deze vervolgaktiviteiten kunt U een gereduceerde tien-baden kaart kopen. Losse kaarten zijn hiervoor niet te koop. De organisatoren hopen dat veel personen uit de gemeente Vlissingen vanaf vijftig jaar een kijkje komen nemen "op"de voorlichtingsbijeen komst (28 januari). Vaak hoor je na- menlijk kreten als 'Dat leer ik nooit" of'Dat heb ik nog nooit gedaan'. Als je ouderen vraagt of ze zin hebben om mee te gaan doen. hoor je kreten als 'Dat leer ik nooit'. Is dat te- recht?????????Nee, want u hoeft he lemaal niet te kunnen zwemmen. U hoeft het zelfs niet te leren. Zwem men voor ouderen is veel meer be doeld als een gezonde en gezellige vorm van bewegen in het water, een soort watergymnastiek gecombi neerd met allerlei zwem- en spelvor- men. Het "leren zwemmen" komt vaak ongemerkt boven water. Het grote voordeel is vooral de rustige sfeer in hel bad als men als ouderen onder elkaar bezig is. Onwennig en bang is iedereen wel een beetje, daar hoeft niemand zich voor te schamen. Wat dat betreft heeft men juist steun aan elkaar. Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met het zwembad of met de funktionaris van de Stichting Welzijn voor ouderen: G. Beks, dienstencen trum "Bachten Reede", telefoon: 12706. Meer informatie over het to tale aktiviteitenaanbod van het zwembad vindt U in de gemeentelijke voorlichtingspagina"De Blauw Ge- ruiten Kiel". Traditioneel vindt op eerste en twee de kerstdag weer de KERST-INN Vlissingen plaats. Deze 16e Kerst-Inn wordt evenals voorgaande jaren weer gehouden in het Dienstencentrum Bachten Reede aan de Vredehoflaan. De Stichting Teleac produceert voor hel wekelijkse diskussieprogramma 'TEMA:'. drie televisie-uitzendingen over 'Ouder worden". Fersic uitzending: Woensdag 1 ja nuari van 17.40-18.10 uur op Neder land 2: (herhaling op zondag 5 ja nuari van 10.00-10.30 uur op Neder land 2). Het thema is: 'Volwassen kinderen en hun ouders'. Wanneer je ouder wordt en zelf een gezin hebt, zie je dat in het kontakt met je eigen ouders van alles gebeurt. Voor ouders is het soms moeilijk om hun volwassen kinderen vrij te laten. Er ontslaan wrijvingen omdat goed bedoelde raad van ouders als be moeizucht wordt ervaren. Volwassen kinderen hebben daarentegen vaak kritiek op hun ouders variërend van: 'dat doe je toch niet meer op jullie leeftijd' tot 'waarom doen jullie dat nou nooit eens?'. In twee gespeelde scènes worden vaak voorkomende situaties rond het omgaan met elkaar nog eens na drukkelijk neergezet. Een diskussie- panel van 'TEMA:' praat daarna met elkaar over de kontakten tussen ou ders en volwassen kinderen. Over het elkaar vrijlaten: eikaars beslissingen respekteren en als ér dan toch moei lijkheden zijn ontstaan, hoe je daar over zou kunnen praten. In de tweede uitzending over 'Ouder worden' staat centraal de vraag: 'Wat is oud'? Oud wordt bijna altijd gekoppeld aan leeftijd: een getal. Het diskus- siepanel van 'TEMA:' praat in dit programma over de mogelijkheden en beperkingen van diverse leeftij den. (8 en 12 januari op Nederland 2). In de derde uitzending over 'Huis vesting van Ouderen' wordt gekeken naar en gesproken over de diverse woonmogelijkheden: van woon groep tot verzorgingstehuis. 15 en 19 januari op Nederland 2). DIENSTENCENTRUM BACHTEN KOMME BADHUISSTRAAT 104 (TEL. 16440) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur kapster (tel. 17063. voor afspraken bellen tussen 11.30 en 12.00 uur; behalve donderdags) spreekuur woensdag van 10.00-11.00 uur. pedicure tel. 61599 DIENSTENCENTRUM BACHTEN REEDE VREDEHOFLAAN 42 (TEL. 12706) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur pedicure woensdag - donderdag - vrijdag wasserette dagelijks van 09.00-16.00 bank donderdaq van 11.00-11.30 uur puzzeltheek woensdag van 10.00-12.00 uur bibliotheek donderdag 14.00-16.00 uur spreekuur dinsdag van 09.00-10.00 uur. DIENSTENCENTRUM BACHTEN POORTE BACHTENPOORTE 47A (TEL. 61582 61280) sociëteit dagelijks van 13.00-17.00 uur wasserette dagelijks van 08.00-16.00 uur pedicure (tel. 13823 voor afspraken woensdag van 13.00- 14.00 uur) spreekuur woensdag van 09.00-10.00 uur. AKTIVA: tel. 61517. 67339. 78922 Voorts kan men in de dienstencentra terecht voor kreatieve vaardigheden, schaken, dammen, kaarten, biljarten, sjoelen, zang. volksdansen, gymnastiek, koersbal. INLICHTINGEN OVER: Tafeltje-Dek-Je (warme maaltijdvoorziening): tel. 16440. Telefooncirkels (voor dagelijks telefonisch kontakt): tel. 12181 of 65664 (Vlissingen) en 62437 of 64573 (Souburg). Alle aktiviteiten en voorzieningen: dienstencentra. SOCIËTEITEN WIJKCENTRA QPEN HQF Paauwenburg (tel. 65454) DE VÜF KLAVERS sociëteit op iedere woensdagmidag van 14.00-17.00 uur Ritthem sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur alsmede gymnastiek en volksdansen pedicure: tel. 67930 Al maanden is het Komitee Kerst- Inn Vlissingen, dal verantwoordelijk Ls voor de organisatie, bezig met de voorbereidingen. 'We wilden eigenlijk eens iets nieuws doen. dit jaar', zo verklapt Erik Mulder, de voorzitter van het komi tee. "Het leek ons een leuk idee om een musical door kinderen te laten opvoeren. Omdat bleek dat de to neelverenigingen veelal met de kerstdagen niet beschikbaar zijn, hebben we besloten om zelf een mu sical te schrijven en deze met een groep kinderen in te studeren". De afgelopen maanden is er onder leiding van Sjeanie Hofstra en An neke Grevinga enthousiast geoefend en het ziel er dan ook naar uit dat 'KERSTAVOND IN BIMMELEN', want zo heet het stuk, op tweede kerstdag in première zal gaan. Een tweede nieuwe akliviteit op deze KERST-INN is een poppenspel; ook dit is geschreven door Sjeanie Hof stra. 'Maar uiteraard is dit nog lang niet alles' meldt Erik Mulder. Er is nog veel meer zoals een sjoelwed strijd. Zeeuwse liedjes en entertain ment en de bijna niet meer weg te denken bingo, die muzikaal wordt ondersteund door de heer Brouwer uit Middelburg. Behalve het programma-aanbod, dat jaarlijks wisselt, is de rest van het gebeuren weer identiek aan voor gaande jaren. Dat wil zeggen dat de mensen die dat willen tussen de middag en 's-avonds tegen betaling van een zeer geringe bijdrage een broodmaaltijd kunnen nuttigen. (Mede dankzij de bereidwillige me dewerking van direklie en staf van het bejaardencentrum Ter Reede). Verder kunnen mensen die slecht ter been zijn en niet alleen over straat kunnen/durven weer gebruik maken van de (GRATIS) ophaalservice. Uiteraard worden deze mensen ook weer op elk gewenst tijdstip thuisge bracht. Het enige dat men daarvoor hoeft te doen is één van de onder staande telefoonnummers te bellen en zeggen dat men opgehaald wenst te worden. Deze nummers zijn: 01184-66241; 01184-66776 en 01184-79025. Gedurende de kerstdagen zelf kan men bellen naar het dienstencen trum (tel: 12706), HEI PROGRAMMA VAN DE 16e KERST-INN ziet er als volgt uit: le KERSTMORGEN: Koffie drin ken en mogelijkheid voor gezel schapsspelen. le KERSTMIDDAG: Rond kwart voor drie een optreden van Engel Reinhoudt met Zeeuwse liedjes en conferences. Ie KERSTA VOND: Ongeveer half acht een optreden van een koor of dansgroep. 2e KERSTMORGEN: Sjoelwedstrij den (deze starten om ongeveer half elf). 2e KERSTMIDDAG: Rond half drie de musical 'Kerstavond in Bimmelen' rond vier uur poppenspel door Sjeanie Hofstra. ■2e KERSTA VOND: Ongeveer zeven uur bingo met in de pauzes muzikale liedjes van vroeger en nu door de heer Brouwer. De KERST-INN zal op eerste kerst dag rond twee uur voor de laatste keer in zijn ambtsperiode officieel worden geopend door de heer Th. J. Westerhout. Burgemeester van Vlis singen. Tot slot meldt Erik Mulder de redaktie, dat er mede dankzij de televidie-uitzcnding van vorig jaar. verwacht wordt, dat deze 16e KERST-INN wederom een sukses gaat worden. Vele medewerk(st)ers van vorig jaar staan al weer te trap pelen om hun steentje bij te kunnen dragen aan het slagen van deze KF.RST-INN. Zoveel zelfs, dat er een aantal medewerk(st)ers op de zogenaamde wachtlijst moesten worden gezet. Burgemeester Westerhout opent voor de laatste keer in zijn ambtsperiode de Kerst-Inn Het kan fijn zijn om ervaringen uit te wisselen over gewone dingen. Oud worden is zo gewoon, dat het normaal is om er over te praten. Denkend aan ouder worden is er echter meer aan de hand. I Iet maakt veel uit in welke tijd en in welke samenleving je oud wordt. Vroeger werd men anders oud dan tegenwoordig. In de naoorlogse jaren is een anders oud worden ontstaan een nieuw soort ouderdom. Opmerkelijk is, dat dit zo goed als onopgemerkt bleef. Zo zelfs dat we bij 'oud' voornamelijk zijn blijven denken aan hulp en zorg. aan niets meer kunnen niets meer hoe ven en niets meer mogen. Het gevolg is. dat we ouderen zijn blijven zien als afhankelijke,hulpbehoevende mensen. Maar de meeste ouderen weten zich aardig te redden en gaan stilletjes hun gang; ze weten wel be ter. Alleen: als een wat vergeten groep in onze samenleving. Aan weinig valt te merken dat er een nieuwe ouderdom ontstond, een ou derdom van vele, dikwijls vitale, ja ren. Niemand heeft er op gerekend en ouderen zijn er in veel gevallen nog het meest door verrast. Een belang rijke reden om bij het ouder worden stil te staan. Een zaak die vooral ou deren zelf aangaat. De Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen houdt hierover de ko mende maanden een tiental kontakt ochtenden. Op deze ochtenden praten de oude ren met elkaar over het ouder wor den. Tijdens deze kontaktochtenden zul len Vlissingse deelnemers in een kleine groep een aantal kanten van het ouder worden bespreken. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor mannen en vrouwen vanaf de leeftijd van 60 jaar. Voorwaarde is wel dat men niet meer werkt. Op vrijdag 3 januari (om tien uur 's morgens) is er een informatiebijeen komst in het welzijnseentrum Bach ten Komme, Badhuisstraat 104. Tijdens deze bijeenkomst wordt ver teld wat deze kontaktochtenden pre cies inhouden. Tevens maakt u dan kennis met Ans Huige, die deze bij eenkomsten zal verzorgen. Bewoners van een bejaardenkom pleks in Vlissingen (aan de Vredeho- flaan) hebben voor het eerst de servi- cckostenafrekening gehad, dat lever de gelijk al 210,- op. Enkele bewo ners begonnen een jaar geleden, sa men met het wijkkomitee en het woonlastenkomitee een kampanje tegen de hoge servicekosten en het achterstallig onderhoud. Zonder dat de huurkommissie erbij betrokken werd. is het eerste resultaat binnen. Woensdag 27 november jl. kwa men ruim honderd ouderen, bewo ners van de bejaardenwoningen in de Vredehofiaan en de aanleun woningen in de Vondellaan/Kou- dekerkseweg, bijeen in de grote zaal van Bachten Reede. Het wijkcomité Bonedijcke, het Woonlastenkomitee Vlissingen en de stichting Welzijn voor Ouderen namen het initiatief voor deze bij eenkomst. Een forum, waarin naast verte genwoordigers van bovenge noemde instellingen ook de heer Van der Meer, regionaal voor lichter van de Directie Volkshuis vesting Middelburg, zitting had, diskussieerdc met het talrijke pu bliek. Vele zaken werden bespro ken: een eigen informatiefolder, de 'te' hoge kosten voor het tuin onderhoud, de afrekening van de servicekosten, verbetering van de 'aanleunwoningen, herziening van het huurkontrakt, de bushalte in de Vredehofiaan en een buslijn naar de binnenstad en vele klach ten. De geanimeerde bijeenkomst leidde tot de oprichting van een bewonerscommissie. Dertien per sonen gaven zich spontaan op. De bewonerscommissie wordt finan cieel en inhoudelijk ondersteund door de Stichting Opbouwwerk Vlissingen (wijkcomité Bonedijc ke). Hebt u ook belangstelling voor deze commissie, maar heeft u zich nog niet aangemeld, neem dan alsnog kontakt op met de op bouwwerker Bertus van Loon, te lefoon 16655. De commissie gaat in januari van het nieuwe jaar aan de slag. Peter Dievenbach van het Woonlas tenkomitee Vlissingen: "Het begon allemaal met een brief, die bij het woonlastenkomitee binnenkwam. Een bewoonster uit het bejaarden kompleks deed daarin haar beklag over de slechte onderhoudstoestand en de hoge servicekosten". Samen met het wijkkomitee werd besloten om de problemen te inven tariseren. Uit een enquete onder de bewoners van het kompleks bleek, dat men geen jaarlijkse afrekening van de diverse servicekosten kreeg. Dit. terwijl het totale bedrag aan servicekosten zelfs hoger was dan de kale huur. Daarnaast waren er tal van klachten over tocht, krakende vloeren, scheve ramen en deuren, problemen met de afvoer etc. Als bewoners klaagden, werd verwezen naar renovatieplan nen die zouden bestaan. Tot op he den is daar echter niets van te mer ken. De uitkomsten van de enquete waren voldoende duidelijk, om een gesprek aan te vragen met de direkteur van het bejaardenkompleks. In dit ges prek werd toegezegd dat renovatie - van de woningen - zal worden on derzocht. Ook konden de bewoners een afrekening van de servicekosten over 1984 tegemoet zien. In de brief met de afrekeningen, die inmiddels aan de bewoners is gestuurd, waar schuwt de direkteur ervoor, dat een jaarlijkse afrekening kan leiden tot terugbetaling, maar evenzogoed tot bijbetaling. Vooralsnog is er van bijbetaling geen sprake. De bewoners krijgen over 1984 een bedrag van ƒ210.- terug. En daar blijft het niet bij, als het aan de bewoners ligt. De afrekening roept nog tal van vragen op. Som mige posten ontbreken, andere zijn extreem hoog. Wat dacht u van 'ad ministratiekosten'. die ten opzichte van het geraamde bedrag drie maal zo hoog blijken te zijn? Peter Dievenbach vertrouwt erop dat men in goed overleg tot een bevredi gende uitkomst zal komen. Voorals nog denkt men niet aan procedures bij de huurkommissie of iels derge lijks. "We gaan eerst eens bekijken wat ze (de direktie) nu verder willen. Als je ziet wat we al bereikt hebben, als gevolg van een binnengekomen brief en wal publikaties in de krant, dan hoeven we aan de huurkommis sie nog niet te denken". (Uit: Woonkrant van Woonlasten Overleg Nederland, oktober '85). I

de Faam | 1985 | | pagina 32