Pod ft AVRO'S TOPPOP DISCOLYMPICS Fil ms Expositie Kinder en jeu; lum nascnri al£hL De voordelige weg naar uw klanten De Distel Zoutelande De Faam en De Vlissinger Gaeens Distelen... DE FAAM - DE VLISSINGER MIDDEN ZEELAND HltW DE ECHTE CHINESE SPECIALITEITEN! Om mee te nemen maar óók om van te genieten in óns )!lcm CI Vaa i Jrdn cHaifpoint van 9Jsseldijk^ Hairpoint van IJsseldijk en Discotheek I'Etoile HAIRPOINT DANCING TEAM' PLAYBACK SHOW VAN MICHAEL JACKSON NIEUW OP DE ZONDAG: Swingende avond: DE NCRV ROCK AND ROLL SHOW Discotheater I'Etoile in Goes elke do., vrij., za. en zo. geopend vanaf 21.00 uur. Tel.: 01100-32255/30606. Tot volgende week. Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg KINDERBOEKEN MIDDEN ZEE!. AND Woensdag 4 december 1985 OVERZICHT VAN DONDLRDACi ro'l I N Ml I WOINSDAG 'Social Security' is een uit Groningen afkomstige vijfmansformatie die bestaat uit Klaas Post - gitaar. Joop Mols - drums, Jos Haijer - zang. Jan van Dijk - has en Martin Ploeg - synthesizers. De Piek Vlissingen. zater dag 22 uur. Alex d'electrique is een uit Bra- neveld afkomstig anarchistisch trio dat beslaat uit A lex Bosman. A lex Balm en Alex van de Bosch. Het trio speelt 'Schokland'. Midgard Middelburg, vrijdag 21 uur. Schokland speelt zich af in een sanatorium. Eén patiënt en een geneesheer wachten al vijfjaar op een nieuwe psychiater. Het spel is heftig, absurd, gevaarlijk en te vens hartverwarmend grappig. Eén van de A lenen Social Security Kort na de oprichting in 1980 verscheen de eerste single'Hate/Dan- cing.'In 1983 - na drie rustige jaren met uitsluitend optredens - gaven ze hun eerste lp uit, genaamd 'Secureality'. En na een jaar - vol lovende kritieken - is er weer voldoende materiaal bij elkaar gesprokkeld om een tweede lp op te nemen, die de naam 'Dancing head' meekreeg. De single 'The Wedding' werd vervolgens hoog genoteerd in Vara's ver rukkelijke vijftien. Het veelzijdige repertoire heeft deze groep een eigen positie opgeleverd in het Nederlandse popcircuit, zo melden de kritie ken. 'Nieuw Ensemble' speelt werken van Peter Schat, Ivo van Emmerik. Theo Loevendie, Klaas de Vries en Peter Jan Wagemans. Het geheel staat onder leiding van David Porcelijn. Solist: Gerrie de Vries (mezzo-sop raan). Centrum Nieuwe Muziek (Kloveniersdoelen) zondag 16 uur (gratis toegang). Het 'Nieuw Ensemble' bestaat vijfjaar. Na de muziektheaterproductie 'Venus en Adonis' in 1980, waarvoor Theo Loevendie de muziek schreef en het ensemble ad hoe samenstelde, besloten de musici op eigen kracht verder te gaan. De onalledaagse bezetting beviel hen zó goed dat ze zich ten doel stelden een geheel nieuw en eigen repertoire op te bouwen en daarnaast belangrijke, nog niet in Nederland uitgevoerde werken te presenteren. De wisselwerking tussen corhponisten en-musici is van essentieel belang voor het Nieuw Ensemble en er wordt dan ook voortdurend contact gezocht met componisten in binnen- en buiten land. Daarnaast organiseert het ensemble workshops voor jonge com ponisten. Bij de programmering wordt gestreefd naar het geven van een zo veelzijdig mogelijk beeld van het hedendaags componeren. Meer dan eens per jaar worden première programma's gepresenteerd. In middels zijn er ruim 60 werken voor het Nieuw Ensemble geschreven. De 'aankleding' van het brood is door dc eeuwen heen een verras sende afspiegeling geweest van allerlei facetten van hét menselijk bestaan. Van armoede en rijk dom. van degelijkheid en smul- paperij, van eenvoud en over daad. van vreugde en verdriet. Kruistochten, ontdekkingsreizen, oorlogen, industrialisatie, toeris me - al deze en dergelijke ver schijnselen hebben een aanwijs bare invloed gehad op de pro- dukten waarmee de boterham is en wordt belegd. De middeleeu wer kon al tevreden zijn als er een stukje kaas was om op zijn homp grauw brood te leggen. De patri ciër uit de Gouden Eeuw at zijn fijne, witte 'heerenbrood' met kwartelpastei en geconfijtc vruch ten. De armoedzaaier uit de ne gentiende eeuw besmeerde zijn mik met reuzel en een laagje ge kookte aardappel. Het schookind uit de jaren dertig smulde bij de geboorte van een prinsesje van beschuit met oranje muisjes. De oorlogsgeneratie was al blij met wal zelfgemaakte bietenstroop op klef regeringsbrood. De wel vaartsmens van nu moet de kaken steeds verder sperren om de al maar weelderiger aangeklede snacks te kunnen behappen. Het zijn maar enkele grepen uil de rijke historie van de mens en zijn belegde boterham sinds ruim tienduizend jaar geleden het eer ste brood werd gebakken. Die rijke geschiedenis wordt in woord en beeld uit de doeken gedaan in het boek Hei versierde brood. Evenals de schrijver Ton de Jooe bij zijn historisch onderzoek zal het u bij het lezen vast en zeker van de ene verrassing in de andere doen belanden. Men vindt er van alles in over de betekenis van be paalde vormen van het brood, over geloof en bijgeloof dat daar- hoek 'CHINEES-INDISCH RESTAURANT c XUl DE VISSERSTRAAT 13 VLISSINGEN (HOLLAND) TEL. (01184) 65783 een kombinatie van heerlijk wandelen langs Zeelands mooiste stukje kust en een culinair be zoek aan De Distel. Iedere dag een 4-gangen menu voor f 25, Tevens een a la carte keuze met vele specialiteiten. Ons Disteltje Gebakken wijting, frites, worteltjes. Plate te verkrijgen van 12.00 tot 17.00 uur voor f 10,—. HOTEL RESTAURANT HOLWND WESTKAPELSEWEG1 TEL 01186-1210/2040/2051 HOTELS 4374ZG'ZOUTELANDE Hair Designers Schuttershof 25-26 Goes Tel. 01100-11402 L presenteren op vrijdag 6 december a.s. uniek voor Goes OV (leerlingen balletschool de Spiegel) Première optreden. kw Tevens: uit de 'El Toro' playback show. VRIJ ENTREE! op zondagmiddag 8 december a.s. van 15.00-19.00 uur. GRATIS ENTREE MOGELIJK D.M.V. DE AVRO'S SUPPORTERSKAART. Dus i.p.v. 5,— entree, een ingevulde kaart inleveren. M.m.v. D.J. Krijn Torringa. m.m.v. Drive in Show en Jaap de Groot. Avondvullend op vrijdag 20 december a.s. Wegens enorme belangstelling binnenkort reeds kaarten in de voorverkoop!! IN T KORT "Willem Parcival vertelt sprookjes van Grimm (in de sfeer van het Grimm-herden- kingsjaar) in de jeugdafdeling van Zeeuwse Bibliotheek, donderdag 16 uur (leeftijd vijf tot negen jaar). *Klaud Feuten (gitaar) en Ben Gerritsen (vibrafoon) verzor gen een koffieconcert. Lunch- café Stadhuis Goes, zondag 12 uur. "Het Zeeuws Orkest onder leiding van Louis Stotijn en het Zeeuws Jeugdorkest onder leiding van Mathieu Meys spelen respectievelijk werken van Mendelssohn (soliste bij pianoconcert Marianne Boer) en Vanhal (solist Niek de Groot) en Dvorak. Concert zaal, Middelburg, zondag 14 uur. "Het 'Theater van de lach' speelt 'een trouwring mag niet knellen'. Prins van Oranje Goes, dinsdag 20 uur. aan verbonden kan zijn (het haar van dc vrouw als offer), over krombroodjes. duivekaters, hylik- makers en Abrahams, maar ook over de zult van vroeger en de honderden soorten fijne vleeswa ren van nu, over gesuikerde en gestampte muisjes (ooit speciaal voor oude freules), hagelslag, vlokken, jam, honing, appelstroop en de duizend-en-één andere din gen waarvoor de boterham anno nu de landingsplaats is geworden. Van die boterham is het overigens maar een klein stapje naar toe passing van sommige soorten be leg in breder verband. Dat stapje is in 'Het Versierde Brood' gezet in de vorm van een hoofdstuk met recepten waarbij broodbeleg een verrassende rol speelt voor de realisering van lekkernijen die de grenzen van de ontbijttafel over schrijden. Formaat: 21 x 28 cm, omvang: 96 pa gina's rijk geïllustreerd in kleur en in zwart-wit, gebonden in een geplastifi ceerd omslagprijs f 24,50, echter tegen inlevering van de waardecoupon op de Ruijter broodversierder)- verpakking f 14.50. Deze SA R-aktie geldt lol en met 31 de cember 1985. (door Jan Smeekens) Commercieel zijn decemberver- halen pas na verloop van een aantal jaren een succes en dat zal dan ook wel de reden zijn waarom er zo weinig nieuwe nieuwe bij komen. Iets heel anders dan de zo bekende, knusse, maar vaak ook ouderwetse Sinterklaas- en Kerst verhalen is de eigentijdse voor- leesbundel HA NNES EN KA A T- JE, EEN KOEKJE MET EEN GAATJE van Miep Diekman. In negen verhalen rond Sinterklaas en zeven rond Kerstmis kunnen kleuters en wat oudere kinderen meebeleven hoe het kostelijke tweetal deze donkere, maar fees telijke wintermaand doorkomt. Hoe de schrijfster zonder veel omwegen een geheimzinnige sfeer oproept is te zien in het verhaaltje waarin Hannes en Kaatje samen naar de televisiesinterklaas van vorig jaar zitten te kijken. Ze krij gen ruzie en horen Sinterklaas dan zeggen: "Lieve kinderen...". Beschaamd kijken ze naar de grond en zien plotseling in de plantenbak een paardje en een boot van chocola. Hoe die verras sing daar gekomen is?... Een aan tal verhalen staat ook in de beide eerder verschenen delen over Hannes en Kaatje. Ook bij Querido verscheen FOTO MAKEN. Het is een fotoalbum met 25 Jip en Janneke verhaaltjes die door Fiep Westendorp van oude en nieuwe tekeningen werden voor zien. De verhaaltjes zijn zoals An nie M.G. Schmidt ze (jaren gele den schreef en terecht niet wil herschrijven of bewerken. Er blijft genoeg ruimte over voor dierbare fotö'§. Nog zo'n leuk cadeauboek is QUERIDO'S KINDERBOE KENKALENDER 1986. Hij is bedoeld voor oudere kinderen en lijkt uiterlijk op de Bescheurka lender. Er staan 163 fragmenten en gedichten uit kinderboeken in, 50 puzzels, rebussen en geheim schriften. en biedt informatie over de schrijvers en tekenaars. Een leuke prijsvraag geeft kans op een hoofdprijs met voor duizend gul den boeken. Dc fragmenten en gedichten stellen kinderen in staat thuis en op hun gemak kennis te maken met boeken die ze even tueel wel helemaal willen lezen. Een aardig gebaar van de uitge verij is dat ze nu al kunnen bekij ken wanneer een boek waar ze hun zinnen op hebben gezet lij delijk in prijs wordt verlaagd. 'Hannes en Kaatje, een koekje en een gaatje' door Miep Diekman met teke ningen van The Tjong' Khing. Prijs f 17.50. 'Foto's maken'door Annie M.G. Schmidt en Fiep Westendorp. Prijs f29,50. Querido's kinderboekenkalender 1986. Prijs f 12,50. De drie boeken verschijnen bij Querido, A msterdam. I K/K III VAN DONDERDAG LOT I.N Ml I WOENSDAG 'De Dream' de eerste Friestalige film, die in oktober in première ging. Met onder andere Peter Tuynman in een glansrol. Regie: Die ter Verhoff Electro Middelburg, vrijdag, zaterdag, maandag en dinsdag 20.30 uur. Het verhaal gaat over twee broers, de 'zaak Hogerhuis', die in de - wal genoemd zou kunnen worden - revolutionaire tijd in Nederland ge confronteerd worden met politieke intriges van de 'heersende klasse'. 'Pale Rider' met onder andere Clint Eastwood. Meccano Middelburg, donderdag en zondag 20.30 uur en vrijdag en zaterdag 22.30 uur. Deze prachtige western werd warm onthaald bij het publiek tijdens het festival in Cannes. En uiteraard was Clint Eastwood daar niet helemaal debet aan. Alle ingrediënten van een échte western zitten ér in. De held Eastwood redt een dorpsgemeenschap van schurken, hij vecht een per soonlijke vete uit, wordt verliefd, maar verdwijnt aan het slot als de echte 'poor lonesome cowboy'. 'Poulet au vinègre'van regisseur Claude Chabrol. Meccano Middelburg, vrijdag en zaterdag 20 uur. dinsdag en woensdag 20.30 uur. Poulet au Vinè gre gaat over de kleine guerrilla die een jonge postbode samen met zijn aan haar rolstoel gekluisterde moeder voert legen de plaatselijke notabelen (de dokter, de notaris, de slager). Voor hun spe- culatieplanncn hebben ze grond nodig waarop het huis van moeder en zoon staat, maar dreigementen noch geld hebben de bewoners kunnen overhalen hun huis, ook al is dat een krot, van de hand te doen. 'Places in the heart' met onder andere Sally Fields en Danny Clover. Regie: Robert Benton. Electro (ZVU) Middelburg, woensdag 20.30 uur. Regisseur Robert Benton (Kramer vs. Kramer) nam zijn eigen leven als uitgangspunt, of liever-gezegd dat van zijn familie. Met deze film wil Benton een persoonlijke hulde brengen aan de boerenmensen uit zijn geboortestreek Waxahachie in Texas. Nadat haar man, de sheriff van het stadje, is doodgeschoten, krijgt Sally Field te horen dat ze haar huis zal moeten verlaten: ze heeft immers nog een enorme hypotheekschuld. Zij gaat echter niet bij de pakken neerzitten. Integendeel, gestimuleerd door de neger Moze rijpt bij haar het plan een katoenplantage op poten te zetten. De bankier van wie zij geld wil lenen voor deze onderneming ziet er geen brood in. Toch zet Sally door. de blinde kostganger Mr. Will wordt zelfs ingezet bij het arbeidsproces. 'Muiterij op de Bounty' met Mel Gibson en Anthony Hopkins. Grand Theater Goes, vrijdag tot en met zondag 19 uur (alle leeftijden). Na een gevaarlijke tocht overzee in een klein bootje, het resultaat van een muiterij keert eerste commandant William Bligh terug in Engeland, hij voerde het commando uit op de H.M. De Bounty. Over de oorzaak van de muiterij wordt William Bligh voor het gerecht geroepen, geleid door Admiraal Lord Hood samen met Kapitein Greetham die hem ondervraagt. 'Flesh and blood' met onder an dere Rutger Hauer. Regie Paul Verhoeven. Grand Theater Goes, donderdag en maandag tol en met woensdag 20 uur, vrijdag tol en met zondag 21.30 uur. Dc juryrapporten over deze film tijdens de Nederlandse filmdagen hielden in: niets dan lof. Gespro ken werd van een absoluut uni cum in de Nederlandse filmge schiedenis. Kortom: de beste film. "Les enfants du paradis' wordt gedraaid in het kader van een 'kijkje terug, ofwel 'cinematheek'. Meccano Middelburg, maandag 20.30 uur. GEPROLONGEERD "'Desperately seeking Susan' met onder andere Madonna, voor de derde week. Alhambra I Vlissingen, donderdag en maandag tot en met woensdag 20 uur, vrijdag en zaterdag 19 en 21.30 uur en zondag 14. 19 en 21.30 uur. (Alle leeftijden). "'Prizzi's horror' voor de tweede week. Alhambra II Vlissingen, vrijdag tot en met zondag 19 uur. (twaalf jaar). "'Onze eerste wip'. Voor de tweede week. Alhambra II Vlissingen, donderdag en maandag tot en met woensdag 20 uur, vrijdag en zaterdag 21.30 uur en zondag 14 en 21.30 uur. (twaalf jaar). PQNRO "'Meisjes op hun kookpunt'. Alhambra 1 Vlissingen, vrij dag 23.30 uur. "'Meisjes die in brand staan'. Grand Theater Goes, vrijdag 23.30 uur. St. Janstraat 41-43, Middelburg, Anneke Ruimschotel touw plastie ken. Donderdag tot en met zater dag 14 tot 17 uur. Galerie Moreno (Paul Krugcr- straat 61) Vlissingen. Landschap pen en portretten. Dinsdag tot en met vrijdag 13.30- tot 17.30 uur. zaterdag van 10 lot 12 uur en van 13.30 tot 17 uur. Zeeuws Museum/Natuurhistorie, Oostkapelle. De natuur in Zeeland met onder meer acht meter zeea quaria. Fossiele schelpen zoeken en vinden in Zeeland. Dagelijks van 10 tot 17 uur. De Kunstuitleen, Kuiperspoort 22, Middelburg Joop Dam. graffi ti. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30-17 uur, donderdag avond van 19-21 uur. Galerie Marquis, Vlissingen Lidy Hoewaer, sculpturen, keramische juwelen en tekeningen. Woensdag tot en met zondag van 14 tol 17 uur en op afspraak. Zeeuws Museum (Abdij plein Middelburg. Lidy Hoewaer'Scot tish Hills' veertig delen sanitair- porselein. zwart en groen. Maan dag tot en met vrijdag 10 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek, Middel burg. Geschiedenis van Suriname en de rol van Zeeland. Maandag 17.30 tot 21 uur. dinsdag tot en met vrijdag 10 tot 21 uur en za terdag 10 tol 13 uur. De Waeckende Boey, Stations straat 24 Middelburg Marlies Slroo-Buys en Annelien Boot- Scheele, olieverfschilderijen. Leerlingen van Andries Minder hout. Dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 22 uur. Lange Noordstraat 56, Middel burg Gera Dauvillier, schilderijen, aquarellen en kunstfoto's, maan dag tot en met zaterdag 9 lot 18 uur. Gortstraat 48, Middelburg Wil lem Vader schilderijen, aquarellen en kunstfoto's. Maandag tot en met zaterdag 9 tot 18 uur. Stedelijk Museum, Bcllamypark 18, Vlissingen. Gerard van den Ee- renbeemt, schilderijen. Dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, zater dag van 13 tot 17 uur. (Opening zaterdag om 15 uur). NMB-bank en Ahrend Kantoor meubelen, Vlissingen Grafiek Gala '85. Verschillende openingstijden. De Gevangentoren Vlissingen Jack Vreeke, aquarellen. Maan dag tot en met vrijdag 12 tot 14 uur en 17 lot 21.30 uur. Zaterdag en zondag 17 tot 21.30 uur. Stadhuis, Vlissingen "Groeien naar Morgen". Maandag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum. Achter de Houttuinen Middel burg, Henk Munnik, schilderijen. Dinsdag t/m zondag 14 tot 17 uur. donderdagavond 19 tot 21 uur. Galerie B. Witte, Middelburg As- sumpcio Mateu, acryl schilderijen en etsen. Dinsdag tot en met za terdag 10 lot 12.30 uur en 13.00 tot 18 uur. Galerie de Wijnstock, Middel burg, Wintertenioonstelling van diverse kunstenaars. Donderdag en vrijdag van 14 tot 17 uur. Za terdag van 11 tot 12.30 en van 14 lot 17 uur. Balans 17, Middelburg, Teja van Hoften, plastieken. Woensdag tot en met vrijdag 12-17 uur. zaterdag 11-16 uur. Het Zeeuws Museum (Abdijcom plex) Middelburg, Lidy Hoewaer Scottish hills. Maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur. De Vleeshal, Middelburg. 'Tal king back to the Media' Zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur. Iguana (Bellamypark) Vlissingen. Levende reptielen, amfibieën en insekten. Dagelijks geopend van 14 tot 17.30 uur. Technische Bibliotheek Zeeland, Vlissingen. 'De komeet van Hal- ley'. Maandag tot en met vrijdag van 9 tot 16 uur. vrijdagavond van 19 tot 21 uur. Meccano (café Damplein) Mid delburg. Rolf Fanselau, houten beelden. Dagelijks vanaf 11 uur. 'Stefanis een Westduilse film van regisseur Wolfram Deutschmann. Meccano Middelburg, zaterdag en zondag 15 uur. 'Overvallers in de dierentuin' met onder andere Mirande Sanders. Cor van Rijn. Marlous Fluilsma en Marina de Graaf. Alhambra I Vlissingen. zondag 14 uur. Het verhaal vertelt de belevenissen van twee kinderen, die in hun vrije tijd meehelpen dieren te verzorgen in de dierentuin. Een overval ge pleegd op een benzinepompstation, dichtbij de dierentuin is het begin van hun avontuur. Door autopech vluchten de drie overvallers de die rentuin in. Alleen de papegaaien hebben ze opgemerkt en ze krijsend welkom geheten met: "Dag boeven". De kapotte auto wordt gevonden door de politie, die in de dierentuin één van de bezoekers meeneemt voor verhoor naar het politiebureau, omdat hij rood haar heeft (dit signalement had de benzinepompbediende doorgegeven). Hoewel de politie dit nog niet weet, heeft men één van de overvallers te pakken. De twee andere boeven vluchten, met achterlaten van een tas met geld, die zij verstopt hebben, uit de dierentuin. De volgende dag ontdekken zij vreemde dingen. Er lopen ook twee mannen rond van de opsporings dienst voor gevaarlijke stoffen, die zij erg vreemd vinden doen als zij vragen stellen over de giftige stoffen in de grond. De kinderen piekeren zich suf, waar ze deze mannen eerder hebben gezien. Door weg te kruipen, luisteren zij even later een gesprek af tussen die twee mannen. Het is nu zonneklaar voor de kinderen, dat zij te maken hebben met de twee boeven. Pijlsnel fietst één van de kinderen naar huis, terwijl de ander probeert de mannen van hun werk te houden door ezels naar buiten te drijven en de boeven te vragen deze koppige dieren weer in hun hok terug te brengen. Stefan is gehandicapt, praal moeilijk en zit in een rolstoel. Vriendjes heeft hij nog niet. omdat hij pas verhuisd is. Zijn moeder werkt overdag. Buiten ziet Stefan kinderen. Hij rijdt zijn stoel naar buiten om mee te spelen. Als dc jongens hem zien en horen praten beginnen ze hem te plagen. De volgende dag gaan de plagerijen verder: de jongens gooien zelfs een keer met stenen naar Stefan. Hij is erg verdrietig. Als de dokter hem onderzoekt om te kijken of hij weer zal kunnen lopen krijgt hij weer moed. Wanneer hij de volgende dag de jongens en de meisjes ziet, vraagt hij of hij mee mag naar het zwembad. Onderweg komt hij allerlei moeilijkheden tegen/zoals de bus die niet op hem wacht, en de jongens die zijn rolstoel stuk maken. In het ziekenhuis hoort Stefan dat hij niet geopereerd kan worden. Hij kruipt 's nachts het ziekenhuis uil. steelt een elektrisch bestuurbare invalidewagen en rijdt er mee de stad door. In de ochtend komt hij bij het zwembad aan. De kinderen uit zijn buurt laat hij zien wat hij met de wagen kan. Als hij zich in liet zwembad laat glijden en bijna verdrinkt, komen de kinderen hem te hulp. Pas dan ontstaat er begrip voor zijn pogingen om erbij te horen.

de Faam | 1985 | | pagina 9