'Ik heb respect voor mensen die ondanks de vooroordelen bij ons komen' Zoutelandse ti ok aandacht bij li indeli jk trei 'fen Dineke van met het lieve len Berg naar k 'lingsgerecht vai ookv i haa i'edsti ir mai ijd n HET WEEKBLAD WALCHEREN De Faam BIJOU BIJOU Niek de Groot en Marianne Boer soleren tijdens concert van Zeeuws Orkest en -Jeugdorkest FRIESTALIGE FILM DE DREAM' VIER DAGEN IN ELECTRO BODYBUILDING, HORMONEN, DREMPELVREES EN KLEERKASTEN I DEZE WEEK IN KWALITEITS- GESCHENKEN IIM ALLE PRIJZEN VOOR JONG EN OUD Zeeuws spek Zeeuwse keuken Winterkaart Macho's Onderwereld Medici V. Dit betekent: Zeer grote collectie SPORT- EN REISTASSEN o.a. het zeer exclusieve merk Lange Delft 44 - Middelburg De zaak op de hoek Woensdag 4 december 1985 86e jaargang no.44 oplage 21 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinger totale oplage 44.400. uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v administratie/advertenties: markt 51, postbus 5017. 4330 ka middelburg, 01180-27651privé h schrama, 01180-13585, redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54 In het filmtheater Electro (Zeeuwse Bibliotheek) te Mid delburg toont men vanaf vrijdag 6 december de geprezen (eerste) Friestalige film I)e Dream. Deze film is een gedra matiseerde interpretatie van de geruchtmakende zaak Ho gerhuis, die rond de eeuwwisseling de gemoederen in Ne derland bezig hield. Het Friesland van de eeuwwisseling en de jaren er voor werden gekenmerkt door een opbloeiende klassenstrijd veelal aangemoedigd door dominee Domcla Nieuwenhuis. De heersende klasse liet - als ze ook maar even de kans kreeg - geen spaan heel van de socialistische strijders. Een van de slachtoffers van politieke intriges was Wiebren Hogerhuis. Peter Tuinman speelt de rol van Wiebren en zowel in de talrijke bloedige scenes als in de romantische liefdesontmoetingen geeft hij vol overtuiging de eerlijke bedoelingen weer van w at de 'gewone man' die slechts mee wil eten uit de ruif van de industriële revolutie, bezielt. De film kreeg overigens het Gouden Kalf voor de beste acteur en de beste montage op de Nederlandse Filmdagen. Peter Tuinman in de glansrol is op vrijdag, zaterdag, maandag en dinsdag te bewonderen als Wiebren Hogerhuis,, elke avond vanaf half negen. Districtsdirecteur Ve renigde Spaarbank in Uit het zaken hart" Rubrieken: Korte in formatie, podium, film, expositie. Een Rur-pagina vol verstrooiing. De TV-programma's voor een hele week over zichtelijk bij elkaar ge zet. In een gezamenlijke ode aan de ti tel van 1985 ('Jaar van de muziek en van de jeugd') concerteren liet Zeeuws Jeugdorkest en het Zeeuws Orkest met twee talent volle solisten. Onder leiding van Mathieu Meys speelt het jeugdor kest werken van Grétry, Beetho ven. Dvorak en Vanhal (een tijd genoot van Mozart). Niek de Groot is solist in het Contrabas concert van Vanhal. Louis Stotijn dirigeert het Zeeuws Orkest dat werken speelt van Mendelssohn waaronder het Eerste Pianocon cert met Marianne Boer aan de vleugel. Dit concert met de jeugd centraal is op zondagmiddag 8 de cember vanaf twee uur te beluiste ren in de Concert- en (gehoorzaal aan de Singelstraat te Middelburg. De 24-jarige Niek de Groot speelde zowel in liet Zeeuws Jeugdorkest in het Zeeuws Orkest. Hij studeerde contrabas bij onder andere Rudolf Senn aan het Ko ninklijk Haags Conservatorium. Thans krijgt hij lessen van de Ne derlandse muziekprijswinnaar Hans Roelofsen. De Groot ver zorgt recitals op z'n 'reuzeviool" en speelt regelmatig in de grotere or kesten in de randstad. Vorig jaar musiceerde hij met de Wereld Jeugd Orkest in Amerika en deze zomer was hij op toernee met het Europees Jeugd Orkest onder di rectie van Claudio Abbado en Leonard Bernstein. Marianne Boer is geen onbekende in Middelburg. Uiterst succesvol gaf zij al op veertienjarige leeftijd een pianorecital, dat geprolon geerd werd. En als soliste debu teerde zij op haar tiende met een pianoconcert van Haydn. samen met het Zeeuws Jeugdorkest. De nu 17-jarige Vlissingse pianiste volgt een vooropleiding aan hel Sweelinck Conservatorium in Amsterdam bij Jan Wijn. In Zee land kreeg ze les vanaf haar acht ste jaar van Gé Audenaardt. Reeds enige keren trad ze op voor radio en televisie. Kaarten voor dit bijzondere (echt) Zeeuwse concert zijn verkrijgbaar bij Muziekhandel Van Damme aart de Lange Noordstraat, hel Mu ziekcentrum aan de Lange Delft, de Muziekschool aan de Kuiper spoort 21 en aan de zaal. C/1 *Bodybuilders tijdens een wedstrijd. SERVICE KWALITtlT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 1 3221 j Wie aan bodybuilding doet, heeft permanent wat te verdedigen. De burger confronteert de beoefenaar van deze sport regelmatig met vooroordelen. En het is bewonderenswaardig, dat de gespierde dame of heer de kalmte blijft houden, steeds hetzelfde uitlegt: 'bodybuilding is een doodonschuldige sport'. Hoe onsclniklig?^iajifToo£jTumk^^_ open wedstrijd voor beginners die zondag in De Schouwburg te Middelburg werd gehouden, bezette Maria Lentze uit Vlissingen zo'n driekwartier de praatstoel. "Iemand die aan bodybuilding doet, ontwikkelt zowel zijn lichaam als zijn geest; beide worden sterker: er heerst harmonie", opent ze haar openhartige betoog. De 41-jarige sportschoolhoudster praat met overtuiging en bena drukt tijdens het gesprek een aatal keren dal ze beslist niet voor eigen parochie preekt. Haar sportschool is druk bezet - er kan geen leerling meer bij. "Ik weet zeker dat alles wat ik in het voordeel van body building zeg, door ieder ander willekeurige eigenaar van een sportschool gezegd had kunnen worden. Wel geeft ze toe dat de uitbaters van fitness-centra -onder de druk van er een inkomen te verwerven - veelal enorm indivi dualistisch bezig zijn. "We zouden Toen Dineke zo'n twaalf jaar ge leden de echt aanging met Theo van den Berg werd - figuurlijk ges proken - de keukendeur gebarrica deerd om maar te voorkomen dat ze een maaltijd zou bereiden. En als ze dan toch op een onbewaakt moment achter het fornuis wist te glippen, was het eindproduct ron duit 'miserabel'. Maar ja. Het spreekwoord 'de liefde van de man gaat door de maag' komt niet zomaar uil de lucht vallen. Gekweld door de betekenis van die spreuk deed ze koste wat het kost moeite om de eindproducten in de dampende schalen acceptabel te krijgen. En zo waar. Was ze ooit een 'kneus' in de keuken, tegenwoor dig kan de titel 'keukenprinses' met recht op een schouderbandje van haar schort worden gespeld. Het gaat nog verder. Ze onder streepte haar culinaire talenten door dit voorjaar bij een wedstrijd van de Golden Tulip Hotels Hol land de zilveren garde te be machtigen in het Strandhotel te Vlissingen. En dat gaf recht op deelname voor de gouden garde. Als beste van de 25 deelnemers in Vlissingen. werd ze afgevaardigd naar die landelijke wedstrijd in Eindhoven. Ze behaalde daar geen hoofdprijs. Maar de jury noemde haar naam toen het ging over de combinatie 'eenvoudig doch overheerlijk'. "Mijn schaal was inderdaad hele maal leeggegeten", straalt de nu 36-jarige Dineke van den Berg. die naast de rol van huisvrouw te Zoutelande al zestien jaar full-ti me directiesecretaresse is bij Pe- chinev in het Vlissingse Sloege- bied. "En dat gaf me meer vol doening dan een prijs. Ik houd inderdaad van een eenvoudige maaltijd. Maar ze moet wel voed zaam zijn. Theo is chauffeur en heeft stevig eten nodig en ik ge bruik daarom veel spek, zoals bij hel gerecht stamppot met veldsla waarmee ik aan de wedstrijden deelnam". De wedstrijd van de Golden Tulip Hotels (tot welke keten het Vlis singse strandhotel behoort) was een kolfje naar haar hand. De opdracht luidde: 'maak een recept met louter Nederlandse produc ten. De jury oordeelde op smaak, fantasie, eenvoud en (lage) kost prijs. Tijdens een bijeenkomst van de Pechiney-directie in het Strandhotel hoorde ze van de wedstrijd. Ze raadpleegde haar man en besloot een gerecht in te zenden, dat haar echtgenoot er soms toe brengt bijna het bord mee op te eten: stamppot met veldsla en Zeeuws spek (uitge bakken) op smaak gebracht met azijn en gegarneerd met eieren. "Dat spek haal ik altijd bij één en dezelfde slager in Vlissingen. Ons Zeeuws spek is trouwens over heerlijk. Ik merkte dat tijdens de finale in Eindhoven. Samen met meneer Aussems van het Strand hotel rook ik aan het gezouten of het gerookte spek dat mensen uit andere provincies hadden meege nomen. Je rook het verschil. Het Zeeuwse spek bezit veel meer aroma". Behalve het gegeven dat liet een eenvoudig recept moest zijn. stond ook in de opdracht dat de bereid- wijze in geen enkel kookboek te rug mocht worden gevonden. Op vallend genoeg heeft mevrouw Van den Berg in de ontwikkeling naar culinaire hoogstandjes in de keu ken van haar woonhuis Svvaalin- Mevrouw Van den Berg toont thuis de schotel die zoveel tof oogstte: stamppot/veldsla met eieren. gestraat in Zoutelande een groot aantal spijscombinaties vast op het programma staan die dan wel iswaar in geen enkel kookboek worden vermeld, maar opvallend veel gelijkenis vertonen met - wat genoemd zou kunnen worden - de oude Zeeuwse keuken. Ze knikt bevestigend bij die con statering. "Mijn moeder hield ook enorm van koken. Zelfs zoveel, dat ik nooit in de keuken mocht. Ze had namelijk een pension in Middelburg en koken was behal ve haar beroep ook haar hobby. Van haar en van mijn grootmoe der heb ik veel recepten gekregen. Maar je weet hoe dat gaat. Ze worden je verteld door de telefoon en uiteindelijk maak je er toch iets persoonlijks van. Neen. ik vertel er liever niets meer over. Want ik ga verder met deelnemen aan dit soort wedstrijden. Volgend jaar heeft hel Strandhotel weer zu'n culinair festival met dezelfde op dracht. Golden Tulip bestaat dan 25 jaar. En ik wil er ook dan bij zijn. De twee dagen van de finale, één dag in Eindhoven en één dag in Jan Tabak in Bussem dit jaar waren fantastisch. Dus ik wil dat graag weer overdoen". Overigens verklapt bedrijfsleider Pierre Aussems dat het recept van mevrouw Van den Berg een plaats zal krijgen op de menukaart van het Vlissingse Strandhotel. "Een waardig en overheerlijk menu. dat een plaats op de winterkaart ver dient", oordeelt Aussems. Toch kreeg mevrouw Van den Berg een wat andere smaak in de mond tijdens de voorbereidingen op de grote landelijke wedstrijd en op de dagen zelf. "Ik begon weer te roken", zegt ze schuchter. "Ik was toch wel een beetje nerveus. Maar sinds een paar dagen kan ik het weer laten". Goedgemutst als altijd kijkt ze trots naar haar man Theo. die er nog maar eentje op steekt. meer met elkaar moeten praten en één front vormen. De sport is daarmee gebaat. We kunnen dan gericht aan - zeg maar - ontont- wikkelingswerk doen". Op de vraag waarom het publiek de sport bodybuilding zo negatief benadert heeft de Vlissingse een pasklaar antwoord. "Kleerkas ten", zegt ze verbitterd. "De men sen die zich volspuiten en vervol gens breedgeschouderd door de winkelstraten paraderen en bij anderen ontzag proberen te wek ken. Die kleerkasten, die beder ven het aanzien van deze sport. En daardoor zie je geïnteresseerden schuifelend binnen komen. Ze denken op zo'n school geconfron teerd te worden met macho's die lachend toezien hoe een beginne ling zijn oefeningen doet. Door die kleerkasten is die indruk ont staan. Maar wie eenmaal bij ons traint, weet dal het heel anders is". Ze peinst: "Ik heb respect voor mensen die ondanks de vooroor delen bij ons komen. Ze moeten over een enorm hoge drempel en dienen zich vaak te verantwoorden tegenover hun omgeving. Ze heb ben de argumenten vóór bodybuil ding nog niet zo op een rijtje zoals ik. Dat komt pas veel later. Daar om is het toch enorm jammer dat die paar kleerkasten het zo beder ven, zo'n drempel opwerpen, en dat terwijl bodybuilding zo'n oerge zonde sport is. Het maakt je be wust van je lichaam. Je gaat op je voeding letten, gebruikt geen vet, je eet uitsluitend datgene dat goed voor je is. Zoals ik al zei; er ont staat een evenwicht tussen li chaam en geest. En gezond leven hoort daarbij". Toch zijn er veel berichten uit de wereld der bodybuilders waarbij het gebruik van hormonen aan de orde is en legaal lijkt. Maria Lentze ontkent dat legale gebruik nadrukkelijk. "Ik en met mij vele anderen verafschuwen die prepa raten. Mensen die aan wedstrij den doen, dat is overigens maar een klein aantal, gaat een paar weken voor de wedstrijd op dieet. Dat wordt nauwkeurig samenges teld en bestaat uit natuurlijke produkten. Maar als we het over bodybuilding hebben, spreken we vooral over'de grote groep die twee a drie keer per week traint, gewoon om gezond te kunnen Teven". Ze wijst weer beschuldi gend naar die 'kleerkasten' (een andere sportschoolhouder spreekt zelfs van ondcrwereldfiguren) die indruk willen maken en bijvoor beeld werken als portier in een nachtclub. Die breedgeschouder de pochers kunnen, dankzij hel gebruik van stimulerende midde- eens. Het zijn mensen die hun leven belangrijk genoeg vinden om er wat voor te doen. "Het zijn mannen en vrouwen die onder kennen dal ons lichaam er op ge bouwd is, om zo af en toe flink bezig te zijn. In deze moderne maatschappij waarin alles zo goed als gemechaniseerd is, wordt nog maar zelden een beroep op de spieren gedaan". De spieren -zo doceert Maria Lentze vervolgens - krijgen door bodybuilden meer kans om bloed op te nemen. Daardoor worden ze groter: ze hebben weer een functie. "Maar wat misschien nog belangrijker is: wie aan deze sport doet krijgt meer zelfvertrouwen; wordt zelfs ijdel. We zien ook steeds meer sporters zoals, tennisers en voet ballers bij ons komen, mei aai ze door de oefeningen bij ons meer techniek voor hun sport krijgen, neen. ze krijgen meer zelfvertrou wen en worden krachtiger, waar door ze allerter en geconcentreer der tijdens wedstrijden kunnen reageren". Tot slot als de goed van de ton griem gesneden Maria Lentze meent alles gezegd te hebben en zwijgend knikt, schiet haar toch nog iets te binnen. "O ja. Body- builden is geen wedstrijd met een ander. Het is een wedstrijd met jezelf. Voor jezelf vaststellen wat je doet en hoever je gaat. Niet te veel kilo's tillen, maar ook niet te weinig". Ze mijmert: "Ja, ja. Een wedstrijd met jezelf'. *Marianne Boer *Niel< de Groot kan. voelt zich kennelijk machtig", oppert een bodybuil- len, orde houden in de kroegen van de kleine uurtjes. "En wie dat der. "Maar die macht kunnen ze uitsluitend krijgen dankzij hun brede borstkast. Je ziet het me teen. Wal zij doen is niet natuur lijk". Maria Lentze zou veel meer in contact willen komen met huis artsen. "Vooral als hun patiënten bij ons komen. Vaak hebben die mensen medicijnen. En je weet met wat v.oor invloed het heeft. Trouwens dat geldt voor alle sporten. Bij ons echter komen de mensen veelal individueel. We zouden samen met de artsen of de specialisten een programma kun nen samenstellen". De sport schoolhouders hebben ieder wel een voorbeeld waarbij iemand die om wat voor reden dan ook slecht ter been was of aan een ziekte leed. dankzij een gecontroleerde training er weer bovenop kwam. "Ik zou dan ook veel meer willen samenwerken met de medische wereld. Die contacten zijn er ech ter om twee redenen niet. Op de eerste plaats bestaat er ook bij de artsen een antipathie tegenover bodybuilden". En dan lacht ze: "Terwijl fitness wel mag. En dat is notabcne hetzelfde. Op de tweede plaats is er onvoldoende samen werking tussen de sportscholen". Wie gaan et bodybuilden? Lentze - en ook andere sportschoolhou ders - zijn het daarover roerend SIS 45 jaar ervaring goede service en vakmanschap vakkundige bediening meer dan 10.000 artikelen zoals handtas sen, koffers, reistassen, paraplu's, shop pers, documentenkoffers, portemonnee's, portefeuilles, sleuteletuis, enz. Ter viering van dit feestelijke gebeuren vanaf deze week wekelijks een supergoedkope aanbieding van topkwaliteit. Profiteer!

de Faam | 1985 | | pagina 1