Een foto uit de oude doos Orthopaedische Specialisatie sinds 1946 VAN LIER@P BEDEVAARTEN Arch iefeprokkels Geld voor kunstaankopen eschiere DE FAAM - DE VLISSINGER Particulieren Gemeenten en bedrijven Collectie COM MISSIES Woensdag 4 december 1985 Informatieblad Kunst uit Zeeland IN BEROEP Vrijdag 1 3 december, 1 0.00 uur, is er een vergadering van provinciale staten van Zeeland. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in de statenzaal, Abdij 1 1Middelburg. Beëdiging Mededelingen Cultuur Humanitas Telefonische hulpdienst Inlaag Begroting Fractievergoeding Landbouwnota Zeeuwse Landschap Verkoop schepen Energie Sluiting provin ciale gebouwen fa l'C/, 7 doe het zelf centrum 7 reklame schilders DEUREN kozijnen nooit meer verven! PORTkS ORTHOPAEDIE Bij de provincie kan subsidie wor den aangevraagd op de aankoop van kunstwerken. Er zijn regelin gen voor particulieren, bedrijven en gemeenten. Particulieren kunnen op aanko pen van kunstwerken subsidie krijgen tot twintig procent van de prijs. De bijdrage wordt ver-' strekt op werk van kunstenaars die zijn ingeschreven bij de Zeeuwse Culturele Raad in de catalogus "Kunst uit Zeeland". De kunstwerken kunnen alleen worden gesubsidieerd als de aankoopprijs boven de 250,— ligt. De subsidie is nooit hoger dan duizend gulden. Het werk moet worden gekocht in galeries of op tentoonstellingen in of buiten Zeeland. De verkoop punten moeten aan bepaalde kwaliteitseisen voldoen. Er is een lijst met Zeeuwse verkooppunten; die adressen zijn dus al "goedge keurd". Galeries of tentoonstel lingsruimten die niet op de lijst zijn vermeld kunnen echter ook onder de regeling vallen. Per ge val moet de aanvraag dan worden bekeken door een provinciale ad viescommissie en door gedepu teerde staten. De verzoeken kunnen worden in gediend door de kunstenaar, de galeriehouder of de organisator van tentoonstellingen. Er zijn standaardformulieren voor, die verkrijgbaar zijn bij de provincie en bij de Zeeuwse Culturele Raad. Gemeenten en bedrijven in Zeeland die werk van beeldende kunstenaars kopen of de kun stenaars opdracht geven voor het maken van een kunstwerk, kunnen aanspraak maken op provinciaal geld. Bij aankoop is de subsidie maxi maal de helft van de aankoop prijs met een uiterste subsidie van vijf mille. Bij opdrachten wordt een bij drage in het honorarium van de kunstenaar verleend tot ten hoogste ƒ10.000, De overi ge kosten komen voor rekening van de opdrachtgever. Het gaat dan om het restant van het honorarium, materiaal- en plaatsingskosten. Ook hier advi seert de provinciale adviescom missie aan gedeputeerde staten. De provincie koopt ook zelf kunst van kunstenaars in Zeeland. Op zet is een collectie te maken, waarin de verschillende stromin gen in de hedendaagse kunst worden weerspiegeld. De verza meling moet veelzijdig en even wichtig worden samengesteld. Per aankoop wordt in beginsel niet meer dan tien mille besteed, maar in uitzonderingsgevallen kan hiervan worden afgeweken. De provinciale emancipatiecom missie Zeeland vergadert maan dag 9 december. 1 3.30 uur. Aan de orde komen de leergang vol wasseneneducatie en de subsi dieverzoeken voor de eerste ronde in 1986. Ook op 9 december, 14.15 uur, vergadert de afdeling volwasse neneducatie van de provinciale onderwijsraad. - Er wordt gesproken over de ad viesstructuur volwasseneneduca tie, het toekomstperspectief BKE (beroeps kwalificerende educatie) de vrouwenvakschool in Zeeland en over de rijksregeling basisedu catie. Woensdag 11 december, 14.00 uur, vergadert de afdeling voort gezet onderwijs van de provincia le onderwijsraad. Besproken zal worden de samenstelling van de afdeling en de rijksplannen tot herstructurering en fusie in het voortgezet onderwijs. Alle vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Alleen de emancipa tiecommissie begint met een half uur spreekrecht. IEUWS Er is ruim 1 30.000,— te beste den. Uiteindelijk is het de bedoe ling de kunstwerken op te nemen in de collectie van de Zeeuwse Museumstichting, maar voorlopig worden zij gebruikt ter verfraaiing van provinciale gebouwen, voor de inrichting van tentoonstellin gen en voor de kunstuitleen. Van de subsidieregelingen is een informatieblad gemaakt, waarin zijn opgenomen de adressen van de expositieruim ten en galeries die aan de kwa liteitseisen voor subsidiëring voldoen. Het blad is gratis verkrijgbaar bij het bureau Voorlichting van de provincie. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tele foon 01180-31394. De Zeeuwse Culturele Raad geeft een losbladige informatie map uit over beeldende kunste naars in Zeeland. De catalogus "Kunst uit Zeeland" is verkrijg baar bij de raad. De prijs is ƒ45,—. De Zeeuwse Culturele Raad is gevestigd in Middel burg, Dam 31, telefoon 01180-33024. Dinsdag 1 0 december zijn er drie zittingen in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De AROB-commissie uit gedepu teerde staten houdt om tien uur 's morgens een hoorzitting ter be handeling van het bezwaarschrift van de heer mr. S.D. Spruijt uit Goes. Burgemeester en wethou ders van Reimerswaal' hebben verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor de bouw van een mosselschonerij aan de Korringa- weg in Yerseke. Gs hebben die verklaringen verleend en de heer Spruijt vecht die beslissing aan. Om 10.20 uur hoort dezelfde commissie de heer H.J.M. Hoek uit Sint-Maartensdijk. De heer Hoek heeft bezwaar tegen de door gs verleende verklaringen van geen bezwaar voor de bouw van een garage aan de Koningin Ju- lianastraat in Sint-Maartensdijk. Het gemeentebestuur van Tholen had om die verklaringen ge vraagd. De tweede kamer uit gedeputeer de staten behandelt om 10.40 uur een beroep van een inwoner van Veere. De Veerenaar is het niet eens met de beslissing van burgemeester en wethouders op zijn aanvraag voor algemene bij stand. Alle zittingen zijn openbaar. Staten vergadering Als nieuw statenlid wordt beëdigd mevrouw J.A. Jorritsma-van Oosten. Zij gaat deel uitmaken van de D'66-fractie en is de op volger van de heer drs. C. de Schipper. Gedeputeerde staten doen mede deling over de voorlopige vast stelling van het blok, het plan van wegen en waterlopen en van het landschapsplan voor de ruilverka veling Yerseke Moer. Een andere mededeling betreft de sociaal-economische consul- tatiegroep. In de groep wordt als adviseur benoemd de hoofd ingenieur landbouw en voed selvoorziening om de belangen van landbouw en visserij te kunnen behartigen. De groep vindt het beter in beslotenheid te vergaderen, maar heeft er geen bezwaar tegen, dat de verslagen openbaar worden ge maakt. Als de staten die ziens wijze delen, blijft het reglement van de adviesgroep ongewij zigd. Voor de opleiding vamjeugdige leden van harmonie-, fanfare- en brassgezelschappen en voordans- projecten op scholen is extra geld nodig. De staten wordt om 17,5 mille gevraagd. De Zeeuwse Theaterorgel stich ting krijgt om haar schulden uit de beginperiode te kunnen dekken een extra subsidie van 12.500,-. De stichting Nieuwe Muziek Zeeland heeft twee jaar proef gedraaid met een provinciale subsidie en het verwerven van eigen inkomsten. Inmiddels heeft een onderzoekscommissie over de gang van zaken gerap porteerd en aan het provinciaal bestuur geadviseerd financiële steun aan Nieuwe Muziek te blijven geven. Gedeputeerde staten willen de rapportage met alle partijen bespreken. Dit neemt nogal wat tijd in beslag en om de voortgang van Nieuwe Muziek te kunnen garanderen, wordt voorgesteld voor 1986 150.000,— subsidie te geven in de apparaatskosten (perso neelskosten, onderhoud gebou wen enz.). De activiteitenbij- drage is bij de vaststelling van de begroting al bepaald op 175.000,-. Het werk bij Humanitas Zeeland en dan vooral het opbouwwerk, de maatschappelijke dienstverle ning en de gezondheidszorg, is nogal toegenomen. Reden om de functionaris een dienstverband voor de volle werktijd aan te bie den. Nu is het een baan van tachtig procent. Dit betekent, dat de provinciale subsidie, met in gang van volgend jaar met 20 mille moet worden verhoogd. De staten wordt voorgesteld hiermee in te stemmen. De stichting SOS telefonische hulpdienst Zeeland in Middelburg heeft een tekort en gevraagd wordt om een subsidie van bijna 12.000.-. De Koudekerkse inlaag op Schouwen-Duiveland (50 ha.) is in eigendom bij het waterschap Schouwen-Duiveland. Daarvan is 20 ha. verpacht aan de Neder landse vereniging tot bescher ming van vogels en nog eens 20 ha. aan diverse landbouwers. Om het gebied zo gaaf mogelijk te houden willen gedeputeerde sta ten met de belanghebbenden in overleg treden. Uitgangspunt in de besprekingen is, dat het be heer in handen komt van de vere niging tot bescherming van vo gels dan wel dat beheersovereen komsten worden afgesloten met de gebruikers. Gs vragen van de staten instemming met deze gang van zaken. De staten krijgen een voorstel voor de besteding van extra gel den in de begroting voor 1986. Voor eenmalige uitgaven gaat het om 4,3 miljoen en voor jaarlijks terugkerende om bijna ƒ1,25 miljoen. In de eenmalige uitgaven zit een bedrag van bijna vijf ton voor de wegen, ruim vier ton voor gladheidsbestrijding en bedragen van een ton voor de bestrijding van jeugdwerkloosheid, voor de water- en zoutboekhouding voor deelprogramma's in de welzijns sector en voor de compensatie van AOW/AWW-premies voor provinciaal personeel. In de structurele sfeer gaat het vooral om personeelskosten en om bij dragen aan de Technische biblio theek, de provinciale emancipa tiecommissie, het Zeeuwse stu diefonds en onderzoek op grond van de wet op de waterhuishou ding. Op de statenagenda staan verder nog enkele begrotingswij zigingen. De politieke fracties in provin ciale staten ontvangen per lid een vergoeding voor admini stratieve ondersteuning. Sinds 1979 is die vergoeding bepaald op ƒ1.250, Voorgesteld wordt het bedrag op te trekken tot 1.500,-. De staten wordt geadviseerd de provinciale landbouwnota vast te stellen en de uitgangspunten aan te houden voor het landbouwbe leid. Werkgelegenheid, diversi teit, omschakeling en onderwijs zijn belangrijke punten daarbij. De natuurbeschermingsorganisa tie stichting Het Zeeuwse Land schap wordt al jarenlang gesubsi dieerd door de provincie. Voor de jaren 1 986-1 989 moet de subsi dievoet weer worden vastgesteld en het voorstel is per voor subsi die in aanmerking komende hec tare 127,46 beschikbaar te stellen en dit bedrag jaarlijks trendmatig te verhogen. Verder wordt subsidie verleend in het ex ploitatietekort. Voor 1986 wordt rekening gehouden met 1,9 ton. Voor de viering van het 50-jarig bestaan van Het Zeeuwse Land schap willen gs 112.000,— beschikbaar stellen. Het woord is aan de staten. Bij de ingebruikneming van de nieuwe dubbeldekker Prinses Ju liana op het veer Vlissingen-Bres- kens kunnen drie veerboten wor den afgestoten: de koningin Ju liana, de prins Berhard en de prinses Irene. Gs vragen de staten machtiging om de verkoop te kunnen doen. Geraamd wordt, dat de drie schepen gezamenlijk vier miljoen gulden opbrengen. De staten wordt bindend man daat gevraagd voor hun verte genwoordigers in de algemene vergadering van aandeelhou ders van de nv PZEM ter vast stelling van de PZEM-begroting voor 1986. In die begroting wordt rekening gehouden met een verlies van ruim ƒ4,4 mil joen. Ook wordt bindend mandaat gevraagd om de provinciale vertegenwoordigers in de gele genheid te stellen in te stem men met de verstrekking van een krediet van 80 miljoen gul den ter voorbereiding van de bouw van een of meer kerne nergiecentrales in Borssele. Op sinterklaasdag - 5 december - zijn de provinciale gebouwen 's middags vanaf half vier gesloten. Hetzelfde geldt voor 24 december en oudejaarsdag - 31 december. De vrijdag na kerstmis - 27 de cember - zijn de provinciale ge bouwen gesloten. Deze sluitingstijden gelden ook voor de kantoren van de Provin ciale stoombootdiensten en de Zeeuwse bibliotheek, maar de dienstverlening via de uitleen van boeken en de dienstregeling van de bootdiensten gaan normaal door. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 SPORT VAN TOEN Alweer een foto van de heer De .Bruine uit Vlissingen. Op zijn verblijf aan de Boulevard de Ruyter heeft hij hele series. Hier een kiek uit de oorlogsjaren 1943/44 waarop volgens de in zender de volgende voetballers staan. Bovenaan: Rijers (penningmees ter), C.v.d. Heide, Tj. Adriaanse (keeper), Simonse, Hoogeboom (voorzitter). Midden: Rijnhoudt, Ton de Rijc- ke. J. Mijnheer, A. de Bruijne. Onder: C. Steur, C.v.d. Wheel, Adriaanse, P. Flipse, J. de Ruiter. Deze foto is niet te bestellen. ur een torch Ot£ />eUé ^7 Gortstraat 44. 4331 LC Middelburg, tel. 01 180-28741 EEN GOEDE RAAD IS DE HAL VE DAAD In v/elke staat uw oude deuren ook zijn, zij worden in één dag weer blijvend mooi door middel van de PORTASkunststofom- manteling in vele natuurgetrouwe houtmotieven en eften kleuren. Naar keuze als vlakke deur, stijl- of glasdeur. Ook voordeurreno vatie. Sedert ja ren een bewijs van kwaliteit. Vraag meer in lichtingen' wij vernieuwen deuren S keukens voor n» i PORTAS-Vakbedrijf Vos Deurenservice b v. Industrieweg 5-7 po((|KJ. Hulst. 01 140-10956 VM Prothesen, Orthesen, Steunzolen, Medische Bandages, Elastische kousen, Loophulpen Revalidatie- en Verplegingsartikelen, Rolstoelen Middelburg, Lange Noordstraat 31 Telefoon 01180-1 35 63 In het hartje van de stad DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- In deze tijd van het jaar, de donkere dagen voor kerst naderen weer en de dag van de Heilige Nieolaas staat voor de deur (zoals it weet is dat 6 december, wij wij vieren Sinterklaasavond, dat is de dag ervoor, feest, want in het middeleeuwse spraakgebruik is avond: de dag ervoor), is het wellicht gepast eens aandacht te schenken aan een interessant religieus en sociologisch onderwerp: bedevaarten. Pelgrims en bedevaartsoorden zijn niet iets uit lang vervlogen tijden. Kijkt u maar eens naar de duizenden, die onlangs een Ierse Kerk bezochten die over een be wegend Mariabeeld zou beschik ken. En wat te denken van plaat sen als Lisieux en vooral Lourdes, in Frankrijk, die jaarlijks talloze pelgrims trekken. Oude pelgrims routes worden momentcel weer nagelopen en nagefietst. Nog tot 22 december van dit jaar is er in de Sint-Pietersabdij te Gent een prachtige overzichtsten toonstelling te bezichtigen. Deze is gewijd aan één der meest be kende Europese bedevaartsoor den: Santiago de Compostela in Galicië (Noord-Spanje). Dit pel grimsoord dat tussen de 9dc en de 18de eeuw een belangrijle uitstra ling over geheel Europa heeft ge had (vele pelgrimswegen liepen er. zelfs vanuit Rusland en Scan dinavië. naar toe: vanuit de Britse eilanden kwam men per schip over zee), zou de plek zijn waar de Heilige Jacobus begraven werd. De routes naar pelgrimsoorden als Santiago de Compostela. Ro me. Parijs, Keulen. Aken, Brussel en Amersfoort waren vaak lang en gevaarlijk. Gastvrije herbergen en kloosters werden afgewisseld door oplichters en moordende en ro vende bandieten. De pelgrims in hun karakteristieke kledij (een grote hoed. een weitas, een kale bas als veldfles en een pelgrims staf) waren vaak zeer lang (lo pend)! onderweg. Zij namen sou- veniers mee terug: pelgrimsinsig nes, kleine metalen voorwerpjes, aanvankelijk vooral van tin ver vaardigd. In 1983 zijn verschillende van de ze insignes (vooral uit de 14de en 15de eeuw en ondermeer afkom stig uit bedevaartsoorden als Ge- raardsbcrgcn en Zoutleeuw) ge vonden op de stortplaats Arnes- tein. De aldaar gestorte grond, uit het Middelburgse Geeregebied afgevoerd in verband met de bouw van een parkeerkelder, bleek diverse waardevolle voor werpen te bevatten, zoals de voornoemde pelgrimsinsignes. Uit Santiago de Compostela na men de pelgrims ook wel Sint Ja- cobusschelpen mee. In Zeeland zijn in Reimerswaal bij een bo demvondst twee van dergelijke schelpen gevonden. Wat voor soort mensen waren die bedevaartgangers nu? We moeten concluderen dat ze uit alle lagen van de bevolking kwamen en door verschillende motieven gedreven konden worden. In de eerste plaats waren er natuurlijk de vro me pelgrims, die om religieuze redenen een bedevaartsoord wil den bezoeken. Ook waren er die wilden reizen en trekken en hun dapperheid bewijzen. Verder wa ren er oplichters, die langs de pel grimsroutes gratis onderdak en voedsel trachtten te vinden. En tenslotte waren er de onvrijwillige pelgrims: zij die als boetedoening, als straf voor begane -misdaden (die konden variëren van dood slag en diefstal tot overspel, bele diging en valsheid in geschrifte), op pad moesten. Vanuit Middelburg werden tussen 1367 en 1567 meer dan 60 opge legde, dus onvrijwillige, bede vaarten ondernomen. Vermoede lijk zijn het er veel meer geweest, maar door gebrek aan bronnen is het werkelijke aantal helaas niet *Pelgrims, naar een kopergravure uit 1508. meer te achterhalen. Santiago de Compostela werd ook door Mid delburgers bezocht. Het is bekend dat in 1453 twee certificaten van behoorlijk volbrachte pelgrima ges overgelegd werden, één naar Santiago de Compostela en één naar Sancta Maria de Finibus Terrae. mede te Compostela en Galicië. Soms hoefden de pelgrims niet eens zo ver van huis want op Walcheren waren eertijds even eens bedevaartsoorden te vinden. Zoals Vrouwenpolder. maar daarover een volgende keer. De voornaamste vanuit de Nederlanden bezochte bedevaartsoorden; in zet: bedevaartsoorden in de Nederlanden (I Aardenburg, 50 Vrou wenpolder 43 Santiago de Compostela). (uit: Algemene Geschiedenis der Nederlanden, deel 4, 1980).

de Faam | 1985 | | pagina 13