Kerte WANNEER U VAN EIGENTIJDS WONEN HOUDT, MOET U BIJ POT IN AXEL ZIJN 1.895 axel 5 Schoolfoto uit de oude doos 360 bankstellen kijk, dit is nu echt weer pot Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 Raad Mariekerke Expositie Energiezuinig Buitenlanders of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Ontwikkelingslanden Schaaktoernooi Architectuur Europa Regio D'66 Baanlozen Toneel beginners Israëlavonden Toppop Klaverjassen Vakopleiding bouw Ziet u tegen de winter op Unieke vacht schenkt u een warme nachtrust zonder zorgen. Kindermishandeling Sacred dance Reumapatiënten Landschapsonderhoud Rode Kruis T elementor Rottweiler Onderdak Boksgala Ruilbeurs Films over vogels V ogeltentoonstelling Bali Superbingo Sinterklaasmiddag RAW A-avond Bazar Scouting voor Nepal Zandstroomcontact Bazar Peuters/kleuters Welfare Bazar Raad Veere middelburg Vanuit de lucht in 1000 stukjes botanische bollen in de tuin De gemeenteraad van Mariekerke heeft dinsdag 26 november gere serveerd voor een dubbele verga dering. Naast de normale verga dering wordt ook de begroting voor '86 behandeld. De normale raadsvergadering begint om 15 uur; de begrotingsvergadering om 19 uur. Plaats van handeling is het gemeentehuis in Meliskerke. Henk Munnik exposeert van 23 november tot en met 19 december in het Zeeuws Kunstenaars Cen trum (ZKC) in de Kloveniersdoe len aan Achter de Houttuinen in Middelburg. De expositie wordt zaterdag 23 november geopend om 16 uur. De openingstijden zijn: dinsdag tot en met zondag 14 tot 17 uur. Donderdag ook van 19 tot 21 uur. De afdeling voorlichting van de PZEM verhuist van de Korte Delft in Middelburg naar het PZEM-hoofdkantoor aan de Poe- lendaelesingel in de Zeeuwse hoofdstad. De voorlichtingsafde ling presenteert zich daarom vrij dag 22 november. Ir. L.G. Sisouw de Zilwa, directeur van de PZEM en het hoofd van de afdeling voorlichting Piet Hanse, voeren daarbij het woord. PZC-redacteur Rinus Antonisse gaat in op de actie 'Zuinig stoken'. Voorlich- tingsdeskundige Jan Mastenbroek uit Amsterdam spreekt vervolgens over communicatie. Aanvang 14 uur. De bijeenkomst is bedoeld voor genodigden. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen van maart '86 krijgen voor het eerst ook buitenlanders die mini maal vijf jaar in ons land wonen, stemrecht. Daarom houdt het ge west Zeeland van de Partij van de Arbeid zaterdag 23 november een voorlichtingsbijeenkomst die om 15 uur begint in gebouw Het An ker aan de Bonedijksestraat in Vlissingen. Daarbij zijn wethou ders, gemeenteraadsleden en af delingsbestuurders aanwezig. Ook woont het tweede-kamerlid Jaap van der Doef de bijeenkomst bij. De PvdA spreekt van 'een goede gelegenheid om op onged wongen wijze eens kennis te ma ken met gemeentebestuurders'. Inlichtingen: 01100-27311. De projectsecretaris van Tear Fund Nederland, Herbert de Ruiter, spreekt donderdag 21 no vember tijdens een themabijeen komst van Tear Fund in de Tho maskapel aan de Vrijlandstraat in Middelburg. Daarbij treedt ook de zanger Jim Denton op De avond staat in het leken van de situatie in de ontwikkelingslanden en begint om 19.30 uur. Na afloop is er gelegenheid tot discussie. In formatie: 01184-65183 of 03438- 14844. De Schaakclub Souburg heeft za terdag 30 november het traditio nele M en T-pepernotentoernooi op het programma staan. Dit toernooi is bedoeld voor jongeren tot en met 19 jaar, die in drie leeftijdscategorieën tegen elkaar uitkomen. Het toernooi speelt zich af vanaf 10.30 uur af in de zaal Rehoboth in Oost Souburg. Inschrijven en inlichtingen: 01184-61601. De tentoonstelling 'Architectuur voor een Zee-Land' in de Vleeshal in Middelburg is verlengd tot en met 6 december. Openingstijden: Dinsdag tot en met zaterdag 13.00-17.00 uur en zondag 14,00-17.00 uur. Inlichtingen: 01180-26251, toestel 424 of 425. Journalist Rob Sloot, die corres pondent is in Brussel praat don derdag 28 november over 'Europa en de media'. Hij luistert daarmee een bijeenkomst op van de afde ling Zeeland van de Europese Be weging. De bijeenkomst wordt vanaf 20 uur gehouden in het ge meentehuis aan het Oude Plein in Kruiningen. Inlichtingen: 01100-16379. D'66 houdt zaterdag 23 november de algemene regiovergadering voor het gewest Zeeland. De bij eenkomst begint om 10 uur in café Du Commerce in Terneuzen. De Amsterdamse wethouder Gerrit Jan Wolfersberger houdt een in leiding. De fractie van D'66 in provinciale staten van Zeeland brengt verslag uit. Verder wordt gesproken over actuele politieke zaken. Informatie: 01180-23962. Baanlozen hebben bij het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vor ming in Middelburg de mogelijk heid om een cursus creatieve vor ming te volgen. Het gaat om een oriëntatiecursus, waarbij men kan zien en proberen wat er op dit ge bied te doen is. De cursus bestaat zowel uit lezingen en museumbe- zoek als uit bijeenkomsten waar de deelnemers zelf kunnen wer ken met verf, klei en textiel. De cursus begint vrijdag 29 november om 10.30 uur in het ZIKV-ge- bouw aan de Kuiperspoort 21 in Middelburg. informatie: 01180-34711. Maandag 2 december begint het Zeeuws Instituut voor Kunstzin nige Vorming in Middelburg een cursus toneel voor beginners. Op gave is mogelijk tot 25 november. Inlichtingen: 01180-34711 of 01180-33987. Het praten over de wederkomst van Jezus Christus en het bestu deren van de bijbel zijn twee ele menten van de Israëlavonden, die de stichting Sjofar uit Amsterdam woensdag 27 en donderdag 28 november houdt in het vereni gingsgebouw aan de Oudestraat in Veere. De avonden beginnen om 19.30 uur en worden geleid door H. Stranders. Inlichtingen: 01180-25778. Avro's Toppop luistert zaterdag 30 november een disco-avond op, die wordt gehouden in de veiling in Middelburg. De organisatie is in handen van de Rabobank in Middelburg waar gratis kaarten kunnen worden afgehaald. Het eerste toernooi van de kla- verjasvereniging Klavertje 4 uit Wemeldinge wordt vrijdag 22 no vember vanaf 20 uur gehouden in hotel Vredebest in Wemeldinge. Het toernooi, waaraan iedereen kan deelnemen, begint om 20 uur. Informatie: 01102-2343. Jongeren, al dan niet lid van de vakbeweging, kunnen maandag 25 november terecht bij een in formatieavond van de afdeling Middelburg van de Bouw- en Houtbond FNV. Daarbij wordt verteld hoe de vakbeweging is georganiseerd en wordt aandacht besteed aan persoonlijke vragen of problemen met betrekking tot werk en werkomstandigheden. Ook wordt de Film 'In de bouw' vertoond. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het gebouw Dam 12-14 in Middelburg. Informatie: 01180-11729 of 01180-33492. Een goed bericht voor iedereen die moeite heeft met de lange koude Hollandse winter. De unieke San-Vacht zorgt voor een nieuwe manier van uitrusten en voorkomt 'kou op de spieren'. Leest u maar wat het Dames weekblad "Libelle" schreef in haar rubriek 'Medisch-Libelle weet 't': Vacht tegen spierpijn. Voor mensen die geregeld last hebben van spierpijn in hun rug is een nieuwe hoogpolige dikke vacht van vederlicht synthetisch materiaal ideaal. De vacht kaatst de lichaamswarmte die u in bed uitstraalt terug, en dat is heerlijk voor gespannen en vermoeide spieren. De vacht kunt u eenvou dig op het laken leggen. Dank zij de goede ventilerende werking krijgt u bovendien minder last van transpiratie. De vacht die aanvankelijk ontwikkeld is voor gebruik in ziekenhuizen bij lang durig bedlegerige patiënten, kan gewoon in het kookwasprogram- ma van de wasautomaat gewas sen worden en kost 79,90 (Emeska). Inlichtingen bij Emeska B.V. Postbus 71834 1008 EA, Amsterdam, tel. 020-447495. Ware gebeurtenissen liggen ten grondslag aan de theaterproduk- tie 'Klap op Klap', die donderdag 28 november wordt opgevoerd in het Minitheater aan de Verwerij- straat in Middelburg. Het stuk gaat over kindermishandeling en wordt gespeeld door Ineke Brink man. De opvoering is georgani seerd door de Centrale voor Pleegzorg Zeeland. Na afloop kan worden gediscussieerd met mede werkenden van de Vereniging Kindermishandeling. Reservering vooraf vereist: 01180-28555. Bij Sacred dance is niet het perfect uitvoeren van de dans, maar het 'beleven van dans en muziek van binnenuit' belangrijk. 'Door het gebruik van oervormen en sym bolen kon door deze dans de kracht en diepten in ieder afzon derlijk bewuster worden beleefd", schrijft de organisatie in een pers- 'bericht. Een sacred dance-bijeen- komst wordt zaterdag 30 novem ber van 14 tot 16.30 uur gehouden op het adres Breestraat 27 in Middelburg. Info: 01180-14591. De heer J. Marieijn van de afde ling Walcheren van het Rode Kruis geeft vrijdag 22 november een lezing voor de reumapatiën tenvereniging Midden-Zeeland. Ook wordt de Film 'Zeeland Boot' vertoond. De bijeenkomst begint om 20 uur in De Stenge in Hcin- kenszand. De Film, gemaakt door de Souburgse arts Van Bockel. laat de vakantiereis van bedlege rige patiënten met het hospitaal schip Henri Dunant op de Zeeuwse Stromen zien. Inlichtin gen: 01180-29487. Het Buro Baanlozen Service (BBS) in Middelburg is begonnen met een project landschapsonder houd op Walcheren. Na een in ventarisatie van kleine land schapselementen die niet onder het beheer van natuurbescher mingsorganisaties vallen, is ge bleken dat onderhoud van knot- bomen, drinkputten en hoog- stamfruitbomen zeer wenselijk is. Mensen zonder Baan die daaraan willen meewerken kunnen zich opgeven bij het BBS, 01180-35790. Het Nederlandse Rode Kruis is een actie begonnen om het aantal donateuren en leden uit te brei den. Daarvoor is de Rode Kruis- krant en een groot aantal folders en brochures uitgegeven. In die publicaties wordt uitgelegd wat het Rode Kruis doel en wanneer het hulp biedt. Inlichtingen: 070- 846868. De heer C. Oosthoek uit Zeve naar. die bekendheid geniet als genezer, komt zaterdag 23 no vember naar Zeeland. In café De Huifkar aan de Markt in Middel burg vertelt hij vanaf 14.30 uur .over zijn werk. 's Morgens is er tijd .voor persoonlijke behandeling en/of consult. Oosthoeks specia liteit is het telefonisch begeleiden van rijexamenkandidaien, die daardoor geen last meer hebben van spanningen tijdens het 'afrij den'. Reserveringen inlichtingen: 08360-29625 (alleen tijdens werk dagen). De Rottweiler-werkgroep Zee land houdt zondag 24 november de halfjaarlijkse EG-examens voor honden van verschillende rassen. De examens beginnen om 9.30 uur op hel voormalige voet balveld tussen Oudelande en Baarland. Aansluitend wordt een proefexamen gehouden voor het IPO 1 en 2. De werkgroep heeft ook cursussen voor puppy's, speurhonden, sporthonden en dergelijke. Inlichtingen: 01192-2075. De Stichting Onderdak heeft het jaarverslag over 1984 uitgegeven. Geïnteresseerden kunnen daar voor terecht bij het project. Zelf standig Wonen Zeeland (01180- 28255) of het Opvangcentrum voor Jongeren (01180-16816). De enige boksvereniging in Zee land. DOS in Vlissingen, houdt zaterdag 23 november een inter nationaal boksgala in de sporthal van de zeevaartschool in Vlissin gen. Daaraan nemen ook vier le den van DOS zelf deel. Deze wedstrijdboksers zijn Edgar An- gelini, Robert Verpoorte. Gerrie de Mey en Marcel Willems. Er worden minimaal veertien par tijen gebokst. Het boksgala begint om 20 uur. Ruim twintig standhouders met munten, postzegels, ansichtkaar ten, boeken, stickers, sigaren bandjes en curiosa zijn aanwezig tijdens de grote ruilbeurs van de personeelsvereniging 'De Verza melaar". De ruilbeurs, die zater dag 23 november wordt gehou den, begint om 10 uur in "de re creatiezaal De Babbelaar van Der Boede in Koudekerke. Informa tie: 01184-14440. 'De Buizerd' en 'De Havik vogel vrij?' zijn Films die vrijdag 29 no vember worden vertoond tijdens een bijeenkomst van de afdeling Walcheren van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. De films worden vanaf 20 uur gedraaid in het bio- logielokaal van de Christelijke Scholengemaanschap aan de El zenlaan in Middelburg. Aanslui tend gaan de aanwezigen in op het verschijnsel braakballen van roofvogels. Ook de jacht op roof vogels komt aan de orde. Inlich tingen: 01180-29709. De vogelhoudersvereniging De Vogelliefhebbers in Vlissingen heeft in een zaal van de sporthal Baskensburg in Vlissingen een tentoonstelling ingericht. Daarbij zijn vijfhonderd vogels te zien. Openingstijden: Donderdag 21 november 20 tot 22 uur; vrijdag 22 november 10 tot 22 uur en zater dag 23 november 10 tot 17 uur. De heer Ad Wilschut vertelt maandag 25 november aan de hand van documentaires over het eiland Bali. Op uitnodiging van de activiteitencommissie van wijk centrum Open Hof in Vlissingen spreekt hij daar vanaf 20 uur. Kaarten zijn ook in de voorver koop verkrijgbaar bij Open Hof. De wijkvereniging Dauwendaele in Middelburg houdt zaterdag 23 november de eerste superbingo van dit seizoen met een prijzen geld van 2.000 gulden. Aanvang 20 uur in het Ontmoetingscen trum Dauwendaele. Sinterklaas bezoekt zaterdag 30 november de kinderen van 4 tot en met 6 jaar van de leden van de wijkvereniging Dauwendaele in Middelburg. Het festijn begint om 14.30 uur in het Ontmoetingscen trum Dauwendaele. Opgave vooraf vereist: 01180-38428 (voor 23 november). Ter gelegenheid van het feit dat de ziekenomroep Radio Walche ren (RAWA) vijftien jaar geleden begon met uitzendingen in het Jacob Roggeveenhuis, wordt donderdag 28 november in dal tehuis een feestavond gehouden. Voor de bewoners zijn er spellet jes en een optreden van de bar- bershopsingers Golden Waves. Vrienden van de stichting Jacob Roggeveen bieden een modulator aan; een apparaat waarmee luis teraars op hun eigen radio op de RAWA kunnen afstemmen. De feestavond begint om 19.30 uur. Inlichtingen: 01180-36609. Een grote collectie kerstartikelen en sinterklaascadeautjes is voor handen tijdens de grote najaars- beurs van de afdeling Middelburg van de Unie van Vrijwilligers (UW), die donderdag 28 novem ber van 10 tol 15 uur wordt ge houden in het gebouw Heren gracht 52 in Middelburg. De op brengst is bestemd voor de aan koop van nieuwe materialen. Een deel van de opbrengst van de grote actiedag van de Middel burgse Lutem-scoutinggroep gaat naar Nepal. Van een ander deel wordt vloerbedekking voor het groepshuis gekocht. De actiedag staat zaterdag 23 november op het programma en bestaat uit een rommelmarkt, de verkoop van Nepalcse artikelen en het verza melen van oud papier. De actie dag wordt vanaf 9 uur gehouden onder de Graanbeurs op het Damplein in Middelburg, waar ook een container voor oud papier staat, 's Middags begroeten de, scoutingieden al roeiend Sinter klaas. Informatie: 01180-27375. Zandstroomcontact, de vrouwen- contactgroep voor de Stromen- wijk en 't Zand in Middelburg, komt woensdag !>7 november om 9.30 uur bijeen in wijkgebouw De Vergulde Baars aan de Baarsjes straat in Middelburg. De dames verven de eerder gemaakte brooddeegfiguren. Informatie: 01180-14904. Allerlei handgemaakte spullen, waaronder kabouters, poppen, kandelaars, kaarsen en kinder- kleertjes worden verkocht tijdens de bazar van de Vrije School in Middelburg. De bazar wordt za terdag 23 november vanaf 10 uur gehouden in het schoolgebouw aan de W. Arondeusstraat in Middelburg en duurt tot 15 uur. De leden van de Kruisvereniging Walcheren-Oost kunnen dinsdag 26 november een praatavond over de voeding- en eetgewoonten van peuters en kleuters bijwonen. De praatavond wordt gehouden in het wijkgezondheidscentrum aan de Roozenburglaan in Middel burg en begint om 19.45 uur. Op gave vooraf is vereist: 01180-14366 (alleen 's morgens). De vrijwillige welfare van hel Nederlandse Rode Kruis heeft een aantal tentoonstellingen en verkopingen in petto die als volgt worden gehouden: Maandag 25 november Bejaardentehuis Swer- frust Laurens Stommesweg. Dinsdag 26 november Bejaarden tehuis Eben Haëzer Briandlaan. Woensdag 27 november Wijkge bouw Van Cittersweg Sint Lau rens. Alle artikelen zijn vervaar- digd door bejaarden, gehandicap ten en chronisch zieken van de afdeling Middelburg en omstre ken. Van de opbrengst worden weer nieuwe materialen gekocht. De Recreatiezaal van Rustenburg aan de Vrijlandstraat in Middel burg is vrijdag 22 november plaats van handeling van een bazar van de hervormde vrouwengroep Zuiderwijk. De bazar begint om 14.30 en duurt tot 21 uur. De op brengst gaat naar de Thomaska pel. De gemeenteraad van Veere be handelt vanmiddag (woensdag 20 november) en morgen (donder dag 21 november) de begroting voor 1986. De zitting van vandaag begint om 15 uur: die van morgen om 14 uur. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis aan de Markt in Veere. Voordelig I j italiaans gelijnde zitgroep voor een ongelooflijke prijs. I gestoffeerd met een leuke effen stof naar keuze, t handige keerbare zit- en rugkussens, één zijde effen S stof, andere kant gestreept, bijpassende fauteuil 5' leverbaar. Memo Puzzel b.v. te Bergen op Zoom is een uitgeverij van legpuzzels die een heel speciale afbeelding als on derwerp hebben. De stan daardserie bestaat sinds de ze maand uit actuele lucht fotopuzzels van 19 fotoge nieke steden en toeristen plaatsen in Nederland, waaronder Middelburg. In 1984 werd gestart met een beperkte serie van de steden Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht. De Staatsuitgeverij nam de puzzel van Den Haag mee in het kerstpakket voor de kamer- en regeringsleden vorig jaar. Uit de verkoopresultaten bleek dat het idee aansprak. Men waardeerde kennelijk de betrokkenheid met, en de herkenbaarheid van de afbeelding ter afwisseling van het gangbare en tradi tionele aanbod van legpuz zels. Op grond van dat succes werd besloten een tweede serie, nu van 15 steden, uit te brengen. Het slechte weer deze zomer speelde parten, maar dankzij een paar zon nige dagen konden fraaie opnamens worden ge maakt. Naast het nieuwe onder werp van de puzzels, zijn er 2 noviteiten die het produkt voor de puzzelaars extra at tractief maken. Memo Puz zel sluit Puzzelfix bij, een speciale lijm die over de beeldzijde van de puzzel wordt' uitgestreken, waar door na droging een hecht geheel ontstaat. Verder wordt er garantie gegeven. Als onverhoopt blijkt dat door wat voor oorzaak dan ook een stukje vermist wordt, dan wordt het door Memo Puzzel gratis nagele- verd. Ondanks deze extra's en het specifieke karakter van de puzzels ligt de win kelprijs in de populaire klasse en ze zijn verkrijg baar op de bekende ver koopadressen van speel goed en souvenirs. Eén van de toepassingsmo gelijkheden van bolgewas sen die de filmliefhebbers zelden benutten, is die waarbij de bolletjes voor verwildering worden ge bruikt. Dat is erg jammer, want juist deze onderhoud sarme toepassingswijze geeft in het vroege voorjaar extra veel tuinvreugde. Op de juiste wijze toegepast immers, kan een fleurig ta pijt ontstaan onder allerlei bladverliezende heesters en kleine bomen. Het is zonder enige twijfel ook de meest natuurlijke toepassingsmo gelijkheid en daarom vinden vele doorgewinterde tuiniers dat veel bolletjes juist zó het best op hun plaats zijn. Aan een aantal belangrijke voorwaarden voor een vlot te groei moet uiteraard worden voldaan. Het moet een stukje grond zijn dat "volledig" met rust wordt gelaten. Immers, éénmaal goed aan de groei is grond bewerking, ook schoffelen, volkomen uit den boze, om van enigerlei vorm van chemische onkruidbestrij- ding maar te zwijgen. Op komend onkruid moet zorgvuldig met de hand worden gewied. In het na jaar afgevallen blad moet bij voorkeur ter plaatse ver teren en mag vooral niet worden afgeharkt. Dat blad, dat langzaam maar zeker verteert, is niet alleen een goede bedekking voor de winterperiode, het is te vens voedsel en tenslotte maakt het de grond humus- rijk ("moerig" zegt de teler). Juist in deze humusrijke grond ontwikkelen de bol letjes zich uitstekend, iets wat niet zo verwonderlijk is als we bedenken dat veel van de soorten van oor sprong bosplanten zijn. Indien de grond dan ook weinig humus bevat op het monent dat er geplant moet worden, verdient het aan beveling wat tuinturf of iets dergelijks door de grond te mengen. Op erg voedselar- me grond kan een minimale gift droge koemest - hoog stens 1 liter per 10 m2 aan te bevelen zijn. Van de vele soorten die voor verwilde ring in aanmerking komen kunnen, in volgorde van "opkomst", genoemd wor den: sneeuwklokje, winte- raconiet, blauwe anemoon, sneeuwroem, crocus, ster- hyacintje, kievietsbloem, botanische narcissen, blauw druifje en verschillende sie- ruien. 2- en 2'/2-zitsbankjes, fauteuils, modern, rustiek en klassiek, gestoffeerd met de mooiste stoffen of ledersoorten, prijzen van 1.200,— tot 25.000,— (pot sinds 1907) |l 3- en 2-zitsbank I O" C7II ^."iLllöUÖI IlV j AAP, NOOT, MIES Jo van Helleman, die woont aan de Prins Mauritsstraat 58 in Mid delburg. zond ons deze fraaie kiek uit 1949. De toen gekiekte jeugd ging school in de lagere school van de gereformeerde gemeente, de derde en vierde klas. Jo van Hel- lamen noemt ons de volgende na men. Ie rij van links naar rechts onder. Bram Maljaars, Adrie Molen broek. Jo van Helleman, Janis Sturm, Piet Poppe, Jaap Griep, Kees Westrate. Jan Janse, Piet Janse, Jan Laven, Klaas v. Belzen. 2e rij Jaap Bos, Corri Oreel, Nel Sturm, Jannij Adriaanse, Rina Allart, Jannij de Ridder, Corrie de Visser, Tini Kasse. Corri Jobse. Jo Marinisse. Leny Dekker, Rina Heijboer, Piet de Visser. 3e rij Wim Roskam. Piet Pieterse, Andre Wattel, Keetje de Ridder, Tiny Joosse, Jobse, Adri Jopie Dingemanse, Rietje Klaassen, In eke Wattel, Nel Verschuren, meester Bakker (onderwijzer), Karei Lagendijk. 4e rij Frans Houterman, Dies Griep, Hans Geluk. Piet de Visser, Ko Wattel, Jopie de Ridder, monl, Rineke Maatje Bakker, Magda Franci- Maljaars. Peene, Maatje Deze foto is niet te bestellen.

de Faam | 1985 | | pagina 29