De Faam 500 kleindieren te kijk "Remato": met behulp van bedrijfsleven tennisjeugd op niveau brengen Rijn-Schelde-instituut HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN J.P.A. R0SSËL Dansz met 'joint venture' in première r DEZE WEEK IN J JJf l-4-|W> KUNSTGEBITTEN en REPARATIES KWALITEITS- GESCHENKEN IN ALLE PRIJZEN VOOR JONG EN OUD Remato Tenniskanon Talent 01184 - 25000 Stichting Streekziekenhuis Walcheren Woensdag 13 november 1985 86e jaargang no.41 oplage 21 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinyer. totale oplage 44 400 uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651privé schrama 01180-13585 reda.ktie: 3d ha Grote hoenders, kleine hoenders, cavia's, sierduiven, hamsters, kor tom alles wat beweegt en tot de kleindieren behoort is aanwezig. Wie kent bij de konijnen niet de Vlaamse Reus? Hij of zij is er on getwijfeld. Maar ook het Angora konijn geeft acte de presence. Er is voor elk wat wils. Van groot tot klein en in vele kleuren en kleur- Ruim vijftienhonderd rasdieren schakeringen. Als speciale attr- zijn het aanstaande weekend te actie is op deze 'Delta-show' de bewonderen in de evenementen- Iguana Reptielen Zoo aanwezig, hal van 'de Kruitmolen in Mid- die met een aantal reptielen de delburg. show extra luister zal bijzetten. Voor de kinderen in de leeftijd van acht tot twaalf jaar wordt er een kleurwedstrijd gehouden, die uiteraard in het teken van het dier staat. De Delta-show is geopend op vrijdag van 20.30 tot 22.30 uur, zaterdag van 11.00 tot 21.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. de *RUR en gramma's van tv-pro- de ko mende week. Remato, met behulp van bedrijfsleven ten nis- jeugd op weg helpen R.S.I. bestaat tien jaar. *Korte informatie boor devol informatie */akennieuws in Zaek'n bin zaek 'n Rubriekenfilms, po dium. podium in 't kort en exposities. Remco Maandag, met schoolbord, ballen, video en ballenkanon. echter, dat de kinderen plezier aan hun sport moeten beleven. Vandaar dat ook het sociale ge beuren een belangrijk onderdeel vormt. "De boog kan tenslotte niet altijd gespannen blijven", meent hij. "Hoe meer sponsors we hebben, hoe beter het is voor de Walcherse talenten", besluit hij. "Dan kunnen we nóg meer trai nen en wedstrijden spelen. En voor de sponsors is het ook nog interessant, want we doen èchl wel iets terug". Voorlopig staan er voor de ko mende winter nog de nodige TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen tournooicn op het programma en een trainingsstage. Wie weet. komt er met behulp van het Zeeuwse bedrijfsleven nog eens een Walcherse Boem Boem Bec ker". Aan Remato zal het in ieder geval niet liggen. 'De betere geschenken' SERVICE KWALlTtlT GARANTIE IANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 Schoenmode en Sport Niet iedereen neemt de les even serieus. veau en dan met name voor de jeugd een elitaire aangelegenheid is. "Dat komt inderdaad voor", stelt Remco Maandag, die in de Zeeuwse tenniswereld zeker geen onbekende is en ruim veertig ge selecteerde jeugd-tennissers onder zijn hoede heeft. "Maar je moet natuurlijk niet vergeten, dal ie mand die écht geen talent heeft, ook nooit de top zal halen, hoe veel geld je er als ouder ook tegenaan gooit. Aan de andere kant. mensen die niet zo bemid deld zijn, hebben vaak moeite om hun kind die top te laten halen, omdat de bodem van hun porte monnee in zicht is. Dan is het óók afgelopen. Er moet bijvoorbeeld op Zeeuws niveau, toch al mini maal op zo'n vier a zes uur trainen gerekend worden. Er staan extra lessen op het programma en er worden natuurlijk de nodige lournooien gespeeld. Wel, een tournooi houdt niet op met hel heen en terug rijden met de auto maar er zijn inschrijfgel den en er wordt wat gegeten en gedronken. Alles bij elkaar kom je dan als ouder toch aan een leuk bedrag per jaar". Er zijn dan oo(c gevallen bekend, waarbij de ouders een bijbaantje namen, om hun talentvol kind de mogelijkheden te geven om te blijven tennissen op niveau. Met dit in het achterhoofd en de wetenschap dat er soms op het fi nanciële vlak het nodige Zeeuwse -en dan met name het Walcherse- talent verloren zou kunnen gaan, ontwikkelde de Zeeuwse tennisle- raar een plan: 'Remato', dat staat voor 'Remco Maandag Tennis Opleiding'. Met dit plan zou de tennisjeugd alle mogelijkheden kunnen krijgen, zonder dat de ouders daar 'krom voor hoeven te gaan liggen'. Er moet een gericht trainingspakket komen, goede medische begeleiding, vooral veel trainen, wedstrijden spelen en uitwisselingen met andere vereni gingen als het tennisseizoen afge lopen is. Dat gaat natuurlijk niet voor niets. De tennisclubs gaven een subsidie per leerling, Remco vond een aantal sponsors en de ouders moesten dan een bepaald bedrag per jaar opbrengen. "Een haalbaar bedrag", vindt Remco. "Dóór deze vorm te kiezen, kan dus in principe ieder kind met het nodige tennistalent en zonder een financiële aderlating van de ou ders. alle mogelijkheden krijgen om op niveau te kunnen blijven spelen. In de kosten, die de ouders moeten betalen, zitten dan alle trainingen, uitwisselingen, trai ningskampen en inschrijfgeld voor de tournooien. Tijdens de evenementen worden de kinderen nog begeleid. Het programma, dat "Remato" de jeugd biedt, gaat verder. Zo wor den er regelmatig video-opnames van trainingen gemaakt, die Remco met zijn assistente Marjo lein Cijsouw met de selectie be spreekt. (Jok heeft hij sinds kort de beschikking over een "tennis kanon'. "Dit apparaat, dat al vlug zo'n vijfduizend gulden kost, doet wonderen", vertelt Remco. Harde ballen, zachte ballen, hoge- of la ge ballen, gericht of gespreid noem het maar op, vrijwel alles is met dit kanon mogelijk. Je kunt natuurlijk ook zelf een bal aan spelen. maar dan sta je als ieraar aan de andere kant van het net. of aan de zijkant en bovendien wordt de bal niet altijd zó aange speeld als je zelf graag zou willen. Met dit kanon kun je naast de leerling gaan staan en hem of haar ter plaatse corrigeren". "Wat ook erg belangrijk is. is natuurlijk het sociale contact. De totale selectie bedraagt nu acht en veertig kin deren. in de leeftijd van zeven tot zeventien jaar, waarvan er vier en twintig in de hoofdselectie zitten. We zijn echt een groep. Op gezette tijden gaan we met z.'n allen naar "het Melkhuisje" om belangrijke wedstrijden te bekijken. Daar kunnen ze ook het nodige van opsteken". Remato organiseert daarnaast de nodige uitwisselingen, waarbij de kinderen, als ze 'uit' spelen bij gastgezinnen kunnen worden on dergebracht. "Ook is het een keer voorgekomen, dat we met z'n al len in de tennishal sliepen", weet Remco. "Voor de kinderen was dat natuurlijk een feest". Het belangrijkste vindt Remco 10 jaar actief Wie in de tenniswereld de top wil halen, moet yfwcl een goede sponsor hebben, of de beschik king hebben over een goed gevul de beurs. Ivan Lendell, Mc. Enroe en Boris-Boem Bóem-Bècker zijn daar prima voorbeelden van: al len zijn van 'financieel goede ko maf. Tennis op zich hoeft niet zo duur te zijn. Óók niet voor de jeugd. Tenminste, als men recreatieten- nis beoefent. Wie echter verder wil. en uiteraard over het nodige talent beschikt, moet soms reke nen op een forse aanslag op de portemonnee. Een paar uur trainen per weck is niet genoeg, er moeten de nodige lessen genomen worden en wed strijden gespeeld. Daarbij komt dan nog het materiaal. Een en ander zou dan tot de conclusie kunnen leiden, dat tennis op ni- Aanstaande zaterdag treedt de stichting 'Dansz' voor het eerst officieel naar buiten met haar programma 'Joint Venture'. "Dansz" is een stichting, die zich bezighoudt met de ontwikkeling van een Zeeuwse balletgroep en de stimulering van de belangstel ling voor ballet in het algemeen. Na een jaar van hard werken - Dansz werd in 1984 opgericht- wil men nu wel eens het Zeeuwse pu bliek laten zien wat er in die tijd bereikt is. Okke Verslenge, de voorzitter van Dansz. zegt hierover: "Dansz is een groep van vergevorderde amateurs, die de kans moeten krijgen zich te ontplooien en to neelervaring op te doen. Zeeland moet een ballet-minnende pro vincie worden en daar proberen wij in alle bescheidenheid aan mee te werken". Dansz begon vorig jaar met een auditie, waarna zo'n dertig dan sers overbleven, die in twee groe pen gingen repeteren: een klas- sieke-modernegroep en een jazz- groep. "Dansz heeft dan ook ver schillende stijlen in haar pro gramma", aldus Okke Verstenge. "Wij willen ons niet vastpinnen op één genre. Financieel draait de groep vooralsnog op donateurs. Giften van het 'Anjerfonds' en het Comité Zomerpostzegels, voor welk bedrag een balletvloer- en een muziekinstallatie werd aan geschaft. In het programma van zaterdag, dat gehouden wordt in de Schouwburg in Middelburg, kan het publiek onder meer dan sen zien op muziek van 'Prince', Peter Gabriël, Viola Wills en Pro kofiev. De dansen die worden uitgevoerd variëren van jazz tot klassiek/komisch. Lia Sorber en Marjolein Verheyen, de groep- schoreografen wachten met span ning de reacties op hun ideeën af. Tien jaar geleden bundelden en kele Zeeuwse actiegroepen en de Delftse projectgroep 'Rijn-Schel- de-Delta' de krachten en werd in augustus 1975 in Middelburg het 'Rijn-Schelde-instituut' opge richt. Inmiddels bestaat het R.S.I. tien jaar en dit heuglijke feit wordt aanstaande vrijdag gevierd met een discussie-avond over de auto matisering in onze maatschappij. Onder de titel 'De computer de baas?', houden Jopie Boogerd- Quaak (statenlid voor D'66) en Cees Hamelink (hoogleraar com- municatieleer) een openbaar de bat in "Meccano" aan het Dam plein in Middelburg. Naar aan leiding van het tweede lustrum van het Rijn-Schelde Instituut, verschijnt er vrijdag ook een boek. over enkele actuele Zeeuwse vraagstukken, getiteld 'Zeeland in dit tijdsgewricht'. Het R.S.I. stelt zich ten doel acti viteiten van allerlei groepen te ondersteunen en om democrati sche besluitvorming te stimuleren. Deze algemene doelstelling is de afgelopen tien jaar in de praktijk gebracht, door acties te onder steunen, of op tc zetten en onder zoek te verrichten op uiteenlo pende terreinen, zoals Zeeland in de derde wereld, kernenergie, mi lieuproblemen (onder meer in de Kanaalzone), zeggenschap van werknemers en vredesvraagstuk ken. Tegenwoordig werkt het R.S.I. -nog steeds voor een groot gedeelte met vrijwilligers- aan het verband tussen multi-natiónale ondernemingen met een Zeeuwse vestiging en de derde wereldlan den. alternatieven voor kernener gie. de verandering van militaire- in civiele productie en de gevol gen van de informatietechnologie. Tijdens de 'feestavond' wordt er -met het publiek- gedebatteerd over wat de toekomst betekent voor het dagelijks leven van de burgers, de kwantiteit en kwaliteit van de arbeid en het 'kraken' van computerbestanden. Maar er is natuurlijk méér te vieren. De band 'Sint Juttemis' bestaat even eens tien jaar. Samen met de slagwerkers van 'Zilte Swing' wordt de avond muzikaal omlijst. Het tien-jarig jubileum-debat be gint om 20.00 uur. De Stichting Streek ziekenhuis Walcheren is ontstaan door fusie van het Bethesda- St. Joseph Ziekenhuis te Vlissingen met het Gasthuis te Middel burg. Het Streekzie kenhuis is één organi satie op twee lokaties, met een gezamenlijke kapaciteit van 462 bedden en 900 medewerkers. Telefoonwijziging Op vrijdag 22 november a.s. om 14.00 uur wordt het telefoonnummer van Bethesda St. Joseph Ziekenhuis te Vlissingen gewijzigd in llllll llllll llllll 11 I I Mill III

de Faam | 1985 | | pagina 1