4s7- 9rr- 0 Pierewaaien in de Vleeshal De Faam BIJOU 13e 'Nacht van Scheldegouwen' HET WEEKBLA OR WALCHEREN BIJOU J.P.A. R0SSËL Vier "oemoemenoe'ers" in Jong Oranje GDeGfong GVlissingeit 'Dansschool Tel. 13783 DEZE WEEK IN KUNSTGEBITTEN en REPARATIES DRINKSERVIEZEN Onderzoek Thuis trainen Fietsen op blokken Scholen Lange Delft 44 - Middelburg De zaak op de hoek "KLEINE KURSUS" V oplage 21 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinyer. totale oplage 44.400. uitgave pro vinciale Zeeuwse courant b.v administratie/advertenties: markt 51postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651privé: h schrama. 01180-13585. redaktie: ad hanneman. 01180-27651toestel 54 Dc opdracht aan een vijftal architecten met een 'ei gen gezicht' was simpel: ontwerp een maquette voor een pier en dan met name voor de Vlissingse Bou levard. Niet zozeer bedoeld als opdracht, maar als een project met als thema 'Architectuur voor een Zeeland'. De resultaten van dat project zijn tot 17 november te zien in de Vleeshal aan de Markt in Middelburg. Vijf maquettes van een Vlissingse Pier waarvan er enkele -volgens de bezoekers aan die expositie- di rect gebouwd zouden kunnen worden. Behalve de maquettes is er ook nog een selectie van recent werk van deze architecten geëxposeerd. Bij deze tentoon stelling is een publicatie onder dezelfde titel ver schenen. Deze catalogus omvat naast de verant woording van tachtig pagina's en de opzet en ont werpopdracht een essay over de stand van zaken in de hedendaagse architectuur. *RJR en een weekover zicht van de tv-program- ma's *Thuis sporten in op mars en hoe rein komt de Rijn bij Lobith ons land binnen? Uitvoerige informatie in korte informatie RubriekenZaek'n bin zaek'n, filmsexposities en podium. ■na f Reinschip onderzoekt TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen 'reine "Verfijnde tafelsfeer" V v v bij de V bij de drinkserviezen-special/st speciaalzaak^ SPECIAALZAAK SERVICE KWALITEIT GARANTIE 1 ANGE DEIFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 Drie jeugspelers van de Middel burgse rugbyvereniging 'Oemoe- menoe' hebben zich een plaats veroverd in het nationale jeug- drugbyteam 'Jong Oranje'. De spelers, Wilco Bouwens. Edo Jan sen. Jan Albregtse en Harmjan de Voogd, zijn er een beetje beduusd van. "Natuurlijk hoop je op een plaats in het nationale team", vertelt Wilco in de kleedkamer van 'Oemoemenoe'. "In eerste in stantie waren er honderd man ge selecteerd. Na een tweede selectie op de militaire sportaccommoda tie van de commandotroepen in Roosendaal, bleven er uiteindelijk vier en twintig over. dus je kunt altijd nog afvallen". De herfstva kantie in Roosendaal was voor namelijk bedoeld om in een korte tijd, de jongens zo veel mogelijk inzicht en vaardigheden bij te brengen", voegt de trainer. 1 lenny Zandbergen daaraantoe. "Er zijn films en video-beelden getoond en natuurlijk moesten ze de nodi ge partijen spelen!' weet Wilco te vertellen. "Af en toe best zwaar. Na de training een wedstrijd. Maar tenslotte ben je met je sport bezig, en als je in het nationale team wilt spelen, moet je er iets voor over hebben". De definitieve keuze voor het na tionale team. maakten de bonds- coachcs Jos Hesp en Johan Broers afgelopen zaterdag in Haarlem. Daar moesten de 24 geselecteer den aantreden tegen een aantal rugbyclubs uit geheel Nederland. Extra training voor de 'Oranjes pelers' is er niet bij. "Ze doen ge woon met de rest van de ploeg mee. Misschien dat ze op sommi ge punten wat meer aandacht of aanwijzingen krijgen, maar dat is dan ook alles", stelt trainer Henny Zandbergen, die toegeeft best een beetje trots op zijn jongens te zijn. De eerste belangrijke wedstrijd die ze moeten spelen is op 9 no vember in Hilversum waar ze aantreden tegen Duitsland. In de maand november zal een opmerkelijk schip de havens van een aantal plaatsen in Zeeland aandoen. Het is de 'Rival', een voormalig binnenvaartschip dat is verbouwd tot tentoonstellings- en onderzoeksschip. Ditmaal geen tocht om vervuilers op te sporen maar om iedereen te laten zien dat de Rijn niet 'rein' bij Lobith ons land binnenkomt. Eigenaresse van het schip is de stichting Rein- water. De stichting Reinwater is een or ganisatie. die nu al weer tien jaar de vervuiling in het water pro beert te bestrijden. Hel begon al lemaal met een aantal mensen, die teleurgesteld waren in de vorde ringen van de internationale on derhandelingen over de vervui ling van de Rijn. Zij besloten om zelf maar de daad bij het woord te voegen en een van de grootsje lo zers op de Rijn voor de rechter te dagen: de Franse kalimijnen, die per minuut zo'n 13.000 kilo zout in de Rijn dumpen. Volgens Reinwater een zo grote hoeveel heid. dat in Nederland direkt de schadelijke gevolgen aantoonbaar zijn. Voordat er in Rotterdam werd overgestapt op Maaswater voor de drinkwaterbereiding, kookte men soms zelfs het eten. zonder er zout aan toe te voegen. Dat zat al in hel kraanwater! De rechters waren echter van mening, dal de Franse overheid er voor zou moeten zorgen dat in hel bui tenland niemand last heeft van de lozingen van de Franse industrie, Ondanks mooie beloften van de Franse overheid wordt er nog steeds geloosd. Dat alles maakt de rechtszaak vrij ingewikkeld De Kalimijnen gingen in beroep tegen een beslissing dat ze niet zo Dit betekent: Profiteer! In de nacht van zaterdag op zon dag, houdt de Middelburgse mo tor- en autoslub 'Scheldegouwen' voor de dertiende keer de 'Nacht van Scheldegouwen'. Deze nachtrit is een oriëntatierit voor motorvoertuigen en heeft een lengte van 110 kilometer, ver deeld over twee trajecten van circa 55 kilometer. De eerste deelnemer start om 19.00 uur bij hotel 'Wal cheren' te Koudekerke, waar ook de pauze en finish zijn. Omstreeks 02.00 uur worden de laatste deel nemers aan de finish verwacht. De deelnemers worden verdeeld in twee klassen, te weten de sport- klasse (ervaren rijders) en de toerklasse (minder ervaren of voor de eerste keer). Inschrijven is mogelijk bij de voorzitter van de sportcommissie, tel. 01180-13259 of op de dag zelf. Thuis trainen in opkomst Acties als 'trim u fit' en het inspelgn van de commercie daarop lijken hun doel niet voorbij te zijn geschoten. Ongeveer 8 miljoen Nederlanders doen tegenwoordig op de een of andere manier aan sport. Wedstrijd- of recreatiesport. Er valt echter een verandering in de sportwereld te bespeuren. Verenigingen hebben hier en daar met een vermindering van het aantal leden te maken, doordat mensen individueel aan hun conditie gaan werken. Hijgend op de heide, met een zeilplank het water op. maar ook gewoon thuis met behulp van een stel halters, een roeitoestel of een home-trainer. Er is nog niet veel onderzoek gedaan naar het hoe en waarom van de 'leegloop' bij de sportverenigingen, maar het staat inmiddels vast. dat gemeenten in toenemende mate worden gecon fronteerd met leegstand van sportterreinen en andere accom modaties. ln de gemeente Rotterdam werd vorig jaar een onderzoek gehou den naar uitval in de georgani seerde sport. Een onderdeel daar van vormde een enquete onder ruim tweehonderd opzeggers. Waarom gingen zij bij hun vere niging weg'. Een veelheid van re denen: waaronder 'geen geld, geen tijd meer. of tijd kwam niet goed uit. en minder sfeer binnen de vereniging". Van alle opzeggers beoefent nu ruim de helft sport buiten vereni gingsverband. Dit kan natuurlijk van alles zijn. zoals joggen, surfen of fietsen. Uit het onderzoek bleek, dat maar een klein aantal mensen helemaal niet meer aan een of andere sport deed. Mede door die individualisering kon bijvoorbeeld het aerobic- dansen uitgroeien tot een ware rage. Talloze bekende artiesten bleken opeens ook eerste 'klas aerobic-instructeurs. Niet gehin derd door een professionele op leiding en begeleiding, werden in veel gevallen de beurzen van aer obicschoolhouders gevuld. Maar zoals dat gaat met rages, de animo is vaak snel verdwenen en de hausse is grotendeels voorbij. An dere bewegingsvormen, die bui ten verenigingsverband beoefend kunnen worden, zijn er voor in de plaats gekomen. Het fitness cen trum het steeds subtropischer wordende zwemparadijs, zonne banken en sauna's zijn daar voor beelden van. Allemaal mogelijk heden om aan de conditie te wer ken, maar in veel gevallen tijdro vend. Bovendien moeten die faci liteiten enigszins in de buurt zijn. Steeds meer mensen omzeilen de ze problemen, door thuis te gaan trainen met behulp van fitness- apparatuur. Dit thuis-trainen heeft natuurlijk voordelen. Men is onafhankelijk van weersomstandigheden, ope ningstijden en er zijn geen reistij den. Hoewel er op het gebied van de home-trainers nog geen sprake is van een rage. spreken de ver koopcijfers voor zich. Momenteel staat er in één op de dertig huis houdens een roeitrainer. home trainer of een joggingapparaat. (Een soort lopende band. waarop de trimmer kan hardlopen). Producenten en dealers spreken al van een 'groeimarkt'. Vergeleken met vorig jaar was er een ver koopstijging van 25 procent ten opzichte van 1980. Het onvermij delijke gevolg hiervan is dat veel ondernemers zullen inspringen op het 'gat in de markt'. Dit maakt het natuurlijk voor de consument niet eenvoudiger om tot een ve rantwoorde keuze te komen. Be halve goede producten zullen er ook wel weer apparaten op de markt komen van een duidelijk mindere kwaliteit. "De afgelopen jaren zijn er nogal wat home-trainers op de markt gebracht, die de naam niet of nauwelijks verdienen", meent de Middelburger Piet Voskamp, die al jaren met deze apparaten veel meer mochten lozen en de stichting Reinwater ging in be roep tegen het feit. dat ondanks de rechterlijke beslissing, de lozing gewoon doorgaat. Hierdoor is tien jaar later, het proces nog steeds niet afgerond. In 1980 kocht de stichting Rein water, samen met een Duitse zus terorganisatie een klein bootje, om op de Rijn onderzoek te kun nen doen naar vervuilende be drijven. Door monsters te nemen, wilde men achterhalen welke schadelijke stoffen door wie ge loosd werden. Het bootje was echter te klein om er veilig mee op de Nederlandse rivieren te varen en uiteindelijk werd met subsidie van het Prins Bernard fonds het binnenvaartschip 'Rival' gekocht. Na een ingrijpende verbouwing is het schip nu gereed om als ondcr- zo'eks- en tentoonstellingsschip te dienen. Langs een van de wanden in het ruim is een maquette gebouwd van een rivier en allerlei soorten van industrie, die het water ver vuilen. Met tekstborden wordt verteld wat vervuiling is en dat de ene lozing de andere niet is. Al lang voor het vertrek van de boot zijn tientallen scholen voor een bezoek aan de boot uitgeno digd en is er een speciaal werk boekje vervaardigd. Bij het aan boord komen kunnen de leerlin gen allereerst de tentoonstelling bekijken, waarna de kinderen een programma wordt aangeboden waarmee ze zelf kunnen werken. "De leerlingen noemen vervui lende producten, waarmee wc ter plaatse een aanvankelijk met schoon water gevuld aquarium vervuilen", vertelt een der mede- 4 werkers, Wim Verhoog. "De was lijst van stoffen die vervuilen, worden met de klas doorgenomen op schadelijkheid, waarbij wij duidelijk proberen te maken wat afbreekbaar en niet-afbreekbaar is". Daarnaast kunnen de kinde ren zelf water onderzoeken, met behulp van het zogenaamde PH- papier. waarop men direct kan aflezen of het water zuur is of niet. De boot is overdag 'gereserveerd' voor scholen. Ouderen zijn wel kom vanaf acht uur 's avonds. De boot ligt in Middelburg op 5 november aan de Loskade/hoek Buitenhaven, in Goes op 2 en 4 november aan de A.J. Kade en in Veere van 6 lot en met 8 novem ber aan de jachthaven. 0 meer dan 10.000 artikelen zoals handtas sen, koffers, reistassen, paraplu's, shop pers, documentenkoffers, portemonnee's, portefeuilles, sleuteletuis, enz. Ter viering van dit feestelijke gebeuren vanaf deze week wekelijks een supergoedkope aanbieding van topkwaliteit. 45 jaar ervaring goede service en vakmanschap WAS U TE LAAT VOOR DE GROTE KURSUS U kunt tot 1 2 november inschrijven voor de bel: werkt. "Het zijn meer halve fiet sen op blokken. Fietsen volgens het systeem van de doortrapfiets, waaraan niemand in deze tijd een boodschap heeft". Een goede ho me-trainer wordt volgens hem ge kenmerkt door ten eerste een zwaar vliegwiel om het zoge naamde dode punt te voorkomen. Ten tweede moet de hometrainer beschikken over een gelijkmatige remming over het gehele vlieg wiel. Verder is het frame wezen lijk anders geconstrueerd dan dat van een gewone fiets. Dc home trainer dient per slot van rekening een geheel ander doel. Tot slot moet het apparaat geruisloos zijn om de huisgenoten niet te storen en -maar dat is misschien een bij komstigheid- het moet een beetje passen in het interieur". De 'goe de' fitnesstoestellen zijn 'ergono misch'. Dat wil zeggen, optimaal afgestemd op het lichaam van de gebruiker, die daardoor zo com fortabel mogelijk aan zijn of haar conditie kan werken. Daarnaast leveren de -alweer- goede produ centen een uitgebreid trainings programma. waarin staat be schreven hoe men tol een verant woorde opbouw komt. Daarnaast ook informatie over het lichaam, verschillende trainingsvormen. Noodzakelijke informatie, want individueel sporten heeft als na deel dat er geen professionele be geleiding is en het gevaar van 'overtraining' is dan ook niet denkbeeldig. vakkundige bediening

de Faam | 1985 | | pagina 1