"STOFFEN HOF" TER HOOGE MM vergunningen hoechst WARME WINTERMODE Krant en gids voor jongeren Thoolse aansluiting Oesterdam te kijk Hafabra en dans D Slechts f. 29,90 p.m. ATTENTIE! GRIJP DEZE KANS! JONGERENGIDS ZEELAND Provinciale waterstaat is de instantie die in de provincie con troleert of bedrijven zich houden aan hun milieuvergunnin gen. De controle bestaat in hoofdzaak uit bezoeken en me tingen. COMMISSIES Regels Bezoek Controle Maatregelen Verslag IN HEHOEP provinciale griffie EIMORME COLLECTIE FLANNELS Langeviele 1 4 - Middelburg WARMTECENTRUM INTERNATIONAAL Woensdag Zó oktooer ivto ABDIJ UIL r AA1V1 - UIL VLUsMlNtjlLK IEUWS De Jongerenkrant en de Jonge- rengids zijn behalve via de scholen en de buurt- en club huizen en sozen verkrijgbaar bij het secretariaat van de Zeeuw se Jeugdraad, Dam 31, postbus 407, 4330 AK Middelburg, te lefoon 011 80-33024, en bij het Zeeuws Service- en Informatie bureau, Meanderlaan 368, 4337 TS Middelburg, telefoon 01180-23475 of 35832, -Bedrijfscontrole en milieuwetten De Jongerenkrant Zeeland en de Jongerengids Zeeland zijn uit. De Jongerenkrant is in een oplage van 50.000 exemplaren gedrukt. Direct na de herfstva kantie is begonnen met de ver spreiding van de krant op alle scholen in de provincie. Verder wordt de krant via de club- en buurthuizen uitgereikt en is zij te lezen in de openbare biblio theken in de provincie. In de krant komen zaken aan de orde als werkgelegenheid, sport, huisvesting, leerplicht, seksualiteit, muziek en het "sooswezen". Ook staan er interviews in en na tuurlijk gaat het allemaal om en over jongeren. In de jongerenkrant wordt ten slotte vermeld waar de komende tijd in Zeeland nog jongerenma- nifestaties worden gehouden! Zierikzee, Goes en Reimerswaal. Overigens is de krant ook steeds tijdens die manifestaties verkrijg baar. De Jongerengids is een klein, handzaam boekje met namen en adressen van allerlei organi saties en instellingen die met jongeren van doen hebben. Er is een onderverdeling ge maakt in jeugd- en jongeren werk, sport en spel, reizen, cul tuur, hulpverlening en onder wijs en vorming. Een paar pagi na's zijn open gelaten met de bedoeling daar zelf adressen of andere wetenswaardigheden te kunnen noteren. In een algemeen gedeelte zijn adressen opgenomen van onder andere de bureaus voor rechts hulp in Zeeland en van de regio nale bureaus voor dienstplichtige jongeren. In het onderdeel onder wijs en vorming wordt aangege ven hoe studiebeurzen kunnen worden aangevraagd, maar ook waar je terecht kunt voor vrijwilli- gersprojecten. De vraag naar de Jongerengids is zo groot, dat een tweede druk moet worden ge maakt. In korte tijd werden bij de Zeeuwse Jeugdraad vierduizend exemplaren aangevraagd. Tot en met vrijdag 15 november liggen de plannen tot aansluiting van de weg over de Oesterdam op het wegennet van Tholen ter inzage. De plaatsen waar de plannen kunnen worden bekeken zijn het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg, het gemeen tehuis van Tholen, Markt 1-5, Sint Maartensdijk en in de openbare bibliotheek van Tholen, Stoofstraat 5, Tholen. Belangrijkste punten in de plannen zijn de aansluiting van de dam op het schiereiland, waarbij landbouwgrond en karrevelden moe ten worden doorsneden, en de aansluiting verder op Tholen, op de rondweg bij de stad. Voor die tweede aansluiting zijn een paar varianten gemaakt. Na de tervisielegging volgt op 13 november een voorlichtingsbijeen komst in het Sport- en gemeenschapscentrum Meulvliet, Zoekweg 8, Tholen. Medewerkers van provinciale waterstaat geven dan 's middags tussen vier en half zes en 's avonds tussen acht uur en half tien infor matie over de aansluitmogelijkheden. Vervolgens is er tot en met 29 november gelegenheid schriftelijke bezwaren tegen de plannen in te dienen en eventuele wensen kenbaar te maken bij Gedeputeerde Staten. De inspraak wordt afgesloten met een hoorzitting op woensdag 1 1 december, 14.30 uur, in het Sport- en gemeenschapscentrum Meul vliet. ledereen die voor 29 november een reactie heeft ingestuurd, kan daar een toelichting op de bezwaren of wensen geven. Gedeputeerde staten moeten uiteindelijk de beslissing nemen. Ver wacht wordt, dat dat begin volgend jaar gaat gebeuren. Zij vragen daarbij advies van de statencommissies voor waterstaat en verkeer en voor ruimtelijke ordening. De commissie bestuur-bestuur- den spreekt in haar vergadering van 30 oktober, 14.30 uur over de inspraaknota en de publieks functie van het bureau voorlich ting van de provincie. De verga dering is openbaar, begint met een half uur spreekrecht voor het publiek en wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. h In allerlei milieuwetten zijn regels gegeven, waaraan de provincie zich moet houden als bedrijven vergunningen aanvragen. Een paar van die wetten zijn de wet geluidhinder, de wet luchtveron treiniging en de hinderwet. Net als bij alle regels geldt, dat er controle moet zijn op de naleving. Regels hebben immers alleen zin als ernaar wordt geleefd en als bij niet-naleving er maatregelen (sancties), zoals een boete en in sommige gevallen bedrijfsslui ting, tegenoverstaan. Provinciale waterstaat doet in het milieuver slag 1985 uit de doeken hoe de controle wordt uitgeoefend. Jaarlijks worden zo'n zestig be drijven en enkele tientallen ge meentelijke inrichtingen, zoals vuilstortplaatsen en zwemba den bezocht. Het aantal bezoe ken per jaar hangt onder meer af van de grootte van het be drijf, de stoffen waarmee wordt gewerkt en de stoffen die in het milieu komen. Als het om grote bedrijven gaat, wordt per be zoek een afdeling gecontro leerd. Uit een overzichtje in het jaarver slag. blijkt, dat Dow het vaakst wordt bezocht: een keer in de drie weken. Een aantal bedrijven wordt een keer per kwartaal en een aantal andere een keer per maand bezocht. De suikerfabrie ken in Zeeuwsch-Vlaanderen worden alleen tijdens de bieten campagne gecontroleerd. Stort plaatsen en zwembaden worden incidenteel bezocht. Het hangt van het bedrijf of de bedrijfsafdeling af welke contro lewerkzaamheden moeten wor den uitgevoerd. Als voorbeelden worden in het verslag genoemd het meten van stoffen die via de afvoer in de buitenlucht komen en het meten van geluid. De luchtmetingen hebben betrekking op zuurstof, stikstof, koolmonoxyde, kooldiox- yde, water, totaal koolwaterstof fen, zwaveldioxyde. stikstofmo- noxyde, stikstofdioxyde, grof en fijn stof, zuur dauwpunt, fluor, teer, fosfaat en vrij en gebonden ammoniak. Verder worden de metingen die het bedrijf zelf uit voert gecontroleerd aan de hand van meetstaten en de mee tapparatuur. Nagekeken wordt of vaten, leidingen, tanks instru menten en dergelijke tijdig wor den geïnspecteerd en herkeurd. Dit gebeurt aan de hand van de bedrijfsadministratie. De opslag van chemisch afval wordt gecon troleerd en nagegaan wordt of aan de meldingsplicht wordt vol daan. Ook wordt nagegaan of be perkende maatregelen voor luchtverontreiniging goed wor den uitgevoerd. Dit wordt gedaan aan de hand van meetresultaten. Tenslotte wordt gelet op algeme ne aspecten, zoals afvalopslag, stank, lawaai, lekkage, en onder houd van materieel. Worden overschrijdingen van de vergunningsnormen gecon stateerd, dan wordt in overleg tussen provinciale waterstaat en het bedrijf bekeken welke maatregelen nodig zijn. Door gaans gaat het bedrijf daarna over tot uitvoering van die maatregelen. Slechts in uitzonderingsgevallen Jeugdige leden van harmonie-, fanfare- en brassgezelschappen kunnen via de muziekscholen in Middelburg en Terneuzen een muziekopleiding volgen. Van die mogelijkheid maken in Middelburg 728 jongeren ge bruik en in Terneuzen 36. In overleg tussen de provincie, de organisatie van HArmonie-, FAnfare- en BRAssgezelschap- pen en de twee muziekscholen is overeengekomen, dat de pro vincie per leerling zestig gulden subsidie betaalt. Dat komt in totaal op ƒ45.840,— voor 1985. Op de begroting staat echter maar een kleine veertig mille en daarom stellen Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provin cie) aan provinciale staten voor de post te verhogen tot 45.840, In hun voorstel schrijven zij, dat zij de opleiding van belang vinden en dat zij het voortbestaan ervan niet in gevaar willen brengen. In Zeeland is vorig jaar begonnen met een dansplan, dat drie jaar in beslag neemt. Het plan wordt on der auspiciën van het Dansover- leg Zeeland uitgevoerd en het- bestaat onder andere uit de opzet van dansprojecten op basisscho len en op scholen voor voortgezet onderwijs. Ook wordt gestimu leerd, dat in de provincie dans voorstellingen worden georgani seerd. De scholen hebben gevraagd aan het begin van het nieuwe cursusjaar met de projecten door te gaan, maar zoals de za ken er nu voorstaan is er niet voldoende geld. Doordat het wordt proces-verbaal opgemaakt of worden andere sancties toege past. Het milieuverslag bevat behal ve de verhandeling over de na leving van de milieuwetten hoofdstukken over water, bo dem en afval, bodemsanering, lucht en geluid. Verder wordt aandacht besteed aan de ver gunningverlening en aan de na tuur en het landschap. Het verslag is verkrijgbaar bij het bureau voorlichting van de provincie, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31394. m geld in 1984 niet helemaal is opgebruikt, vinden Gedepu teerde staten het redelijk voor 1985 extra geld beschikbaar te stellen. Zij stellen provinciale staten voor daartoe te beslui ten. H De Tweede Kamer uit Gedepu teerde Staten houdt dinsdag 29 oktober driemaal zitting om be roepschriften tegen gemeente lijke beslissingen over bijstands zaken te behandelen. De bezwa ren richten zich tegen uitspraken van de gemeenten Terneuzen en Vlissingen en beginnen om 1 0.30 uur, 1 1.00 uur en 1 1.20 uur. Ook op 29 oktober, om 10.00 uur, houdt de AROB-commissie uit GS een hoorzitting. De heer mr. M.L. Huisman maakt namens de eigenaar van het Budget Hotel Westduin in Koudekerke bezwaar tegen de verwijdering van lichtre clames en verwijsborden voor het hotel. De reclames en borden moeten op kosten van de eigenaar worden weggehaald, omdat zij in strijd met de landschapsverorde ning zijn geplaatst. De hoorcommissie bestemmings plannen behandelt vrijdag 1 no vember, 9.30 uur een bezwaar schrift van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap in Goes. De bezwaren rich ten zich tegen het bestemmings plan "De Tragel" in Hulst. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provinóie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvragen 1Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft bij hen op 15 juli 1985 een aanvraag om ver gunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het uitbreiden van een chemische fabriek door de bouw van een vierde opslagtank voor DMT (dimethyltereftalaat) en een verlaadstation voor vloeibare DMT. De inrichting is gelegen aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend ge meente Vlissingen, sectie M, nos. 526, 559, 576 en 609. 2. Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft bij hen op 15 juli 1985 een aanvraag om ver gunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het uitbreiden van een chemische fabriek met een installatie om arseensulfide bevattende filterkoek uit de zuurfabrie- ken te wassen en op te vangen. De inrichting is gelegen aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend ge meente Vlissingen, sectie M, nos. 526, 559, 576 en 609. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedures hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting. De aanvragen, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 24 oktober 1985 tot en met 25 november 1985 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 24 oktober 1985 tot en met 25 november 1985 kan tegen voornoemde vergunnin gen beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 2122, 2e lid of 28, 1 e lid onder c van bovenge noemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven ge noemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 26 november 1985 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en moeten worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van be stuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 23 oktober 1985. sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 Voor de komende koude dagen hebben wij een in polyester/scheerwol, geschikt voor broeken, rokken, pakjes, overgooiers, enz. Soepel vallend, goed wasbaar en plooihoudend, in minstens 20 kleuren, 1 50 cm. breed. AAVV.AVVVWWVWVWWWWWWVVWJ De enige echte Friese Pot houtkachel uit grootmoederstijd wordt een stukje antiek! Vervaardigd van puur gietstaal, een exclusief ontwerp vervaardigd door de mannen van Faber. P.s. wilt u in het bezit komen van deze befaamde en sinds 1 844 bekroonde houtkachel, dan manen wij u tot spoed want; deze unieke houtkachel wordt helaas niet meer aangemaakt, dus wees er als de kippen bij en grijp deze allerlaatste kans! Westhavendijk 3 - Goes - tel. 01100-28052. Openingstijden dagelijks van 13-18 uur, donderdags tot 21 uur en zaterdags van 9 tot 1 7 uur. VSftWWWWAftftAAAftfWVWWWWWWW me DOOR PETER SIJNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- Even buiten Middelburg ligt aan de Koudekerkseweg het kasteel Ter Hooge. Voor het eerst wordt hel vermeld in 1289, een stich tingsjaar is niet bekend. De aan vankelijke eigenaren waren ver moedelijk de heren Van der llooge. In de 15de eeuw was het geslacht Van Borssele, een aan zienlijke en machtige adellijke Zeeuwse familie, in het bezit van Ter Hooge. Een zekere Adriaan. zonder achternaam, kocht het in 1448 aan. Hij noemde zich naar zijn nieuwe landgoed "Van der Hooghe". Ook zijn nakomelin gen. die opklommen tot het Mid delburgse patriciaat, noemden zich Van der Hooghe. Philips van der Hooghe (overleden in 1662) voegde echter op dubieuze gron den de naam Van Borssele aan zijn eigen achternaam toe: Bors sele van der Hooghe derhalve. De familie met deze dubbele naam bleef tot 1712 eigenaar van het slot Ter Hooge. Vervolgens kreeg het landgoed diverse achtereen volgende eigenaren, de rijke Ewoud van Dishoeck was er één van. Jan van Borssele kocht in 1751 Ter Hooge aan. Hij stamde uit de familie Borssele van der Hooghe. dus met hem kwam het kasteel, na een periode van bijna 40 jaar. weer in de familie. Deze Jan van Borssele was een zeer machtig man. In 1747 werd hij re presentant van de prins van Oranje als Eerste Edele in Zee land. Tot zijn dood ih 1764 was hij één der invloedrijkste personen in de provincie. Tussen 1751 en 1757 liet hij Ter Hooge grondig ver bouwen. Het middeleeuwse kas teel werd afgebroken en de slot gracht gedempt. Eén van de twee thans nog bestaande torens is ver moedelijk nog een overblijfsel van het middeleeuwse kasteel. Aan de achterzijde van Ter Hooge be vindt zich een vijver, die eens deel uitmaakte van de oorspronkelijke slotgracht. In het midden van de achttiende eeuw rees er twijfel over de pretentie van de Van Borssele van der Hooghe's om af te stammen van het Middeleeuw se riddermatige geslacht Van Borssele. Ondanks krampachtige pogingen lukte het de familie niet echt sluitende bewijzen te leve renDoor overerving kwam Ter Hooge tenslotte in hel bezit van de adellijke familie Van Lynden. Een .telg uit dit geslacht, mr. Rudolph Willem graaf van Lynden, was van 1860-1876 commissaris des konings van Zeeland. De Van Lynden's. die tot na de Tweede Wereldoorlog hel kasteel be woonden. lieten het aanmerkelijk verfraaien. Leest u deze beschrij ving van de bijbehorende bossa- ges, van zo'n honderd jaar gele den, maar eens: "Maar wij moe- ten nog een eind weegs langs den zoom van het bosch. waarin wij meer dan één sierlijken beukes- tam opmerken, eer wij den nieu wen, breeden oprijweg vinden. Als wij dien volgen, dan komen wij de oranjeriegebouwen voorbij en den rijken bloemenschat. die er gekweekt wordt. Dat hazen en konijnen voor grafelijke tuinen even weinig eerbied hebben als voor het koolveld des dorpers, blijkt ons uit de hekjes van ijzerd- raad, waardoor alle perken be schermd moeten worden. De aanleg is grootsch en ruim. Uit gestrekte gazons, breede paden, trotsche boomgroepen, digte bos chpartijen vinden wij er in over vloed. Ook hel huis is groot en deftig". Helaas ging dit alles tijdens de in undatie van Walcheren (1944). door het zoute zeewater, verloren. Hel bos moest na de oorlog op nieuw ingeplant worden. Tot 1975 werd Ter Hooge gebruikt door de Stichting Verpleeg- en Rusthui-' zen in Zeeland. Toen deze stich ting na een vijfentwintig jaar de exploitatie beëindigde werd het kasteel inwendig gerestaureerd. Bij het wegbreken van een muur kwam een deel van het familiear chief Van Lynden te voorschijn dat zo'n 60 jaar had liggen ver stoffen. Hierbij bevond zich ook de oudste Nederlandse gramma tica. "Twe-spraack van de Neder- duitsche Letterkunst", geschreven in 1568 door de Middelburgse koopman Johan Radermachcr. naar eerst in 1984 bekend werd. Mogelijk kwam dit stuk oor spronkelijk uit de collectie Ver- heye van Citters, bewaard op het kasteel Popkensburg en geveild in 1863. Momenteel is kasteel Ter Hooge eigendom van de Van Lynden-Ter llooge Stichting. Het bos er omheen werd als natuur gebied aangekocht door de Slich ting Het Zeeuwse Landschap. Po gingen de afgelopen jaren in het werk gesteld om het kasteel in te richten als woonhuis voor gefor tuneerde bejaarden, congrescen trum of hotel liepen op niets uit. Ter Hooge is nu inwendig ver bouwd en ingedeeld in vier ap partementen, waarvan er nog twee te koop zijn. Dus mocht u kasteelheer of -vrouw willen wor den: in de omgeving van de Zeeuwse hoofdstad kan dat nog! ocet Kaste kl vaa gek Ho ook mm ,n„ .•oe Kasteel vaa der Hooge v*™

de Faam | 1985 | | pagina 13