Sleepboten en bergers 'STOFFENHOF' 450m \JL WESTHOVE ZEELAND IN DE PEN GERUWDE KATOENTJES 'KNIPPIE', adverteren is bekend blijven „stijlvol" van toilet tot badkamer Archiefsprokkels Woensdag 16 oktober 1985 LU. V\M - t>l 1JSSIN vsi.K IN HEHOEP De provinciale staten van Zeeland vergaderen op vrijdag 25 oktober a.s. Er zijn zeventien agendapunten. Wegen en 'fietspaden Ontgrondingen verordening COMMISSIES Adviesprijs 24.- Bij ons 19.90 p.m. il" SYMBOOL VOOR STUL,SCHOONHEID EN KWALITEIT INTERIEURADVISEURS Sociale werkvoorziening Verpleeghuisplan Bibliotheekplan Inlaag Keihoogte PKB kerncentrales Herstructurering ETI Recreatie en toerisme Verbouwing in Abdij ABDIJ IEUWS Wie op de Boulevard van Vlis- singen staat ziet ze vaak in actie: sleepboten, bedrijvig, soms als jagers op zoek naareen prooi. Sleepboten zijn een apart soort schepen en hun eigenaren en bemanning een apart soort mensen. Onlangs organiseerde de Vere niging van belangstellenden voor de sleepvaart "Lekko" in samenwerking met de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst (NVS) Van den Akker in Vlissingen een aantal open dagen. Er was veel belangstelling voor de duikdemonstraties in helmpak, het meevaren op sleepboten, een tentoonstelling en een vlootshow. Ter gelegenheid van de open da gen en het 10-jarig bestaan van "Lekko" schreef J.A. Heijliger een brochure onder de titel "BV Bergings- en Transportbedrijf Van den Akker - BV Nieuwe Vlissingse Sleepdienst, portret van twee Vlissingse rederijen". Het boekje het wereldje van bergers, sleep boten en bokken. Zoals het hele bergingswezen zijn oorsprong vindt in de visserij be gon ook Joh. van den Akker zijn loopbaan op een haringlogger. Later werd hij duiker en zijn grote specialiteit was het "onderwater- branden". De grote bloeitijd voor deze bedrijfstak was vlak na de Tweede Wereldoorlog, toen her en der scheepswrakken moesten worden opgeruimd. Via een spectaculaire berging in Amsterdam en opruimwerkzaam- heden in Normandië, kwam Van den Akker naar Zeeland. Ook hier was nog veel te doen als gevolg van de oorlog. Bovendien zorgt de Westerschelde voor no gal wat werk... Het bedrijf breidde uit en Wout Mange, begonnen als 15-jarige jongen, werd -na eerst in de di rectie te zijn opgenomen - later directeur. Door fusies in het Nederlandse bergingswezen werd Van den Ak ker later een onderdeel van de bekende Smit (Tak)-groep. Smit - reeds voor de Tweede Wereld oorlog met sleepboten in Vlissin gen aanwezig- nam verder in 1971 de sleepboten van de Steenkolen Handels Vereniging over (het voormalige bunkersta tion), Hiermee was de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst geboren. De naamgeving van de vloot werd aangepast en men koos voor "Zeeuwse zeehelden". "Alleen de naam "Van Woelde- ren" bleef behouden, in eerste instantie voor de bekende Vlis singse -inmiddels gesloopte- sleper en nu voor een ander schip dat al enkele jaren onder deze naam vaart. Deze naam geldt als een postuum eerbewijs aan de Vlissingse burger(zee)- vader. Het boekje van Jaap Heijliger geeft in chronologische volgorde een goed beeld van de bedrijven en hun werkzaamheden. Tevens completeren vlootlijsten en veel foto's de brochure. (Alle zaken spelen zich af op dins dag 22 oktober) De tweede kamer uit Gedeputeer de Staten behandelt om 10.00 uur een beroep van een inwoner van Axel, die het niet eens is met een beslissing van b. en w. op grond van de Algemene Bij standswet. De AROB-commissie uit GS be handelt om 10.30 uur in een hoorzitting een bezwaarschrift van de heer C.M. van 't West einde uit Arnemuiden. B. en w. van deze gemeente hebben ver klaringen van geen bezwaar ge vraagd voor de bouw van een surf- catamarancentrum (aan de "Klei ne Piet"); een toiletgebouw en bijkomende voorzieningen. GS hebben die verklaringen ver leend. Om 11.00 uur behandelt dezelf de commissie een bezwaarschrift van drs. A. Lysen uit Santpoort, die bezwaar heeft tegen door GS verleende verklaringen van geen bezwaar (gevraagd door b. en w. van Westerschouwen) voor de bouw van een windturbine aan de Lageweg in Burgh-Haamstede. De derde hoorzitting van de AROB-commissie begint om 1 1.30 uur. Het gaat om een be zwaarschrift, ingediend door de heer A.J. van Sparrentak uit Se- rooskerke (W). Hij maakt bezwaar tegen het weigeren van verklarin gen van geen bezwaar door GS, gevraagd door b. en w. van Veere, voor de bouw van een tweede be drijfswoning aan de Rijkebuurt weg in Serooskerke. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Staten- vergaderi ng Voorgesteld wordt aan de ge meente Goes twee weggedeelten over te oragen in eigendom, be heer en onderhoud. Het gaat om de binnen de bebouwde kom lig gende stukken van de weg Goes- Wilhelminadorp. Ook wordt over gedragen het fietspad tussen de weg Goes-Wilhelminadorp en de weg Wilhelminadorp-weg Goes- Zeelandbrug. (Dit pad ligt groten deels binnen de bebouwde kom van Wilhelminadorp). De ge meente Goes ontvangt voor het beheer en onderhoud een jaarlijk se uitkering. Voor 1986 gaat het om een bedrag van ruim ƒ30.000,-. De staten beslissen verder over een krediet voor de aanleg van een fietspad tussen Goes en Ka- pelle. Het provinciaal aandeel in de kosten is ruim 2,8 miljoen. Het graven van een kuil (het moet wel een grote zijn) of het De provinciale emancipatie commissie spreekt in haar ver gadering van 22 oktober, 1 9.30 uur, over de subsidieaanvragen twee ronde 1 985. Woensdag 23 oktober, 14.15 uur, vergadert de afdeling voortgezet onderwijs van de provinciale onderwijsraad. Besproken zal worden de con- ceptwet planning voortgezet on derwijs. Ook komt aan de orde de deelnota adviesstructuur plan ning onderwijsvoorzieningen Zeeland. Beide vergaderingen zijn open baar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Alleen de emancipatiecommissie heeft spreekrecht. Bij ons vindt u die leuke uit de vele dessins in fuchsiakobalt en emerald, om naar hartelust mee te combineren (en niet alleen voor kinderen!). 140 cm breed. Langeviele 14-Middelburg I .!- Daalderkast van Hogenelst. Vervaardigd naar een 17e eeuws model. L. Weyts Zonen, Kremerstraat 15-19, (in 't Vierkantje). 4611 TP Bergen op Zoom, tel.: 01640 - 34864. f m Recreatiebeleid aan de orde in Zeeuwse Staten weggraven van een dijk of een andere oneffenheid in het land schap is niet altijd toegestaan. Vaak is een vergunning nodig van Gedeputeerde Stater). Er is een speciaal provinciaal voor schrift waarin het graven in de Zeeuwse bodem wordt gere geld: de Ontgrondingenveror dening. De staten moeten be slissen over enkele wijzigingen van deze verordening, waarmee ruim tien jaar in de praktijk is gewerkt. GS stellen voor een bedrag van 7500,— beschikbaar te stellen aan de Stichting federatie sociale werkvoorziening Zeeland. Het geld is bestemd om de stichting in staat te stellen een brochure sa men te stellen, waarin de moge lijkheden van de sociale werk voorziening worden gepresen teerd. GS stellen de staten voor het ont werp van het verpleeghuisplan Tholen en Sint Philipsland nu de finitief vast te stellen. Het plan is de afgelopen tijd on derwerp geweest van voorlichting en inspraak. Volgens de Wet op het openbaar bibliotheekwerk moeten de Sta ten elke drie jaar een provinciaal bibliotheekplan vaststellen. GS leggen nu het plan 1986-1988 ter goedkeuring voor. Het college heeft afgezien van een uitgebrei de procedure: er is toch geen rijksgeld voor nieuwe voorzienin gen en de planprocedure is in fei te achterhaald door de Welzijns- wetgeving. GS stellen voor 6500,— uit te trekken voor de aankoop van een dijk (door de Stichting het Zeeuwse Landschap) in de buurt van de inlaag Keihoogte op Noord-Beveland. GS vragen de staten om in stemming met de opvatting dat planologisch gezien Borssele een geschikte vestigingsplaats is voor kerncentrales. Er zal na melijk bestuurlijk overleg met het rijk moeten worden gevoerd in het raam van de te nemen Planologische Kernebeslissing. Weliswaar hebben de staten op 20 september jl. besloten dat in beginsel uitbreiding van kerne nergie mogelijk moet zijn, maar GS hebben toegezegd bij de af zonderlijke te nemen stappen (op gebied van planologie, mi lieu en vergunningverlening op basis Kernenergiewet) de sta ten te zullen raadplegen. De Staten wordt gevraagd in principe akkoord te gaan met de opheffing van het Economisch Technologisch Instituut en deze instelling te laten opgaan in de provinciale organisatie. Het ETI-bestuur gaat hiermee ak koord, mits de belangen van het personeel zijn gewaarborgd en de mogelijkheid blijft bestaan van individueel bed rijfsvoorlich tend werk en onafhankelijk onderzoek. GS geven de staten een over zicht van de activiteiten die tot dusverre zijn verricht met het oog op de realisatie van het Provinciaal beleidsplan voor re creatie en toerisme. Er is een bedrag beschikbaar van vier ton, afkomstig van de staatssecretaris van Economi sche zaken, bestemd voor the ma-studies, haalbaarheidson derzoeken en inbreng van des kundigheid ten behoeve van het ontwikkelen van plannen voor de zg. recreatieve speerpunten. Ook kan een bedrag van 2,6 miljoen, beschikbaar gesteld door dezelfde staatssecretaris, worden aangewend voor de re constructie en verfraaiing van de boulevard in Cadzand-Bad en "aankleding" van de dijk bij Breskens. De staten wordt ge vraagd met het beleid in te stemmen. Het bestuur van de provinciale VVV heeft besloten de organi satie te wijzigen. De taak van het bureau zal worden ver breed met o.a. advisering van de overheid en het bedrijfs leven. Dit stelt ook eisen aan het aantal personeelsleden. Er is b.v. een nieuwe algemeen di recteur nodig. De staten wordt gevraagd hiermee akkoord te gaan. De VVV heeft in de ont- werp-begroting reeds rekening gehouden met een bedrag van 1 30.000,dat hiervoor nodig is. GS stellen de staten voor een be drag van bijna 950.000,— uit te trekken voor een verbouwing van de voormalige Provinciale Bi bliotheek in de Middelburgse Ab dij. Hier zullen het Roosevelt Stu diecentrum en het Bureau Voor lichting van de provincie worden gehuisvest. De statenvergadering begint om 10.00 uur en wordt gehou den in de Statenzaal, Abdij 11, Middelburg. Zoals altijd is de vergadering voor ieder vrij toe gankelijk. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provinèie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Het kasteel Westhove, gelegen tussen Domburg en Oostkapelle, werd vermoedelijk in de 13de eeuw gesticht. Wie de bouwmeester is geweest is niet bekend. Vroeger is wel eens verondersteld dat het kasteel oorspronkelijk uit de Noormannentijd zou dateren, maar die gedachte moet naar het rijk der fabelen worden verwezen. Zeker is dat de Middelburgse ab dij in 1277 de burcht van de abdij van Rijnsburch kocht. Al spoedig werd het slot nu een lusthof (bui tenverblijf) van de abten uit Mid delburg, machtige geestelijke he ren (zie ook aflevering 3 van deze serie). De bekende graaf Floris V vertoefde er in 1920. Zijn vader, rooms-koning graaf Willem 11. was Middelburg en haar abdij welgezind: stad en klooster gaf hij privileges en liet hij uitbreiden: zijn graftombe bevindt zich in de Koorkerk. Later verbleven onder meer Karei de Stoute (in 1460), Filips de Schone (in 1500) en Ka- rel V (in 1515 en 1540) op West hove. Abten als Floris van Schoonhoven, Mathias van Hees- wyc en Nicolaas de Castro lieten het kasteel uitbreiden en verfraai- In 1572 namen de Watergeuzen, onder leiding van de Groningse edelman Barthold Entens van Mentheda. Westhove in. Helaas ging daarbij een groot deel van het kasteel, onder meer de achterzijde en de beide zijvleu gels, door brand verloren. De Staten van Zeeland, die Westhove in 1574 in hun bezit hadden ge kregen, verkochten het aan de militair jonkheer Hendrik Bal four. In de 17de en 18de eeuw kende het kasteel diverse eigenaren: de schatrijke Jacoba van den Brande erfde het in 1764 van haar oom Jacob van Reygersberg. Zij was sedert 1760 de echtgenote van mr. J.A. van de Perre. Vertegenwoor diger van de Eerste Edele (de Prins van Oranje) in de Staten van DOOR PETER SIJNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- Zeeland en bevorderaar van kun sten en wetenschappen. We kwa men dit echtpaar al eerder tegen als bezitters van De Griffioen. Zij woonden 's zomers op Westhove en lieten het slot, evenals de vori ge eigenaar, tamelijk ingrijpend verbouwen. A.K.C. Slicher, wiens vrouw Wilhelmina Carolina van den Brande in 1796 eigenaar van het kasteel was geworden, liet een zaaltje aan de achterzijde bouwen en een waterpartij met beplantin gen aan de noordzijde aanleggen. Het zogenaamde "Romeinse bruggetje" in het bos werd toen ook gebouwd. Dit typische nep- bouwwerk uit de Romantiek heeft dus niets met de Romeinen te maken. Jhr. mr. J.P. Boddaert kocht Westhove in 1862 van Shelter's zoon aan. Hij liet op de buitenzij de van de muren en torens een lelijke pleisterlaag (van Portland- cement) aanbrengen. "Alles is "geporlland" en heeft daardoor een eentoonige, karakterlooze grijze kleur, die, gevoegd hij de regie lij nen der muren en daken, der gevel- lijsten en der regelmatig geplaatste vensters, het geheet wat te stijf en wat te weinig sprekend maakt", schreef men in die tijd. een hon derd jaar geleden. Boddaert, die rechter te Middelburg was, ver bleef met zijn gezin in de zomer maanden op Westhove. Zijn dochter jonkvrouwe Marie Agat- he Boddaert werd later onder de naam Marie Boddaert bekend als schrijfster. Zij heeft veel natuur gedichten geschreven, daarbij geïnspireerd door de omgeving (zee, strand en bos) van haar ge liefde Westhove. Haar jongere halfzuster Elisabeth was. evenals de rest van de familie, zeer sociaal voelend. Zij werd de stichtster van de zogenaamde Boddaert-tehui- zen voor jeugdige delinquenten. Maar we dwalen af. Keren we te rug naar Westhove. dat in 1880 door jhr. Boddaert bij diens ver trek naar Den Haag aan zijn zus ter de weduwe De Bruijn-Bod- daert werd verkocht. Aangezien zij het kasteel zelf niet bewoonde bestemde ze het in 1889 als her stellingsoord "voor kinderen van ouders die geen badplaatsen kun nen bezoeken en die er geen bui tenplaatsen op na houden". Ja renlang diende het kasteel, dat begin 20ste eeuw gelukkig van de bepleistering ontdaan werd, als vakantiekolonie, sedert 1926 met name voor Middelburgse en Vlis singse kinderen. De Tweede Wereldoorlog zorgde in 1944 voor zware beschadigin gen aan Westhove. Men voerde na de oorlog enige herstelwerkzaam heden uit. maar pas in de jaren zeventig volgde een grondige res tauratie. Toen die in 1977 was voltooid, nam de Vereniging Kin- derzorg het kasteel in gebruik. De er naast gelegen oranjerie kreeg de bestemming van biologisch museum. Recentelijk werd Westhove inge richt als jeugdherberg: logeren in een Walchers kasteel, dat abten, adellijke heren en vrouwen en stadse bleekneusjes als bewoners heeft gehad, behoort nu tot de mogelijkheden. .hit Kasteki westiiqv ex ,;4. kistkei. weathoves

de Faam | 1985 | | pagina 17