'Velen hebben nog een te negatief beeld' Arnebeurs op 3, 4 en 5 oktober in Arnemuiden Een foto uit de oude doos rroducf WIE WAT WAAR Marinus Vlamings 'Product WINDMOLEN MET HOUTHAKKER FESTI FALDARA ALS VERBINDING VAN JAAR VAN JONGEREN EN VAN MUZIEK informatie Woensdag 2 oktober 1985 DE FAAM Auto winnen GROTE FABRIKANT MAAKT FIETSEN VOOR GREENPEACE Hoe gezond is vis? 50 Jaar Arendsoog Knoflookgebruik stijgt bij klimmen der jaren 'WARMTE VERLIES EEN KOSTBARE ZAAK' AANSCHAF HIFI, TV OF VIDEO VAAK ONNODIG LASTIG DOOR INGEWIKKELDE BENAMINGEN informatie De middenstandsvereniging DEK (Door Eendracht Kracht) in Ar nemuiden houdt op 3, 4 en 5 ok tober de Arnebeurs. Deze mid- denstandsbeurs, waar niet alleen de plaatselijke middenstand aan deelneemt maar ook standhou ders van ver buiten Zeeland, vindt plaats op het terrein van de "Groenmarkt" aan de van Cit- tersweg in Arnemuiden. Drie aaneengeschakelde tenten met een totaal oppervlak van zo'n vijfduizend vierkante meter zul len dan onderdak bieden aan de ruim zeventig standhouders. Eén tent is gereserveerd voor de dage lijkse activiteiten. Óm dit evenement te kunnen rea liseren, heeft de middenstandsve reniging een zogenaamde beurs- commissie in het leven geroepen, die sinds januari van dit jaar druk heeft gesleuteld om alles in kan nen en kruiken te krijgen. "We liepen al langer met een plan rond om iets te organiseren dat buiten onze "kraampjesdagen" zou val len", zegt Peter Zuidijk, de secre taris van de beurscom missie. "Waar het bij ons als midden standsvereniging voornamelijk om gaat, is dat wij Arnemuiden willen promoten. Veel mensen hebben nog een onterecht nega tief beeld van Arnemuiden. Dat willen wij veranderen. We dach ten aanvankelijk aan een beurs, maar dan groots opgezet. Nou ja, daar gaan dan wel de nodige ver gaderingen en slapeloze nachten aan vooraf. De standhouders met wie wij een bijeenkomst hebben gehad waren laaiend enthousiast en dat geeft ons de overtuiging dat we op de gpede weg zitten". Hij voegt er aan toe, dat er vrijwel elke dag nog standhouders bellen om een plaatsje te reserveren. Volgens de organisatie wordt het een erg afwisselende beurs. Zo is er naar gestreefd om een zo groot mogelijke variëteit aan stands te krijgen, zodat er inderdaad" voor elck wat wils is". Een ander punt waardoor er een groot aanbod van deelnemers aan deze beurs is, is volgens de com missie het feit dat er op basis van kostprijs gewerkt wordt. "Op die manier is het interessant voor de kleinere bedrijven om ó.ók mee te doen", aldus Peter Zuidijk. Even enthousiast is de burge meester van Arnemuiden, de heer M.M. Markusse. die meedeelt dat de gemeente eveneens met een stand aanwezig is om voorlichting te geven en om de stad te promo ten. "We hebben als gemeente veel te bieden", stelt de eerste burger vast. "Wie zich bijvoor beeld in onze plaats wil vestigen, heeft natuurlijk een verlanglijstje voor wat betreft ligging, omge ving. onderwijs, verenigingsleven en ga zo maar door. Het grootste deel van zo'n lijstje kunnen wij met "ja" invullen en wij zullen op deze manifestatie zeker niet ont breken. Naast het beursgebeuren zullen er diverse activiteiten zijn en de no dige demonstraties van brand weer en politie. Zo zullen er bij voorbeeld als publiekstrekkers een antieke brandweerwagen staan, een formul'e-I racewagen, een formule-I speedboat, een vliegtuig en een auto die door het publiek gewonnen kan worden. In de grote aktiviteiten-tent zullen modeshows gegeven worden, waarbij naast de dames- en he renmode ook de kinder-, sport-, 1 en bruidskleding een plaats in zullen nemen. Tevens is er een klederdrachtenshow en een ten toonstelling van een tweehonderd poppen in klederdracht. Maar er staat nog meer op het programma: elke dag een optre den van een orkest of band en op donderdagavond een karatede- monstratie, waar rake klappen zullen vallen. De zaterdagmorgen staat in het teken van de dieren. Iedereen met een hond of een vo gel kan dan meedoen aan de keu ring, waarbij gelet wordt op ver zorging en uiterlijk van het dier. 's Middags weer een karatedemon- stratie en de dag wordt besloten met een optreden van de zusjes Wouterse en het orkest "Enter prise". De beurs is geopend van 14.00 tot 22.00 uur (3 en 4 oktober) en de laatste dag kan men terecht van half tien 's morgens tot zes uur 's avonds. SPORT VAN TOEN De eerste, tweede en derde klas- sers van de RH BS in Vlissingen poseerden in het schooljaar 1939-1940 aldus voor de camera. Het sportuur werd gehouden op het sportveld aan de Hammay- straat. Deze foto werd ons gezon den door A.C.N. Gillissen, die woont aan de De Meesterstraat 65 te Vlissingen. De inzender noemt ons alle namen als volgt. Voorste rij zittend: Wil Korteweg, Truus Spuyman, Rie Castel, Jo Meerholz, Riet v.d. Velde, Coby Zietse. Tweede rij: Loes Abrahamse, Nanda de Ries, An Gillissen, Nelly Schroote. Liesbeth de Steur, Riet Herlaar. Staande (derde rij). Wil Beuge link. Anty de Muyrtck, Hannie de Nie, Myra Hontelé, Gonnie van Hyfte, Corrie Wijtenburg, Ma- riëtte van Dort, Truus Smals, Lu- naast komt er een "Antarti- ca" en voor de jeugd de "Scupper", afgeleid van de pas ingevoerde symboolfi guur Kapitein Scupper. ciënne Pennock, Hennie Lems. Tannic Lindenbergh, Carry Reus. Cor van Beers. Vierde rij: Cobie Engels, Addie de Visser, Willie v.d. Klippe, voor hoofd Mien la Gasse. Deze foto is niet te bestellen. Festi Faldara is de titel die de la ding van een aantal evenementen dekt, die De Piek in Vlissingen voor deze week heeft georgani seerd. In het Internationale jaar van de Muziek en het jongerenjaar wil dit centrum beide gegevens combineren. En wie jeugd en mu ziek tot 'één verzameling' wil ma ken, hoeft geen wiskundeknobbel te hebben om er popmuziek uit te krijgen. Festi Faldera heeft dan ook veel met popmuziek te maken. Het begint al vandaag (woensdag 2 oktober) met een workshop popmuziek onder leiding van Emile den Tex in de Piek. Dit 'jammen'duurt tot 21 uur Vrijdag 4 oktober speelt het 'Meespeelt heater' uit Nijmegen het stuk 'be paalde gebeurtenissen' vanaf 15 uur. De titel geeft een antwoord op de vragen die jongeren zich in deze tijd vaak stellen over arbeid, uitkering en leuke dingen doen. Bij veel belangstelling en onder voorbehoud vindt er 's avonds een tweede voorstelling plaats. Groots opgezet is het feest aan staande zaterdag. Op het Spui- plein (voor de bibliotheek) is er vanaf 14 uur onder meer: een in formatiekaravaan van de Zeeuw se werkgroep Jongerenjaar, de amateur amateurfotobond. de hobbycomuterclub, de CJP bus en vertegenwoordigers van de actie 'Zeeland helpt Nepal'. Tussen 15 en 16 uur geeft een breakdance- groep een demonstratie en nadien begint Festi Faldera pas goed met piekfijne muziek. Verspreid over drie podia verzorgen talrijke en sembles een concert met voor elk wat wils. We noemen: de rockformatie Shantung, Vlijt en Volharding, accordeonmuziek-en een blokfluitgroep van de mu ziekschool. Freddie Cavalli en tot slot een daverend optreden van Latin Explosion. Het festijn za terdag duurt tot middernacht. "Het doet ons goed, dat Greenpeace zoveel sympat hie ontmoet", zegt Ron van Huizen, de voorzitter van de Stichting Greenpeace Ne derland. "Die sympathie komt van alle kanten en wat daarbij opvalt is, dat ook het bedrijfsleven in ons land ons werk kennelijk een hoge waarde toekent. Dat is be gonnen bij de vissers, die onze acties tegen de vervui ling van de zeeën en ocea nen met kracht beginnen te ondersteunen. De groeiende belangstelling voor ons werk heeft een ontwikkeling op gang gebracht, die voor Greenpeace hoogst interes sant is. Onze acties kosten verschrikkelijk veel geld, tot nog toe bijeengebracht door geïnteresseerde en bezorgde burgers, maar inmiddels is ook vanuit het bedrijfsleven de bereidheid getoond steun te verlenen. Wij vinden dat een goede zaak", aldus de Greenpeace-voorzitter. Daarom heeft de milieu-or ganisatie zijn goedkeuring verleend aan het op de markt brengen van een serie Greenpeace-fietsen, door een van de grote drie uit de fietsenbranche, "Union". Er wordt momenteel in het bedrijf in het Overijsselse Nieuwleusen koortsachtig gewerkt aan de fabricage van een totaal nieuwe serie fietsen, die in de Greenpea- ce-kleure worden uitge monsterd en de namen dra gen van o.a. de roemruchte schepen, waarmee de laat ste jaren vele spectaculaire, internationaal aanspreken de acties zijn gevoerd. Zo zullen er binnenkort dus fietsen op de weg komen met namen als "Sirius" en wc hebben ons natuurlijk afgevraagd of we de naam van onze Rainbow Warrior wel zouden gebruiken", zegt Ron van Huizen. "Het drama rond ons bekendste actieschip heeft bij onze mensen een grote emotio nele uitwerking gehad. "Union" suggereerde daar om de naam te laten vallen, maar wij kwamen tot de conclusie dat ze moest wor den gehandhaafd. "Rain bow Warrior" is zo nauw aan ons werk verbonden, dat we het belangrijk vin den de naam te laten voort bestaan, al was het alleen maar om te laten blijken, dat we met onze strijd tegen de vervuiling van de wereld en de bedreiging van de natuur onverbiddelijk doorgaan. Dat er nu Greenpeace-fietsen op de weg komen is een goede zaak. Wij hopen, dat de fietsen de weg naar de con sument vinden, niet alleen vanwege de financiële steun, die wij ontvangen". De relatie vis en gezond heid, met name de rol die de consumptie van vis kan spelen bij de risicovermin dering van hart- en vaat ziekten, krijgt op 3 oktober ruime aandacht tijdens een symposium in Ede. Ook de waarde voor de voeding van vis, als bron van seleen en jodium, komt aan de orde. De bijéénkomst is georga niseerd door de Hoofd groep Voeding en Voe dingsmiddelen TNO in Zeist en het Produktschap voor Vis en Visprodukten in Den Haag. Lokatie: con grescentrum de Reehorst, Bennekomseweg 24 in Ede. Van Arendsoog zijn inmid dels ruim 4 miljoen exem plaren verkocht. Uit onder zoek is gebleken, dat de helft van de Arendsoogle zers deze boeken zelf koopt, de andere helft krijgt ze ca deau voor verjaardag of Sinterklaas. Een Arend sooglezer (m.n. jongens tus sen 8 en 16 jaar) heeft ge middeld 12 afleveringen in zijn boekenkast staan. 75% van alle Nederlanders boven 15 jaar kent Arend soog. De jeugdboekenserie van Arendsoog bestaat deze maand 50 jaar. Op dit mo ment verschijnt deel 55: 'Arendsoog en het Frame- komplot', wederom van de hand van Paul Nowee, die in 1958 de pen overnam van zijn vader. Het jubileum wordt gevierd met een wedstrijd waarmee 100 avontuurlijke prijzen zijn te winnen. Knoflookpreparaten blijken hoofdzakelijk te worden ge bruikt door mensen van middelbare leeftijd en ouder. Vrouwen zijn de belang rijkste gebruikers. Vijf van de tién zegt minder last te hebben van hoge bloeddruk. Veertig procent zegt het verschil echt te kunnen merken. Dat blijkt uit een schriftelijk onderzoek, de afgelopen zomer gehouden onder en kele honderden regelmatige knoflookgebruikers. Voor deze mensen waren hart- en vaatziekten maar ook hoge bloeddruk en een hoog cholesterolgehalte de be langrijkste reden om dage lijks knoflook te gebruiken. De meest gekochte merken zijn Kyolic en Knoflox. De meëste voorkeur gaat uit naar gefermenteerde kno flook uit Japan die reukloos is. Vooral dat laatste aspect blijkt een belangrijke reden om knoflook te blijven slik ken. Eén op de zes consumenten noemt knoflook een ge schikt produkt voor de al gehele conditie (sport) of als middel tegen ouderdomsk walen. Meer weerstand, minder last van acné of reuma worden ook ge noemd als merkbaar resul taat. Minder dan een procent zegt liever verse knoflook van de groenteboer te slik ken. Iets minder dan de helft van alle vrouwen geeft de preparaten ook aan de partner en soms ook aan de kinderen. Knoflookconsumenten ge bruiken doorgaans meerde re reformprodukten tegelijk zoals ruwe rietsuiker, muë- sli. lecilhine, biergist en ho meopathische preparaten. "Brrr. Het tocht hier". Hoe vaak hoort men dat niet binnenskamers. En zonder aarzelen wordt de verwar ming enkele graden hoger gestookt. Tocht kost geld. Maar liefst 35 procent van de warmte-energie gaat er door verloren. "Reken uit hoeveel dit op de electri- citeitsrekening scheelt", constateert Tesa, een on derneming die allerlei strips op de markt brengt, en advi seert: Zwakke plekken zijn vrij eenvoudig te ontdekken. In de eerste plaats moet het aantal deuren worden ge controleerd. Tussen het ko zijn en de deur bevinden zich vaak kleine spleten die tocht kunnen veroorzaken. Wit of bruin Tesamoll- tochtprofielen kunnen de koude langs het kozijn we ren. Een andere zwakke plek aan de deur is de onderkant. Een brede kier daar kan koude voeten veroorzaken. Een Tesamoll dorpelstrip brengt daar een oplossing. Ook de brievenbus kan de electriciteitsrekening om hoog jagen. Een frame borstels verandert dat vol gens de fabrikant. Voor de afdichting bij de ramen heeft Tesamoll een V-proFiel met slijtvaste tochtstrip, waarbij er ook voor rolluiken een afdicht- strip bestaat. De onderne ming biedt verder ook alternatieve dubbele ruit koop aan. de luidsprekerbox is het be- Wie denkt over de aanschaf van een geluids- TV- of vi deo-installatie, krijgt de laatste tijd te maken met steeds meer nieuwe termen en begrippen. De nietsver moedende consument die gewoon een nieuwe pick-up wil kopen, krijgt te horen dat zoiets tegenwoordig een 'kwarts gestuurde tangen- tiale draaitafel' heet. Een apparaat dat er zo op het oog uitziet als een gewoon televisietoestel, blijkt op eens een 'digitale micropro cessor-gestuurde flat screen monitor' te zijn. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de video-recor ders -camera's, apparaten met steeds meer mogelijk heden, wat de keus er alleen maar ingewikkelder op Dat het gelukkig nog allemaal duidelijk en begrij pelijk kan worden uitgelegd, is te lezen in de onlangs verschenen koopgids van welke over Hifi, TV en vi deo. De ontwikkelingen op au dio- en videogebied hebben niet stilgestaan de laatste tijd. De Compact-Disc heeft -méde dankzij scherpe prijsdalingen- een grote op gang gemaakt. Vanzelf sprekend heeft ook de on- felooflijk goede geluids- waliteil van dit digitale schijfje aan het succes bij gedragen. Welke waar schuwt er overigens voor dat de rest van de installatie wel voldoende vermogen moet hebben om de CD- speler 'aan te kunnen'. In het ergste geval kan de CD- speler uw installatie zelfs onherstelbaar beschadigen! In de gids worden ook de andere componenten van Üe geluidsinstallatie uitge breid besproken. Opvallen de conclusie van de auteurs: langrijkste onderdeel van de installatie. Koop éérst een set goede luidspreker boxen en schaf aan de hand daarvan de rest van de in stallatie aan. De tweede helft van de koopgids is geheel gewijd aan televisie en video. De laatste paar jaar is er op te levisiegebied niet echt spra ke geweest van revolutio naire vernieuwingen. De toepassing van digitale technieken en platte beeld buizen. hebben slechts tot een relatief kleine verande ring geleid ten opzichte van de eerste kleuren-ontvan- gers die in 1967 in ons land werden geïntroduceerd. Wél sterk verbeterd is het televisie-geluid. Stereo maakt hier een ware op mars door. al zijn de televi-i sieuitzendingen in Neder land voorlopig nog in mo- no. Geluidsverbetering ook op video-gebied. De tegen woordige hifi videorecor ders hebben een geluids kwaliteit die niet onderdoet voor die van de Compact- Disc! De videocamera is er thans in vele typen en sys temen. De koopgids zet ze in een apart hoofdstuk op een rijtje met voor- en na delen. De bekende pro- dukt-informatie, dus de mogelijkheden en prijzen van vrijwel alle in ons land verkrijgbare audio- en vi- deo-apparatuur, staat dit keer in een uitneembare bijlage, die bij een oriënta tie in de hifi-zaak zeker be hulpzaam zal zijn. De nieuwe Wetke-gids Hifi, TV en Video kost f 4,95 en is verkrijgbaar in elke tijd schriftenwinkel. Zelf iets maken, voor in huis of jvoor in de tuin, is meestal niet zo leenvoudig. Maar een goede werktekening en bouwbeschrij- ving maakt het al een stuk ge makkelijker. Speciaal voor onze lezers behandelen wij in deze krant elke week een nieuwe bouwtekening voor het maken Van speelgoed,, klokken, meube len,. tuinartikei'"^^^ laarbij ko men zowel ee werkstuk ken als werksti de meer gevorderde dte^rméFzelver aan 'bod. Dé ontwerpen zijn van ix.ai-. weipost bv. een bedrijf dat zich heeft gespecialiseerd in het maken van tekeningen voor jong en oud en dat zich tot doel stelt de crea tieve handvaardigheid te bevor deren. Op iedere tekening., zijn de be langrijkste onderdelen op ware grootte weergegeven zodat men ze j slechts behoeft over te trekken en uit te zagen. De uitgebreide ma- teriaallijsten geven de exacte ma ten van de verschillende onderde len en de totaal benodigde hoe veelheden. Zodoende blijft het materiaalverlies tot een minimum beperkt en is een zo goedkoop mogelijk uit. Wie de duidelijke instructies stap voor stap opvolgt maakt de werkstukken spelender- wijs. HHJ Dit is wel niet de houthakker die met één klap van zijn bijl alle bo men uit het bos kan vellen, maar hij is daarom niet minder stoer. Hij hakt zonder ophouden bij het lichtste briesje. Op tek. nr. KP 231 zijn de verschillende onderdelen op ware grootte afgebeeld en u zult deze nieuwe windmolen zeker met veel genoegen bouwen. De tekening kunt u bestellen door 7.50 over te maken op postreke- ningnr. 3567600 t.n.v. Karweipost, de Meern, onder vermelding van bestelnr. 231 F/V/ZVA. U krijgt de tekening dan per omgaande toegestuurd. In 1984 ben ik begonnen met het verzamelen van gegevens over de levensloop van een in 1903 over leden oom van mijn vader, dit naar aanleiding van belangstel ling, en waardering voor schilder stukjes van die oom, getoond door deskundigen. De naam van de schilder: Mari nus Vlamings. Deze werd geboren te Dinteloord op 3 januari 1846 en overleed te Middelburg op 1 ok tober 1903. De weinige verdere bijzonderheden die bekend waren zijn na een speurtocht in archie ven, o.a. in Middelburg, aardig aangevuld. Momenteel ben ik bezig met de inventarisatie van de nog bij fa milieleden en anderen aanwezige schilderijen. Dat zijn er tientallen. Hoewel Marinus Vlamings het schilderen als hobby beoefende en het niet waarschijnlijk is dat hij tijdens zijn leven veel werk heeft verkocht of op andere wijze "in omloop" heeft gebracht, is het natuurlijk niet uitgesloten dat er toch bij voor mij onbekenden nog iets aanwezig is. En gezien het feit dat Marinus Vlamings de laatste 27 jaar van zijn leven onafgebro ken in Middelburg heeft gewoond en gewerkt (als leraar tekenen aan de Rijks HBS aldaar) is het altijd mogelijk dat die onbekenden als nakomeling van een Zeeuwse ko per of begiftigde ook nog in het Zeeuwse wonen. Of dat er daar nog iemand is die op een of ande re manier nog iets over Marinus Vlamings weet. Persoonlijke gegevens Geboren te Dinteloord op nuari 1846 3 ja- Was werkzaam als oprichter bij de aanleg van de Staatsspoorwegen Bergen op Zoom-Vlissingen 1868 en 1873. Vertrok eind 1873 naar Den Haag. Was aldaar werkzaam als (assis- tent)leraar aan een ambacht school en volgde een opleiding aan de Academie van Beeldende Kunsten (opleiding voor het mid delbaar onderwijs, alsmede bouwkunde). In november 1876 vestigde hij zich in Middelburg en was daar tot zijn overlijden op 1 oktober 1903 als leraar tekenen verbonden aan de Rijks HBS in de Pieter straat. Vanaf 1897 lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en conservator van het Schilde rijen- en Prentenkabinet van het Genootschap. Was tevens actief als kunstschil der (vooral landschappen, vaak met paarden, koeien, enz.). Wordt in de Pieter Scheen Lexicon ge noemd als een zeer goed (ama- teur)scliilder. Exposeerde enkele werken op een aantal tentoonstel lingen. Nimmer gehuwd geweest. Veel nagelaten schilderwerk is na zijn dood in het bezit van familieleden gebleven. In de Middelburgsche Courant van 2 oktober en 5 oktober 1903 werd aandacht besteed aan over lijden en begrafenis. J.M. van Gastel Thierenskade 25 2282 XS Rijswijk Tel. 070-90.11.90

de Faam | 1985 | | pagina 8