Enkele lotgevallen van Der Boede LEYLANDirS HEI 15.00 BLOEM BOLLEN PRUNUS ROTUNDIFOLIA 19.50 WINTERVIOLEN 'n bin zdek-n Auto Poppe pilot-dealer Volkswagen bedrijfswagens Modehuis Steketee showde mode voor alle leeftijden tit C? Bet zaken/art fOl 50% «y VERSE GRASZODEN TUINCENTRUM VERSTRATEN EN WALHOUT DROOG BLOEMEN Najaars- en wintershow van kwaliteit in eigen huis De Vroedt Hooftman Apotheker, huisvrouw en moeder: een combinatie die veel overleg eist KORTING VLECHT- SCHERM 29.95 GROSFILLEX Woensdag 2 oktober 1985 DE FAAM - DE VLISSINGER AANb'EDINGEn VELDKEIEN, IIMDERKOPPEI EN KASSEIEN AANBIEDING GROTE SORTERING VELE BIJZONDERE SOORTEN de beste conifeer voor hagen, snelgroeiend en zeewindbestendig. Van 80 tot 140 cm hoog. Laurierkers, groen blijvend en eveneens geschikt als heg. Alles in pot om nu te planten. Grote sortering bijzondere vaste planten, klimplanten en sierheesters. PPAPMT tuinarchitectuur hoveniersbedrijf VEERSEWEG 124a - 4332 BJ MIDDELBURG TEL. 01180-12380 Donderdag koopavond GROTE SORTERING Nieuwe oogst Ook exotisch Nieuwe videotheek in Vlissingen Mevrouw Hummelen-Ypma van Apotheek Stromenwijk't Zand DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. Al in de middeleeuwen stond er op de plaats waar nu het huidige Der Boede staat (nabij Koudekerke) een kasteel met die naam. Het exacte bouwjaar is onbekend. Het komt onder diverse aanduidingen voor als kasteel, ridderhofstede, dan weer als ridderlijk slot of adelijk huis. In 1361 komen we al namen tegen als Willem en Jonge Pieter uten Boeden. Hoe het gebouw er in die eerste periode heeft uitgezien, is niet bekend. Over de latere perio de. vanaf de zeventiende eeuw, is meer bekend. In 1696 wordt na melijk eigenaar van een hoofdge bouw met toren waartegen een ommuurd kasteelplein aansluit met ander toebehoren, ene Jacob Nagtegael. Hij was rijk. in 1694 al ambachtsheer van Zoutelande geworden en had in de stadsrege ring van Vlissingen al diverse functies bekleed. Op 25 mei 1691 was hij gecom mitteerde in de Raad van Zeeland geworden (hij was dagelijks bes tuurder, een soort G.S. lid zou je kunnen zeggen). Deze Jacob Nagtegael ging er. nadat hij eige naar geworden was, wonen. Wat moeten we ons van het complex voorstellen? Men kwam voor een grote poort met daarachter een dreef. Aan de linkerkant daarvan stond het kas teel en aan de rechterkant een boerenwoning, rondom in de bo men. Hel huis was rondom voor zien van een vijver. Men kon daar komen via een brug. De toegang tot die brug werd echter versperd door een hek. Dit kon men echter op ingenieuze wijze in de brug la ten zakken zodat de toegang vrij kwam. Bij.dit huis hoorde een grote hof waar men langs een pad met een hoog opgeschoren haag kwam. De hof zelf werd door middel van hoge bomen in twee grote delen gesplitst, elk weer onderverdeeld in kleinere delen. Daarin groeiden onder meer eierpruimen en blau we van Damascus. Verder ston den er perzik- abrikoos- en pe rebomen. Dit alles keurig onder houden en op diverse plaatsen opgesierd met andere bomen. Kortom aan alles was te zien dat hier een heer van stand woonde. Doch, ook hij moest het tijdelijke met het eeuwige verwisselen, en wel op 20 oktober 1718. Het huis Der Boede kwam aan zijn dochter die gehuwd was met een zekere Johan van der Mandere. Deze had ook al zitting gehad in hel stads bestuur van Vlissingen als sche pen (wethouder) o.a. in 1712 en 1713. Deze persoon werd in 1719 burgemeester van Vlissingen. Hij bleef dit tot zijn dood op 26 okto ber 1721. Het echtpaar van der Mandere woonde op Der Boede. Na de dood van Johan erfde diens zoon Jacob de "optrekjes". Ook deze ging er wonen ofschoon ook hij al vrij snel in de stadsregering van Vlissingen terechtkwam. Tussen 1738 en 1757 vervulde hij diverse functies waaronder ook een aantal jaren het burgemees terschap van de. Scheldestad. Naar hem is in Vlissingen de Van der Manderestraat genoemd bij raadsbesluit van 2-2-1923. Toch heeft Jacob niet de hele periode op Der Boede kunnen wonen, want in 1745 is alles door een he vige brand verwoest. Met voortvarendheid heeft Jacob de wederopbouw aangepakt, ech ter in een stijl kenmerkend voor die tijd. Aan die wederopbouw heeft meegewerkt Johan Pieter van Baurscheit de jonge. De Ant werpse architect/beeldhouwer die ook verantwoordelijk is voor het Van Dishoeckhuis in Vlissingen. Deze man heeft in elk geval in april 1751 nog diverse werkzaam heden voor Van der Mandere verricht. Bij een nadere beschou wing van der Boede komen ook diverse typerende kenmerken naar voren van het werk van deze Baurscheid zoals: het balcon. de dubbele consoles en de raamom- lijsting. Ruzie Overigens verliep de samenwer king tussen architect en opdracht gever niet altijd even vlekkeloos. Zelfs is na de oplevering van het gebouw het kontakt lussen die twee jarenlang verbroken geweest getuige een brief van Van Baur scheit aan Van der Mandere d.d. 27 december 1761: "met het nieuwe jaer mijne papie ren doorziende bevinde ick noch eene pretentie tot laste van Ue over de visitaetie en het ordoneren van het ijserwerk soo van de balustrae- de van den trap van Ue huis ter Boede over welcke pretentie een different tussen ons is ontstaen soodaenich dat wij sedert dien tijt geen de minste correspondentie ge houden en hebben.... Zoals u ziet was deze burgemees ter annex Bewindhebber van de Oost-Indische Compagnie en de beroemde architect niets mense lijks vreemd. Hetzelfde kan gezegd worden van een latere bewoner, zij het dal die periode totaal niet vergeleken kan worden met bovenstaande. Tij dens de oorlog 1940-1944 woonde nl. op Der Boede W. Münzer, Beauftragte des Reichskommis- sars (gevolmachtigde die controle moest uitoefenen op het provin ciaal bestuur en die verder tot taak had de verhoudingen op geweste lijk niveau zoveel mogelijk in Na tionaal Socialistische geest om te buigen.) Deze verbruikte nog een -anzienlijk bedrag om het pand voor zijn bewoning geschikt te maken. Nu heeft het dan een heel wat humanere bestemming: ver pleegtehuis voor langdurige zie ken. „*Vv Grote partij 1 0 stuks nu Iedere week nieuwe aanvoer! per m2 v.a. Als goed voor u niet goed genoeg is fSf$4XA*Bt Groaflllex. Onverwoest baar, in weer en wind. Door en door gekleurd. Antistatiech. Comfortabel. Luxe, 5 jaar gegaran deerd. Goed? Uitstekend! 15 stuks voor. Auto Poppe Walcheren B.V. is per 1 september jl. aangesteld als pi lot-dealer - geselecteerd dealer -voor Walcheren van de Volkswa gen bedrijfswagens. De aanstelling als geselecteerd dealer op het terrein van bedrijfs wagens houdt onder meer in dat er 'maatwerk' kan worden gele verd van bedrijfswagens van Vi tot 10 ton: dat er een 24-uurs-service wordt verleend, dus dag en nacht bereikbaar; dat er geschoolde specialisten in het bedrijf werken die voor alle opbouwvarianten en aanpassingen de nodige kennis bezitten: dat er een bedrijfswa genleasing wordt verleend, zowel op onderhoudscontract als full-ti me servicesystcem: dat er een ei- Jan van As gen plaatkwekerij en spuiterij is; dat er een ultra moderne compu tergestuurde remmentestbank is aangeschaft, dat er ook een recla meontwerpbureau in het bedri jf is opgenomen en dat er regelmatig importeursdagen worden gehou den met speciale demonstraties. Kortom: een gespecialiseerd Volkswagen bedrijfswagengebeu- ren in de meest uitgebreide vorm. Dat alles is ondergebracht in het bedrijf van Auto Poppe aan de Gildeweg 22 in Vlissingen. "Al deze zaken dragen er toe bij dat er in ons bedrijf optimale service kan worden verleend en dat we daar bij de kosten zo laag mogelijk proberen te houden", vertelt ad junct-directeur Jan van As. "De grootste zorg voor elk bedrijf dat met beroepsvervoer heeft te ma ken, is om de kosten in de hand te houdên. Wie dat wil realiseren, moet professioneel werken en kan niet om professionals in het be roepsvervoer heen. Auto Poppe heeft die kennis in huis en benut de know-how. Professioneel maatwerk voor professioneel ver voer, dat is ons streven". Voor de zaak is een opvallende reclamezuil geplaatst die de nieu we kwaliteit van Auto Poppe ac centueert. De Vroedt Hooftman toonde vori ge week donderdag een uitgelezen collectie dames- en herenkleding, in 'eigen huis' aan het plein 1940/Pottenmarkt in Middelburg. De show bood een impressie van wat Hooftman het aanstaande herfst- en winterseizoen in de rekken heeft. Vooral het jonge, sportieve genre is sterk vertegen woordigd. Uilspringers hierbij zijn dan vooral de truien en jacks in legio motieven en stofstructu- ren voorhanden. Hooftman liet een veelheid van combinatiemo gelijkheden zien en daarbij wer den dan ook de variaties getoond die er te maken zijn met 'het tegen elkaar in mixen' van verschillende stofstructuren. Hooftman heeft zo'n drieduizend truien in de collectie opgenomen. De presentatie van de show was in handen van Wil van Son, die met haar groep - vier mannequins en drie dressmen - voor een vlotte uitvoering zorgde. Er waren drie shows nodig om alle belangstel lenden te ontvangen. Voor de dames heeft Hooftman niet alleen de jonge mode in huis. maar traditiegetrouw is er ook veel 'klassieke' mode. Er werden kleurcombinaties getoond van fel groen, fuchsia en kobaltblauw, maar ook zwart en grijs ontbrak niet in het gevarieerde geheel. De heren kunnen bij Hooftman terecht voor een collectie colberts, pantalons, jacks en vooral truien, compleet met petten en sjaals van hetzelfde materiaal. Uiteraard waren ook winterjassen en regen jassen in het showgebeuren opge nomen. Het Siciliaanse modehuis Bergerie di Cania was sterk verte genwoordigd. Kwaliteit - 'daar is steeds meer vraag naar', voert bij De Vroedt Hooftman de boven toon. Damesmode en lingeriespeciaal zaak Steketee hield vorige week vrijdag in de zaak aan de Lange Zelke in Vlissingen een drukbe zochte modeshow. Vier keer werd de gevarieerde collectie gebracht en gepresenteerd door Wil van Son en haar groep. Modehuis Steketee heeft zowel jonge als klassieke mode in ruime mate in huis, vanaf maat 36 tot en met maat 53. Er is voor elk wat wils: pakjes, vlotte blouses (vooral lange modellen tot over de heup en in felle kleuren), rokken en uiteraard accessoires zoals kousen en sjaals. Ook de lange, elegante mode was te zien. In vlot tempo werd de uitgelezen collectie ges howd. Het accent lag bij Steketee vooral op de draagbare mode die in vele combinaties werd getoond. Roovers Leerboek zorgde voor bijpassende tassen en 'buurman' Van Haren liet de huidige schoenmode zien. De vier shows, één 's morgens, twee in de mid daguren en één tijdens de koop avond, trokken alle een vol huis. "Het echtpaar Schuilwerve in hun splinternieuwe zaak. Foto Schuilwerve, aan de Schel- destraat in Vlissingen, kan voor lopig tevreden terugblikken op een geslaagde start van zijn nieuwe vi deotheek. Ruim vijfhonderd mensen lieten zich op de openingsdag, zaterdag 28 september, door Annette Schuilwerve een 'stempelkaart' uitschrijven. Bij iedere film wordt een stempel verstrekt en tien stempels geven recht op een gratis videofilm. De plannen om er iets bij te doen, bestonden al langer", vertelt Cor Schuilwerve. die zijn fotozaak al meer dan vier jaar uitbaat. "Wij wilden een breder publiek berei ken en het assortiment dat wij voerden, moest op de een of an dere manier bij elkaar aanslui ten". Cinerenl, een landelijk opereren de organisatie op het gebied van videoverhuur, verrichtte een ves- tigingsonderzoek. De resultaten van dat onderzoek, dat tevens de haalbaarheid van een dergelijke onderneming aantoont, deed Schuilwerve besluiten de zaken maar eens "goed aan te pakken". Ruim honderd vierkante meter winkeloppervlak werd bij de bes taande zaak getrokken en het re sultaat is er dan ook naar. Ruim duizend titels aan videobanden in rekken uitgestald en overzichte lijke gerangschikt naar soort, zoals muziekfilms, sportfilms en kara- lefilms. Voor de jeugd- en kinderfilms is er een aparte hoek ingericht. De banden worden geregistreerd via de computer die alle gegevens van de klant en de films verwerkt. De banden, die al vlug een dikke tweehonderd gulden per stuk kosten, worden in een aparte be veiligde ruimte opgeborgen. Wie geen videorecorder heeft, is overigens ook welkom. Voor die groep mensen verhuurt Schuil werve namelijk ook nog afspee lapparatuur. Foto Schuilwerve is de tiende zaak in Nederland die aangesloten is bij Cinerent. Apotheker A.F.A.M. Hummelen- Ypma heeft een leven vol afwisse ling. Sinds januari van dit jaar heeft zij de leiding van de Apot heek Stromenwijk-'t Zand in Mid delburg. Daarnaast is zij huis vrouw en moeder van drie kinde ren. Bovendien is zij nog part-time werkzaam in het Gasthuis, waar zij zich bezighoudt met de bereiding en verdeling van de medicijnen. Een werkzaam leven dus, dat veel overleg vereist. "Toch is dat gehele pakket goed te combineren, maar er moet veel overleg plaatsvinden. Zowel thuis als in de apotheek", zegt mevrouw Hummelen. "In de apotheek heb ik drie assistentes waarop ik vol ledig kan bouwen en ook in huis elijke kring lopen de zaken altijd op rolletjes, al moet er natuurlijk wel eens geïmproviseerd wor den". Mevrouw Hummelen heeft voor dien nooit als zelfstandig apothe ker gewerkt. Zij studeerde af na dat ze al een jaar getrouwd was. Haar echtgenoot beheert de apot-k heek Hummelen aan de Markt in Middelburg. "Maar de apotheek Stromenwijk is beslist geen filiaal van de Markt. Dat was ook een eis die de zie kenfondsen stelden aan de nieuwe apotheek", vertelt mevrouw Hummelen. En: "We zijn een zelfstandige eenheid die zelf alles kan. Wel is het zo dat we wat 'klanten' van de Markt hebben overgenomen. De wachttijden waren daar de laatste tijd te groot en om de zaak te ontlasten werd besloten om in de Stromenwijk een tweede apotheek te openen. Een soort service naar de klant toe". Hoewel de Apotheek Stromen wijk al ruim een halfjaar 'draait' is het idee van een 'eigen' apot heek in de wijk nog niet bij alle wijkbewoners doorgedrongen. Toch komen er steeds weer nieu we cliënten bij. "We zijn een 'apotheek in wording' en pas na een jaar kunnen we de balans op maken of ons streven 'naar de wijk toe wordt beloond". Mevrouw Hummelen kon zich maar met moeite een uurtje vrij maken om een praatje over haar werk te maken. Je moet alles ver van tevoren plannen. Als er dan plotseling wat tussen komt. moe ten er weer ijlings andere zaken worden verschoven". matige entourage De ligging van de nieuwe apot heek in de Stromenwijk - in het winkelcentrum aan de Maasstraat - is bijzonder centraal: daarop valt niets aan te merken. Toch is me vrouw Hummelen niet helemaal tevreden. De entourage rond het winkelcentrum vindt zij maar matig. "Een wat andere aankle ding met wat meer groen, zoals bloembakken en enkele bankjes zou er aanmerkelijk toe bijdragen dat het geheel er wat fleuriger en aantrekkelijker zou uitzien". De nieuwe apotheek is bijzonder modern en efficiënt ingericht. Vooral aan de beveiliging is grote zorg besteed. Om reden van de veiligheid van het personeel is onder meer de ingang tijdens de avond/nacht- en weekenddien sten naar de achterzijde gebracht. Een sluis en een 'doorgeefluik' scheiden de assistentes van de be zoekers. "Je weet tenslotte nooit wie er op bezoek komt", conclu deert apotheker Hummelen. Op een vraag hoeveel medicijnen er zo ongeveer in de apotheek voorhanden zijn. moet zij het ant woord schuldig blijven. "Het kunnen er tweeduizend zijn maar ook tienduizend, ik heb geen Hauw idee", Toch vindt mevrouw Hummelen dat er eigenlijk teveel medicijnen op de markt komen. "Artsen en apothekers zouden meer moeten, samenwerken om gezamenlijk een kwalitatief goed pakket medicijnen samen te stel len. Uiteraard moeten daarin ook de ziekenfondsen worden betrok ken". Maar een oplossing op korte termijn ziet zij voor dit probleem vooralsnog "niet zitten". Wel op timistisch is zij over de toekomst van de nieuwe apotheek in de Stromenwijk. "De cliëntenkring wordt steeds groter, en dat is een goede zaak". mevrouw Hummelen 1 i

de Faam | 1985 | | pagina 19