houdt Groenevdd voor ogen! KURKPARKET OF PARKET! 65.00 59.00 79.00 69.00 Fietspad Kloetinge - Kapelle 18.95 15.00 DE BOOMSCHORS KURK- EN PARKET MAATSCHAPPIJ Meestoven en muraltmuren Adverteren is bekend blijven V" Woensdag 2 oktober 1985 DE FAAM - DE VL1SSINGER ZEELAND IN DE PEN De provincie is op dit moment bezig met een actie die erop gericht is het wegverkeer extra attent te maken op de aan wezigheid van landbouwvoertuigen op de Zeeuwse wegen. COMMISSIES Jaarlijks slachtoffers Veel belangstelling Unieke actie Goes, Lange Vorststraat 106, j Middelburg, Lange Delft 24, ook maandagmiddag geopend. Vlissingen, St. Jacobsstraat 14.) ALTIJD GOEDKOPER EN DUURZAMER DAN ELK BEHOORLIJK TAPIJT! SPEC/A LE AA NB IE DING: Eiken lamel zware laklaag Premier per m2 nu Eiken lamel zware laklaag met noest per m2 nu Eiken massieve stroken A zonder noest per m2 nu Eiken massieve stroken met noest per m2 nu Zeeden massief /IQ HQ Beuken parket massiefcq nn Merbau massief /|c nn Eiken blokparket in cn Kurktegel naturel in cn Kurktegel Kurkgraniettegel 17 95 Kurkparket Smirna BON Tegen inlevering van deze bon, mits u vooraf een afspraak maakt voor vrijdag in GOES of zondags in HULST dan ontvangt u bij aankoop van 30 m2 parket of kurkparket GRA TIS 30m2 parket of kurkparket voor uw slaapkamers, Kurk en parketvloeren Lange Vorststraat 43, Goes Tel. 01 100-32005 Fr. van Waesberghestraat, Hulst Tel. 01 140-13312 ABDIJ IEUWS Silo's, meestoven, caissons, gemalen, molens, scheepswer ven, travaljes, racinefabrieken, werkplaatsen, weegbruggen, watertorens en muraltmuren. Al deze objecten worden be schreven in het boekje "Schou- wen-Duiveland met de klok mee, een route langs zaken die herinneren aan de ontwikkeling van nijverheid en techniek". Hierin geeft Thera de Graaf, aan de hand van foto's van Albert Meijer, een beschrijving van een autoroute van ongeveer honderd kilometer langs gebouwen en an dere restanten van de technische ontwikkeling op Schouwen-Dui- veland. Het boekwerk is een van de resultaten van de werkzaam heden van de werkgroep indus triële archeologie van de Zeeuwse Culturele Raad, die zich ten doel stelt industriële restanten te in ventariseren en het onderzoek er naar te bevorderen en te coördi neren. Zeeland is in het verleden nooit een echte industriële provincie geweest. De belangrijkste be staansmiddelen waren de land bouw en de visserij, waardoor er weinig grote fabriekscomplexen te vinden zijn. We vinden daaren tegen wel restanten die herinne ren aan de agrarische en water staatkundige geschiedenis en aan het vervoer in vroeger tijden. De meekrapcultuur was in de vo rige eeuw een typisch Zeeuwse aangelegenheid. Van de ruim 1 30 stoven die in 1 870 in bedrijf waren is geen enkel gaaf exem plaar meer over. Bij Noordgouwe vinden we de restanten van de voormalige meestoof Willem III uit 1864. Een meestoof diende als opslagplaats voor de wortels van de meekrapplant. De wortels werden gedroogd en gemalen of gestampt tot poeder, als basis voor rode verfstof. Toen de tex tielfabrikanten overgingen op kunstmatige kleurstoffen was er voor dit verfpoeder geen markt meer en werd voor de meestoven een andere bestemming gezocht. Als herinnering aan de water staatkundige geschiedenis van Schouwen-Duiveland treffen we op verschillende plaatsen langs de route de zogenaamde. Muralt muren aan. Muraltmuren zijn ge noemd naar de ontwerper, R.R.L. de Muralt, die van 1 903 tot 1 91 3 als ingenieur bij het waterschap Schouwen werkte. De stormvloed Meestoof Willem III in Noordgou we. van 1 906 bracht aan het licht dat de meeste dijken rond Schou wen-Duiveland niet de vereiste hoogte hadden. Muraltmuren zijn langwerpige blokken gewapend beton die dienen om smalle dijken te verhogen zonder dat de voet van de dijk verhoogd hoeft te worden. Een goedkope oplossing dus en voor die tijd zeer revolutionair. Gewapend beton was een nieu we uitvinding en de waterstaat deskundigen betwijfelden ten zeerste of deze nieuwigheid wel bestand zou zijn tegen het zee water. Tussen 1906 en 1935 werd in totaal 120 kilometer betonmuur op de Zeeuwse dij ken geplaatst en daar vinden we nu nog gedeelten van terug, onder andere in het landschap van Schouwen-Duiveland. h Veiligheidsactie landbouwverkeer Dinsdag 8 oktober, 9.45 uur vergadert in het Provinciehuis de Zeeuwse Stuurgroep Werk loosheid. Op de agenda staan o.a. de resul taten van het onderzoek "ar beidsprojecten voor werkloze jon geren", gehouden door het insti tuut voor arbeidsvraagstukken in Tilburg, de financiering van werk loosheidsprojecten in 1986 en de studiedag "Vrijwilligers Vaca ture Banken". De commissie verpleeghuiszorg en bejaardenzorg van de pro vinciale raad voor de volksge zondheid vergadert woensdag 9 oktober, 9.45 uur in verpleeg huis "Ter Valcke" in Goes. Er wordt o.a. gesproken over de Wet Ziekenhuisvoorzieningen en een notitie over een experi ment/onderzoek bij de verpleeg- afdeling van Het Jacob Rogge veenhuis in Middelburg. Om 14.45 uur die dag (9 okto ber) vergadert in Hotel Termi nus te Goes de commissie Zie kenhuiszorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid. Evenals in de commissie Ver pleeghuiszorg wordt de Wet Zie kenhuisvoorzieningen behan deld. Verder staat ter discussie de uitbreiding van specialismen uro logie en orthopedie in Midden Zeeuwsch-Vlaanderen. Als laatste die dag (ook op 9 oktober) vergadert de staten commissie voor welzijn. In deze extra vergadering wordt gesproken over de verpleeghuis situatie op Walcheren en het ver pleeghuisplan Tholen/Sint Phi- lipsland. Ook staat op de agenda een subsidie aan de Vereniging van Instellingen voor Maatschap pelijke Dienstverlening (VIMD). De commissie Geestelijke Zorg en Zwakzinnigenzorg van de raad Volksgezondheid spreekt in haar vergadering van don derdag 10 oktober, 9.45 uur' o.a. over de Wet Ziekenhuisvoor zieningen (evenals in de andere commissies Volksgezondheid), de nota "Opvangvoorzieningen" (voor de opvang van mensen die door psycho-sociale problemen niet meer thuis kunnen wonen), en een adviesaanvraag van huize "De Veersesingel" over de op richting van een fase-huis (de pendance). De vergadering is in hotel Terminus in Goes. Alle commissievergaderingen zijn openbaar. Met uitzondering van de stuurgroep Werkloos heid beginnen alle vergaderin gen met een half uur spreek recht voor het publiek. Onder het motto "Letten op landbouwtrekkers" worden duizenden folders verspreid, waarin beknopt wordt verteld waarom de weggebruiker op zijn hoede moet zijn. Jaarlijks vinden er in Zeeland ge middeld 65 verkeersongelukken plaats waarbij landbouwvoertui gen zijn betrokken. Er va len on geveer 20 verkeersslacl toffers (doden en gewonden). Deze on gelukken concentreren zich voor namelijk in de periode van au gustus t/m november, als de oogst van het land wordt gehaald, de bieten naar de fabriek worden gebracht etc. Hoewel het aantal ongelukken in vergelijking met de overige verkeersongevallen niet zo groot is, is de afloop naar ver houding dikwijls ernstiger. De hoofdoorzaken zijn: het snel- heidsverschil tussen landbouw voertuigen en andere weggebrui kers en de soms moeilijke en (te)late herkenbaarheid van land bouwvoertuigen. Dit laatste is ook de reden dat Gedeputeerde Staten van Zee land dit jaar al driemaal bij de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat hebben aangeklopt om de speciale gevarendriehoek op landbouwvoertuigen ver plicht voor te schrijven. Ver wacht wordt dat dit volgend jaar zal gebeuren. Overigens hebben veel landbouwers dit bord al aangebracht. De provincie ondervindt momen teel van verschillende kanten be langstelling voor haar actie. Di verse bedrijven - vooral in de Z. Vlaamse kanaalzone - verspreiden de folder actief onder hun perso neel en onder vrachtrijders. Enke le grote autoverzekeraars sturen de folder mee met poliswijzigin gen, nieuwe polissen etc. De ge meenten is gëvraagd met elk nieuw rijbewijs een folder te ver strekken, de landbouworganisa ties ZLM en CBTB geven bekend heid aan de actie, banken zijn geïnteresseerd enz. enz. Zodoende zijn er op dit moment al bijna 25.000 folders gedistri bueerd. In totaal zijn er 35.000 gedrukt. Belangstellenden (privé-personen, bedrijven, in stellingen, scholen) kunnen nog steeds folders aanvragen bij: Provinciale Waterstaat Zee land, postbus 165, 4330 AD Middelburg of telefonisch: 01180-35352 (de heer AC. Lodder). De Zeeuwse actie is landelijk ge zien uniek. Overal zijn incidentele campagnes gevoerd, gericht op de landbouwers "zorg ervoor dat u herkenbaar bent, maak achter lichten en richtingwijzers goed schoon, etc."). De Zeeuwse actie streeft ernaar het totale verkeers- Woensdag 9 oktober, 9,30 uur en donderdag 1 0 oktober, 1 5.00 uur houdt de Commissaris der Koningin (in zijn functie van voor zitter van het college van Gede puteerde Staten) zitting in een AROB-zaak. Het gaat om kwesties waarbij bij stand is geweigerd op grond van art. 45 van de Algemene Bij standswet (spoedshalve bij stand). De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het Pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Vrijdag 1 1 oktober, 9.30 uur, vergadert de hoorcommissie be stemmingsplannen. Gehoord worden V. Laban, na mens J.R.M. Moorthamer te Kui taart, de Vereniging Zeeuwse Mi lieufederatie te Goes, J.M. Leenknegt en E.J.N.M. Prince beiden te Hengstdijk over hun bezwaar tegen het bestemmings plan "De Vogel" (gemeente Hon- tenisse). De heer Laban, namens de heer Moorthamer en de Milieufedera tie maken bezwaar omdat naar hun mening via dit bestemmings plan de natuurwaarden van de Vogelkreek onvoldoende be schermd zijn. De heren Prince en Leenknegt hebben persoonlijke bezwaren. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het gemeentehuis te Kloosterzande, Hof te Zandeplein 1 gedrag op wegen waar veel met trekkers wordt gereden rustiger te maken. "Even wat gas terug... -zo zegt de folder - een landbouwer wil zijn oogst zo snel mogelijk van het land - u hebt misschien ook haast. Laten we samen de proble men voorkomen". Bij de actie wordt nauw samen gewerkt met Veilig Verkeer Ne derland. Deze organisatie zal op allerlei plaatsen actief zijn. Mocht, de komende tijd een van de dames van het promotieteam u een kleine gele folder in de hand drukken, dan weet u al vast waarover het gaat! GS stellen provinciale staten voor een bedrag van ƒ2.833.000,— uit te trekken voor het in samenwerking met de gemeenten Goes en Kapelle aan te leggen fietspad tussen Kloetinge en Kapelle. Dit fietspad begint in Kloetinge bij de Schimmelpenninckstraat; het gaat vervolgens via een tunnel onder de provinciale weg S12 door; dan volgt het de Oostmo lenweg en Kuiterswegeling (met enkele aanpassingen in de buurt van het spoorwegviaduct); het loopt dan parallel aan de spoorlijn tot aan de weg naar het Stomme Kruis in Kapelle. Bovendien wordt er ter hoogte van het Verloren Wegje een "aftakking" gemaakt: het pad kruist dan de spoorlijn (waar een overgang met automa tische halve bomen komt); het Verloren Wegje wordt dan recht door getrokken en aangesloten op de Dijkwelseweg. Deze verbin ding is vooral van belang voor fietsers met bestemming Schore, Vlake en Kruiningen. Op dit moment is de verwerving van de grond vrijwel rond. Er lopen nog drie onteigenings procedures, die binnenkort worden behandeld. De Provinciale Waterstaat hoopt in de eerste helft van 1986 met het karwei te begin nen. Provinciale staten behan delen het voorstel in hun verga dering van vrijdag 25 oktober. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provinèie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 GROENEVELD HEEFT OOK VOOR U DE BESTE BRIL Wie 'n bril koopt, koopt méér dan een montuur met glazen. Vakmanschap en ervaring bij het slijpen van de glazen, advies bij aanschaf en zorgzame service achteraf zijn minstens zo belangrijk. Kies daarom éérst de goede opticien en dan pas uw bril. En kies de vakman die beseft dat iedereen andere eisen stelt aan een bril. Door gezamenlijke inkoop kunnen wij onderstaande aanbiedingen maken. Kant en klaar gelegd. 22 mm m24ÏJ.UU 23 mm m2JiliUU 10 mm m24U.UU 8 mm m2 OiJU In kurkparket hebben wij voor u o.a.: m2I faavU reliëf m2 Grote sortering kurk en parket te bezichtigen in onze showroom Ook het leggen van uw vloer wordt door ons verzorgd. Desgewenst komen wij vrijblijvend bij u aan huis Betaling eventueel te regelen. Deze aanbieding geldt uitsluitend na telefonische afspraak. Goes: 01100-32005 vrijdags. Hulst: 01140-13312 zondags.

de Faam | 1985 | | pagina 13